Přejít k hlavnímu obsahu

Open-source: Svobodný software pro svobodné občany

Firefox, Gimp, VLC: Software s otevřeným zdrojovým kódem je nainstalován na miliardách zařízení po celém světě a poskytuje mnoha lidem bezplatný přístup k nástrojům, za které by jinak museli platit.

Takzvaný otevřený software (Open Source Software) se vyvinul jako alternativa ke komerčnímu softwaru, a to i do samostatného kompletního řešení. Používá se nejen v soukromém, ale i v profesionálním prostředí. To si ale samozřejmě vyžádalo dlouhou cestu.

V sedmdesátých letech rozkvétala na amerických univerzitách jako MIT, Berkeley nebo Stanford tzv. hackerská kultura. Pro studenty a zaměstnance škol bylo samozřejmostí, že svůj zdrojový kód programů zveřejňovali, aby své nápady a zlepšení mohli sdílet. Klíčovou roli hrál v těchto kruzích Richard Stallman, který pak v roce 1983 založil projekt GNU - „General Public License“, což je „všeobecná veřejná licence GNU“, podle které je dnes spravována velká část otevřeného softwaru. O dva roky později založil i nadaci pro svobodný software Free Software Foundation (FSF), s cílem nejen nabídnout volně dostupný software, na jehož dalším technologickém vývoji se může podílet celá společnost.

Dalším průkopníkem v této oblasti byl Linus Torvalds, který začal vyvíjet jádro operačního systému Linux a později celý projekt koordinoval. Poprvé tento systém publikoval v roce 1992 a dnes existuje v mnoha dalších verzích, jako je Ubuntu, Debian apod., a používá se po celém světě.

Teprve v roce 1998 vznikl termín „Open Source Initiative“ (OSI), organizace pro podporu a šíření open-source softwaru. Zatímco „svobodný software“ a „otevřený zdroj“ jsou téměř shodné, FSF přikládá velkou důležitost rozdílům ve filozofii: svobodný software je chápán jako sociální hnutí, otevřený zdroj se více zabývá metodikou vývoje a praktickými výhodami. Přijímán je spíše koncept svobodného softwaru, kdy filozofie otevřeného zdroje a volná dostupnost je přenášena i do jiných oblastí života. Termín otevřený obsah znamená i volně přístupné znalosti, které nabízí například Wikipedie. A zahrnuje to dokonce i OpenSpaces (volně dostupné prostory), jako je FabLabs (u nás například fablabbrno.cz), kde jsou přístupné 3D tiskárny nebo CNC frézky. Je jasné, že technologický a společenský pokrok jsou úzce spojeny. Na specializovaných platformách, jako je GitHub nebo SourceForge, jsou denně staženy miliony nástrojů a tisíce z nich jsou společně vyvíjeny. Nejpopulárnější a nejužitečnější nástroje najdete na Chip DVD.

Foto popis| 1983 Projekt GNU Za tímto projektem stojí ideály volnosti hackerského hnutí.
Foto popis| 1985 Free Software Foundation Zakladatel Richard Stallman chce FSF využít k propagaci „svobodného softwaru“ jako společenského hnutí.
Foto popis| 1992 První Linux Linus Torvalds vydává svůj vlastní operační systém „Linux“, založený na licenci GNU GPL (General Public License).
Foto popis| 1998 Open Source Initiative Iniciativa otevřeného zdroje je považována za odštěpenou skupinu FSF, ale rychle se stává vlajkovou lodí celého hnutí.
Foto popis| 2017 Přijetí společností Nástroje s otevřeným zdrojovým kódem jsou instalovány na milionech zařízení, což jejich uživatelům usnadňuje každodenní život.
Foto autor| Foto: Von Sprat

O autorovi| PATRICK HANNEMANN, autor@chip.cz

Příbuzná témata: