Zvětšování displeje je v oblasti smartphonů logickým trendem, ale sehnat dnes kvalitní, rychlý mobil s úhlopříčkou pod 5“ je těžké. Vlastně není, protože nepochopitelně jsou na výběr jen dva moderní modely. Díra na trhu většinu výrobců nezajímá.
Slušných smartphonů s menší než 5“ úhlopříčkou je na trhu zoufalý nedostatek. Většina zájemců o výkonný smartphone volí větší displej, takže výrobci z kategorie „malých“ telefonů ustupují. K dostání jsou tak pouze dva telefony s Androidem, které výbavou, výkonem, zpracováním a kvalitou fotoaparátu zaujmou i náročnější uživatele. Je to těžko pochopitelné, protože Apple své menší iPhony 6s, 7 a SE prodává skvěle. Oba aktuální kompaktní telefony s Androidem se nám sešly v testovací laboratoři najednou, takže jsme je porovnali mezi sebou.
Ani jeden z telefonů nepatří do kategorie vlajkových lodí, a nejsou tedy osazeny momentálně nejvýkonnějšími procesory. To se ale při praktickém provozu v podstatě nepozná. Obě zařízení jsou tak rychlá, že při ovládání a přepínání mezi okny nezdržují, a ani nároční uživatelé si na nedostatek výkonu nebudou stěžovat. Jak Xperia X Compact, tak Galaxy A3 (2017) výborně fotografují, oba mají přes nižší rozlišení skvělé displeje a oba se díky 4,6-4,7“ úhlopříčce snadno ovládají jednou rukou. Silné stránky obou smartphonů jsou ale dost odlišné.
Design a ergonomie
Oba telefony se od sebe na první pohled liší. Xperia X Compact zaujme kvůli o něco tlustšímu tělu, konzervativnímu designu a decentně nenápadným, až poněkud nudným barvám spíše muže. Galaxy A3 (2107) naopak pravděpodobně zvolí spíše ženy.
Vzhled Xperie X Compact navazuje na kompaktní předchůdce bývalé vyšší řady Z, třídní pokles se však projevil použitím méně prémiových materiálů a, co je horší, ztrátou voděodolnosti. Tělo je zpracované prvotřídně a použité materiály působí na omak lépe než na pohled. Ačkoliv je design až příliš strohý, kombinuje jednoduchost s elegancí, což japonští uživatelé oceňují. Jak je u Sony zvykem, snímač otisků prstů zůstal na bočním vypínači, tentokrát ale funguje spolehlivě a rychle. U Sony jsme zvyklí i na hardwarové tlačítko spouště fotoaparátu.
Pro dobíjení slouží moderní oboustranný port typu USB-C, nechybí klasický 3,5mm konektor pro připojení sluchátek či headsetu. Slot pro vložení jedné nanoSIM a jedné microSD karty lze otevřít rukou, takže uživatelé nepotřebují tzv. „píchátko“. Kryt zásuvného modulu pro vložení obou karet je ale plastový a drží na dvou tenkých kloubech, takže o jeho výdrž při častějším vyjímání máme obavy. Telefon se přes dnes již poměrně nadstandardní, téměř 10mm tloušťku díky kompaktním rozměrům i zaobleným okrajům dobře drží v ruce a není problém jej ovládat pouze jednou rukou.
Nová Galaxy A3 (2017) má modernější a líbivější design, výrobce měl rovněž lepší ruku při výběru barevných verzí. Na první pohled dává znát příslušnost do rodiny smartphonů Samsung, vypadá jako zmenšená verze Galaxy S7 a stejně jako ona má zaoblené okraje displeje i zadní části. V ruce se drží skvěle, neklouže, lze ji hravě ovládat jednou rukou. Na dotyk působí příjemným dojmem, bezchybné je i zpracování. Po několika týdnech nešetrného zacházení a nošení v kapse s klíči jsme na těle telefonu ani na skle displeje nezaznamenali žádné oděrky. Ovládání a rozložení ovládacích prvků je typické pro Samsung. Hlavní hardwarové tlačítko pod displejem slouží i jako čtečka otisků prstů, vedle něj jsou dvě dotykové plošky pro posun zpět a přepínání mezi aplikacemi.
Na pravém boku je vypínač, regulátor hlasitosti je na opačné straně těla. Novinkou, kterou se nemohl pochlubit ani model S7, je objektiv hlavního fotoaparátu, jenž nijak nevyčnívá nad záda zařízení. Skvělou vlastností je i podpora standardu IP68, díky níž telefon vydrží i delší koupel ve vodě. Pozor, pokud dovnitř telefonu pronikne jiná tekutina než voda (například mořská voda nebo chlorovaná voda z veřejného bazénu), záruka nebude platit. Telefon není určen k potápění ani k podvodnímu focení, proto s ním nezacházejte jako s příslušenstvím pro potápěče, IP68 jej chrání hlavně proti nechtěnému průniku vody při dešti nebo kondenzované vody vzniklé při přechodu ze studeného do teplého prostředí.
Displej: malé rozlišení nevadí
Přes nižší rozlišení 720 x 1 280 bodů jsou oba telefony osazeny kvalitními displeji s vysokým jasem i kontrastem. Samsung Galaxy A3 (2017) je typicky vybaven Super AMOLED displejem s intenzivnější barevnou reprodukcí, takže napohled vypadá o poznání lépe, ovšem naše laboratorní měření ukázalo, že panel Xperie X Compact má vyšší maximální jas a jen o trochu nižší kontrast. Z hlediska kvality displeje jsou tedy obě zařízení prakticky srovnatelná, záleží na tom, zda dáváte přednost živým, nebo spíše přirozeným barvám.
Výkon: průměr, ale stačí na všechno
Sony Xperia X Compact je dražší než Samsung Galaxy A3 (2017), a není proto překvapivé, že nabízí o něco vyšší výpočetní výkon a větší kapacitu úložiště. Při pohledu na výsledky benchmarků je rozdíl mezi oběma telefony markantní, ale v praktickém provozu není znatelný. Telefony se liší v kapacitě úložiště, v tomto ohledu musíme Galaxy A3 (2017) pokárat. Telefon s 16GB (resp. 10GB) úložištěm v cenové kategorii okolo 10 000 Kč nemá co dělat. Paměťové microSD karty dnes skoro nic nestojí a Galaxy A3 (2017) s nimi umí spolupracovat až do kapacity 256 GB, ale to není omluva.
Rozdíly v grafickém výkonu hovoří rovněž ve prospěch Sony Xperie X Compact, zvláště pak co se týče zpracování nejnovějších her, ale na druhou stranu nejsou tak veliké, oba telefony jsou v tomto ohledu lehce nad průměrem a plynule zvládnou všechny mobilní hry, navíc nároční hráči budou spíš volit z modelů s větší úhlopříčkou. Za vyšší výkon a větší úložiště si odnáší dva body Sony Xperia X Compact.
Speciální funkce a fotoaparát
Pokud bychom si měli z obou telefonů vybrat, hrály by vedle subjektivních preferencí ohledně vzhledu a typu displeje důležitou roli i specifické vlastnosti obou zařízení. Nejdůležitější z nich je již zmiňovaná voděodolnost. Ta se vyplatí i v případě, že si smartphone nebereme do vany, stačí mít jistotu, že se nepoškodí v dešti. V tomto ohledu tentokrát vítězí Samsung, ačkoliv právě Sony bylo průkopníkem voděodolných telefonů. Další výhoda nové „á trojky“ se skrývá hluboko v položkách nastavení a potěší hlavně profesionální uživatele, kteří ocení možnost dvou nezávislých a zabezpečených identit v jednom telefonu.
Samsung Galaxy A3 (2017) totiž stejně jako jeho větší varianta A5 (2017) obsahuje v uživatelské nadstavbě možnost přepnutí do zabezpečené složky, která kromě šifrovaného úložiště nabízí i možnost instalace kompletní druhé identity. V rámci této složky lze nastavit druhý e-mailový účet i druhou identitu sociálních sítí, praktická věc a druhý bod pro A3 (2017).
Z hlediska specifikací disponuje Xperia X Compact lepším snímačem s 22,9Mpx rozlišením a velmi rychlým autofokusem (0,27 s). Při dostatečném světle fotí velmi dobře, v laboratoři dokázala rozeznat 2 162 párů linek a při horším osvětlení jsme jí naměřili vyšší šum (2,4 VN1). Použitý objektiv má tříosou optickou stabilizaci a světelnost f/2,0. Galaxy A3 (2017) má snímač s nižším, 12,8Mpx rozlišením, ale lepší světelností f/1,9 a objektiv bez optické stabilizace. V naší laboratoři jsme mu naměřili nižší šum (1,5VN1) a výrazně pomalejší ostření s autofokusem (1,43 s), snímač dokázal rozpoznat jen 1 613 párů linek. Pořízené fotografie jsou horší než u Xperie X Compact, i když za šera má Galaxy A3 (2017) výhodu. Bod v tomto případě ale jednoznačně připadá Sony.
Celkovým skóre 3:2 zvítězil v našem malém duelu dražší model Sony Xperia X Compact, ale vítězství je to těsné a obě zařízení si s ohledem na poměr mezi výkonem a cenou odnášejí hodnocení „velmi dobrý“.
Malé smartphony
Pořadí 1. 2.
Produkt Sony Xperia X Compact Samsung Galaxy A3 (2017)
Mobilní sítě GSM, GPRS, Edge, UMTS, LTE Cat. 6 GSM, GPRS, Edge, UMTS, LTE Cat. 4
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 4,6“ / 720 x 1 280 bodů / IPS 4,7“ / 720 x 1 280 bodů / AMOLED
CPU / GPU / RAM Qualcomm Snapdragon 650 (6x 400-1 800 MHz) / Adreno 510 / 3 GB Exynos 7870 (8x 546-1 590 MHz) / Mali-T830 / 2 GB
Výbava 1x nanoSIM, microSD, Wi-Fi 802.11ac, USB-C, BT 4.2, FM rádio, NFC, 23+5 Mpx 1x nanoSIM, microSD, Wi-Fi 802.11ac, USB-C, BT 4.2, IP68, FM rádio, NFC, 13+8 Mpx
Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) 32 GB (21,78 GB) / microSD / * 16 GB (10,11 GB) / microSD / *
Max. jas / šach. kontrast 523,3 cd/m2 / 118 : 1 439,5 cd/m2 / 141 : 1
Výdrž baterie (on-line video) / nabíjení 8:37 h:m / 2:32 h:m 12:48 h:m / 2:03 h:m
PCMark 1.0 6 002 bodů / 12:24 h:m 4 882 bodů / 16:01 h:m
3DMark (ISU / SSE) / AnTuTu 19 053 / 1 368 / 77 240 bodů 8 482 / 481 / 45 598 bodů
Operační systém Android 6.0 Android 6.0
Rozměry a hmotnost 129 x 65 x 9,9 mm, 135 g 135 x 65 x 8 mm, 134 g
Cena 11 490 Kč 8 990 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,4) velmi dobrý (1,7)
Výdrž na akumulátor
Malé telefony s úhlopříčkou pod 5“ mají ohromnou výhodu v dlouhé výdrži na baterii. Ačkoliv jsou Xperia X Compact a Galaxy A3 (2017) osazeny akumulátory s průměrnou kapacitou 2 700, resp. 2 350 mAh, vydržely oba telefony v testu PCMark výrazně déle než 10 hodin provozu. Stejně vysokých hodnot jsme dosáhli i při testu kontinuálního přehrávání videa streamovaného z internetu při displeji vytaženém na maximální jas (8:37 h:m, resp. 12:48 h:m). Zvláště výdrž modelu Samsung Galaxy A3 (2017) je s ohledem na 2 350mAh baterii famózní. Dlouhé výdrže dosahuje telefon s hmotností 134 gramů částečně díky displeji s malou úhlopříčkou a omezeným rozlišením, částečně díky 14nm procesoru Exynos 7870, který má o 30 procent nižší spotřebu než 28nm procesory (jako je i šestijádrový Snapdragon 650 v Xperii X Compact). U obou telefonů se ale jasně projevuje pozitivní vliv malé velikosti a omezeného rozlišení displeje na výdrži baterie.
O autorovi| MICHAL BAREŠ, autor@chip.cz