Přejít k hlavnímu obsahu

Tipy a triky – 1.2018

Windows ještě rychlejší: Nejlepší tipy pro zrychlení systému. Kromě toho triky pro MS Office, fotografie, hardware, mobilní aplikace a mnoho dalších. 

Windows a Office

1 Windows 10 Propojení smartphonu s Androidem s Windows 10
2 Windows Deaktivování starého síťového protokolu z důvodu bezpečnosti
3 Windows Řešení problémů s aktualizacemi pomocí skriptu od Microsoftu
4 Windows 10 Odstranění Centra akcí z hlavního panelu
5 Word Změna formátování dokumentů ručně nebo s využitím šablon
6 Windows Zesílení a individuální ovládání zvukového výstupu
7 Outlook Odstranění přílohy »winmail.dat« z odesílaných e-mailů
8 Windows Aktivace AHCI pro využití plného výkonu SSD
9 Excel Vlastní pojmenování různých buněk v Excelu
10 Windows 10 Filtrování a úprava nastavení notifikací
11 Word Otevírání a úpravy PDF dokumentů
12 Windows 10 Náhrada starého hesla k uživatelskému účtu za nové
13 PowerPoint Odhalení problémových rozšíření v nouzovém režimu
14 Windows Vzdálené ovládání počítače prostřednictvím protokolu RDP a internetu
15 Windows Vyřešení problémů se službou Windows Search
16 Windows Správná reakce na zprávu »irql_not_less_or_equal«
17 Outlook Vyřešení problému s autentizací na e-mailovém serveru

Profitip

Automatické zálohování (nejen) do cloudu

Hardware

18 Klávesnice Připravte a proveďte generální úklid
19 Smartphony Deaktivujte požadavek na PIN u SIM karty
20 Herní konzole Připojení vyřazeného Nintenda 64 k televizoru
21 Diskety Přečtěte a obnovte data z 3,5“ diskety
22 USB porty Vypínání USB portů
23 Osobní počítače Zjištění verze DirectX
24 Optická média Záchrana dat z nečitelných CD a DVD
25 Video Jak dovést videosignál na delší vzdálenost

Profitip

Streamujte VR hry do smartphonu

Web & fotografie

26 Fotografické techniky Správné nastavení fotoaparátu při fotografování se skleněnou koulí
27 Firefox Zobrazte i webové stránky, které už neexistují
28 Streamování Oprava Netflixu
29 Video Udělejte filmové záběry atraktivnější použitím pojezdů
30 Firefox Snímek obrazovky pomocí prohlížeče
31 Google Co o vás Google všechno ví
32 Objektivy Postup čištění objektivů

Profitip

Lightbox pro pěkné snímky předmětů

Mobily a tablety

33 iOS Záznam obrazovky
34 iOS Skenování dokumentů
35 iOS Vkládání tabulek do poznámek
36 iOS Omezení notifikací během řízení
37 iOS Detailní nastavení displeje
38 Android/iOS Mazání zpráv z WhatsApp
39 iOS Trvalé zobrazení notifikací
40 iOS Odložení nepoužívaných aplikací
41 EMUI Android Ovládání kloubem prstu

Profitip

Komprese souborů na všechny způsoby

Windows a Office

S těmito triky bude vaše práce rychlejší a jednodušší.

1 Windows 10 Propojení smartphonu s Androidem s Windows 10

Microsoft přidal do nejnovější verze Windows 10 velmi šikovnou možnost propojení počítače se smartphonem s operačním systémem Android. Abyste si mohli novou funkci vyzkoušet, musíte být zapojeni do Insider programu a mít instalovanou Preview verzi Windows 10 v sestavení 16251 nebo novější. Funkci pro propojení smartphonu a počítače pak najdete v Nastavení pod zbrusu novou nabídkou »Telefon«. Abyste mohli novou funkci použít, je třeba si do smartphonu instalovat aplikaci Microsoft Apps, dostupnou běžným způsobem v Obchodě Play. V Nastavení Windows 10 přejděte do nabídky »Telefon« a zde klikněte na volbu »Přidat telefon«. Zobrazí se okno pro zadání vašeho telefonního čísla (včetně mezinárodní předvolby), na které vám bude následně odeslána SMS zpráva s odkazem na stažení výše zmíněné aplikace. Instalujte si do smartphonu aplikaci Microsoft Apps, kde po jejím spuštění najdete i nabídku »For Windows Insiders«, ve které je třeba klepnout na tlačítko »Try it now«. Otevře se jednoduchý průvodce, ve kterém pokračujte klepnutím na tlačítko »Get started«, které spustí přehled základních funkcí propojení počítače a smartphonu. Zatím mezi ně patří hlavně možnost otevření webové stránky rozečtené ve smartphonu v internetovém prohlížeči v počítači, ale jistě budou přibývat další.

2 Windows Deaktivování starého síťového protokolu z důvodu bezpečnosti

SMB (Server Message Block) je síťový protokol používaný k přenosu souborů. První verze tohoto protokolu je ale již zastaralá a představuje potenciální bezpečnostní mezeru. Před několika měsíci například slabina v SMBv1 umožnila malwaru typu WannaCry celosvětově se rozšířit do počítačů s Windows XP. V novějších operačních systémech, počínaje Windows Vista, se využívají novější verze protokolu SMB, takže zde můžete SMBv1 klidně deaktivovat, pokud tedy v domácí síti nepoužíváte nějaký počítač s Windows XP, se kterým chcete sdílet data. Pro deaktivování SMBv1 si otevřete Ovládací panely, přejděte do nabídky »Programy / Programy a funkce« a zde klikněte na volbu »Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows« v levém sloupci. Zobrazí se vám okno s nabídkou všech funkcí operačního systému Windows, dostupných ve vašem počítači. Najděte na seznamu předvolbu »Podpora pro protokol sdílení souborů SMB 1.0/ CIFS« a zrušte její označení. Potvrďte odebrání funkce tlačítkem »OK« a váš počítač bude opět o něco bezpečnější. Jestliže tuto předvolbu nemůžete na seznamu funkcí Windows najít, byla již pravděpodobně deaktivována dříve.

3 Windows Řešení problémů s aktualizacemi pomocí skriptu od Microsoftu

Během aktualizace Windows se může občas objevovat chyba »0x8e5e03fa«. Abyste se jí zbavili, stáhněte si přímo od Microsoftu skript nazvaný Reset Windows Update Agent, který najdete na webu Microsoft Technet pod odkazem gallery.technet.microsoft.com/ scriptcenter/Reset-Windows-Update-Agent-d824badc. Pamatujte na to, že spouštěcí soubor skriptu »ResetWUEng. bat« je třeba spustit s oprávněním správce, jinak nebudou funkce pro opravu aktualizací Windows účinné. Po spuštění skriptu použijte nabídku číslo 2 v menu, popsanou jako »Reset Windows Update Components«. Pak už bude skript pracovat automaticky. Po dokončení skriptu restartujte svůj počítač pomocí volby číslo 16: »Restart your PC«. Poté by se již chybové hlášení s kódem »0x8e5e03fa« nemělo dále objevovat.

4 Windows 10 Odstranění Centra akcí z hlavního panelu

Centrum akcí je jednou z funkcí, se kterými přišel operační systém Windows 10, a informuje vás o všech nových zprávách z používaných aplikací. Pokud vás ale oznámení Centra akcí spíše obtěžují, můžete tuto systémovou funkci kdykoli deaktivovat. Jestliže tak chcete učinit, otevřete si Nastavení (třeba s použitím klávesové zkratky [Win] + [I]) a následně přejděte do nabídky »Přizpůsobení«. V seznamu na levé straně následujícího okna se nachází i nabídka »Hlavní panel«, která obsahuje i položku »Oznamovací oblast«. Zde klikněte na volbu »Zapnout nebo vypnout ikony systému« a v následujícím okně deaktivujte přepínač u položky »Centrum akcí«. Samozřejmě si můžete svoje rozhodnutí kdykoli později rozmyslet a Centrum akcí opět zapnout.
Když už se budete nacházet v okně s nabídkou »Zapnout nebo vypnout ikony systému«, můžete se rovnou podívat, která další tlačítka můžete z hlavního panelu Windows 10 odstranit. Používáte-li výhradně českou klávesnici, nabízí se například »Indikátor zadávání znaků« a u stolního počítače se jistě obejdete i bez ikony »Poloha«.

5 Word Změna formátování dokumentů ručně nebo s využitím šablon

V případě některých typů wordových dokumentů může být vhodné změnit jejich formát ještě dříve, než se pustíte do úprav jejich obsahu. Dokument můžete například přepnout z vertikální na horizontální orientaci nebo třeba změnit jeho formát z A4 na A3 či jiný. Změny ve formátu dokumentů se provádějí na kartě »Rozložení«, kde najdete také nabídku funkcí »Vzhled stránky«. Například horizontální nebo vertikální orientaci papíru můžete přepínat pomocí tlačítka »Orientace«. Otevírací nabídka »Velikost« obsahuje různé formáty papírů, které lze zvolit namísto výchozí velikosti A4. Můžete přitom vybírat z přednastavených standardních velikostí papírů, nebo si nastavit rozměry podle vlastní volby.

Pro formátování obsahu dokumentů je ve Wordu připravena celá řada přednastavených stylů, například pro nadpisy, zvýrazněný text, citace a mnoho dalších typů textu. Celou nabídku připravených formátů textu najdete na kartě »Domů« v části »Styly«. Připravené styly formátování můžete snadno upravit, když na zvolený styl kliknete pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolíte funkci »Změnit«. Otevře se nové okno »Úprava stylu«, kde můžete změnit typ písma, jeho velikost a barvu nebo třeba i odsazení odstavců a velikost mezer mezi nimi. Vlastní styly formátování si můžete uložit pro opakované použití v různých dokumentech, založených na jedné společné šabloně.

6 Windows Zesílení a individuální ovládání zvukového výstupu

Možná se divíte, že po připojení reproduktorů ke zvukovému výstupu vašeho počítače slyšíte jen velmi tichý zvuk. Samozřejmě můžete zesílit zvuk počítače na maximum, ale problém může být i jinde než ve ztišeném hlavním zvukovém ovladači počítače. Možná budete muset upravit hlasitost zvukového výstupu v prostředí ovladače Realtek HD Audio Manager, který vyvoláte prostřednictvím tlačítka v oznamovací oblasti hlavního panelu Windows (vedle hodin). Pokud to není váš případ nebo když úprava nastavení nepomůže, musíte pátrat dál. Dalším řešením může být úprava hlasitosti zvukového výstupu počítače prostřednictvím palubních prostředků operačního systému Windows. Klikněte pravým tlačítkem myši na ikonku reproduktoru v oznamovací oblasti hlavního panelu a z kontextové nabídky zvolte funkci »Otevřít směšovač hlasitosti« pro vyvolání ovládacího panelu zvukového výstupu. Zde se ujistěte, že jsou všechny potřebné posuvníky aktivní a je na nich nastavena požadovaná úroveň hlasitosti - například i pro zvukový výstup z aplikací, typicky z internetového prohlížeče. Aby vás při poslechu hudby nebo přehrávání filmů nerušily zvuky samotných Windows, které jsou ve výchozím nastavení poměrně hlasité, můžete stáhnout regulátor hlasitosti označený »Systémové zvuky«. Funkčnost zvukového výstupu a správné zapojení reproduktorů si můžete ověřit také v nabídce »Zvuk«, kterou vyvoláte přímo z nabídky Start, pokud do ní napíšete „zvuk“ a kliknutím myší spustíte stejnojmennou nabídku nastavení Windows.

7 Outlook Odstranění přílohy »winmail.dat« z odesílaných e-mailů

Možná se vás už některý z příjemců vašich e-mailů, odeslaných prostřednictvím aplikace Outlook, někdy ptal, proč je v příloze soubor »winmail.dat«. Tento soubor přitom obsahuje informace o e-mailu, uložené ve formátu Rich Text Format. Pokud e-mailový klient příjemce zprávy nemůže zprávy ve formátu Rich Text přečíst, zobrazí soubor »winmail.dat« jako přílohu. Abyste se vyhnuli nedorozuměním a zároveň se ujistili, že si vaše zprávy bez problému přečte co nejvíce různých příjemců s odlišnými e-mailovými klienty, měli byste změnit výchozí nastavení vašeho Outlooku. V hlavním okně Outlooku klikněte na volbu »File« a přejděte do nabídky »Možnosti«. Otevře se vám okno »Možnosti aplikace Outlook«, kde přejděte do nabídky »Pošta«. Hned v první položce nastavení, popsané »Vytvářet zprávy v tomto formátu«, přepněte výchozí předvolbu »HTML« na »Prostý text«. Pak sjeďte téměř dolů, až k nabídce »Formát zprávy«. Poslední předvolbu »Při odesílání zpráv ve formátu RTF příjemcům v Internetu« změňte výchozí nastavení na »Převést do formátu prostého textu«. Všechny provedené úpravy nastavení Outlooku uložte tlačítkem »OK«.

8 Windows Aktivace AHCI pro využití plného výkonu SSD

Plný výkon pevných disků typu SSD získáte jedině v případě, že ve Windows aktivujete režim AHCI. Jinak bude i seberychlejší SSD pracovat jen v IDE režimu a tím zpomalovat celý počítač. Abyste zjistili, zdali má váš disk aktivován režim AHCI, otevřete si Ovládací panely a následně i Správce zařízení z nabídky »Hardware a zvuk«. Pokud ve Správci zařízení ve Windows 7 a 8 neuvidíte AHCI ovladač pod nabídkou IDE ATA/ATAPI ovladačů, bude potřeba provést drobný zásah do registru operačního systému. Otevřete si nabídku Start, napište „regedit“ a spusťte jedinou nalezenou aplikaci tohoto jména. V editoru registru pak přejděte na »HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEM CurrentControlSetservicesmsahci«. Na pravé straně uvidíte jednotlivé záznamy v registru. Vyhledejte mezi nimi hodnotu »Start« a nastavte ji na hodnotu »0«. Následně restartujte počítač, přejděte do BIOS a zde změňte režim SATA z »IDE« na »AHCI«.

Ve Windows 10 je třeba postupovat trochu jinak. Otevřete nabídku Start, napište „cmd“ a na položku »Příkazový řádek« klikněte pravým tlačítkem myši. Pak použijte volbu »Spustit jako správce« z kontextové nabídky. Otevře se příkazový řádek s oprávněním administrátora, do kterého napíšete příkaz »bcdedit /set {current} safeboot minimal«, abyste restartovali Windows. Jakmile bude počítač startovat, otevřete si BIOS a zde změňte režim z »IDE« na »AHCI«. Po uložení nastavení se Windows 10 restartují do nouzového režimu. Opět si otevřete příkazový řádek s oprávněním administrátora a prostřednictvím příkazu »bcdedit / deletevalue {current} safeboot« vypněte nouzový režim operačního systému. Režim AHCI bude aktivován po následujícím restartu počítače.

9 Excel Vlastní pojmenování různých buněk v Excelu

V tabulkovém kalkulátoru Excel můžete jednotlivé buňky popisovat jmény. Klikněte na buňku, kterou chcete pojmenovat, a poté do okna vlevo nahoře, kde se standardně zobrazují názvy buněk jako třeba »G8«. Vyplňte do tohoto okna požadovaný název buňky (pozor, nesmí obsahovat mezery) a potvrďte jej klávesou [Enter]. Alternativní cesta k pojmenovávání buněk vede přes kartu »Vzorce«, kde v části »Definované názvy« najdete i funkci »Definovat název«. Název buňky může být dlouhý až 255 znaků, včetně písmen, číslic, podtržítek či teček, a musí začínat písmenem nebo podtržítkem. Kromě mezer nemohou definované názvy obsahovat ani název jiné buňky (takže například nelze buňku »C4« pojmenovat jako »B5«).

10 Windows 10 Filtrování a úprava nastavení notifikací

Ve Windows 10 si můžete velmi snadno upravit nastavení notifikací zobrazovaných v Centru akcí. Například je můžete i dočasně vypnout. Abyste tak mohli učinit, klikněte na tlačítko Centra akcí (nachází se v pravém dolním rohu pracovní plochy, hned vedle hodin) pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte možnost »Zapnout funkci Období klidu«. Dokud Období klidu obdobným způsobem zase nevypnete, nebude vám Centrum akcí zobrazovat žádné notifikace.

Pro další konfiguraci si otevřete Nastavení a přejděte do nabídky »Systém / Oznámení a akce«. Zde najdete především předvolbu »Skrýt oznámení při duplikování obrazovky«, která zajistí potlačení notifikací v okamžiku, kdy máte například ke svému notebooku připojený projektor, prostřednictvím kterého někomu něco prezentujete. Dále můžete skrýt oznámení konkrétních aplikací, jako to umí například i Android ve smartphonech. Sjeďte v nabídce »Oznámení a akce dolů«, vyhledejte aplikaci obtěžující svými notifikacemi a deaktivujte jí možnost zobrazovat oznámení v Centru akcí.

11 Word Otevírání a úpravy PDF dokumentů

Dokumenty ve formátu PDF je možné otevírat a upravovat přímo ve Wordu a následně je uložit ve standardním formátu DOCX. Počítejte ale s tím, že se při konverzi z PDF do DOCX prostřednictvím Wordu nemusí zachovat veškerý obsah výchozího PDF dokumentu a jeho formátování. Vždy přitom záleží na obsahu a složitosti formátování výchozího PDF dokumentu.

Vyhledejte v Průzkumníku souborů PDF dokument, se kterým chcete pracovat, klikněte na něj pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte možnost »Otevřít v programu / Word 2016«. Okno s upozorněním zavřete tlačítkem »OK« a počkejte, než Word PDF dokument načte. Pak se můžete pustit do jeho úprav, jako kdyby se jednalo o jakýkoli jiný dokument. Jakmile s úpravami skončíte, můžete dokument uložit ve standardním formátu DOCX nebo jej exportovat zpět do PDF. Buďto můžete stisknout tlačítko [F12] a následně v okně »Uložit jako« zvolit název a formát souboru, nebo můžete postupovat klasicky přes nabídku »Soubor / Uložit jako« či »Soubor / Exportovat«.

12 PowerPoint Odhalení problémových rozšíření v nouzovém režimu

Pokud vás často zlobí problémy s funkčností PowerPointu, ze všeho nejdříve zkuste restartovat počítač a pak spusťte program na tvorbu prezentací znovu. Jestliže problémy přetrvají a pro PowerPoint ani nejsou dostupné aktualizace, které byste si mohli instalovat, je možné, že pády či jiné nestandardní chování programu pro tvorbu prezentací způsobuje některý z doinstalovaných doplňků. Abyste tuto teorii mohli ověřit, je třeba PowerPoint spustit v tzv. nouzovém režimu, kdy nejsou iniciovány žádné doplňky aplikace. Použijte klávesovou zkratku [Win] + [R] a do nově otevřeného okna »Spustit« zadejte příkaz »powerpnt /safe«. Po kliknutí na »OK« se PowerPoint spustí v nouzovém režimu bez jakýchkoli doplňků. Pokud bude nyní PowerPoint pracovat bez problémů, je velmi pravděpodobné, že potíže skutečně způsobuje některý z doplňkových modulů. Abyste zjistili, který z nich to je, je třeba je postupně deaktivovat a povolovat, až se doberete k výsledku. Problematický doplněk pak odinstalujte. Samozřejmě je možné, že problémy PowerPointu s doplňky nijak nesouvisí, ale v tom případě je třeba tuto aplikaci ze souboru Microsoft Office přeinstalovat.

13 Windows Vzdálené ovládání počítače prostřednictvím protokolu RDP a internetu

Možnost vzdáleného ovládání počítače je velmi užitečná - ať už potřebujete tímto způsobem přes internet přistupovat ke svému vlastnímu počítači, nebo třeba na dálku spravujete počítač svým rodičům. Možnost přenášet povely z klávesnice a pohyb myši do vzdáleného počítače a tímto způsobem jej ovládat zajišťuje protokol RDP (Remote Desktop Protocol). Základním předpokladem pro využití RDP je instalace Windows 7, 8 či 10 ve verzích Professional, Ultimate či Enterprise. Majitelé počítačů s operačním systémem Windows ve verzi Home se pak musí spokojit s nástroji třetích stran, jako je třeba výborný a pro soukromé využití i zdarma použitelný TeamViewer (teamviewer.com).
Vestavěnou funkci vzdálené plochy je třeba ve Windows na počítači, který chcete na dálku ovládat, nejprve aktivovat. Otevřete si Ovládací panely a přejděte do nabídky »Systém a zabezpečení / Systém«. Na levé straně pak najdete i volbu »Nastavení vzdáleného přístupu«, která otevře okno »Vlastnosti systému«. Zde je třeba na kartě »Vzdálený přístup« označit předvolbu »Umožnit vzdálené připojení k tomuto počítači«.

14 Windows 10 Náhrada starého hesla k uživatelskému účtu za nové

Pro lepší ochranu svých dat v počítači s Windows byste měli pravidelně měnit heslo pro přístup k vašemu uživatelskému účtu. Ve Windows 10 si za tímto účelem otevřete Nastavení a přejděte do nabídky »Účty«. Pokračujte volbou »Možnosti přihlášení« a následně kliknutím na tlačítko »Změnit« pod nabídkou »Heslo«. Než budete moci změnit heslo na nové, budou Windows požadovat zadání vašeho současného hesla. Pak zadejte dvakrát po sobě nové heslo k uživatelskému účtu a nové nastavení uložte. Windows 10 změní uživatelské heslo okamžitě, není třeba počítač ani restartovat. Takže pokud nyní třeba zamknete počítač klávesovou zkratkou [Win] + [L], budete k jeho odemknutí potřebovat již nové heslo.

15 Windows Vyřešení problémů se službou Windows Search

Pokud vás trápí opakovaná chybová hlášení vyhledávací služby Windows Search, můžete použít postup řešení problémů připravený přímo ve Windows. Otevřete nabídku Start a napište „search“. Pak spusťte nalezený nástroj »Vyhledat a opravit problémy se službou Windows Search«. V nově otevřeném okně nástroje pokračujte volbou »Upřesnit« a ujistěte se, že je označena předvolba »Použít opravy automaticky«. Poté pokračujte tlačítkem »Další« k automatické opravě nalezených problémů. Jestliže potíže přetrvají, zkuste si vytvořit v počítači nový uživatelský účet a pod ním opět použít a případně opravit funkci Windows Search.

Další možností opravy problémů s vyhledáváním v obsahu počítače je kontrola nastavení indexování obsahu pevného disku. Otevřete si Ovládací panely a pomocí vyhledávače v pravém horním rohu najděte nastavení »Možnosti indexování«. V okně nastavení si pak ověřte, že jsou indexovány skutečně jen složky se soubory a případně i obsah e-mailového klienta Outlook. Detailní předvolby indexování pak najdete v nabídce vyvolané tlačítkem »Upřesnit«.

16 Windows Správná reakce na zprávu »irql_ not_less_or_equal«

Chybové hlášení »irql_not_less_or_ equal« ukazuje na problém s ovladači hardwaru. Proto si ze všeho nejdříve ověřte, že jsou všechny ovladače hardwaru instalovaného ve vašem počítači aktualizovány na nejnovější dostupné verze. Stejně tak ale může být za toto chybové hlášení zodpovědný porouchaný pevný disk nebo dosluhující grafická karta. Tyto problémy se diagnostikují poměrně složitě a jedním z řešení je instalace podezřelých komponent do jiného počítače. Jestliže se i v něm začne zobrazovat výše uvedené chybové hlášení, bude třeba danou komponentu vyměnit. Také další možná příčina této chybové hlášky souvisí s hardwarem. Může ji totiž vyvolávat defektní modul operační paměti. Opět je třeba otestovat, jak se bude počítač chovat bez jednoho z paměťových modulů, resp. jestli budou vaše komponenty dělat neplechu i v jiném stroji. Pomocí testovací aplikace Core Temp (alcpu.com), která výrazně zatíží procesor počítače, lze zjistit, jestli chybovou hlášku nevyvolává jeho přehřívání.
Celkově vám při pátrání po příčině obtěžující chybové hlášky vřele doporučujeme již zmíněnou aktualizaci všech ovladačů a pak také vyčištění vašeho počítače od prachu, který by mohl způsobovat jeho přehřívání. Zkontrolujte průchodnost všech větracích otvorů a také správnou funkci ventilátorů.

17 Outlook Vyřešení problému s autentizací na e-mailovém serveru

Při stahování došlé pošty se vám v e-mailovém klientovi Outlooku může objevovat chybové hlášení s kódem »0x800CCC90« nebo »0x800CCC92«. Příčinou těchto chyb jsou potíže s přihlašováním k e-mailovému serveru, se kterým je váš Outlook propojen a ze kterého si stahuje nové e-mailové zprávy. Za problémy s přihlášením může být třeba i škodlivý software, takže si nechejte kvalitním antivirem důkladně zkontrolovat počítač. Můžete k tomu použít třeba i bezplatný program Malwarebytes (malwarebytes. com). Dále vám doporučujeme zkontrolovat si aktuálnost ovladačů hardwaru vašeho počítače, například pomocí aplikace DriverEasy (drivereasy. com), a případně instalovat nejnovější dostupné ovladače.

Další možností řešení může být návrat konfigurace počítače k předchozímu bodu obnovení. Příslušnou funkci Windows společně s dříve vytvořenými body pro obnovení systému najdete v Ovládacích panelech. Přejděte do nabídky »Systém a zabezpečení / Systém« a pokračujte volbou »Ochrana systému«. V nově otevřeném okně pak najdete i funkci »Obnovení systému«. Dále můžete použít funkci sfc (System File Checker), která prověří, zda jsou pořádku všechny systémové soubory Windows. Otevřete si příkazový řádek s oprávněním administrátora a pak příkazem »sfc /scannow« spusťte kontrolu systémových souborů. Případně nalezené problémy budou automaticky opraveny.

Hardware

Jak optimálně využít své přístroje a zařízení.

18 Klávesnice Připravte a proveďte generální úklid

Klávesnici svého počítače byste měli čas od času důkladně vyčistit, a to nejen z estetických důvodů. Na klávesnici se totiž shromažďuje i mnoho bakterií, protože do ní padají zbytky jídla, vlasy a podobně. Nejlepším způsobem, jak se často zažrané špíny zbavíte, je použít myčku na nádobí. Před mytím ale musíte klávesnici rozebrat a vyndat z ní všechny klávesy. To ne všechny klávesnice umožňují, takže si nejprve ověřte, zda byste tímto postupem klávesnici nepoškodili. Pokud to nebude problém, malým šroubovákem, který použijete jako páku, klávesy z klávesnice postupně vycvakněte. Můžete si pořídit i speciální nástroj na odstraňování kláves. Následně klávesnici rozeberte a odmontujte všechny její elektronické části. Klávesnici pak můžete umístit do myčky na nádobí a jednotlivé klávesy umístěte do košíčku na příbory. Zvolte program, případně teplotu, která nepřesáhne 30-40 stupňů Celsia, a vložte tabletu do myčky. Po umytí vyjměte větší části i jednotlivé klávesy a rozprostřete je na kuchyňskou utěrku dutinami dolů, aby z nich mohla vytékat voda.
Tip pro snadnější sestavení: Před demontáží si klávesnici vyfotografujte, abyste měli přehled o tom, jak jsou jednotlivé klávesy rozmístěny.

19 Smartphony Deaktivujte požadavek na PIN u SIM karty

Požadavek na PIN při zapnutí smartphonu je samozřejmě z hlediska bezpečnosti naprosto logický, ale pokud se vám telefon často vybíjí, vypíná nebo restartuje, může být i pěkně otravný. A může vás také pěkně překvapit, pokud se vám telefon restartuje až po delší době a vy mezitím PIN zapomenete. Proto můžete požadavek na PIN vypnout a telefon si zabezpečit jiným způsobem, například otiskem prstu nebo zámkem obrazovky. Budete-li chtít vypnout požadavek na PIN u smartphonu s Androidem, dostaňte se do nabídky a v části »Rozšířené nastavení« najděte část »Zabezpečení«. Zde najdete položku »Zámek karty SIM« a »Nastavení zámku karty SIM«. Zde máte možnost zatrhnout, zda chcete »Zamknout kartu SIM (k použití telefonu je vyžadován PIN1)«. Při vypnutí této funkce po vás bude chtít smartphone ještě jednou zadat PIN a pak už se do něj dostanete hned.

20 Herní konzole Připojení vyřazeného Nintenda 64 k televizoru

Legendární herní konzole Nintendo 64 se objevila na pultech už asi před dvaceti lety. Přesto má hraní na ní svoje kouzlo a v mnoha domácnostech ji ještě najdete - obvykle ale někde na půdě. Pokud máte chuť ji znovu vyzkoušet, možná už jste zapomněli, jak ji připojit k televizoru - to je totiž to jediné, co stojí mezi vámi a radostí z hraní her. Nejprve připojte ke konzoli napájecí adaptér a jeho kabel, a to k portu »AC/ Adapter«. Stereo/AV kabel pak připojte do portu, který je na zařízení Nintendo 64 označen jako »Multi-out«. Jestliže má váš televizor kompozitní port, stačí při připojování stereofonního AV kabelu pohlídat jen barevné označení jednotlivých portů (červená, bílá, žlutá) a zapojit je do stejně označených konektorů. Má-li váš televizor pouze konektor SCART, budete potřebovat redukci SCART/kompozit, kterou zakoupíte v obchodech s elektronikou asi za 60 Kč. Opět při propojování věnujte pozornost barvě jednotlivých konektorů. Poté připojte adaptér k televizoru a vše je v podstatě připraveno pro Super Maria a spol. Vložte herní modul do slotu konzole na její horní straně a zapněte televizor. Na televizoru vyberte zdroj videosignálu (»SCART« nebo »AV«).

21 Diskety Přečtěte a obnovte data z 3,5“ diskety

Stále je v nějakém tom šuplíku najdete - diskety formátu 3,5“. A možná vás bude zajímat, co je na nich vlastně uloženo. V moderních počítačích, natož v noteboocích však už disketovou mechaniku nenajdete. Stále si ale můžete pořídit externí disketovou mechaniku, která se připojuje k USB portu počítače. Za tuto mechaniku zaplatíte okolo 350 Kč. Stačí pak mechaniku připojit k USB portu počítače a vložit do ní disketu. V průzkumníku souborů systému Windows se hlásí jako vyměnitelné médium. Se soubory uloženými na disketě pak můžete pracovat podobně jako se soubory na disku, a můžete je tedy kopírovat, přesouvat a podobně. Počítejte ale s tím, že reakce jsou pomalejší.

22 USB porty Vypínání USB portů

Operační systém MS Windows se snaží ušetřit, kde to jen jde - řeč je o elektrické energii. Snaží se tedy vypnout všechna zařízení, která snížení spotřeby energie podporují a která uživatel zrovna nepoužívá. Logické je to především u mobilních počítačů, které pracují na akumulátor, protože vypnutím jednotlivých komponent se může podstatně zvýšit doba provozu. Někdy je ale vypínání zbytečné a uživatele jen rozčiluje. Stát se to může například u USB portů, které systém vypne a uživatel je pak nemůže používat. Pokud se vám to stává a máte problém například s myší nebo klávesnicí, můžete nastavení napájení USB portů změnit. Otevřete Ovládací panely systému Windows a z nabídky vyberte »Hardware a zvuk / Možnosti napájení«. Otevře se okno, ve kterém si můžete vybrat jedno ze schémat napájení a také ho změnit. Klikněte tedy na »Změnit nastavení schématu« u schématu, který používáte. V dalším okně pak klikněte na »Změnit pokročilé nastavení napájení« a otevře se okno »Upřesnit nastavení«. V seznamu vyhledejte položku »Nastavení USB« a rozklikněte ji. Najdete zde volbu »Nastavení volitelného pozastavení zařízení USB«, kterou změňte z »Povoleno« na »Zakázáno« a potvrďte kliknutím na »Použít«. USB porty by se pak neměly vypínat.

23 Osobní počítače Zjištění verze DirectX

DirectX je programové rozhraní (API) systému Windows pro přímé ovládání hardwaru počítače. Jeho cílem je tento hardware maximálně využít, takže je určeno především pro počítačové hry a multimediální programy. Rozhraní DirectX se neustále vyvíjí (už od roku 1994), takže samozřejmě existuje v řadě verzí. Zatím poslední má číslo 12 a různé hry a aplikace vyžadují různou verzi tohoto rozhraní. Proto byste měli mít přehled, jakou verzi v počítači máte. Zjistíte to snadno. Stačí ve Windows stisknout kombinaci kláves [Win] + [R] a do řádku »Otevřít« v okně »Spustit« napsat příkaz »dxdiag«. Otevře se okno »Nástroj pro diagnostiku rozhraní DirectX«. Zjistíte v něm řadu systémových informací, kromě verze DirectX i podrobnosti o grafické kartě (na záložce »Zobrazení«) a zvukové kartě (»Zvuk 1«).

24 Optická média Záchrana dat z nečitelných CD a DVD

Našli jste doma vypálený optický disk. Matně tušíte, že jste na něm před lety vypalovali fotografie, ale v mechanice nejde přečíst. To se bohužel u starších optických disků stává. Než ho vyhodíte do koše, vyzkoušejte ještě několik tipů. Pokud je médium špinavé nebo zapatlané, důkladně ho očistěte. Voda mu nevadí, ale musíte ho pak usušit. Následně disk vyzkoušejte, a pokud je to možné, vložte ho ještě do jiné mechaniky, kde se třeba chytne lépe. Jestliže ani to nepomůže, použijte nějaký nástroj na obnovu dat z optických médií, například IsoPuzzle (jdem.cz/ dm3p75). Program se neinstaluje a rovnou spustí. Při tvorbě ISO obrazu poškozená místa vynechá a poté se k nim vrací a snaží se je přečíst znovu. Podporuje pouze CD/DVD disky s velikostí sektoru 2 048 bytů, tj. nespolupracuje s audio CD, VCD a SVCD.

25 Video Jak dovést videosignál na delší vzdálenost

HDMI kabely mají většinou dost omezenou délku, takže pokud potřebujete přenést videosignál se zvukem na vzdálené místo, je to problém. Můžete si ale pomoct speciálním adaptérem, HDMI extenderem, který se také označuje jako HDMI over CAT6. Takovýto extender umožňuje propojit videosignál se zvukem z HDMI konektoru až na vzdálenost 120 metrů prostřednictvím klasického síťového kabelu - většinou Cat6 nebo Cat7. Propojit můžete dokonce jeden vysílač na více přijímačů prostřednictvím LAN sítě. Podporováno je většinou rozlišení až 1 080p, protože maximální přenosová rychlost je 10,2 Gb/s. Součástí balení jsou kromě vysílače a přijímače i napájecí adaptéry, protože extender je potřeba napájet. Cena takového exteneru je okolo 1 500 Kč.

Web & Fotografie

Nejlepší tipy pro fotopříběh vašeho života

26 Fotografické techniky Správné nastavení fotoaparátu při fotografování se skleněnou koulí

Při fotografování se skleněnou koulí můžete dosáhnout zajímavých efektů. Musíte si ale předem správně nastavit fotoaparát. Doporučujeme použít clonové číslo f/2,8 a objekty by měly být maximálně zaostřeny. V případě manuálního nastavení času doporučujeme použít expoziční čas 1/250 s. Pokud použijete stativ, můžete samozřejmě expoziční dobu prodloužit. Při výběru expozičního času hraje roli i okolní osvětlení. Přitom byste měli ponechat hodnotu ISO co nejnižší, aby se na fotografiích neprojevil obrazový šum. Co se týká ohniskové vzdálenosti, doporučujeme použít vzdálenost 25 až 35 mm. Než začnete se skleněnou koulí experimentovat, doporučujeme ji otřít pomocí hadříčku z mikrovláken. Abyste na hladkém povrchu zabránili odkutálení koule, nasypte pod ní trochu písku nebo soli. Před fotografováním se ujistěte, že na jejím povrchu nejsou žádné nežádoucí motivy.

27 Firefox Zobrazte i webové stránky, které už neexistují

Většina surfařů po webových stránkách se už asi setkala s chybovou hláškou »404 NotFound«. Zobrazí se v případě, kdy kliknete na tzv. mrtvý odkaz na webovou stránku, která už nadále neexistuje. Používáte-li internetový prohlížeč Firefox, můžete si do něj nainstalovat rozšíření nazvané Wayback Machine, které vám v tomto případě může pomoct. Pokud totiž stránka již neexistuje, rozšíření se podívá do databáze archivu webových stránek a zkontroluje, zda se v něm požadovaná stránka náhodou nevyskytuje. Archiv, který se jmenuje Internet Archive, se nachází v San Francisku a šance, že v něm požadovanou webovou stránku najdete, je poměrně velká, protože tento archiv v současné době obsahuje 300 miliard webových stránek. Jestliže se v něm stránka opravdu vyskytuje, můžete si archiv v prohlížeči otevřít kliknutím na odkaz. Rozšíření, které je k dispozici i pro prohlížeč Chrome, také umožňuje nezávislou archivaci webových stránek.

28 Streamování Oprava Netflixu

Narazíte-li v případě streamovací služby Netflix na chybu »1002«, může to mít několik důvodů. Pomocí této chyby chce společnost Netflix uživatele informovat o existujícím problému s připojením k internetu, který způsobuje, že není možné spustit přehrávání požadovaného videa. Proto nejprve zkontrolujte stav vašeho internetového připojení a zajistěte, aby bylo streamování možné. U veřejných sítí může být totiž streamování z bezpečnostních důvodů zakázané. Pokud jde o vaši domácí síť, zkuste počítač restartovat, případně restartujte i váš router. Nepomůže-li ani to, odinstalujte a znovu nainstalujte aplikaci Netflix.

29 Video Udělejte filmové záběry atraktivnější použitím pojezdů

Pokud se kamera při natáčení bude pohybovat, budou filmové záběry dynamičtější a atraktivnější. Musíte se ale přitom samozřejmě vyvarovat vibrací. Nemusíte si však kvůli tomu pořizovat profesionální špičkové vybavení, ale můžete si vystačit s cenově dostupnými slidery (pojezdy), malými skateboardy nebo třeba na rovných površích s koloběžkou. Při natáčení v zimě zase můžete využít lyže nebo snowboard a optickou stabilizaci vašeho fotoaparátu nebo kamery.
Pokud vám však menší investice nebude vadit, uvažujte o kamerovém (fotografickém) stabilizátoru na rameno, se kterým pořídíte mnohem stabilnější záběry a natáčení pro vás bude pohodlnější. Hmotnost zařízení se totiž mnohem lépe rozloží a vydržíte tak natáčet delší dobu.

Stojany se většinou skládají z více částí a můžete si je sestavit podle potřeb. Jakmile si fotoaparát nebo kameru zafixujete na ramenou, každý pohyb těla bude přenesen i na zařízení. Můžete investovat i do dalšího vybavení, jako je mikrofon nebo tzv. Follow Focus, což je zařízení pro snadnější manuální ostření pomocí kolečka. Většinou ho lze přizpůsobit různým objektivům a připojuje se na ramenní stojan. Cena stojanů se pohybuje cca od 2 500 Kč. Slider, tedy pojezd pro fotoaparát, se zase hodí, pokud chcete v záběru mírný pohyb při klidné scéně. Fotoaparátem nebo kamerou pak můžete plynule posouvat zleva doprava po kolejnici. Slidery mají většinou maximální šířku dva metry. Jestliže chcete dosáhnout silnějšího efektu z pohybu, postavte se pár metrů od objektu a kromě změny polohy kamery použijte také zoom objektivu. Pořídíte-li si i motorek, můžete fotoaparátem pojíždět automaticky. To se hodí například při fotografování časosběrných snímků oblohy v noci - takovéto záběry jsou opravdu působivé. Cena pojezdu začíná cca na 2 000 Kč, ale utratit můžete mnohem více, zvláště když budete chtít automatický pohyb.

30 Firefox Snímek obrazovky pomocí prohlížeče

Pokud často posíláte nebo ukládáte obsah internetového prohlížeče, můžete pro tyto účely použít přímo funkci prohlížeče. Tuto možnost nabízí internetový prohlížeč Firefox. Spusťte ho, do jeho adresního řádku napište „about:config“ a stiskněte klávesu [Enter]. Prohlížeči potvrďte, že jste si vědomi nebezpečí, a pokračujte na nastavení předvoleb. Najděte předvolbu, která se jmenuje »extensions.screenshots. system-disabled«. Dvakrát klikněte na řádek s touto předvolbou a hodnota se změní z »true« na »false«. Všimněte si, jestli se vám vpravo nahoře objevila v prohlížeči nová ikona nůžek. Pokud ne, prohlížeč restartujte a měla by se objevit.

Pokud pak budete chtít udělat screenshot prohlížeče nebo jeho částí, použijte tuto ikonu. Úsek, který chcete zachytit, definujete pomocí myši - buď kliknutím na požadovanou oblast, nebo výběrem náhodného úseku tažením myší. Jakmile jste si oblast nadefinovali, objeví se nabídka s tlačítkem »Uložit«, případně můžete použít ikonu »Stáhnout«. Kliknutím na »Uložit« uložíte snímek do cloudu Firefoxu, odkud ho můžete sdílet, smazat nebo stáhnout. Zároveň je odkaz zkopírován do schránky, takže ho můžete vložit pomocí klasické kombinace [Ctrl] + [V] nebo příkazu »Vložit«. Chcete-li mít snímek obrazovky v počítači, stačí kliknout na »Stáhnout«. Ukládá se ve formátu PNG. Podrobnosti o funkci najdete na adrese screenshots.firefox.com, kde se dostanete i na vaše snímky.

31 Google Co o vás Google všechno ví

Většina poskytovatelů internetových služeb si o svých uživatelích ukládá nejrůznější záznamy. Využívá je pak k tomu, aby jim poskytovala služby na míru, ale i k tomu, aby jim nabízela také reklamu na míru, s informacemi obchodovala a podobně. K takovýmto firmám patři pochopitelně i Google, který si uchovává informace o tom, co jste vyhledávali, případně i kde jste se pohybovali, co jste vyfotografovali a podobně. Pokud chcete zjistit, co o vás všechno ví, podívejte se na stránku myactivity.google.com. Dozvíte se, jaké webové stránky jste navštívili, co jste vyhledávali apod. Vyhledávat můžete své aktivity i v jednotlivých dnech. Některé položky můžete vymazat. Pokud tak chcete učinit, většinou stačí kliknout na ikonu tří teček a objeví se nabídka »Podrobnosti« a »Smazat«. Smazat můžete i údaje za delší časové období přes hlavní nabídku »Smazat aktivitu podle data«. Pokud chcete smazat vše, co si o vás Google uchovává, zadejte místo konkrétního data »Celé období«, a chcete-li vymazat informace ze všech služeb, nastavte »všechny služby«.

32 Objektivy Postup čištění objektivů

Pro čištění objektivů použijte následující nástroje a postupy. Pokud je objektiv velmi zaprášený, nejprve na něj použijte štětec. Postupujte opatrně, aby na objektivu nezůstaly škrábance. Alternativně můžete použít i balonek speciálně určený pro čištění objektivů, jehož použití je bezdotykové. Pro další čištění doporučujeme hadříky. To mohou být speciální čisticí kapesníky nebo hadříky z mikrovláken. Účinnými nástroji v boji proti špíně na optice jsou i čisticí pera. Hodí se i pro čištění čoček dalekohledů, puškohledů a dalších optických zařízení a zakoupíte je ve specializovaných obchodech.

Mobily a tablety

Využije svůj mobil či tablet na maximum.

33 iOS Záznam obrazovky

Pořizování statických snímků obrazovky iPhonu či iPadu je samozřejmostí, ale teprve nedávno přibyla do operačního systému iOS také možnost nahrávání dění na displeji jako video. Ovládací tlačítko videozáznamu najdete v ovládacím panelu vytahovaném z dolní hrany obrazovky. Jde o tlačítko s tečkou v kroužku, po jehož stisknutí se spustí třísekundový odpočet před zahájením záznamu. Záznam je následně indikován také červeným pruhem na horní hraně obrazovky mobilního zařízení. Pro ukončení záznamu je třeba opět použít stejné tlačítko. Videozáznam bude následně uložen v paměti iPhonu či iPadu a bude dostupný prostřednictvím aplikace Fotky.

34 iOS Skenování dokumentů

Existuje řada aplikací dostupných pro Android i iOS, jejichž hlavním účelem je skenování dokumentů prostřednictvím fotoaparátu mobilního zařízení. Aplikace Poznámky, která patří do základní výbavy operačního systému iOS, ale nově obsahuje právě i funkci pro skenování dokumentů. Dostanete se k ní po klepnutí na tlačítko s ikonou »+« pod seznamem poznámek a použitím volby »Naskenovat dokumenty«. Otevře se aplikace fotoaparátu, která se ale v tomto případě snaží identifikovat obsah dokumentu, na který svůj smartphone namíříte. Pokračovat však můžete i v případě, že aplikace nerozpozná okraje skenovaného dokumentu. Prostě jen pořídíte snímek dokumentu a následně upravíte jeho okraje. Aplikace Poznámky přitom umí i automaticky upravit deformace obrazu vzniklé tím, že se vám nepodaří dokument vyfotografovat kolmo k objektivu fotoaparátu. Především v tomto ohledu se funkce pro skenování dokumentů liší od jejich prostého vyfotografování. Naskenovaný dokument se uloží mezi poznámky, ale můžete jej z aplikace také exportovat, ideálně do formátu PDF. Použijte tlačítko pro sdílení a následně funkci »Vytvořit PDF«.

35 iOS Vkládání tabulek do poznámek

Další novou funkcí aplikace Poznámky z operačního systému iOS je možnost vkládání tabulek. Při editaci obsahu poznámek k tomu slouží ikona tabulky, dostupná vlevo nahoře nad virtuální klávesnicí. Základní tabulka obsahuje dva sloupce a dva řádky, ale po klepnutí na tlačítko se třemi tečkami vedle řádku či sloupce tabulky můžete řádky a sloupce přidávat nebo mazat. Rovněž je možné měnit styl písma textu v tabulkách (normální, tučné, kurziva či podtržené).

36 iOS Omezení notifikací během řízení

Používat smartphone během řízení auta je nejen zakázané, ale také velmi nebezpečné. Pozornost řidiče odvádějí i průběžně zobrazované notifikace, které by ve většině případů jistě mohly počkat do doby, kdy bude auto bezpečně zaparkováno, nebo snad dokonce čtení SMS zpráv a odepisování na ně. V operačním systému iOS je proto možné zobrazování notifikací během řízení omezit. Tuto funkci najdete v nabídce »Nastavení / Nerušit«, když sjedete až k položkám pod popiskem »Při řízení nerušit«. Pak si můžete zvolit, zda bude funkce potlačení notifikací aktivována ručně, po připojení k Bluetooth v autě (ať už k handsfree, nebo palubnímu systému s podporou Bluetooth), nebo zda se funkce aktivuje automaticky poté, co váš iPhone detekuje pohyb ve vozidle (což ale znamená, že by se vám notifikace vypnuly, i pokud byste v autě seděli na místě spolujezdce). Další předvolby umožňují nastavit si automatickou odpověď na příchozí zprávy, používanou jen v autě, včetně výběru, kterým kontaktům může být tato zpráva odeslána (typicky kontaktům označeným jako oblíbeným nebo posledním volajícím). Touto zprávou pak bude iPhone automaticky odpovídat odesílatelům SMS. Je-li zpráva opravdu důležitá, lze zařídit její zobrazení odesláním dodatečné zprávy se slovem „důležité“.

37 iOS Detailní nastavení displeje

Apple přidal do operačního systému iOS 11 další možnosti nastavení zobrazení obsahu na displeji iPhonů a iPadů, které ale skryl do nabídky, kde byste je pravděpodobně vůbec nehledali. Otevřete si proto »Nastavení« a přejděte do nabídky »Obecné / Zpřístupnění / Přizpůsobení displeje«. Zde můžete následně ovládat nejen funkce »Inverze barev«, »Filtry barev« a »Automatický jas«, ale také velmi šikovnou funkci nazvanou »Snížit bílý bod«, která vám umožní nastavit si na posuvníku intenzitu zobrazení světlých barev. Nebude tedy snížen jas celého displeje, ale jen upravena intenzita zobrazení bíle, světle šedé atd.

38 Android/iOS Mazání zpráv z WhatsApp

Stalo se vám někdy, že jste nechtěně odeslali zprávu úplně někomu jinému, než jste chtěli? Nebo snad napsali vzkaz, který byste po zralé úvaze nejraději vzali zpět? Komunikační služba WhatsApp nyní umí hodně omylů a unáhlených výroků zachránit. V nové verzi aplikace WhatsApp máte až sedm minut na smazání zprávy z otevřeného chatu. Podmínkou ale je, aby si příjemce zprávu ještě nepřečetl. Na zprávě, kterou chcete smazat, stačí přidržet prst, a jakmile se zobrazí kontextová nabídka, použijte nově přidanou volbu »Odstranit u všech«. Z chatu bude zpráva smazána bez pozůstatků, tedy i bez dřívějšího oznámení »Tato zpráva byla odstraněna«. Dále je k dispozici i volba »Odstranit u mě«, která se ale zpráv u příjemce nijak nedotkne.

39 iOS Trvalé zobrazení notifikací

Běžně se notifikace na displeji odemknutého iPhonu zobrazí jen na okamžik, než se přesunou do panelu notifikací, stahovaného z horní hrany obrazovky. Pokud ale považujete příchozí zprávy a oznámení za velmi důležité nebo na nějakou zprávu čekáte, můžete nechat notifikace na displeji svítit až do okamžiku, než sami na oznámení nějak reagujete. Příslušnou předvolbu najdete v »Nastavení« pod nabídkou »Oznámení / Zprávy«, kde se v sekci »Upozornění« nachází přepínač »Zobrazit jako bannery«, který je třeba aktivovat a pak ještě jako styl zobrazení nastavit »Trvalé«.

40 iOS Odložení nepoužívaných aplikací

Apple si za kapacitu úložiště iPhonů a iPadů nechává opravdu dobře zaplatit, takže se nemálo majitelů těchto mobilních zařízení neustále potýká s nedostatkem místa pro nové aplikace, fotografie, hudbu a videa nebo s prostorem potřebným pro stažení a instalaci aktualizací operačního systému iOS. V iOS 11 ale přišel Apple se zajímavou funkcí, která může mnoha uživatelům pomoci. Nazývá se »Odložit nepoužívané aplikace« a najdete ji v »Nastavení« pod nabídkou »iTunes a App Store«. Systému iOS tím povolíte automaticky odinstalovat nepoužívané aplikace, aniž byste přišli i o svá nastavení a data. Když budete chtít aplikaci později opět použít, stáhne se a instaluje z App Storu a vrátí se do původního stavu. Aplikace můžete rovněž odkládat podle vlastní volby. Otevřete si »Nastavení« a přejděte do nabídky »Obecné / Úložiště: iPhone«. Jakmile se načte seznam všech instalovaných aplikací, zvolte si aplikaci, které se chcete dočasně zbavit. Klepněte na ni a následně použijte volbu »Odložit aplikaci«. Zároveň se dozvíte, kolik místa se tím v paměti vašeho zařízení uvolní (»Velikost aplikace«). Ikona odložené aplikace zůstane na svém místě, ale u popisku se bude zobrazovat značka indikující nutnost stažení aplikace z App Storu. Stačí jen klepnout na ikonku aplikace a rovnou se zahájí její stahování.

41 EMUI Android Ovládání kloubem prstu

Huawei ve své nadstavbě na Android, nazvané EMUI, instalované do smartphonů a tabletů, rozšiřuje možnosti ovládání smartphonů dotyky prstů o použití kloubů, resp. poklepání kloubem prstu na obrazovku. Tento styl ovládání si můžete aktivovat v nabídce »Nastavení / Chytrá asistence / Ovládání pohybem«. Zde si můžete zapnout jednotlivá gesta kloubem prstu. Poklepáním kloubem na displej smartphonu lze pořídit snímek obrazovky a tahem přes displej aktivovat režim rozdělné obrazovky. Používání smartphonu může zrychlit také spouštění aplikací kreslením písmen na displej.

Foto popis| 2 Deaktivace SMBv1 Starší verzi protokolu pro přenos souborů je bezpečnější deaktivovat.
Foto popis| 3 Instalace aktualizací Při problémech s aktualizací Windows vám pomůže skript Reset Windows Update Agent.
Foto popis| 4 Odstranění Centra akcí Vadí vám na hlavním panelu Centrum akcí? Tak jej jednoduše vypněte.
Foto popis| 5 Úprava formátování Připravené styly pro formátování textů můžete upravit a uložit pro opakované použití.
Foto popis| 6 Nastavení hlasitosti Ve Windows je mnoho nastavení spojených s úpravou hlasitosti zvukového výstupu.
Foto popis| 7 E-maily pro každého Posíláním zpráv ve formátu prostého textu se vyhnete problémům s kompatibilitou.
Foto popis| 8 Zrychlení SSD Úprava systémového nastavení odbrzdí rychlý disk typu SSD.
Foto popis| 9 Pojmenovávání buněk Buňky v Excelu nemusí mít jen strohá označení sloupce a řádku, ale ne vše je povoleno.
Foto popis| 10 Omezení zpráv Příval zpráv v Centru akcí ve Windows 10 můžete snadno regulovat.
Foto popis| 11 Úprava PDF ve Wordu Dokumenty ve formátu PDF můžete otevírat i v textovém editoru Word.
Foto popis| 12 Oprava PowerPointu V nouzovém režimu můžete zjistit, zda nedělá potíže některý z doplňků.
Foto popis| 13 Sdílení plochy Program TeamViewer představuje snadnou cestu k připojení k počítači po internetu.
Foto popis| 13 Vzdálené ovládání počítače Možnost na dálku ovládat počítač je třeba ve Windows nejprve aktivovat.
Foto popis| 14 Změna hesla Pravidelná změna hesla do Windows zvýší zabezpečení vašich dat.
Foto popis| 15 Problémy s vyhledáváním Pro opravu funkce Windows Search je v operačním systému připraven samostatný nástroj.
Foto popis| 15 Nastavení indexování Při problémech s vyhledáváním si zkontrolujte i nastavení indexování složek.
Foto popis| 16 Kontrola hardwaru Pokud se vám často zobrazuje toto chybové hlášení, bude problém v hardwaru.
Foto popis| 17 Prověření systémových souborů Pro kontrolu důležitých systémových souborů a jejich opravu stačí jednoduchý příkaz.
Foto popis| 18 Do myčky Plastové části klávesnice a jednotlivé klávesy můžete vyčistit v myčce.
Foto popis| 19 Zamykání SIM Pokud nechcete po každém restartu telefonu vyplňovat PIN, zamykaní vypněte.
Foto popis| 20 Staré Nintendo Herní konzole Nintendo 64 ještě dokáže pobavit.
Foto popis| 21 Externí mechanika Pokud ještě máte 3,5“ diskety, můžete je přečíst v externí USB mechanice.
Foto popis| 22 Vypínání USB portů Systém chce uspořit, ale pak nemůžete používat USB porty -vypínání můžete zakázat.
Foto popis| 23 Rozhraní DirectX Verzi API DirectX snadno zjistíte v systému Windows nástrojem dxdiag.
Foto popis| 24 Záchrana optických disků Data ze starších CD/ DVD se můžete pokusit vydolovat pomocí nástroje IsoPuzzle.
Foto popis| 26 Efektní Při fotografování můžete využít skleněnou kouli.
Foto popis| 27 Zpět do minulosti Pomocí rozšíření si můžete prohlédnout už neexistující webové stránky.
Foto popis| 28 Nejede Netflix? Důvodů může být více, ale většinou jde o špatné internetové připojení.
Foto popis| 29 Efektní záběry Fotoaparát nebo kameru můžete přichytit na pojezdy a záběry budou zajímavější.
Foto popis| 30 Uložení obsahu Po označení části obrazovky si můžete výřez uložit do cloudu Firefoxu.
Foto popis| 30 Snadný výřez Z prohlížeče Firefox si snadno vyříznete oblast, která vás zajímá.
Foto popis| 31 Historie hledání Google o vás většinou ví hodně. Co jste si kdy prohlíželi, i co jste vyhledávali.
Foto popis| 33 Nahrávka z displeje V iOS je připravena funkce pro pořizování videozáznamů z obrazovky mobilních zařízení.
Foto popis| 34 Skenování iPhonem K digitalizaci papírových dokumentů už není třeba extra aplikace - postačí nová funkce Poznámek.
Foto popis| 36 Klid při řízení Funkce potlačení notifikací se může automaticky deaktivovat po připojení k Bluetooth handsfree.
Foto popis| 37 Úprava bílé Korekce bílého bodu změkčí zobrazení displeje, aniž by se snížil celkový jas.
Foto popis| 38 Mazání zpráv Nepřečtené zprávy lze z chatu na WhatsApp do sedmi minut nepozorovaně smazat.
Foto popis| 40 Uvolnění místa Nepotřebné aplikace lze v iOS nyní odložit a získat tak potřebné místo v paměti iPhonu či iPadu.
Foto popis| 41 Snímek poklepáním Smartphony Huawei s nadstavbou EMUI lze ovládat i kloubem prstu.

Příbuzná témata: