Mobilní telefon musí vypadat krásně nejen po vybalení z krabice, ale i po delším používání. Statistiky specializovaného serveru Clickrepair ukazují, které telefony jsou nejnáchylnější k poškozením způsobeným vodou či pádem a jak složitá, případně drahá bývá jejich oprava. Porovnali jsme iPhone 7 a Galaxy S7.
Stane se to rychle. Telefon v ten nejméně vhodný okamžik vyklouzne z kapsy, upadne na dlažbu a rozbije se. Řada telefonů je dnes vybavena pevným sklem pokrytým ochrannou fólií a je zasazena do kovového těla, leckdy s ochranou proti vniknutí vody. Většina telefonů tedy pád na chodník přežije v provozuschopném stavu, ale k čemu je vám v praxi smartphone s rozbitým displejem a jen částečně fungující dotykovou vrstvou? Před nákupem nového telefonu se tedy vyplatí zjistit, které modely jsou statisticky náchylnější k poškození a u kterých telefonů jsou nejdražší opravy.
Statistiky od servisních středisek
Server Clickrepair.de porovnává různé typy závad a poškození mobilních telefonů podle informací pocházejících přímo ze servisních středisek. Tyto informace jsou shromažďovány dlouhodobě a vycházejí z údajů nabytých minimálně po 100 dnech od prodeje daného typu, takže v tabulkách serveru Clickrepair.de nenajdeme údaje o absolutních novinkách, ale to je logické. Kromě údajů o četnosti oprav a typu závad u jednotlivých telefonů přináší server ve spolupráci s organizací Statista i výsledky uživatelských průzkumů. Ze zveřejněných analýz nasbíraných servisních a uživatelských dat mohou zájemci o nákup telefonu snadno zjistit informace o odolnosti a možnostech oprav jednotlivých modelů.
Jak jsme již poznamenali, tyto informace nejsou dostupné k absolutním novinkám a server je zveřejní až po nasbírání dostatečného množství dat. Tato procedura zabere minimálně 100 dní od zahájení prodeje a výsledky jsou dále pravidelně aktualizovány. V současné době nabízí server Clickrepair.de podrobné informace o více než 200 typech telefonů. Pro lepší orientaci jsou výsledky šetření prezentovány i v podobě celkového hodnocení, které odráží náchylnost jednotlivých zařízení k poškození způsobenému z různých příčin i složitost a finanční náročnost opravy.
Z porovnání s dlouhodobě nejlépe hodnoceným telefonem na tomto serveru, kterým je iPhone SE, nevycházejí modely iPhone 7 ani Galaxy S7 moc dobře, i když se oba mohou pochlubit voděodolným zpracováním. Právě kvůli zvýšené odolnosti vůči vodě mají tyto telefony pevnější spojení šasi, zadní části, displeje, tlačítek a portů, takže se mnohem hůře opravují. Demontáž telefonu navíc značně komplikují zahnuté displeje, což je právě případ modelu Samsung Galaxy S7 Edge, který si v kategorii složitosti oprav z dlouhodobého zkoumání odnesl nelichotivou známku 4,0 a pohybuje se tak na spodních příčkách žebříčku.
Většinou voděodolné
Podrobnější vyhodnocení dat nasbíraných serverem Clickrepair. de přineslo překvapivý závěr. Voděodolné telefony nečekaně často končí v servisu právě kvůli poškození způsobenému vniknutím vody. Například 11 procent vodotěsných iPhonů 7 Plus skončí v servisu právě kvůli vlhkosti, která se utvořila uvnitř telefonu a která způsobila většinou závadu displeje, někdy i baterie. Na druhou stranu je ale pozitivní zjištění, že všechny iPhony s poruchou způsobenou vnitřní vlhkostí bylo možné opravit. V případě Galaxy S7 bylo vniknutí vody do těla zařízení příčinou závady pouze v šesti procentech (Edge), respektive v devíti procentech (S7) servisních zásahů. Vniknutí vody je tedy jen výjimečně důvodem k opravě Galaxy S7, nicméně každý třetí utopený telefon již nebylo ekonomické opravovat.
Třetina všech rozbitých telefonů si při pádu poškodila displej, a tuto statistiku vůbec neovlivňuje fakt, že některé telefony mají tvrzené sklo Gorilla Glass a jiné ne. Náklady na opravu displeje samozřejmě nepokrývá záruka výrobce a bývají překvapivě vysoké. Ze všech nejdražší je oprava displeje iPhonu 7 Plus, i když tento fakt může být ovlivněn tím, že se jedná o nové zařízení a ve zkoumané době nebyly k dispozici žádné náhradní displeje od druhovýrobců. Každopádně stojí v servisu oprava displeje iPhonu 7 Plus mezi devíti a 12 000 Kč, což je víc, než kolik činí výrobní náklady celého telefonu. Náklady na opravu displeje obyčejného iPhonu 7 se pohybují od sedmi do 11 000 Kč a stejná oprava Galaxy S7 přijde průměrně na 6 000 Kč. Náklady na opravu iPhonů, které jsou na trhu již delší dobu, pak výrazně klesají. Například displej pro iPhone SE můžete sehnat již za necelé 3 000 Kč.
Citlivý fotoaparát iPhonu 7 Plus
Analýza statistických dat vykázala u iPhonu 7 Plus nečekaný vztah mezi poškozením displeje a fotoaparátu. V případech, kdy došlo k rozbití displeje následkem pádu, došlo ve většině případů i k poruše fotoaparátu. Tento fakt je o to překvapivější, že u běžné verze iPhonu 7 nemají tyto dvě závady vůbec žádnou souvislost.
iPhone 7 trpí podle získaných statistik ještě dalším, ne tak běžným problémem. Ten spadá do kategorie „opotřebení“ a týká se časté poruchovosti napájecího a datového lightning konektoru i audiokonektoru pro připojení sluchátek a headsetu. Závady, které se projeví do půl roku od zakoupení přístroje, řeší Apple bezplatnou opravou nebo výměnou, ale opotřebení krytu a výše zmíněných konektorů činí u klasických iPhonů 7 starších šesti měsíců i tak poměrně značnou položku ve statistikách oprav. Podle všeho to vypadá na občasné výpadky kvality výrobních linek.
Přes popsané problémy ale klasická verze iPhonu 7 vyniká spolu s menším iPhonem SE příkladným hodnocením v kategorii četnosti servisních oprav. Tato zařízení přicházejí do servisu nejméně často ze sledovaných modelů a přes poměrně drahé náhradní díly jsou náklady na opravu celkem příznivé. Jak iPhone 7, tak SE vedou žebříček spolehlivosti a překonávají nejen všechna konkurenční zařízení s Androidem, ale i starší verze iPhonů 6.
V porovnání s telefony řad iPhone 7 a 7 Plus je otevření šasi smartphonů Galaxy S7 a Galaxy S7 Edge o poznání náročnější, protože servisní technici nemají zvenku přímý přístup ke šroubkům. Samsung Galaxy S7 Edge se často poškodí po pádu a jeho celkové hodnocení zhoršuje i přílišná náchylnost k tvorbě vnitřní vlhkosti. Nasbírané údaje ze servisních středisek zajímavě doplňují i ankety spokojenosti uživatelů, které zpracovává společnost Statista. Z těchto průzkumů vyplývá, že 90 procent majitelů iPhonu 7 by zařízení doporučilo i ostatním uživatelům, zatímco stejné doporučení by ostatním dalo jen 72 až 77 procent majitelů telefonu Samsung Galaxy S7 a S7 Edge.
INDEX OPRAV
Hodnocení Frekvence oprav Obtížnost Celkové hodnocení
1 Apple iPhone SE 1,4 1,6 1,5
2 Apple iPhone 7 Plus 1,3 2,0 1,7
7 Apple iPhone 7 1,5 2,1 1,8
17 Samsung Galaxy S7 2,0 2,8 2,4
41 Samsung Galaxy S7 Edge 2,6 4,0 3,3
Hodnocení jako u školních známek
Foto popis| Součástky iPhonu 7 jsou osazeny na několika snadno vyměnitelných modulech, což usnadňuje opravy.
Foto popis| Komponenty telefonu Galaxy S7 jsou levnější než u iPhonu 7, demontáž šasi je ale velmi namáhavá.
Foto popis| Dvojitý fotoaparát smartphonu iPhone 7 Plus je překvapivě křehký a při pádu na zem se často rozbije spolu s displejem.
O autorovi| KURT ISAAK, MICHAL BAREŠ, autor@chip.cz