Německý CeBIT trápí pokles počtu návštěvníků i celkového významu tohoto IT veletrhu. Přesto na něm byly letos k vidění velmi zajímavé produkty a řešení.
Pořadatelé IT veletrhů to mají stále složitější. O hlavních novinkách se dnes totiž každý dozví předem po internetu, protože ani výrobci si nemohou dovolit čekat s uvedením nových produktů na mezinárodní veletrhy. Novinky se dnes představují třeba i na sociálních sítích a ve chvíli, kdy se ohlašují nové trendy a nejnovější produkty, jsou jejich nástupci skoro za dveřmi. Všechno minulé se rychle stává beznadějně zaostalým.
Živoucím příkladem může být IT veletrh CeBIT, každoročně pořádaný v německém Hannoveru, který letos oslavil 31. výročí jako samostatný veletrh. Jeho pořadatelé nás sice lákají na představení technologií pro digitální budoucnost, ve skutečnosti zde však již nejde o budoucnost, ale spíše o možnost na vlastní oči a na jednom místě vidět v současnosti moderní a aktuálně dostupné technologie, které však velmi brzy vystřídají jejich nástupci.
Musíme se zkrátka smířit s tím, že dnes v podstatě prožíváme onu slibovanou budoucnost a že každý současný produkt zůstane moderním jen po velmi krátkou dobu. Výrazně se totiž zkracuje doba mezi prvními zmínkami o novém produktu, jeho oficiálním představením, uvedením na trh a (přinejmenším morálním) zastaráním. Díky internetu a sociálním sítím je navíc celkem jedno, kdo nový produkt představí: ať už je to Google, Facebook, Apple, Amazon, Microsoft, nebo malá firma z Tchaj-wanu - s dobrým produktem si získá audienci milionů uživatelů po celém světě. Jak by s tak překotným vývojem a vlivem internetu mohl držet krok klasický, v ročním cyklu pořádaný veletrh?
Profesionálové profesionálům
Na rozdíl například od berlínského veletrhu IFA nebo největšího světového veletrhu spotřebitelské elektroniky CES, pořádaného každoročně v americkém Las Vegas, je veletrh CeBIT určen především IT profesionálům či obchodníkům, kteří na jedné straně nabízejí své IT produkty a služby a na druhé naopak hledají nové obchodní partnery a dodavatele.
Takže zde sice najdete lákadla pro soukromé návštěvníky, jako jsou poletující drony, autonomní auta nebo třeba humanoidní roboti, ale velká část veletržního areálu je vyhrazena jednáním mezi obchodníky a pak také asijským výrobcům jakéhokoli kousku elektroniky, který vás jen napadne (akumulátory, displeje, kabely, redukce, síťové adaptéry atd.). Ti hledají obchodní partnery pro distribucí svých produktů v Evropě nebo další výrobce elektronických zařízení, kteří by od nich mohli odebírat součástky.
CeBIT však není jen veletrhem s klasickými stánky výrobců, ale má i svou konferenční část, která řeší technologie umělé inteligence, ožehavé otázky kolem IT bezpečnosti a ochrany soukromí nebo problémy tzv. digitální ekonomiky.
Letitý, a přesto současný
Obviňovat CeBIT, že není dostatečně futuristický, by nebylo úplně správné. Obzvlášť pokud se stále bavíme o celosvětově největším IT veletrhu pro profesionály, který za svých více než třicet let existence nepotřeboval projít žádnou zásadní změnou, aby i letos přilákal přes 3 000 vystavovatelů ze 70 zemí po celém světě a více než 200 000 návštěvníků. Zahájení veletrhu se také tradičně zúčastnila německá kancléřka Angela Merkelová, kterou jako host doprovázel japonský premiér Shinzo Abe. Partnerskou zemí veletrhu CeBIT bylo totiž letos právě Japonsko.
Pokud se pro zajímavost na YouTube podíváte na videa z minulých ročníků CeBITu, možná vás překvapí, jak moderně stále vypadají. CeBIT zkrátka nikdy nezačal výrazně zaostávat. Například už v roce 1985 německý týdeník Computerwoche napsal: „V Hannoveru nikdy nešlo o inovativní exhibicionismus vystavovatelů.“ To ostatně platí dodnes. Aktuální je také další citace ze zmíněného článku: „Ohlášení strategicky důležitých produktů se odehrávají ještě před veletrhem, ale na CeBITu jde především o to, vidět a být viděn.“
CeBIT tedy neusiluje o významnou roli jako místa pro představování žhavých novinek, ale spíše o vytvoření prostředí pro setkávání IT profesionálů z celého světa. Počítače a software jsou dnes všude, takže je mnohem zajímavější řešit zastřešující témata digitální transformace a obecně digitalizace každé součásti našeho soukromého a pracovního života. Jak jsme již zmínili, nejde přitom o řešení budoucnosti, ale o naši přítomnost.
Na východní frontě klid
Právě produkty pro digitální transformaci firem a jejich podnikání jsou na veletrhu CeBIT všudypřítomné. CeBIT se přitom sice soustředí na náš každodenní život s digitálními technologiemi, ovšem nikoli čistě z technologického hlediska, ale z hlediska podnikatelských příležitostí. Tím se sice poněkud prohlubuje příkop mezi běžnými návštěvníky a IT profesionály, ale CeBIT se tak vrací ke svým kořenům, kdy byl vlastně výstavou kancelářské techniky. S výjimkou toho, že v dnešních kancelářích jde mnohem více než o hardware o sofistikovaný software, který například i stírá hranice kanceláří a umožňuje nám efektivně a bezpečně pracovat odkudkoli. Oddělení hardwaru od softwaru trochu odráží i rozdělení vystavovatelů do jednotlivých hal: zatímco v západních halách vystavovali výrobci hardwaru a různých zařízení, východní část výstaviště patřila především podnikovým softwarovým řešením.
Na veletrhu CeBIT se ale samozřejmě oba světy setkaly. Bylo zde tedy možné vidět příklady zajímavého využití virtuální reality v profesionálním nasazení, koncepty pro inteligentní města využívající nejnovější mobilní sítě 5. generace a chytré senzory nebo technologie virtuálních, bezpapírových kanceláří. Faktem je, že zatímco veletrhy CES nebo IFA představují digitální technologie pro vylepšení našich soukromých životů, CeBIT dělá to samé pro náš pracovní život. Není přitom náhoda, že se oba světy stále více překrývají.
Co dnes firmy řeší?
Ze skladby vystavovatelů na veletrhu CeBIT je celkem dobře vidět, jaké technologické otázky jsou dnes pro firmy nejdůležitější. Představované technologie řeší například digitalizaci podnikových procesů a využití umělé inteligence pro jejich optimalizaci. Chtějí tak snižovat náklady a zvyšovat svoji konkurenceschopnost na globálním trhu. S efektivitou pomáhají i nové systémy pro řízení podnikových zdrojů, využívající analýzu velkých dat pro odhalování souvislostí a přesnější plánování.
Obrovským problémem je také ochrana podnikových systémů před útoky zvenčí i zevnitř a bezpečné uchovávání stále větších objemů dat. Nejen zaměstnance pak zajímá, jak se zbavit stohů papírů na pracovním stole a, pokud možno, i celého pracovního stolu a pracovat odkudkoli, na jakémkoli zařízení, prostřednictvím mobilních zařízení a šikovných aplikací.
Ani na IT veletrhu se ale nezapomíná na klíčovou roli kvalifikovaných lidí. Proto je na CeBITu každoročně věnován velký prostor profesnímu životu zaměstnanců. I ten je samozřejmě stále více ovlivňován moderními technologiemi, takže letos byla například řeč o algoritmech pro vyhledávání a posuzování vhodných kandidátů na konkrétní pozice nebo o automatizovaných pracovních pohovorech prostřednictvím on-line sítí. Skutečnost je taková, že zatímco výrobní dělníci mohou být v budoucnu do značné míry nahrazeni roboty, personalisty o jejich práci mohou připravit inteligentní algoritmy.
Synology: Virtualizace a efektivnější kódování videa
> Rozlehlou expozici měla na veletrhu CeBIT rovněž tchajwanská firma Synology, výrobce síťových úložišť, zařízení pro videodohled a nejnověji i výkonných AC Wi-Fi routerů. Prezentovány byly především novinky v oblasti softwaru a služeb.
> Provozovatele rozsáhlejších systémů videodohledu (tzv. surveillance systémů) jistě potěší, že zařízení VisualStation VS360HD nově podporuje kódování videa prostřednictvím kodeku H.265, které je při zachování stejné kvality obrazu mnohem méně náročné na objem dat. Organizace, které ze zákona musí uchovávat záznamy z desítek či stovek kamer po dobu několika let (jako například kasina a herny), ušetří přechodem na H.265 kódování terabajty úložného prostoru.
> Společnost Synology také představila novou cloudovou službu, která zajišťuje zálohování dat z firemních NAS serverů a jejich verzování. V případě výpadku firemního úložiště okamžitě převezme jeho roli cloudová služba Synology. Zálohována jsou skutečně jen data, nikoli aplikace, takže pokud firma v NAS serveru Synology provozuje například vlastní e-mailový server, v případě havárie cloudová služba výpadku nezabrání. Pro tyto případy jsou vhodnější řešení pro zajištění vysoké dostupnosti (tzv. high-availability), zahrnující zrcadlení na záložní NAS server, který při výpadku okamžitě převezme roli primárního serveru. Synology Cloud je firmám účtován podle využitého prostoru, ale v případě více uložených verzí se účtuje jen podle datového objemu nejnovější z postupně uložených verzí.
> V blízké době začne Synology ve svých nejvýkonnějších úložištích s procesory Intel a dostatečnou kapacitou operační paměti - nabízet možnost virtualizace serverových - i desktopových operačních systémů Windows. Pro virtualizaci bude vhodné například síťové úložiště FlashStation FS3017, první all-flash NAS od Synology, které bylo na stánku Synology k vidění společně se svojí levnější alternativou, jejíž uvedení na trh se teprve chystá.
> Uživatelský hardware reprezentoval například čtyřšachtový NAS server DiskStation DS416play, vybavený především pro kódování 4K videa v reálném čase, který jsme již měli příležitost otestovat, nebo výkonný AC Wi-Fi router RT2600ac s funkcemi záložního WAN připojení pro přepínání při výpadku a vyvažování zátěže nebo provoz vlastního VPN serveru. Těmto pokročilým síťovým funkcím routeru RT2600ac se podrobněji věnujeme v článku na straně 116.
Foto popis| Návrat k papíru (a pak znovu a znovu…) > Zatímco technologické firmy řeší zavádění bezpapírových kanceláří, Epson správně tuší, že se v práci papíru jen tak nezbavíme. Na CeBITu bylo k vidění zařízení Epson PaperLab, což je vlastně stroj na výrobu papíru. Surovinou jsou použité listy papíru, které Epson PaperLab skartuje a suchou cestou z nich vyrobí nový, recyklovaný papír. Firma, která si takový stroj pořídí, vyřeší hned několik problémů. > Použité papíry jsou totiž bezpečně skartovány a papírový odpad nemusí být vyvážen. Stroj vyrobí za hodinu až 720 listů papíru A4. Epson PaperLab byl uveden na trh v Japonsku na konci loňského roku, v Evropě se objeví na podzim roku 2018.
Foto popis| Profesionální drony Dron nemusí být jen hračkou, vojenskou zbraní nebo prostředkem pro pořizování atraktivních videozáběrů z ptačí perspektivy. Firma Prodrone na CeBITu prezentovala drony opatřené robotickými rameny, vhodné pro přenášení různých předmětů či průzkumné práce, nebo speciální drony vhodné pro inspekci mostů, fasád a podobné výškové práce.
Foto popis| Když už 4K nestačí Japonská vysílací společnost NHK představila avila technologii videa ve formátu 8K, tedy s rozlišením 7 680 x 4 320 obrazových bodů. V 8K by měla být zaznamenávána letní olympiáda v Tokiu v roce 2020. Video bude v extrémně vysokém rozlišení ale nebude sloužit jen k realistickému zážitku ze sledování sportovních přenosů či filmů. Svoje využití může najít například i v medicíně při operacích, na dálku vedených chirurgem z druhého konce světa.
Foto popis| Chytré autobusy > Švýcarská pošta používá v testovacím provozu autonomní mikrobusy, které během pilotního provozu přepravily již kolem 14 000 cestujících. Autonomní elektrické mikrobusy Navya byly k vidění i v Hannoveru, ale mezi lidmi na ploše výstaviště jezdit nesměly. Autonomním vozidlům byla vyhrazena ohraničená testovací aréna.
Foto popis| > Autonomní mikrobus nazvaný Olli přivezla do svého stánku také firma IBM. Testování elektrického mikrobusu v současné době probíhá ve Washingtonu, Las Vegas a v Berlíně a jeho zajímavostí je využití systému umělé inteligence IBM Watson. Hlasovému rozhraní mikrobusu sice nelze udílet pokyny, kam má jet, ale popovídat se s ním dá. Watson totiž cestujícím odpovídá na položené dotazy.
Foto popis| Virtuální realita v praxi V expozici japonské firmy KDDI si bylo možné vyzkoušet simulátor ovládání rychlovlaku využívající virtuální realitu. Společnosti KDDI vytvořila i systém pro trénink strojvůdců pro zvládání krizových situací, jako je zemětřesení nebo tsunami.
Foto popis| Nástup robotů Kromě klasických průmyslových robotů byla na hannoverském výstavišti k vidění celá řada různých robotů „pro běžný den“. Například humanoidní robot Pepper již v japonské bance SoftBank pomáhá s obsluhou klientů. Dále nechyběl ani robot obsluhující kávovar nebo robotický bubeník.
Foto popis| AVM: 300 Mb/s po telefonní lince > Německý výrobce Wi-Fi routerů a dalších síťových zařízení představil na CeBITu nový Wi-Fi router FRITZ!Box 7590, jehož DSL modem díky technologii označované jako supervectoring dokáže z běžné telefonní linky vymáčknout přenosovou rychlost až 300 Mb/s. Wi-Fi router, se kterým firma AVM opouští poněkud zastaralý design svých zařízení, podporuje samozřejmě standard 802.11ac s propustností bezdrátové sítě až 1 733 Mb/s a technologii MU MIMO. AVM rovněž slibuje, že z pevného disku připojeného přes rozhraní USB 3.0 bude možné přenášet v domácí síti data rychlosti srovnatelnou s NAS servery. FRITZ!Box 7590 má přijít na trh během května za cenu kolem 7 000 Kč. > Nás ale oslovil ještě jeden nový produkt firmy AVM, kterým je chytrá, po internetu ovladatelná elektrická zásuvka FRITZ!DECT 210 v odolném provedení pro venkovní použití. Tato zásuvka vám umožní na dálku zapínat například zavlažovací systém na zahradě, čerpadlo bazénu a další venkovní elektrické spotřebiče. Zásuvka měří odběr elektrické energie, umožňuje nastavení časového plánu zapínání, nevadí jí vlhkost a funguje při teplotách od -20 do 40 stupňů. Zásuvka FRITZ!DECT 210 je již v prodeji za cenu kolem 1 500 Kč.
Foto popis| Autonomní bagr Firma Komatsu sice vyrábí obří autonomní nákladní auto pro převoz materiálu v dolech, ale na CeBIT přivezla poněkud kompaktnější pracovní stroj. Semiautonomní bagr pracuje podle nastavených plánů s využitím senzorů a GPS, takže by se jeho obsluze nemělo stávat, že bude kopat jinde nebo třeba příliš hluboko.
FELIX KNOKE, RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz