Nějakou kalendářovou aplikaci najdete předinstalovanou téměř v každém smartphonu. Stále populárnější jsou ale alternativní kalendářové aplikace, které nabídnou mnohem více funkcí. Představíme vám ty nejlepší z nich.
Snad každý majitel smartphonu potřebuje mít ve svém telefonu mezi základními aplikacemi také kalendář - ať už třeba kvůli pracovním schůzkám, rozvrhu ve škole, koníčkům, setkáním s rodinou, nebo návštěvám u lékaře. To vše je třeba dobře zorganizovat a váš smartphone vám bude vždy při ruce. Operační systémy Android, iOS a samozřejmě i Windows 10 proto nabízejí předinstalované kalendářové aplikace, propojené s příslušnými cloudovými službami, abyste měli svůj kalendář k dispozici kdykoli a z jakéhokoli zařízení připojeného k internetu. Existují ale také velmi zajímavé alternativní kalendářové aplikace, které často i za poplatek nabízejí pokročilé funkce pro organizaci času.
Šest kalendářových aplikací pro iOS a Android
Podívali jsme se důkladně na šest nejlepších alternativních kalendářových aplikací pro Android a iOS, z nichž hned pět je dokonce placených, s cenou kolem stokoruny. Porovnali jsme jejich funkce s bezplatně použitelným Kalendářem Google, dostupným jak pro Android, tak i iOS. Pochopitelně se nabízí zásadní otázka: Je potřeba poohlížet se po alternativním řešení (a platit za něj), nebo je standardní kalendář v Androidu a iOS pro běžné použití dostatečný?
Odpověď samozřejmě záleží především na tom, jaké jsou vaše individuální potřeby při organizaci času. Někomu stačí klasický týdenní nebo měsíční přehled záznamů, jiný uvítá přehled následujících schůzek a událostí na displeji svých chytrých hodinek. Profesionálové také potřebují lépe oddělovat pracovní a soukromý časový harmonogram, zatímco soukromý uživatel prostě jen chce spravovat svůj kalendář co nejjednodušším způsobem. Zaměřili jsme se na oba přístupy, aby si z našeho přehledu šikovných kalendářů vybral podle svých potřeb opravdu každý.
Pořádek v chaosu úkolů
Hlavním cílem používání kalendářové aplikace je samozřejmě přehledné plánování času. Proto jsme se zaměřili především na kritéria hodnocení kalendářů související s jejich přehledností. Všechny testované aplikace přitom mohou spravovat hned několik samostatných kalendářů a různým stylem zobrazovat jejich obsah. Běžný je přitom především denní, týdenní a měsíční přehled, společně s přehledem nejbližších naplánovaných událostí.
Některé z kalendářových aplikací mají ale i poněkud jiný přístup k zobrazování svého obsahu: například aplikace aCalendar+ nabízí různé kombinace zobrazení celého týdne či měsíce, společně s detailním pohledem na zvolený den. Velmi odlišně vypadá kalendář Fantastical 2, který ve své horní části nabízí kompaktní přehled celého týdne či měsíce, společně s událostmi pro aktuální den. Uplynulé události jsou automaticky označeny šedou barvou, zatímco nadcházející schůzky s další záznamy jsou zvýrazněny barevně podle zvoleného grafického tématu.
Kalendářové aplikace z našeho přehledu, určené jen pro operační systém iOS, jsou poměrně neortodoxní, což vede k neotřelým způsobům prezentace obsahu kalendáře. Například Calendars 5 používá namísto klasických sloupečků zobrazení událostí ve formě časové osy. Jde o odvážný a zajímavý koncept, ale pro některé uživatele může být možná poněkud nepřehledný. Všechny kalendáře graficky odlišují celodenní události a zobrazují nejbližší záznamy, stejně jako dodatečné informace, jako je například místo konání schůzky atd. Větší možnosti personalizace svých kalendářů mají majitelé smartphonů s Androidem, kteří mohou často měnit celá barevná témata zobrazení kalendáře nebo velikost písma.
Ještě přehlednější než pohled na denní nebo týdenní kalendář je zobrazení přehledu nadcházejících událostí, které vám poskytne okamžitou informaci o tom, co vás v nejbližší době čeká a kde byste měli být. Všechny testované kalendářové aplikace, s výjimkou Kalendáře Google ve verzi pro iOS, nabízejí i widgety pro rychlý přehled událostí, aniž by bylo třeba otevírat kalendářovou aplikaci. Navíc mohou všechny kalendáře zobrazovat upozornění pro připomenutí nadcházející události. Pokud jde o integraci s dalšími aplikacemi a funkcemi, je na tom nejlépe Kalendář Google v Androidu, který spolupracuje i s Mapami Google a Gmailem.
Běžnou funkcí kalendářů je také správa úkolů, přičemž například Digical+ nabízí rovnou i možnost naplánování termínu splnění úkolu, zatímco ostatní aplikace pracují s klasickými seznamy, ze kterých si můžete splněné úkoly odškrtávat. Ve správě úkolů je na špičce Business Calendar Pro, který kromě plánovače úkolů poskytuje i členění na podúkoly a nastavování jejich priority.
Rychlé vytváření událostí
Kalendářová aplikace by vám měla především šetřit čas, takže jsme se při našem testování zaměřili také na rychlost a intuitivní práci s kalendářem. Tvůrci kalendářových aplikací jsou si samozřejmě vysokých nároků svých uživatelů vědomi, a proto umožňují maximálně snadné vytváření nových záznamů, poskytují funkce pro vyhledávání v obsahu kalendáře a také šikovné zkratky pro usnadnění každodenní práce s kalendářem.
Standardní funkcí je tlačítko se symbolem »+«, kterým lze jedním klepnutím na displej vyvolat formulář pro vložení nového záznamu do kalendáře. Bezkonkurenční pohodlí a rychlost v tomto ohledu poskytuje Kalendář Google. Zobrazuje návrhy obsahu, vypisuje vhodné lokace a na pozadí nabízí propojení s dalšími potenciálními účastníky dané akce. Google navíc umožňuje vytváření nových záznamů nejen vyplněním všech náležitostí (popis, místo, čas, …) ve formuláři nové události, ale také na základě vkládání běžných vět, například „Tenis zítra v 10 na Vyšehradě“. Kalendář na základě této věty vytvoří novou událost a nabídne vám i přidání případných spoluhráčů. Ostatní kalendářové aplikace pro Android tento šikovný trik bohužel neumí.
Hlasový vstup
Operační systémy Android i iOS jsou vybaveny technologií pro rozpoznání řeči, takže by neměl být problém kalendáři nové schůzky jednoduše nadiktovat. V Kalendáři Google to takto opravdu funguje, především díky funkci pro vytváření záznamů v kalendáři na základě celých vět. Při vytváření nové události tedy stačí aktivovat hlasový vstup a v co nejjednodušší formě nadiktovat informaci o plánované události. Nastavení pak ale musíte upřesnit a uložit ručně. Hlasový vstup a rozpoznání řeči můžete použít i v zařízení s iOS, ale pouze pro dílčí úlohy, například nadiktování popisku události.
Jásat nemohou ale ani uživatelé iOS, kteří mají k dispozici hlasovou asistentku Siri, které není vůbec snadné vysvětlit zadání události do kalendáře s použitím běžných vět, jako to lze v Kalendáři Googlu. Obecně lze tedy říci, že pokud jde o hlasové ovládání kalendářů, mají ještě vývojáři před sebou opravdu hodně práce.
Nejlepší kalendáře pro práci i volný čas
Způsob práce s kalendářem závisí na zažitých zvycích při plánování času. Ten, kdo si jednoduše zaznamenává události do kalendáře bez jejich složitějšího členění, si pravděpodobně vystačí s běžnou kalendářovou aplikací, kterou najdete předinstalovanou ve svém smartphonu s Androidem nebo iOS. Spokojení budou především uživatelé Androidu, kteří se spoléhají na osvědčenou kombinaci Kalendáře Google, Map Google a Gmailu. Fanoušky klasických kalendářů potěší aplikace aCalendar+, která je extrémně přehledná a intuitivní.
Aplikace Business Calendar Pro 2 je věrná svému názvu a umožňuje velmi detailně spravovat pracovní kalendáře a úkoly. Tato aplikace nabízí největší škálu funkcí pro správu záznamů v kalendáři a perfektní propojení se správou úkolů. Majitelé mobilních zařízení s Androidem, kteří potřebují ve společném prostředí spravovat svoje schůzky i úkoly, budou bezpochyby nadšeni. V iPhonech a iPadech spojuje tyto dvě oblasti úloh nejlépe aplikace Calendars 5. Oproti tomu uživatelé aplikace Fantastical 2 musí být připraveni rezignovat na zažitý styl práce s kalendářem. Tvůrci této aplikace zavedli zcela nový způsob pohledu na naplánované události a integrovali do ní například i podporu chytrých hodinek Apple Watch.
Přehled kalendářových aplikací
aCalendar+ Business Calendar PRO 2 Calendars 5 Digical+ Fantastical 2 Kalendář Google
Cena 80 Kč 20 Kč 190 Kč 95 Kč 110 Kč zdarma
Podporované operační systémy Android Android iOS Android iOS Android, iOS
Podpora pro Exchange / Kalendář Google / Outlook.com */*/* */*/* */*/* */*/* */*/* */*/*
PŘEHLEDNOST
Více kalendářů / skrývání kalendářů / nastavení barev */*/* */*/* (částečně, */*/jen * přes
Kalendář v iOS) (synchronizace */*/* s Kalendářem Google) */*/* */*/*
Pohled na den / týden / měsíc / agendu */*/*/* */*/*/* */*/*/* */*/*/* */*/*/* */*/*
Přednastavený výchozí pohled / nastavitelný týden/* měsíc/* poslední pohled/* měsíční agenda/a denní * poslední pohled/* poslední pohled/*
Formát na výšku / na šířku / verze pro tablety */*/* */*/* */*/* */*/* */*/* */*/*
Widgety / připomínky / kalendářní týdny */*/* */*/* */*/* */*/* */*/* jen Android/*/*
Zobrazení celodenních událostí * * * * * *
Zvýraznění aktuální události / zobrazení lokace / barevné odlišení záznamů */*/* */*/* */přehledu/jen v detailním * */*/* */*/* */*/*
Plánování úkolů / opakování / podúkoly / prioritizace */*/* (seznamy)/* */*/*/* */*/*(seznamy)/* */*/*/* */*/*(seznamy)/* *(připomínky)/ */*/*
RYCHLOST
Vytvoření záznamu jedním klepnutím * * * * * *
Návrhy termínu / místa / účastníků */*/* */*/* */*/* */*/* */*/* */*/*
Posun termínu / kopírování / opakování / vícenásobný výběr */*/*/* */*/*/* */*/*/* */*/*/* */*/*/* */*/*/*
Propojení s e-mailem / mapami / kontakty */*/* */*/* */*/* */*/* */*/* */*/*
Přímý přechod na den / týden / měsíc */*/* */*/* */*/* */*/* */*/* */*/*
Vyhledávání / sdílení záznamů */* */* */* */* */* */*
Podpora chytrých hodinek / off-line režim */* */* */* */* */* */*
Zadávání záznamů v přirozeném jazyce * * * * * *
Hlasový vstup / podpora přirozené řeči / komplexní záznamy */částečně/* */částečně/* */částečně/* */částečně/* */částečně/* */částečně/*
* ano * ne
Propojení kalendáře se službami
Všechny testované aplikace mohou spravovat obsah kalendáře lokálně v paměti vašeho smartphonu. Zároveň jim ale nechybí možnost těžit z propojení s kalendáři spravovanými v rámci služeb Exchange Serveru nebo Kalendáře Google. Samozřejmě je také možná synchronizace s více používanými zařízeními. > Automatická synchronizace: Uživatelé pracující s více různými smartphony a tablety se vůbec nemusejí starat o synchronizaci a aktualizaci dat napříč všemi svými zařízeními - vše probíhá automaticky.
Pokud navíc ve svém počítači používáte ke správě kalendáře aplikaci Outlook, všechny změny se budou automaticky synchronizovat s vaším kalendářem ve smartphonu. Všechny běžné kalendářové aplikace pro Android a iOS totiž bez problému podporují synchronizaci obsahu s Exchange Serverem, Kalendářem Google a různými dalšími kalendářovými řešeními. Kalendářové aplikace, které jsme otestovali, používají následující přístup: namísto napojování a synchronizace na úrovni kalendářových serverů si tyto aplikace vytvoří lokální databázi v mobilním zařízení a synchronizují její obsah s Exchange či jiným účtem, ke kterému je váš smartphone s Androidem či iOS již připojen.
Následně probíhá při každé provedené změně oboustranná synchronizace. > Speciální funkce: Některé funkce nejsou prováděny přímo kalendářovou aplikací, ale přebírány od některé ze služeb běžících na pozadí operačního systému. Kalendářová aplikace je pak pouze zobrazuje. Pokud si například svoje kalendáře v Googlu označíte různými barvami, budou stejně obarvené i kalendáře ve vaší kalendářové aplikaci. Poštovní aplikace Gmail pak přeposílá přijaté žádosti o schůzky do Kalendáře Google, odkud je zase automaticky získávají alternativní kalendářové aplikace, instalované ve vašem mobilním zařízení.
Windows 10 Mobile: Špičkový kalendář
Mobilní variantě operačního systému Windows 10 se vůbec nedaří, její tržní podíl klesl pod jedno procento a svět mobilních zařízení zcela ovládly systémy Android a iOS. Pořídit si nový smartphone s Windows 10 Mobile není snadné, protože Microsoft zastavil výrobu přístrojů řady Lumia a v současné době můžeme jen hádat, kdy (a zdali vůbec) představí zařízení nazývané zatím jako Surface Phone.
Důvodem, proč se o smartphonech s Windows 10 Mobile v článku o kalendářových aplikacích vlastně zmiňujeme, je fakt, že v základní výbavě tohoto operačního systému najdete perfektní kalendářovou aplikaci, která vychází z tradice dokonalé správy času v profesionální aplikaci Outlook. Majitelé Lumií tedy po žádné alternativní kalendářové aplikaci pátrat nemusejí (vzhledem k nabídce aplikací pro Windows 10 Mobile by stejně žádnou použitelnou nenašli).
Foto popis| Kalendář na očích Nedílnou součástí šikovné kalendářové aplikace jsou widgety na domovskou obrazovku mobilního zařízení, které zajistí neustálý přehled o naplánovaných událostech.
Foto popis| Hlasové zadávání Do Kalendáře Google lze nadiktovat podrobnosti o schůzce a aplikace je rozklíčuje do příslušných popisků. Domluva s kalendářem má ale svoje rezervy.
Foto popis| Detailní nastavení Profesionální kalendář Business Calendar Pro 2 nabízí desítky detailních nastavení funkcí i stylu zobrazení kalendáře a úkolů.
Foto popis| Různé pohledy na kalendář S denním, týdenním a měsíčním pohledem na kalendář si pokročilé aplikace nemohou vystačit, a proto přidávají různé kombinované typy přehledů naplánovaného času.
Foto popis| Microsoft vybavil Windows 10 Mobile předinstalovaným Outlookem, profesionální aplikací pro práci s elektronickou poštou i kalendářem. Šikovné je, že aplikaci Outlook si mohou zdarma instalovat také majitelé mobilních zařízení s Androidem a iOS.
JÖRG GEIGER, RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz