Chyby při aktualizacích, problémy s ovladači, špatně odinstalované programy, zbytečné mezery v zabezpečení. Poradíme vám, jak opravit všechny tyto problémy ve Windows 7, 8 i 10.
Mnoho uživatelů často vzpomíná na chvíle, kdy jejich počítač jako nový nebo s čerstvě instalovanými Windows běhal bez sebemenších problémů, chybových hlášení a záseků. Bohužel postupem času, instalací nových aplikací a ovladačů hardwaru se Windows zpomalují a mohou se začít projevovat i opravdu vážné problémy s funkčností celého počítače. K dlouhodobě pohodlnému užívání příliš nepřispívá ani Microsoft, který naučil Windows provádět automatické aktualizace a následně restarty v nejméně vhodnou chvíli. Záhadou také zůstává, proč před uživateli ukryl svůj vlastní nástroj na vyhledávání a odstranění adwaru.
Na následujících stránkách proto najdete asi tři desítky tipů, které vám pomohou vyřešit nejčastější problémy s Windows ve verzích 7, 8 a 10. Pomůžeme vám například opravit chyby síťového připojení, vyladit internetový prohlížeč, zazálohovat nejdůležitější ovladače, nastavit aktualizace Windows podle vašich potřeb, uvolnit místo na disku počítače, odstranit zbytečnosti a mnoho dalšího.
Windows opět v kondici
1 Kontrola a smazání uložených uživatelských dat
Použitelné ve: Windows 10 Snad největší problém uživatelů s novým operačním systémem Microsoftu způsobuje značné množství uživatelských dat, která Windows 10 z každého počítače sbírají. Microsoft vytvořil webovou stránku, kde si můžete zkontrolovat, jaké informace se mu o vás již podařilo získat. Otevřete si stránku na adrese account.microsoft.com/privacy a přihlaste se svým účtem Microsoft. Pak sjeďte dolů, abyste si mohli zobrazit například historii surfování a hledání na webu nebo sebraná geolokační data. Uložená data můžete nejen prohlížet, ale také smazat. Pokud si navíc nepřejete zobrazování personalizované reklamy, použijte odkaz »Předvolby zobrazování reklam« a následně přepínače na pravé straně následující webové stránky.
2 Zaostření rozmazaných fontů
Použitelné ve: Windows 10 Řada uživatelů si při prvním použití Windows 10 stěžuje na neostré, rozmazané písmo na obrazovce počítače. Stačí ale použít funkci »Text ClearType«, a text na displeji bude hned čitelnější. Otevřete si Nastavení a přejděte do nabídky »Systém / Displej«, kde je třeba kliknout na volbu »Upřesňující nastavení zobrazení«. Pokračujte volbou »Text ClearType« a v nově otevřeném okně si zkontrolujte, zda je zapnuta funkce »Zapnout technologii ClearType«. Pak pokračujte tlačítkem »Další« a pomocí průvodce si zvolte optimální nastavení pro váš konkrétní monitor.
3 Zrychlení internetového připojení
Použitelné ve: Windows 10 Pokud se vám zdá, že se vaše internetové připojení náhle zpomalilo, může to být způsobeno funkcí Windows 10, která změní váš počítač v součást sítě na výměnu dat mezi klientskými počítači. Jde o to, že jsou data aktualizací operačního systému sdílena s dalšími uživateli Windows 10, což může zpomalit především upload dat z vašeho počítače na internet. Otevřete si Nastavení a pokračujte k nabídce »Aktualizace a zabezpečení / Windows Update«. V části »Nastavení aktualizací« použijte volbu »Upřesnit možnosti« a v dalším okně pokračujte kliknutím na »Zvolit způsob doručování aktualizací«. Pak v nabídce »Aktualizace z víc než jednoho místa« klikněte na přepínač, aby byl v poloze »Vypnuto«.
4 Získání klasických her
Použitelné ve: Windows 10 Ve své základní výbavě již Windows 10 neobsahují populární hry jako Solitaire, Hledání min nebo Mahjong. Snadno si je ale můžete doinstalovat. Klikněte na tlačítko s lupou pro otevření okna vyhledávače Windows, napište do něj »Solitaire« a klikněte na jedinou vyhledanou položku »Microsoft Solitaire Collection«. V nově otevřeném okně najdete různé varianty oblíbené karetní hry, ale také řadu dalších her pro odpočinek a zkrácení dlouhé chvíle.
5 Nastavení Bluetooth
Použitelné ve: Windows 10 Výrobci šetří každý cent nákladů, a tak mnoha notebookům dnes chybí velmi užitečné tlačítko pro přepínání Bluetooth adaptéru. Vypínat Bluetooth ve chvíli, kdy se jej nechystáte používat, je vhodné jak pro šetření energie akumulátoru, tak i z bezpečnostních důvodů. Otevřete si Nastavení a přejděte do nabídky »Zařízení / Bluetooth«, kde najdete i přepínač Bluetooth adaptéru vašeho notebooku.
6 Zobrazení hesla k Wi-Fi
Použitelné ve: Windows 10 Jestliže chcete ve Windows 10 získat heslo k bezdrátové síti uložené v operačním systému, musíte postupovat trochu jiným způsobem než třeba ve Windows 7. Klikněte pravým tlačítkem myši na symbol Wi-Fi sítě v oznamovací oblasti hlavního panelu (vedle hodin) a z kontextové nabídky zvolte možnost »Otevřít Centrum síťových připojení a sdílení«. V pravé části nově otevřeného okna klikněte na aktuální Wi-Fi připojení a dále pokračujte kliknutím na tlačítko »Vlastnosti bezdrátového připojení«. Přejděte na kartu »Zabezpečení« a pak už stačí jen označit předvolbu »Zobrazit znaky«.
Oprava Windows
7 Odhalení brzd operačního systému
Použitelné ve: Windows 7/8/10 Jestliže se váš počítač nepříjemně zpomaluje, často to znamená, že jsou Windows přehlcena běžícími úlohami. S odhalením tohoto problému vám pomůže nástroj Sledování prostředků. Pro jeho spuštění použijte klávesovou zkratku [Win] + [R], do okna »Spustit« zadejte »resmon« a klepněte na [Enter]. Nástroj Sledování prostředků obsahuje karty »Přehled«, »Procesor«, »Paměť«, »Disk« a »Síť« s údaji, které vám pomohou rychle identifikovat přehnaně náročné procesy. Úzkým hrdlem celého počítače je často zápis dat na pevný disk. Na kartě »Disk« přitom můžete snadno vyhledat procesy programů nejnáročnější na diskové operace.
8 Kontrola vytížení operační paměti
Použitelné ve: Windows 7/8/10 Velmi jednoduchým testem si můžete ověřit, zda má váš počítač dostatek operační paměti. V nástroji Sledování prostředků přepněte na kartu »Paměť«, kde na barevném pruhu uvidíte názorné a velmi detailní rozložení využití operační paměti vašeho počítače. Zatímco šedá, zelená a oranžová barva značí využitou kapacitu RAM, tmavě a světle modré pruhy indikují zbývající dostupnou kapacitu operační paměti.
9 Kompletní restart Windows
Použitelné ve: Windows 8/10 Restart počítače, pokud něco nefunguje, je klasicky prvním krokem pokusů o nápravu. Pokud jde o Windows 8(.1) a 10, nemusí být takový pokus nutně úspěšný, protože si tyto operační systémy v zájmu rychlejšího spouštění ukládají na pevný disk určitá nastavení. Pokud tedy chcete provést skutečně čistý restart počítače, je třeba použít speciální postup. Použijte klávesovou zkratku [Win] + [R] a do nově otevřeného okna »Spustit« zadejte příkaz »shutdown -g -t o«. Ten zajistí, že se operační systém Windows opravdu kompletně restartuje.
10 Oprava síťového připojení
Použitelné ve: Windows 7/8/10 Existuje celá řada různých důvodů, proč je vaše internetové připojení nestabilní a vypadává. Jako náprava ale často pomůže obnova všech síťových připojení ve Windows. Abyste ji mohli provést, potřebujete spustit příkazový řádek s oprávněním administrátora. Ve Windows 7 otevřete nabídku Start, přejděte na »Všechny programy / Příslušenství« a zde klikněte pravým tlačítkem myši na »Příkazový řádek«. Pak z kontextové nabídky zvolte možnost »Spustit jako správce«. Ve Windows 8.1 a 10 je to jednodušší - stačí kliknout pravým tlačítkem myši na tlačítko Start v levém dolním rohu pracovní plochy a zvolit »Příkazový řádek (správce)«. Do nově otevřeného okna s příkazovým řádkem pak zadejte příkaz »ipconfig /renew«. Pokud snad používáte protokol IPv6, zadejte příkaz »ipconfig /renew6«.
11 Napravení připojení k internetu
Použitelné ve: Windows 7/8/10 Především ve Windows 10 se můžete setkat s nepříjemnými prodlevami při načítání internetových stránek. Na vině je často chyba ovladače síťového adaptéru. Použijte klávesovou zkratku [Win] + [R] a příkaz »devmgmt.msc«, abyste otevřeli Správce zařízení. Rozklikněte položku »Síťové adaptéry« a poté klikněte pravým tlačítkem myši na síťový adaptér vašeho počítače. Na seznamu přitom zpravidla najdete jak síťovou kartu pro ethernetové připojení, tak adaptér pro bezdrátovou síť. Klikněte na zařízení, se kterým jsou potíže, pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte »Odinstalovat«. Následně restartuje počítač, aby Windows síťové zařízení opět automaticky instalovala.
12 Snížení zátěže procesoru
Použitelné ve: Windows 10 Možná jste po upgradu na Windows 10 zaznamenali výrazně vyšší vytížení procesoru vašeho počítače. Příčinou je neustálé zobrazování různých oznámení operačním systémem. Můžete je ale snadno deaktivovat. Otevřete Nastavení a přejděte do nabídky »Systém / Oznámení a akce«, sjeďte dolů a vypněte přepínač »Zobrazovat tipy, triky a návrhy používání Windows«.
Oprava chyb aktualizací
13 Vyřešení zacyklených aktualizací
Použitelné ve: Windows 7/8/10 Řada uživatelů Windows se již setkala se situací, kdy ve službě Windows Update zůstaly viset aktualizace, které nebylo možné dokončit. V takovém případě ale stačí spustit příkazový řádek s oprávněním administrátora a zadat příkaz »net stop wuauserv«, který zastaví celou aktualizační službu. Potvrďte příkaz klávesou [Enter] a následně zadejte příkaz »regsvr32 %windir%system32wups2.dll«. Opět klepněte pro potvrzení akce na [Enter] a nakonec zadejte příkaz »net start wuauserv« pro opětovnou aktivaci aktualizační služby.
14 Uvolnění místa na pevném disku
Použitelné ve: Windows 7/8/10 Postupem času se i sebevětší pevný disk zaplní daty a začnete mít nouzi o volné místo. Tomuto problému můžete předcházet pravidelným mazáním nepotřebných dat, která se na disku hromadí během provádění aktualizací operačního systému Windows. Použijte klávesovou zkratku [Win] + [R] a příkaz »cleanmgr« pro spuštění nástroje Vyčištění disku. Windows během chvilky spočítají objem zbytečných dat a v nabídce »Soubory, které budou odstraněny« vypíšou přehled dat, která je možné smazat. Jde například o dočasné soubory z internetu, vyrovnávací paměť prohlížeče nebo obsah koše. Pokud jste navíc upgradovali na Windows 10 z některé z předchozích verzí Windows, najdete ve výpisu i možnost odstranit data předchozího operačního systému. Smazáním těchto dat můžete získat 10 až 15 GB místa na pevném disku. Nicméně smazání těchto souborů si dobře rozmyslete, pokud jste na Windows 10 upgradovali před méně než 30 dny. Během této doby je totiž možné vrátit se k předchozí verzi Windows, což je zároveň i důvod, proč tato data na disku zůstávají. Když je smažete, návrat k předchozí verzi operačního systému již nebude možný.
15 Deaktivace automatických aktualizací
Použitelné ve: Windows 10 Uživatelé Windows 10 ve verzi Home nemohou jednoduše zakázat nebo odložit aktualizace operačního systému. K ovládnutí aktualizací použijte klávesovou zkratku [Win] + [R] a zadejte »services.msc«. Pak v okně »Služby« použijte řazení podle sloupce »Název« a vyhledejte službu »Windows Update«. Klikněte na ni pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte »Vlastnosti«. Poté na kartě »Obecné« zvolte jako »Typ spouštění« možnost »Zakázáno«. Změny uložte kliknutím na »OK«.
16 Průvodce pro chyby při aktualizacích
Použitelné ve: Windows 7/8/10 Jelikož při aktualizacích Windows dochází k problémům poměrně často, vytvořil Microsoft speciální stránku, obsahující průvodce pro opravu chyb služby Windows Update. Tuto stránku najdete pod odkazem bit.ly/2n3zPNb. Ze všeho nejdříve si zde zvolíte používanou verzi Windows a následně zodpovíte několik upřesňujících otázek. Na základě vašich odpovědí vám pak průvodce navrhne způsoby řešení. U některých tipů vám stránka poskytne možnost stažení speciálního nástroje od Microsoftu, který vám s opravou pomůže. Jindy je třeba pro opravu služby Windows Update spustit příkazový řádek s oprávněním administrátora a použít příkazy, které vám průvodce napoví.
Zabezpečení Windows
17 Aktivace ochrany před adwarem
Použitelné ve: Windows 8/10 Aplikace Windows Defender slouží k detekci škodlivého softwaru, s adwarem si však neporadí. Microsoft ale přitom svůj antivir funkcemi pro ochranu před adwarem již rozšířil. Tuto funkci pro blokování nechtěné reklamy ale musíte nejprve sami ručně aktivovat. Nejprve si otevřete Editor registru, což provedete nejjednodušeji prostřednictvím klávesové zkratky [Win] + [R] a příkazu »regedit«. Pak přejděte k položce »HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREPoliciesMicrosoft Windows Defender«. Klikněte do volného místa na pravé straně okna pravým tlačítkem myši a zvolte »Nový / Klíč«, který pojmenujete »MpEngine«. Zde vytvořte novou položku »Nový / Hodnota DWORD (32bitová)«, pojmenovanou »MpEnablePus«. Dvakrát na ni klikněte a jako »Údaj hodnoty« zadejte »1«. Pak restartujte počítač.
18 Vyčištění Windows
Použitelné ve: Windows 7/8/10 Operační systém Windows ve své základní výbavě obsahuje i řadu aplikací, které ale ve skutečnosti použije jen zlomek uživatelů. Bohužel ale není úplně snadné se těchto zbytečností zbavit. Pomůže vám bezplatná aplikace IObit Uninstaller, kterou najdete na webu iobit.com. Instalujte si tento program a v jeho hlavní nabídce přejděte na »Windows aplikace«. Označte všechny aplikace, které nechcete používat, a pak použijte zelené tlačítko »Odinstalovat«. IObit Uninstaller vám ještě nabídne možnost vytvoření bodu obnovení, abyste mohli vrátit zpět výchozí konfiguraci Windows.
19 Umlčení Windows 10
Použitelné ve: Windows 10 Ručně upravit všechna nastavení Windows 10, která mají za cíl odesílat informace z uživatelských počítačů Microsoftu, je zbytečně složité. Mnohem jednodušší je použít šikovnou aplikaci O&O ShutUp10 (oo-software.com), ve které lze špehovací nastavení Windows 10 upravovat individuálně nebo pomocí připravených předvoleb s doporučenými nastaveními. Všechny změny provedené v nastavení lze kdokoli snadno vrátit zpět na výchozí hodnoty.
20 Deaktivace funkce Windows Script Host
Použitelné ve: Windows 7/8/10 Funkci Windows Script Host zneužívají útočníci k průniku do operačního systému a spuštění škodlivého kódu. Jednoduchou úpravou registru ale můžete Windows Script Host úplně deaktivovat. Otevřete si Editor registru a přejděte na položku »HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoft Windows Script HostSettings«. Zde vytvořte novou hodnotu »Nový / Hodnota DWORD (32bitová)«, nazvanou »Enabled«, a její hodnotu nastavte na »0«.
21 Zálohování důležitých dat
Použitelné ve: Windows 7/8/10 Spolehlivá záloha důležitých souborů a dokumentů je vždy tím nejefektivnějším způsobem, jak se účinně bránit haváriím a útokům. Ne všichni uživatelé vědí, že přímo ve Windows jsou k dispozici nástroje na pravidelné zálohování dat do zvoleného úložiště. Ve Windows 7 je tato funkce k dispozici přímo v Ovládacích panelech pod nabídkou »Systém a zabezpečení / Zálohování a obnovení«. Ve Windows 10 tuto funkci najdete jednoduše tak, že do vyhledávače napíšete »zálohování« a spustíte nástroj »Zálohování a obnovení (Windows 7)«. Pak jednoduše připojte externí disk pro uložení zálohy a nechte ji operačním systémem vytvořit.
Rychlé tipy
> Otevření druhé instance Často by se vám možná hodilo mít současně spuštěné dvě instance od jednoho programu, například když kopírujete soubory mezi dvěma různými složkami. Pro otevření další instance zvoleného programu klikněte na jeho ikonu při současném stisknutí klávesy [Shift]. Tento postup funguje ve Windows 7, 8(.1) a 10.
> Získání diskové kapacity Windows 10 umí uvolnit prostor na pevném disku počítače kompresí často používaných systémových souborů. Pro aktivování této funkce otevřete příkazovou řádku a zadejte příkaz »compact /CompactOS:always«.
> Nastavení výchozí tiskárny Namísto výchozí tiskárny Windows 10 často preferují naposledy použitou tiskárnu. Pro úpravu konfigurace si otevřete Nastavení a přejděte do nabídky »Zařízení / Tiskárny a skenery«. Zde deaktivujte předvolbu »Svěřit správu výchozí tiskárny systému Windows«.
Zálohování ovladačů ve Windows 10
> Dříve než se pustíte do reinstalace Windows nebo větších změn hardwaru (nebo čistě z bezpečnostních důvodů), měli byste si nejdříve exportovat a zazálohovat všechny ovladače hardwaru, instalované ve Windows 10.
> Lze to provést velmi jednoduše s použitím speciálního nástroje ovládaného prostřednictvím příkazového řádku. Nejdříve ale použije Průzkumník souborů pro vytvoření nové složky, pojmenované například »ovladace-zaloha« ve složce »C:«. Pak spusťte příkazový řádek s oprávněním administrátora a zadejte příkaz »pnputil -export-driver * C:ovladace-zaloha«. Windows 10 následně exportují všechny ovladače do vytvořené složky.
> Pro zazálohování všech exportovaných ovladačů byste měli v ideálním případě použít externí disk nebo NAS. Když budete potřebovat nějaký ovladač přeinstalovat, jednoduše jej zvolíte v instalačním průvodci.
Rychlé tipy
> Zaseknuté aktualizace: Aktualizace Windows 10 při svém průběhu občas zamrznou. Zpravidla pomůže, když na chvíli deaktivujete antivir a aktualizace restartujete.
> Zastavení aktualizací aplikací: Jestliže z nějakého důvodu chcete zakázat automatické aktualizace aplikací instalovaných z obchodu Windows Store, můžete tak učinit velmi snadno. Otevřete si Windows Store, klikněte na svůj avatar v pravé horní části a zvolte nabídku »Nastavení«. Pak vypněte funkci »Aktualizovat aplikace automaticky«.
> Zaseknutá fronta tisku: Pokud v Nastavení v nabídce »Zařízení / Tiskárny a skenery« nevidíte svoji tiskárnu, může být příčinou havarovaná služba zařazování tisku. Použijte klávesovou zkratku [Win] + [R] a zadejte »services.msc«. Vyhledejte položku »Služba zařazování tisku«, klikněte na ni pravým tlačítkem myši a zvolte »Restartovat«.
> Zobrazení funkce »Spustit«: Chybí vám v nabídce Start položka »Spustit«? Microsoft ji z nabídky Start ve Windows 10 odstranil, ale můžete ji snadno vrátit zpět. Napište do okna vyhledávače »spustit«, klikněte na nalezenou aplikaci pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte »Připnout na Start«.
O autorovi| ANDREAS TH. FISCHER, RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz