Televizní vysílání můžete dnes sledovat prostřednictvím pozemního digitálního vysílání, přes kabel, satelit nebo po internetu. Právě poslední z uvedených možností nabývá na významu.
Ve světě televizního vysílání se chystá další velká revoluce. Poté, co byly 30. listopadu 2011 vypnuty všechny televizní vysílače šířící televizní programy analogovou cestou, se nezadržitelně blíží konec v současnosti používané technologie DVB-T. Poslední vysílače pracující v pásmu 700 MHz mají být vypnuty nejpozději v únoru 2021. Důvodem je uvolnění pásma 700 MHz mobilním operátorům pro datové sítě nové generace, na kterém se dohodla celá Evropská unie.
Postup ukončování vysílání ve formátu DVB-T ale v rámci EU nijak koordinován není. Některé země, jako například Německo, dokonce nečekaly na oficiální rozhodnutí a televizní pásmo 700 MHz již vydražily mobilním operátorům v roce 2015 s tím, že jej uvolní v letech 2017 až 2019. V Německu je tak již v plném proudu přechod na novou generaci vysílání DVB-T2 v kódování HEVC, což je stejná technologie jako ta, která bude použita i v České republice. V některých velkých německých městech skončilo DVB-T vysílání již ke konci letošního března. Náhradou je vysílání ve formátu DVB-T2, který slibuje především možnost přenosu více televizních kanálů v HD rozlišení.
Pro domácnosti bude tato zásadní změna na poli televizního vysílání znamenat nutnost výměny současného televizního přijímače nebo pořízení nového set-top-boxu, který zvládne příjem DVB-T2 vysílání v kódování HEVC. Existují ale i další možnosti příjmu televizního vysílání prakticky neomezeného počtu televizních kanálů v HD nebo i 4K kvalitě, které využívá stále více domácností. Máme samozřejmě na mysli především IPTV, tedy příjem televizních programů streamovaných po internetu.
Obrovská nabídka kanálů za rozumnou cenu
Aby nedošlo ke zmatení pojmů, je třeba odlišit IPTV od TV on-demand, tedy služeb jako O2 TV, Horizon Go nebo Kuki, které představují skutečně jen jinou cestu šíření programů z běžných televizních kanálů, od streamovacích služeb typu Netflix či Amazon Prime Video, u kterých si vybíráte z nabídky filmů či seriálů, které chcete v daný okamžik sledovat. Oproti běžnému digitálnímu televiznímu vysílání má IPTV obrovskou výhodu například v tom, že si můžete, v závislosti na službách daného poskytovatele, přehrávat televizní pořady za několik dní zpátky nebo si třeba ukládat oblíbené filmy a seriály až do limitu poskytované kapacity nebo po dobu, kterou poskytovatel služby umožňuje záznamy uchovávat.
Uživatelé IPTV mají velkou výhodu i v tom, že nebudou muset přechod na vysílání ve formátu DVB-T2 vůbec řešit. Televizní vysílání totiž přijímají prostřednictvím set-top-boxu dodávaného poskytovatelem služby a to, že jejich televize nebude schopna přijímat signál DVB-T2 v kódování HEVC, je tedy nemusí nijak trápit. Služba IPTV s desítkami kanálů je často poskytována formou balíčků k nabídce internetového připojení za cenu v řádu několika stokorun měsíčně. Zemské DVB-T2 vysílání sice bude možné přijímat bezplatně (kromě placených, šifrovaných kanálů), ale můžete jej sledovat jen na televizi, a nikoli například ve smartphonu. Poskytovatelé IPTV oproti tomu nabízejí i mobilní aplikace, díky kterým se můžete dívat na televizi kdykoli a kdekoli. Stačí jen připojení k internetu.
Nová generace diváků
Především mladší majitelé televizí mají stále menší zájem o klasické televizní kanály a jejich pořady a využívají svoji Smart TV připojenou k internetu ke sledování YouTube a dalších zdrojů televizní zábavy. Podle nedávného průzkumu, který si nechaly zpracovat České Radiokomunikace, má televizi připojenou k internetu třetina internetové populace ve věku nad 15 let. Nejčastěji využívanou aplikací Smart TV je právě YouTube, kterou používá 83 % uživatelů chytrých funkcí. Na druhém místě je s 34 % HbbTV aplikace iVysílání, která je více oblíbená mezi uživateli ve věku 35 až 44 let. Mezi nejvíce přínosné chytré funkce řadí 76 % dotazovaných archiv pořadů a 61 % možnost opožděného sledování televize. Odložené sledování využívají především nejmladší uživatelé televizí s připojením k internetu.
Celkově mají mladší lidé zájem především o YouTube nebo streamovací službu Netflix, která dokazuje, že to s českým trhem myslí opravdu vážně. Po zásadním rozšíření nabídky dostupných titulů totiž začala spolupracovat i s tvůrci českých titulků, kterým platí za jejích práci při lokalizaci filmů a seriálů do češtiny. Stále aktivnější je také internetová televize Stream.cz, která například letos na jaře představila nové seriály Pěstírna a Fízlárna.
Bude o DVB-T2 zájem?
IPTV i on-demand streamovací služby budou do budoucna představovat stále větší konkurenci pro zemské televizní vysílání. Obzvláště u nás, kdy sice v Praze již běží ze žižkovského vysílače a vysílače Cukrák ostrý provoz DVB-T2, ale zatím jen s jedenácti televizními programy (všechny kanály Primy, TV Barrandov, Óčka a Šlágr TV) - bez programů České televize a Novy a pouze v SD rozlišení. Zatímco Česká televize bude mít vlastní multiplex a na přechodu na DVB-T2 pracuje, Nova se k vysílání přes DVB-T2 nijak nevyjádřila. Dva pražské vysílače tedy sice pokrývají více než čtvrtinu české populace, ale současným majitelům televizí s podporou DVB-T2 v kódování HEVC, kteří představují asi 10 % potenciálních diváků televizního vysílání v České republice, nový formát vysílání nic nového nepřináší, resp. při přeladění na DVB-T2 přijdou o HD kanály, které zatím sledují přes klasické DVB-T. Je otázkou, zda nástup DVB-T2 bude dostatečně rychlý, aby o něj stále přibývající předplatitelé IPTV a streamovacích služeb měli ještě zájem.
Foto popis| Televize v prohlížeči Stále více i menších poskytovatelů připojení k internetu nabízí i balíčky televizních programů. Živé vysílání nebo programy z archivu pak můžete sledovat nejen v televizi prostřednictvím set-top-boxu, ale i ve smartphonech, tabletech nebo internetovém prohlížeči v počítači.
Foto popis| Nejchytřejší Android TV Horkou novinkou je dostupnost aplikace Kuki pro platformu Android TV. Televize vysílaná po internetu se tím dostává do konzole Nvidia Shield TV a mnoha dalších zařízení, jejichž cílem je proměnit jakoukoli televizi ve Smart TV s obrovskou nabídkou funkcí a aplikací.
Foto popis| Streamovací hardware Levné zařízení Chromecast od Googlu doplní možnost přehrávání videa streamovaného z internetu do jakékoli televize s HDMI portem. Volte spíše druhou generaci Chromecastu za cenu kolem 1 100 korun. Užitečnost nového Chromecastu Ultra za více než dvojnásobek je sporná (viz náš krátký test na straně 106).
O autorovi| BENJAMIN HARTLMAIER, RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz