Nejpopulárnější alternativní verze Androidu na světě přestala existovat. Za jejím koncem je příběh plný zrady, intrik a špatných manažerských rozhodnutí - ale také rychlého znovuzrození.
Když v září 2013 oznámil Steve Kondik, že velmi oblíbená alternativní verze Androidu nazvaná CyanogenMod bude komerčně nabízena přímo výrobcům mobilních zařízení, měli se svým partnerem Kirtem McMasterem velké ambice: v podobě svého operačního systému CyanogenOS chtěli prodávat lepší variantu Androidu, než vyvíjí samotný Google. Namísto souboje s internetovým obrem je však nyní, po třech letech jasné, že tento plán byl až příliš smělý.
Investorům společnosti Cyanogen Inc. došla trpělivost, firma začala propouštět a od 31. prosince 2016 již není dostupná ani webová stránka cyanogenmod.org, na které bylo možné dříve stahovat instalaci alternativního operačního systému pro mobilní zařízení s Androidem. Znamená to konec nejen placeného CyanogenOS ale také bezplatného CyanogenModu. Důvodů, které vedly k pádu celého projektu, je několik, ale na samém konci šlo především o sérii špatných manažerských rozhodnutí a zásadní neshody mezi oběma zakladateli, kteří nakonec svoje špinavé prádlo prali i na veřejnosti.
Zrada na vlastních principech
Vezměme to ale popořadě: Z počátku se zdálo, že by společnost Cyanogen Inc. mohla se svým novým obchodním modelem skutečně vydělat. Do roku 2015 byl CyanogenOS licencován několika menšími výrobci smartphonů, jako byli například OnePlus, Alcatel nebo Wileyfox, kteří do svých přístrojů nahrávali alternativní operační systém.
První známky toho, že v Cyanogen Inc. neprobíhá vše úplně hladce, vyšly na světlo v únoru 2016. Operační systém tehdy začal být doplňován tzv. MODs, tedy aplikacemi propojenými s operačním systémem, které nemohou být snadno odinstalovány nebo deaktivovány. To bylo jasným porušením tolik proklamovaného principu uživatelské přívětivosti, jedné z hlavních vlastností Cyanogenu. Rovněž to znamenalo opuštění principu striktní ochrany dat, dalšího z hlavních důvodů velkého úspěchu Cyanogenu. Uživatelé nebyli nadšeni především proto, že většina z těchto předinstalovaných aplikací (MODs) pocházela od Microsoftu, který minimálně od uvedení Windows 10 zrovna nepatří mezi průkopníky ochrany osobních dat.
V červenci 2016 následovala překvapivá informace, že společnost Cyanogen Inc. propustila všechny vývojáře svého operačního systému a dále se chce soustředit už jen na vývoj aplikací. Až do konce roku pak následovala jedna špatná zpráva za druhou: nejprve přišel Kondik o svoji pozici technického ředitele, pak společnost Cyanogen Inc. v listopadu oznámila, že zavírá své hlavní sídlo v Seattlu, a nakonec spoluzakladatel firmy a autor Cyanogenu Steve Kondik na konci listopadu firmu opustil. Ale ještě než se rozplynul dým nad oficiální vývojářskou skupinou CyanogenModu na Google+, zaútočil Kondik velmi nevybíravými slovy na adresu svého obchodního partnera, spoluzakladatele Cyanogen Inc. Kirta McMastera. Označil jej za člověka, který nemá žádnou vizi a který celý projekt pokazil kvůli nevhodné mediální strategii a špatným obchodním dohodám.
Ta nejhorší zpráva pro komunitu kolem Cyanogenu ale měla teprve přijít: den před Vánocemi bylo na firemním blogu oznámeno, že všechny služby CyanogenModu budou ke konci roku ukončeny, což se nakonec opravdu stalo. Mimo jiné i proto, že byla práva k názvu „Cyanogen“ v rámci komercializace projektu převedena na firmu Cyanogen Inc.
Jako fénix z popela
Přes všechny neúspěchy Kondik na práci na své vizi nerezignoval. Během velmi krátké doby se mu podařilo zmobilizovat vývojářskou komunitu zpět do práce, aby společně vytvořili novou verzi bývalého Cyanogenu (zdrojové kódy byly k dispozici jako open-source). Již o čtyři týdny později byl uvolněn nový, mírně upravený operační systém, zrozený jako bájný fénix z popela a nově pojmenovaný LineageOS.
Nyní je LineageOS dostupný ve verzi 14.1, založené na aktuálním Androidu 7.1, a instalovat jej lze do více než 60 různých (i několik let starých) zařízení. Zcela bez problému jej lze nahrát například do smartphonu Google Nexus 5, který je díky široké podpoře mezi vývojáři velmi často používán právě pro různé experimenty s alternativními operačními systémy. LineageOS pracuje naprosto plynule a velmi na nás zapůsobil svou použitelností a stabilitou. Když jsme jej ale prozkoumali blíže, zjistili jsme, že jde z podstatné části o starý známý CyanogenMod s novou úvodní obrazovkou. V LineageOS proto najdete oblíbené funkce z Cyanogen Modu, jako je velmi detailní nastavení soukromí nebo zvukový ekvalizér, dostupný v rámci celého operačního systému a instalovaných aplikací. Stejně jako jeho předchůdce nemá ani LineageOS předinstalovány aplikace od Googlu, ty si ale můžete během instalace operačního systému snadno doplnit sami.
V něčem se ale LineageOS od CyanogenModu přece jen liší. Například nejnovější vývojová sestavení (tzv. Nightly builds) neobsahují integrovaného správce grafických témat, který umožňuje velmi detailně upravovat vzhled operačního systému. LineageOS také ve svém výchozím nastavení nemá odemknutý administrátorský účet (tzv. root). Důvodem je, že platební služba Android Pay, využívající NFC, na rootnutých zařízeních nefunguje. Nic ale nebrání tomu, odemknout si administrátorský účet později.
A co je velmi důležité, LineageOS funguje se stejným týdenním cyklem aktualizací, jako měl CyanogenMod. Zatím to tedy vypadá, že katastrofický scénář vedoucí k zániku Cyanogenu nebude mít pro většinu jeho uživatelů žádné dramatické následky.
Nejdůležitější odkazy k LineageOS
Oficiální webová stránka lineageos. org neposkytuje zrovna jasné informace. Proto jsme pro vás připravili přehled důležitých odkazů na stránky s informacemi a možností stažení nového mobilního operačního systému. Začít byste měli na stránce wiki.lineageos.org/ devices, která obsahuje seznam všech mobilních zařízení, na která lze LineageOS instalovat. Kliknutím na vybrané zařízení přejdete na stránku s informacemi o daném smartphonu, včetně odkazu na postup instalace LineageOS do tohoto telefonu (viz obrázek níže).
Nejnovější testovací sestavení LineageOS můžete stahovat na stránce download.lineageos.org. Sestavení s označením „experimental“ umožňují upgrade na LineageOS 14.1 z CyanogenModu 13 a 14 bez celkového resetu telefonu. Jak ale uvádějí uživatelé v diskusním fóru na reddit.com/r/LineageOS, ne vždy funguje upgrade bez problémů. Toto fórum je také nejlepším místem, kde hledat odpovědi na otázky kolem LineageOS. Stejně jako u CyanogenModu musí být před instalací LineageOS odemknutý bootloader a instalováno Custom Recovery. Všechny potřebné informace najdete na webu xda-developers. com/ how-to-flash-install-custom-recovery.
Foto popis| LineageOS: Nástupce CyanogenModu LineageOS 14.1, postavený na Androidu 7.1, má velmi podobné funkce jako jeho předchůdce CyanogenMod. Jde například o striktní ochranu soukromí, která omezuje nechtěný přístup aplikací k datům.
BENJAMIN HARTLMAIER, RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz