Grafický program Zoner Photo Studio je grafický editor a správce obrazových souborů, který u nás patří k nejrozšířenějším programům pro úpravu fotografií. Seznámíme vás s jeho základními funkcemi i některými novinkami.
Fotografický nástroj Zoner Photo Studio (ZPS) má za sebou mnohaletou historii. Verze ZPS X prošla na jaře tohoto roku aktualizací, která přinesla některé zajímavé novinky. Dnes se podíváme na »Nedestruktivní štětcový filtr«.
1 Otevření a základní úpravy
Fotografii, kterou chcete upravit, otevřete v programu ZPS 10. Následně se přesuňte z modulu »Správce« do modulu »Vyvolat«, a to tak, že v pravé horní části programu kliknete na záložku tohoto jména. Nemusíte se bát, že se s původním snímkem něco stane - v tomto modulu můžete pracovat nedestruktivně a změny se neukládají přímo do fotografií, takže nedochází k jejich změnám nebo snižování kvality.
2 Vyzkoušejte základní úpravy
Pokud se s programem teprve seznamujete, můžete na začátku vyzkoušet automatické úpravy. Stačí, když kliknete na ikonu magické hůlky »Automatické vylepšení« nebo když stisknete klávesu [A]. Program se pak bude sám snažit vylepšit snímek podle jeho parametrů. V našem případě se příliš tmavý snímek bez detailů pěkně prosvětlil, zvýraznily se detaily a zvýšila se sytost a živost. Všimněte si, jak se změnily jednotlivé hodnoty v části »Vyrovnání bílé«, »Expozice« a »Barva«.
3 Ruční úpravy
Možná už budete s výsledkem spokojeni, ale pokud ne, můžete se do úprav pustit sami. Všechny změny automatických úprav buď vraťte pomocí ikony »Zpět«, případně stiskněte kombinaci kláves [Ctrl] + [Z], nebo změny provedené automatickým vylepšením ponechte a pouze je upravte. Zdá-li se vám například snímek až zbytečně živý, posuňte teploměr »Živost« trochu doleva. Podobně si můžete pohrát i s dalšími parametry, dokud nebudete spokojeni. Přesnější změny provádějte šipkami u čísla hodnoty.
4 Štětcový filtr
Využít můžete i novinku v podobě »Štětcového filtru« - ikona štětce vpravo. Změny parametrů pak nemusíte aplikovat na celý snímek, ale jen na část - masku, která se pomocí štětce vytvoří. Otevřete tedy znovu obrázek a označte pomocí kruhu štětce. Jeho velikost (a další parametry) můžete snadno měnit v části »Parametry štětce«. Štětcem pak přejeďte požadovanou část fotografie (v našem případě hlavu psa). V této části se změní »Expozice«, případně i další parametry. Podobně můžete vylepšit i další části snímku. Jak se jednotlivé části mění, zjistíte kliknutím na ikonu obrázku »Zobrazit obrázek před úpravami«. Až budete s výsledkem spokojeni, stačí kliknout na »Použít«.