Přejít k hlavnímu obsahu

Android 9: Ovládání gesty a větší výdrž

Nová verze Androidu také letos přináší spoustu novinek a vylepšení, ale skutečně zlomovou vlastností je nový způsob ovládání postavený na gestech.

Trochu předčasně oproti očekávání, tedy již začátkem srpna, uvolnil Google novou verzi Androidu, označenou číslem 9 a jménem Pie (tedy koláč). Otázkou je, jestli Google uvedení Androidu 9 trochu neuspěchal, protože v aktuálně dostupné verzi některé z očekávaných novinek nenajdeme a funkční výbava se má během letošního podzimu dále rozšiřovat. Výrobcům, kteří svá zařízení na nový Android pečlivě aktualizují (viz tabulka smartphonů, které dostanou nový Android), budou tyto postupné aktualizace komplikovat život. Mezi funkce, které se zatím do Androidu 9 nedostaly, patří například možnost sledování a nastavení limitů pro používání jednotlivých aplikací (tzv. Digital Wellbeing), lepší vyhledávání nebo automatické nabízení funkcí na základě stylu, jakým se svým smartphonem pracujete. Nálož novinek v aktuálně dostupné verzi Androidu 9 ale samozřejmě nechybí.

Ovládání gesty

Zásadní změnou, se kterou Android 9 přichází, je výrazná redukce hlavních ovládacích prvků. Doposud typická tři hlavní ovládací tlačítka jsou nahrazena jediným tlačítkem s podporou gest. Klepnutím na jediné centrální tlačítko se vrátíte na domovskou obrazovku, posunem vpravo se aktivuje obrazovka multitaskingu a vytažením vzhůru otevřete nabídku naposledy použitých a následně i všech instalovaných aplikací. Pokud je to v dané situaci relevantní (tzn. je kam se vrátit), doplní centrální tlačítko ještě šipka pro návrat zpět. Ovládání gesty, zjevně inspirované beztlačítkovým iPhonem X, resp. alternativními verzemi Androidu od různých dalších výrobců (například Meizu), je ve výchozím nastavení deaktivováno, a pokud jej chcete vyzkoušet či používat, je třeba přejít do »Nastavení / Systém / Gesta«, kde musíte aktivovat předvolbu »Přejetí prstem nahoru po tlačítku plochy«. Dlouholetí uživatelé Androidu možná nebudou z nového stylu ovládání nadšeni (a Google jim ho zatím ani nijak nevnucuje), ale když si na nová gesta zvyknete, je třeba přiznat, že pohyb ve funkcích smartphonu opravdu zrychlují. Nový styl ovládání vychází vstříc především designu smartphonů s co nejtenčími rámečky a rovněž požadavku na maximální využití plochy displeje, na kterém nebude spodní pruh zabírat klasická trojtlačítková kombinace.

Změny na domovské obrazovce

Android 9 musí nutně počítat i s designem smartphonů s výřezem v horní hraně displeje (ostatně, bude jej mít i nový Pixel 3 XL od Googlu), takže najdeme několik novinek i na domovské obrazovce. Hodiny se přesunuly do levého horního rohu obrazovky a přepracovány byly i panely s tlačítky rychlého nastavení smartphonu a s přehledem notifikací.

Šikovná je také funkce nazvaná Slices, která na začátku seznamu všech instalovaných aplikací nabízí tlačítka nejčastěji používaných funkcí - ať už jde přímo o funkce Androidu 9, nebo instalovaných aplikací.

Hned dvě novinky se týkají funkce pořizování snímků obrazovky. Nově je možné pořizovat screenshoty pomocí tlačítka, které se, společně s nabídkou restartu nebo vypnutí telefonu, objeví po přidržení vypínacího tlačítka smartphonu. Ihned po pořízení screenshotu se pak zobrazí nový ovládací panel, ze kterého můžete rovnou vyvolat editor snímků, kde nechybí funkce pro ořezávání, kreslení a zvýrazňování.

Pro delší výdrž

Úlohou dalších dvou nových funkcí je prodloužit provoz smartphonu na akumulátor. Funkce Adaptivní baterie sleduje intenzitu používání jednotlivých aplikací spuštěných na pozadí Androidu a omezuje spotřebu aplikací, které moc často nepotřebujete. Adaptivní jas šetří energii automatickou úpravou intenzity podsvícení displeje, ale nikoli jen podle úrovně okolního osvětlení. V konkrétních aplikacích si můžete sami nastavit úroveň podsvícení a Adaptivní jas vám zařídí jejich komfortní a zároveň maximálně úsporné používání.

Mnoho dalších vylepšení

Dalších menších vylepšení, které jsou již v Androidu 9 implementovány nebo je do něj Google brzy doplní, je ještě celá řada. Patří mezi ně například dynamické řízení hlasitosti při telefonování v hlučném prostředí, možnost současného připojení až pěti různých Bluetooth zařízení se zapamatováním si úrovně hlasitosti pro každé z nich, podpora snímků ve formátu HEIF nebo zobrazení více informací na Alwayson displeji.

V rámci projektu Treble zjednodušil Google implementace aktualizací Androidu ve smartphonech ostatních výrobců. Seznam zařízení, která mají Android 9 dostat, je poměrně dlouhý, takže se snad inovace nejpoužívanějšího mobilního operačního systému na světě dostanou k co nejvíce majitelům smartphonů.

***

Kdo se může těšit na Android 9?

Google sice vydává velkou novou verzi Androidu každý rok, ale výrobci smartphonů se do aktualizací vůbec nehrnou. Také proto je aktuálně nejpoužívanější dva roky stará verze Android 7 (7.1) Nougat. Výrobci se tradičně starají jen o své nejdražší modely, pro které nový Android upraví, otestují a uvolní ke stažení. Čestnou výjimkou jsou ale třeba smartphony Nokia, u kterých výrobce slibuje vždy včasnou aktualizaci na nový Android. Seznam smartphonů s potvrzenou aktualizací na Android 9 je ale tentokrát nebývale rozsáhlý a výrobci jej průběžně doplňují.

Výrobce Modely, které dostanou Android 9
Google Pixel, Pixel XL, Pixel 2, Pixel 2 XL
HTC U11, U11+, U11 Life, U12, U12+
Huawei P20, P20 Pro, P20 Lite, Mate 10, Mate 10 Pro, Mate 10 Porsche Design, Mate RS Porsche Design, Nova 3, Honor Play
Lenovo (Motorola) Moto G6, Moto G6 Plus, Moto G6 Play, Moto X4, Moto Z2 Play, Moto Z2 Force, Moto Z3, Moto Z3 Play
LG G6, G7, G7+ ThinQ, V30, V30+, V30S ThinQ, V35 ThinQ, LG Q8
Nokia 1, 2, 3, 5, 6, 7, 7 Plus, 8, 8 Sirocco, 2.1, 3.1, 5.1, 6.1, X5, X6
OnePlus 3, 3T, 5, 5T, 6
Samsung Galaxy S8, S8+, S9, S9+, Note 8, Note 9
Sony Xperia XA2, XA2 Plus, XA2 Ultra, XZ1, XZ1 Compact, XZ Premium, XZ2, XZ2 Compact, XZ2 Premium
Xiaomi Mi A1, Mi A2, Mi A2 Lite, Mi Mix 2S
Asus Zenfone 5, ROG Phone

***

Boj se závislostí

> Jednou z velkých novinek Androidu 9 měla být i funkce Digital Wellbeing, která detailně sleduje čas strávený s jednotlivými aplikacemi. Tedy kromě celkové doby jejich spuštění v popředí například i počet notifikací, které vám aplikace poslala, nebo třeba kolikrát jste kvůli ní odemknu-li displej svého smartphonu. Snadno pak můžete posoudit, jak moc jste vy sami nebo třeba vaše děti závislí na sociálních sítích, komunikátorech nebo mobilních hrách. Digital Wellbeing přitom nabízí i možné řešení. Můžete nastavit časové omezení použití konkrétních aplikací a her nebo potlačit jejich notifikace v určené době.

> Nová funkce Digital Wellbeing se zatím do oficiálně uvolněné verze Androidu 9 nedostala, ale pokud máte některý ze smartphonů Pixel s Androidem 9, můžete si instalovat její zkušební verzi. Na adrese android.com/versions/pie-9-0/digital-wellbeing-beta je třeba se přihlásit do beta-programu a pak si z Obchodu Play běžným způsobem instalujete aplikaci Digital Wellbeing. Novou funkci ve svém smartphonu najdete v nabídce »Nastavení«.

Foto popis| Ovládání gesty Nový styl ovládání Androidu je třeba aktivovat v nastavení, kde najdete i animaci vysvětlující používání gest. Jde o zásadní změnu, se kterou se možná hodně uživatelů Androidu nesmíří.
Foto popis| Nový multitasking Posunutí centrálního ovládacího tlačítka nahoru vyvolá přehled spuštěných a naposledy použitých aplikací, dalším tahem otevřete seznam všech instalovaných aplikací.
Foto popis| Úpravy screenshotů Hned po pořízení snímku obrazovky se zobrazí ovládací panel, ve kterém lze přejít do editoru screenshotů. Zde jsou k dispozici funkce pro ořezávání, kreslení a zvýrazňování.
Foto popis| Adaptivní baterie Jako v předchozích verzích se i nyní Google zaměřil na prodloužení výdrže akumulátoru. Funkce Adaptivní baterie omezí přísun energie aplikacím, které moc nepoužíváte.
Foto popis| Adaptivní jas Druhá z funkcí pro úsporu energie akumulátoru nastavuje jas displeje nejen podle úrovně okolního osvětlení, ale také dle vašich preferencí pro konkrétní aplikace.
Foto popis| Slices Android 9 sleduje, jak svůj smartphone využíváte, a nabízí vám rychlý přístup k nejčastěji používaným funkcím napříč instalovanými aplikacemi i funkcemi Androidu.
Foto popis| Detailní statistika Funkce Digital Wellbeing pečlivě sleduje používání konkrétních aplikací.

O autorovi| RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz

Příbuzná témata: