Největší veletrh spotřební elektroniky je za námi. Proběhl tradičně na přelomu srpna a září v areálu berlínského výstaviště. Jedním z hlavních témat byla umělá inteligence, která proniká do různých oblastí, ať už ve formě rozpoznávání řeči, příkazů, nebo rozpoznávání obrazu.
Prázdniny a nespíš i léto jsou za námi a prodejci už pracují na slevových kampaních pro černý pátek (Black Friday), přičemž i Vánoce jsou téměř za dveřmi. Proto je nejvyšší čas, abychom se zaměřili na technologické trendy, které jsou tradičně k vidění na výstavě IFA (Internationale Funkausstellung Berlin), která se v tomto období již tradičně koná na berlínském výstavišti. Podle ředitele IFA Jense Heitsheckera je tento veletrh uznáván jako „nejúspěšnější světový veletrh pro zasíťované bydlení“. Mnohé z toho, co nám vystavovatelé na IFA předvedli, byly zatím koncepty navržené pro pozdější období a jde často o produkty, které změní naše životy a o kterých se bude hodně psát a mluvit, ale i o návrhy, které za čas vzbudí jen shovívavý úsměv. Na následujících stránkách se vám budeme snažit představit to, kam se v následujících měsících bude ubírat technologický vývoj. V některých oblastech nastane jen plynulý vývoj, jinde můžeme očekávat technologický skok.
TV a zábava
Podle výzkumné společnosti gfu, která organizuje i veletrh IFA, je v dnešní době důležitým nákupním kritériem při výběru televizoru rozlišení UHD. Nejoblíbenější jsou televizory o rozměrech 55 palců s rozlišením právě 3 840 x 2 160 bodů, a to i přesto, že obsah 4K je zatím omezen jen na streamovací služby, prémiové Blu-ray disky nebo videa na YouTube. Obzvláště důležitá je tedy schopnost televizorů provádět upscaling, tedy zvyšovat rozlišení u videa horší kvality. To se jim celkem daří. Teď se ale výrobci chystají na další skok v rozlišení i velikosti. 4K a 55“ je jim málo. Novým standardem se má stát 65 palců a rozlišení 8K (7 680 x 4 320 bodů). Přitom 8K vysílání probíhá jen v technofilním Japonsku, kde společnost NHK nabízí přenosy přes satelit. Předpokládá se, že minimálně experimentální vysílání bude probíhat nejpozději v roce 2020 při příležitosti olympijských her v Tokiu. Co se týká konkrétních produktů, jedním z prvních dostupných 8K modelů byl televizor Sharp LV-70X500E s úhlopříčkou úctyhodných 70 palců. Je ale nabízen spíše jako profesionální velkoformátový displej bez tuneru. Rovněž výrobce OLED televizorů LG se pochlubil impozantní 8K OLED obrazovkou o úhlopříčce 80 palců. Kdo chce ale přejít na rozlišení 8K skutečně ve velkém, je společnost Samsung.
Samsung přechází na 8K a využívá AI
Překvapením letošní výstavy IFA bylo oznámení Samsungu, že ještě letos na podzim začne prodávat obří televizory s rozlišením 8K. Televizor Q900R QLED 8K bude doplněný o technologii umožňující zvýšení nižšího rozlišení na 8K s využitím umělé inteligence (8K AI Upscaling). Tento QLED 8K televizor bude na trhu k dispozici ve třech verzích s úhlopříčkou 65“, 75“ a 85“ a nabídne celou řadu vylepšení souvisejících s přechodem na rozlišení 8K včetně technologií Real 8K Resolution, Q HDR 8K a Quantum Processor 8K, vyvinutých pro uvedení obrazu v kvalitě 8K do reálného života. Nové 8K QLED televizory řady Q900R budou dostupné v ČR a SR v průběhu října 2018.
Obrazového materiálu v rozlišení 4K je zatím málo, a toho v 8K ještě méně. Přesto se do této oblasti Samsung pouští, protože věří, že umělá inteligence 8K AI Upscaling dokáže dostatečně dobře vylepšit obraz, aby mělo smysl ho na 8K televizorech zobrazovat. Samsung chce umělou inteligenci vytrénovat na mnoha obrazech. Ať už uživatel sleduje obsah prostřednictvím streamingové služby, set-top-boxu, HDMI, USB, nebo dokonce mobilního zrcadlení, Quantum Processor 8K obraz rozpozná a převzorkuje obsah do rozlišení 8K. Kromě toho budou mít televizory Q900R přímé zadní podsvícení Direct Full Array Elite pro zvýšení kontrastu a přesné řízení podsvícení a budou také pokrývat 100 % barevného prostoru. Televizor rovněž například rozpozná a analyzuje celou řadu připojených zařízení, jako jsou audiozařízení.
První 8K OLED
Společnost LG Electronics představila na veletrhu IFA 2018 první OLED televizor s rozlišením 8K (7 680 x 4 320) na světě. 8K OLED televizor LG s úhlopříčkou 88 palců má více než 33 milionů aktivních pixelů, vytvářejících skvělý kontrastní poměr a věrné zobrazení černé. I když je trh s 8K televizory teprve v plenkách, předpokládá se, že do roku 2022 vzroste na více než 5 milionů kusů. „První 8K OLED televizor společnosti LG je vrcholem technického snažení a dalším evolučním krokem v zobrazovacích technologiích,“ řekl na IFA Brian Kwon, prezident LG Home Entertainment Company. „Technologie OLED 4K hrála významnou roli při přetváření odvětví v oblasti televizorů a v LG jsme přesvědčeni, že u OLED 8K to bude stejné.“
Alternativa k OLED?
Samsungu se podařilo kvalitativně přiblížit k technologii OLED, a to díky svým obrazovkám QLED postaveným na bázi LCD. Drobným nedostatkům, jako jsou přece jen horší pozorovací úhly nebo ne zcela černá barva, se však z podstaty této technologie úplně vyhnout nemůže. V lednu tohoto roku tedy korejský výrobce představil zatím jen prototyp obrazovky The Wall vyrobené technologií MicroLED. Funguje podobně jako OLED, tedy každý bod obrazu, který se skládá z anorganických světelných diod, má svůj zdroj světla, a lze ho tedy vypínat nebo zapínat. Obraz je ale stále ještě dost zrnitý. Samsung už v létě tohoto roku instaloval The Wall do kina v Esslingenu a nazval ho Cinema LED. Má rozlišení 4K. Než se ale tato technologie objeví v televizorech pro domácnost, bude to ještě nějakou dobu trvat. 146“ obrazovka The Wall byla k vidění i na IFA 2018 a Samsung zde oznámil, že ji začne v Evropě prodávat.
Lepší zvuk TV Philips
Se stále se ztenčujícími displeji televizních obrazovek se kvalita integrovaných reproduktorů nevyhnutelně zhoršuje. Výrobci využívají celou obrazovku jako reproduktor (například Sony), německá designová značka Loewe zase používá masivní vnější bednu. Společnost TP Vision, vyrábějící televizory Philips, se na IFA pochlubila prvním produktem vzniklým ve spolupráci s prestižním výrobcem zvukových zařízení Bowers & Wilkins. O basovou složku se starají dva pasivní reproduktory ukryté ve speciální jednotce s dodatečným mřížkováním. Dvojice středo-výškových reproduktorů je v tomto modelu zabudovaná v novém a pevnějším krytu a namířená dopředu. Slabší výškový reproduktor a tenký středový reproduktor nahradil u OLED+ 903 19milimetrový titanový výškový reproduktor a středový reproduktor s tkaninou ze skelných vláken. Obojí je uloženo v soundbaru, který je integrovanou součástí televizoru. Výrobce Bowers & Wilkins také pomáhal optimalizovat funkcionalitu DSP (Digital Sound Proccessing). Zesílení a celkový výkon dosahují úctyhodných 50 wattů.
Chytré domácnosti
V éře chatování není rozhovor typu „Hello Alexa, jak se máš“, „Ahoj, děkuji, jde to“, nijak neobvyklý, i když stále zanechává vážné pochybnosti. Andrea Konrads, hlavní ředitel pro transformaci německé IT společnosti Silbury, je ale přesvědčen: chatboty a digitální asistenti v budoucnu radikálně změní naši komunikaci. Hlasoví asistenti, mezi které patří hlavně Alexa u Amazon Echo, a Google Assistant zařízení Google Home jsou jen jakousi předzvěstí, které se budeme za pár let jen usmívat. V současné době již tito asistenti opouští specializované produkty, tedy reproduktory, a stěhují se přímo do domácích spotřebičů a do všech sfér našeho života. V televizorech s operačním systém Android tak stále častěji naleznete i Google Assistanta, který je připraven naslouchat příkazům svých uživatelů. Naučil se německy, ale česky zatím neumí. Dokonce i asistent Bixby od Samsungu by se v „blízké budoucnosti“ měl německy naučit, zatím alespoň ve smartphonech.
LG ve svých produktech ThinQ plánuje zavedení Google Assistanta do všech koncových zařízení, jako jsou smartphony, televizory, ale i ledničky, chladničky, pekárny nebo vysavače. Sony zatím podporuje oba hlavní asistenty - na IFA například prezentovala chytrý reproduktor SRS-XB501G z řady EXTRA BASS s vestavěnou funkcí Google Assistant nebo soundbar HT-ZF9 kompatibilní s Amazon Alexa. Umělá inteligence ve formě chatbotů ale pronikne do našeho života ještě výrazněji a v několika formách komunikace - chatbot například obstará první telefonický kontakt s lékařem, objednání pizzy a sjednání návštěvy u kadeřníka. Umělá inteligence to může občas zvládnout o něco lépe než člověk: učí se ze svých chyb.
Technologie v kuchyni
Na výstavě IFA stálo za návštěvu i oddělení tzv. Home Appliance, tedy oddělení domácích spotřebičů, a to nejen proto, že tam lze často něco dobrého ochutnat, ale i proto, že technologie spotřebičů jsou fascinující. Například sporák od Siemensu: na jeho indukční varnou desku lze umístit až šest hrnců nebo pánví. Pod sklokeramickou deskou je k dispozici celkem 56 oválných mikroinduktorů, které zaregistrují položené nádobí. Pamatují si jeho polohu i nastavení. Pokud s nějakým hrncem nebo pánví při vaření pohnete, deska změny zaznamená a nastaví pod novým umístěním stejné parametry ohřevu. Tlumivky zůstanou aktivní pouze tam, kde je nějaké nádobí umístěno.
Navíc je indukční varná deska rozdělena horizontálně na pět teplotních úrovní. Pokud je nádoba posunuta dozadu či dopředu, změní se nastavení její teploty. Inteligentní sporák je samozřejmě integrován do vlastního systému Home Connect. Pomocí tohoto systému komunikuje například s digestoří, která přizpůsobí svůj výkon podle toho, co se odehrává na varné desce. Veškerá relevantní data lze zjišťovat a kontrolovat prostřednictvím aplikace.
Digitální pěstování
V kuchyni se hodí mít po ruce vždy čerstvé bylinky. To zajistí speciální vodní nádrž, která je schopna dostatečně zavlažovat až devět rostlin a navíc jim poskytne i dostatek světla prostřednictvím LED diod. Zařízení Emsa Click & Grow bude v prodeji ještě v tomto roce za cenu okolo 100 eur.
Zdravý životní styl
Z uvažované délky života 80 let strávíme celých osm měsíců čtením a mazáním e-mailů (pouze šest měsíců líbáním), říká doktor Volker Busch, vedoucí oddělení psychosociálního stresu ve Fakultní nemocnici v německém Regensburgu. Dále uvádí, že kvůli nadměrné stimulaci je náš mozek v neustálém stresu. Bez fáze regeneračního odpočinku se nám však snižuje tvořivost, která tak od 80. let 20. století v západních průmyslových zemích klesá. Proto je pro nás tak důležité zpomalit a je to také důvod, proč relaxace a zdravý spánek je trvalou výzvou i pro zdravotnictví. S tímto tématem ale souvisí i vzrůstající počet různých gadgetů, které nám mají pomoct právě s relaxací, se zdravým životním stylem a s péčí o tělo. Mezi populární zařízení patří různé masážní přístroje a pomůcky pro snížení napětí. V nabídce jsou však i zařízení pro odstranění celulitidy a EMS stimulátory pro vývoj svalů. Zdá se ale, že některé nástroje působí spíše proti myšlence uvolnění.
Dýchání pod kontrolou
Dechové cvičení je účinnou metodou pro snížení stresu. Pokud si speciální zařízení stress releaZer od baureru umístíte na hruď, kontroluje vaše dýchání a pomocí nízkofrekvenčních vibrací také uvolňuje napětí a zpříjemňuje relaxaci.
Hluboký spánek
Dva snímače na čelence Philips SmartSleep zaznamenávají různé fáze spánku. Přístroj ale není jen pasivním pozorovatelem. Když detekuje období hlubokého spánku, umocní ho použitím přizpůsobených zvukových tónů. Přídavná aplikace postupně zaznamenaná zlepšení spánkové kvality a poskytuje rady, jak kvalitu spánku ještě dále zlepšit. SmartSleep využívá spánková data získaná z více než 2,8 miliardy nocí. Společnost Philips tyto údaje shromažďovala posledních deset let.
Zábavnější a účinnější čištění zubů
Herní ovladač vložený do kartáčku na zuby má dětem zpříjemnit tuto každodenní rutinu. Pohyby rukou se totiž přenáší přes Bluetooth do tabletu a ovládá se tak zábavná hra.
Na dospělé zase cílí Philips, a to zavedením služby Philips Sonicare Solutions Teledentistry Service, která umožňuje profesionální, vzdálené konzultace se zubními lékaři. Uživatelům stačí udělat pomocí smartphonu jeden až šest snímků svých zubů a dásní, snímky odeslat prostřednictvím aplikace Philips Sonicare a výsledky telekonzultace s odborníkem obdrží do 24 hodin. Novinkou je i Philips Sonicare DiamondClean Smart, interaktivní kartáček, který poskytuje službu automatické výměny kartáčkové hlavice. Tuto službu umožňuje technologie BrushSync integrovaná do hlavic kartáčků Philips Sonicare. V případě potřeby a na základě posouzení individuálních zvyklostí uživatele hlavice sama objedná novou kartáčkovou hlavici. Nové hlavice budou dodány na adresu uživatele přesně v době, kdy bude ideální čas na jejich výměnu.
Notebooky: Displeje bez okrajů
Stejně velké rozměry, ale mnohem větší displej. Takový je současný trend v oblasti přenosných počítačů. První vlaštovky se sice objevily už dříve, například v podobě notebooku Dell XPS 13 Touch nebo na MWC představeného MateBooku X od firmy Huawei, ale tentokrát je nástup skutečně masový. Pro uživatele to přináší řadu výhod. Nemusí si pořídit větší notebook a přitom získají mnohem větší zobrazovací plochu. Displej zabírá na víku notebooku čím dál tím větší prostor, často i přes 90 procent. Nakonec stejný trend je už delší dobu patrný i u smartphonů a také u televizorů. Výrobci se ale musí nějak vyrovnat s tím, jak do miniaturního okraje umístí kamerku nebo různé senzory a mikrofony. Uživatelé budou také patrně muset na svá zařízení dávat mnohem větší pozor, protože displej bude při minimálním rámečku přece jen zranitelnější.
15,6“ notebook pod jeden kilogram
V podstatě celé portfolio notebooků a all-in-one počítačů, které Acer prezentoval na výstavě IFA, prošlo omlazením. Většinou už jsou osazeny procesory Intel Core osmé generace a budou podporovat hlasovou asistentku Alexa.
Asi nejzajímavějším produktem z nového portfolia je Acer Swift 5, momentálně nejtenčí 15,6“ notebook na světě. Má hmotnost pouhých 990 g, dotykový Full HD displej s tenkými rámečky a nové procesory Intel Core. Horní a spodní kryty notebooku jsou vyrobeny ze slitiny hořčíku a lithia, takže může být notebook tenčí a současně odolnější. Tenké tělo má tloušťku pouhých 15,9 mm, a přesto na něm najdete čtečku otisků prstů. IPS displej se může pochlubit mimořádně úzkými rámečky s šířkou pouhých 5,87 mm - poměr obrazovky k tělu je tak 87,6 %. Navíc technologie Acer TrueHarmony a optimalizované Dolby Audio zajišťují kvalitní zvuk prostřednictvím dvojice stereoreproduktorů. Uživatelé mají k dispozici rychlé Wi-Fi připojení a také portová výbava je bohatá. Prodej začne v listopadu a cena bude začínat na 1 100 eurech.
Nejkompaktnější Asus
Asus si neodnesl prvenství v nejtenčím nebo nejlehčím notebooku na světě, a tak své novinky na IFA představil jako nejkompaktnější, a to opět díky bezrámečkovým displejům označovaným jako Asus NanoEdge. Konkrétně jde v rámci řady ZenBook o modely ZenBook 13 (UX333), ZenBook 14 (UX433) a ZenBook 15 (UX533) s 13,3“, 14“, resp. 15,6“ displeji. Poměr obrazovky k tělu notebooku u nich činí 95 %. Novinky jsou vybaveny kloubním mechanismem ErgoLift, který nakloní klávesnici do polohy pohodlné pro psaní. Modely ZenBook 13 a 14 také disponují numerickou klávesnicí NumPad s LED podsvícením, která byla integrována přímo do touchpadu. Obsahují výkonné komponenty včetně nejmodernějšího čtyřjádrového procesoru Intel Core i7 osmé generace a grafické karty Nvidia GeForce GTX 1050 Max-Q.
Další představené modely, ZenBook Flip 13 (UX362) a ZenBook Flip 15 (UX562), jsou zase nejkompaktnějšími konvertibilními notebooky na světě. K nedávno uvedenému profesionálnímu notebooku ZenBook Pro 15 přibyla na IFA jeho 14“ varianta ZenBook Pro 14 (UX480), přičemž oba modely jsou vybaveny inteligentním touchpadem Asus ScreenPad, který byl nově obohacen o nové prvky a funkce.
Zároveň byla představena nejnovější verze prémiového notebooku ZenBook S (UX391FA), která nyní dosahuje výdrže na baterii až 20 hodin.
A nejmenší Dell
Vlajková loď společnosti Dell, model XPS 13, je podle Dellu nejmenší a také nejvýkonnější 13“ notebook ve své třídě. Opět má velmi malé okraje u displeje. Nyní je vybaven procesorem Intel i3 8. generace. Zajímavé je, že verze XPS 13 Developer Edition se nyní dodává s operačním systémem Ubuntu 18.04 LTS s dlouhodobou podporou na pět let. Kromě toho je novinkou i model XPS 13 2v1, který představuje nejmenší 13palcové zařízení typu 2v1 na světě a který je nyní také vybaven nejnovějšími procesy Intel 8. generace. Inovovány byly i notebooky Inspiron 15 5000, Vostro 14 a 15 5000 a další. Každý počítač Dell určený pro spotřebitele a malé firmy bude také dodáván s řešením Dell Mobile Connect, které umožňuje bezdrátový přístup k jejich smartphonům prostřednictvím PC. Jedná se vlastně o program, který zrcadlí obrazovku připojeného smartphonu a poskytuje upozornění na příchozí zprávy a hovory. Na notebooku tedy můžete přijímat hovory nebo psát textové zprávy. Možnosti se budou dále rozšiřovat.
***
IFA ve zkratce
> 31. 8. - 5. 9.
> Berlín, výstaviště u rozhlasové věže
> Cena denní vstupenky: 13 eur (při rezervaci)
> Počet vystavovatelů: cca 1 800
> Počet návštěvníků: cca 252 000
Foto autor| Zdroj: Průzkum společnosti Samsung