Přejít k hlavnímu obsahu

10 skvělých tipů pro Windows 10

Ať už se do úprav nastavení Windows 10 pouštíte hned po instalaci či pořízení nového počítače, nebo třeba až za rok, poradíme vám, jak z nich udělat bezpečnější, komfortnější a rychlejší operační systém, očištěný od zbytečností. 

Již od uvedení první verze dnes nejrozšířenějšího operačního systému pro osobní počítače je na Windows stále co zlepšovat. Výjimkou samozřejmě není ani nejnovější verze Windows 10. I tu byste měli co nejdříve po instalaci optimálně nastavit, abyste získali maximální úroveň komfortu, zabezpečení i výkonu. Prověřit byste měli především nastavení spojená s ochranou osobních dat, protože Microsoft ve Windows 10 celkem intenzivně sbírá informace o tom, jak se svým počítačem pracujete. Také vám například doporučujeme aktivovat ochranu souborů v počítači před ransomwarem, a to prostřednictvím funkce nově doplněné do Windows 10, která je ale ve výchozím nastavení deaktivována.

Kromě těchto bezpečnostních opatření vám doporučujeme vybavit si Windows nejnovějšími verzemi nejdůležitějších softwarových nástrojů, které budete potřebovat nejen pro práci, ale také pro využití počítače ve volném čase. Ukážeme vám nejlepší alternativy ke standardní výbavě Windows 10, která je sice bohatá, ale ne vždy splňuje nejvyšší nároky na nabídku funkcí a pohodlné ovládání. Také si ukážeme, jak ve Windows bezpečně testovat nový software nebo jak si instalovat celou sadu základních softwarových nástrojů. Naše tipy vám pomohou například i s vyčištěním počítače od všech zbytečností nebo s udržením počítače v provozuschopném stavu a s maximálním výkonem po co nejdelší možnou dobu.

Tipy pro lepší zabezpečení

Ze všeho nejdříve byste se měli vypořádat se zabezpečením svého počítače a ochranou svého soukromí i osobních dat.

Vytvoření obrazu systému

Pravidelné vytváření kompletních obrazů počítače patří k velmi důležitým, ale často podceňovaným činnostem v rámci pravidelné údržby. Takový obraz obsahuje všechna data z pevného disku, včetně instalace Windows a všech nastavení operačního systému, programů i uživatelských dat. Pokud při úpravách nastavení dojde k nějakým problémům, nic se neděje - stále máte k dispozici tuto kompletní zálohu, ze které můžete kdykoli obnovit obsah počítače do výchozího stavu. Pro vytvoření takové zálohy ale budete potřebovat externí disk, na který se všechna data vejdou. Potřebná kapacita odpovídá objemu dat, který je aktuálně využíván na disku vašeho počítače.
Připojte disk pro umístění zálohy k počítači (můžete použít i síťové úložiště) a otevřete si Nastavení. Zde přejděte k položce »Aktualizace a zabezpečení / Zálohování«, kde se nachází i volba »Přejít k zálohování a obnovení (Windows 7)«. Otevře se okno Ovládacích panelů, ve kterém najdete i funkci »Vytvořit bitovou kopii systému«. Spusťte ji a v prvním kroku průvodce zálohováním zvolte »Na pevný disk« nebo »Do umístění v síti«, podle toho, kam chcete zálohu umístit.

Pokud má váš pevný disk několik samostatných oddílů, dostanete na výběr, které z nich mají Windows zálohovat. Rozhodně označte systémový oddíl (nejčastěji reprezentovaný označením »C:«), některé další oddíly, jako třeba »Systémový oddíl EFI«, jsou k zálohování zvoleny automaticky. Pak pokračujte tlačítkem »Spustit zálohování« a počkejte, až Windows vytvoří kompletní obraz pevného disku. V závislosti na kapacitě disku počítače a především stavu jeho zaplnění může vytváření bitové kopie trvat i několik hodin. Po dokončení zálohování vás Windows vyzvou ještě k vytvoření záchranného DVD nebo USB flash disku, ze kterého v případě problémů můžete nastartovat počítač a obnovit obsah jeho disku ze zálohy. Záchranný disk si rozhodně vytvořte, jinak vám nebude vytvořená záloha počítače k ničemu.

Úprava nastavení ochrany dat

V průběhu posledních měsíců udělal Microsoft v oblasti ochrany dat velké pokroky. Po aktualizaci na nejnovější verzi 1803 spustí Windows 10 průvodce nastavením, který vám krok za krokem pomůže s úpravou nejdůležitějších předvoleb operačního systému spojených s ochranou soukromí a osobních dat.

Nastavení ochrany soukromí si ale můžete zkontrolovat i kdykoli jindy. Stačí si otevřít Nastavení, přejít do nabídky »Soukromí« a zde si vše nastavit podle vlastních požadavků. Hned v nabídce »Obecné« přitom najdete několik předvoleb, které Windows 10 nabízí hned po instalaci upgradu na nejnovější verzi. Další předvolby ovlivňující ochranu soukromí a odesílání dat Microsoftu se nacházejí například pod nabídkami »Řeč, rukopis a zadávání« nebo »Diagnostika a zpětná vazba«. Novou funkcí Windows 10 je »Historie aktivit«, která sbírá informace o používaných programech a navštěvovaných internetových stránkách, aby mohla synchronizovat vaše aktivity mezi více počítači, ve kterých pracujete se svým uživatelským účtem (resp. účtem Microsoft). Pokud nepoužíváte více počítačů nebo nechcete, aby Microsoft odesílal do cloudu informace o zpracovávaných dokumentech nebo navštívených webových stránkách, měli byste funkci »Historie aktivit« vypnout.

Aktivování a použití řízeného přístupu ke složkám

Jednou z nových funkcí Windows 10 je také ochrana počítače před ransomwarem prostřednictvím funkce »Řízený přístup ke složkám«. Zvolené složky na disku počítače jsou chráněny před neoprávněnými změnami (třeba zašifrováním vyděračským softwarem) a mají k nim přístup pouze programy, kterým to sami povolíte. Pokud by se tedy nějakému ransomwaru či jinému škodlivému softwaru podařilo proniknout do vašeho počítače, Windows zablokují jeho činnost.

Otevřete si Nastavení a přejděte do nabídky »Aktualizace a zabezpečení / Zabezpečení Windows«, kde klikněte na volbu »Ochrana před viry a hrozbami«. Otevře se okno »Centrum zabezpečení v programu Windows Defender«, kde si otevřete nastavení funkce »Ochrana před ransomwarem«. V následujícím okně pak aktivujte funkci »Řízený přístup ke složkám«. Poté pokračujte volbou »Chráněné složky« a označte složky, jejichž obsah budou Windows 10 kontrolovat. Dále ještě určete, které programy budou moci k souborům v chráněných složkách přistupovat - otevírat je a upravovat jejich obsah. Slouží k tomu nastavení »Povolit aplikaci v Řízeném přístupu ke složkám«. Pro potvrzení změn v nastavení aktuálně spuštěných programů je nezbytné je restartovat.

Ochrana před ransomwarem vestavěná ve Windows 10 sice vyžaduje úvodní nastavení, a pravděpodobně budete i dále při běžném používání počítače upravovat seznam chráněných složek i povolených aplikací, nicméně představuje funkční a efektivní cestu, jak se bránit dnes velmi rozšířenému typu kybernetických útoků.

Tipy pro větší komfort

Užitečnost Windows samozřejmě podstatně zvyšují aplikace a softwarové nástroje, které si do operačního systému instalujete. Proto vám ukážeme, jak s minimálním úsilím otestovat a do Windows instalovat kompletní softwarovou výbavu.

Instalace nástroje Windows System Control Center

Nejjednodušší možnost, jak čerstvě instalovaný operační systém vybavit všemi potřebnými nástroji, představuje instalace programu Windows System Control Center (WSCC), zdarma dostupného na webu kls-soft.com/wscc. Tento program staví na osvědčených sadách nástrojů od společností Nirsoft a Sysinternals, dceřiné společnosti Microsoftu. Celkově pak WSCC představuje snadný přístup ke stovkám užitečných nástrojů pro Windows. Můžete se přitom rozhodnout, jestli si program WSCC instalujete běžným způsobem do Windows, nebo použijete přenosnou verzi WSCC bez nutnosti instalace.

Při prvním spuštění se program WSCC dotazuje, které zdroje nástrojů si přejete integrovat. Jednoduše označte všechny předvolby a následně potvrďte všechna okna s dotazy, která »Update Manager« zobrazí. Výsledkem je seznam více než tří stovek nástrojů, které lze v prostředí WSCC stáhnout a následně používat. Jelikož se jedná o menší softwarové nástroje, které nezaberou na disku počítače mnoho místa, celkem nic vám nebrání instalovat si plnou výbavu WSCC. Pokud si ale chcete výbavu WSCC sestavit podle vlastních požadavků, klikněte na označovací políčko vlevo nahoře vedle popisku »Name«, čímž zrušíte výběr všech položek. Pak si sami zvolte nástroje k instalaci. Z rozsáhlé nabídky vám doporučujeme například Autoruns, nástroj, který umí upravovat programy a služby spouštěné společně se startem Windows, BlueScreenView pro analýzu příčin pádů operačního systému (tzv. modré obrazovky smrti) nebo DriverView pro získání přehledu o instalovaných verzích ovladačů hardwaru. Stažení a instalaci zvolených nástrojů spustíte tlačítkem »Install«, jednotlivé nástroje pak spustíte z hlavního okna programu WSCC.

Použití přenosných aplikací

Každý instalovaný program nejenže zabírá místo na pevném disku, ale rovněž přidává záznamy do registru Windows a kromě své vlastní složky vytvoří nové systémové soubory i na několika různých místech pevného disku. Kdy se pak rozhodnete program odinstalovat, často po něm v počítači zůstane mnoho zbytečných dat. Tedy až na tzv. přenosné aplikace, které jsou primárně určeny ke spouštění z USB flash disků nebo třeba paměťových karet, aniž by je bylo nutné do počítače nějak instalovat. Nic vám samozřejmě nebrání používat přenosné aplikace i na pevném disku počítače.

Podobně jako v případě nástrojů sdružených v programu WSCC si můžete do počítače stáhnout spouštěcí aplikaci, ve které si můžete následně vybírat z přenosných programů, spustitelných bez instalace do počítače. Jde o sadu PortableApps.com (portableapps.com), kde v průvodci instalací zvolte možnost »Nová instalace« a poté »PC sdílený - instalace pro všechny uživatele, sdílené aplikace a nastavení«. Jako umístění klidně ponechejte výchozí předvolbu »C:«. Při prvním spuštění zabere chvilku času aktualizace interní databáze programu a pak už se můžete pustit do stahování přenosných verzí dlouhé řady různých programů, rozdělených do několika tematických kategorií. Označte programy ke stažení a pokračujte tlačítkem »Další«. Po stažení všech požadovaných aplikací (v některých případech bude nutné potvrdit souhlas s licenčními podmínkami) je budete mít k dispozici v hlavním okně programu PortableApps.com Platform.

Vytvoření virtuálního testovacího systému

Nejvíce možností pro testy a experimenty v operačním systému Windows nabízí virtualizace. Ve virtuálním počítači můžete testovat nové systémové nástroje, zkoušet potenciálně nebezpečné programy nebo si třeba stahovat zatím oficiálně neuvolněné aktualizace Windows 10 v rámci tzv. Insider Programu. Ideálním testovacím prostředím pro tyto účely je open-source virtualizační nástroj Oracle VM VirtualBox (virtualbox.org).

Program VirtualBox se instaluje běžným způsobem, jen počítejte s krátkým přerušením všech síťových připojení vašeho počítače, když bude aplikace instalovat nezbytné ovladače. Pak si ze stránek Microsoftu (microsoft.com/cs-cz/ software-download/windows10) stáhněte nástroj Media Creation Tool, spusťte jej, potvrďte souhlas s licenčními podmínkami a použijte volbu »Vytvořit instalační média (USB flash disk, DVD nebo soubor ISO) pro jiný počítač«. V dalším kroku zvolte požadovanou verzi Windows 10 a pak použijte předvolbu »Soubor ISO«. Po kliknutí na »Další« bude zahájeno stahování ISO obrazu instalačních dat Windows 10.

Po instalaci a spuštění VirtualBoxu klikněte v jeho hlavním okně na tlačítko »Nový« a zvolte si »Název« vašeho nového virtuálního počítače. Z nabídek níže vyberte operační systém Windows 10 ve 32- nebo 64bitové verzi podle dříve staženého ISO obrazu Windows 10. Následně přidělte virtuálnímu počítači dostatek operační paměti (nejméně 2 GB a nejvíce pak polovinu fyzické kapacity RAM vašeho počítače). Pokračujte volbou »Vytvořit nyní virtuální pevný disk«, jako jeho typ zvolte »VDI (VirtualBox Disk Image)« a dále pak předvolbu »Dynamicky alokované«. Zvolte kapacitu pevného disku vašeho virtuálního počítače (doporučujeme alespoň 50 GB) a kliknutím na »Vytvořit« dokončete jeho základní konfiguraci.

Virtuální počítač je nyní připraven a potřebuje už jen instalaci operačního systému. Označte ve VirtualBoxu vytvořený virtuální počítač a klikněte na »Spustit«. Objeví se zaváděcí okno virtuálního stroje, kde kliknete na tlačítko »Vybrat soubor s virtuálním diskem« a následně vyberete stažený soubor »Windows.iso«. Pokračujte tlačítkem »Spustit« a běžným způsobem instalujte do virtuálního počítače operační systém Windows 10.

Jakmile bude instalace dokončena, dříve než se pustíte do experimentování, vytvořte si tzv. snímek počítače. Slouží k tomu funkce »Sejmout snímek« z nabídky »Počítač«. Díky tomu bude možné kdykoli vrátit virtuální počítač do výchozího stavu.

Tipy pro zvýšení výkonu

Přeplněný pevný disk zbytečně zpomaluje operační systém, jelikož Windows potřebují více času pro nahrávání potřebných dat. Proto se vyplatí pevný disk pravidelně čistit od všech zbytečností.

Odstranění předinstalovaných aplikací

V čerstvě instalovaných Windows 10 najdete celou řadu více či méně užitečných aplikací a nástrojů, které okupují docela dost cenného místa na pevném disku. Bezplatně dostupný nástroj 10AppsManager (thewindowsclub.com/10appsmanagerwindows-10) vám poskytne přehled těchto aplikací a umožní vám se těch nepotřebných jednoduše zbavit. Spusťte program 10AppsManager, zvolte aplikaci, kterou chcete odinstalovat, a v nově otevřeném okně klikněte na »Ano«. Program 10AppsManager ale budete muset používat opakovaně, protože některé aktualizace a větší upgrady Windows 10 vrací odstraněné aplikace zpět.

Smazání zbytečných systémových dat

Každý větší upgrade Windows 10 na novou verzi znamená, že operační systém před instalací aktualizace vytvoří svoji zálohu, abyste se mohli v případě problémů vrátit k předchozí funkční konfiguraci počítače. Tato záložní verze Windows 10 je uchovávána po dobu 30 dní, což ale zároveň znamená, že obsah složky »Windows.old« zabírá na pevném disku počítače i několik desítek GB místa.

Pokud jste si jisti, že se nebudete potřebovat k předchozí verzi Windows 10 vrátit, můžete tato záložní data smazat a uvolnit velkou část kapacity pevného disku. Otevřete si Nastavení, přejděte do nabídky »Systém / Úložiště« a zde použijte funkci »Uvolnit místo teď«. Chvilku potrvá, než operační systém prohledá disk a vypíše přehled dat, která již nejsou pro běh Windows 10 potřebná. Pak můžete tato data označit a pokračovat tlačítkem »Odebrat soubory«. Hned vedle vidíte, kolik místa na pevném disku tato operace uvolní.

Automatické odstraňování nepotřebných dat

Výše jsme si popsali, jak můžete sami vyhledat nepotřebná data a uvolnit místo na pevném disku. Ve Windows 10 ale také najdete funkci, která se o údržbu pevného disku, resp. odstraňování nepotřebných dat, postará automaticky sama. Nachází se v Nastavení, kde je třeba přejít do nabídky »Systém / Úložiště« a zde aktivovat předvolbu »Inteligentní úložiště«. V nastavení »Změnit způsob uvolňování místa automaticky« lze určit, která data budou Windows 10 pravidelně mazat a také jak často budou pevný disk tímto způsobem čistit.

***

Nastavení Průzkumníku souborů

Kyberzločinci používají při propašování malwaru do počítačů svých obětí už léta stejný trik: soubor se škodlivým kódem opatří dvěma koncovkami. Windows přitom ve výchozím nastavení skrývají poslední koncovky známých typů souborů, takže například zobrazí název souboru jako »faktura.pdf«, namísto skutečného »faktura. pdf.exe«. Uživatel pak v domnění, že jde o neškodný PDF dokument s fakturou, soubor kliknutím otevře, nevědomky tím spustí škodlivý kód a zaviruje si svůj počítač. Proto byste se u souborů stažených z internetu nebo příloh e-mailů měli vždy zjistit, že jde skutečně o typy souborů, za které se vydávají. Zobrazení všech koncovek souborů si v Průzkumníku aktivujte tak, že přejdete na kartu »Zobrazení«, zde kliknete na »Možnosti«, v nově otevřeném okně použijete kartu »Zobrazení« a pak zrušíte označení předvolby »Skrýt příponu souborů známých typů«.

***

Komprimování dat Windows 10

Ve Windows 10 najdete funkci, která zkomprimováním vybraných systémových souborů ušetří na pevném disku počítače až několik GB místa. Abyste ji mohli použít, otevřete si příkazový řádek nebo PowerShell s oprávněním správce a zadejte příkaz »compact /q«, kterým zjistíte aktuální stav komprese souborů. Pak můžete aktivovat komprimování systémových souborů příkazem »Compact / CompactOS:always«. Proces komprese dat poté zabere několik minut a Windows 10 vypíšou, kolik souborů bylo možné zkomprimovat. Původní stav systémových souborů obnovíte příkazem »Compact / CompactOS:never«.

***

Alternativy k programům z výbavy Windows 10

Microsoft vybavil Windows 10 dlouhou řadou aplikací a nástrojů, které ale ne vždy patří k těm nejlepším. Nabízíme vám vhodné, bezplatně použitelné alternativy.

Funkce Výbava Windows Lepší alternativa
Internetový prohlížeč Edge Firefox/Chrome
E-mailový klient Windows Mail Thunderbird
Multimediální přehrávač Windows Media Player VLC Media Player
Komprese dat Vestavěná podpora ZIP komprese 7-Zip
Souborový manažer Průzkumník souborů FreeCommander XE
Kreslení Malování Paint. NET

***

Centrum akcí ve Windows 10

Poněkud podceňovanou funkcí Windows 10 je Centrum akcí, tedy ovládací panel na pravém straně obrazovky, který vyvoláte buďto kliknutím na ikonu v pravém dolním rohu pracovní plochy, nebo klávesovou zkratkou [Windows] + [A]. Nejdete zde nejen důležitá systémová hlášení a oznámení, ale také ovládací tlačítka důležitých funkcí operačního systému. Můžete zde najít například zkratku k nastavení připojení k síti nebo třeba tlačítka pro aktivování nočního režimu zobrazení uživatelského rozhraní, ovládání Bluetooth připojení, aktivaci VPN, přepínání režimu tabletu nebo třeba rychlý přístup k nabídce všech nastavení Windows 10.

Foto popis| Programy z tohoto článku najdete na CHIP-DVD c
Foto popis| Funkce pro vytváření kompletních záložních kopií obsahu počítače pochází z Windows 7 a i ve verzi 10 je takto popsána 1 . Po výběru úložiště zálohy následuje volba zálohovaných diskových oddílů 2 .
Foto popis| Novější verze Windows 10 nabízejí mnohem více možností, jak mohou uživatelé zlepšit ochranu svého soukromí a omezit špehovací aktivity Microsoftu.
Foto popis| Poslední velký upgrade přinesl do Windows 10 funkci pro ochranu zvolených složek před jejich napadením a zašifrováním vyděračským ransomwarem. Ve výchozím nastavení je ale tato funkce vypnutá, takže si ji musíte sami aktivovat.
Foto popis| Aby bylo možné se soubory v chráněných složkách pracovat, musíte konkrétním aplikacím povolit jejich otevírání a úpravy. Některé aplikace, typicky součásti Microsoft Office, povolí Windows 10 automaticky.
Foto popis| Program WSCC poskytuje přístup k více než třem stovkám užitečných systémových nástrojů.
Foto popis| Používání softwaru bez instalace
Foto popis| Nejdříve si do počítače instalujte ovládací aplikaci PortableApps.com Platform, která vám zprostředkuje přístup k přenosným verzím programů.
Foto popis| Po aktualizaci databáze si zvolte programy, které se stáhnou z internetu a budou ve vašem počítači pracovat i bez klasické instalace do Windows.
Foto popis| Nakonec spusťte program PortableApps.com Platform a vyberte si aplikaci, kterou chcete použít.
Foto popis| Nové programy nebo verze Windows si můžete bezpečně otestovat ve virtuálním počítači, vytvořeném ve VirtualBoxu.
Foto popis| Odstranění systémových aplikací Program 10AppsManager vám umožní odstranit z počítače nepotřebnou výbavu Windows 10.
Foto popis| Windows 10 se mohou automaticky starat o pravidelné odstranění nepotřebných dat.

O autorovi| ANDREAS TH. FISCHER, RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz

Příbuzná témata: