Přejít k hlavnímu obsahu

Novinky 1.2018

Kaleidoskop novinek a událostí v oblasti ICT a digitální techniky za uplynulý měsíc.

Skenování těla 

Vytváření 3D ultrazvukových snímků vyžaduje znát přesný úhel, v němž je přístroj orientovaný k tělu pacienta. Lékař z Dukeovy univerzity Joshua Broder proto použil ovladač přístroje Nintendo Wii jako doplněk pro změnu 2D ultrazvuku na 3D systém. Software pak spojuje 2D řezy orgánu do jednoho 3D obrazu. Skener samozřejmě není tak přesný jako CT, je ale výhodný v případech, kdy je potřeba 3D sken pořídit rychle a levně. 

Vlajková loď bezzrcadlovek Panasonic 

K hlavním přednostem nového fotoaparátu Lumix G9 firmy Panasonic patří kompaktní a lehké provedení, rychlost ve všech ohledech a vůči přírodním živlům odolné a utěsněné hořčíkové tělo. 

Hodí se například pro fotografy přírody a divokých zvířat a nabízí i režim vysokého rozlišení s 80 megapixely. Novinka navazuje na model GH5 a nabízí dosud nejlepší obraz v historii řady. Za kresbou detailů, plynulými tonálními přechody a výtečným barevným podáním stojí především snímač Digital Live MOS s vysokým rozlišením 20,3 Mpx bez antialiasingového filtru. Vylepšení se dočkal i stabilizátor obrazu Body I. S., díky němuž lze podle výrobce s G9 fotografovat s expozičním časem až o 6,5 EV delším než bez stabilizace. Pětiosý stabilizátor Dual I. S. 2 funguje jak při fotografování, tak při natáčení videozáznamů, včetně natáčení v rozlišení 4K. Rychlý a přesný systém automatického ostření s technologií DFD stihne zaostřit za 0,04 s. Kromě toho je fotoaparát vybaven rychlým sekvenčním snímáním - zvládá 20 sn./s v režimu kontinuálního ostření a 60 sn./s při ostření jednorázovém, vše v plném rozlišení 20,3 Mpx. K dispozici jsou pochopitelně i režimy 6K/4K PHOTO, takže uživatelé mohou kromě běžného snímání zvolit i mnohem rychlejší sekvenci 30 sn./s (režim 6K) nebo 60 sn./s (režim 4K) a pak jednotlivá okénka používat jako samostatné snímky. Panasonic LUMIX G9 je také vybaven technologiemi Bluetooth a Wi-Fi pro pohodlnější ovládání a možnost snadného sdílení snímků i videozáznamů. 

Český webový Photoshop 

Nástroj nazvaný Photopea (photopea.com) je editor bitmapové grafiky, který funguje přímo na webu v libovolném moderním prohlížeči. Je vybaven mnoha funkcemi a každý, kdo již někdy otevřel programy jako Photoshop, Paint Shop Pro nebo třeba Gimp, v něm bude jako doma. Editor pracuje s formátem PSD a poradí si i s animacemi. Autor softwaru, Čech Ivan Kuckir, nedávno ve své půlhodinové přednášce popisoval svůj příběh o tom, jak editor vyvíjel. 

Facebook Jobs 

Sociální síť Facebook u nás spouští novou funkci Jobs, která byla dosud dostupná jenom v zahraničí. Jedná se především o konkurenci služby LinkedIn a webů s pracovními nabídkami. Výhoda služby Jobs spočívá v tom, že pokud bude chtít žadatel o práci odpovědět, zaměstnavatel se bude moci podívat na automaticky zpracovaný strukturovaný životopis složený z údajů na profilu. Jobs si z těchto údajů vytáhne informace o vzdělání, pracovní historii a podobně. V tomto směru by Facebook mohl znamenat silného soupeře pro LinkedIn. 

Manipulované fotografie 

Ve Francii chtějí od konce roku jinak zacházet s fotografiemi lidí, jejichž podoba byla vylepšena pomocí nástrojů na zpracování obrazu. Takové fotografie mohou být zveřejněny jenom s příslušnou informací o pozměnění. Obrazová agentura Getty Images už v první reakci oznámila, že takové snímky do své databanky nebude přijímat. 

JavaDays 2017 -Java 9, Kotlin a spousta dalších novinek 

V polovině listopadu proběhl druhý ročník konference JavaDays. 

Největší konference zaměřená na platformu Java se úspěšně zařadila mezi další akce Počítačové školy Gopas - TechEd-DevCon a HackerFest - a byla několik týdnů dopředu vyprodaná. Sešlo se na ní téměř 400 nadšenců pro platformu Java, během 2 dnů proběhlo 19 přednášek a na pódiích se vystřídalo 17 přednášejících z řad odborníků z České republiky i ze zahraničí. 

O jaká témata byl největší zájem? 

Velkou pozornost vzbudily informace o jazyku Kotlin, tedy moderním programovacím jazyku, plně interoperabilním s Javou. Ten oproti Javě přináší mnohá vylepšení, známá z jiných programovacích jazyků, zároveň ale umožňuje využití existujícího Java kódu a knihoven. 

Pozornosti neunikly ani informace o nové Javě 9. Řeč byla především o hlavním magnetu Java 9 - projektu Jigsaw, který přináší modularitu do JVM, ale také o hromadě dalších drobných vylepšení, která zjednoduší programátorům a architektům práci. 

Do třetice zmiňme ještě téma Spring Boot. 

Jde o velice populární projekt, který vrací snadnost založení a spouštění do webového vývoje v Javě. Tímto způsobem lze velice jednoduše předpřipravit i rozsáhlé a složité projekty. Účastníci konference vysoko hodnotili i doprovodný program - tedy stánky jednotlivých partnerů JavaDays. Na nich ocenili především interaktivitu. Stranou pozornosti nezůstala ani tradiční sekce Ask The Expert, v rámci které mohli účastníci s přítomnými odborníky konzultovat své konkrétní problémy. Pokud se profesně nebo ze zájmu zabýváte platformou Java, poznamenejte si už teď do kalendáře, že třetí ročník konference JavaDays připravuje Počítačová škola Gopas na 12.-13. listopadu 2018. 

První digitální pilulka 

Americký úřad pro potraviny a léčiva (FDA) v nedávné době schválil první „digitální pilulku“. Jedná se o medikament Abilify, který se používá k léčbě schizofrenie. Jeho součástí je miniaturní senzor, který sleduje, zda člověk skutečně lék spolkl. Lékaři díky tomu budou mít přehled o tom, zda jejich pacienti nepodvádějí a předepsaná farmaka opravdu užívají. Uvedení prvního léku vybaveného čipem je skutečný průlom, na druhou stranu vyvolává pochybnosti, jestli nejde jenom o pokus o kontrolu nad „neposlušnými“ pacienty. Například psychiatr Paul Appelbaum z Kolumbijské univerzity poukázal na to, že mnozí schizofrenici jsou paranoidní, a to i ohledně svého lékaře a jeho záměrů - což může lék vybavený čipem jenom zhoršit. Na druhou stranu je třeba brát v potaz i to, že nedodržování doporučené medikace v USA stojí kolem 105 miliard dolarů ročně. 

S potlačením okolí 

Novinkou sluchátek Bose QuietComfort 35 druhé generace je tlačítko pro ovládání úrovně potlačení okolí nebo přivolání služeb asistenta Google. Obě funkce jsou aktivovány prostřednictvím stisku tlačítka vestavěného na levé mušli. Standardně přednastavená je první možnost, kterou uživatelé využijí ve chvíli, kdy potřebují slyšet zvuky kolem sebe. Opětovným stiskem akčního tlačítka je upravována funkce eliminace okolí ve třech krocích - zapnuto, poloviční účinnost, vypnuto. QuietComfort 35 II jsou uzavřená sluchátka s precizním zpracováním a cenou 10 000 Kč.

Levné 4K video

 

Nabídka kamerek podporujících rozlišení 4K se stále rozšiřuje. Jednou z nich je kamerka Niceboy VEGA 5 Pop, která zvládá 4K při 25 fps, Full HD zvládne při 60 fps. Kamerka je vybavena 2,45“ dotykovým displejem, konektorem microHDMI a microUSB portem, přes který se nabíjí. Vydržet by podle výrobce měla až 70 minut. Ovládat ji můžete přes Wi-Fi prostřednictvím chytrého telefonu, nebo dálkovým ovladačem. Hmotnost kamerky je jen 88 g a dodává se i s bohatým příslušenstvím včetně podvodního pouzdra za cca 5 000 Kč.

Virtuální detektiv 

Někdy je potřeba z informací na internetu rychle sestavit seznam. Systém Detective by Charlie je nástroj, který používá zpracování přirozeného jazyka a umělou inteligenci pro vytěžení informací o konkrétním subjektu během několika vteřin. Systém se zaměřuje na prodejce, kterým může usnadnit průzkum firem, právníci by zase mohli software využít pro rešerše právních případů. Uchazeči o zaměstnání by mohli snadno vyhledat veškeré informace o firmě, do které se chystají na pracovní pohovor. 

Android Pay v Česku 

Na více než 144 tisících prodejních místech České republiky je možné nově platit mobilem prostřednictvím služby Google Android Pay. 

Od listopadu je tato služba dostupná pro zákazníky společností MONETA Money Bank, mBank a J&T Banka. Již brzy ji představí i Komerční banka. Česko je po Polsku hned druhou zemí střední Evropy, kde Google Android Pay představil. 

Android Pay je dostupný všude tam, kde lze platit bezkontaktně. Pro používání této platební metody stačí stáhnout aplikaci Android Pay z obchodu Google Play a přidat do ní platební karty podporovaných bank. Stačí pak probudit mobilní telefon, přiložit ho k terminálu a transakce je provedena. Pro transakce vyšší než 500 Kč je třeba pro zvýšení bezpečnosti telefon ještě odemknout. Tato platební metoda neodesílá při platbě vaše číslo karty ani ho neukládá do telefonu. Místo toho každé platbě vytvoří jedinečné virtuální číslo, tzv. token, kterým bezpečně spojí transakci s konkrétním bankovním účtem. V případě ztráty telefonu tak není nutné deaktivovat platební kartu. Android Pay funguje na telefonech a tabletech, které jsou vybaveny operačním systémem Android 4.4 nebo vyšším a podporují technologii NFC. 

4K kamerka 

Actioncam 530 je nová vlajková loď akčních kamer Rollei. Můžete s ní nahrávat v rozlišení až 4K a ve Full HD rychlostí až 60 fps. Gyroskop zajišťuje stabilizaci obrazu. Při pořizování záběrů se můžete ponořit až do 40 metrů. Širokoúhlý objektiv zaznamenává veškeré dění v rozpětí 170°. Ke kamerce se dodávají dvě baterie s kapacitou 1 050 mAh - každá vydrží po dobu až 40 minut. Příslušenství zahrnuje i podložky, podvodní pouzdro a dálkové ovládání Cena je 4 590 Kč. 

Přizpůsobená hudba 

Každý člověk má jinak nastavené sluchové vnímání. Berlínská firma Mimi Hearing Technologies proto vyvinula hudební přehrávač, který se individuálně přizpůsobí vnímání jednotlivce. 

Nejprve je potřeba spustit test v tichém prostředí a aplikace následně změří ruchy v okolí. Potom jsou veškeré frekvence přizpůsobeny lidskému zvukovému spektru. Výsledek testu je pak představen ve srozumitelné textové a grafické podobě. Když se uživatel registruje a naloguje do aplikace, přehrávač si ihned stáhne výsledky. Při přehrávání je pak možné zvuk měnit ve stupních mezi originálem a verzí přizpůsobenou individuálním sluchovým podmínkám (tzv. „mimified“). Podle recenzí na AppStore je aplikace MimiMusic určena především pro osoby s omezeným sluchem, protože jim vrací potěšení z hudby. Hudba zní lépe a plněji. Aplikace je kalibrována jen pro některá sluchátka (např. pro EarPods dodávaná s iPhonem) a je dostupná pouze pro iOS. 

AI odhalí hypertenzi 

Díky hlubinné neuronové síti DeepHeart společnosti Cardiogram nyní uživatel bude vědět, jestli trpí vysokým krevním tlakem nebo spánkovou apnoe (poruchou dýchání). Firma Cardiogram tvrdí, že snímač tepové frekvence dokáže zjistit oba tyto stavy. Společnost potřebovala na trénování své umělé inteligence velký objem dat, aby rozpoznala vzorce srdečního tepu naznačující přítomnost těchto jevů. Do on-line studie se zapojilo celkem 6 115 uživatelů. Společnost chce schopnosti umělé inteligence rozšířit o odhalování vzniku diabetu.

Chytrá zásuvka 

Smart Plug SP-101 je chytrá zásuvka s možností bezdrátového spínání spotřebičů a monitoringem spotřeby elektrické energie. Patří do rodiny AirLive Smart Life produktů pro chytrou domácnost, které lze centrálně spravovat z jediného zařízení, například chytrého telefonu. 

Zásuvku lze začlenit do domácí chytré sítě až 232 chytrých zařízení. Chytrá zásuvka slouží zároveň jako zesilovač signálu Z-Wave a používá MESH technologii. V domácnosti ji lze použít například k ovládání ventilátorů, přímotopů nebo stolních lamp. Zásuvka poskytne údaje o spotřebě daného zařízení. Prodává se za 1 288 Kč. 

Zaplaťte náramkem 

Fintech společnost Twisto představila platební kartu a unikátní platební náramek. V případě náramku je Twisto vůbec první platební institucí v ČR, která toto řešení uvedla a umožnila zákazníkům tímto způsobem zaplatit všude, kde jsou bezkontaktní terminály. Novinka se oproti tradičním platebním kartám liší především tím, že je součástí komplexního platebního ekosystému, který Twisto za čtyři roky vybudovalo. 

Zakřivený monitor s HDR 

Nový monitor EX3501R firmy BenQ je zaměřen především na hráče a příznivce videí a nabízí podporu standardu vysokého dynamického rozsahu hDR10. 

BenQ EX3501R nabízí VA panel s úhlopříčkou 35 palců, poměrem 21:9, rozlišením 3 440 x 1 440 pixelů, obnovovací frekvencí 100 Hz a míru zakřivení displeje 1800R. Moderní design v šedé barvě umocňuje úzký rámeček, umožňující použití více monitorů vedle sebe. Monitor je vybaven nejnovějším USB-C konektorem, vhodným pro rychlý přenos dat, obrazu a zvuku. Konektivitu dále zajišťují 2 x HDMI, DisplayPort a 2 x USB 3.0. Pohodlí při sledování poskytne nastavitelný stojan a technologie Brightness Intelligence Plus, která detekuje okolní osvětlení a automaticky nastavuje charakteristiku obrazu. Monitor je dostupný za cenu okolo 20 000 Kč. 

Katalog 360° videí 

Cestovatel Michal Gálik natočil pro společnost Sygic, která je známá hlavně díky autonavigaci, 3 335 videí ve virtuální realitě z nejkrásnějších míst světa - zdokumentováno bylo 1 264 turisticky atraktivních míst po celém světě, od Bangkoku přes Prahu až po San Francisco. Můžete je vidět na YouTube nebo přímo pomocí mobilu a VR brýlí v aplikaci Sygic Travel VR. Videa vznikala na sestavě šesti kamerek GoPro. Většinu z nich najdete na YouTube (jdem.cz/dndna4).

Monitor s USB-C 

Nový 32“ monitor Philips Brilliance 328P6AUBREB nabízí rozlišení QHD a vysoký dynamický rozsah HDR. Je vybaven univerzálním konektorem USB 3.1 typu C. Ten umožňuje nabíjet připojená zařízení, přenášet audio a video a připojení k internetu. Poslouží tak i jako dokovací stanice. Monitor dále nabízí 99% pokrytí Adobe RGB a 100% sRGB. Ergonomický stojan umožňuje sklopit, otočit nebo zvednout obrazovku podle libosti. 

Cena monitoru je 12 700 Kč. 

Hudba v kostce 

Rockbox Brick XL je větší bratr reproduktoru Rockbox Brick, který nabízí společnost Hama. Díky větším reproduktorům a dvěma pasivním membránám zní hudba ještě lépe. Reproduktor je oděný ve speciálně tkané textilii s barevnými nitkami a zkrášlen je koženým štítkem s vyraženým logem. Je dostupný v osmi barvách a pro bezdrátové připojení k mobilu nebo tabletu používá technologii Bluetooth. Propojit spolu můžete i dva reproduktory najednou. Akumulátor s kapacitou 5 000 mAh vydrží podle výrobce až na 15 hodin nonstop hudby a nabíjí se přes microUSB port. Stavová LED dioda informuje o zbývající kapacitě a funkce powerbanky přijde vhod, když se vybije mobil. Reproduktor se ovládá podsvícenými dotykovými tlačítky. K dispozici je i mikrofon, takže ho lze použít jako handsfree. Hmotnost reproduktoru je 920 g a cena cca 2 600 Kč.

Domácí 4K projektor 

Model projektoru CineHome W1700 od firmy BenQ přináší fanouškům domácího kina rozlišení 4K UHD a funkci HDR za velmi příznivou cenu. Projektor je založen na DLP technologii s jedním 0,47“ čipem DMD a je vybaven optickým systémem optimalizovaným pro rozlišení 4K. Obraz projektoru je umocněn podporou funkce HDR (High Dynamic Range), přinášející větší rozsah jasu a kontrastu. Projektor má nízkou hmotnost a kompaktní rozměry. Prodává se za 40 000 Kč. 

Zrcadlo, řekni mi… 

Ráno po probuzení zjistíte, že se vám na tváři zase objevilo několik nových vrásek. 

Produkt HiMirror z Tchaj-wanu nyní poskytuje více kontroly nad vaším vzhledem. Zrcadlo s vestavěnou kamerou zaznamenává každý den nečistoty na kůži, kruhy pod očima nebo akné a z těchto snímků vytvoří časový přehled. K čemu to má být dobré? Jak argumentuje výrobce, například pro zjištění účinnosti různých pleťových krémů. Kromě toho zrcadlo dává tipy na kosmetické produkty. Ty je možné zaznamenat do aplikace pomocí QR kódu a poté spravovat. Kosmetický průmysl by o takové informace jistě měl velký zájem, výrobce ale ujišťuje, že data jsou uložena lokálně na zařízení a nejsou poskytována třetím stranám. 

AI poráží právníky 

Mezi povoláními, jež by mohla v budoucnosti nahradit umělá inteligence, je i profese právníka. Alespoň podle soutěže, která se konala v Londýně. Právníci se postavili proti programu s AI s názvem Case Cruncher Alpha. Lidé i umělá inteligence dostali informace o stovkách případů prodeje pojištění, přičemž měli předpovědět, jestli nárok bude schválený. Z předložených 775 předpovědí dosáhl Case Cruncher míry přesnosti 86 %, zatímco u lidských soupeřů to bylo 66 %.

Falešné celebrity 

Umělá inteligence už dokáže vytvářet snímky imaginárních ulic. Nyní společnost nVidia představila možnost vytváření falešných fotografií neexistujících lidí. Využila při tom fotografie celebrit, stejně tak je ale možné použít profilové snímky z Facebooku. Výzkumníci použili neuronovou síť typu GAN (generative adversial network), která na základě zdrojových dat vytváří obrázky a v druhém kroku kontroluje jejich realističnost, takže vytvářený obsah se stále zlepšuje.

Chytré hodinky Mio 

Firma Mio představila své vlastní chytré běžecké hodinky MiVia Run 350. 

Hodinky mají integrovaný GPS modul a optický monitor srdečního tepu, jehož výsledky využívá funkce osobního trenéra. Tato funkce nezobrazuje pouze informace, ale kombinuje úroveň tělesné kondice a výsledky z předchozích cvičení, aby vytvořila pro každý den přizpůsobené doporučené cvičení. Hodinky lze přes Bluetooth spárovat se smartphonem a budete pak upozorňováni na příchozí hovory a zprávy. Hodinky jsou kompatibilní s aplikacemi WhatsApp, Facebook Messenger, Skype a Twitter. Během dne počítají kroky, vzdálenost a spálené kalorie a v noci monitorují spánek. Na baterie vydrží až 5 týdnů v režimu hodinek a až 10 hodin v GPS módu. 

Tablet s LTE 

Tablet Alcatel A3 10 LTE podporuje nejen Wi-Fi připojení, ale i mobilní LTE s rychlostí až 150 Mb/s. Disponuje 10,1“ IPS displejem s HD rozlišením a pracuje na operačním systému Android 7 Nougat. Pohání ho čtyřjádrový procesor MediaTek taktovaný na 1,1 GHz v kombinaci se 2 GB operační paměti. Kapacita interního úložiště je 16 GB. Multimediální zážitky zprostředkují vedle displeje i duální reproduktory. Tablet je odolný vůči prachu a stříkající vodě. Prodává se za 4 990 Kč, jeho tělo je tenké 8,95 mm a váží 465 g. 

ZPS X podporuje HEIF 

Grafický program Zoner Photo Studio X jako první na světě podporuje grafický formát HEIF. Zimní aktualizace obsahuje i řadu dalších novinek, jako například vylepšené retušovací nástroje. S podporou formátu HEIF jako první přišel Apple u svých zařízení s iOS (viz str. 102). Zatím ale neexistoval žádný grafický editor pro Windows, který by s obrázky v tomto formátu pracoval. Jako první nabízí podporu tohoto formátu právě Zoner. Otevírat a ukládat tak můžete soubory s příponou .heic. V aktualizované verzi najdete i dva nové retušovací nástroje. Jde o Vyhlazovací štětec a Klonování struktury, které najdete v režimu Vyvolat. Jeden je opakem druhého a dohromady tvoří mocný tandem, se kterým několika tahy myší zdokonalíte portréty. Vyhlazovací štětec slouží pro retuše ploch (tváře, čelo) a vyrovná barevné přechody, ale zachová strukturu kůže. Nástroj Klonování struktury potlačí vrásky nebo vymaže jednotlivé vlasy a nahradí nežádoucí strukturu. Nově také přímo v programu najdete polarizační filtr. Vylepšena byla i práce s vrstvami.

Chytré ovládání 

Ovládání smartphonů při jízdě automobilem je častou příčinou nehod. Malé kolečko nabíjené baterií má tyto problémy omezit. Je namontováno na volant a s mobilem je propojeno přes Bluetooth. Dvě otočná kolečka a tlačítka ovládají různé funkce, aniž by řidič musel spustit oči z vozovky. Přístroj také může poskytovat zpětnou vazbu v podobě vibrace. Pro navigaci skrze menu je možné nastavit hlasité předčítání voleb. Existují již různé předlohy pro aplikace - například pro Gmail, Apple Music nebo Spotify.

 

V roce 1899 se na Haagské mírové konferenci setkali politici z 26 zemí. Shodli se, že zakážou „svrhávání bomb a výbušnin ze vzducholodí nebo jinými podobnými novými prostředky.“ Toto NE mělo prorocký charakter, protože už v roce 1903 se bratrům Wrightovým podařilo uskutečnit první motorový let. Nicméně na druhé mírové konferenci v roce 1907 byl zákaz prakticky smeten ze stolu: „Je zakázáno bombardovat nechráněné města… bez ohledu na to, jakým způsobem.“ Tímto trikem uvolnili politici cestu vojákům, kteří už dlouho předtím rozpoznali potenciál letecké války. Dokonce i tento minimalistický požadavek ušetřit nechráněná místa skončil v roce 1937 s bombardováním španělské Guerniky. O 110 let a bezpočet bombardování později se zbraně změnily, ale původní problém zůstal. S umělou inteligencí (AI) dozrává opět technologie, která by mohla dramaticky změnit životy lidí i způsob jejich umírání: stroje, které umějí myslet, jsou pravděpodobně také dobré pro vedení války. Alespoň tak dlouho, dokud si neosvojí svědomí a pacifistické myšlenky. 
Stroje s povolením zabíjet 
Znalost obrovského potenciálu umělé inteligence nedává spát elitě průmyslu a vědy AI. V otevřeném dopisu Organizaci spojených národů, který podepsalo 116 specialistů z 26 zemí (vědci zabývající se umělou inteligencí, jako například Němec Jürgen Schmidhuber, i podnikatelé, jako třeba šéf Tesly Elon Musk), zní výzva k zákazu zbraní AI. Musk považuje závod o ovládnutí umělé inteligence za „nejpravděpodobnější důvod třetí světové války“. Signatáři dopisu přímo varují: „Jakmile budou smrtící autonomní zbraně vyvinuty, umožní ozbrojený konflikt, který bude probíhat v mnohem větším měřítku než kterýkoliv konflikt předtím, a mnohem rychleji, než lidé budou schopni vůbec pochopit. Může se jednat o teroristické zbraně, zbraně, které tyrani a teroristé používají proti nevinným lidem a zbraně upravené tak, aby fungovaly nežádoucími způsoby.“ Téma také vstoupilo do politiky. Ruský prezident Putin prorokuje: „Kdo se ujme vedení v oblasti AI, ten se stane také vládcem světa.“ Ale je zákaz nebo postavení zbraní AI mimo zákon vůbec možné? Toto téma je velmi nepřehledné, což začíná už u definice strojů. Existuje mnoho označení - od bojových robotů až po inteligentní zbraně. Politici a vědci rádi používají termín „smrtící autonomní zbrojní systémy“ (Lethal Autonomous Weapon Systems - LAWS). Autonomní znamená, že roboti vykonávají své úkoly nezávisle a bez lidského zásahu a provádějí smysluplná rozhodnutí i v měnícím se prostředí. Bezpilotní drony, které se používají k cílenému zabíjení jen stiskem tlačítka, definici LAWS ve své současné podobě neodpovídají. Omezení smrtících zbraní, které mají povolení zabíjet, by se mělo soustředit na věcnou debatu. Nicméně vyvstávají další problémy. Když robot v bojovém nasazení identifikuje soupeře, nemusí být etický rozdíl v tom, zda přímo odstraní stroj, nebo zda zabije jeho operátora tisíce kilometrů daleko. Otázkou by bylo, zda ten, kdo přímo rozhoduje - člověk z masa a krve -, má lepší informace a dostatek času, aby mohl takový návrh stroje odmítnout. V této souvislosti odborníci hovoří o „meaningful human kontrol“ neboli o smysluplné lidské kontrole. Tento koncept už ale v USA zašel příliš daleko. V jedné směrnici americké ministerstvo obrany popisuje LAWS jako něco, co zvládá „rozumný lidský úsudek“. „Rozumný“ znamená, že člověk může, ale nutně nemusí mít poslední slovo. Tato sémantická malá válka ukazuje, že USA a některé z přibližně dalších 45 zemí, které na LAWS pracují, nechtějí, aby jejich vývoj zmizel v útrobách OSN. 
USA sázejí na algoritmickou válku 
Pro Ministerstvo obrany Spojených států již neexistuje žádný způsob, jak se obejít bez AI. Před třemi lety zahájil Pentagon svou „Third Offset Strategy“. Cílem offsetových strategií je plnit nároky na vojenské vedení USA. V centru první offsetové strategie bylo jaderné vyzbrojení na počátku studené války. Druhá změna na konci sedmdesátých let nastartovala digitální ofenzivu, která přinesla inovace, jako je GPS navigační systém a Stealth bombardéry neviditelné pro nepřátelské radary. Současnou strategií je umožnit algoritmickou válku. Bob Work, náměstek ministra obrany Obamovy a Trumpovy vlády, vysvětloval na setkání NATO v Bruselu transformaci, kterou americká armáda v současné době prochází. „Umělá inteligence a autonomie pozvedají operace člověk-stroj na zcela novou úroveň. Stroje a lidé budou nadále dělat to, co umí nejlépe. Říkáme tomu symbióza člověk-stroj.“ Kdo v této symbióze může lépe zabíjet? Člověk, nebo stroj? Kritici LAWS, jako například iniciativa „Stop Killer robots!“, vidí při těchto prohlášeních rudě. Likvidace, za které nese zodpovědnost AI, považují za neetické a v obtížné situaci, kdy nemohou válečné řemeslo zcela sprovodit ze světa, tak musejí alespoň požadovat výlučné právo zabíjet pouze pro lidské bytosti. Tvrzení Boba Workse, že voják je vždy zapojen do rozhodování, vede opět k pojmu „rozumná“ kontrola. Robot ztrácí svou hodnotu, když v případě překvapivého nepřátelského kontaktu musí být nejdříve konzultován s mnohem pomaleji myslícím člověkem. Pokud dojde ke střetu mezi zbraněmi AI, rozhodují o vítězství nebo porážce desetiny sekundy. Proto, jak popisuje fyzik a politolog Marcel Dickow ve své studii, se rozhodovací kompetence přesouvají do stroje: „Autonomie řeší problém omezování šířky pásma v dálkovém ovládání, protože zpracování dat probíhá do značné míry ve stroji.“ V takových autonomních potyčkách, když stroje dělají věci podle sebe, to znamená moment překvapení. Protože podle Boba Workse z ministerstva obrany USA „poznáme náskok ostatních až tehdy, kdy proti nim budeme bojovat. A pokud bude jejich AI lepší než ta naše, bude to pro nás černý den“. 
Chytré zbraně: Voják jako kouzelníkův učeň 
I kdyby voják měl čas, aby zvážil rozhodnutí AI, může být přetížen. LAWS budoucnosti se od programovaných asistenčních a expertních systémů změní na učící se stroje s obecnější inteligencí. Toto strojové učení se orientuje abstraktně podle lidského mozku: umělé neuronové sítě se učí v milionech příkladů dojít k řešení problémů rozpoznáním vzoru. Pokrok tohoto hlubokého učení je rychlý; dokonce ani odborníci na AI ne vždy chápou, jak sítě myslí. I geniálně nadaný jedinec by měl často problémy se sledováním duševních pochodů svého partnera v symbióze člověk-stroj. Yoshua Bengio, uznávaný odborník na deep learning, také podepsal otevřený dopis Organizaci spojených národů. Tento Kanaďan je přesvědčen, že OSN musí jednat okamžitě, podobně jako v minulosti s „morálně nepřípustnými zbraněmi“. Bengio má na mysli chemické, biologické a nukleární zbraně. Problém: Pro stavbu atomové bomby jsou třeba nejen odborné znalosti, ale také štěpný materiál, který nekoupíte v hobby marketu. Kdo chce napsat nebo hackovat algoritmus pro zbraň umělé inteligence, potřebuje také odborné znalosti, ale hardwarové požadavky dnes neznamenají žádný problém. Zákaz by bránil také mírovému výzkumu AI, protože mnohé výzkumné projekty mají dvojí využití. Autonomní automobil může zabránit nehodám, ale může také sledovat pohraniční zařízení a objekty, stejně jako se to stalo v Izraeli. Jihokorejští roboti se mohou starat o důchodce a zároveň odstraňovat rekruty. Drony, jaké používá Islámský stát, je možné sehnat na Amazonu. V tomto ohledu se zákaz zdá iluzorní. Jakýkoli problematický člověk v čele státu nebo zločinecké organizace vždy nalezne způsob, jak vypustit z láhve zlého ducha umělé inteligence. Výzva k Organizaci spojených národů ale naštěstí nachází odezvu. Díky trpělivosti a odhodlání bylo na Ženevské konferenci o odzbrojení dosaženo toho, že OSN zřídila „skupinu vládních expertů na LAWS“ (Group of Governmental Experts on LAWS - GGE). Proces je to ale obtížný a pomalý. Hned první schůzka odborníků byla v srpnu zrušena a jako důvod uvedeno, že některé členské státy zaostávají s odpovídajícími příspěvky OSN. Pro zákaz LAWS hlasovalo doposud 14 států, Česko ani další evropské země k nim zatím nepatří. Zřeknutí se dalšího využití AI se zdá stejně nereálné jako její zákaz. Na rozdíl od atomových bomb s jejich odstrašujícím potenciálem mohou být LAWS nasazeny a takticky rozmístěny, aniž by se celý svět ocitl v plamenech. Je také velmi těžké stanovit jasnou dělicí čáru mezi pouze automatickými, poloautonomními a plně autonomními zbraněmi. Roj stovek mikrodronů může být dálkově ovládán lidským operátorem; může být ale také organizován prostřednictvím umělé inteligence. Co především hovoří proti zřeknutí se využívání AI: samoučící se systémy potřebují co nejvíce tréninkových dat, aby se optimalizovaly. Tato data mohou být nejlépe vygenerována v reálném používání. Tak se každé bojiště stává hernou pro získávání algoritmů. Kdo na to nehledí, ten bude mít hloupější zbraně. USA používají AI nejen pro jednotlivé zbrojní systémy. Například jejich Network Centric Warfare (NCW) ukazuje, jak vypadá válka v současnosti a jak bude vypadat v budoucnosti. NCW kombinuje velká data s umělou inteligencí, propojuje všechny zdroje od satelitního sledování až po ponorné roboty. NCW dává k dispozici všechny informace o jedné, nebo dokonce několika paralelních operacích k dispozici všem účastníkům. Zvládání tohoto obrovského množství dat je ústředním úkolem systému. Provádí ho algoritmy. AI poskytuje každému jednotlivému vojákovi a robotovi přesně informace a příkazy, které v danou chvíli potřebuje - prakticky v reálném čase. Voják může například podobně jako ve videohře změnit svou perspektivu pohledu a zvažovat scénář z pohledu jiného účastníka. Ve své maximální podobě NCW přemění všechny zúčastněné síly dané operace na gigantickou synchronizovanou superzbraň - jeden organismus, jehož mozkem je umělá inteligence. Pouze tato AI ví, co se děje a co je nutné dělat. Na americké NCW je orientován i německý Bundeswehr. Jejich koncept se nazývá Řízení síťových operací (Vernetzte Operationsführung). 
Představte si, že probíhá válka a nikdo o tom neví 
Nasazení velkých dat a umělé inteligence zvyšuje efektivitu a snižuje vlastní ztráty, ale nemusí nutně snížit počet obětí války. Počet viníků by ale mohl být menší: pokud stroj narazí na fatální chybu, bude zajímavé zjistit, kdo je za to zodpovědný. Podle odborníka na LAWS Marcela Dickowa robotika vytváří tři politicky strategické výhody: „Umožňuje operace provádět převážně bez ohrožení vlastních vojáků, umožňuje operace v oblastech, které jsou obtížně přístupné, a dovoluje, aby konflikt probíhal téměř tajně - včetně zpravodajských metod a zdrojů.“ Válka, která díky technologické vyspělosti stojí méně životů vlastních vojáků, zmizí rychleji z pozornosti veřejnosti. Cílené zabíjení americkými drony připravilo doposud o život v Pákistánu nejméně 2 200 lidí. Vzhledem k tomu, že Spojené státy nezaznamenaly v této souvislosti žádnou vlastní oběť, veřejnost si těchto činností příliš nevšímala, i když se jednalo o akce, které by mohly být jen těžko zaštítěny mezinárodním právem. Šance přestát případný konflikt s nízkými ztrátami a bez veřejné kontroly pravděpodobně významně sníží odpor vůči válkám vedeným pomocí AI. Právě proto, že se zákon o LAWS zdá zbytečný, mohlo by se více než kdy jindy vyplatit vytrvale hledat pod dohledem veřejnosti politická rozhodnutí mezi válkou a mírem. Taková kontrola by byla skutečně významná a vhodná. 
Foto popis| „Největší riziko naší civilizace“ Šéf Tesly Elon Musk neustále varuje před autonomními zbraněmi: „Mám přístup k nejvyspělejší umělé inteligenci, která existuje, a věřím, že lidé by se měli o toto téma zajímat.“ Foto popis| Osvědčená symbióza člověk-stroj Dálkově ovládané roboty nebo poloautonomní roboty snižují při pyrotechnických pracích rizika pro lidské odborníky. Foto popis| engagements. „Rozumný lidský úsudek“ S vágní formulací zůstávají USA otevřené vůči úloze vojáků při 2. APPLICABILITY. This Directive: smrtících akcích zbraněmi umělé inteligence. a. Applies to: (1) OSD, the Military Departments, the Office of the Chairman of the Joint Chiefs of Foto popis| „Války budoucnosti budou vedeny drony“ Podle názoru ruského prezidenta Vladimira Putina povede dominance v odvětví AI nevyhnutelně k světové nadvládě. Foto popis| Algoritmické strategie Bob Work, náměstek ministra obrany USA, prosazuje umělou inteligenci a big data: „Změní to podstatu války.“ Foto popis| Ten ještě nic nedělá - zatím Současný návrh přepravníku AlphaDog vykládá vojáky během akce. Konstrukce jako z Války světů zvládá „pochodovat“ rychlostí 12 km/h. Foto popis| Umělá inteligence koordinuje vojenské operace Pentagon řídí vícedoménové operace pomocí AI. V reálném čase systém přiřadí všem zúčastněným jednotkám individuální úkoly. Foto popis| Rozhodování bez emocí pomocí big data Obrovské datové zatížení je ústředním problémem moderních armád. Analýzy velkých dat poskytnou požadované informace. Foto popis| Nepředvídatelný stejně jako jeho přirozený vzor Jako ruka duchů se pohybuje tento roj mikrodronů Pentagonu ovládaný umělou inteligencí. Každý z 16palcových malých dronů vzájemně spolupracuje. Neexistují vůdci, nováčci se bezproblémově integrují. 
O autorovi| ROMAN LEIPOLD, autor@chip.cz 

 
Příbuzná témata: