Úvodní slovo šéfredaktora, zamyšlení nad událostmi uplynulého měsíce.
Ach, ty aktualizace!
Vážení čtenáři,
konec roku (nebo začátek toho nového) by se v časopise o digitální technice patrně slušelo oslavit nějakým optimistickým pohledem na lepší zítřky, které nás díky moderním technologiím čekají. Cesta k těm lepším zítřkům ale může být ještě pěkně klikatá. A začíná to občas od „maličkostí“.
Aktualizace: Strategie častých aktualizací se rozmohla jako mor, my všichni koncoví i firemní uživatelé ji už dávno bereme jako samozřejmost a upgrady jako součást našich povinností při práci s IT. Vývojáři je dokonce povýšili na benefit. Přiznejme si ale, že velká část aktualizací jde na vrub chybám vznikajícím překotným vývojem a nedostatečným testováním, i když se často tváří jako něco, co nám zdarma přidává nové a lepší funkce a chrání nás před nově objevenými hrozbami. Jak je možné, že na smartphonu se mi některé aplikace aktualizují téměř denně, aniž by se nějak vylepšila jejich funkčnost? Proč mi po aktualizacích Windows zmizí nastavené asociace souborů, rozhodí se mi struktura adresářů a na mnohé uživatele dokonce začnou aplikace Office mluvit cizím jazykem? Dnes se za povinné aktualizace zkrátka schová spousta nedotažené práce a občas je upgrade spíše k horšímu, než že by přinesl nějaké vylepšení.
Obtěžující IT: Současná zařízení mají tendenci nás kontrolovat 24 hodin denně a sledovat přesně, co děláme. Sportovní hodinky, které potřebuji k měření času a uběhnuté vzdálenosti, se mi urputně snaží celý den počítat kroky, monitorovat tep a ještě to posílat na webový portál. Prvky chytré domácnosti vědí, kdy chodím domů a co tam dělám, i když o to nestojím. Elektronický zámek ve vstupních dveřích mě pustí do domu i bez klíče, ale musím ho dobíjet a je to potenciální zdroj problémů. A Google o mně ví skoro vše, možná i víc než já sám. Nedávno mi v mém prohlížeči na web Chipu nacpal reklamu na pojištění pohřbu. Děkuji pěkně.
Nebezpečný pokrok: Umělá inteligence představuje určitě velkou výzvu, může se ale brzy změnit v nekontrolovanou zbraň. Píšeme o tom v článku na straně 8. Také nás postupně zbavuje monotónní a namáhavé práce, brzy nás ale na mnoha místech nejspíše zbaví práce úplně, což se může ukázat jako velký problém. Třeba taxislužba Uber hodlá od automobilky Volvo koupit 24 tisíc aut s autonomním řízením, takže dříve nebo později už soukromé řidiče nebude potřebovat. (Jsem zvědav, proti komu nebo čemu pak budou protestovat tradiční taxikáři.) A ještě jedna věc, která mi přijde trochu zvrácená: virtuální měna bitcoin už překonala hodnotu 10 tisíc dolarů a dále spekulativně roste. Stroje s nejvýkonnějšími procesory, nesmyslně těžící v celých výpočetních centrech bitcoiny - i takhle vypadá pokrok?
Doufejme, že alespoň nejnovější aktualizace letopočtu z 2017 na 2018 bude úspěšná, proběhne bez chyb a bude dávat smysl. Minimálně vám to spolu s celou redakcí Chipu přeji.
Hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce!
Josef Mika šéfredaktor josef.mika@chip.cz