Přehled nejzajímavějších novinek, které se za poslední měsíc objevily v oblastech ICT a digitální techniky.
Nový počítačový Rembrandt
Společnost Microsoft představila poprvé v Praze počítačem vytvořený obraz, který vznikl díky pokročilé analýze velkých dat. Zkoumání kompletního díla nizozemského malíře Rembrandta umožnilo vytvořit jeho nejpravděpodobnější „příští“ obraz.
V rámci projektu bylo ve 3D naskenováno všech 346 známých Rembrandtových obrazů (150 GB dat) a s využitím cloudových služeb Microsoft Azure, systému pro rozeznání obličejů a detailní analýzy výtvarné techniky byla všechna díla důkladně prozkoumána - například z pohledu kompozice obrazu, hloubky a textury malby, z pohledu objektu na obrazu a mnoha dalších.
Použitá řešení následně vytvořila ze získaných dat další obraz - portrét muže v černém oblečení ze 17. století s bílým límcem a kloboukem. Nový obraz tvoří více než 148 milionů bodů (pixelů) a využívá 168 263 dílčích částí z již existujících obrazů. Obraz následně vytiskla speciální 3D tiskárna s využitím UV inkoustu. Celý projekt trval zhruba 18 měsíců a v dubnu 2016 vyvrcholil odhalením obrazu v Amsterdamu.
Laserový projektor
Optoma má v nabídce nový laserový projektor řady ProScene. Model ZU510T disponuje WUXGA rozlišením, jasem 5 500 lumenů, garantovaným provozem 24/7 a životností laserového zdroje světla 30 000 hodin. Dlouhé životnosti bylo dosaženo použitím nové technologie Optoma DuraCore, která má pokročilý systém chlazení laserových diod a prachu odolnou konstrukci - získal certifikaci IP5X. Vydrží tak 20 let projekce při běžném používání. Cena projektoru je 210 tisíc Kč.
Intel kupuje Mobileye
Také Intel chce být aktivní v oblasti automobilů řízených umělou inteligencí - a není sám, v nedávné době například i Nvidia oznámila partnerství s automobilkou Audi. Intel nyní kupuje za přibližně 15 miliard dolarů izraelskou firmu Mobileye. Zatímco Intel dodá potřebný výpočetní výkon, Mobileye pak zbytek řešení. Již před dvěma lety využila technologii této firmy společnost Tesla ve svém Modelu S. Automobilka BMW, Intel a Mobileye prozradily svůj záměr nabídnout první autonomní vůz v roce 2021.
Odstup od chytrých domácností
Podle aktuálního průzkumu společnosti Gartner se téměř dvě třetiny lidí bojí toho, že hlasem ovládaná zařízení připojená k internetu věcí je mohou odposlouchávat. V průzkumu mezi desítkou tisíc respondentů v USA, Velké Británii a Austrálii se ukázalo, že většina spotřebitelů nemá pocit, že by potřebovali chytrou domácnost. Tři čtvrtiny respondentů uvedly, že topení či osvětlení budou raději regulovat manuálně, stejný počet uživatelů raději světlo zhasne ručně, než aby tak učinili hlasem.
Kompakt se 40x zoomem
Společnost Canon rozšiřuje modelovou sérii kompaktů na cesty PowerShot SX o nový tenký a výkonný fotoaparát se superzoomem - PowerShot SX730 HS. Ten využívá širokoúhlý objektiv s 40násobným optickým zoomem.
Rozlišení fotoaparátu je 20,3 megapixelu a přístroj zvládá kontinuální snímání rychlostí až 5,9 snímku za sekundu. Nechybí ani rychlé automatické zaostřování (pod 0,12 sekundy) a osmirežimový inteligentní stabilizátor obrazu s vylepšenou dynamickou stabilizací v pěti osách. PowerShot nabízí režim Creative Shot, díky kterému mohou dát uživatelé při svých výpravách volný průchod tvůrčím záměrům.
Je-li tento režim aktivní, vytváří fotoaparát automaticky ke každému snímku pět dalších verzí s různými filtry a obrazovými efekty. Součástí nového kompaktu s šířkou těla 39,9 mm je výklopný LCD displej s úhlopříčkou 7,5 cm. Uživatelé mohou díky Wi-Fi konektivitě nový PowerShot spárovat s chytrým telefonem a sdílet fotografie a videa. Neustálé propojení mezi novým kompaktem a chytrým telefonem pak lze zajistit také pomocí technologie Bluetooth. K dispozici je i aplikace Camera Connect, která umožňuje využít GPS funkce chytrého telefonu a doplnit snímky lokalizačními údaji pro přesné určení polohy.
Movetrack - sledujte vše přes GPS
GPS tracker Alcatel Movetrack společnost TCL Communication je zařízení, se kterým můžete v reálném čase na svém chytrém telefonu sledovat polohu vašich domácích zvířat nebo věcí. Může se připnout na krk domácího mazlíčka nebo umístit na zavazadlo, do automobilů, motorek, jízdních kol, klíčů nebo jiných cenných předmětů, u nichž chcete mít přehled o jejich poloze.
Malou kompaktní kapsli o hmotnosti 33 gramů, která je voděodolná i nárazuvzdorná, lze kamkoli vložit nebo připevnit pomocí silikonového pouzdra. Prostřednictvím mobilní aplikace zařízení spárujete se smartphonem a je do něj třeba vložit Nano SIM kartu. O vše ostatní se postará GPS lokátor uvnitř zařízení a aplikace ve vašem smartphonu. Pomocí ní můžete monitorovat polohu sledovaného zvířete či objektu v reálném čase. Užitečná je také možnost vymezit tzv. virtuální bezpečnou zónu - jakmile ji sledovaný objekt opustí, odešle Movetrack upozornění do smartphonu. Zařízení se prodává za 1 500 Kč.
Dohled
Česká společnost Blue Dynamic představila svůj produkt eMotion, který bude v obchodech počítat návštěvníky a rozpoznávat jejich věk, pohlaví a náladu. Jedná se o řešení postavené na cloudových službách a strojovém učení od firmy Microsoft. Umělá inteligence doporučí vhodnou velikost oblečení, které se jim líbilo, anebo zjistí, jestli byli spokojeni při placení u pokladny. Stejně tak umožní například vytipovat v obchodech možné zloděje. Na druhou stranu systém vyvolává obavy z možného komerčního zneužití nasbíraných informací.
YouTube spouští televizi
Google razantně vstupuje do světa televizního vysílání přes internet a spouští službu YouTube TV, zatím pochopitelně jenom v USA. Nejedná se o vysílání YouTube klipů, ale o plnohodnotnou náhradu kabelového operátora. Zákazník tak získá za pevný paušál 35 dolarů přístup k vysílání stanic Fox, ABC, CBC nebo NBC. Dále je možné dokupovat další doplňkové stanice. YouTube TV u nás sice v dohledné době neuvidíme, na globální úrovni má ale šanci formovat způsob, jakým se sleduje a platí televizní vysílání.
Sociální boti
Při detailním zkoumání sociální sítě Twitter výzkumníci zjistili, že 9 až 15 procent aktivních účtů ovládají boti, tedy automatizované systémy, vytvářející umělá poselství. K odhalování botů vědci využili umělou inteligenci. Twitter má podle posledních čísel 319 milionů aktivních uživatelů a z toho 48 milionů tvoří boti. Ti se na Twitteru osvědčili například při varování před zemětřesením nebo jinými katastrofami. V oblasti politiky zase mohou fungovat jako inteligentní spam. Počet botů přitom rychle roste.
OLED televizor od Sony
Společnost Sony představila televizory 4K HDR OLED, kterými rozšiřuje nabídku svých 4K HDR obrazovek, jako „BRAVIA OLED“. Zvuk u tohoto televizoru vychází přímo z obrazovky.
Série Sony A1 nabízí nový vizuální zážitek díky kombinaci kvality obrazu OLED, výkonu procesoru X1 Extreme a prvnímu zvukovému systému v televizoru s velkou obrazovkou. Na OLED televizoru je umístěno více než 8 milionů samostatně svítících pixelů, takže může zobrazit dokonalou černou barvu, autentičtější barvy a ostrý obraz bez rozmazání. Televizor má široký zorný úhel a umí vydávat zvuk přímo samotným displejem. Nová zvuková technologie akustického povrchu byla označena jako Acoustic Surface. Tím bylo docíleno sjednocení obrazu a zvuku.
Technologie akustického povrchu Acoustic Surface také umožnila změnit design televizorů A1 - mohou se totiž obejít bez konvenčních reproduktorů, které bývají obvykle umístěny po obvodu televizoru. Výsledkem je design bez podstavce, který neodvádí pozornost od obrazu. Subwoofer je umístěn v „opěradle“ televizoru.
AI rozpoznává
Výzkumníci Stanfordovy univerzity vyvinuli systém umělé inteligence, který dokáže rozpoznat rakovinu kůže. Jde o jeden z nejčastějších typů rakoviny, který byl rozpoznáván pomocí screeningu výlučně vizuálně, tedy pozorováním lékaře. Vědci předložili umělé inteligenci téměř 130 tisíc obrazů s více než dvěma tisíci rozšířenými a často smrtelnými onemocněními kůže. Následně byl systém schopen s vysokou úspěšností nemoc rozpoznat.
Umělá inteligence dospěla ke stejným výsledkům jako dermatologové.
Nejvýkonnější grafika TITAN Xp
Společnost Nvidia představila novou grafickou kartu TITAN Xp, nástupce loňského modelu TITAN X. Funguje opět na technologii Pascal a nabízí doslova brutální výkon pro všechny, kterým záleží na každém procentu síly uvnitř jejich počítače.
Grafická karta Nvidia X byla dlouhou dobu nejrychlejší grafikou pro osobní počítače. Nedávno ji na špičce vystřídala grafika Nvidia GeForce GTX 1080 Ti za podstatně nižší cenu. Nyní však Nvidia vypustila další novinku - grafiku TITAN Xp. Ta má 12GB grafickou paměť GDDR5X běžící rychlostí 11,4 Gb/s a 3 840 CUDA jader pracujících na frekvenci 1,6 GHz. Nabízí výkon 12 TFLOPů a podporuje rozlišení až 7 680 x 4 320 při 60 Hz. Mezi standardní konektory pro monitor patří DP 1.43, HDMI 2.0b. V počítači zabere dva sloty a její spotřeba je 250 W TDP. Grafickou kartu si už můžete zakoupit na stránkách společnosti Nvidia za cenu 37 500 Kč.
Internet věcí roste
Podle společnosti Gartner se v letošním roce bude používat 8,4 miliardy věci připojených k internetu a do roku 2020 má jejich počet vzrůst na více než 20 miliard. Celkové výdaje na služby kolem internetu věcí dosáhnou bezmála dvou bilionů dolarů. Největší podíl na růstu oboru mají Čína, Severní Amerika a západní Evropa. Počet připojených zařízení nasazených ve firmách letos dosáhne přibližně 3,1 miliardy. Vedle systémů v automobilech budou nejpoužívanější chytré TV a set-top-boxy, elektroměry a bezpečnostní kamerové systémy.
Co hýbe IT světem
15. až 18. května se v Praze koná již 15. ročník největší tuzemské IT konference TechEd-DevCon. Čtyři dny naplněné přednáškami a prezentacemi, které souběžně probíhají ve čtyřech sálech, nabídnou důkladný přehled o novinkách a trendech pro IT profesionály. Konference se bude konat v moderních prostorách multikina Premiere Cinemas v Praze Hostivaři. Již tradičně se zúčastní špičkoví odborníci nejen od nás, ale také ze zahraničí. Další informace najdete na www.teched.cz.
Nová vlajková loď Samsungu
Samsung představil nové smartphony nejvyšší třídy Galaxy S8 a Galaxy S8+, které bylo možné hned objednat. Po problémech s bateriemi u modelu Galaxy Note 7 se zatím zdá, že nenechal nic náhodě.
Nové smartphony, které už jsme měli možnost vidět (recenzi si přečtete v dalším čísle), vypadají opravdu moc dobře - dokonce lépe než na fotografii. Skvělý je především displej a to, jak štíhlé tělo pane do ruky. Jde o tzv. Infinity displej, který j má u modelu Galaxy S8 úhlopříčku 5,8 palce a u S8+ 6,2 palce -tvoří zaoblený design a zcela hladký souvislý povrch bez tlačítek a ostrých hran. Přitom je zajištěna i odolnost proti vlhkosti a prachu třídy IP68.
Dostatečný je samozřejmě i výkon a fotoaparát by měl být zase o něco lepší než u již tak skvělé sedmičky. S8 je vybavena 8Mpx předním fotoaparátem se světelností f/1,7 a chytrým automatickým ostřením a 12Mpx zadním fotoaparátem se světelností f/1,7 a snímačem Dual Pixel. Výkon a konektivitu v zařízení zajišťuje vůbec první 10nm procesor. Telefon je rovněž vybaven gigabit-ready technologiemi LTE a Wi-Fi, které dokážou podporovat přenos až 1 Gb/s, a tedy rychlé stahování souborů bez ohledu na jejich velikost. Zajímavá je i dokovací stanice DeX. Nabízí řešení, které chytrý telefon v podstatě promění ve stolní počítač.
ZmapujTo.cz se stalo součástí Mobilního rozhlasu
Nejnovějším počinem Mobilního rozhlasu (mobilnirozhlas.cz), platformy pro přímou komunikaci s občany v ČR, je integrace projektu ZmapujTo.cz. Společnost Neogenia se tak zapojila do iniciativy, která už pět let bojuje proti nelegálním skládkám v ČR, a propojila ji se svou službou pro komunikaci samospráv s občany.
Cílem obou služeb, jak Mobilního rozhlasu, tak ZmapujTo.cz, bylo vytvořit užitečnou platformu a vyřešit tak problémy, které ztěžují každodenní život obcí a občanů. Oba projekty kladou důraz na obousměrnou komunikaci mezi občany a obcemi. Oproti klasickým způsobům informování, jakými jsou letáky a webové stránky, se tak mohou občané aktivně zapojit do aktuálního dění v jejich samosprávě jen pomocí mobilního telefonu. Ze ZmapujTo.cz lze posílat fotohlášky a Mobilní rozhlas umožňuje vyjádřit se v hlasovém minireferendu.
Notebooky Legion
Do nové herní řady Lenovo Legion s logem velkého „Y“ patří notebook Legion Y520 s 15,6 displejem s Full HD rozlišením. Jde o výkonný, a přesto snadno přenosný notebook, který je poháněn až sedmou generací procesorů Intel Core i7. Plynulý chod her zajistí grafická karta Nvidia GeForce GTX 1050 Ti v kombinaci s operační pamětí až 16 GB DDR4. Spouštění systému a načítání her je rychlejší díky až 512GB úložišti SSD PCle, nebo si můžete vybrat konfiguraci s 2TB pevným diskem, případně i model osazený HDD i SSD diskem.
Lenovo Legion Y520 je volitelně vybaven červeně podsvícenou klávesnicí, kterou hráči ocení při horším osvětlení v místnosti nebo při nočním hraní her. Klávesy mají zdvih 1,7 mm. S tělem tenkým 2,58 cm a hmotností 2,4 kg se vejde do tašky nebo batohu. Systém ventilátorů udržuje teplý vzduch v pohybu, zatímco zadní tepelné větrací otvory se ho zbavují. Herní notebook Lenovo Legion Y520 je u nás dostupný za cenu od 24 tisíc Kč.
Odolné externí disky LaCie s USB-C
Značka LaCie představila řadu odolných externích disků zaměřených na cestovatele, fotografy a videoprofesionály. Modely LaCie Rugged Thunderbolt USB-C zvládnou pády z výšky až 1,5 metru nebo tlak předmětů vážících až 1 tunu.
Nové disky také nabízejí odolnost proti prachu, dešti a stříkající vodě díky certifikaci IP54. Na českém trhu jsou nyní v prodeji varianty s pevnými disky o kapacitách 2 TB (7 500 Kč), 4 TB (10 500 Kč) a 5 TB (11 490 Kč). V průběhu třetího čtvrtletí se na trh dostanou také SSD verze o kapacitě 500 GB a 1 TB. Jsou proto vhodné pro všechny, kteří potřebují ukládat data v prašných terénech nebo na cestách. Ochranu hliníkového těla disku obstarává oranžový pryžový protektor, charakteristický pro řadu Rugged.
Jde o první disky této řady, které nabízejí rozhraní USB typu C, resp. Thunderbolt 3. Ty zajišťují přenos dat o rychlosti až 130 MB/s. V případě SSD verzí těchto disků se uživatelé mohou těšit dokonce na rychlosti až 510 MB/s. Disky mají integrovaný kabel Thunderbolt, takže jsou kompatibilní i s počítači s rozhraním Thunderbolt 1 a 2 a současně díky přibalené redukci také se staršími, ale stále rozšířenými počítači s rozhraními USB 3.0 a 2.0. Tím je zajištěna široká kompatibilita napříč zařízeními.
Kancelářský tisk
Ricoh nabízí nové černobílé tiskárny vhodné pro malé a střední pracovní skupiny. Zaberou na stole málo místa a jsou rychle připraveny k použití. Model SP 377DNwX je vybaven tzv. All-In-One kazetou, se kterou je schopen vytisknout až 6 400 stránek. Tisk probíhá rychlostí až 28 stran za minutu v rozlišení 600 dpi. Tiskárna se připojuje přes rozhraní USB 2.0 nebo přes Ethernet či Wi-Fi a tisknou lze i z mobilnich zařízení. Model SP 377SFNwX je navíc vybaven skenerem, takže na něm lze i kopírovat a skenovat.
Nové ThinkPady od Lenova
Nové modely ThinkPad T470 a T470s jsou podle Lenova odolné a spolehlivé. Technologie pro usnadnění každodenní práce, kterými jsou tyto modely vybaveny, staví na výkonu a efektivitě sedmé řady procesorů Intel Core. Společný mají také odolný design.
Kromě výkonného procesoru nechybí v noteboocích ani SSD disky - tišší, odolnější a rychlejší než mechanické pevné disky.
V noteboocích běží systém Windows 10 Pro a díky softwaru Windows Hello a jeho technologii rozpoznávání obličeje i otisku prstu není třeba vypisovat heslo.
Model ThinkPad T470s je tenký a váží jen 1,32 kilogramu. Je vybaven 14“ dotykovým displejem s rozlišením WQHD a stereoreproduktory s technologií Dolby Audio Premium. Podle výrobce vydrží na baterie až 10,5 hodiny a připojit se s ním můžete i přes LTE-A (4G). Notebooky Lenovo ThinkPad T470 a T470s jsou na našem trhu dostupné za cenu od 41 400 Kč, respektive od 44 500 Kč.
Chatovací SIM
Speciální SIM karta ChatSIM je určena pro uživatele, kteří chtějí být neustále on-line na populárních chatovacích službách. Po zaplacení ročního paušálního poplatku 395 Kč budou při použití služeb Facebook Messenger, WhatsApp a sedmi dalších v podstatě po celém světě on-line 24 hodin, a to bez nutnosti platby dalšího mobilního datového tarifu v dané zemi. Pokud chce uživatel využít kromě textového chatu i podporu obrázků, videa nebo hovorů, musí si připlatit.
Neuronové sítě
Neuromorfické sítě, které pracují podobně jako lidský mozek, jsou určeny pro samostatně se učící stroje. A fotonické počítače, které pracují se světlem namísto s fotony, platí již dlouho za cestu k velmi rychlému zpracování dat. Výzkumník Alexander Tait a jeho kolegové z Princetonské univerzity nyní obojí propojili ve fotonickém neuromorfickém čipu. Jeho uzly sestávají z maličkých, do křemíku vtištěných vodičů, v nichž cirkuluje světlo. Pro ukázku vědci nechali síť řešit určitý typ diferenciální rovnice. Síť přitom byla téměř dvoutisíckrát rychlejší než běžný procesor.
Překlad přes megafon
Chtějí-li policisté při nouzových situacích mluvit srozumitelně, používají pro zesílení svého hlasu megafon.
Co když ale hovoří jenom svojí mateřštinou a musí informovat také turisty? Japonský koncern Panasonic nyní vyvinul megafon nazvaný Megahonyaku s funkcí překladu do cizích řečí. Přístroj, který disponuje integrovaným minipočítačem s dotykovou obrazovkou, umí v současnosti překládat z japonštiny do angličtiny, čínštiny a korejštiny. Zařízení disponuje rozpoznáváním řeči a překlad je následně zesílen reproduktory. V současnosti však rozumí jenom 300 japonským frázím.
První přístroje jsou v Japonsku dodávány od prosince roku 2016. Do roku 2018 má být dodáno dalších 10 tisíc kusů provozovatelům letišť, železničním společnostem nebo turistickým zařízením. Další jazyky, například ruština, by mohly následovat. První testy podle Panasonicu proběhly úspěšně.
Rodinné tablety
Nová rodina tabletů Lenovo TAB 4 přináší celkem čtyři zařízení pro různé členy rodiny. Dokoupit se k nim dají i balíčky. Balíček pro děti (Kid’s Pack) zahrnuje obal odolný proti nárazům, fólii s filtrem modrého světla vyzařovaného obrazovkou a sadu barevných 3M samolepek odolných proti poškrábání. Tablety se dokážou proměnit i ve výkonný pracovní nástroj typu 2v1 s operačním systémem Android 7.0. Stačí využít volitelný balíček pro produktivitu (Productivity Pack) s Bluetooth.
Notebook pro herní nadšence
Herní notebook Asus ROG GX800 je vybaven dvěma grafickými kartami Nvidia GeForce GTX 1080 v zapojení SLI a displejem s rozlišením 4K. K chlazení grafických karet se využívá odnímatelný modul umožňující i extrémní přetaktování procesoru Core i7-7820HK. Vysoký herní výkon zaručuje kromě procesoru a dua grafických karet i 64GB operační paměť. Jde tak o nejvýkonnější herní notebook s Windows 10 s 18,4“ displejem a mechanickou podsvícenou klávesnicí. Cena je 200 tisíc Kč.
Do kin přijde The Circle
Emma Watsonová se v novém sci-fi thrilleru The Circle ocitne pod permanentním dohledem Toma Hankse a vstoupí do kruhu, z něhož možná nevede cesta ven. Napínavý a místy děsivý příběh však nabízí znepokojivou otázku - jde v dnešní době stále ještě o žánr sci-fi? Hvězdný Tom Hanks byl z námětu a knižní předlohy tak nadšený, že se sám stal jedním z producentů filmu. Vedle něj a Emmy Watsonové hraje ve filmu i John Boyega (Hvězdné války: Síla se probouzí). Postava v The Circle se stala poslední filmovou rolí pro vynikajícího herce Billa Paxtona (Apollo 13, Titanic, Na hraně zítřka, Vetřelci). Film The Circle byl natočen podle stejnojmenné knihy Davea Eggerse z roku 2013, která bývá srovnávána s klasikami 1984 Geroge Orwella nebo Konec civilizace od Aldouse Huxleyho. Chip je mediálním partnerem tohoto filmu.
Bezdrátové nabíjení
Nebylo by skvělé, kdybychom se v budoucnosti nemuseli starat o nabíjení smartphonů či tabletů? Přístroj bychom jednoduše položili na stůl, a potom by už vše fungovalo automaticky. Na takovém systému pracují výzkumníci z Duke University a Univerzity ve Washingtonu. Pro svůj projekt vyvinuli novou anténu. Vypadá jako plochá destička a je schopná směrovat elektromagnetické vlny. Anténa může být připevněna na stěnu nebo na jinou plochu a odtud směruje paprsky elektromagnetických vln. Dosavadní aplikace bezdrátového nabíjení, například elektrické zubní kartáčky, smartphony nebo elektroauta, byly nabíjeny pomocí indukce magnetického pole. To však funguje pouze na krátké vzdálenosti.