Krátké testy produktů, které se za uplynulý měsíc dostaly do Testovací laboratoře Chipu.
MacBook Pro
Apple představil Touch Bar, nový nástroj na ovládání kontextových funkcí počítače. Vyzkoušeli jsme, zda opravdu ulehčuje, nebo dokonce zrychluje práci.
Apple je na průšvihy zvyklý. Ten, který se v Cupertinu podařilo vyrobit s uvedením nového MacBooku Pro, ale patří k těm nepřehlédnutelným. I věrní uživatelé Applu se shodují, že MacBook Pro, osazený pouze USB-C a Thunderbolt 3 porty, kterému chybí čtečka SD karet a disponuje pouze napevno přiletovanou pamětí a SSD diskem, navíc v obou případech s omezenou kapacitou, si označení „Pro“ ani náhodou nezaslouží.
Dotyková OLED lišta nahrazuje tlačítka
Největší technologickou inovací tohoto notebooku je nová dotyková lišta Touch Bar, která u nejdražších konfigurací nahradila vrchní řadu funkčních kláves a která umožňuje aktivaci různých funkcí podle okamžitého pracovního kontextu. Při práci s pracovní plochou macOS toho na liště moc neuvidíme a větší část Touch Baru zůstává tmavá. Funkční klávesy pro práci s otevřenými okny a aplikacemi a regulátor hlasitosti se objeví až po klepnutí na ikonu šipky na dotykové liště.
Zajímavější funkce Touch Baru se objeví až po spuštění správných programů, například prohlížeče Safari. V závislosti na kontextu se na OLED displeji rozzáří oblíbené položky, vyhledávací tlačítko, klávesa [Backspace] nebo navrhované opravy zadávaného textu.
Lidem, kteří s počítači a internetem nepracují často, to může připadat jako dobrý nápad, ale pokročilí uživatelé, zvyklí psát deseti prsty, a zběhlí internetoví harcovníci se na rozsvícená tlačítka ani dívat nebudou.
To se ale změní v okamžiku, kdy si v Safari pustíme první film a na Touch Baru se objeví pruh pro rychlý posun v přehrávaném souboru. Při přehrávání filmu se na hlavním displeji nezobrazují rušivé ovládací prvky, což ocení například uživatelé střihacího programu Premiere Pro. Mile nás překvapilo, že rychlým posunem lze přeskočit i on-line videoreklamy, které se nám během testu zobrazovaly na displeji. MacBook Pro je tak možná nejdražší nástroj na blokování nevyžádané reklamy na světě, ale předpokládáme, že provozovatelé YouTube a dalších videoknihoven toto opomenutí rychle opraví.
Rychlé hledání funkcí
Pro využití funkčnosti dotykové plošky Touch Bar musí aplikace třetích stran podporovat speciální API, což již dnes například dokáže kompletní balík programů Creative Cloud Suite od Adobe. Při práci s Photoshopem se na kontextovém displeji zobrazují relevantní funkce vybraných nástrojů, ale občas to nefunguje úplně ideálně. Například poslední čtyři kroky funkce Undo, kterou lze vrátit nechtěné změny v úpravě dokumentu, se zobrazují v podobě čtyř malých ikon, které mají naznačit výsledek odstranění změn, ale v praxi z nich nelze naznačovanou informaci vůbec vyčíst.
Když jsme půjčili nový MacBook Pro našim grafikům, aby jej zkusili používat namísto svých klasických MacBooků, byl výsledek tristní. Stejně jako většina profesionálů totiž používají notebook v kombinaci s externím monitorem a USB klávesnicí a myší, takže vzhledem k tomu, že Apple prozatím neuvedl externí klávesnici s Touch Barem, grafici o nový nástroj vůbec nejevili zájem.
Touch Bar tak plní svou funkci jen částečně. Většina programů jej nepodporuje a u některých aplikací je ovládání jeho prostřednictvím méně ergonomické než bez něj. Vzhledem k tomu, že nemá hmatovou odezvu, nelze jej přesně ovládat bez oční kontroly, a používáte-li k MacBooku externí klávesnici, pravděpodobně si na něj nikdy nezvyknete. Na druhou stranu aplikace jako Safari a Photoshop ukazují, že Touch Bar by mohl práci s počítačem do určité míry zjednodušovat. Nejsme si ale jisti, že si Touch Bar zaslouží označení „Pro“ nástroje.
Foto popis| Při práci s Photoshopem naznačuje Touch Bar efekt posledních čtyř kroků. V praxi to bohužel není moc užitečné.
Foto popis| Při práci na ploše systému macOS zůstává většina funkčních kláves skrytá a objeví se až po dotyku na Touch Bar.
Foto popis| Profesionální uživatelé mají MacBook Pro většinou připojen k externímu monitoru a USB klávesnici, takže Touch Bar používat nebudou.
O autorovi| SEPP REITBERGER, autor@chip.cz
Superrychlý panel
AOC AGON AG251FZ
24,5“ monitor přináší jako zatím jeden z mála obnovovací frekvenci 240 Hz a podporu AMD FreeSync, takže je určen hlavně pro náročnější hráče akčních titulů. S ohledem na co nejvyšší rychlost používá monitor TN panel s 1ms dobou odezvy, takže nenabízí tak prokreslené barvy a tak široké úhly pohledu jako IPS nebo VA monitory, ale to je nutná technologická daň za rychlost.
Česky lokalizované OSD menu se ovládá několika tlačítky, ukrytými na spodní hraně monitoru. Rozložení nabídek menu je přehledné a ovládat jej lze nejen prostřednictvím tlačítek na monitoru, ale i pomocí praktického dálkového ovladače, připojeného k miniUSB portu monitoru. Na zadní straně monitoru najdeme dva 3,5mm audiojacky, analogový D-Sub a řadu digitálních videovstupů (DisplayPort, 2 x HDMI a DVI).
V pravé zadní části monitoru se pak nachází USB 3.0 rozbočovač se čtyřmi porty, z nichž dva jsou snadno přístupné z pravého boku, kde jsou vedle nich umístěny ještě dva audiokonektory pro snadnější připojení headsetu. Pro snadnější uchycení momentálně nepoužívaného headsetu je monitor vybaven i praktickým výklopným háčkem. Z ergonomického hlediska nemůžeme monitoru nic vytknout. Ve výbavě je výškově stavitelný podstavec a monitor lze natočit o 90° do režimu portrét.
AOC AGON AG251FZ
TECHNICKÁ DATA
Displej / rozlišení 24,5“ / 1 920 x 1 080 bodů / matný/ TN
Max. jas / kontrast 400 cd/m2 / 1 000:1
Doba odezvy / max. frekvence 1 ms / 240 Hz
Videovstupy DisplayPort, 2 x HDMI, DVI, D-Sub
Úhly pohledu (vodorovně / svisle) 170° / 160°
Spotřeba - běžný provoz / max. 18 W / 24 W
Cena 10 990 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,4)
Kompaktní multifunkční zařízení
Canon Pixma TS6052
Malá designová inkoustová multifunkce je určena hlavně pro domácí zákazníky, kteří občas potřebují tisknout fotografie a hodí se jim i kopírka a skener. V ceně zařízení je Wi-Fi a hardwarová duplexní jednotka. Ve výbavě je i 7,6cm barevný dotykový displej. Pixma TS6052 používá pět inkoustových kartridží (tři barevné a dvě s černým inkoustem). K dispozici jsou dva druhy kartridží. Menší s kapacitou na 180 stran a větší XL, které stačí na zpracování 600 stran černobílého, resp. 400 stran barevného tisku.
S ohledem na tiskové náklady rozhodně doporučujeme zvolit XL kartridže. Pro připojení k počítači můžete použít rozhraní USB 2.0, a pokud budete chtít tisknout z více počítačů, nabízí se tisk prostřednictvím bezdrátové Wi-Fi sítě. Díky velkému grafickému displeji je připojení k domácímu Wi-Fi routeru snadné. Ovládací prostředí je přehledné a lokalizované do češtiny. Při tisku textu používá tiskárna běžný papír ze spodního zásobníku s omezenou kapacitou na 100 listů A4. Do zadního podavače se na výšku zakládají fotopapíry. Kvalita fotografií je výborná - pro tuto činnost je tento model jako stvořený. Líbily se nám i textové výstupy. Barevné kopie již tak zdařilé nejsou. Rychlost tisku je dobrá, zařízení zvládne v reálném provozu okolo 10 stran za minutu, tisk fotografie formátu A4 zabere minutu a půl, fotografie o velikosti 10 x 15 cm je hotova za 36 sekund.
Canon Pixma TS6052
TECHNICKÁ DATA
Rozlišení tisk / skener 4 800 x 1 200 dpi / 1 200 x 2 400 dpi
Rychlost tisku (K / CMYK) 15 /10 stran A4 / min.
Výbava USB 2.0, Wi-Fi 802.11n, duplex, grafický displej
Kapacita vstupní / výstupní 100 + 20 / 100 listů A4
Rozměry a hmotnost 37 x 31 x 14 cm, 6,2 kg
Tiskové náklady (norm. / XL) 1,30 / 0,94 Kč (K), 3,80 / 2,31 Kč (CMYK)
Rychlost tisku (10 str., 18 str. PDF) 64 s / 95 s
Duplexní tisk (10 stran A4) 3:14 m:s
Cena 2 990 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,8)
Plná výbava
HP OfficeJet Pro 8720
Inkoustová multifunkce HP OfficeJet Pro 8720 je určena hlavně pro kanceláře, čemuž odpovídá i bohatá výbava, vysoká rychlost a robustní konstrukce. Součástí výbavy je kromě možnosti připojení přes USB i Wi-Fi adaptér a LAN konektor, dále je přítomna duplexní jednotka, ADF a nechybí ani velký vstupní a výstupní zásobník papíru. Výstupní zásobník má netradiční provedení - je to prostor za čelním panelem s displejem, takže se nestane, že by vytištěný papír z tiskárny vypadl. Ve výbavě je také USB port pro rychlý tisk z flash disku.
Ovládání je realizováno přes barevný dotykový displej s 11cm úhlopříčkou, kterým se řídí i kopírování, skenování a faxování, neboť na tiskárně nejsou žádná mechanická tlačítka. Díky vylepšeným tiskovým hlavám dokáže tiskový engine pracovat zároveň se dvěma listy papíru, což se projevuje např. při oboustranném tisku, kdy z tiskárny vyjíždějí v rychlém sledu za sebou dva listy. Díky tomu jsme při oboustranném tisku 10stránkového testovacího dokumentu naměřili velmi dobrý výsledek (1:01 min.), přičemž tisk téhož dokumentu na jednu stranu papíru trval 47 s. Kvalita tisku textu je velmi dobrá. Zařízení pracuje se čtyřmi inkousty a výrobce kromě standardních nabízí i větší XL zásobníky, se kterými je tisk levnější, ovšem i tak poměrně drahý.
HP OfficeJet Pro 8720
TECHNICKÁ DATA
Rozlišení tisk / skener 4 800 x 1 200 dpi / 1 200 x 1 200 dpi
Rychlost tisku (K / CMYK) 24 / 20 stran A4 / min.
Výbava USB 2.0, LAN, Wi-Fi 802.11n, duplex, ADF, fax, NFC
Kapacita vstupní / výstupní 250 + 50 (ADF) / 150 listů A4
Rozměry a hmotnost 53 x 50 x 34 cm, 15 kg
Tiskové náklady (norm. / XL) 0,72 / 0,55 Kč (K), 3,00 / 1,95 Kč (CMYK)
Rychlost tisku (10 str., 18 str. PDF) 47 s / 57 s
Duplexní tisk (10 stran A4) 61 s
Cena 6 499 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,5)
Výborný, ale nudný
Huawei P10
Huawei P10 přináší řadu vylepšení oproti P9, ale jedná se jen o drobnou evoluci, kterou spíše než vývojovému centru přičítáme sledování trendů trhu. Je o něco užší, o něco tenčí, nabízí o něco vyšší výpočetní a o poznání vyšší herní výkon, větší kapacitu operační paměti i úložiště, černobílý snímač s vyšším rozlišením a baterii s o trochu vyšší kapacitou, ale i když se všechna tato chvályhodná vylepšení promítla ve zvýšení uváděcí ceny jen o 1 000 Kč, telefon nemá žádnou novou funkci, kvůli které by současní majitelé P9 pocítili nutkavou potřebu koupit novější model.
Kontroverzní novinkou je přesun snímače otisků prstů z podle nás ergonomicky vhodnějšího umístění na zádech přístroje pod displej. Kvůli tomu musel Huawei zmenšit úhlopříčku, což se pozitivně projevilo zúžením šasi o dva milimetry. Snímač otisků prstů je multifunkční a při znalosti správných pohybů poslouží i jako tlačítko pro návrat zpět a přepínač mezi otevřenými aplikacemi. Praktická myšlenka, ale ve verzi, kterou jsme měli možnost otestovat, ne moc logická. Další inovací prošel fotoaparát, který má na rozdíl od P9 optickou stabilizaci a kombinuje 12Mpx barevný s 20Mpx monochromatickým snímačem. Díky tomu si mohl Huawei dovolit fígl v podobě dvojnásobného zoomu, který má téměř optickou kvalitu.
Kvalita fotografií je na vysoké úrovni, snímky jsou krásně prokreslené a při dostatku světla prakticky nevykazují šum. U testovaného modelu jsme však zaznamenali problémy při fotografování v automatickém režimu. Zkušební záběry i fotografie z exteriérů postrádaly hloubku, a to i za denního světla. Při přepnutí do profesionálního režimu však problémy zmizely. Spíše než fotoaparátu tak klademe vinu ještě neodladěnému firmwaru. Díky procesoru Kirin 960 a 4 GB RAM má telefon přebytek výkonu pro všechny aplikace, grafický procesor Mali G71 je superrychlý.
S 3 200mAh baterií telefon v testu PCMark dosáhl výdrže okolo deseti a půl hodiny, v testu přehrávání on-line streamovaného videa na plný výkon displeje zvládl pracovat 9 hodin a 29 minut, přičemž se plně nabije za výborné dvě hodiny a osm minut. V reálném náročnějším používání bychom však ani s 3 200mAh baterií nespoléhali na dva dny a jednu noc provozu bez dobití. Displej sice dostal jen Full HD rozlišení, ale výrobce použil kvalitní panel s vysokou svítivostí 531,9 cd/m2 a slušným kontrastem 121:1.
Displej je od výrobce překrytý fólií, která je sice praktická, ale viditelná a po několika týdnech se nám začala odlepovat. Lze ji sice strhnout, čímž telefon získá na kráse, bohužel jen na chvíli. Pod fólií se totiž skrývá displej bez oleofobní vrstvy, takže se rychle upatlá a není moc příjemný na dotek. Při všem, co bylo řečeno, je Huawei P10 vynikající telefon a momentálně se nachází na páté příčce našich dlouhodobých srovnávacích testů.
Skvělé fotky v profi režimu
Díky dvěma senzorům a bohatým možnostem manuálního nastavení produkuje telefon v profesionálním režimu velmi detailní snímky s vysokou barevnou přesností.
+ Vysoký výkon, skvělé zpracování, v profi režimu vynikající fotoaparát.
- Horší fotografie v automatickém režimu, neatraktivní fólie na displeji.
Huawei P10
TECHNICKÁ DATA
Mobilní sítě GSM, GPRS, Edge, UMTS, LTE Cat. 12
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 5,1“ / 1 920 x 1 080 bodů / IPS
CPU / GPU / RAM HiSilicon Kirin 960 (8 x 903-2 360 MHz) / Mali-G71 / 4 GB
Výbava 2 x nanoSIM nebo 1 x nanoSIM + 1 x microSD, Wi-Fi 802.11ac, USB-C, BT 4.2, NFC, 13+20+8 Mpx
Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) 64 GB (52,66 GB) / microSD / *
PCMark 1.0 7 559 bodů / 10:29 h:m
3DMark (ISU/SSE) / AnTuTu 26 916 / 1 865 / 134 297 bodů
SAR 1,49 W/kg
Operační systém Android 7.0 + EMUI 5.1
Rozměry a hmotnost 145 x 70 x 7,3 mm, 147 g
Cena 15 990 Kč
Známka Chipu výborný (1,3)
Lehký a zabezpečený
Toshiba Portégé X20W-D-10R
Toshiba Portégé X20W-D je určena hlavně pro firemní uživatele, kterým nebude vadit vysoká cena a kteří ocení lehkou a odolnou konstrukci magneziového těla. Notebook váží jen jeden kilogram a přitom nabízí špičkový výkon a nadstandardní ochranu dat. Testovaná konfigurace obsahuje procesor Intel Core i7-7600U, 16 GB RAM a 512GB SSD disk, bohužel jen s rozhraním M.2 SATA. Všechny konfigurace pracují pod 64bitovým systémem Windows 10 Professional a jsou vybaveny bíle podsvícenou klávesnicí, dobře znějící dvojicí reproduktorů Harman Kardon a bezdrátovými adaptéry Wi-Fi (standardu 802.11ac) a Bluetooth.
Z portové výbavy je zde pouze jeden konektor USB 3.0 a konektor USB-C (Thunderbolt 3), který slouží i pro napájení notebooku. S přístrojem se dodává i redukce z portu USB-C na HDMI. Vynikající 12,5“ IPS dotykový displej se dodává s matnou fólií a jeho povrch je chráněn sklem Corning Glass Gorilla 4. Nabízí dobré zorné úhly a nezrcadlí se na něm světelné odlesky. Pro pohodlné ovládání přístroje můžete navíc použít přibalené dotykové pero a díky tomu, že displej lze otočit o 360 stupňů, je možné notebook používat i jako tablet. Při otáčení displeje oceníte tenké, ale pevné magneziové tělo a velmi dobře zpracované otočné panty. Z hlediska použitých materiálů a zpracování působí notebook výborným dojmem a pocit kvalitního produktu umocňuje standardní tříletá záruka s opravou u zákazníka a také Zárukou spolehlivosti Toshiba (Reliability Guarrantie).
Ta garantuje, že pokud během prvního roku od zakoupení notebook vypoví službu vinou výrobní vady, získá zákazník kromě záruční opravy také celou pořizovací cenu zpět. Jelikož se u notebooku očekává firemní nasazení, a tudíž i práce s důležitými daty, je přístroj vybaven nadstandardními bezpečnostními prvky. V levém horním rohu touchpadu se nachází čtečka otisků prstů a nad displejem je umístěna IR kamera pro autentizaci obličeje. Výrobce navíc nabízí vlastní BIOS s nadstandardními bezpečnostními prvky. Při testu jsme narazili i na některé nedostatky. Klávesy mají na výšku menší velikost (alfanumerické klávesy mají rozměry 15,2 x 13 mm) a při psaní je tak třeba dávat zvýšenou pozornost na přesnost úhozu. Nepotěšila nás kratší výdrž baterie, která v náročném testu PC Mark činila 3:30 h, v reálném provozu lze čekat výdrž okolo pěti hodin. Při zátěži se pak ozve ventilátor, který má dost práce s uchlazením výkonných komponent. Z nějakého důvodu navíc Toshiba použila pouze pomalejší M.2 SATA SSD disk s průměrnými přenosovými rychlostmi na úrovni 475 MB/s při čtení a 247 MB/s při zápisu. NVMe disk by byl mnohem lepší volbou.
Toshiba Portégé X20W-D-10R
TECHNICKÁ DATA
CPU / RAM Intel Core i7-7600U / 2 x 2,8Š3,9 GHz / 16 GB
Grafika Intel HD Graphics 620
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 12,5“ / 1 920 x 1 080 bodů / IPS / matný / dotykový
SSD / HDD / ODD 512 GB / * / *
Výbava 1x USB 3.0, 1x USB-C, redukce z USB-C na HDMI, Wi-Fi (802.11ac), Bluetooth 4.2, dotykové pero
PC Mark 8 (Home/Work) 3 589 / 4 811 bodů
PC Mark 8 Home 3:30 h:m
3DMark SD / Cinebench R15 4 195 / 348 bodů
Rozměry a hmotnost 299 x 218 x 16 mm, 1 032 g
Cena 51 500 Kč
Známka Chipu dobrý (1,3)
Základní SSD disk
Toshiba SSD A100 240 GB
Tento SATA SSD spadá do kategorie základních disků, primárně určených pro upgrade staršího notebooku z HDD na SSD. Série A100 neaspiruje trhat výkonnostní rekordy, výrobce sice slibuje rychlosti okolo 550 MB/s, resp. 480 MB/s, ale na obalu zmíněny nejsou. Od tohoto SSD jsme zázraky nečekali, přesto nás v laboratoři příjemně překvapil slušnými přenosovými rychlostmi 426 MB/s při čtení a 451 MB/s při zápisu. Rychlost čtení by mohla být vyšší, ale alespoň při čtení dosahuje tento SSD použitelné přístupové doby 0,042 ms. Rychlost zápisu sice vypadá slibně, ale bohužel u něj disk pracuje s velmi pomalou přístupovou dobou 0,205 ms. Zájemce o snadný upgrade nepotěší absence nástroje pro klonování operačního systému. (toshiba-czech.com, 2 300 Kč)
Známka Chipu dobrý (2,4)
Slušný zdroj
Zalman ZM600-TX
Kvalitní zdroje s výkonem přes 600 W bývají drahé, tento model od firmy Zalman však díru do peněženky neudělá. Jeho výkon stačí i na desktop osazený rychlým procesorem a dvěma výkonnými grafickými kartami (disponuje dvěma 8pinovými konektory). S ohledem na cenu nelze čekat modulární variabilitu kabelů, ale kompromisy se už netýkají účinnosti (80 Plus Bronze) ani hlučnosti (díky 12cm ventilátoru s inteligentní regulací otáček pracuje potichu). Milovníci tuningu ocení modré podsvícení. (zalman.co.kr, 1 350 Kč)
Známka Chipu výborný (1,4)
Výkonná konzole
Sony PlayStation 4 Pro
Herní konzole Sony PlayStation 4 byla koncipována pro hraní her v rozlišení full HD (1 920 x 1 080 bodů) a verze Pro měla být připravena i na hry s rozlišením 4K (3 840 x 2 160 bodů). Díky osmijádrovému procesoru AMD Jaguar a grafickému čipu AMD Radeon je výkon této konzole oproti klasické PlayStation 4 přibližně dvojnásobný, ale v praktickém provozu jsme zjistili, že na hraní her v kvalitě 4K to ani tak mnohdy nedostačuje.
Na druhou stranu většina uživatelů stále používá televizor s rozlišením 1 920 x 1 080 bodů a vyšší výkon využije při hraní her s lepšími detaily nebo s vyšší snímkovou frekvencí. Kvalitu obrazu lze navíc vylepšit prostřednictvím technologie upscaling, takže konzole umí přepočítat obraz s nižším rozlišením na větší. PlayStation 4 Pro podporuje u her a filmů technologii HDR, která zajišťuje lepší podání hodně světlých, či naopak zastíněných částí. S konzolí je dodáván ergonomicky výborně navržený gamepad s vibrační odezvou a také sluchátka.
Pro náročnější uživatele, kteří by při hrách chtěli okusit virtuální 3D realitu, budou zajímavým volitelným doplňkem brýle Sony PlayStation VR. Za ty je ale nutné připlatit dalších 10 788 Kč. Pro připojení k televizoru slouží videovýstup HDMI 2.0 s dostatečnou datovou propustnost i pro 4K rozlišení při frekvenci 60 snímků za sekundu. Nechybí optická mechanika Blu-ray a konzole nabízí i trojici portů USB 3.1, optický zvukový výstup, bezdrátový adaptér Wi-Fi standardu 802.11ac a bezdrátové rozhraní Bluetooth 4.0.
Při testu jsme měli možnost na konzoli vyzkoušet jak starší tituly Assassins Creed, Far Cry Primal, Uncharted 4: A Thiefs End, tak nejnovější pecky typu The Last Guardian a Horizon Zero Dawn, a ve všech případech se na televizoru s rozlišením Full HD zobrazoval obraz bez jakýchkoli prodlev, a to i při volbě nejvyšších detailů. I při plném vytížení pracuje konzole ve Full HD rozlišení příjemně potichu, ve 4K je ale znatelně hlučnější. Líbilo se nám snadné používání systému. Do mechaniky Blu-ray vložíte optický disk s hrou a bez instalace se můžete během chvíle ponořit do herního světa. Menu konzole není bohužel lokalizováno do češtiny a zásadní výtka směřuje k tomu, že na konzoli PS4 si nezahrajete hry určené pro předchozí generaci PS3. Zařízení můžete samozřejmě použít i pro přehrávání DVD a Blu-ray filmů a pro streamování multimediálního obsahu z internetu.
Sony PlayStation 4 Pro
TECHNICKÁ DATA
APU AMD Jaguar (8 x 2,13 GHz) / AMD Radeon (36 GCN, 911 MHz)
RAM / HDD 8 GB / 1 TB
Výbava Blu-ray, HDMI 2.0, 3x USB 3.1, Wi-Fi (802.11ac), Bluetooth 4.0, 1 x ovladač
Rozměry / hmotnost 327 x295 x 55 mm / 3,3 kg
Cena 10 990 Kč
Známka Chipu výborný (1,4)
Dlouhá výdrž
Lenovo P2
Povedený dvousimkový telefon nabízí za necelých devět tisíc korun vynikající AMOLED displej a baterii s ohromnou kapacitou 5 100 mAh. Ta mu zajišťuje opravdu dlouhou výdrž, při běžném používání vydrží v reálném provozu v pohodě tři dny. Vynikající výsledek na úrovni 16 hodin nepřetržitého náročného běhu jsme zaznamenali i v testu PC Mark 2.0. Pro případ potřeby ještě delší výdrže má telefon na boku posuvnou páčku pro přechod do úsporného režimu s vypnutým datovým provozem, ve kterém Lenovo P2 dokáže být na telefonním příjmu i celý týden.
V úsporném režimu se displej přepne do černého zobrazení a na černém pozadí se pak zobrazuje pouze datum a čas a tři ikony: pro telefon, pro kontakty a pro SMS. Přes ohromnou kapacitu se baterie rychle dobíjí. Akumulátor lze v případě potřeby použít i jako powerbanku pro dobití jiných zařízení. K přednostem telefonu patří 5,5“ AMOLED displej, na němž se zobrazuje obraz v rozlišení 1 920 x 1 080 bodů. Displej reaguje na dotyk až deseti prstů a disponuje funkcí pro automatickou úpravu podsvícení podle intenzity okolního světla. Podsvícení displeje má velký rozsah: od tmavého zobrazení až po vysoký jas, použitelný i při práci na slunci.
Osmijádrový Snapdragon 625 v kombinaci se 4 GB operační paměti zajišťuje velmi dobrý výkon a výsledky zaznamenané ve výkonnostních testech jsou nadprůměrné. Výkon telefonu s přehledem stačí na sledování videa i na hraní her. Telefon nabízí 32GB datové úložiště, LTE a má i čtečku otisku prstů a technologii NFC. Šasi je celokovové a v jeho levém boku je umístěna zásuvka, do níž lze vložit buď dvě nanoSIM karty, nebo jednu nanoSIM a jednu microSD kartu. Poněkud slabší dojem na nás udělal 13Mpx fotoaparát, jímž dobré snímky pořídíte jen za dobrého světla; při horších světelných podmínkách se do fotografií vkrádá obrazový šum. Připomínku máme k tomu, že dotyková tlačítka jsou umístěna ve spodní části displeje: zabírají zde část zobrazovací plochy. Přitom domovské tlačítko se snímačem otisků prstů je umístěno pod displejem a vedle něj je na obou stranách dost místa, kam by se v pohodě vešla další dvě tlačítka.
Lenovo P2
TECHNICKÁ DATA
Mobilní sítě GSM, GPRS, Edge, UMTS, LTE
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 5,5“ / 1 080 x 1 920 bodů / AMOLED
CPU / GPU / RAM Qualcomm Snapdragon 625 (8 x 2 GHz) / Adreno 506 / 4 GB
Výbava 2 x nanoSIM nebo 1 x nanoSIM a 1 x microSD, Wi-Fi 802.11n, microUSB, BT 4.1, 13+5 Mpx
Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) 32 GB (24 GB) / microSD / *
PC Mark 2.0 4 901 bodů / 16:03 h:m
3DMark (ISU) / AnTuTu 13 867 / 63 240 bodů
Operační systém Android 6.0
Rozměry a hmotnost 153,5 x 76,5 x 8,6 mm, 179 g
Cena 8 990 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,6)
Levná laserovka
HP LaserJet Pro M102w
Pro domácí uživatele, kteří netisknou pravidelně a nepotřebují tisknout barevně, je ideální malá laserová tiskárna. Výhody tiskárny HP LaserJet Pro M102w ocení hlavně uživatelé, kteří potřebují tisknout textové dokumenty. V nich mohou bezpečně označovat důležité pasáže barevným zvýrazňovačem, aniž by došlo k rozmazání textu, jako tomu bývá u inkoustových tiskáren. Právě textové výtisky zvládá HP LaserJet Pro M102w ve výborné kvalitě - okraje písma jsou příkladně vykreslené a díky tomu jsou dobře čitelné i drobné fonty.
Na výtiscích s obchodní grafikou je výborně vytištěn světlý tisk na tmavém pozadí a na jednolitých plochách se nám líbil nízký rastr. Tiskárnu lze k počítači připojit jak přes USB, tak pomocí Wi-Fi. Udávaná rychlost činí 22 str./min při hardwarovém rozlišení 600 x 600 dpi s možností interpolace do režimu „FastRes 1200“. Ovladač je přehledný a lokalizovaný do češtiny. Praktické je, že je tiskárna vybavena zakrytým podavačem papíru na 150 listů, do kterého se zbytečně nepráší.
Nad zásobníkem je druhý, otevřený podavač, který umožňuje vložit dalších 10 listů papíru. Naměřená rychlost tisku sice nedosahuje proklamovaných 22 str./min., ale 18 stran A4 tiskárna zvládne v pohodě. Trochu mrzí absence hardwarové duplexní jednotky. Majitelé musí také počítat s vyššími náklady na tisk. Bez započtení nákladů na výměnu tiskového válce přijde jedna strana A4 cca na 1,20 Kč. Je to víc, než je dnes běžné, ale s ohledem na nízkou cenu tiskárny jsou tyto náklady pochopitelné.
HP LaserJet Pro M102w
TECHNICKÁ DATA
Rozlišení / rychlost tisku 600x600 dpi/ 22 str./min.
Připojení USB 2.0, Wi-Fi 802.11n
Kapacita vstupní / výstupní 150 + 10 / 100 listů A4
Rozměry a hmotnost 37 x 25 x 19 cm, 4,7 kg
Tiskové náklady 1,20 Kč
Rychlost tisku (10 str., 18 str. PDF) 42 s / 62 s
Cena 2 999 Kč
Známka Chipu výborný (2,0)
Použitelný tablet s Windows
Asus Transformer Mini (T102HA-GR014T)
10,1“ tablet Asus Transformer Mini se dodává s klávesnicí a Windows 10 a díky slušné hardwarové výbavě patří k málu tabletů cenové kategorie pod 10 000 Kč, na nichž se s tímto systémem dá opravdu pracovat. Potěšila nás i integrovaná čtečka otisků prstů a praktická podpěrka, díky které lze tablet postavit na stůl. Podpěrka se dvěma kovovými panty umožňuje polohování sklonu v rozsahu 170 stupňů.
Tělo tabletu je vyrobeno z lehké slitiny hořčíku a hliníku a působí prémiovým dojmem. 10,1“ dotykový IPS displej má lesklý povrch a rozlišení 1 280 x 800 bodů. Touchpad je bohužel malý a nepřesný, malá jsou i tlačítka klávesnice (14,4 x 11,6 mm), která se tak nehodí pro psaní delších textů. Klávesnice je však lehká (váží 251 g) a její připojení i odpojení je dílem okamžiku. Tablet vykázal v PC Marku dlouhou výdrž na baterii (9:52 hod), v běžném provozu ale vydrží i více než 12 hodin. Výkon procesoru, kterému sekunduje 4GB RAM, stačí na běžné úkoly, jako je práce s internetem či kancelářskými aplikacemi a přehrávání filmů a základních her, k provozu náročnějších aplikací ale Atom x5-Z8350 určen není. Výhodou je pasivní chlazení, díky kterému je tablet při práci naprosto bezhlučný.
Asus Transformer Mini (T102HA-GR014T)
TECHNICKÁ DATA
CPU / RAM Intel Atom x5-Z8350 / 4x 1,44 GHz / 4 GB
Grafika Intel HD Graphics
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 10,1“/ / 1 280 x 800 bodů / IPS/ dotykový/ lesklý
Velikost úložného prostoru 64 GB (eMMC)
Výbava kamera (2 Mpx), Wi-Fi (802.11ac), BT, microSD, microUSB, microHDMI, čtečka otisku prstů
PCMark 8 Home 1 498 bodů / 9:52 h:m
3DMark CG / SD 6 317 / 3 953 bodů
3DMark SD / Cinebench R15 927 / 101 bodů
Rozměry a hmotnost 259 x 170 x 8,6 mm, 536 g (787 g s klávesnicí)
Cena 9 990 Kč
CHIP velmi dobrý (1,8)
Pekelné tempo
Patriot Hellfire 480GB
Pořizovat si dnes klasický SATA SSD disk nemá prakticky smysl. Moderní základní desky a notebooky totiž podporují mnohem rychlejší disky, komunikující pomocí M.2 slotu s podporou protokolu NVMe se systémem přímo po páteřní PCIe sběrnici. NVMe SSD disky nabízí oproti SATA SSD mnohem vyšší přenosové rychlosti a kratší přístupové doby, navíc jsou menší a není je nutné připojovat kabely. Jedinou nevýhodou byla donedávna vyšší cena, i to je však minulostí.
Na trhu je dnes řada NVMe SSD disků s výborným poměrem mezi výkonem a cenou a jedním z nejzajímavějších je novinka Patriot Hellfire. K testu nám dorazila jeho 480GB verze, kterou lze koupit za cenu okolo 6 500 Kč a která slibuje přenosové rychlosti na úrovni 3 000 MB/s při čtení a 2 400 MB/s při zápisu. Výrobci často přehánějí, ale v naší testovací laboratoři jsme si ověřili, že tentokrát se Patriot dokonce u hodnoty zápisu podcenil. Disku jsme naměřili průměrnou přenosovou rychlost 2 693 MB/s při čtení, a dokonce 2 459 MB/s při zápisu s přístupovými dobami 0,031 ms (čtení) a 0,033 ms (zápis). Měření výkonu v IOPS vykázalo 32 095 IOPS (512 B) při čtení a 30 766 IOPS při zápisu, což jsou vynikající hodnoty. Patriot Hellfire se díky nim řadí mezi nejrychlejší NVMe disky na trhu, a je dokonce rychlejší než srovnatelná 500GB verze oblíbeného NVMe disku Samsung SSD 960 EVO, který je navíc o téměř tisíc korun dražší. Výrobce k disku bohužel nedodává klonovací program.
Patriot Hellfire 480GB
TECHNICKÁ DATA
Kapacita (nom. / opr.) 480 GB / 447,1 GB
Typ buněk MLC Řadič Phison PS5007-E7
Rozhraní PCIe 3.0 x4, M.2 NVMe
Prům. přen. rychlost (čtení / zápis) 2 693 MB/s / 2 459 MB/s
Prům. příst. doba (čtení / zápis) 0,031 ms / 0,033 ms
Rozměry 80 x 22 mm
Cena 6 499 Kč
Známka Chipu výborný (1,1)
Odolný školní chromebook
Acer Chromebook 11 N7 (CB311-7H)
Acer je jedním z mála odvážných výrobců, kteří na náš trh kromě klasických windowsovských notebooků pravidelně uvádějí i chromebooky. Ačkoliv tato kategorie zařízení ve světě zažívá ohromný boom, český trh je v jejich přijímání stále spíše konzervativní, i když prodeje měsíc od měsíce rostou. Chromebooky mají oproti počítačům a notebookům s Windows řadu výhod. Díky tomu, že se prakticky jedná o lokální pracovní internetový terminál s možností přehrávání off-line multimediálních dat, nepotřebují výbavu v podobě superrychlých procesorů, grafických karet a SSD disků.
Vystačí si s pomalejším CPU, malým lokálním úložištěm a cloudem. Přičteme-li k tomu absenci placeného operačního systému Windows, není divu, že se prodávají za mnohem nižší ceny než klasické počítače. Nenáročný webový operační systém je absolutně bezpečný a imunní vůči malwaru. Kompletní reinstalace zařízení do tovární podoby (tzv. Powerwash) navíc zabere jen necelé dvě minuty, takže jsou tato zařízení doslova ideální pro použití ve firmách a školách, kde minimalizují náklady na IT podporu. A právě pro školáky a studenty je primárně určen nejnovější model Acer Chromebook 11 N7.
11palcový chromebook má zesílené šasi a klávesnici odolnou vůči polití vodou, takže vydrží i drsnější zacházení a případnou katastrofu v podobě pádu ze stolu nebo zvrhnutí sklenice vody do klávesnice. Kvůli zesílenému šasi váží 11“ přenosný počítač o trochu víc než běžné chromebooky nebo notebooky se srovnatelnou úhlopříčkou, ale s 1 240 gramy jej stále mohou snadno přenášet i školáci. Relativně větší rozměry šasi (296 x 210 x 22 mm) umožnily osadit chromebook pohodlnou a dobře rozloženou klávesnicí s tlačítky nadstandardních rozměrů (15,9 x 15,4 mm).
Rozložení klávesnice je prakticky příkladné, nikde nepřekáží zbytečná tlačítka, hlavní ovládací prvky jsou na logických místech, chybí jen klávesa Delete, takže pro mazání je nutné používat pouze Backspace. To je drobnost, na kterou se dá rychle zvyknout. Klávesnice je lokalizovaná, obsahuje popisky s českou interpunkcí, ocenili bychom ještě popisek „zavináče“ na klávesové zkratce »[Alt Gr] + [V]« a namapování znaku „+“ na českou klávesnici. Pod klávesnicí je beztlačítkový, velmi dobře reagující touchpad s 11,5cm úhlopříčkou a podporou vícedotykových gest.
Díky lehké hardwarové výbavě vydrží Acer Chromebook 11 N7 pracovat na baterii i déle než slibovaných 12 hodin provozu, a to i při nastaveném vysokém jasu displeje. Přenosný počítač tak prakticky vydrží na baterii i velmi dlouhý pracovní den, v praxi jsme jej i při častém používání nabíjeli jednou za tři až čtyři dny. Během testu jsme s chromebookem často pracovali i bez připojení k Wi-Fi. Vytvářet a psát dokumenty bez přístupu na internet lze v současné verzi ChromeOS bez nutnosti pracného nastavení off-line režimu, stačí spustit aplikaci Dokumenty Google a kliknout na červené tlačítko se symbolem Plus, a vytvářené dokumenty se budou ukládat off-line, s diskovým úložištěm se poté automaticky synchronizují po připojení k internetu. Off-line režim má navíc pozitivní vliv na výdrž baterie, notebook v něm dokáže s lehce staženým jasem displeje pracovat skoro 20 hodin na baterii.
Testovaný model byl osazen matným nedotykovým displejem s rozlišením 1 366 x 768 bodů. Díky tomu se s tímto chromebookem snadno pracuje i na slunci. Na přímém slunečním světle bychom ocenili ještě trochu vyšší jas, nicméně čitelnost displeje byla i tak velmi dobrá. Pro milovníky dotykových displejů však Acer připravil prakticky identický model s dotykovým displejem. Víko displeje lze sklopit až do úplné roviny (180°). Na to, o jak levné zařízení se jedná, je kvalita displeje výborná.
Portová výbava je z pohledu univerzálních notebooků jen základní, ale pro chromebook stačí. Nabízí dva USB 3.0 (typ A) konektory s možností napájení externích zařízení, velký HDMI konektor, čtečku paměťových SD karet a 3,5mm audiovýstup. O bezdrátovou komunikaci se stará Wi-Fi adaptér standardu 802.11ac a Bluetooth. Pro videohovory je nad displejem přítomna i webová kamerka s HD rozlišením 720p.
Uživatelům zvyklým na Windows může přechod na chromebook sice chvíli trvat, ale v současné podobě lze s těmito zařízeními pracovat pohodlně i v off-line režimu. Pro plnou funkčnost však samozřejmě vyžadují připojení k internetu, se kterým dokážou naprosté většině uživatelů (kteří stejně pro práci s internetem používají smartphony s Androidem, takže koncept Googlu je pro ně prakticky známý) skvěle posloužit.
Acer Chromebook 11 N7 (CB311-7H)
TECHNICKÁ DATA
CPU / RAM Intel Celeron N3610 / 1,6 GHz Š 2,24 GHz / 4 GB
Grafika Intel HD Graphics
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 11,6“ / 1 366 x 768 bodů / TN / matný / nedotykový
Kapacita úložiště 32 GB (eMMC)
Porty 2x USB 3.0, HDMI, SD, audio
Rozměry a hmotnost
296 x 210 x 22 mm, 1 240 g
Operační systém Google Chrome OS 56.0.2924.110 (64bit)
Cena 8 490 Kč
Známka Chipu výborný (1,5)
Herní 28“ 4K monitor
AOC U2879VF
Vypadá to, že hráči počítačových her v poslední době zachraňují celé odvětví osobních počítačů. Výrobci chrlí herní počítače, notebooky a periferie s nebývalou kadencí, a tak se herní stroje stále častěji objevují i v naší testovací laboratoři. Patří mezi ně i monitory, jako je AOC U2879VF. 28“ displej s TN panelem o rozlišení 3 840 x 2 160 bodů má příjemně matný povrch a velmi krátkou dobu odezvy (1 ms), díky níž jsou rychlé herní nebo filmové scény vykresleny bez nežádoucích obrazových artefaktů.
Za obnovovací rychlost se u TN panelů platí menšími úhly pohledu, než jaké nabízí IPS či MVA zobrazovače, ale s tím dnes každý počítá. Kromě menších úhlů pohledu jsme neměli ke kvalitě obrazu výhrady. Na velmi dobré úrovni je jak jas, tak kontrast a monitor umožňuje současně zobrazovat obraz ze dvou zdrojů (PiP). Ty lze k monitoru připojit prostřednictvím videovstupů D-Sub, DVI, HDMI, popř. DisplayPort. Menu komunikuje česky a ovládá se pomocí čtveřice tlačítek, ukrytých pod spodním okrajem displeje. V menu si můžete vybrat z předpřipravených obrazových režimů (jsou označeny jako standardní, text, internet, hra, film, sport a uniformity), lze nastavit jas, kontrast i teplotu barev a můžete vyvážit poměr barevných složek RGB. Příjemně nízká je i spotřeba elektrické energie, při běžném provozu jsme naměřili příkon 27 W, při maximálním jasu a kontrastu jsme naměřili 37 W.
AOC U2879VF
TECHNICKÁ DATA
Displej / rozlišení 28“ / 3 840 x 2 160 bodů / TN / matný
Max. jas / kontrast 300 cd/m2 / 1 000:1
Doba odezvy 1 ms
Videovstupy D-Sub, DVI, HDMI, DisplayPort
Úhly pohledu (vodorovně / svisle) 170° / 160°
Spotřeba - běžný provoz / max. 27 W / 37 W
Rozměry 659 x 468 x 153 mm
Cena 8 690 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,8)
Překvapivě dobré pecky
Sencor SEP 300 MIC
Na trhu existuje nepřeberné množství levných peckových sluchátek a headsetů. Vzhledem k tomu, že většinou testujeme drahé a kvalitní modely, rozhodli jsme se udělat výjimku a vyzkoušet opravdu levné pecky od Sencoru. Za 230 Kč nelze čekat audiofilský zázrak, a ten se také nekonal, ale testované pecky rozhodně hrají lépe než většina headsetů dodávaných k mobilním telefonům. Zvukový přednes je příjemně neutrální, pecky sice lehce straní basům, ale nevyhýbají se ani výškám a při přehrávání kvalitních zdrojů se do nich úspěšně dokážou vydat.
Při přehrávání MP3 skladeb v běžné kvalitě přepadává většina reprodukce do oblasti středů. Samozřejmě mají slabší rozlišovací schopnosti, takže nástroje lehce splývají a nejsou tak dobře oddělené jako u dražších sluchátek, ale opět nic, co by nás při poslechu cestou do práce rušilo. Pecky jsou osazeny příjemnými násadkami (v balení jsou tři páry různých velikostí), které netlačí do uší, pevně drží a nevypadávají, dají se pohodlně nosit i delší desítky minut. Plochý kabel se zamotává méně, než bývá zvykem u kulatých hladkých kabelů, ale za „nemotavý“ bychom si jej označit nedovolili. Díky ovládacímu prvku s mikrofonem a jedním tlačítkem (1 x pauza, 2 x další skladba, 3 x předchozí skladba) poslouží pecky i jako handsfree. Za cca 230 Kč nelze čekat zázraky, ale v kombinaci s hudbou ve formátu Flac nás nesmírně překvapily kvalitou, srovnatelnou s peckami za pětkrát vyšší cenu.
Sencor SEP 300 MIC
TECHNICKÁ DATA
Typ sluchátek intraaurální
Frekvenční rozsah a impedance 20-20 000 Hz, 32 Ohm
Citlivost 96 dB
Hmotnost 15 gramů
Výbava 1,2m kabel s 3,5mm jackem, mikrofon
Cena 229 Kč
Známka Chipu výborný (1,6)
Levných 512 GB na SSD
Transcend SSD230S 512GB
Cenově dostupný 512GB SSD disk Transcend SSD230S s opravdovou kapacitou 477 GB využívá dnes oblíbené paměťové TLC buňky 3D NAND, které díky vrstvení umožňují dosažení vyšší kapacity SSD disků při zachování příznivé ceny. Výrobce u tohoto disku inzeruje průměrné přenosové rychlosti prakticky na úrovni maximální propustnosti SATA sběrnice, konkrétně slibuje 560 MB/s při čtení a 520 MB/s při zápisu, ale těchto hodnot se nám v naší laboratoři nepodařilo dosáhnout. Disku jsme sice naměřili rychlost čtení na úrovni 530 MB/s, ale při zápisu dosahoval pouze průměrných hodnot okolo 483 MB/s, s přístupovými dobami 0,041 ms při čtení a 0,040 ms při zápisu, i to je ale dobrý výsledek. Výrobce bohužel k disku nenabízí klonovací program. (transcend-info.com, 5 100 Kč)
Známka Chipu velmi dobrý (1,5)
Fotomultifunkce
Epson XP-630
Multifunkční zařízení Epson XP-630 používá pět inkoustových kartridží a zastane úlohu tiskárny, skeneru a kopírky; faxovat neumí. Primárně je však určeno k tisku fotografií (které podle výrobce při správném skladování mají vydržet 300 let) a umí popisovat i CD a DVD média. Připojení lze realizovat buď prostřednictvím USB portu, nebo bezdrátově k síti. Umožňuje tisknout bezokrajově a je osazeno hardwarovou duplexní jednotkou. S ohledem na výbavu nás mile překvapila nízká pořizovací cena. S XL kartridžemi přijde jedna fotografie 10 x 15 (bez fotopapíru) na cca 6,50 Kč. (www.epson.cz, 2 990 Kč)
Známka Chipu velmi dobrý (1,6)
Elegán bez jacku
HTC U Play
Vnitřnosti smartphonu HTC U Play jsou zasazeny do tenkého kovového rámečku, na který z jedné strany přiléhá Full HD displej s mírně zaoblenými hranami a vzadu pak lesklý kryt opatřený skleněnou vrstvou. Telefon je k dispozici ve třech různých barvách a v každé z nich vypadá velmi elegantně. Nevýhodou skleněných zad je, že kloužou a s chutí lapají otisky prstů. Obojí vyřeší průhledný plastový kryt, který najdete v balení smartphonu. S ním už ale HTC U Play nevypadá tak dobře.
Vzadu mírně vystupuje ohraničení krytu objektivu fotoaparátu. Fotoaparát má rozlišení 16 Mpx a optickou stabilizaci, rychle ostří a produkuje ostré a barevně věrné snímky, jejichž kvalita je nadprůměrná i při horších světelných podmínkách. Video lze natáčet nejvýše ve Full HD rozlišení s 30 snímky za sekundu. Přední kamera má také rozlišení 16 Mpx, takže vaše selfíčka budou kvalitní jako plnohodnotné fotografie.
Pod displejem krytým sklem Gorilla Glass je umístěn senzor otisků prstů, který funguje rychle a spolehlivě, ze všech úhlů a i s vlhkými prsty. Displej je dostatečně jasný a dobře čitelný i na ostrém slunci. V ČR se HTC U Play prodává ve verzi s 32GB úložištěm a 3GB RAM, existuje ale i 64GB verze s 4GB RAM. Použité čipové sadě MediaTek Helio P10 nechybí více než dostatečný výkon a telefon se začne zahřívat až při opravdu značné zátěži. S podporou LTE-A lze dosáhnout velmi rychlého přenosu dat po mobilním internetu a nechybí ani rychlá AC Wi-Fi. Akumulátor s kapacitou 2 500 mAh nepatří k největším, ale bude smartphone spolehlivě pohánět celý den. Na víkend bez nabíječky však můžete určitě zapomenout. Dobití do plné kapacity zabere s dodávanou nabíječkou asi 90 minut.
Celkově máme k HTC U Play jen dvě zásadní výhrady. Především nám chybí 3,5mm jack pro sluchátka, což se ale HTC snaží kompenzovat dodávanými sluchátky s technologií přizpůsobení zvuku uším posluchače. Sluchátka hrají celkem dobře, ale zásadní změnu jsme po optimalizaci zvuku nepoznali. Pokud už se výrobce rozhodne pro odstranění sluchátkového konektoru, měl by do výbavy telefonu přidávat i redukci do USB-C konektoru. U HTC U Play ji bohužel nenajdete. Druhá výtka směřuje k použití starého Androidu 6, který je opatřen nadstavbou HTC Sense. HTC U Play rozhodně není levný smartphone, takže by si určitě zasloužil lepší péči a nový Android. Jinak je prostředí HTC Sense přehledné a svižné, jen bychom uvítali možnost nastavit si hustší mřížku ikon než 4 x 4. Systém umělé inteligence HTC Sense Companion může zobrazovat různá upozornění (počasí, doprava atd.) a připomínky (dát telefon nabíjet aj.), ale při několikatýdenním testování jsme jej ani příliš nevnímali.
HTC U Play
TECHNICKÁ DATA
Sítě GSM, GPRS, WCDMA, EDGE, HSPA, UMTS, LTE (Cat. 6), LTE-A
Výbava Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, GPS, USB Type-C, Bluetooth 4.2, 16 + 16Mpx fotoaparát, senzor otisků prstů
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 5,2“ Super LCD / 1 080 x 1 920 bodů
CPU / GPU / RAM MediaTek MT6755 Helio P10 (4x 2,0 GHz + 4x 1,1 GHz) / Mali-T860MP2 / 3 GB
Uživatelská paměť (interní / volná / externí) 32 GB / 23,5 GB / microSD
Operační systém Android 6 + HTC Sense 8
Výkon (AnTuTu / 3DMark ISU / PCMark Work / PCMark Battery) 52 565 / 5 226 / 11 083 / 5:34 h
Rozměry a hmotnost 73 x 146 x 8 mm, 145 g
Cena cca 12 000 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,7)
Energetická tatranka
TP-Link TL-PB15600
Powerbanka s hmotností 344 gramů a výrobcem uváděnou kapacitou 15 600 mAh má dva USB porty pro připojení dobíjených zařízení výstupním proudem maximálně 2,4 A. My jsme, stejně jako prakticky u všech zatím testovaných mobilních akumulátorů, naměřili powerbance TP-Link TL-PB15600 výrazně nižší než udávanou kapacitu, konkrétně 11 294 mAh. I tak by ale tato powerbanka měla běžný smartphone dobít minimálně třikrát. Samotná powerbanka se do plné kapacity dobíjí skoro 15 hodin. (cz.tp-link.com, cca 1 000 Kč)
Známka Chipu dostatečný (3,4)
Výkonný a dostupný NAS
QNAP TS-231P
Silnou stránkou tohoto základního dvoušachtového modelu síťového úložiště od QNAP jsou přenosové rychlosti při čtení (109,5 MB/s) i zápisu (106,4) dat. Slušná je i spotřeba, která ani při zátěži nepřekročí 18 W. Portovou výbavu tvoří dvě gigabitová LAN rozhraní a dokonce tři USB 3.0 konektory. S 1 GB operační paměti také nebudete mít problém používat běžnou kombinaci aplikací pro operační systém QTS pro streamování multimédií a zálohování dat. Chybí nám jen HDMI port, ale to je přijatelná daň za rozumnou cenu tohoto mnohoúčelového zařízení. (qnap.com, cca 5 500 Kč) Známka Chipu dobrý (1,7)
Televize v krabičce
Lepší. TV box
Služba Lepší. TV nabízí příjem bezmála 70 televizních stanic s časovým posunem, možností záznamu pořadů s neomezenou kapacitou i funkcí zpětného zhlédnutí TV pořadů za posledních 30 dní (u vybraných kanálů, jinak jen 7 nebo 14 dní). K dispozici je i videoarchiv se čtyřmi stovkami titulů, dostupných všem předplatitelům služby. Výhodou je, že Lepší. TV používá pro kódování HD videa kodek H.265, takže pro sledování vysílání v HD kvalitě stačí internetové připojení s datovou propustností kolem 3 Mb/s.
Televizní vysílání a další služby Lepší. TV lze využívat v internetovém prohlížeči nebo prostřednictvím mobilní aplikace pro smartphony a tablety s Androidem. Abyste mohli Lepší. TV sledovat i na televizi v obýváku či kdekoli jinde, je k dispozici i zařízení Lepší. TV box, které se k internetu připojí prostřednictvím LAN kabelu či Ethernetu a k televizi nebo receiveru domácího kina přes HDMI (k dispozici je i optický zvukový výstup). Lepší. TV box funguje jako klasický set-top-box, má dálkový ovladač a uživatelské rozhraní přizpůsobené pohodlnému ovládání televizních funkcí. Výběr televizních kanálů a ovládání funkcí nahrávání nebo posunu v aktuálně vysílaných pořadech je snadný a intuitivní, přepínání stanic je rychlé stejně jako načítání obsahu z archivu vysílání.
Jedinou zásadní výtku máme k opravdu velmi nepraktickému ovládání hlasitosti jediným tlačítkem, které je pro přechod do režimu úpravy hlasitosti nutné zmáčknout dvakrát (jeden stisk televizi úplně ztlumí) a pak použít směrová tlačítka. Na to se bude asi každému uživateli zvykat jen těžko.
Jak jste jistě zaznamenali z popisu zařízení Lepší. TV box v tabulce, základem jeho softwarové výbavy je operační systém Android. To jej předurčuje k mnoha dalším užitečným funkcím, především přehrávání multimédií z disků připojených přes USB porty nebo z NAS serveru v domácí síti. Instalovat si můžete prakticky jakoukoli aplikaci z Obchodu Play, ale ne všechny jsou připraveny na používání na obrazovce televize. Běžná výbava v podobě internetového prohlížeče a aplikací jako YouTube, Spotify, Netflix a VLC Media Player ale asi pro většinu nároků postačí. Výkon set-top-boxu je však dostatečný i pro jednoduché hry. Pokud se chystáte s aplikacemi pro Android pracovat intenzivněji, určitě se neobejdete bez klávesnice a myši, resp. bezdrátové klávesnice kombinované s touchpadem. Podobně jako u televizních funkcí máme opět výhradu k dálkovému ovladači, který neumožňuje přecházet mezi prostředím televize a Androidu jedním tlačítkem, ale musíte postupovat přes menu, nebo set-top-box resetovat.
Lepší. TV box lze pořídit za cenu 1 999 Kč, popřípadě si jej pronajmout za 99 Kč na měsíc nebo 1 188 Kč na rok. K tomu je třeba připočítat ještě 199 Kč měsíčně nebo 2 189 Kč ročně za předplatné TV programů. S ohledem na nabídku kanálů a dalších funkcí set-top-boxu se nám ceny jeví jako velmi příznivé. V rámci jednoho předplatného je ale možné sledovat televizi jen v internetovém prohlížeči nebo přes Lepší. TV box. Za sledování na každém dalším zařízení se platí 99 Kč měsíčně.
Lepší. TV box
TECHNICKÁ DATA
CPU / GPU / RAM AMLOGIC S805 (4x 1,5 GHz) / Mali- 450 MP / 1 GB
Paměť (interní / externí) 4 GB / microSD
Operační systém Android 6.0.1
Rozhraní Wi-Fi 802.11n, 1x 100 Mb/s LAN, 2x USB 2.0, 1x HDMI 1.4b, 1x S/PDIF, line-out
Rozměry a hmotnost 92 x 92 x 19 mm, 120 g
Cena 1 999 Kč + 199 Kč/měsíc
Známka Chipu velmi dobrý (1,5)
Výkonný dvoušachtový NAS
Synology DS716+II
Už podle ceny je jasné, že je NAS server Synology DS716+II určen především pro nasazení v menších firmách, kancelářích nebo pobočkách, kde je třeba spolehlivě zálohovat a rychle zpřístupňovat data uživatelům. Zařízení DS716+II je k tomuto účelu vybaveno výkonným čtyřjádrovým procesorem Intel Celeron N3160 a dostatečným přídělem kapacity operační paměti. Do dvou šachet NAS serveru lze vložit pevné disky o kapacitě až 10 TB (každý z disků) a přes port eSATA je možné připojit rozšiřovací jednotku s nejvýše sedmi disky. Hrubá kapacita kompletu pak může být až 90 TB. S duálním LAN rozhraním je DS716+II jasným adeptem na agregaci linek, technologii, o které píšeme v článku na straně 112.
V reálu je totiž datová propustnost tohoto výkonného NAS serveru brzděna jen gigabitovým Ethernetem. Při propojení LAN rozhraní lze dosahovat přenosové rychlosti kolem 226 MB/s při čtení, resp. 141 MB/s při zápisu dat, bez ohledu na to, zda jde o šifrovaná, či nešifrovaná data. DS716+II vyhoví i nárokům na práci s videem ve vysokém rozlišení, jelikož dokáže v reálném čase transkódovat nejen Full HD, ale i 4K video. Pro zajištění vysoké dostupnosti dat slouží technologie Synology High Availability (SHA) pro propojení aktivního a pasivního NAS serveru a zrcadlení obsahu. V případě výpadku převezme pasivní NAS okamžitě aktivní roli. Operační systém DSM pak samozřejmě nabízí všechny další funkce pro práci s daty, na které jsme u zařízení Synology zvyklí.
Synology DS716+II
TECHNICKÁ DATA
CPU/RAM Intel Celeron N3160 4x 1,6Š2,24 GHz / 2 GB DDR3
Šachty na disky 2 x 3,5“ disk, až 20 TB
Přenosová rychlost (čtení / zápis) 112 / 110 MB/s
Spotřeba (provoz / stand-by) 21 / 10 W
Rozhraní 2x Gigabit LAN, 3x USB 3.0, 1x eSATA
Rozměry a hmotnost (bez disků) 104 x 157 x 232 mm, 1,8 kg
Cena (bez disků) cca 12 500 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,7)