Od 11. dubna je všem uživatelům Windows 10 k dispozici aktualizace Creators Update. Sice je zaměřena především na funkce virtuální reality, ale přináší i řadu dalších novinek.
Název Creators Update byl Microsoftem možná zvolen trochu nešťastně, ale nenechte se jím mýlit - tato velká aktualizace rozhodně není určena jen uživatelům, kteří chtějí ve Windows 10 experimentovat s aplikacemi pro 3D a virtuální realitu. Zatímco Microsoft při prezentaci Creators Update propaguje především právě tyto funkce, ve skutečnosti tento update přinese řadu nových funkcí a vylepšení úplně všem uživatelům Windows 10.
Nové funkce Windows 10
Oficiální označení verze Windows 10 po instalaci Creators Update je Windows verze 1703 a její distribuce do počítačů uživatelů po celém světě je v těchto dnech v plném proudu. Na rozdíl od běžných aktualizací Microsoft v těchto větších verzích nejen že opravuje různé chyby, ale především přidává nové funkce a vylepšení. Tomu odpovídá i délka průběhu instalace updatu, která odpovídá v podstatě reinstalaci celého operačního systému. Vysoké jsou také nároky na prostor na pevném disku počítače nebo úložiště tabletů či hybridních zařízení. Právě pro majitele mobilních zařízení s malým úložištěm je každá velká aktualizace Windows 10 opravdu velkým problémem.
Nová Windows 10 slibují menší aktualizace Creators Update je sice typická těžkotonážní aktualizace, měla by ale položit základ možnosti zmenšení datové velikosti všech budoucích aktualizací Windows 10. Postarat by se o to měla technologie Windows Universal Update Platform (UUP), která řeší technické problémy s přidáváním nových funkcí a kterou jsme blíže popisovali v Chipu 3/2017. Ve stručnosti jde o to, že doposud byly velké updaty Windows 10, jako například Anniversary Update nebo Creators Update, realizovány nikoli jako aktualizace, ale v podstatě jako stažení a instalace úplně nové verze Windows 10. Během instalace byla zazálohována všechna aktuální data ve Windows, operační systém byl přeinstalován a instalátor následně vrátil uživatelská data zpět na své místo. V následujícím velkém updatu, který lze očekávat během podzimu 2017, by to ale už mělo být jinak. Windows 10 díky UUP stáhnou skutečně jen rozdílový update, tedy jen soubory, které byly oproti předchozí verzi změněny. Microsoft odhaduje, že by celková velikost instalačních balíčků měla poklesnout až o 35 procent.
Další důležitou novinkou Creators Update, která se týká uživatelů Windows 10 ve verzích Pro, Enterprise a Education, je možnost odložit další aktualizace. Zatím to bylo možné jen pro hlavní updaty funkcí, ale nově mohou uživatelé zablokovat všechny aktualizace až na 30 dní. Tedy kromě těch, u kterých to Microsoft neumožní. Například antivirový software Windows Defender dostane aktualizace vždy. Zastavit aktualizace Windows 10 úplně možné nebude, resp. nikoli standardní cestou úpravy nastavení operačního systému. Uživatelé verze Windows 10 Home nebudou moci zablokovat aktualizace ani s Creators Update.
Lepší ochrana dat
Microsoft mírně upravil instalační proces Windows 10, takže se i během instalace Creators Update zobrazí dotaz na nastavení funkcí s vlivem na ochranu soukromí (lokalizace, analýza dat z používání počítače atd.). Na konci instalace bude uživatel opět vyzván k přihlášení ke svému účtu Microsoft, ale pokud chce i nadále používat Windows 10 jen s lokálními účty, stačí zvolit off-line účet. Upozornění na nastavení ochrany soukromí při instalaci Creators Update pro Windows 10, namísto doporučení expresního nastavení, hodnotíme jednoznačně jako krok správným směrem, který uživatelům připomene možnost zvýšit zabezpečení svého počítače.
Windows Defender se mění na Centrum zabezpečení
Prostřednicím Creators Update se Microsoft snaží proměnit antivirový software Windows Defender z ošklivého káčátka na krásnou labuť. Windows Defender zde získal zcela nové uživatelské rozhraní a nově se nazývá Centrum zabezpečení v programu Windows Defender. Podobně jako další bezpečnostní sady kombinuje i Centrum zabezpečení v programu Windows Defender všechny funkce pro ochranu počítače: antivir, firewall a ochranu sítě, stejně jako rodičovskou kontrolu při používání počítače a surfování na internetu.
V novém rozhraní najdete pod nabídkou »Výkon a stav zařízení« dokonce i funkci pro reset instalace Windows 10, který provede čistou instalaci operačního systému se zachováním všech uživatelských dat. V nabídce »Ochrana před viry a hrozbami« je k dispozici i funkce »Pokročilá kontrola / Kontrola Windows Defender Offline«, kterou se spouští vyhledání a odstranění těžce detekovatelných typů škodlivého softwaru. Dříve byla tato funkce ve Windows 10 poměrně dobře schovaná. Vytvoření Centra zabezpečení programu Windows Defender chválíme, protože je dobré mít všechny funkce pro zabezpečení počítače pěkně pohromadě. Jediné, co nám v něm chybí, jsou funkce pro zálohování dat, které jsou ve Windows 10 k dispozici, ale musíte je hledat jinde.
Menší vylepšení pro Microsoft Edge
Microsoftu se vůbec nedaří prorazit na trhu internetových prohlížečů, který jednoznačně ovládá Chrome od Googlu. Jediné, k čemu čerství uživatelé Windows 10 prohlížeč Edge použijí, je často jen stažení instalačních dat Chromu či Firefoxu. Microsoft se proto snaží přilákat nové uživatele dalšími vylepšeními svého prohlížeče. Edge tak nyní umí přímo zobrazit obsah elektronických knih ve formátu EPUB a na požádání je může i předčítat. Pro více otevřených webových stránek lze šipkou vedle tlačítka pro otevření nového panelu zobrazit efektní náhled obsahu. Aktuálně otevřené panely si můžete tlačítkem »Uložit tyto karty bokem« archivovat pro pozdější použití. Opět je zobrazíte tlačítkem »Záložky uložené bokem«, které se nachází v levém horním rohu okna prohlížeče Edge. Oproti předchozím zprávám zůstal i po Creators Update v prohlížeči aktivován Flash, ale v pokročilých nastaveních můžete tento problematický doplněk ručně deaktivovat.
Automatické čištění disku
Mnoho uživatelů nedá dopustit na aplikaci CCleaner, která slouží k vyčištění pevného disku od zbytečných dat, a instalují si ji do Windows mezi prvními programy. Ve Windows 10 s Creators Update si můžete ušetřit práci a nejprve vyzkoušet zcela novou funkci »Inteligentní úložiště«, kterou najdete v Nastavení pod nabídkou »Systém / Úložiště«. Po aktivování této funkce přejděte do nastavení »Změnit způsob uvolňování místa«, kde lze určit, jaké soubory budou Windows 10 automaticky odstraňovat. Ve výchozí konfiguraci budou likvidovány soubory, se kterými již instalované aplikace nepracují, a pak také soubory, které jsou více než 30 dní v odpadkovém koši. Rovněž zde najdete funkci pro okamžité pročištění disku počítače.
Kosmetická vylepšení pracovní plochy
Ve výchozím nastavení se pracovní plocha Windows 10 po instalaci Creators Update nijak nezmění, přesto i v této oblasti přináší aktuální update velkou novinku. Vzhled uživatelského rozhraní operačního systému totiž můžete zcela proměnit s novými grafickými tématy. Pokud v Nastavení přejdete do nabídky »Přizpůsobení / Motivy«, můžete si téma nového vzhledu Windows 10 stáhnout z obchodu Windows Store. Najdete zde kolem 160 různých grafických témat, která si můžete zdarma stáhnout a používat. Drobnou novinkou je možnost zcela volně vybírat barvu motivu uživatelského rozhraní Windows 10 pod nabídkou »Přizpůsobení / Barvy / Vlastní barva«. Barevné nastavení lze nově synchronizovat pro nabídku Start, hlavní panel i Centrum akcí.
V nabídce »Systém / Displej« najdete další novou funkci, nazvanou »Noční osvětlení«. Jde o obdobu funkce »Night Shift« v operačním systému iOS, která upraví teplotu barev na displeji pro pohodlnější a pro oči méně namáhavé čtení ve tmě. Funkci »Noční osvětlení« lze aktivovat pro automatické zapínání od západu do východu slunce nebo podle vlastního nastavení času. Na posuvníku lze upravit i teplotu barev displeje.
Pomoc při problémech
V Nastavení najdete pod nabídkou »Aktualizace a zabezpečení« novou položku »Odstranit potíže«. Zde se nachází pomoc při nejčastějších problémech s Windows 10, zařízeními, aplikacemi nebo třeba připojením k internetu. Stačí jen klinout na zvolený nástroj podle typu vašeho problému, a Windows 10 rovnou spustí průvodce jeho řešením.
Na cestě k virtuální realitě
Kromě praktických vylepšení ve Windows 10, kterým jsme se doposud věnovali, udělal Microsoft s Creators Update zásadní krok zcela novým směrem - vstříc aplikacím využívajícím technologie 3D a virtuální reality.
Aby v budoucnu mohli uživatelé 3D světy nejen procházet, ale také sami vytvářet, upravil Microsoft i klasický nástroj na kreslení, který je už od pradávna součástí základní výbavy operačních systémů Windows. Aplikace Malování má nově přídomek 3D a slouží k intuitivnímu vytváření trojrozměrných objektů.
Kreslit v aplikaci Malování 3D, vytvářet zde prostorové objekty a kombinovat je do celých scén zvládne každý jen trochu zručnější uživatel s grafickým cítěním. Prostřednictvím internetové platformy Remix3D lze následně sdílet výtvory s dalšími uživateli, nebo si naopak od ostatních stahovat jejich modely. Celou řadu 3D modelů nabízí k volnému použití i samotný Microsoft, aby ještě více usnadnil vstup běžných uživatelů do lákavého světa 3D.
Headsety pro virtuální realitu ve Windows 10
Abyste si mohli prohlížet trojrozměrné objekty v reálném světě, potřebujete k tomu brýle HoloLens pro rozšířenou realitu, které dodává přímo Microsoft. Háček je v tom, že jsou tyto brýle velmi drahé (v přepočtu stojí kolem 80 000 Kč) a Microsoft jejich prodej omezil pouze pro vývojáře. Pořídit si brýle HoloLens domů tedy vůbec není snadné. V letošním roce se ale situace radikálně změní.
Pro rozšíření virtuální a rozšířené reality mezi běžné uživatele počítačů uzavřel Microsoft strategická partnerství s předními světovými výrobci hardwaru, firmami HP, Lenovo, Dell, Asus a Acer, kteří mají v úmyslu ještě letos začít dodávat na trh headsety pro virtuální realitu, splňující Microsoftem stanovené specifikace. Levnější typy brýlí pro virtuální realitu budou stát již kolem 8 000 Kč. Všechny modely pak budou vybaveny senzory pro měření vzdálenosti a sledování pohybu a budou vybaveny vlastními procesory, podobě jako brýle HoloLens od Microsoftu. Díky tomu lze snížit nároky na hardware počítače, ke kterému budou brýle připojeny. Vystačíte si i s běžně výkonným počítačem, takže na aplikace virtuální reality nebudete potřebovat drahý herní stroj.
Kamera na brýlích bude snímat okolní prostředí, takže pro přehled o okolí nebude nutné headset sundávat. Tento trik umožní integrovat různé aplikace z Windows, jako je třeba internetový prohlížeč Edge nebo komunikátor Skype přímo do okolního prostředí. Třeba e-mailový klient může ve virtuálním světě viset přímo na zdi pokoje.
Ovšem opravdové ponoření se do kompletně virtuálního 3D prostředí Windows bude možné jen s novými brýlemi pro virtuální realitu. Ať už budeme v budoucnu ovládat Windows 10 jakýmkoli způsobem, určitě se můžeme těšit na zcela nové zážitky.
Aktualizační utilita
Aktualizaci Creators Update vám Windows 10 nabídnou klasicky prostřednictvím služby Windows Update. Pokud byste se nemohli dočkat, můžete použít aktualizační utilitu, poskytovanou přímo Microsoftem (bit.ly/2nd4GqC), která zajistí okamžité stažení nové verze Windows 10 a následnou instalaci. Aktualizace Creators Update zabere několik desítek minut a výsledkem je nová veze Windows se zachováním všech instalovaných programů a ovladačů i osobních dat a nastavení.
Příprava na Creators Update
Hlavní aktualizace Windows 10 neprobíhají vždy úplně bez problémů. Můžete si ale ušetřit spoustu starostí, když se na Creators Update předem důkladně připravíte. > Udělejte si dostatek místa: Aktualizace Creators Update vyžaduje stažení asi 4 GB dat. Pro následnou instalaci musí být volných alespoň 15 GB místa pro 32bitovou verzi a 20 GB pro verzi 64bitovou.
> Odstraňte zbytečnosti: Příprava na velkou aktualizaci Windows 10 je vhodným okamžikem pro odstranění nepoužívaných programů a přesunutí nevyužívaných dat do zálohy.
> Instalujte aktualizace: Pro bezproblémový průběh velkého updatu je třeba mít instalovány všechny předchozí aktualizace Windows 10. Instalace všech předchozích aktualizací Windows 10 rovněž zajistí, abyste Creators Update obdrželi co nejdříve.
> Vytvořte si zálohu: Na zálohování nikdy nezapomínejte a před každou větší aktualizací Windows 10 si bezpečně zazálohujte především důležité dokumenty, fotky a další soubory. Vyplatí se rovněž vytvořit si zálohu kompletního obrazu celého počítače, abyste se v případě problémů mohli kdykoli vrátit zpět k předchozí verzi Windows.
Šířka pásma pro headsety pro virtuální realitu
Microsoft poskytuje kompletní technickou specifikaci požadavků na headsety určené pro aplikace virtuální reality, kterými se jejich výrobci musí řídit. Specifikace se liší podle toho, zda jde o levnější, nebo hi-end headsety.
Výkon headsetu Od Do
Rozlišení obrazu 1 080 x 1 200* 1 440 x 1 440*
Obnovovací frekvence 60 Hz 120 Hz
Typ displeje LCD OLED
Audiovýstup Konektor pro sluchátka Integrovaná sluchátka
Hlasový vstup Konektor pro mikrofon Integrovaný mikrofon
Datové připojení USB 2.0 USB 3.0
Připojení displeje HDMI 1.4 HDMI 2.0 nebo DisplayPort
Kabeláž Více samostatných kabelů Jeden kabelový svazek
Příslušenství Gamepad Šestiosý ovladač *pro každé oko
Minimální požadavky na PC pro virtuální realitu ve Windows
CPU Dvoujádrový Intel Core i5 (6. nebo 7. generace) s Hyperthreadingem
GPU Integrovaná grafika Intel HD Graphics 620 nebo lepší, podpora DirectX 12
RAM 8 GB v Dual Channel zapojení (v případě integrované grafiky)
HDMI HDMI 1.4 s 2 880 x 1 440 px a 60 Hz nebo HDMI 2.0 nebo DisplayPort 1.3 s 2 880 x 1 440 px a 90 Hz
USB USB 3.0 Typ A nebo USB 3.1 Type-C s režimem DisplayPort Alternate
Foto popis| Ve Windows 10 budou mít po Creators Update uživatelé možnost odložit aktualizace až o 30 dní, netýká se to ale aktualizací antiviru Windows Defender.
Foto popis| Kritizované expresní nastavení nahrazují individuální předvolby ochrany soukromí a zabezpečení dat.
Foto popis| Nové Centrum zabezpečení v programu Windows Defender spojuje v jednom rozhraní všechny bezpečnostní funkce Windows 10.
Foto popis| Internetový prohlížeč Edge zobrazuje náhledy stránek na otevřených panelech, které umí navíc skrýt pro budoucí použití.
Foto popis| Windows 10 umí nově automaticky odstraňovat nepotřebné soubory a uvolňovat místo na disku, jako to dělá třeba oblíbený CCleaner.
Foto popis| Uživatelské prostředí Windows 10 je po Creators Update možné kompletně změnit pomocí grafických témat dostupných v obchodě Windows Store.
Foto popis| Dříve dobře skryté nástroje na opravu potíží s Windows, aplikacemi či hardwarem jsou nyní k dispozici na jednom místě.
Foto popis| Aplikace Malování 3D je připravena na vytváření 3D objektů a scén a výměnu modelů s dalšími uživateli.
Foto popis| Na letošním veletrhu CES prezentovala firma Lenovo prototyp brýlí pro virtuální realitu ve Windows 10.
JÖRG GEIGER, BENJAMIN HARTLMAIER, RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz
Ochrana pro celou rodinu
AVG Ultimate
Bezpečnostní řešení AVG Ultimate je aktuálně nejvyšší variantou produktů AVG určenou pro domácí uživatele. Mezi hlavní přednosti AVG Ultimate patří především možnost nasazení antiviru a dalších bezpečnostních funkcí na neomezený počet počítačů s operačními systémy Windows a macOS i smartphonů a tabletů s Androidem. Tento fakt ospravedlňuje poněkud vyšší cenu ročního předplatného bezpečnostního řešení. Dostupnost konkrétních funkcí AVG Ultimate se samozřejmě liší podle typu použité platformy. Nejvíce funkcí získáte v počítačích s Windows, specifické funkce se týkají mobilních zařízení a v počítačích Apple s operačním systémem macOS je k dispozici pouze antivirová kontrola pracující v reálném čase.
Zabezpečení všech zařízení v rámci domácnosti se spravuje prostřednictvím nástroje AVG Zen, kde uvidíte aktuální stav zabezpečení a aktualizací i výsledek poslední kontroly. Na dálku lze ve spravovaných zařízeních spouštět aktualizace nebo antivirové kontroly. Kromě antiviru a firewallu stojí z bezpečnostních funkcí AVG Ultimate za zmínku jistě také blokování odkazů na nebezpečné stránky a škodlivý obsah na internetu, zabezpečení nákupů a plateb na internetu nebo šifrování soukromých souborů. Rozhodně nesmíme zapomenout ani na funkce pro správu počítače s Windows, vyladění výkonu a odstranění zbytečností. AVG Ultimate totiž kombinuje funkce programů AVG internet Security a AVG PC TuneUp. Specifické funkce pro zařízení s Androidem se postarají například o ochranu a nalezení mobilního zařízení v případě ztráty nebo odcizení, zabezpečení obsahu či konkrétních aplikací nebo prodloužení provozu přístroje na akumulátor.
Jistě víte, že firmu AVG převzala loni na podzim společnosti Avast. Aktuální verze bezpečnostních produktů AVG tedy kombinují technologie obou antivirových specialistů, ale zatím se to neodrazilo v úspěšnosti detekce nových hrozeb. Funkční výbavu AVG Ultimate lze hodnotit na výbornou, ale spolehlivost detekce malwaru by se měla rozhodně zlepšit.
+ Možnost instalace na neomezené množství počítačů a mobilních zařízení.
- Slabší schopnost detekce nejnovějších virů, méně přehledné uživatelské rozhraní.
AVG Ultimate
TECHNICKÁ DATA
Operační systém Windows XP/Vista/7/8/10 (32/64 b) / macOS 10.8 a vyšší / Android 2.2 a vyšší
Jazyk čeština
Hlavní funkce antivirová kontrola v reálném čase (Windows, macOS, Android), firewall, antispamový filtr, datový sejf, skartování souborů, vyladění výkonu, vyčištění počítače (Windows), zámek zařízení a aplikací, ochrana proti krádeži (Android)
Licence neomezený počet zařízení v rámci domácnosti
Info avg.cz
HODNOCENÍ
Celkem 69,1
Spolehlivost detekce (50 %) 46
Falešné poplachy (25 %) 92
Náročnost na výkon (25 %) 92
Cena cca 1 300 Kč/rok
Známka Chipu dobrý (2,9)
Výborný (100-90,0) Velmi dobrý (89,9-75,0) Dobrý (74,9-60,0) Dostačující (59,9-45,0) Nelze doporučit (44,9-0) Všechna hodnocení v bodech (max. 100); * ano * ne