Dejte sbohem podprůměrnému zvuku. Vyzkoušeli jsme zvukovou kvalitu, pohodlnost nošení a výdrž 25 modelů Bluetooth sluchátek s cenou do 7 000 Kč. Ne všechny opravdu poskytují, co slibují, ale přinášíme i cenově přívětivé tipy.
Spotify, Deezer, Google Play, Apple Music. YouTube, Amazon Prime Video a Netflix. Podcasty a hry - prakticky veškerý obsah určený pro mobilní zařízení těží z kvalitního zvuku. Naprosto zásadním doplňkem mobilních zařízení jsou dnes kvalitní sluchátka. V ideálním případě pak bezdrátový model s Bluetooth rozhraním, díky kterému se na cestách nemusíte potýkat se zašmodrchaným kabelem.
Která sluchátka ale vybrat? Na trhu jsou stovky modelů od levných neznámých výrobců až po značkové modely za deset tisíc korun. Někdo klade nejvyšší důraz na kvalitu reprodukce, jiný požaduje na cesty co nejpohodlnější konstrukci nebo co nejdelší výdrž na baterii. Ideální je pak najít sluchátka, která jsou na výši ve všech těchto ohledech.
Otestovali jsme zvukovou kvalitu, pohodlnost přenášení, výdrž na baterii a výbavu 25 sluchátek s cenou do 7 000 Kč. Nejlepší sluchátka, jako například vítězný model JBL E65 (cca za 4 800 Kč), dosahují výborného hodnocení ve všech testovaných kritériích. Jisté ústupky může kvůli ceně uživatel učinit z hlediska konfigurace a výbavy sluchátek, ale i mezi levnými modely jsme našli překvapivě dobrá, ačkoliv prakticky neznámá sluchátka. Naším cenovým tipem se tak stal model TaoTronics TT-BH22, který se u nás sice dá koupit jen přes internet, ale za cenu okolo 1 600 Kč nabízí nejen vynikající reprodukci, pohodlnou konstrukci a dlouhou výdrž na baterii, ale hlavně nepřekonatelný poměr mezi výkonem a cenou.
Klíčová otázka: Na uši, nebo okolo nich?
14 z 25 testovaných sluchátek mají circumaurální konstrukci, která kompletně objímá ušní boltce, ozvučnice zbylých supraaurálních modelů odpočívají na uchu, takže jsou poněkud menší, lehčí, a lépe se tedy přenášejí. Vzhledem k robustnější a uzavřené konstrukci nabízí circumaurální sluchátka většinou o něco kvalitnější a plnější zvuk a zpravidla také mnohem účinněji tlumí jak únik poslouchané hudby do okolí, tak ambientní ruchy. Někteří uživatelé si je právě proto oblíbili, ale potlačení okolních zvuků může být nebezpečné, pokud se sluchátky chodíte nebo jezdíte na kole po městě. Takovým uživatelům bychom doporučili spíše sluchátka na uši. Výhody a nevýhody obou konstrukčních řešení najdete v tabulce na této straně. Uživatelé se stejně ale v tomto ohledu nejčastěji rozhodují podle osobních preferencí a podle pohodlí sluchátek, i když i mezi supraaurálními sluchátky najdeme špičkové modely s prémiovou kvalitou reprodukce a odpovídající vysokou cenou, například modely Harman/Kardon Soho Wireless nebo AudioTechnica ATH-SR5BT.
Bezdrátoví virtuosové
Vítězem tohoto testu se stala circumaurální sluchátka s nejvyšší kvalitou reprodukce. 40mm drivery sluchátek JBL E65BTNC disponují špičkovým zvukem s rovnoměrnou interpretací hloubek, středů i výšek. Zatímco právě reprodukce středových frekvencí bývá u ostatních sluchátek málo přesvědčivá, u vítězných sluchátek JBL je čistá, přehledná a mnohavrstevná. Kvalitní středy těchto sluchátek si poradí i s různými hudebními žánry od popu přes hip-hop až po tvrdší hudbu například od AC/DC.
Poměrně vysoká impedance sluchátek na úrovni 32 ohmů ale způsobuje, že při připojení k mobilnímu telefonu hrají o něco tišeji než například sluchátka Sennheiser HD 4.50 BTNC s 18ohmovou impedancí. Všeobecné pravidlo praví, že čím vyšší impedancí sluchátka disponují, tím tišeji přehrávají zvuk z mobilních zařízení. Na druhou stranu i sluchátka Marshall Major II Bluetooth s impedancí dokonce 60 ohmů lze stále poměrně slušně provozovat v kombinaci s mobilním telefonem, budete jen muset zvýšit hlasitost. Tyto problémy se ale týkají pouze sluchátek, která jsou s mobilním hudebním zařízením propojena kabelem. Více informací o impedanci najdete ve vloženém článku na následující straně.
Kromě výše zmíněných zvukových premiantů nabízí velmi dobrou kvalitu reprodukce i sluchátka jako Plantronics BackBeat PRO 2, Teufel Real Blue, AudioTechnica ATH-AR5BT nebo AKG Y50BT. Na druhou stranu sluchátka s cenou pod 3 000 Kč většinou trpí horší zvukovou reprodukcí. Máme na mysli například supraaurální modely UrbanEars Plattan 2 nebo Sony MDR-ZX330BT. Zvláště pak posledně zmíněný model Sony trpí značným zkreslením a nepřesnou dynamikou.
Hledáte-li supraaurální sluchátka s kvalitní zvukovou reprodukcí a nižší cenou, doporučujeme vám vyzkoušet modely Marshall Major II nebo UrbanEars Hellas. Desítka z testovaných sluchátek podporuje přenos pomocí proprietárního Bluetooth kodeku aptX, avšak rozdíl mezi reprodukcí těchto sluchátek při aktivovaném nebo vypnutém režimu aptX jsme nijak měřitelně nezaznamenali.
Aktivní potlačení ruchů stojí baterii
Některá z testovaných sluchátek byla vybavena technologií aktivního potlačení okolních ruchů, tzv. ANC (Active Noise Cancellation). Tato technologie měří frekvence okolního ruchu a uvnitř sluchátek vytváří jejich opačné frekvence, čímž efektivně odstraňuje například hluk leteckých motorů nebo jedoucího vlaku. Tato technologie funguje dokonce i v případě, že do sluchátek nepouštíte žádnou hudbu, jen si chcete trochu oddechnout od hlučného okolí. Aktivní potlačení okolních ruchů má ale také své nevýhody. Vzhledem k tomu, že při filtrování okolního hluku dochází k ořezání značného spektra hlubokých a vysokých frekvencí, lidské hlasy rovněž zní poněkud utlumeně. Ve většině případů navíc při zapnutém noise cancellingu slyšíte tichý, ale nepřetržitý hluk. Z toho důvodu jsou na sluchátka s ANC někteří uživatelé dokonce alergičtí. Nejlepší kvalitu reprodukce při aktivované funkci potlačení okolních ruchů nabízí z námi testovaných sluchátek vítězný model od JBL, ale velmi slušně se s touto funkcí vyrovnala i ostatní sluchátka. Tato technologie má ještě jednu nevýhodu. Při aktivované funkci ANC jsme zaznamenali znatelné zkrácení výdrže na baterii. Vítězný model vydržel bez zapnutého noise cancellingu přehrávat hudbu celých 33 hodin, s aktivovaným ANC dokázal pracovat pouze cca 20 hodin. Stejný rozdíl ve výdrži jsme zaznamenali i u ostatních sluchátek s aktivním potlačením okolních ruchů. Zkrácení výdrže na baterii se pohybuje okolo 30 procent.
Průměrná výdrž mezi 20 a 40 hodinami
Vzhledem k vysoké energetické úspornosti moderních standardů technologie Bluetooth jsme u naprosté většiny testovaných sluchátek zaznamenali překvapivě dlouhou délku výdrže na baterii. Rekordmanem jsou v tomto ohledu sluchátka TaoTronic s výdrží 45 hodin a 59 minut, i když v tomto případě je extrémní výdrž dána také vysokou kapacitou interní baterie. Druhý nejdelší provoz na baterii jsme zaznamenali u sluchátek Apple Beats Solo 3 Wireless s 45 hodinami a 27 minutami. I při takto dlouhé výdrži se sluchátka Apple překvapivě rychle dobíjejí. Jejich plné nabití zabere pouze skvělých 70 minut. Výdrže přes 40 hodin provozu na baterii dosahují také sluchátka Magnat LZR 668 BT a Sony MDR-ZX330BT. Zbytek testovaných zařízení vydrží na baterii v rozmezí od 20 do 40 hodin, našli jsme však i modely s výrazně kratší výdrží.
Sluchátka Teufel Airy je nutné připojit k nabíječce nebo externí USB baterii za méně než 12 hodin bezdrátového provozu a pouhých 13 hodin v našem testu vydržela dokonce sluchátka Harman/Kardon Soho. V reálném provozu budou muset majitelé, kteří je nosí každý den například při cestě do práce a zpět, dobíjet cca jednou za tři dny. V případě potřeby lze ale všechna testovaná sluchátka připojit k mobilnímu zařízení přes audiokabel s 3,5mm jackem a v tomto režimu dokážou přehrávat hudbu i s vybitou baterií.
Některá jsou pohodlnější
Circumaurální sluchátka obepínají ušní boltce, a logicky je tedy také zahřívají. V zimě to může být výhoda, ale v posledních horkých týdnech jsme při městském poslechu jednoznačně preferovali otevřená sluchátka. U circumaurálních sluchátek je důležitá kvalitní a správně vyvážená vycpávka, která na jednu stranu zajistí měkký kontakt s boltcem a zároveň poskytne při zachování dobré izolace i dostatečný přístup vzduchu pod náušník. Ne všechna sluchátka nás v tomto ohledu uspokojila. Jako zdaleka nejméně pohodlný jsme vyhodnotili prototyp sluchátek Philips SHB3175 a nepříliš příjemná na nošení jsou i sluchátka UrbanEars Plattan 2. Sluchátka Harman/Kardon jsou jako jediná v testu vyrobena z přírodní kůže (ostatní používají kůži umělou), přesto se ale při přenášení pohybují na hraně nepohodlí a pohodlí.
Nejvyšší komfort přenášení jsme zaznamenali u sluchátek Sennheiser HD 4.50 BTNC, která těsně následují modely AudioTechnica ATH-AR5BT a AKG Y50BT. Hodnocení pohodlí je samozřejmě do jisté míry subjektivní, protože každý uživatel může mít jiné preference a jiný tvar lebky, ale i tak jsme pohodlí téměř všech testovaných sluchátek hodnotili jako velmi dobré.
Nejtěžší testovaná sluchátka Sony MDR-X950N1 váží s 295 gramy více než dvojnásobek hmotnosti sluchátek UrbanEars Hellas (126 gramů). Průměrná hmotnost testovaných sluchátek o trochu překračuje hmotnost dnešních smartphonů, takže při přenášení nepředstavují pro majitele výraznější zátěž.
Jednoduchá, ale praktická výbava
Výbava většiny testovaných Bluetooth sluchátek je jednoduchá, ale pragmatická. Všechny modely jsou vybaveny integrovaným mikrofonem pro příjem telefonních hovorů. Většinu zkoumaných sluchátek lze složit a v balení obsahují transportní sáček, v případě luxusnějších modelů pak pevný obal.
Mezi testovanými kusy nabízí pouze sluchátka UrbanEars Hellas praktický LED indikátor stavu baterie. Více než polovina modelů je dostupná v různých barevných variantách. Kromě zvukových parametrů, výdrže a výbavy tak mohou uživatelé vybírat i podle vkusu.
***
Kvalita zvuku Typ Celkové pořadí
1 JBL E65BTNC 100 Circumaurální 1
2 Plantronics BackBeat Pro 2 98 Circumaurální 4
c 3 Harman/Kardon Soho Wireless 98 Supraaurální 11
4 Sennheiser HD 4.50 BTNC 96 Circumaurální 2
5 TaoTronics TT-BH22 96 Circumaurální 3
6 Teufel Real Blue 96 Circumaurální 5
7 Audio-Technica ATH-AR5BT 91 Circumaurální 6
8 AKG Y50BT 91 Circumaurální 7
9 Audio-Technica ATH-SR5BT 89 Supraaurální 10
10 Sony MDR-ZX770BN 88 Circumaurální 8
***
BLUETOOTH SLUCHÁTKA
VÍTĚZ TESTU
JBL E65BTNC: Nejlepší zvuk, pohodlné nošení a účinné potlačení okolních ruchů.
Celkové hodnocení Orientační cena (Kč) Kvalita zvuku (40%) Mobilita (30%) Komfort (20%) Výbava (10%) Typ sluchátek Impedance (ohm) BT standard Mikrofon Skládací konstr. Barevné varianty Materiál náušníků Pevný obal Látkový obal Kodek aptX Aktivní potlačení ruchů LED indikátor baterie Výdrž na baterii (h:m) Rychlost dobíjení (h:m) Hmotnost (g)
1 JBL E65BTNC 93,7 4 800 100 87 96 87 Přes uši 32 4.1 * * 3 Umělá kůže * * * * * 33:01 1:41 258
2 Sennheiser HD 4.50 BTNC 92,8 4 690 96 82 100 100 Přes uši 18 4.0 * * * Umělá kůže * * * * * 30:02 2:00 238
3 TaoTronics TT-BH22 91,8 1 600 96 86 96 87 Přes uši n/a 4.0 * * * Umělá kůže * * * * * 45:59 2:30 216
4 Plantronics BackBeat Pro 2 91,3 6 990 98 88 93 73 Přes uši 32 4.0 * * 2 Umělá kůže * * * * * 27:46 1:39 292
5 Teufel Real Blue 86,7 4 400 96 77 96 60 Přes uši 16 4.0 * * * Umělá kůže * * * * * 27:59 2:25 251
6 Audio-Technica ATH-AR5BT 86,4 4 500 91 76 99 73 Přes uši 39 4.1 * * 3 Umělá kůže * * * * * 33:16 3:05 242
7 AKG Y50BT 85,5 4 400 91 75 98 68 Přes uši 32 3.0 * * 3 Umělá kůže * * * * * 26:25 2:27 284
8 Sony MDR-ZX770BN 85,5 3 500 88 70 97 100 Přes uši 23 n/a * * 2 Umělá kůže * * * * * 16:01 1:31 239
9 JBL Everest 710 85,4 6 600 85 93 89 60 Přes uši 32 4.1 * * 2 Umělá kůže * * * * * 38:37 1:57 252
10 Audio-Technica ATH-SR5BT 83,8 4 590 89 79 97 51 Na uši 35 4.1 * * 2 Umělá kůže * * * * * 34:19 2:52 182
11 Harman/Kardon Soho Wireless 81,7 6 900 98 66 75 81 Na uši 32 n/a * * 3 Kůže * * * * * 12:43 1:20 245
12 Apple Beats Solo 3 Wireless 81,0 4 990 75 100 79 51 Na uši n/a n/a * * 5 Umělá kůže * * * * * 45:27 1:10 261
13 Marshall Major II Bluetooth 80,5 2 000 85 71 97 60 Na uši 68 4.0 * * * Umělá kůže * * * * * 34:52 4:18 172
14 Sony MDR-XB950N1 78,9 3 990 72 72 93 100 Přes uši 35 n/a * * 2 Umělá kůže * * * * * 35:05 5:21 295
15 JBL Everest 310 77,1 4 800 80 78 78 60 Přes uši n/a 4.1 * * 2 Umělá kůže * * * * * 23:34 1:27 235
16 Scullcandy HESH 3 76,4 2 700 86 68 87 43 Přes uši 33 n/a * * 4 Umělá kůže * * * * * 12:36 0:39 203
17 Philips SHB9850NC 75,9 4 500 81 72 74 70 Přes uši 16 4.0 * * * Umělá kůže * * * * * 25:45 1:46 225
18 Teufel Airy 75,9 4 100 83 61 92 60 Na uši 32 4.0 * * 3 Umělá kůže * * * * * 11:38 1:10 150
19 UrbanEars Hellas 75,3 2 800 83 61 92 60 Na uši 60 n/a * * 4 Látka/PES * * * * * 17:47 1:49 126
20 Magnat LZR 668 BT 75,3 2 900 84 63 93 43 Na uši 32 4.1 * * * Umělá kůže * * * * * 42:21 1:46 154
21 Jabra Move Wireless 72,9 2 300 72 70 95 43 Na uši 29 4.0 * * 4 Umělá kůže * * * * * 14:03 1:31 150
22 Bose Soundlink OE 70,9 5 500 67 73 83 60 Na uši n/a n/a * * 2 Umělá kůže * * * * * 22:27 2:00 160
23 Sony MDR-ZX330BT 66,9 1 550 57 83 72 49 Na uši n/a n/a * * * Umělá kůže * * * * * 41:06 2:40 141
24 Philips SHB3175 66,6 1 800 77 69 54 43 Přes uši 32 4.1 * * 2 Umělá kůže * * * * * 13:41 0:59 190
25 UrbanEars Plattan 2 60,9 1 290 57 63 73 43 Na uši n/a 4.0 * * 3 Umělá kůže * * * * * 12:09 1:24 143
Výborný (100-90,0) Velmi dobrý (89,9-75,0) Dobrý (74,9-60,0) Dostačující (59,9-45,0) Nelze doporučit (44,9-0)
Všechna hodnocení v bodech (max. 100); * ano * ne c Chip tip
***
Jakou impedanci mají mít sluchátka s kabelem
Používáte-li v kombinaci s mobilním telefonem nebo jiným přenosným zvukovým zdrojem kabelová sluchátka, doporučujeme věnovat při výběru pozornost jejich impedanci. Ta se udává v ohmech a označuje odpor sluchátek. Čím větší odpor sluchátka mají, tím výkonnější zesilovač potřebují. Vzhledem k tomu, že většina mobilních telefonů a přehrávačů disponuje bateriemi s omezeným výkonem, jejich integrovaný zesilovač je určen pro spolupráci se sluchátky s nízkou impedancí.
> Mobilní provoz Jednoduchým pravidlem je, že sluchátka s 16ohmovou impedancí hrají hlasitěji než sluchátka s 60ohmovou impedancí. Pro dosažení stejné hlasitosti je tedy nutné adekvátně zvýšit hlasitost přehrávání. Všechna sluchátka do impedance 70 ohmů lze ale rozumně používat i v kombinaci s mobilními zařízeními.
> Vyšší odpor Sluchátka s vyšším odporem nabízejí detailnější reprodukci hudby. Z toho důvodu mají hi-fia studiová sluchátka často impedanci 200 ohmů nebo více. Taková sluchátka ale hrají v kombinaci s mobilním telefonem pouze velmi potichu. Pro kvalitní poslech hudby z mobilního telefonu doporučujeme v kombinaci s takovými sluchátky použít speciální sluchátkový předzesilovač.
Impedance Využití
< 70 Ohm Mobilní zařízení, notebooky
< 250 Ohm AV receiver, herní konzole
> 250 Ohm Hi-fi, hudební studio
***
JBL E65BTNC
JBL se v případě modelu E65 podařilo ideálně spojit výborný zvuk s pohodlnou circumaurální konstrukcí a vynikající výdrží na baterii. JBL E65 dokážou vyrovnaně a nezaujatě reprodukovat kompletní frekvenční rozsah, což z nich činí ideální univerzální sluchátka. Součástí výbavy je dokonce vynikající systém aktivního potlačení okolních ruchů. Výbava je rovněž bohatá. Díky podpoře standardu Bluetooth 4.1 jsou tato sluchátka úsporná a pracují s dostatečnou propustností. Součástí výbavy je i pevný obal pro bezpečnější přenášení. Uživatelský komfort dále zvyšuje až 33hodinová výdrž při provozu na baterie. Sluchátka E65 se prodávají ve třech barevných variantách (bílá, modrá a černá).
Senheisser HD 4.50 BTNC
Řada firem vyrábí sluchátka pouze jako jeden z mnoha typů zařízení, ale Sennheiser se na ně vyloženě specializuje. A je to znát. Žádná jiná sluchátka v testu nenabízí uživatelům takový komfort při přenášení. Vysoce jsme hodnotili i jejich výbavu, ve které kromě integrovaného mikrofonu a aktivního potlačení okolních šumů nechybí ani podpora kodeku AptX a skládací konstrukce pro bezpečnější přenášení. Díky nízké impedanci na úrovni 18 ohmů jsou sluchátka i v kombinaci s mobilním zařízením dostatečně hlasitá. To vše Senheisser nabízí za slušnou cenu okolo 4 700 Kč.
TaoTronics TT-BH22
Kvalita, kterou tato čínská sluchátka TaoTronics dokážou nabídnout za vynikající cenu okolo 1 600 Kč, je opravdu slyšet. Na tak vyváženou a čistou zvukovou reprodukci jsme obvykle zvyklí u mnohem dražších značkových modelů. Nejlepší vlastností sluchátek TaoTronics je ale extrémně dlouhá výdrž na baterie, která přesahuje 45 hodin provozu. S aktivovaným systémem potlačení okolních ruchů se však sníží cca na 27 hodin. Výkonná baterie se dobije za dvě a půl hodiny, což je také slušná hodnota. Součástí balení je dokonce pevný obal pro přenášení. Tato sluchátka nás opravdu příjemně překvapila a jsou naším bezkonkurenčním cenovým tipem. Na českém trhu nejsou, ale lze je snadno objednat například z Amazonu.
Foto popis| Porovnání: Circumaurální, nebo supraaurální? Vzhledem ke své konstrukci reprodukují circumaurální sluchátka zvuk dynamičtěji. Pro pravidelné přenášení se ale více hodí menší otevřená sluchátka supraaurální.
Foto popis| Některá sluchátka, jako například Plantronics BackBeat Pro 2, jsou vybavena funkcí aktivního potlačování okolních ruchů (ANC), kterou lze podle potřeby vypínat nebo zapínat.
Foto popis| Deset modelů s nejlepším zvukem Do první desítky nejlepších testovaných modelů se z hlediska zvukové kvality dostala pouze dvoje otevřená, supraaurální sluchátka. Uzavřená sluchátka přes uši nabízí většinou kvalitnější zvukovou reprodukci.
Foto popis| Hmotnostní kategorie Sony MDR-XB950N1 jsou s hmotností 295 gramů více než dvakrát těžší v porovnání se 126gramovými sluchátky UrbanEars Hellas. Průměrná hmotnost sluchátek v testu se pohybovala na úrovni 200 až 250 gramů.
Foto popis| Prostorově úsporná Řadu sluchátek lze pro lepší přenášení složit. V balení je většinou u levnějších modelů sáček, u dražších pevné pouzdro.
O autorovi| ROBERT DI MARCOBERARDINO, autor@chip.cz