Přejít k hlavnímu obsahu

Jak chytré jsou chytré reproduktory?

Stačí promluvit a Alexa, Siri a Google Assistant vám odpoví nebo vykonají to, co po nich chcete. Každý z těchto systémů je vhodný pro jiný typu uživatelů.

Povídat si s počítačem je trochu divné, nicméně fascinující. V současné době existují tři různé systémy sloužící jako chytré reproduktory s podporou hlasových příkazů a dalších funkcí, od ovládání domácích chytrých zařízení přes poslech hudby a rádia až po odesílání zpráv a plánování schůzek. Jako první chytrý reproduktor přišel na svět v roce 2015 systém Amazon Alexa. O rok později předvedl Google své řešení s názvem Google Assistant a nyní uvedl na trh svůj chytrý reproduktor HomePod s osobní asistentkou Siri i Apple. Přestože žádný z nich doposud nemluví česky, vyzkoušeli jsme si všechny tři systémy a ukážeme vám, v čem je který z nich vhodný pro různé skupiny uživatelů. Ačkoliv žádný z těchto reproduktorů nerozumí česky, můžete je koupit a provozovat i u nás, jen na ně budete muset mluvit anglicky nebo německy.

Dříve než se některý z nich rozhodnete koupit, je dobré si uvědomit, že tato technologie je stále v plenkách, což znamená, že zdaleka nerozumí všemu, co jí řeknete. Na druhou stranu je ale experimentování s chytrým reproduktorem alespoň zábava. Základní princip je jednoduchý. Součástí reproduktoru je i mikrofon, který neustále poslouchá vše, co se v jeho okolí ozývá, analyzuje jej, a pokud nezaznamená klíčové slovo, kterým uživatel inteligentního asistenta aktivuje, zachycený záznam po několika sekundách zase smaže. Tedy alespoň to výrobci tvrdí. Zaslechne-li reproduktor klíčový příkaz, odešle na server výrobce posledních několik sekund uloženého záznamu spolu se záznamem samotného příkazu. Útržky zvukového záznamu odeslané do serveru poskytovatele služby se ukládají a zůstávají v něm do té doby, než je ručně smažete, což znamená, že náhodné fragmenty vaší domácí konverzace jsou uloženy někde v cloudu. Výrobci tvrdí, že ke zneužití dat, nebo dokonce k řízeným odposlechům domácích hovorů dojít nemůže, ale tento typ zařízení je přirozeným a ideálním cílem hackerů a zajisté o něj budou mít zájem i tajné služby. Poté bude záležet jen na přístupu poskytovatelů služby, zda z důvodu závažného vyšetřování umožní, nebo neumožní policii nebo tajné službě přístup k uloženým datům, nebo dokonce i ke streamovanému odposlechu. Zní to jako nápad z dystopického románu, ale naši přirozenou paranoiu může uklidňovat fakt, že stejné hardwarové prostředky mají již dnes chytré telefony i televizory, které z nelegálního odposlechu také můžeme podezírat, nicméně nám to nezabrání je stále používat. Reproduktory od Amazonu a Googlu mají navíc hardwarový vypínač mikrofonu.

Amazon Echo: Rozšiřitelnost

Díky nejdelší přítomnosti na trhu podporuje systém Amazon Alexa i největší množství hardwarových zařízení a k dispozici je i široká škála aplikací od třetích stran. Prakticky jakýkoliv domácí přístroj, který lze ovládat hlasem, je kompatibilní se systémem Alexa. Klíčovým slovem, kterým Alexa rozpozná začátek příkazu, je slovo „Alexa“. Alexa dokáže snadno zodpovědět základní dotazy o počasí nebo údajích snadno dostupných na internetu. Na otázku „Alexa, what time is it?“ nebo „Alexa, when was William Shakespeare born?“ dokáže samozřejmě odpovědět bez zaváhání. U složitějších, nebo lépe řečeno špatně formulovaných dotazů se ale často setkáme se zmatenou odpovědí nebo s hlášením o neporozumění otázce.

Schopnosti Alexy vylepšují skilly

Správnou odpověď od Alexy lze získat opakovaným přeformulováním dotazu nebo použitím jiných klíčových slov, ale to je poměrně otravné. Proto integroval Amazon do systému možnost optimalizace odpovědí prostřednictvím aktivace určitých skillů. V případě, že se například často ptáte na televizní program, můžete tuto položku aktivovat v seznamu skillů aplikace Alexa. Poté vám již prakticky vždy správně odpoví na to, jaký pořad na kterém programu běží, případně co jej bude následovat.

Nejlépe Alexa samozřejmě reaguje na spolupráci s ostatními službami Amazonu, jako je například hudební knihovna Amazon Prime. Uživatele, kteří rádi čtou knihy v angličtině, si mohou pomocí Alexy poslechnout hlasový převod vybraných titulů, zakoupených v knihovně čtečky Kindle. Jedním z hlavních důvodů, proč Amazon před třemi lety Alexu uvedl na trh, bylo dokonce zjednodušení nákupů z Amazonu. Funguje to, ale takový způsob nákupu se může poměrně prodražit. V praxi totiž Alexa nabízí jen omezené informace o zvoleném produktu, takže mnohem praktičtější, bezpečnější a levnější je nakupovat přímo přes internetové stránky Amazonu nebo pomocí jeho mobilní aplikace.

Z hardwarového hlediska nabízí druhá testovaná generace reproduktoru Amazon Echo výstup na sluchátka nebo zesilovač, hardwarový vypínač mikrofonu a regulátor hlasitosti. Kvalita reprodukce je pro streamovanou hudbu dostatečná, ale přes výrazné a hluboké basy je zvuk reproduktoru v některých frekvencích znatelně drnčivý.

Apple HomePad: Specialista na hudbu

Pokud vám jde hlavně o kvalitu hudební reprodukce, nejlepší zvuk nabízí mezi chytrými reproduktory masivní zařízení Apple HomePad. Jestliže jej správně umístíte několik desítek centimetrů od zdi a na pevný rovný povrch, odmění se vám plnou a vyrovnanou zvukovou reprodukcí. Jednotku HomePad lze navíc propojit s jedním nebo i více stejnými reproduktory pro dosažení lepšího stereoefektu nebo pro ozvučení různých místností. Stejně jako ostatní produkty od Applu je i v případě reproduktoru HomePad integrace s ostatními zařízeními tohoto výrobce geniálně jednoduchá. Výhodou je, že nemusíte prakticky nic nastavovat a vše funguje téměř samo. To zdaleka není případ systémů od Amazonu a Googlu, kde musíte spoustu věcí nastavovat ručně. Apple HomePad si například během prvního nastavení sám natáhne heslo k vašemu Wi-Fi routeru přímo z iPhonu, není třeba nikam nic zadávat. Amazon Echo třeba vyžaduje, abyste během první instalace připojili mobilní telefon k jeho vlastnímu Wi-Fi hotspotu a poté do jeho rozhraní zadali přístupové údaje k domácí síti.

Perfektní propojení se službami Apple

To samé platí i o stremovacích službách: pokud je uživatel připojen ke streamovacím serverům pomocí Apple ID, má okamžitě na HomePadu k dispozici kompletní obsah jejich knihoven. V opačném případě si musí vystačit s hudbou zakoupenou v knihovně iTunes. Bez těchto služeb můžete na HomePadu poslouchat pouze Apple rádio nebo uložené podcasty. Spotify a další streamovací služby nebo lokální sbírku MP3 skladeb musíte do HomePadu streamovat z patřičné aplikace na iPhonu prostřednictvím Apple AirPlay. Siri je historicky nejstarší asistentkou, ale na HomePadu poskytuje v porovnání s Alexou nebo Google Assistantem méně přesné odpovědi, a nedosahuje ani výsledků virtuální Siri v iPhonu.

Google Home

Google Home Mini je z testované trojice nejchytřejší a většinu otázek odpověděl správně. Bezezbytku využívá výhody toho, že je produktem Googlu, který pro něj dokáže optimalizovat svou zásobu dat. Instalace je stejně jednoduchá jako v případě Apple HomePodu a i toto zařízení si dokáže přihlašovací údaje k routeru stáhnout přímo z telefonu. Kromě podpory své vlastní hudební služby zakomponoval Google i podporu Spotify Free a tisíců radiostanic streamovaných přes TuneIn. Z hardwarového hlediska má nejmenší a nejlevnější reproduktor z testované trojice samozřejmě i nejslabší zvuk, který stačí tak pro ozvučení kuchyně, případně ložnice, kde poslouží i jako chytrý budík. Plánujete-li používat chytrý reproduktor hlavně pro poslech hudby, doporučujeme zvolit větší a dražší variantu v podobě zařízení Google Home. Kromě hardwarového vypínače integrovaného mikrofonu na reproduktoru najdeme dva skryté ovladače pro regulaci hlasitosti a pozastavení přehrávání, ale ty se chovají tak nevyzpytatelně, že je lepší na ně ani nesahat.

Závěr: Každému jeho vlastní chytrý reproduktor

Praktická využitelnost chytrých reproduktorů je stále omezená. Během doby, za kterou jsme je zkoušeli, jsme si nezvykli se na ně automaticky obracet s dotazy, protože jsme je pokaždé museli pečlivě formulovat a výsledná odpověď nás často neuspokojila. V tomto ohledu je nejlepší Google, jehož přítomnost v kuchyni bychom dokázali ospravedlnit. Nejlepší je možnost hlasového spouštění hudby a spolupráce se zařízeními chytré domácnosti. V tomto ohledu mají zase navrch dva konkurenční produkty. Ideální chytrý reproduktor by měl umět odpovídat na dotazy tak dobře jako Google Home Mini, měl by umět spolupracovat s elektronikou tak dobře jako Amazon Alexa a měl by znít jako Apple HomePad.

***

Amazon Echo Apple HomePod Google Home Mini
Orientační cena 2 900 Kč 10 900 Kč 1 390 Kč
Rozměry (š x v x h) 9 x 15 x 9 cm 14 x 17 x 14 cm 10 x 4 x 10 cm
Hmotnost včetně adaptéru 900 g 2 500 g 250 g
Spotřeba 1,4 W 1,5 W 1,5 W
Konektory samostatný zdroj, výstup na sluchátka 220V zásuvka microUSB připojení
Bezdrátové připojení Bluetooth AirPlay Google Cast, Bluetooth
Vypínač mikrofonu * * *
Spotify * (Spotify Premium) * (přes AirPlay z iPhonu) * (Free & Premium)
Internetové rádio >120 000 (TuneIn) 1 (plus AirPlay z iPhonu) >120 000 (TuneIn)
Informační zdroje 500+ (Skills) málo všechny z Google News
FUNKCE CHYTRÉ DOMÁCNOSTI
Philips Hue * * *
Ikea Trädfri * * *
Další funkce Ovládání FireTV, vyhledávání cen a objednávky z obchodu Amazon Ovládání a zvukový výstup z Apple TV, možnost propojení více reproduktorů Ovládání Chromecastu

Foto popis| Amazon: Rozmanitost Z hardwarového hlediska nás reproduktor od Amazonu potěšil dobře umístěnými a označenými tlačítky 1, stejně jako výstupem pro připojení sluchátek nebo zesilovače. Z hlediska softwaru nabízí Alexa specialitu v podobě možnosti upřesnění individuálních preferencí dotazovatele 2 a podporu řešení od třetích stran. Výhodou je ohromné množství kompatibilních zařízení chytré domácnosti.
Foto popis| Apple: Hudba Reproduktor Apple HomePad nás potěšil kvalitním látkovým povrchem. Na vrchu jsou umístěna dobře přístupná dotyková tlačítka regulace hlasitosti a pozastavení přehrávání 1 . Oceňujeme snadné a rychlé nastavení pomocí aplikace 2 .
Foto popis| Google: Chytrý a malý Reproduktor Google Home Mini si při provozu řekne jen o 1,5 W a napájí se běžným microUSB kabelem, takže jej lze připojit i k přenosné baterii. Pro zvýšení soukromí lze snadno pomocí přepínače vypnout integrovaný mikrofon 1 . Veškerá nastavení probíhají přes aplikaci Google Home 2 . Google v ní nabízí možnost nastavení přesnosti vyhledávání a v případě složitějších dotazů dokáže nabídnout odpověď i v podobě odkazu.

O autorovi| ChriStoph SChmidt, autor@chip.cz

Příbuzná témata: