Přejít k hlavnímu obsahu

Tipy a triky – 5.2017

Windows ještě rychlejší: Nejlepší tipy pro zrychlení systému. Kromě toho triky pro MS Office, fotografie, hardware, mobilní aplikace a mnoho dalších. 

Windows a Office

1 Windows 10 Vyřešení problému se spouštěním Windows 10
2 Windows 10 Zvýšení výkonu pro hry a streaming
3 Excel Vložení vodoznaku do sešitu
4 Windows Oprava nestabilního operačního systému palubními nástroji
5 Outlook Oprava poškozených osobních souborů
6 Windows 10 Oprava chybné konfigurace operačního systému
7 PowerPoint Snadné provázání snímků prezentace
8 Windows Vytvoření individuálních ikon a jejich integrace do operačního systému
9 Word Vkládání geometrických tvarů a kreseb do textových dokumentů
10 Windows Identifikace typu operačního systému
11 Outlook Vytváření a vkládání podpisů

Profitip

Dokonalé vyladění počítače

Hardware

12 Smartphony Přidejte si ke smartphonu funkci bezdrátového nabíjení
13 Externí paměťová média Bezpečné vymazání dat z disku za použití nástrojů Windows nebo speciálních programů
14 Herní konzole Vyřešení problémů PS3 s obrazem resetováním grafického nastavení
15 USB port Oprava nefungujícího USB 3.0 portu
16 Televizory Snižte dobu odezvy televizoru při hraní her
17 Bluetooth reproduktory Použijte několik Bluetooth reproduktorů najednou

Web & fotografie

18 Twitter Pokročilé hledání v tweetech
19 Streamování audia Uvolněte paměť vymazáním cache programu Spotify
20 Photoshop Snížení velikosti souboru bez větší ztráty kvality
21 Android Vyřešení problému s přístupem do hudební sbírky
22 Videostreaming Najděte a použijte skryté funkce Netflixu
23 Úprava fotografií Změňte fotografie na omalovánky

Profitip

Úpravy štětcem

Profitip

Když čas utíká

Mobily a tablety

24 Android/iOS Nastavení možností tras v Mapách Google
25 iOS Zabezpečení Outlooku otiskem prstu
26 Android Oznámení v aplikaci Inbox
27 Android/iOS Sdílení polohy prostřednictvím Map Google
28 Android/iOS Definice slov v Překladači Google
29 Android/iOS Nová funkce sdílení polohy přes Facebook Messenger
30 iOS Vlákna e-mailové komunikace
31 Android/iOS Deaktivace nebo smazání předinstalovaných aplikací
32 iOS Rozpoznávání tváří na fotografiích

Profitip

Plynulé zálohování

Windows a Office

S těmito triky bude vaše práce rychlejší a jednodušší.

1 Windows 10 Vyřešení problému se spouštěním Windows 10

Zobrazuje-li se vám po reinstalaci Windows pravidelně chybová hláška »INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE«, popřípadě »Váš počítač zaznamenal potíže, které není schopen vyřešit, a je nutné jej restartovat«, máme pro vás postup řešení tohoto problému. Ve Windows 7 nebo 8 stačí spustit BIOS a zde pod nabídkou »SATA Configuration« aktivovat předvolbu »RAID« namísto výchozího »AHCP«. Pro vyřešení tohoto problému ve Windows 10 počkejte, až vám operační systém nabídne volbu automatické opravy, a pak proveďte restart počítače. Poté použijte volbu »Upřesnit «, klikněte na »Řešení problémů« a znovu na »Upřesnit«. Nyní zvolte »Pomoc při spouštění« a nechejte Windows dělat jejich práci. Jestliže automatická oprava nepřinese požadovaný výsledek, otevřete nabídku »Nastavení spouštění« na stejném místě a stiskněte klávesu (4) pro spuštění Windows v nouzovém režimu. Následně se přihlaste je svému uživatelskému účtu a restartuje Windows.

Pokud problém přetrvá, spusťte příkazový řádek s oprávněním administrátora a ve složce »C:WindowsSystem32« zadejte následující příkazy, potvrzené vždy klávesou [Enter]: »CD Windows Sytem32«, »CD config«, »DIR«, »CD RegBack«, »DIR«, »CD..«. Pokračujte příkazy: »REN DEFAULT DEFAULT1«, »REN SAM SAM1«, »REN SECURITY SOFTWARE1« a »REN SYSTEM SYSTEM1«. Nakonec zadejte ještě příkazy »CD RegBack« a »COPY * C:WindowsSystem32 config«. Pak příkazem »exit« zavřete okno příkazového řádku. Touto sekvencí příkazů jste nahráli zálohu registru Windows, takže už chybí jen závěrečný restart počítače. Jestliže žádný z výše uvedených postupů nezabral, nezbývá než kompletně přeinstalovat operační systém Windows 10.

2 Windows 10 Zvýšení výkonu pro hry a streaming

Multimediální aplikace využívají tzv. Multimedia Class Scheduler Service (MMCSS) pro zajištění prioritního přístupu k procesoru, aniž by zcela odstřihly zdroje pro aplikace s nižší prioritou. Proto je standardně zhruba 20 procent výpočetního výkonu procesoru rezervováno pro aplikace pracující na pozadí operačního systému. To současně znamená, že pro streamování multimédií nebo on-line hry je k dispozici jen 80 procent celkového výkonu procesoru. Výkon pro hry nebo streamování videa však může být optimalizován jednoduchou úpravou registru Windows. Příkazem »regedit« v nabídce Start spusťte Editor registru a přejděte k položce »HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersionMultimediaSystemProfile«. Zde rozklikněte klíč »SystemResponsiveness« a jeho »Údaj hodnoty« změňte z výchozích »14« na »0«.

3 Excel Vložení vodoznaku do sešitu

Abyste mohli do sešitu v aplikaci Excel vložit vodoznak, otevřete si příslušný soubor a použijte funkci »WordArt« na kartě »Vložení«. Do vytvořeného okna napište text vodoznaku a upravte jeho vzhled do požadované podoby pomocí funkcí na kartě »Format«. Abyste mohli nastavit průhlednost vodoznaku, klikněte na prvek pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte »Formát obrazce«. V postranním panelu s nastavením vlastností klikněte na kartu »Možnosti textu« a pak v nabídce »Výplň textu« upravte posuvník »Průhlednost« na požadovanou hodnotu. Jestliže bude mít dokument vytvořený z excelového sešitu více stránek, vložte vodoznak do záhlaví a zápatí, aby se automaticky objevil na všech stránkách. Vodoznak můžete také nastavit jako pozadí všech stránek. Použijte k tomu kartu »Rozložení stránky«, kde kliknete na »Pozadí«, následně vyberete obrázek, který chcete použít jako vodoznak, a potvrdíte jeho vložení.

4 Windows Oprava nestabilního operačního systému palubními nástroji

Chybové hlášení s kódem »0x80070005« oznamuje, že došlo k poškození důležitých systémových souborů. Jako první krok nápravy otevřete příkazový řádek s oprávněním správce a zadejte do něj příkaz »sfc/scannow«, odeslaný klávesou [Enter]. Tím se spustí proces vyhledávání chyb a operační systém automaticky opraví nalezené problémy. Počkejte, až bude kontrola počítače dokončena, což zabere poměrně dlouhou dobu. Může se stát, že si Windows během procesu automatické opravy vyžádají vložení instalačního DVD, aby bylo možné celou akci dokončit.

Jakmile proces opravy skončí, restartuje počítač a nechejte službu Windows Update vyhledat dostupné aktualizace operačního systému.

Abyste vyloučili, že problémy Windows způsobuje vadný pevný disk, otevřete si Průzkumník souborů, klikněte na »Místní disk (C:)« pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte »Vlastnosti«. V nově otevřeném okně přejděte na kartu »Nástroje« a použijte tlačítko »Zkontrolovat« u nástroje »Kontrola chyb«.

Problém může být také v přístupových právech k operačnímu systému Windows, které opravíte jednoduchým příkazem. Otevřete si Příkazový řádek, zadejte do něj příkaz »chkdsk /r« a klepněte na klávesu [Enter].

5 Outlook Oprava poškozených osobních souborů

Nefunkční PST soubor s uživatelskými daty pro Outlook lze opravit pomocí nástroje spouštěného prostřednictvím souboru »Scanpst.exe«. Zavřete aplikaci Outlook, otevřete si Průzkumník souborů či jiného správce souborů a přejděte do složky »C:Program FilesMicrosoft Office«. Zde, v závislosti na vaší konkrétní verzi kancelářského balíku Microsoft Office, pokračujte do složky »Microsoft Office 12«, »Microsoft Office 15« či podobné.

V ní najděte a spusťte soubor »Scanpst.exe«. Pokud byste jej snad nenašli, můžete si tento nástroj stáhnout z webové stránky na adrese bit.ly/2oFRDvc. Po spuštění tento nástroj automaticky vyhledá PST soubor z Outlooku. Pokud je zvolen správný PST soubor, pokračujte kliknutím na tlačítko »Spustit«, v opačném použijte tlačítko »Procházet« pro ruční vyhledání příslušného poškozeného PST souboru. Jestliže nástroj najde během kontroly PST souboru chyby, použijte pro spuštění jejich opravy tlačítko »Opravit«.

Outlook by měl opravený PST soubor načíst automaticky, ale pokud se tak nestane, musíte jej otevřít ručně. V Outlooku použijte kartu »Soubor« a přejděte do nabídky »Otevřít a exportovat«. Pak použijte volbu »Otevřít datový soubor Outlooku« a následně zvolte opravený PST soubor. Pak by již měl Outlook pracovat bez problému.

6 Windows 10 Oprava chybné konfigurace operačního systému

Za chybovou hlášku »Nepodařilo se inicializovat konfigurační systém« je zpravidla zodpovědný některý z instalovaných programů. Abyste tohoto hříšníka identifikovali, použijte klávesovou zkratku [Win] + [R], do nově otevřeného okna »Spustit« zadejte »msconfig« a klikněte na tlačítko »OK«. V okně »Konfigurace systému« přejděte na kartu »Služby« a označte předvolbu »Skrýt všechny služby společnosti Microsoft«. Pak pokračujte kliknutím na tlačítko »Zakázat vše«. Přejděte na kartu »Po spuštění« a zde použijte odkaz »Spustit Správce úloh«. Ten se otevře rovnou na kartě »Po spuštění«, kde je třeba postupně označit všechny položky a vždy kliknout na tlačítko »Zakázat« v pravém dolním rohu. Pak restartuje počítač, abyste si ověřili, jestli se opět objeví chybové hlášení. Pokud restart proběhl bez problému, můžete začít postupně povolovat zakázané programy z nabídky »Po spuštění«. Tím se dopátráte programu, který způsobuje výše zmíněnou chybu, a je jen na vás, zda zakážete jeho automatické spouštění se startem Windows, nebo jej rovnou odinstalujete.

7 PowerPoint Snadné provázání snímků prezentace

Jednotlivé snímky prezentace vytvářené v PowerPointu lze vzájemně provázat odkazy. Postup, jak to udělat, je přitom velmi snadný. Ze všeho nejdříve označte nadpis nebo jinou část textu, ze které chcete odkazovat na jiný snímek. Klikněte na označený obsah pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte funkci »Hypertextový odkaz«. V nově otevřeném okně zvolte ve sloupci »Odkaz na:« možnost »Místo v tomto dokumentu«. Pak v zobrazené struktuře prezentace označte snímek, na který chcete odkazovat. Tlačítkem »OK« následně potvrďte vložení odkazu, který můžete použít během prezentace snímků.

8 Windows Vytvoření individuálních ikon a jejich integrace do operačního systému

Kromě standardní sady ikon můžete v uživatelském rozhraní operačního systému Windows použít i vlastní ikony. Vytvořit si je můžete prakticky v jakémkoli grafickém editoru, je však třeba je uložit jako obrázky o rozměrech 36 x 36 pixelů ve formátu BMP. Koncovky souborů je následně nutné změnit na ».ico«. Nicméně použití ikon na různých místech Windows vyžaduje jejich vytvoření v několika různých velikostech. Upravovat všechny ikony ručně by zabralo spoustu práce a času, ale můžete použít specializované programy, jako je například aplikace IcoFX (icofx.ro), které odvedou tuto práci za vás.

Nové ikony můžete začít vytvářet s použitím funkce »File / New« a celé řady nástrojů na kreslení a vkládání textu do grafiky. Funkce »Save as« následně slouží k exportu nově vytvořených ikon do souboru v potřebném formátu ICO. Na jednotlivé ikony nebo i celé sady ikon lze s programem IcoFX přetvořit prakticky jakékoli soubory s obrázky v různých formátech, uložené ve vašem počítači. Za tímto účelem klikněte na tlačítko s logem Windows na hlavní liště programu IcoFX a zvolte požadovaný formát výstupu. Ještě mnohem více funkcí a nástrojů na vytváření ikon pro operační systém Windows nabízí aplikace ArtIcons Pro (aha-soft.com/articons).

Pro použití nových ikon si otevřete Ovládací panely a přejděte do nabídky »Vzhled a přizpůsobení / Individuální nastavení«. Zde klikněte na odkaz »Změnit ikony plochy« v levé horní části okna. V následujícím okně můžete změnit základní ikony, například pro Koš, Tento počítač atd. Ikony složek můžete změnit prostřednictvím Průzkumníku souborů. Klikněte na zvolenou složku pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte »Vlastnosti«. V nově otevřeném okně přejděte na kartu »Přizpůsobit« a zde pod nabídkou »Ikony složek« klepněte na tlačítko »Změnit ikonu«. V dalším okně dostanete na výběr z dlouhé řady standardních systémových ikon, ale můžete zde zvolit také ikony vytvořené ve výše zmíněných specializovaných programech.

9 Word Vkládání geometrických tvarů a kreseb do textových dokumentů

Textové dokumenty vytvářené ve Wordu lze vylepšovat nejen fotkami, ale také přímo ve Wordu vytvořenou grafikou a kresbami. Příslušné nástroje a funkce najdete na kartě »Vložení« pod tlačítkem »Obrazce«. Vybírat můžete z dlouhé řady geometrických tvarů, které můžete vkládat do dokumentů, přesouvat je myší a měnit jejich rozměry i tvar.
Pod nabídkou »Čáry« se na posledním místě nachází i nástroj »Volný tvar: klikyháky«, kterým můžete do aktuálního dokumentu libovolně kreslit. Pak můžete nakreslený tvar dále upravovat, stejně jako další geometrické tvary. Samozřejmě můžete vytvářet i složitější kresby, například s bezplatně použitelnou grafickou aplikací Paint. Net (getpaint. net). Obrázky nakreslené v tomto programu pak můžete do dokumentu vložit prostřednictvím funkce »Vložení / Obrázky«.

Ve výchozím nastavení jsou obrázky či kresby vkládány nad text dokumentů. Pro změnu řazení klikněte pravým tlačítkem myši na daný prvek a použijte funkci »Pořadí«. Obtékání textu se nastavuje pomocí funkce »Zalamovat text« z nabídky »Uspořádat« na kartě »Rozložení«. Samozřejmě můžete také upravovat barvy obrysů a výplní geometrických tvarů, stínování nebo třeba prostorové efekty. Stačí kliknout na daný objekt a přejít na nově aktivovanou kartu »Formát«. Pro pokročilé kreslení a možnost práce s geometrickými tvary a další grafikou mimo textový obsah dokumentu použijte funkci »Vložení / Obrazce / Nové kreslicí plátno«.

10 Windows Identifikace typu operačního systému

Před instalací některých programů nebo ovladačů hardwaru je občas nutné zvolit, zda použijete jejich 32-, nebo 64bitovou verzi. Toto rozhodnutí je samozřejmě nutné učinit podle toho, jakou verzi operačního systému máte instalovanou ve svém počítači. Pokud máte jen trochu novější počítač, je velmi pravděpodobné, že je v něm instalována 64bitová verze Windows. Jestliže si ale nejste jisti, otevřete si Ovládací panely a přejděte do nabídky »Systém a zabezpečení / Systém«. Výpis »Základní informace o počítači« vám sdělí i přesné označení verze vašeho operačního systému. Najdete jej vedle popisku »Typ systému«. Ve stejném okně najdete například i informaci o instalovaném procesoru a kapacitě operační paměti nebo stavu aktivace vaší licence Windows.

11 Outlook Vytváření a vkládání podpisů

Podpisy v Outlooku jsou velmi šikovnou funkcí, která vám pomůže velmi snadno, jediným kliknutím myší přidávat do každého e-mailu kontakty a další důležité informace. Vytvoření nového podpisu je velmi rychlé. Klikněte na tlačítko »Nový e-mail«, které se nachází v levém horním rohu okna Outlooku, a poté v okně nové zprávy použijte funkci »Podpis / Podpisy« na kartě »Zpráva«. Otevře se nové okno »Podpisy a šablony«, kde si můžete po kliknutí na tlačítko »Nový« snadno vytvořit nový podpis do e-mailů.

Podpis může obsahovat jméno, telefon nebo třeba aktivní e-mailovou adresu či odkaz na webové stránky. Text podpisů lze běžným způsobem formátovat (font, velikost či barva písma) a vkládat můžete i obrázky. V Outlooku si můžete vytvořit neomezený počet podpisů a přiřadit je jako výchozí k různým e-mailovým účtům. Odlišné podpisy lze automaticky vkládat do nových i přeposílaných zpráv či odpovědí na e-maily. Podpisy a jejich nastavení jsou dostupné také prostřednictvím nabídky »Soubor / Možnosti / Pošta« pod tlačítkem »Podpisy«.

Hardware

Jak optimálně využít své přístroje a zařízení.

12 Smartphony Přidejte si ke smartphonu funkci bezdrátového nabíjení

Nejnovější smartphony podporují pohodlné bezdrátové nabíjení pomocí přenosu energie podle standardu Qi. Pokud váš smartphone funkci bezdrátového nabíjení nepodporuje, můžete mu ji dodat dokoupením tzv. Qi receiveru. Jde o tenkou destičku, která je vybavena konektorem microUSB nebo Lightning - podle toho, jakým portem je vybaven váš smartphone. K němu tuto destičku připojíte. QI receiver je velmi štíhlý, takže ho snadno umístíte na zadní stranu smartphonu a můžete ho ještě přikrýt krytem smartphonu. Ten ale také musí být tenký, aby nenarušil proudění energie. Alternativou je pak speciální kryt pro mobilní telefon, který je Qi technologií přímo vybaven. Ten je samozřejmě vyroben tak, aby nebránil průchodu energie a přímo padl na daný model smartphonu.

13 Externí paměťová média Bezpečné vymazání dat z disku za použití nástrojů Windows nebo speciálních programů

Chcete-li z externího paměťového média odstranit data tak, aby je bylo možné rekonstruovat jen za využití neúměrně velkého úsilí, můžete využít několik možností. Jednou z nich je použít nástroje systému Windows a zformátovat disk nulami. Abyste to provedli, přejděte do Průzkumníka, vyberte v něm pevný disk, který chcete zformátovat, a pravým tlačítkem myši se dostanete do kontextové nabídky. Z té vyberte volbu »Formátovat…«. Než ale formátování spustíte, musíte v části »Možnosti formátování« odstranit zatržítko u »Rychlé formátování«.

Počítejte s tím, že formátování bude trvat poměrně dlouho - v závislosti na kapacitě, typu a rychlosti paměťového média. Další možnost pak spočívá ve využití specializovaného programu, jakým může být například nástroj Eraser (najdete na Chip DVD). Po instalaci a spuštění tohoto programu uvidíte v okně »Eraser« prázdné pole »Erase Schedule«. Klikněte na toto pole pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky vyberte »New Task«. Pokud budete chtít po nastavení spustit mazání hned, zaškrtněte volbu »Run immediately«.

Po kliknutí na »Add data« máte možnost určit, které soubory, případně složky má program Eraser bezpečně smazat. Vyberte zde tedy externí paměťové médium, které má být vymazáno, a to tak, že jako »Target type« vyberete »Drive/Partition« a v části »Settings« nastavíte konkrétní disk. V části »Erasure Method« pak ještě máte možnost změnit metodu, jaká se pro mazání dat použije - většinou jde o frekvenci přepsání konkrétního místa. Čím vícekrát paměťové médium přepíšete, tím bude celý proces bezpečnější a data bude obtížnější obnovit, proces ale také bude o to zdlouhavější. Po kliknutí na tlačítko »OK« se proces objeví jako úkol v »Erase Schedule« a následně program přepíše obsah paměťového média nejen nulami, ale i náhodně vygenerovanými hodnotami, což možnosti obnovy ještě komplikuje.

14 Herní konzole Vyřešení problémů PS3 s obrazem resetováním grafického nastavení

Připojili jste svoji herní konzoli PlayStation k televizoru a chcete si zahrát. Místo toho se však objeví chybová zpráva, že příslušný mód není podporován. Je za to zodpovědné nesprávné nastavení grafiky na PlayStation. Pokud totiž připojíte PS3 k televizoru, zvolíte většinou co nejvyšší rozlišení, které televizor nabízí, a konzole si toto nastavení uloží.

Pokud následně připojíte PS3 ke staršímu televizoru nebo monitoru s nižším rozlišením, konzole je nastavena na vyšší rozlišení a nebude schopna obraz zobrazit. Objeví se tedy uvedená chybová zpráva. Chcete-li tuto situaci vyřešit, budete muset obnovit nastavení grafiky na konzoli. Provedete to tak, že konzoli zapnete a na několik sekund podržíte zapínací tlačítko. Spustí se tak reset nastavení. Jakmile konzole zapípá, uvolněte tlačítko a můžete vybrat správné rozlišení právě připojeného televizoru.

15 USB port Oprava nefungujícího USB 3.0 portu

Je nepříjemné, když vám najednou na počítači přestane fungovat rychlý USB port verze 3.0. Naštěstí existuje několik způsobů, jak problémy s USB portem vyřešit. Jako první můžete zkontrolovat stav ovladače tohoto portu. Uděláte to tak, že se dostanete do »Správce zařízení«: do řádku »Spustit / Otevřít«, který se objeví po stisku kombinace kláves [Windows] + [R], napište příkaz »devmgmt.msc« a potvrďte tlačítkem »OK«. Následně v seznamu zařízení vyhledejte řadiče USB, konkrétně řadič USB 3.0. Klikněte na něj pravým tlačítkem myši a z nabídky vyberte »Aktualizovat software ovladače …«. Pokud systém Windows nenalezne jiný ovladač pro řadič USB, znovu na něj klikněte pravým tlačítkem a tentokrát vyberte »Odinstalovat«. Následně ovladač znovu nainstalujte.

Chcete-li nainstalovat ovladač ručně, nejprve si ho musíte stáhnout z webové stránky výrobce základní desky vašeho počítače. Pokud máte notebook, hledejte ovladač na stránkách výrobce vašeho přenosného počítače. Pomohou vám také šikovné nástroje na aktualizaci ovladačů, jako je Driver Booster (na našem DVD).

Jako užitečná se v tomto případě může ukázat i kontrola systému BIOS, protože USB port může být deaktivován v důsledku jeho špatného nastavení. V systému BIOS proto hledejte nastavení »XHCI hand-off« a zkontrolujte, zda je u něho »Enabled«, tedy povoleno. Další možnou příčinou selhání USB 3.0 portu je uvolněný konektor připojení USB portu k základní desce. Pokud propojení budete chtít zkontrolovat, odpojte počítač od napájení, otevřete skříň a najděte na základní desce konektory pro připojení USB portů. Jde o modré konektory. Odpojte je a znovu připojte. Následně počítač znovu smontujte a zkontrolujte, zda už USB porty pracují správně.

16 Televizory Snižte dobu odezvy televizoru při hraní her

Máte nový televizor s velkou obrazovkou a rádi byste ho využili i jako monitor pro hraní her na počítači nebo herní konzoli. Když jste na něm však začali hrát on-line hry a jiné herní tituly, přestalo se vám dařit. Z hraní máte divný pocit - soupeři ve „střílečkách“ jsou až neskutečně rychlí a i v případě jiných her si připadáte zbytečně pomalí. Pokud se vás právě popsaná situace týká, zdá se, že na vině je právě váš televizor.

Ovládá totiž několik technik pro vylepšení obrazu a celou dobu se snaží vám poskytnout co nejlepší možný výsledek a nejhezčí obraz. Mimo jiné se snaží vyhladit hrany a ve specifických oblastech šedé barvy chce co nejvíce zvýšit kontrast. Všechna tato opatření však stojí čas a vedou k tomu, že obraz se k vám dostane o něco později, což bohužel právě u akčních her vadí. V případě filmů nebo fotografií to samozřejmě nevadí, ale když hrajete nějakou hru, je latence (která může dosahovat až několika sekund) podstatná. Obrazové vylepšení ale můžete na televizoru většinou vypnout. Buď televizor nabízí přímo herní režim, nebo musíte v nabídce individuálně najít všechny techniky vylepšování a vypnout je. Pak se latence podstatně sníží.

17 Bluetooth reproduktory Použijte několik Bluetooth reproduktorů najednou

Bluetooth reproduktory jsou nyní velice populární. Někdo jich má doma dokonce více, a tak jistě přemýšlí nad možností, jak je připojit všechny najednou. Problém ale je, že k jednomu zařízení lze většinou připojit pouze jeden Bluetooth reproduktor. Toto omezení lze překonat pomocí rozbočovače, který lze připojit například ke smartphonu pomocí audiokabelu. Takovýto modul pak nabízí dva Bluetooth vysílače, takže k němu můžete připojit buď dva reproduktory, nebo třeba Bluetooth sluchátka. Jestliže váš reproduktor podporuje Apple AirPlay, pak ani žádný rozbočovač nebudete potřebovat. Po spuštění iTunes se objeví ikona AirPlay vpravo vedle reproduktoru. Jakmile kliknete na tuto ikonu, můžete aktivovat všechny připojené AirPlay reproduktory a ovládat jejich hlasitost.

Web & Fotografie

Nejlepší tipy pro fotopříběh vašeho života

18 Twitter Pokročilé hledání v tweetech

Své vyhledávání tweetů můžete upřesnit v části, která se jmenuje »Pokročilé hledání«. Abyste se do ní dostali, zadejte do adresního řádku prohlížeče https:// twitter.com/search-advanced. Pak získáte možnost hledat tweety podle klíčových slov, podle hashtagů, jazyka, lidí, ale například i podle místa a data. Upřesnit také můžete, zda chcete hledat tweety pozitivní, či negativní. Chcete-li najít tweety, které obsahují hledané slovo na náhodné pozici v textu, zadejte klíčové slovo do řádku »Všechna tato slova«.

Potřebujete-li najít tweety s přesným slovním spojením, použijte vyhledávání »Přesně tato fráze«, a další možností je použít vyhledávání »Alespoň jedno z těchto slov« - výsledkem budou tweety, které obsahují alespoň jedno z vámi zadaných slov. Pokud se mají vyhledat tweety jen z určitého období, použijte vyhledávací pole »Od tohoto data«. Ušetří vám to čas a výsledky budou přesnější, než když použijete obecné hledání pomocí funkce »Hledat na Twitteru«.

19 Streamování audia Uvolněte paměť vymazáním cache programu Spotify

Vymažete-li vyrovnávací paměť programu Spotify, zůstane vám na disku více místa. Nejde to ale provést přímo z programu Spotify. Místo toho otevřete Průzkumníka a dostaňte se do adresáře »C:UsersuživatelskéjménoAppData LocalSpotifyStorage«. Místo „uživatelskéjméno“ zadejte pochopitelně své jméno, a pokud jste program nainstalovali na jiné místo, přejděte na odpovídající cestu. Poté odstraňte všechny soubory z této složky.

Vyrovnávací paměť aplikace Spotify můžete uvolnit také ve smartphonu, pokud ho používáte. Přejděte do »Nastavení« a vyberte »Vymazat mezipaměť a uložené soubory«. Jestliže máte jinou verzi Androidu, najdete možnost vymazat cache přes »Nastavení / Aplikace / Spotify / Úložiště / Vymazat mezipaměť«, případně přes »Nastavení / Aplikace / Správa aplikací«.

20 Photoshop Snížení velikosti souboru bez větší ztráty kvality

Upravili jste svoji fotografii ve Photoshopu a chcete ji publikovat na internetu. Pro tyto účely je ale příliš objemná - čtenářům by se načítala příliš dlouho. Můžete ji proto přímo v programu Photoshop upravit tak, aby měla mnohem menší velikost a přitom se její kvalita výrazně nesnížila a byly vidět všechny důležité detaily. Uděláte to jednoduše tak, že v nabídce programu kliknete na »Soubor / Uložit pro web a zařízení…«. V nově otevřeném okně se objeví fotografie v náhledu a ovládací tlačítka s možnostmi nastavení.

Zde máte možnost vybrat formát souboru a kvalitu výsledného obrázku. Můžete tedy vybrat mezi GIF, JPEG a PNG a kvalitu od nízké po maximální. Můžete také změnit rozlišení fotografie a její další parametry. Neustále máte přehled o tom, kolik KB bude upravená fotografie mít, a můžete tak snadno vybrat správný poměr mezi velikostí fotografie a její kvalitou. Náhled máte neustále k dispozici. Často nejsou změny viditelné, i když soubor zabere klidně i 10 až 20 procent původní velikosti. Akci dokončíte kliknutím na tlačítko »OK« a následně upřesníte, jak se má soubor jmenovat a kam se má uložit.

Další možností, jak snížit velikost souboru ve Photoshopu, je snížení jeho rozlišení. To provedete tak, že otevřete fotografii v tomto programu a nabídky vyberete »Obraz / Velikost obrazu«. Můžete pak měnit šířku i výšku v obrazových bodech nebo v procentech. Změny potvrdíte tlačítkem »OK«.

21 Android Vyřešení problému s přístupem do hudební sbírky

Mnoho uživatelů smartphonů chce mít neustále s sebou svoji sbírku oblíbených písniček, aby si je mohli kdykoli pustit. Někdy však může nastat problém s přístupem k celé hudební sbírce. Obecně platí, že smartphone s Androidem by měl být schopen přehrát hudební soubory přímo pomocí instalovaného hudebního přehrávače, a to i když je sbírka umístěna v hlavní paměti či na microSD kartě.

Pokud hudební soubory v přehrávači neuvidíte, nejspíše jste je umístili do nesprávného adresáře. Chcete-li umístění zkontrolovat, připojte smartphone k osobnímu počítači, případně z telefonu vyndejte microSD kartu a prostřednictvím čtečky nebo redukce se dostaňte na její obsah. Hudební sbírka by měla být umístěna v adresáři »Music«, který je přímo v hlavním adresáři, případně v adresáři »Android«. Pokud tam není, přesuňte ji tam.

Jestliže jste paměťovou kartu dříve používali v jiném smartphonu, zálohujte z ní všechny důležité soubory a zformátujte ji. To by mělo pomoct, aby ji nový chytrý telefon rozpoznal. V případě přetrvávání problémů s nalezením a přehráváním hudebních souborů ve smartphonu můžete volit i cestu instalace alternativního hudebního přehrávače. V obchodě Google Play jich najdete bezpočet a dobře poslouží například program VLC pro Android známý i ze světa PC. Bez problémů přehraje všechny hudební soubory.

22 Videostreaming Najděte a použijte skryté funkce Netflixu

Poskytovatel streamovacích služeb Netflix nabízí mnoho velmi užitečných funkcí. Připravili jsme pro vás ty nejzajímavější a často málo známé.

Skryté kategorie: V Netflixu existuje několik kategorií, do kterých jsou rozděleny filmy a seriály (například Akční, Drama, Sci-fi). Těchto kategorií ale moc není. Můžete však snadno získat přístup k mnohem většímu množství podkategorií, pokud použijete číselné kódy. Ty si můžete prohlédnout na stránce mashable.com/2016/01/11/ netflix-search-codes/#codes. Například pod kódem 5254 najdete východoevropské filmy, pod kódem 6218 pak filmy pro děti od dvou do čtyř let. Kód můžete použít na stránce www.netflix. com/browse/genre/###, kde místo ### uvedete příslušný kód.

Upravte si titulky: Titulky k cizojazyčným filmům se někdy objevují příliš velké a pak se nevejdou na obrazovku. Vy si ale můžete individuálně nastavit typ písma, velikost písma a pozadí, a to přes »Your account / Subtitles«.
Vytvořte si různé profily: Různé profily mohou být užitečné i v případě, že se jedná o jednoho uživatele této služby. Díky více profilům totiž můžete získávat upozornění na filmy a návrhy na zhlédnutí z různých žánrů. Jeden profil si tedy můžete zřídit pro seriály, další pro dokumentární nebo akční filmy.

Hodnocení a recenze: Pokud si do prohlížeče Google Chrome stáhnete rozšíření NEnhancer přes »Nastavení / Další nástroje / Rozšíření / Získat další rozšíření«, získáte přístup do databáze IMDb. Pak stačí ukázat myší na film z nabídky Netflixu, a objeví se jeho bodové hodnocení z této databáze a také odkazy na recenze a na další podrobnosti. To značně zjednodušuje výběr filmu.

Novinky na Netflixu: Na Netflixu se neustále objevují nové a nové filmy a také nové série seriálů. Některé zase z nabídky mizí. Chcete-li mít přehled o novinkách, o tom, co se v nejbližší době chystá a o co je největší zájem, podívejte se na stránku whats-on-netflix.com. Smažte historii: Netflix udržuje přehled o tom, co už jste viděli. Na tento seznam se můžete podívat pod svým účtem. V případě potřeby ale můžete tento seznam vymazat nebo z něho můžete vymazat jednotlivé tituly. V seznamu pod »My account / My Profile / What you have seen« stačí kliknout na »X« vedle jednotlivých titulů.

23 Úprava fotografií Změňte fotografie na omalovánky

Z některých fotografií můžete snadno udělat omalovánky pro děti. Nebudete k tomu potřebovat žádný speciální nástroj. Bude stačit volně dostupný grafický program Paint. Net. Pokud ho nemáte, stáhněte si ho z webu nebo z našeho DVD a spusťte. Přes »Soubor / Otevřít« otevřete vhodnou fotografii. Následně otevřete nabídku »Efekty« a z ní vyberte »Umění / Skica tužkou«. Podle potřeby nastavte »Šířku hrotu tužky« mezi »1« a »5« a »Rozsah« v rozmezí »-5« až »0«. S hodnotami experimentujte, aby dosáhly lepšího výsledku. Ten si uložte nebo hned vytiskněte.

Paint. Net nabízí ještě další nástroj, který vám dopomůže k podobnému výsledku, tedy k výrobě omalovánky. Otevřete fotografii a přejděte na efekt »Efekty / Stylizace / Obrys«. Následně nastavte »Tloušťka« na »1« a jako »Intensita« zadejte hodnotu mezi »70« a »100« - podle uvážení. Jakmile jste s výsledkem spokojeni, můžete ho přes nabídku »Soubor« vytisknout.

Mobily a tablety

Využije svůj mobil či tablet na maximum.

24 Android/iOS Nastavení možností tras v Mapách Google

Podobně jako v klasické navigaci můžete i při navigování pomocí aplikace Mapy Google určit, že se chcete na cestě vyhnout dálnicím, placeným úsekům silnic a třeba i přepravě trajektem. Vyhledejte klasickým způsobem trasu a pak klepněte na tlačítko se třemi tečkami vpravo nahoře vedle políčka s počátkem vaší cesty. Potom z otevřené nabídky zvolte »Možnosti« trasy a v dalším okně označte typy cest, kterým se chcete vyhnout. Klepnutím na »Hotovo« nastavení uložíte a navigační aplikace trasu automaticky přepočítá. Postup nastavení možností trasy v Mapách Google pro mobilní zařízení s iOS je stejný, pouze zde najdete i přepínač »Zapamatovat nastavení«.

25 iOS Zabezpečení Outlooku otiskem prstu

Microsoft poskytuje majitelům mobilních zařízení s Androidem a iOS zcela zdarma aplikaci Outlook pro práci s elektronickou poštou a kalendářem. Outlook představuje jednu z nejlepších aplikací, které si můžete pro tyto úkoly do svého smartphonu či tabletu instalovat, a ve verzi pro operační systém iOS nabízí i velmi spolehlivé zabezpečení pomocí funkce Touch ID. Zpřístupnění obsahu aplikace Outlook na základě otisku prstu oprávněného uživatele aktivujete v »Nastavení« pomocí přepínače »Vyžadovat Touch ID«. Při každém dalším spuštění aplikace Outlook pak bude třeba přiložit prst na senzor otisků v tlačítku Home vašeho iPhonu či iPadu. Outlook pro Android bohužel podobným způsobem zabezpečit nelze.

Aktivace Touch ID ale neřeší zobrazování notifikací příchozí pošty na zamykací obrazovce mobilního zařízení. Abyste se vyhnuli i tomuto bezpečnostnímu riziku, přejděte v iOS do »Nastavení / Oznámení«. Na následujícím seznamu instalovaných aplikací klepněte na položku »Outlook« a v dalším kroku vypněte předvolbu »Na zamčené obrazovce«. Tím se vyhnete možnosti, že někdo nepovolaný uvidí podrobnosti o vaší příchozí elektronické poště.

26 Android Oznámení v aplikaci Inbox

Google kromě klientské poštovní aplikace Gmail nabízí i aplikaci Inbox, která inteligentním způsobem třídí a seskupuje příchozí poštu, zobrazuje dodatečné informace (mapy atd.) a umožňuje například i odložení vyřízení příchozích zpráv na později, kdy se vám e-maily automaticky připomenou. My vás ale chceme upozornit na bohaté možnosti nastavení notifikací, přesně podle vašich potřeb. V aplikaci Inbox klepněte na tlačítko se třemi vodorovnými proužky v levém horním rohu a zvolte »Nastavení«. Dále klepněte na e-mailový účet, pro který chcete upravit konfiguraci aplikace Inbox, a následně sjeďte k nabídce »Oznámení«. Zde můžete aktivovat libovolnou kombinaci vibrací, blikání notifikační diody a zvuku, popřípadě oznámení zcela deaktivovat.

27 Android/iOS Sdílení polohy prostřednictvím Map Google

Google nedávno zcela přepracoval funkci sdílení polohy v aplikaci Mapy Google a kromě Androidu ji zpřístupnil také v iOS. Stále můžete sdílet svoji aktuální polohu s vybranými kontakty, ale nově můžete vytvořit i odkaz na sdílení polohy a odeslat jej třeba e-mailem nebo přes libovolný internetový komunikátor. Součástí tohoto kroku je i zrušení funkce sdílení polohy v Google+ a její kompletní přesun do Map Google.

Po klepnutí na tlačítko v levém horním rohu otevřete hlavní nabídku aplikace Mapy Google a zvolte funkci »Sdílet polohu«. Aktivuje tuto funkci tlačítkem »Začít« a následně určete, zda bude vaše poloha sdílena jen po určený čas, nebo dokud tuto funkci sami nevypnete. Následně můžete zvolit nabídku »Vybrat lidi« a zvolit kontakty, které budou moci vaši polohu sledovat. Zároveň je však možné rovnou vygenerovat odkaz na mapu s vaší polohou a odeslat jej v SMS zprávě (»Zprávy«), popřípadě prostřednictvím jiné aplikace, zvolené z nabídky »Další«. Sdílení polohy v Mapách Google můžete samozřejmě kdykoli zase zrušit.

28 Android/iOS Definice slov v Překladači Google

Aplikace Překladač Google, dostupná pro mobilní zařízení na platformách Android a iOS, získala v nové verzi hned dvě velmi užitečné funkce. K překladu slov a celých frází, na základě vložení nebo nadiktování textu nebo vstupu z fotoaparátu, přibyla i funkce výkladového slovníku, který obsahuje všechny definice daného slova. Výkladový slovník najdete ve spodní části obrazovky s překladem, společně se synonymy daného slova.

Další užitečnou novinkou je možnost přepínání uživatelských účtů v hlavní nabídce aplikace, vyvolané tlačítkem v levém horním rohu. Možná vás napadne, k čemu je vlastně přepínání účtů v aplikaci Překladač Google dobré? Jde především o slovníček frází, který se může pro různé uživatelské účty lišit. A konečně, funkce překladače jsou nyní k dispozici ve všech aplikacích pracujících s textem (tedy například v e-mailových klientech, internetových prohlížečích, čtečkách atd.), abyste mohli rovnou překládat označený text. Po označení textu k tomu použijte tlačítko o se třemi tečkami a funkci »Obsah k překladu«.

29 Android/iOS Nová funkce sdílení polohy přes Facebook Messenger

Sdílení vaší aktuální polohy s přáteli můžete aktivovat nejen v Mapách Google, ale také ve Facebook Messengeru. Tento oblíbený internetový komunikátor, dostupný pro mobilní zařízení s Androidem a iOS, má novou funkci, kterou najdete přímo v okně aktuálního chatu pod tlačítkem se třemi tečkami a volbou »Poloha«. Sdílení polohy se aktivuje na následujících 60 minut a lze jej kdykoli předčasně ukončit. Mapy Google oproti tomu umožňují určit dobu sdílení nebo sdílet polohu po neomezený čas.

30 iOS Vlákna e-mailové komunikace

Výchozí poštovní aplikace Mail, předinstalovaná v iPhonech a iPadech, již delší dobu sdružuje související zprávy do vláken komunikací, ale v iOS 10 byla tato funkce přepracována. V nabídce »Nastavení / Pošta / Vlákna« nyní můžete ovládat nejen uspořádávání zpráv do vláken komunikace, ale také zobrazování tzv. úplných vláken, tedy kompletních vláken komunikace bez ohledu na to, že jste zprávy v aplikaci Mail přesunuli do jiných složek. Rovněž zde můžete aktivovat standardně vypnutou předvolbu, která zajistí zařazení nejnovějších zpráv na začátek vlákna komunikace.

31 Android/iOS Deaktivace nebo smazání předinstalovaných aplikací

Pokud jste se dříve chtěli zbavit aplikací předinstalovaných v iOS, které jste nechtěli používat, nezbylo vám než jejich ikony přemístit do nějaké složky, aby vám nepřekážely na displeji. Skutečné odinstalování těchto aplikací nebylo možné. Od iOS 10 to ale již neplatí a většiny výchozích aplikací se můžete zbavit. Postupujte úplně stejným způsobem jako při odinstalování jiných aplikací, tedy přidržením prstu na libovolné aplikaci a použitím křížku v levém horním rohu ikony aplikace.

Takto se můžete zbavit například aplikací Mail, Kalendář, Mapy, Hudba atd. Kdybyste si svoje rozhodnutí kdykoli později rozmysleli a chtěli si standardní iOS aplikace instalovat zpět, najdete je v App Storu.
Operační systém Android bohužel podobnou možnost nenabízí, takže musíte ve svém smartphonu či tabletu strpět i aplikace, které do něj předinstaloval výrobce. Jediné, co můžete udělat, je takové aplikace deaktivovat, aby vás alespoň neobtěžovaly notifikacemi a aktualizacemi. Otevřete si »Nastavení« a přejděte do nabídky »Aplikace / Vše«. Vyhledejte na seznamu požadovanou aplikaci, klepněte na ni a použijte tlačítko »Deaktivovat«. Také zde se můžete kdykoli rozhodnout jinak a aplikaci opět aktivovat a začít používat.

32 iOS Rozpoznávání tváří na fotografiích

V iOS získala standardní aplikace Fotky pro prohlížení a správu pořízených snímků novou funkci pro třídění fotografií podle osob. V nabídce »Alba / Lidé« najdete přehled snímků, na kterých aplikace Fotky automaticky rozpoznala tváře, a sami zde můžete zvolit identifikované osoby, abyste se co nejrychleji dostali ke všem fotografiím, na kterých je zachycena jejich tvář. Aplikace Fotky následně uspořádá obsah dle identifikovaných osob, včetně automaticky vytvářených videoprezentací a míst, kde byly snímky pořízeny.

Foto popis| 2 Optimalizace výkonu pro hry Jednoduchou úpravou registru přidělíte hrám maximální výkon procesoru.
Foto popis| 3 Vytvoření vodoznaku Nastavením průhlednosti můžete z WordArt objektu vytvořit vodoznak.
Foto popis| 4 Kontrola systémových souborů Jednoduchý příkaz zkontroluje systémové soubory Windows a v případě poškození je opraví.
Foto popis| 5 Oprava poštovní schránky S opravou poškozeného PST souboru vám pomůže speciální nástroj od Microsoftu.
Foto popis| 6 Problémy při startu Za chybová hlášení během startu Windows mohou nejčastěji automaticky spouštěné programy
Foto popis| 7 Vkládání odkazu do snímku Snímky prezentace nemusí obsahovat jen odkazy na web, ale mohou být provázány i mezi sebou.
Foto popis| 8 Vytvořte si vlastní ikony Ve Windows můžete namísto výchozí sady použít i vlastní ikony.
Foto popis| 9 Vylepšení dokumentů grafikou Grafiku můžete vkládat před nebo za text, popřípadě s různým stylem obtékání.
Foto popis| 10 Typ Windows V Ovládacích panelech například zjistíte, zda používáte 32-, nebo 64bitovou verzi Windows.
Foto popis| 11 Úprava podpisů V Outlooku můžete mít několik různých podpisů pro vkládání do nových zpráv.
Foto popis| 12 Zkuste to bez drátů Ke smartphonu můžete dokoupit tzv. Qi receiver a nabíjet ho bezdrátově.
Foto popis| 13 Bezpečné smazání Pro bezpečné smazání dat můžete použít nástroj pro formátování.
Foto popis| 14 PlayStation 3 Změnit rozlišení grafiky je celkem snadná záležitost.
Foto popis| 15 Problémy s USB Nefunkční USB port jde často zprovoznit přímo ve Windows.
Foto popis| 17 Bluetooth přes audiokonektor Také k zařízení bez Bluetooth můžete připojit bezdrátová sluchátka nebo reproduktor.
Foto popis| 16 Rychlá odezva Pokud hrajete akční hry na televizoru, musíte ho správně nastavit.
Foto popis| 18 Hledání na Twitteru Pokročilé vyhledávání vám usnadní nalezení hledaných tweetů.
Foto popis| 19 Uvolněte paměť Program Spotify zabere na disku zbytečně moc místa. Musíte vědět, kde mazat.
Foto popis| 20 Zmenšení velikosti Zbytečně rozměrné obrázky můžete snadno zmenšit bez větší ztráty kvality.
Foto popis| 21 Multimédia ve smartphonu Mobilní verze přehrávače VLC přehraje bez problémů téměř vše.
Foto popis| 22 Neflix Při hledání na Netflixu vám pomůže databáze IMDb s hodnocením a recenzemi.
Foto popis| 23 Omalovánky Z téměř každé fotografie si můžete udělat omalovánky.
Foto popis| 24 Kudy nejezdit Mapy Google vás mohou vést mimo dálnice a další zpoplatněné cesty.
Foto popis| 25 Pošta v bezpečí Přístup k obsahu Outlooku lze v iOS zabezpečit pomocí Touch ID.
Foto popis| 26 Intenzivní oznámení E-mailová aplikace Inbox umožňuje přesné nastavení notifikací.
Foto popis| 27 Sdílení polohy Mapy Google umožňují jednoduše sdílet vaši polohu s rodinou či přáteli.
Foto popis| 28 Nové funkce překladače Překladač Google nyní zobrazuje i definice překládaných slov.
Foto popis| 29 Odeslání polohy Sdílet polohu nově umí i Facebook Messenger.
Foto popis| 30 Uspořádání pošty V nastavení aplikace Pošta lze ovládat sdružování zpráv do vláken.

Příbuzná témata: