Intenzivní prací s počítačem a neustálým sledováním obrazovky namáháme své oči více než kdy dříve. Existují ale pomůcky a technologie, které našim očím alespoň trochu uleví.
Lékařské poznatky ukazují, že používání digitálních zařízení s obrazovkou déle než dvě hodiny denně zvyšuje riziko vzniku tzv. digitální únavy zraku. Je přitom asi jasné, že takovou míru používání počítače nebo třeba smartphonu dnes překračují prakticky všichni pracovníci v kancelářích a bohužel i stále více dětí. Z evropského průzkumu uspořádaného agenturou YouGov dokonce vyplývá, že více než dvě hodiny denně stráví pohledem na obrazovku až 90 % dospělých. Polovina dospělých do 30 let přitom stráví sledováním monitorů, obrazovek a displejů více než 9 hodin denně.
Digitální únava zraku se projevuje pálením a řezáním víček, pocitem unavených očí, rozmazaným viděním, potížemi se zaostřováním i bolestmi šíje, ramen a hlavy. Nezáleží přitom na tom, jestli na obrazovce pracujeme s dokumenty, surfujeme po internetu, hrajeme hry nebo třeba sledujeme videa na YouTube. Naše oči jsou totiž unavené především tím, že dlouhou dobu zaostřujeme na blízko. Lidské oko není na takovou zátěž stavěné, protože historicky lidé pracovali spíše na dálku. Další příčinou unavených očí je jejich vysušování, protože při soustředěném sledování monitoru zapomínáme mrkat.
„Zatímco riziko běžných očních vad, jako jsou dalekozrakost, krátkozrakost či astigmatismus, se zvětšuje s věkem, u digitální únavy jsou nejvíce ohroženi mladí do 35 let. Důvodem jsou mimo jiné velké nároky na tzv. akomodaci oka - tedy zaostřování na blízko, nepřirozený jas a absence mrkání, které jsou se sledováním monitorů a displejů spojeny,“ vysvětluje optometristka Mgr. Jitka Krasňanská, PhD. Další příčinou únavy zraku může ale být také neodhalená oční vada. Úplným peklem pro naše oči je pak dlouhodobá práce na počítači v klimatizované kanceláři, protože jak říká Mgr. Krasňanská, PhD.: „Absence mrkání způsobená dlouhodobým upřeným pohledem na monitor vede k tomu, že se neobnovuje vrstvička slz zvlhčující oko. Klimatizace pak dílo dokoná.“
Čočkami proti únavě
Na lasvegaském veletrhu CES se neprezentují jen novinky v oblasti elektroniky. Letos zde společnost CooperVision představila kontaktní čočky, které mají působit proti únavě očí, způsobené dlouhodobým sledováním obrazovky počítače. Biofinity Energys jsou měsíční kontaktní čočky se speciální úpravou nazvanou Digital Zone Optics. Tyto kontaktní čočky mají mnohočetná asferická zakřivení po celém svém povrchu, což snižuje namáhání očí, když jejich uživatel přechází pohledem z blízké obrazovky počítače na vzdálenější objekty v okolí a zpět.
Rovněž mají lepší schopnost uchování vlhkosti v porovnání se standardními čočkami. Použitá technologie Aquaform umožňuje čočkám vázat na sebe vodu a tím zvýšit hydrataci, prodyšnost a měkkost kontaktních čoček. I když by většina uživatelů kontaktních čoček měla být schopna si vybrat vhodný typ nových speciálních čoček, někteří si budou muset ještě na úlevu od namáhaných očí chvíli počkat. Nový typ čoček totiž zatím není dostupný pro uživatele počítačů s astigmatismem (vada zraku, způsobující nepřesné zaostření světla na sítnici). Společnost CooperVision se nejdříve zaměřila na výrobu tradičních sférických kontaktních čoček a poněkud odlišné kontaktní čočky korigující astigmatismus, přijdou na trh později.
Jak předcházet digitální únavě očí
Dlouhodobému vysedávání před obrazovkou počítače se dnes zkrátka asi nevyhneme - ať už kvůli práci, nebo je počítač a internet naším koníčkem. Existuje ale několik způsobů, jak námahu našich očí alespoň zmírnit:
* Pořiďte si kontaktní čočky nebo brýle na míru na základě vyšetření očního lékaře (optometristy).
* Ani s očním astigmatismem nebo příznaky digitální únavy zraku není třeba se vzdávat výhod kontaktních čoček.
* Moderní kontaktní čočky usnadňují přeostřování na různé vzdálenosti a snižují zatížení oka při dívání se na monitor.
* Důležité je nastavit si na monitoru vhodnou velikost písma a jas obrazovky.
* Velký význam má správný posaz u počítače s displejem vzdáleným přibližně na délku paže.
* Pro zabránění vysušení očí je třeba dodržovat pitný režim. Pomůže i zvlhčovač vzduchu a pravidelné větrání.
* Očím uleví, pokud nejméně každých 20 minut alespoň na 20 sekund přeostříme do dálky.
* Zvolte si mrkací klávesu a pokaždé, když na ni při psaní klepnete, mrkněte. Zdroj: unavaoci.cz
Monitory šetrné k očím
Úlevu od digitální únavy očí můžete hledat i na straně displeje, do kterého se celý den díváte. Výrobci se při zvyšování ergonomie displejů zaměřují nejen na možnost jejich nastavení do optimální polohy, ale také na odstranění dvou neduhů, které při práci unavují nejen naše oči - blikání obrazu a emisi modrého světla. Možná si řekněte, že blikání obrazu byl problém naposledy u starých monitorů se skleněnou obrazovkou, ale opak je pravda. Problikávání podsvícení LCD obrazovek způsobuje regulace intenzity podsvícení tzv. pulzní šířkovou modulaci (Pulse Width Modulation, PWM), kdy diody podsvícení obrazovky blikají několikrát za vteřinu a čím je doba jejich sepnutí kratší, tím je nižší intenzita podsvícení. Nejvíce se blikání projevuje při minimálním jasu displeje.
Přestože blikání podsvícení displeje vůbec nevnímáme, může značně namáhat oči, způsobovat poruchy koncentrace a při delší práci vést i k poškození zraku. Podsvícení kvalitnějších monitorů proto využívá speciální obvod, který zamezuje blikání. Dalším nepřítelem našich očí, tedy spíše psychiky, je tzv. modrá složka světla. Modré světlo emitované LED podsvícením displejů potlačuje tvorbu melatoninu, tedy hormonu, který má na svědomí, že jsme večer ospalí. Sledování displejů před spaním narušuje přirozenou hormonální rovnováhu, jelikož i když jsme už unavení, naše tělo si myslí, že je stále den. Narušení biorytmu může způsobovat nespavost, bolesti hlavy, deprese a další zdravotní potíže.
Režim potlačení emise modrého světla mají například iPhony a iPady a nově jej najdete i ve Windows 10 po velké aktualizaci Creators Update. Na úrovni softwaru se omezení emisí modrého světla řeší úpravou barevného ladění obrazu směrem k teplejším barvám. Kvalitnější monitory nabízejí různé režimy potlačení modrého světla, často podle toho, jakou aktivitu se právě chystáte vykonávat (práce s dokumenty, hry, sledování filmů atd.).
Máte blikající monitor?
Firma BenQ, výrobce monitorů, popisuje jednoduchý test, jak zjistit, zda podsvícení vašeho monitoru bliká. Umístěte před displej spuštěný ventilátor, a pokud bude mezi lopatkami viditelné blikání obrazu, nemá váš monitor tzv. Flicker-free funkci. Podobně můžete na displej s jasem staženým na minimum namířit fotoaparát vašeho smartphonu. Problikávání displeje poznáte podle toho, že přes něj v náhledu fotoaparátu budou běhat pruhy.
Foto popis| Speciální kontaktní čočky Kontaktní čočky Biofinity Energys od společnosti CooperVision pomáhají mírnit únavu očí spojenou se zátěží při zaostřování do blízka, aniž by ovlivňovaly vidění na dálku. Používají k tomu víceohniskové asférické křivky, které jsou po celé přední ploše optické zóny (technologie Digital Zone Optics). Díky speciální technologii Aquaform navíc přitahují a vážou vodu, a tak udržují přirozenou vlhkost a smáčivost a nevysušují oči.
Foto popis| Noční režim Funkci pro potlačení modrého světla má vestavenou mobilní operační systém iOS od verze 9.3 a nově i Windows 10 s Creators Update. Zde ji najdete v Nastavení pod nabídkou »Systém / Displej«, kde ji aktivujete přepínačem »Noční osvětlení«. Operační systém může tuto funkci automaticky aktivovat od západu do východu slunce.
Foto popis| Ventilátor před displejem
O autorovi| RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz