Přejít k hlavnímu obsahu

Když čas utíká

Video v režimu time-lapse: zdokumentovat mnohahodinovou událost můžete i v několikaminutovém dokumentu. Ukážeme vám, jak na to. 

Časosběr ve filmu nebo časosběrná fotografie, anglicky time-lapse, tvoří jakýsi předěl mezi fotografováním a natáčením videa. Podobně jako klasický videozáznam je i časosběrné video tvořeno z jednotlivých snímků, ale rozdíl je v časové prodlevě mezi těmito jednotlivými záběry.

Zatímco u klasického filmu může být časový rozdíl mezi jednotlivými snímky 40 milisekund, není u časosběrného videa problém tuto prodlevu prodloužit na několik sekund, nebo klidně i minut. Pokud pak seřadíte jednotlivé snímky za sebe a pustíte je běžnou rychlostí videa (25 snímků za sekundu), uvidíte děj trvající minuty či hodiny během krátkého videa.

Mnoho moderních fotoaparátů i smartphonů je pro pořízení time-lapse videa připraveno. Jestliže váš fotoaparát tuto funkci nemá, můžete si pořídit externí dálkovou spoušť s touto možností. V manuálním režimu fotoaparátu nastavte krátký čas závěrky, aby jednotlivé snímky nebyly rozmazané. Deaktivujte také automatické zaostřování fotoaparátu, protože během fotografování se podmínky mohou měnit. Po správném nastavení už bude mít na délku záznamu vliv jen velikost paměťové karty a kapacita baterie.

Jak na to

1 Vyberte si zajímavý motiv a vhodné místo

Pro časosběrnou fotografii si můžete vybrat nejrůznější motivy - pohybující se mraky, tekoucí vodu, rozkvétající rostlinu nebo stavbu mrakodrapu. Zajímavá mohou být i frekventovaná místa, jako jsou sjezdovky, rušné křižovatky nebo stanice veřejné dopravy. My jsme pro náš příklad vybrali pokládání prkenné terasy na zahradě. Během záznamu by měla být kamera na stejném místě, případně by se měla rovnoměrně pohybovat. Proto pro záznam využijte stativ.

2 Správné nastavení časosběru

V nabídce fotoaparátu nebo externí spouště s intervalometrem vyberte volbu time-lapse - pokud je nabídka lokalizovaná, pak ji většinou najdete pod termínem časosběr. V závislosti na motivu nastavte interval snímání (například na 1 sn./s.). Počet snímků pak určí délku časosběrného snímku. U některých modelů je počet omezen na 999. Dobrým výchozím číslem pro vyzkoušení bude 400 snímků. U některých modelů fotoaparátu ještě můžete určit, jaká má být prodleva spouště. Máte-li chytrý telefon bez režimu time-lapse, stáhněte si z obchodu aplikaci, která ji podporuje (například Lapse It, Time Lapse cemera nebo Microsoft Hyperlapse Mobile).

3 Exponujte v manuálním režimu

Najděte si výhodné místo, fotoaparát umístěte do stativu a pomocí displeje nebo hledáčku a zoomu nastavte správný záběr. Počítejte s tím, že během doby může hlavní motiv změnit polohu. Přepněte na manuální režim a nastavte čas a clonu tak, aby byl expoziční čas krátký. Zvažte také změnu rozlišení fotografií, především pokud máte malou paměťovou kartu. Pro video stačí menší fotografie v nižším rozlišení.

4 Příprava snímků

Některé fotoaparáty po posledním snímku časosběrné fotografie samy vytvoří video a uloží ho na kartu. V našem případě vytvořil fotoaparát Olympus OM-D M10 AVI soubor v rozlišení 1 280 x 720 bodů s frekvencí 10 sn./s. Video si ale můžete vytvořit i sami podle vlastních požadavků. Přetáhněte fotografie do nového adresáře osobního počítače a spusťte editační program. Použít můžete například volně dostupný program Movie Maker od Microsoftu, který je součástí Windows Essentials.

5 Editace snímků

Označte všechny fotografie, které chcete zahrnout do videa, a přetáhněte je na volnou plochu programu Movie Maker. Označte všechny fotografie - například použitím klávesové zkratky [Ctrl]+[A]. V nabídce vyberte »Úpravy« a změňte podle uvážení (počtu fotografií, rychlosti děje a podobně) »Dobu trvání«. My jsme použili čas 0,1 s - na tak dlouho se ve videu objeví jedna fotografie.

6 Závěrečné úpravy

Na začátek videa můžete vložit titulek (»Domů / Titulek«) a video můžete případně opatřit nějakou hudbou (»Domů / Přidat hudbu«). Vytvořený projekt si uložte pomocí »Movie Maker / Uložit projekt jako«. Pak už můžete nechat Movie Maker výsledné video vygenerovat přes »Movie Maker / Uložit film« v požadovaném rozlišení. Výsledek můžete vystavit na sociálních sítích, například na YouTube. Naše ukázkové video najdete na adrese youtu.be/obBNso4qYa8 a youtu. be/O9kK2AyklH0. První vytvořil přímo fotoaparát, druhé program Movie Maker.

SIMON KIRSCH, PAVEL TROUSIL, autor@chip.cz

Příbuzná témata: