Windows ještě rychlejší: Nejlepší tipy pro zrychlení systému. Kromě toho triky pro MS Office, fotografie, hardware, mobilní aplikace a mnoho dalších.
Windows a Office
1 Windows Odstranění neprovedené tiskové úlohy
2 Windows 10 Oprava nefunkčního internetového připojení
3 Word Vlastní nastavení automatických oprav
4 Windows Odstranění brzdy sítě
5 Excel Příprava tabulek na tisk
6 Windows 10 Klasické hry ve Windows 10
7 Word Správné zadávání zlomků a matematických vzorců
8 Windows 10 Změna velikosti diskových oddílů
9 PowerPoint Vložení obsahu do prezentace
10 Windows 10 Odinstalování konkrétních aktualizací
11 Outlook Návrat k výchozímu nastavení
12 Windows Komprese souborů a složek
13 Excel Prezentace dat v grafu
14 Windows 10 Připnutí webových stránek do nabídky Start
15 Word Skrývání čísel vybraných stránek v dokumentu
16 PowerPoint Doplnění hudby do prezentace
17 Windows 10 Změna zvuků při přihlašování a odhlašování
18 Windows 10 Zákaz zamykací obrazovky
19 Windows 10 Rychlé vypnutí Windows
20 Windows 10 Rychlý přístup
Protip
Kompletní odinstalace aplikací
Hardware
21 Numerická klávesnice Zadávejte čísla a operátory rychleji
22 Sluchátka Využijte headset jako mikrofon k počítači
23 Powerbanky Obnovení výkonu slabé powerbanky
24 Stativ pro mobil Využijte krabičku od žvýkaček jako stativ
25 Základní desky Jak zprovoznit stávkující základní desku
26 Klávesnice Jak domluvit tvrdohlavé klávesnici
27 Klávesnice Co dělat, když se do klávesnice rozlije voda nebo káva
Protip
Oživení konzole Playstation
Web & fotografie
28 GIMP Udělejte některé oblasti snímku nerozpoznatelné
29 Smartphony Snížení spotřeby při hraní hry Super Mario Run
30 Instagram Nahrávání fotografií na Instagram z počítače
31 Firefox Oprava funkce tisku v prohlížeči Mozilla Firefox
32 Fotografické techniky Perfektní noční videozáběry pomocí vaší digitální zrcadlovky
33 Webové prohlížeče Vymažte cache jednotlivých webových stránek
Protip
Filmové studio v kapse
Mobily a tablety
34 Android Priorita připojení k Wi-Fi sítím
35 Android/iOS Import kalendáře z Facebooku
36 Android Mazání dat a mezipaměti aplikací
37 Android Bezpečné smazání dat
38 Android Nastavení výchozích aplikací
39 iOS Posílání obrázků v nižším rozlišení
40 iOS Filtrování pošty
Protip
Přehledná správa multimédií
Windows a Office
S těmito triky bude vaše práce rychlejší a jednodušší.
1 Windows Odstranění neprovedené tiskové úlohy
Je otravné, když některá aplikace ve Windows, ať už z jakéhokoli důvodu, nedokončí tisk, ale ještě otravnější je, pokud taková tisková úloha zůstane v seznamu úloh a nejde z něj odstranit. Můžete to ale vyřešit celkem jednoduchým manuálním zásahem. Ze všeho nejdříve je třeba zastavit službu Windows nazvanou »Služba zařazování tisku«. Abyste to mohli udělat, je třeba použít klávesovou zkratku [Win] + [R] nebo nabídku Start a spustit nástroj »services.msc«. V okně »Služby« pak vyhledejte položku »Služba zařazování tisku«, klikněte na ni pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte »Zastavit«.
Dále je ještě třeba smazat soubor, který měl být vytištěn, z paměti tiskárny. Přejděte do složky »C:WindowsSystem32 spoolPRINTERS« a vymažte všechny soubory, které se zde nacházejí. Pak je třeba ještě znovu spustit službu zařazování tisku. Postupujte stejně jako při jejím vypnutí, ale tentokrát u položky »Služba zařazování tisku« zvolte z kontextové nabídky pravého tlačítka myši funkci »Spustit«.
Tisková fronta bude opět volná a můžete se pustit do tisku dalších souborů.
Alternativním řešením je restart celého počítače, ale ne každému se bude chtít ukončovat rozdělanou práci jen kvůli nezdařenému tisku nějakého dokumentu.
Jednodušší je podle výše uvedeného postupu restartovat jen službu zařazování tisku.
2 Windows 10 Oprava nefunkčního internetového připojení
Možná jste se již ve Windows setkali s chybovým hlášením o neplatné konfiguraci IP během připojování k místní síti, resp. internetu. Pokud vám nepomůže problém vyřešit restart počítače ani routeru, ke kterému se snažíte připojit, pak pomocí klávesové zkratky nebo nabídky Start spusťte příkazem »regedit« Editor registru a zde přejděte do složky »HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet / Services / Tcpip / Parameters«. Zde prostřednictvím kontextové nabídky pravého tlačítka myši vytvořte novou položku »Nový / Hodnota DWORD (32bitová)« a nazvěte ji »IPAutoconfigurationEnable«. Dvakrát na ni klikněte myší a pak v okně pro úpravu jejího obsahu zadejte jako »Údaj hodnoty« číslo »0«. Po restartu počítače by již mělo připojení k místní síti i internetu bez problému fungovat.
3 Word Vlastní nastavení automatických oprav
Funkci automatických oprav textu byste při psaní ve Wordu neměli slepě důvěřovat, je ale nesporná pravda, že je nezbytným pomocníkem i pro každodenní psavce, kteří sice nedělají mnoho překlepů a zvládají českou gramatiku, ale občasným chybám se zkrátka neubrání. Ve výchozím nastavení však nemusí automatické opravy fungovat přesně podle vašich představ. Proto byste měli věnovat chvilku času konfiguraci této důležité funkce podle vlastních potřeb.
Cesta k předvolbám funkce automatických oprav ve Wordu záleží na verzi Microsoft Office, kterou používáme. V Office 2016 klikněte na nabídku »Soubor«, pokračujte kliknutím na »Možnosti« a v nově otevřeném okně pak na »Kontrola pravopisu a mluvnice«. Dále pokračujte kliknutím na tlačítko »Možnosti automatických oprav«, které otevře okno s nastaveními pro výchozí jazyk použitý v dokumentu. Můžete zde především upravit způsob, jakým bude Word automaticky opravovat vaše překlepy nebo nahrazovat určité řetězce znaků za symboly. Jestliže si nepřejete, aby Word některé z automatických oprav prováděl, stačí jen zrušit označení u příslušné položky. Podobně můžete zastavit nahrazování v textu, nebo naopak přidat vlastní kombinace znaků a způsob jejich nahrazování. Vlastní nastavení uložíte tlačítkem »OK« a stejným způsobem si můžete nakonfigurovat automatické opravy také v Outlooku, Excelu, PowerPointu a případně i dalších aplikacích ze souboru Microsoft Office.
4 Windows Odstranění brzdy sítě
Operační systém Windows má vestavěný omezovací mechanismus, který brzdí síťový provoz na deset packetů za milisekundu a který funguje ve chvílích, kdy nejsou po síti přenášena multimediální data. Microsoft chce tímto způsobem zajistit rychlejší zpracování multimediálních dat, která získávají prioritní přístup k výkonu procesoru. Existují ale také další úlohy, které si zaslouží maximální propustnost datového přenosu a co největší příděl výkonu procesoru. Namátkou jmenujme on-line hry.
Úpravu nastavení omezovače vám doporučujeme provést jen u vysokorychlostního (gigabitového) připojení v místní síti, kde navíc nepotřebujete upřednostňovat zpracování multimédií. Do nabídky Start nebo do okna »Spustit«, vyvolaného klávesovou zkratkou [Win] + [R], zadejte »regedit« a spusťte Editor registru. Přejděte do složky »HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NT CurrentVersionMultimediaSystemProfile« a zde změňte hodnotu položky »NetworkThrottlingIndex« z výchozích »10« na »ffffffff«. Úprava nastavení má vliv nejen na propustnost sítě, ale také na dobu odezvy, proto si nové nastavení otestujte se svými oblíbenými herními tituly.
5 Excel Příprava tabulek na tisk
Před tiskem tabulek z Excelu je zpravidla třeba správně nastavit tiskový výstup, abyste na stránce skutečně našli to, co jste tam chtěli mít. Při práci s tabulkami a grafy v Excelu zpravidla používáme režim zobrazení označený jako »Normální«. Pokud ale chcete vidět, jak bude tabulka vytištěna, musíte si zobrazení přepnout. K tomu je třeba kliknout na volbu »Rozložení stránky«, kterou najdete na spodní hraně okna Excelu, vedle posuvníku pro zvětšování a zmenšování zobrazení tabulek. Jestliže se vám zobrazený výsledek příliš nelíbí, protože je obsah tabulek či obrázku nevhodně rozdělen na více stránek, je třeba provést další úpravy.
Přejděte na kartu »Rozložení stránky«, kde je v části »Přizpůsobit měřítko« zpravidla nastaveno »Automaticky«. Můžete se ale rozhodnout přizpůsobit rozložení obsahu listu například na jednu tištěnou stránku. V nastavení »Šířka« a »Výška« je třeba zvolit »1 stránka«. Excel pak automaticky upraví obsah tak, aby se vešel na zvolený počet stránek. Někdy je ale lepším řešením změnit orientaci stránky »Na šířku«, jak to můžete udělat na stejné kartě v části »Vzhled stránky«. Dalším užitečným trikem je zmenšení okrajů stránky až na minimum, které vaše tiskárna umožňuje. Všechny parametry stránky můžete upravovat v jednom okně, které se otevře kliknutím na malé tlačítko se šipkou, umístěné v pravém dolním rohu panelu »Vzhled stránky«. Výsledek si můžete rovnou zkontrolovat po kliknutí na tlačítko »Náhled«.
Pokud budete s výsledkem spokojeni, můžete tabulku rovnou vytisknout kliknutím na tlačítko »Tisk«.
Velmi často také nechcete tisknout celý obsah listu, ale třeba jen část některé z tabulek. V tom případě označte zvolenou část v normálním režimu pohledu na obsah a přejděte do nabídky »Soubor / Tisk«. Zde pod nabídkou »Nastavení« klikněte na výchozí předvolbu »Vytisknout aktivní listy« a z výběru zvolte »Vytisknout výběr«. V náhledu v pravé části uvidíte, jaká část listu bude vytištěna a zda se vejde na jednu stránku.
Jestliže si chcete pohrát přímo s velikostí jednotlivých řádků, sloupců a grafů, aby se vám na stránku vešel požadovaný obsah, přepněte si tlačítkem vpravo dole zobrazení listu do režimu »Zobrazit konce stránek«.
6 Windows 10 Klasické hry ve Windows 10
Chybí vám ve Windows 10 sada klasických her jako Hledání min, Srdce nebo FreeCell? Microsoft hry odstranil již ve Windows 8. Do Windows 10 si můžete z Microsoft Store doinstalovat sadu karetních her Microsoft Solitaire Collection, ale o plnohodnotnou náhradu se samozřejmě nejedná. Hry si ale můžete sami doinstalovat pomocí balíčku Windows 7 games for Windows 10, dostupného pod adresou bit.ly/1U5uN8D.
Rozbalte instalační ZIP balíček, spusťte soubor »Windows 7 Games for Windows 10 and 8.exe«, v instalačním průvodci, který je přeložen i do češtiny, si zvolte hry k instalaci - a během chvilky se můžete pustit do hraní. Abyste nebyli obtěžováni nabídkou dalšího softwaru, nezapomeňte zrušit označení předvolby »Discover Winaero Tweaker to tune up Windows 10/8.1/8«.
7 Word Správné zadávání zlomků a matematických vzorců
Na zadávání zlomků nebo matematických vzorců do dokumentů ve Wordu není vůbec nic složitého, přesto možná není použití příslušné funkce textového editoru ze sady Microsoft Office na první pohled zcela intuitivní. Začněte tím, že přejdete na kartu »Vložení«, kde kliknete na tlačítko »Rovnice«. Pás karet se přepne na zobrazení »Nástroje rovnice / Návrh« a v dokumentu se objeví nové pole pro zadávání vzorce. K dispozici máte nástroje na vkládání matematických symbolů, zlomků, indexů, odmocnin, integrálů, závorek, logaritmů nebo třeba matic. Výsledky rovnic už ale musíte dopočítávat sami.
8 Windows 10 Změna velikosti diskových oddílů
Pokud máte pevný disk počítače rozdělen na několik oddílů, snadno se dostanete do situace, kdy vám na systémovém oddílu, nejčastěji označovaném jako »C:«, začne docházet místo, zatímco další oddíly budou poloprázdné. Na vině může být jak samotný operační systém Windows, který časem, i vlivem aktualizací, postupně bobtná, tak instalace dalších programů, které jsou primárně umisťovány na disk »C:«. Další místo na systémovém disku můžete získat tak, že některý z dalších oddílů zmenšíte a o získanou kapacitu rozšíříte oddíl »C:«.
K tomuto úkolu můžete použít specializované softwarové nástroje, jako je například bezplatně použitelný program EaseUs Partition Master, který si můžete stáhnout ze stránky easeus.com/partitionmanager. Po instalaci a spuštění programu je třeba nejprve zvolit diskový oddíl, který budete chtít zmenšit. Pak klikněte na funkci »Resize/Move partition« a v nově otevřeném okně jednoduše posuvníkem nebo zadáním přesné kapacity určete novou velikost diskového oddílu. Novou velikost potvrďte kliknutím na »OK«. Stejným způsobem pokračujte s diskovým oddílem »C:«, kdy opět použijte funkci »Resize/Move partition«, ale tentokrát naopak oddíl zvětšíte o místo dříve uvolněné zmenšením jiného oddílu. EaseUS Partition Master provede připravené změny až po kliknutí na tlačítko »Apply« vlevo nahoře. Diskové oddíly lze upravovat také pomocí standardních prostředků operačního systému Windows.
Ty ale nejsou tak šikovné jako specializované nástroje, takže volné místo, o které může být rozšířen diskový oddíl »C:«, musí na disku následovat ihned za tímto oddílem. To poněkud komplikuje složitější operace s diskovými oddíly.
Otevřete si nabídku Start, napište »disk« a pak spusťte nástroj »Vytvořit a formátovat oddíly na pevném disku«. Otevře se okno »Správa disků«, kde budou zobrazeny všechny disky a diskové oddíly, instalované v počítači nebo připojené k jeho USB portům. Také v tomto případě musíte nejprve zmenšit velikost některého z diskových oddílů, abyste mohli následně zvětšit oddíl »C:«. Klikněte na oddíl, který následuje po oddílu »C:«, pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte funkci »Zmenšit svazek«. Windows automaticky spočítají, o kolik je možné oddíl zmenšit, a nabídnou vám volbu nové velikosti oddílu. Po zmenšení oddílu se volná kapacita označí jako »Nepřiřazeno«. Následně můžete, s využitím funkce »Rozšířit svazek«, zvětšit systémový oddíl »C:«. Také v tomto případě vám nástroj na správu disků ukáže, o jakou kapacitu můžete oddíl zvětšit.
9 PowerPoint Vložení obsahu do prezentace
Od Microsoft Office 2007 již není možné rovnou vytvářet obsah ze snímků prezentace v PowerPointu. Můžete si ale poradit jednoduchým manuálním postupem. Vytvoření obsahu přijde na řadu v okamžiku, kdy máte vytvořeny všechny potřebné snímky prezentace. Klikněte na kartu »Zobrazení« a v části »Zobrazení prezentací« použijte možnost »Zobrazení osnovy«. Máteli u snímků správně použity nadpisy, uvidíte nyní na levé straně kompletní osnovu své prezentace. Klikněte na ni pravým tlačítkem myši a v kontextové nabídce použijte funkci »Sbalit / Sbalit vše«. Zůstanou vám jen hlavní nadpisy jednotlivých snímků, které můžete myší označit, zkopírovat do schránky a následně vložit do nového snímku prezentace. Snímek s takto vytvořeným obsahem pak v režimu zobrazení označeném jako »Normální« snadno přesunete na začátek prezentace.
10 Windows 10 Odinstalování konkrétních aktualizací
Aktualizace pro Windows 10 jsou v podstatě povinné, což je velký problém v případě, že se některá z nich Microsoftu tak docela nepodaří a jsou s ní problémy. Ne všechny aktualizace také bez problému fungují se všemi kombinacemi hardwaru a softwaru. Pokud tedy narazíte na problém s konkrétní, automaticky instalovanou aktualizací, můžete ji ručně zase odinstalovat. Otevřete si Nastavení a přejděte do nabídky »Aktualizace a zabezpečení / Windows Update«, kde je třeba kliknout na volbu »Historie aktualizací«. V dalším okně vidíte datum instalace konkrétních aktualizací, ale také je zde volba »Odinstalovat aktualizace«, která vás přenese do podobného seznamu v Ovládacím panelu, kde můžete zvolit konkrétní aktualizaci, kliknout na ni pravým tlačítkem myši a odinstalovat ji.
11 Outlook Návrat k výchozímu nastavení
Narazíte-li na problém se zpracováním pošty v Outlooku, zpravidla pomůže reset jeho nastavení do výchozího stavu, takže se vyhnete jeho kompletní reinstalaci. Nejdříve smažte svůj e-mailový profil. V Outlooku použijte volbu »Soubor / Informace / Nastavení účtu« a znovu volbu »Nastavení účtu«. Otevře se okno se seznamem vašich e-mailových účtů, kde můžete problematický účet označit a odebrat. Pokud máte účtů více, odeberte je postupně všechny.
Následně byste měli také vymazat vyrovnávací paměť Outlooku, kde se nachází například náhledy příloh a další stará data. Složka s vyrovnávací pamětí je ale ve struktuře disku velmi dobře schovaná. Najdete ji pod cestou »C: UsersXXXAppDataLocalMicrosoft WindowsTemporary Internet Files Content. Outlook«, kde „XXX“ je název vašeho uživatelského účtu ve Windows. Promažte obsah složky, kterou najdete pod touto cestou, a v Outlooku znovu připojte své poštovní účty.
12 Windows Komprese souborů a složek
Komprese souborů i celých složek do jediného balíčku ve formátu ZIP je stále velmi užitečným způsobem, jak přenášet po internetu větší množství dat. Komprese do formátu ZIP je navíc nativně podporována operačním systémem Windows, kde ji najdete jako jednu z funkcí kontextové nabídky pravého tlačítka myši v Průzkumníku souborů. Označte soubory a složky ke kompresi a pak na kteroukoli z označených položek klikněte pravým tlačítkem myši. Z kontextové nabídky zvolte funkci »Odeslat / Komprimovaná složka (metoda ZIP)«, a Windows obratem vytvoří komprimovaný balíček, u kterého jen doplníte libovolný název. Komprimovaný balíček ve formátu ZIP pak jednoduše otevřete dvojitým kliknutím levým tlačítkem myši. K rozbalení použijte opět pravé tlačítko myši a funkci »Extrahovat vše« z kontextové nabídky.
13 Excel Prezentace dat v grafu
Data z tabulek v sešitech Excelu mohou být nejlépe vizualizována s využitím grafu. Excel vám s tvorbou grafů pomůže prostřednictvím automatických funkcí a průvodců. Ze všeho nejdříve je nutné označit data, ze kterých chcete vytvořit graf. Pak přejděte na kartu »Vložení«, kde v části »Grafy« najdete nejen výběr konkrétního typu grafu, ale také tlačítko »Doporučené grafy«, které ovládá funkci automatické analýzy označených dat, na základě které vám Excel doporučí vhodné typy grafů pro jejich reprezentaci. Po výběru typu grafu vloží Excel nový graf automaticky do aktuálního sešitu.
S grafem můžete samozřejmě dále pracovat, měnit jeho typ, přidávat legendu a popisky os i hodnot nebo vkládat další data. Stačí kliknout na graf pravým tlačítkem myši a zvolit funkci »Změnit typ grafu« nebo »Vybrat data«. Funkce pro úpravu grafů najdete také na kartě »Nástroje grafu / Návrh«, která se automaticky otevře po kliknutí na graf.
14 Windows 10 Připnutí webových stránek do nabídky Start
Kromě zástupců aplikací a složek je možné do nabídky Start ve Windows 10 připnout také odkazy na často navštěvované internetové stránky. Použít k tomu musíte webový prohlížeč Edge, kde otevřete požadovanou stránku, kliknete na tlačítko se třemi tečkami v pravém horním rohu a použijete funkci »Připnout tuto stránku na obrazovku Start«. V nabídce Start se objeví nová dlaždice, kterou můžete přesunout na požadované místo nebo změnit její velikost.
V prohlížečích Chrome či Firefox sice funkce pro přímé uložení stránky do nabídky Start chybí, ale můžete si pomoci jednoduchým trikem. Otevřete v prohlížeči požadovanou internetovou stránku, klikněte myší na ikonu vlevo vedle adresy stránky a přetáhněte ji na pracovní plochu. Nyní klávesovou zkratkou [Win] + [E] otevřete Průzkumník souborů, klikněte do adresního řádku a zadejte »shell:programs«. Po klepnutí na [Enter] se zobrazí obsah nabídky Start, do kterého můžete z pracovní plochy myší přetáhnout dříve vytvořený odkaz na webovou stránku. Pak si otevřete nabídku Start a podle názvu vyhledejte odkaz na stránku. Klikněte na něj pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte »Připnout na Start«.
15 Word Skrývání čísel vybraných stránek v dokumentu
Není úplně snadné změnit nebo skrýt některá čísla stránek v dokumentu vytvářeném v textovém editoru Word, jelikož každá změna vždy ovlivní číslování v celém dokumentu. I na tento problém ale existuje řešení. Poradíme vám, jak ovládat číslování stránek pomocí rozdělení dokumentu na více samostatných oddílů.
Nejprve přejděte na kartu »Vložení« a zde pomocí funkce »Číslo stránky« zvolte umístění číslování stránek v dokumentu. Pak klikněte na konec stránky, od které chcete skrýt číslování (pokud chcete například skrýt čísla od stránky 3 dále, klikněte na konec stránky 2), přejděte na kartu »Rozložení«, klikněte na tlačítko »Konce« a z otevřené nabídky zvolte »Průběžně«. Když potom kliknete na zápatí stránky, zobrazí se popisek »Zápatí - Oddíl 1« a na následující stránce pak »Záhlaví - Oddíl 2«. Stejný postup zopakujte na stránce, od které budete chtít opět čísla stránek zobrazit. V oddílu, který chcete ponechat bez číslování, klikněte v zápatí na číslo stránky pravým tlačítkem myši a zvolte »Formát číslování stránek«. V nově otevřeném okně zrušte předvolbu »Pokračovat z předchozího oddílu«, vložte číslo »1« a potvrďte nastavení tlačítkem »OK«. Nyní můžete čísla stránek v novém oddílu smazat. Pokud byste narazili na problém, nabízí se i možnost přebarvit čísla stránek na bílo.
16 PowerPoint Doplnění hudby do prezentace
Prezentaci v PowerPointu můžete doplnit buďto hudebním podkresem, nebo namluveným komentářem, který můžete nahrát prostřednictvím mikrofonu počítače a příslušné funkce PowerPointu. Přejděte na kartu »Vložení« a v části »Multimédia« použijte tlačítko »Zvuk«. Z nabídky pak zvolte »Zvuk v mém počítači« pro výběr zvukového souboru uloženého na disku nebo »Nahrát zvuk« pro pořízení zvukové nahrávky mikrofonem. Přehrávání zvukového souboru při prezentaci zahájíte kliknutím na tlačítko zobrazené na snímku prezentace. Automatické přehrávání zvuku se nastavuje na kartě »Animace«.
17 Windows 10 Změna zvuků při přihlašování a odhlašování
Ve Windows 10 si můžete snadno nastavit vlastní zvuky, přehrávané například při spouštění a vypínání počítače. Nejdříve ale musíte tuto možnost aktivovat. Použijte klávesovou zkratku [Win] + [E] a do okna »Spustit« zadejte »regedit«. Po klepnutí na [Enter] se otevře Editor registru, kde přejdete do složky »HKEY_CURRENT_USERAppEvents EventLabelsSystemExit«. Zde klikněte pravým tlačítkem myši na položku »ExcludeFromCPL« a zvolte »Změnit«. Nyní jako »Údaj hodnoty« zadejte »0« namísto výchozí hodnoty »1« a potvrďte nastavení tlačítkem »OK«. Stejně postupujte také u složek »WindowsLogon«, »WindowsLogOff« a »WindowsUnlock«.
Pro nastavení nových zvuků pak v Ovládacích panelech přejděte do nabídky »Hardware a zvuk / Zvuk«. V nově otevřeném okně přejděte na kartu »Zvuky« a zde označte předvolbu »Přehrát zvuk při spuštění systému Windows«. Pak použijte tlačítko »Procházet« a vyhledejte požadovaný zvuk, který musí být ve formátu WAV.
18 Windows 10 Zákaz zamykací obrazovky
Pokud se vám z nějakého důvodu znelíbí zamykací obrazovka ve Windows 10 a raději byste si po spuštění počítače nechali zobrazovat klasické přihlašovací okno, najdete pomoc v Editoru místních zásad skupiny (ten je však k dispozici jen ve Windows 10 Pro). Nejrychleji jej spustíte příkazem »gpedit.msc«, zadaným do okna vyvolaného klávesovou zkratkou [Win] + [R]. V Editoru místních zásad skupiny pak přejděte do nabídky »Konfigurace počítače / Šablony pro správu / Ovládací panely / Přizpůsobení«, kde u položky »Nezobrazovat zamykací obrazovku« nastavte hodnotu »Povoleno«.
19 Windows 10 Rychlé vypnutí Windows
Znáte to: zrovna když nejvíc spěcháte a potřebujete vypnout notebook, sbalit jej a odejít, objeví se ve Windows nové aktualizace, vyžadující instalaci před vypnutím nebo restartem počítače. Můžete je ale snadno obejít, vypnout počítač přes příkazovou řádku a provést instalaci jindy. Začněte vyvoláním příkazové řádky, tedy použitím klávesové zkratky [Win] + [R] a příkazem »cmd«. Pak do příkazové řádky napište »shutdown -s -f -t 00« a odešlete příkaz klávesou [Enter]. Tento příkaz zajistí vypnutí všech programů bez čekání (konkrétně parametr » -t 00«) a okamžité vypnutí počítače bez instalace aktualizací.
20 Windows 10 Rychlý přístup
Ve Windows 10 získal Průzkumník souborů velmi užitečnou funkci, nazvanou »Rychlý přístup«. Jde o to, že se v levé části jeho okna zobrazuje seznam nejčastěji používaných složek. Sami se můžete rozhodnout, které složky se na tomto seznamu budou zobrazovat, a které nikoli. Klikněte na zvolenou složku v Průzkumníku pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte možnost »Připnout k Rychlému přístupu«, nebo naopak »Odepnout z Rychlého přístupu«.
Hardware
Jak optimálně využít své přístroje a zařízení.
21 Numerická klávesnice Zadávejte čísla a operátory rychleji
Numerický blok na klávesnici nepatří u některých uživatelů ke zrovna nejpoužívanějším klávesám. Nicméně pokud často zadáváte do počítače čísla, určitě doporučujeme jeho využití. Vaše práce se tím podstatně zrychlí. Jestliže na počítači, tedy dnes už většinou notebooku, numerický blok vůbec nemáte, můžete ho sice zapnout na běžných klávesách, ale to není tak pohodlné. Doporučujeme proto dokoupit numerickou klávesnici, která se k notebooku připojí přes USB port nebo přes Bluetooth.
Není-li numerická klávesnice zapnutá, zapněte ji stiskem klávesy [Num Lock], případně [Num] nebo [NumLk], kterou najdete vlevo nahoře tohoto bloku. Blok si pořádně prohlédněte a snažte se zapamatovat si jeho rozložení. Ušetří to spoustu času, protože se při psaní na něj nebudete muset dívat. Snažte se vymyslet si pro zapamatování nějakou mnemotechnickou pomůcku. Začněte čísly - všimněte si, že jejich hodnota se zmenšuje z pravé horní části až po spodní levou a že jsou rozmístěny po třech a zakončeny samotnou nulou.
Pro jednotlivé řady se pokuste vymyslet nějakou zkratku. Pro 123 bude stačit známé „Jedna dva tři, my jsme bratři“ nebo 1+2Z3. Pro další řadu pak milovníkům rychlých vozů možná dobře poslouží populární Ferrari 456. A nula je úplná nula někde hodně dole. Pak si vyzkoušejte psaní číslic, aniž byste se na klávesnici dívali. Používejte ji při psaní čísel, i když budete potřebovat doplnit jen pár čísel do textu. Až se naučíte čísla, pokuste se zapamatovat si i matematické operátory.
22 Sluchátka Využijte headset jako mikrofon k počítači
Sluchátka s mikrofonem (headset), která často dostanete ke smartphonu, můžete využít také jako mikrofon k osobnímu počítači. Ten se hodí, třeba když potřebujete skypovat, nahrávat nebo použít hlas pro ovládání PC. V některých případech budete ale potřebovat pro připojení adaptér.
Pokud má váš počítač pouze jeden zvukový konektor pro sluchátka i mikrofon, můžete headset připojit rovnou do tohoto konektoru. Máte-li v počítači zvlášť konektor pro výstup na sluchátka a pro mikrofon, budete si muset pořídit jack adaptér, do kterého headset připojíte a jeho dva jacky pak zasunete do konektorů počítače. Jestliže chcete používat headset výhradně jako mikrofon, stačí, když adaptér připojíte pouze do mikrofonního vstupu. Následně je ještě nutné provést nastavení v systému Windows. Klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu reproduktoru na hlavním panelu vpravo dole a z nabídky vyberte »Zařízení pro záznam«. Otevře se okno »Zvuk«, kde máte možnost si vybrat, který mikrofon (pokud jich máte připojeno víc) chcete používat, a pokud na něj kliknete, můžete také nastavit v okně »Mikrofon - vlastnosti« jeho intenzitu. Stačí, když kliknete na záložku »Úrovně«. V záložce »Obecné« nastavte, zda se má toto zařízení používat - volba »Využití zařízení«.
23 Powerbanky Obnovení výkonu slabé powerbanky
Jestliže se vaše powerbanka nechce nabíjet, může být samozřejmě rozbitá nebo příliš stará, ale také u ní mohlo dojít ke snadno řešitelnému problému. Než se jí tedy zbavíte (nevhazovat do běžného odpadu), zkuste nejdříve několik tipů. Nejprve ve snaze znovu ji nabít vyzkoušejte jiný USB kabel, případně jiný napájecí adaptér. Za zablokovávání nabíjení může být také zodpovědný prach a jiné nečistoty umístěné v konektoru powerbanky. Vezměte si tedy například ohnutou kancelářskou svorku a konektory pečlivě vyčistěte. Pomoct by v tomto případě mohlo i to, že powerbanku nejprve zcela vybijete. Poté se znovu pokuste ji plně nabít.
24 Stativ pro mobil Využijte krabičku od žvýkaček jako stativ
I mobilním telefonem můžete pořídit velmi pěkné fotografie. Aby nebyly rozmazané, k tomu vám dopomůže stativ nebo stojánek. Nemusíte ho ale kupovat - ušetříte, když si ho uděláte doma z běžně dostupných součástek. Vše, co budete potřebovat, je prázdná plastová krabička od žvýkaček, nůžky, pravítko, tužka a kus lepenky.
Vezměte si pravítko a změřte si svůj smartphone - poznamenejte si jeho šířku a tloušťku. Poté vezměte krabičku od žvýkaček, otočte ji obráceně (zavíráním dolů) a na spodní straně si udělejte tužkou dvojici značek. Měly by být přesně proti sobě a měly by být od sebe na tloušťku mobilu a jejich délka by měla být jedna třetina šířky mobilu. Spojte protilehlé značky a vyřízněte podle nich v krabičce otvor. Krabička pak v sobě má štěrbinu, do které mobil zapadne, ale měl by v ní být umístěn napevno, aby se nehýbal. Měření by tedy mělo být přesné. Pokud chcete, aby se dalo se smartphonem naklánět trochu dopředu a dozadu, umístěte na spodní část lepenku nebo podobný materiál.
25 Základní desky Jak zprovoznit stávkující základní desku
Některé základní desky jsou citlivé na jakékoli změny, tedy například odmítají přijmout nové paměťové moduly, nelíbí se jim jiný připojený pevný disk, a uživatel se pak nemůže dostat ani k nastavení do BIOS desky. Existuje samozřejmě řešení v podobě úplného resetu BIOS, ale ten je často zbytečný. Nejprve vyzkoušejte náš tip. Vypněte napájecí zdroj. Následně od něj odpojte základní desku - vypojte jak hlavní napájecí kabel, tak sekundární kabel označený jako EATX12V. Na moderních základních deskách najdete i vypínací tlačítka. Zmáčkněte několikrát za sebou tlačítko PWR_SW, případně i RST_SW, a počkejte několik sekund. Pak opět připojte základní desku k napájení a vyzkoušejte, zda se dostanete do BIOS.
26 Klávesnice Jak domluvit tvrdohlavé klávesnici
Někdy ani připojení tak jednoduchého zařízení, jakým je klávesnice, neproběhne bez komplikací. V případě, že toto vstupní zařízení neodpovídá, postupujte klasicky. Nejprve tedy vyzkoušejte jiný USB port a zkuste metodu „vystoupit - nastoupit“ - restartujte počítač. Pokud to nepomůže, klávesnici znovu nainstalujte. Přejděte do Ovládacích panelů a najděte v části »Hardware a zvuk« položku »Zobrazit zařízení a tiskárny«. Jestliže zde vidíte USB klávesnici, klikněte na ni pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky vyberte »Poradce při potížích«. Pokud poradce nepomůže, klávesnici odpojte, odinstalujte její ovladače, restartujete počítač a znovu ji připojte. Windows se znovu pokusí nainstalovat ovladače. Nepomůželi ani to, ve Správci zařízení aktivujte přes nabídku »Zobrazit« volbu »Zobrazit skrytá zařízení« a odinstalujte všechny ovladače klávesnice.
27 Klávesnice Co dělat, když se do klávesnice rozlije voda nebo káva
Pokud si kávu nebo vodu do klávesnice rozlijete, musíte jednat rychle. Klávesnici odpojte od počítače, aby se odřízla od napájení - pokud je bezdrátová, vyndejte baterie. Pokud je v klávesnici tekutiny hodně, otočte ji na vhodném místě vzhůru nohama a počkejte, až většina tekutiny vyteče. Jestliže se do klávesnice dostalo tekutiny jen málo, nemusíte s ní hýbat. Následně z klávesnice odstraňte všechny klávesy, a to buď kuchyňským nožem, nebo šroubovákem.
Nepoužívejte velké násilí. Až budou všechny klávesy venku, očistěte důkladně jednotlivé klávesy a interiér. Za tímto účelem můžete použít vatové tampony nebo papírové ubrousky. Po dokončení čištění nechte klávesnici několik hodin v dobře větraném prostoru. Pokud voda pronikla hluboko do klávesnice, doporučujeme čekat na vyschnutí celý den. Jestliže vylijete tekutinu na klávesnici notebooku, vypněte ho a odpojte ho od přívodu elektrické energie. Pokud to jde, vyjměte z něj baterii. Z povrchu klávesnice setřete vodu. S notebookem se snažte nemanipulovat. Je-li to možné, odstraňte z notebooku klávesnici a otřete vnitřek notebooku. Instrukce, jak odstranit klávesnici, najdete většinou na internetu, konkrétně na YouTube. Poté nechte notebook na suchém a větraném místě nejméně tři dny.
Web & Fotografie
Nejlepší tipy pro fotopříběh vašeho života
28 GIMP Udělejte některé oblasti snímku nerozpoznatelné
Někdy je potřeba některé oblasti snímku, nebo dokonce celý snímek změnit tak, aby byly vidět jen hlavní rysy, a nikoli rozpoznatelné detaily. Například když si někdo nepřeje, aby byl na snímku vidět, nebo v případě, že chcete zneviditelnit nějaké osobní údaje, jako je například státní poznávací značka automobilu. Pro tuto potřebu můžete využít speciálně vyvinutou funkci, která se jmenuje pixelizace.
Chcete-li pozměnit jen část fotografie, otevřete ji v programu GIMP a požadovanou oblast vyberte pomocí nástroje laso, obdélník nebo elipsa. Označte oblast, klikněte na ni pravým tlačítkem myši a zvolte z nabídky »Filtr / Rozmazat / Kostičkovat«. Pomocí šipky nahoru a dolů můžete dále zpřesnit, jaká má být šířka a výška kostiček. Na náhledu vidíte, jak bude výsledek vypadat. Když jste dosáhli požadovaného efektu, můžete volbu potvrdit pomocí »Budiž«.
29 Smartphony Snížení spotřeby při hraní hry Super Mario Run
Od poloviny prosince je v obchodě App Store k dispozici hra od společnosti Nintendo, určená pro chytré telefony s iOS a nazvaná Super Mario Run. Uživatelé telefonů s Androidem si na ni budou muset ještě chvíli počkat, dokud se neobjeví v obchodě Play. Uživatelé s iOS už s ní tedy mají zkušenosti a podle nich se baterie jejich smartphonů při hraní velmi rychle vybíjejí. Budete-li chtít hrát déle nebo si budete chtít nechat více energie pro jiné aktivity, musíte zavést energeticky úsporná opatření.
Nejúčinnější metodou snížení spotřeby energie je ztlumení jasu displeje. Svítivější displej baterii více zatěžuje. Dotkněte se spodního okraje displeje a táhněte prstem nahoru. V nabídce, která se objeví, můžete nastavit jas podle potřeby. U smartphonů s Androidem najdete možnost nastavení jasu v nabídce, která se objeví při tažení prstem z horního okraje displeje směrem dolů. Pokud máte aktivované Bluetooth a nevyužíváte ho, v nabídce tuto funkci vypněte, také tím ušetříte. Jestliže jste na síti Wi-Fi, vypněte si mobilní data nebo zakažte mobilní sítě přechodem do režimu Letadlo. Naopak pokud jste na cestách, kde surfujete pomocí mobilní sítě, vypněte Wi-Fi modul. Dokonce i tato opatření sníží spotřebu energie. Příslušné nastavení najdete u iOS i Androidu nad nastavením jasu. A chcete-li hrát opravdu dlouho, pořiďte si raději na cesty powerbanku.
30 Instagram Nahrávání fotografií na Instagram z počítače
Program Instagram je sice primárně určen pro sdílení fotografií pořízených chytrým telefonem, ale zveřejnit na něm samozřejmě můžete například i fotografie z digitálního fotoaparátu. Na webových stránkách instagram.com si obrázky můžete prohlížet a hodnotit, ale nemáte zde možnost fotografie vkládat. Pokud tedy chcete fotografie dostat z počítače na sociální síť Instagram bez použití smartphonu, můžete si stáhnout program Gramblr ze stránky gramblr.com pro PC i Mac.
Po instalaci programu se přihlásíte pod svým instagramovým účtem a můžete začít vkládat a upravovat snímky. Stačí je na okno programu přetáhnout. V dalším kroku »Crop any shape« můžete fotografii oříznout a pak (fáze »Apply Some Filters«) přidat filtry a provést další úpravy. V této fázi dokonce program komunikuje v češtině, takže nebude problém změnit orientaci, barvu, ostrost atd. Pak už stačí ve fázi (»Write a Caption and Send«) příspěvek popsat. To se samozřejmě dělá lépe na počítači než na mobilu. Navíc máte možnost odložit čas zveřejnění na pozdější dobu. Počítač ale musí být v té době zapnutý. Pak už stačí stisknout »Send«, a fotografie se zveřejní.
31 Firefox Oprava funkce tisku v prohlížeči Mozilla Firefox
Jestliže vám prohlížeč Firefox najednou odmítá vytisknout obsah webové stránky, může pro to být více důvodů. V první fázi řešení tohoto problému vyzkoušejte, zda situaci vyřeší aktualizace prohlížeče a ovladače tiskárny. Zkontrolujte také připojení tiskárny kabelem, případně bezdrátové připojení a vyzkoušejte tisk zkušební stránky z jiného programu. Pokud tiskárna funguje, ale Firefox netiskne, otevřete nabídku kliknutím na ikonu tří horizontálních pruhů vpravo nahoře a v otevřené nabídce klikněte na ikonu tisku. Následně klikněte na tlačítko »Tisk« a zkontrolujte, zda je pro tisk nastavena ta správná tiskárna. Jinou vyberete ze seznamu po kliknutí na »Název tiskárny«.
Dále zkontrolujte nastavení v náhledu. Pokud nastavení nesedí, klikněte na »Vzhled stránky«, kde máte možnost zadat orientaci stránky a měřítko, v jakém se má stránka vytisknout. Praktické je zatrhnout volbu »Na šířku stránky«. Po kliknutí na záložku »Okraje, záhlaví a zápatí« můžete nastavit i tyto parametry. Standardně jsou okraje stránky nastaveny na 12,7 mm. Nakonec zkontrolujte, zda v okně »Tisk« není nastaveno »Tisk do souboru«. V případě, že ano, zaškrtnutí zrušte.
Jestliže funkce tisku stále nefunguje, kompletně obnovte nastavení tiskárny. Do adresního řádku prohlížeče napište »about:config«, stiskněte klávesu [Enter] a následně potvrďte »Budu opatrný, slibuji!«. Poté do vyhledávacího řádku »Hledat« napište »print_printer«. Na výsledek hledání klikněte pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky vyberte »Obnovit«. Restartujte Firefox a vyzkoušejte tisk.
32 Fotografické techniky Perfektní noční videozáběry pomocí vaší digitální zrcadlovky
Pro fotografování v noci je většinou podstatné mít „rychlý“ objektiv. U statických fotografií můžete samozřejmě použít delší expoziční čás, ale pokud váš objektiv není tak světelný, můžete mít problém při pořizování videozáznamů za horších světelných podmínek. Pro nahrávání videa tedy volte objektiv s velkou světelností. Nemusí být přitom přehnaně drahý. Například pro Canon zakoupíte 50mm objektiv se skvělou světelností F 1,8 (Canon EF 50mm f/1.8 STM) asi za 3 500 Kč, nebo objektiv pro zrcadlovky Nikon AF-S 50mm f/1,8G za cca 6 000 Kč. Abyste zabránili různým vibracím a otřesům, doporučujeme při natáčení použít stativ - i pohyby kamerou pak budou plynulejší. Pokud nechcete nebo nemůžete použít stativ, alternativně můžete použít i stabilizátor Steadycam. Záběry pak budou stabilnější. Při fotografování i nahrávání je nejdůležitějším faktorem světlo.
Hledání zdroje světla není při natáčení ve městě takový problém. Pokud ale chcete natáčet v lese, na venkově, na poli nebo v oblastech, kde není v blízkosti žádný světelný zdroj, budete se muset o světlo postarat sami. Použijte baterku nebo baterií napájené světlo a pro jeho rozptýlení použijte difuzní fólii. Pro pěkné videonáhrávky můžete také postavit softbox a v prodeji jsou specializované videosvětla. Můžete rovněž improvizovat a použít pracovní lampu zakoupenou v železářství. Ta se sice běžně používá v dílně nebo na stavbě, ale můžete ji klidně použít i k jiným účelům, jako jsou noční záběry.
33 Webové prohlížeče Vymažte cache jednotlivých webových stránek
Pokud na nějaké webové stránce vidíte starý obsah, nemusíte odstranit vyrovnávací paměť kompletně, ale pouze data týkající se této konkrétní stránky. To by mělo být pro správné zobrazení dostačující. V prohlížeči Chrome otevřete přes ikonu s třemi tečkami v pravém horním rohu »Přizpůsobit a ovládat Chrome« a v nabídce klikněte na »Nastavení«. Dole najdete možnost »Zobrazit rozšířená nastavení«. Dostaňte se na nastavení »Ochrana soukromí«, kde najdete »Nastavení obsahu…«. V okně »Nastavení obsahu« najdete část »Nastavení cookie«, kde můžete kliknout na »Všechny soubory cookie a data webu…«. Otevře se seznam souborů cookie a dat webových stránek. Najdete zde i stránku, u které chcete smazat data a cookie. Provede to tak, že kliknete na křížek umístěný v pravé části vedle této webové stránky.
V případě prohlížeče Firefox klikněte na ikonu »Otevřete nabídku« (tři vodorovné čárky) a přejděte do zobrazení historie. Firefox vám zobrazí všechna data uložená na webových stránkách kliknutím na »Zobrazit celou historii« ve spodní části okna. Vyhledejte požadovanou webovou stránku pomocí »Hledat v historii«. Pak máte možnost vymazat všechna data související s touto stránkou, pokud pravým tlačítkem kliknete na stránku a z nabídky vyberete »Odebrat tuto stránku«.
Mobily a tablety
Využije svůj mobil či tablet na maximum.
34 Android Priorita připojení k Wi-Fi sítím
Jestliže váš smartphone zjistí v okolí více bezdrátových sítí, které jsou buďto otevřené, nebo k nim má uloženy přístupové údaje, připojí se k té síti, která má aktuálně nejsilnější signál. To ale nemusí být vždy optimální řešení, obzvlášť tehdy, když se smartphone sítě tvrdošíjně drží i ve chvíli, kdy vy byste se rádi připojili k jiné Wi-Fi.
Jednoduché řešení představuje aplikace WiFi Prioritizer, kterou si můžete zdarma instalovat z Obchodu Play.
Nastavení priority Wi-Fi sítí je v aplikaci WiFi Prioritizer naprosto jednoduché. Po spuštění ukáže aplikace seznam všech sítí, ke kterým jsou ve smartphonu uloženy přihlašovací údaje, a vám stačí jen prstem přetáhnout konkrétní síť na požadované pořadí. Každý záznam o Wi-Fi síti má na pravé straně zelené políčko, a když zrušíte jeho značení, nebude se váš smartphone k dané síti dále připojovat. Pro správnou funkci aplikace WiFi Prioritizer je nezbytné, aby byl aktivován přepínač »Enable Scheduled Job«. Pokud jej vypnete, bude o připojování k Wi-Fi sítím opět rozhodovat operační systém Android.
Aplikace WiFi Prioritizer má i několik zajímavých nastavení, ke kterým se dostanete po klepnutí na tlačítko se třemi tečkami v pravém horním rohu a použití volby »Settings«. Například nastavení »Refresh Interval« určuje, jak často budou vyhledávány okolní Wi-Fi sítě. Kratší interval znamená větší zátěž na akumulátor smartphonu, zatímco delší může komplikovat přecházení mezi různými sítěmi. Položky »Signal Strength to Connect« a »Signal Strength to Disconnect« umožňují nastavení úrovně síly signálu, při které bude WiFi Prioritizer přepínat mezi sítěmi s různou prioritou, a předvolba »Check Internet Connectivity« zajistí, že v případě nedostupnosti internetového připojení pro síť na prvním místě dojde k připojení k další Wi-Fi v pořadí.
35 Android/iOS Import kalendáře z Facebooku
Používáte Facebook pro připojení k různým událostem a rádi byste měli synchronizovaný svůj kalendář na Facebooku s Kalendářem Google ve svém smartphonu s Androidem nebo v iPhonu? Snadná pomoc, stačí jen jednoduché nastavení.
Začněte na svém facebookovém profilu, kde prostřednictvím nabídky v levém panelu přejděte na »Události«. Vpravo dole pak najdete odkazy »Nadcházející události« a »Narozeniny«. Klikněte na odkaz »Nadcházející události« pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte »Kopírovat adresu odkazu« (pracujme v internetovém prohlížeči Chrome). Pak přejděte na web calendar. google.com, kde najdete svůj Kalendář Google. V levé části stránky najdete nabídku »Jiné kalendáře«, která má vedle sebe tlačítko se šipkou. Klikněte na toto tlačítko a zvolte možnost »Přidat pomocí adresy URL«.
Pak do nově otevřeného okna vložte odkaz zkopírovaný z Facebooku a uložte jej tlačítkem »Přidat kalendář«. Celý postup zopakujte ještě s kalendářem »Narozeniny«, pokud tedy chcete mít ve svém Kalendáři Google také upozornění na narozeniny svých facebookových přátel. Nové kalendáře událostí a narozenin si pak můžete aktivovat nejen ve webovém rozhraní Kalendáře Google, ale také v nastavení aplikace Kalendář v Androidu a iOS.
36 Android Mazání dat a mezipaměti aplikací
Aplikace instalované v zařízení s Androidem si ukládají data do tzv. mezipaměti, což zrychluje jejich funkci, protože například není nutné opakovaně načítat data z internetu. Správa této mezipaměti by měla probíhat zcela automaticky, ale někdy se může stát, že právě kvůli dříve staženým datům má aplikace problém se získáním a zpracováním nového obsahu. Řešení je přitom velmi snadné. Stačí přejít do »Nastavení / Aplikace« a zde v nabídce »Všechny aplikace« zvolit problematickou aplikaci. Pak v popisu konkrétní aplikace klepněte na volbu »Úložiště« a pokračujte tlačítkem »Vymazat mezipaměť«. Bez dalšího dotazování provede Android vymazání všech dočasných dat aplikace.
Při této příležitosti si jistě všimnete, že nabídka »Úložiště« obsahuje i tlačítko »Vymazat data«. Jeho funkce spočívá ve smazání všech dat, která si aplikace v paměti vašeho smartphonu či tabletu uložila. V podstatě to tedy znamená, že aplikaci vrátíte do stejného stavu, jako když jste si ji instalovali z Obchodu Play. Smazání těchto dat zruší i případné přihlášení k vašemu uživatelskému účtu a úpravu uživatelských nastavení. Přesto může mít vymazání dat aplikací svůj smysl, především v případě problémů s funkčností aplikace (když nepomůže vymazání mezipaměti) nebo pokud potřebujete uvolnit kapacitu úložiště svého mobilního zařízení.
37 Android Bezpečné smazání dat
Prodáváte svůj smartphone či tablet s Androidem nebo jej věnujete někomu z rodiny? Pak byste jistě byli velmi neradi, kdyby se někdo mohl dostat k obsahu, který jste v něm měli. Jistě připomenete, že v Androidu najdeme funkci pro smazání úložiště mobilního zařízení a obnovu jeho továrního nastavení. Přesto se ale nejedná o skutečně nevratnou likvidaci dat, a s trochou snahy by tedy bylo možné obnovit vaše fotografie, videa či dokumenty.
Můžete tomu ale velmi snadno zabránit, když před obnovou mobilního zařízení zašifrujete jeho obsah. V Androidu najdete funkci šifrování úložiště pod nabídkou »Nastavení / Zabezpečení / Šifrování telefonu«. Předem je ale třeba mít nastavený zámek obrazovky. Jakmile máte úložiště smartphonu či tabletu zašifrováno a provedete jeho vymazání (pomocí funkce »Záloha a obnova dat / Obnovení továrních dat«), bude obsah paměti skutečně nenávratně zničen.
Samozřejmě se nabízí otázka, proč neaktivovat šifrování paměti zařízení trvale, kvůli zvýšení zabezpečení soukromých dat v mobilním zařízení. To vám samozřejmě můžeme jen doporučit, ale pamatujte na to, že šifrování dat trochu snižuje výkon zařízení s Androidem.
38 Android Nastavení výchozích aplikací
Vždy když si do smartphonu či tabletu s Androidem instalujete nový internetový prohlížeč nebo třeba přehrávač hudby či videa, může dojít ke změně výchozí aplikace pro prohlížení nebo přehrávání obsahu. Výchozí aplikace lze upravovat přímo v nastavení Androidu, ale ne vždy máte jasný přehled, která aplikace je nastavena jako výchozí internetový prohlížeč, přehrávač hudby, e-mailový klient, kalendář nebo třeba prohlížeč fotografií. Toto nastavení si můžete překontrolovat pomocí aplikace Default App Manager, kterou si zdarma instalujete z Obchodu Play.
Po spuštění ukáže Default App Manager přehled výchozích aplikací pro prohlížení webu, přehrávání multimédií, práci se soubory a další úlohy. Default App Manager sice neumí výchozí aplikace rovnou měnit, ale pokud u dané aplikace klepnete na tlačítko »Clear«, budete přesměrováni k nastavení aplikace, kde použijete volbu »Otevírat ve výchozím nastavení« a následně tlačítko »Vymazat výchozí nastavení«. Při první příležitosti se vás pak Android zeptá, jakou aplikaci chcete pro daný úkol použít. Pak můžete určit novou výchozí aplikaci.
39 iOS Posílání obrázků v nižším rozlišení
Aplikace Zprávy, která se v operačním systému využívá pro zasílání klasických SMS i iMessage zpráv, doručovaných po internetu, umožňuje nastavit nižší kvalitu zasílaných obrázků. To vám pomůže lépe nakládat s datovým limitem vašeho mobilního internetového připojení. Potřebnou předvolbu najdete v »Nastavení / Zprávy«, kde se úplně dole nachází přepínač »Režim nízké kvality obrázků«. Aktivace tohoto režimu zajistí zmenšení zasílaných fotografií a obrázků, aby bylo přenášeno méně dat. Apple nijak nespecifikuje, jak se obrázky zmenší ani jakou datovou úsporu toto nastavení přinese.
40 iOS Filtrování pošty
Od iOS 10 umí aplikace Mail používat filtry na příchozí e-maily. Použití základního filtru, který v přehledu došlé pošty zobrazí jen nepřečtené zprávy, je naprosto jednoduché - stačí jen klepnout na modré tlačítko vlevo dole, se třemi čárkami symbolizujícími filtr. Když následně kliknete na volbu »Filtr: Nepřečtené«, dostanete se k podrobným předvolbám filtrování pošty. Můžete zde například do zobrazení zahrnout i označené zprávy, zprávy a přílohou či e-maily od VIP kontaktů. Dále můžete e-maily filtrovat podle adresáta, tzv. zda jste byli přímými příjemci zprávy, nebo jste ji obdrželi jako adresát v kopii. Filtr elektronické pošty aplikujete klepnutím na »Hotovo«.
Foto popis| 1 Zaseknutý tisk Pro vyčištění seznamu tiskových úloh je třeba zastavit související službu.
Foto popis| 2 Oprava přístupu na web Po zásahu do registru Windows bude připojení k síti opět fungovat.
Foto popis| 3 Nastavení automatických oprav Chování Wordu při automatických opravách textu si můžete individuálně nastavit.
Foto popis| 4 Odbrzdění připojení Úprava nastavení sítě v registru Windows má vliv na přenosovou rychlost a dobu odezvy.
Foto popis| 5 Tisk tabulek Aby se tabulky z Excelu vytiskly správně, je třeba tiskový výstup dobře nastavit.
Foto popis| 6 Oblíbené hry Všechny oblíbené hry z Windows 7 dostanete do Windows 10 v jediném instalačním balíčku.
Foto popis| 7 Zlomky a rovnice Pro vkládání matematických vzorců obsahuje Word kompletní sadu nezbytných funkcí.
Foto popis| 8 Úprava diskových oddílů Windows jsou vybavena nástrojem na práci s diskovými oddíly, specializované programy ale umí víc.
Foto popis| 9 Obsah prezentace S vloženým obsahem bude prezentace působit profesionálněji.
Foto popis| 10 Odstranění aktualizací V případě problémů s konkrétní aktualizací Windows ji lze snadno odstranit.
Foto popis| 11 Reset Outlooku Odstraněním profilu a vymazáním mezipaměti lze resetovat Outlook i bez reinstalace.
Foto popis| 12 ZIP komprese Windows nativně podporují práci se ZIP archivy.
Foto popis| 13 Vkládání grafů Data v excelové tabulce mohou být reprezentována některým z mnoha typů grafů.
Foto popis| 14 Stránky na dlaždicích V prohlížeči Edge můžete připnout webovou stránku na dlaždici v nabídce Start.
Foto popis| 15 Čísla stránek Při rozdělení dokumentu do více oddílů můžete skrýt čísla vybraných stránek.
Foto popis| 16 Prezentace s hudbou Snímky v PowerPointu můžete vylepšit hudbou na pozadí.
Foto popis| 17 Nový zvuk při startu Po změně v registru můžete sami volit doprovodné zvuky Windows.
Foto popis| 18 Přihlašovací okno Úpravou místních zásad skupiny vrátíte do Windows 10 přihlašovací okno.
Foto popis| 19 Rychlé vypnutí Použijte příkaz pro vypnutí, abyste se vyhnuli zdržení kvůli instalaci aktualizací.
Foto popis| 20 Nejčastěji používaná data Průzkumník souborů ve Windows 10 zobrazuje přednostně nejčastěji používané složky.
Foto popis| 22 Headset jako mikrofon Sluchátka k mobilu můžete využít i například pro Skypování na počítači.
Foto popis| 21 Numerický blok Pokud pracujete s čísly, numerická klávesnice vám ušetří spoustu času.
Foto popis| 23 Záchrana powerbanky Než se s powerbankou rozloučíte, vyzkoušejte pár tipů.
Foto popis| 24 Využijte obal Z krabičky na žvýkačky můžete udělat stativ na smartphone.
Foto popis| 25 Tlačítka na desce Pokud počítač stávkuje při výměně komponent, máme pro vás rady.
Foto popis| 26 Skryté problémy Ve správci zařízení může být několik klávesnic s kterými mohou být problémy.
Foto popis| 28 Kostičky Rozmazání pomocí kostiček skryje citlivé informace na fotografii a přitom neruší.
Foto popis| 29 Úspora Správným nastavením ušetříte spoustu energie, která se hodí pro delší hraní.
Foto popis| 30 Na Instagram z počítače Přímo z počítače můžete poslat fotografii na sociální síť Instagram. Stačí nainstalovat Gramblr.
Foto popis| 31 Netiskne? Existuje několik možností, jak odstranit problémy s tiskem z prohlížeče Firefox.
Foto popis| 32 Pro pěkné noční záběry Objektivy s velkou světelností nemusí být drahé a vyplatí se za horších světelných podmínek.
Foto popis| 33 Odstranění cache Vymazáním vyrovnávací paměti vyřešíte řadu problémů s prohlížečem.
Foto popis| 34 Výběr Wi-Fi Pomocí aplikace WiFi Prioritizer můžete určit prioritu dostupných Wi-Fi sítí.
Foto popis| 35 Události z Facebooku Kalendář Google lze snadno propojit s Facebookem.
Foto popis| 36 Data aplikací Vymazání dat může pomoci při problémech s funkčností aplikace.
Foto popis| 37 Aktivujte šifrování Pokud před smazáním úložiště smartphonu aktivujete šifrování, bude likvidace dat nevratná.
Foto popis| 38 Výchozí aplikace Aplikace Default App Manager vám poskytne přehled o nastavení výchozích aplikací v Androidu.
Foto popis| 39 Zmenšení obrázků Aplikace Zprávy může automaticky zmenšovat zasílané obrázky.
Foto popis| 40 Přehlednější schránka Pomocí filtrů můžete v aplikaci Mail snadno třídit příchozí e-maily.