Přejít k hlavnímu obsahu

Test: Dostupné tablety

Cenově dostupné a přitom dobré: v prodeji je řada šikovných tabletů s Androidem v ceně do 9 000 Kč, které jsou dostatečně výkonné pro pohodlnou práci a z nichž některé nabízejí i speciální funkce, jako je telefonování nebo hraní her. 

Humbuk okolo tabletů už v podstatě skončil. Výrobci, jako jsou Samsung nebo Huawei, se nyní zaměřují především na propagaci svých chytrých telefonů a kolem tabletů je téměř ticho. A to často bezdůvodně, protože cenově dostupné modely tabletů v současné době nabízejí slušné vybavení i výkon, stejně jako skvělé a dobře čitelné displeje.

Navíc mezi nimi najdete i modely, se kterými si klidně můžete zatelefonovat nebo pohodlně zahrát hry. Náš srovnávací test ale ukázal, že nemá smysl mezi tablety vybírat jen tak naslepo, protože lze snadno sáhnout vedle. Velmi nízká cena často nutí výrobce k až moc velkým kompromisům.

Naše testované pole obsahuje osmipalcové i desetipalcové modely s Androidem a jde o produkty mnoha výrobců - Acer, Asus, Huawei, Nvidia i Samsung. Také verze operačního systému se značně liší. Jen šest modelů nabízí nový operační systém Android 6.0 (Huawei MediaPad M3, Asus ZenPad 3 8.0, Asus ZenPad 3S 10, Nvidia Shield Tablet K1, Asus ZenPad 8.0, Samsung Galaxy Tab A 10.1).

Zbytek testovaných zařízení přichází s operačním systémem Android 5 (Huawei MediaPad M2 8.0, Samsung Galaxy Tab A 9.7, Lenovo Yoga Tab 3 8, Huawei MediaPad T2 10.0 Pro a Xoro TelePad 7A3 LTE), nebo dokonce s ještě starší verzí Androidu 4.4 (Huawei MediaPad T1 8.0 LTE). Zejména Android 5 (Lollipop) s sebou přinesl mnoho nových funkcí, které se pro tablet velmi dobře hodí - například Material Design a lepší správu energie a tím i delší výdrž na baterie.
Je přitom vždy otázkou, kdy a zda vůbec poskytne výrobce tabletu aktualizaci pro svůj operační systém. U levnějších tabletů tedy spíše počítejte s tím, že se nová verze systému už nikdy neobjeví. Malou útěchou vám může být, že problémům s aktualizací často neuniknou ani mnohem dražší modely.

V případě použitých procesorů se situace u tabletů dost zlepšila. Často i v cenově dostupných modelech totiž dostanete výkonné procesory Qualcomm Snapdragon řady 800 s více jádry. Hodně levné modely jsou pak vybaveny méně výkonnými Snapdragony řady 400 nebo 200, případně podobnými procesory MediaTek nebo Intel. I tyto procesory zvládnou dostatečně rychle pohánět operační systém a základní aplikace bez zadrhávání, ale náročnější hry už si s nimi většinou nezahrajete.

Hlavní parametr: Úložný prostor

Kdo přemýšlí o novém tabletu, měl by velkou pozornost věnovat tomu, jakou kapacitu má jeho flash paměť pro uložení systému, aplikací a dat. Nejdražší tablety mají 128-, nebo dokonce 256GB flash paměť, ale u levnějších modelů se většinou setkáte s kapacitou 16, nebo dokonce jen 8 GB. I když je tuto kapacitu možné rozšířit prostřednictvím microSD karet, jen modely s Androidem 6 mohou bez problémů paměťovou kartu začlenit do vnitřní paměti.

U modelů s Androidem 5 a nižším do ní lze instalovat jen některé aplikace s omezenými přístupovými právy a to se časem může stát otravným. U zařízení s Androidem 4 jsou možnosti využití paměťové karty ještě nižší, navíc bývá pomalejší než interní flash paměť, takže se aplikace na ní uložené dlouho spouští. Často se stává, že vnitřní paměť je rychle zaplněná, zatímco paměť karty je k dispozici a uživatel musí stále něco přesouvat. Proto doporučujeme zvolit vnitřní paměť s co nejvyšší kapacitou. Nejvyšší kapacitu z námi testovaných tabletů má model Asus ZenPad 3S 10 a Huawei MediaPad M3 8.4.

Malý, nebo velký?

Dalším důležitým kritériem při výběru tabletu je jeho velikost a tím pádem i hmotnost. Tablety s displejem o úhlopříčce 7 palců patří většinou k těm levnějším a dnes jde v podstatě jen o málo větší tablety, než mají smartphony či spíše phablety. Pro pohodlnější práci a větší zobrazovací plochu jsou tedy vhodnější tablety s úhlopříčkou okolo osmi palců, které jsou ještě dostatečně skladné, abyste je mohli mít stále u sebe. Těch je v našem srovnávacím testu hned sedm.

Neznamená to nutně, že menší tablet má nižší rozlišení. Například vítěz našeho testu má úhlopříčku 8,4 palce a vysoké rozlišení (viz dále). Typické je ale pro tuto velikost rozlišení 1 920 x 1 200, které je dostatečné. Hmotnost těchto tabletů je pak většinou kolem 350 g.

Pro toho, kdo chce používat tablet jako náhradu notebooku nebo na něm chce sledovat filmy a seriály, je vhodnější tablet s větším, 10palcovým displejem a formátem 4 : 3. Plocha je to skutečně viditelně větší, ale u takovéhoto tabletu už musíte počítat s hmotností 450-500 gramů. Co se týká další výbavy, naprostou samozřejmostí je dnes GPS modul, takže tablet můžete klidně využít pro navigaci v autě nebo dobře poslouží jako cestovní mapa. Stejnou samozřejmostí je i Wi-Fi připojení a Bluetooth. Infračervené rozhraní je ale bohužel u tabletů spíše výjimkou, takže jako dálkový ovladač domácích spotřebičů neposlouží, a to samé platí o HDMI konektoru pro připojení k televizoru nebo monitoru. Z našeho testovacího pole má HDMI výstup pouze model Nvidia Shield Tablet K1.

Vítěz testu s velmi dobrým displejem

Tablet Huawei MediaPad M3 za cca 8 500 Kč je vítězem našeho testu. Má pěkné výsledky ve všech kategoriích a nejlepší je na něm jeho 8,4“ IPS displej s rozlišením 2 560 x 1 600 bodů, který zajistí jemné a ostré detaily a dobře se na něm čte. Maximální jas 439 cd/m2 je v této kategorii také působivý. Za dobrých světelných podmínek vám dobře poslouží i fotoaparát tohoto tabletu, který má rozlišení 8 megapixelů - stejný najdete i na přední straně. Potěší i nový Android 6.0 a samozřejmě také čtečka otisků prstů, která u tabletů ještě není samozřejmostí. Když k tomu připočtete skvělý výkon zajištěný osmijádrovým procesorem HiSilicon Kirin 950 a slušnou výdrž na baterie (6:21 h při přehrávání videa), je výsledek celkem jasný. Špatná není ani předchozí generace tabletu Huawei MediaPad M3, která má také skvělý displej, i když s poněkud nižším rozlišením, a celkově podává dobré výsledky za příznivou cenu.

Cenový tip

Hned dva modely si z testu odnášejí naše ocenění „Cenový tip“. Za cenu kolem pěti tisíc korun si můžete pořídit osmipalcový tablet Asus ZenPad 8.0 nebo Lenovo Yoga Tab 3 8. Oba mají čtyřjádrový procesor, dvougigabajtovou paměť a 16GB flash paměť. ZenPad 8.0 je založen na novějším Androidu 6, novějším procesoru Qualcomm
Snapdragon 410 a může se pochlubit i možností LTE připojení. Rozlišení displeje mají oba tablety stejné a srovnatelné jsou i hodnoty jasu a kontrastu.

ZenPad 8.0 od Asusu sice nemá špatnou výdrž na baterie (téměř sedm hodin při přehrávání videa i při surfování na internetu), ale na Lenovo Yoga prostě nemá. Na Yogu nemá v tomto směru ani žádný jiný tablet v našem testu. Yoga má vysokokapacitní baterii po jedné straně. Díky tomu se tablet dobře drží, případně se díky vysouvací nožičce i pohodlně postaví na stůl, nebo se dá dokonce zavěsit. Vydrží pracovat přes devět hodin při přehrávání videa, a dokonce přes 11 hodin při surfování! Pracuje ale na starším Androidu 5.1. Fotoaparát je otočný.

Mobilní surfování

V nabídce je množství tabletů, se kterými můžete pohodlně surfovat i mimo dosah Wi-Fi sítě. Stačí vložit SIM kartu, a můžete se připojit přes mobilní data. V rámci našeho testu nabízí tuto možnost pět tabletů a všechny se připojují přes rychlou síť LTE čtvrté generace. S některými z nich si dokonce můžete zatelefonovat jako s telefonem. Stačí připojit handsfree - nemusíte tablet držet u ucha. Tuto možnost nabízí například Samsung Galaxy Tab A 9.7 nebo Asus ZenPad 8.0, který pořídíte jen za cca 5 000 Kč. Pokud telefonovat nepotřebujete a chcete mobilně surfovat, dobrou volbou je Asus ZenPad 3 8.0 se skvělou výbavou i solidní výdrží a dobrým displejem.

Specialitka pro hráče

Především pro hráče her je určen výkonný tablet Nvidia Shield Tablet K1 s procesorem Tegra K1 a osmipalcovým displejem. Procesor má čtyři jádra s frekvencí 2,2 GHz a velmi dobře si poradí s grafikou. To je nakonec nejlépe vidět na výsledcích herních testů 3DMark IceStorm Unlimited, kde za sebou tablet Shield Tablet K1 nechal všechny soupeře hodně daleko. Má však o něco slabší výdrž na baterie. Jeho výhodou je to, že si můžete připlatit za služby GeForce Now (stojí asi 9 eur měsíčně) a hrát i skvělé herní tituly nejen pro Android. Vzdáleně se totiž připojíte k této službě, kde jsou k dispozici nejnovější hry jinak dostupné jen pro PC nebo herní konzole. A výhodou je i to, že si můžete hru pustit na televizoru nebo monitoru a dokoupit si herní ovladač. Pak v podstatě získáte plnohodnotnou herní konzoli. Pro hráče je to tedy zajímavá volba, vezmeme-li v úvahu, že tablet se prodává za cenu okolo 5 500 Kč. Na ostatních tabletech si samozřejmě hry také můžete zahrát, ale ty nejnáročnější tituly pouze s obtížemi, nebo vůbec.

Před nákupem přemýšlejte

Do našeho testu jsme sice vybrali tablety střední a nižší cenové kategorie, stále ale jde o poměrně velkou investici, kterou je potřeba zvážit. Zvláště proto, že tablet vám většinou vydrží déle než mobilní telefon. V první řadě si tedy ujasněte, na co a jak často ho budete využívat. Pokud půjde v podstatě jen o větší doplněk k mobilnímu telefonu, stačí levnější model. Jestliže ho budete chtít využívat intenzivně, zvolte výkonnější model s lepší výbavou.

Pro každého je také jinak důležitá výdrž na baterie. Někomu je v podstatě jedno, jak dlouho vydrží, protože ho bude většinou používat doma, kde se může kdykoli připojit k nabíječce. Někdo si ho chce zase třeba pořídit pro zpestření dlouhého cestování - pak má smysl sledovat především výdrž. Naše tabulka vám snad pomůže k výběru toho nejlepšího tabletu podle potřeby. Najdete v ní většinu důležitých technických parametrů a především naměřené hodnoty. Další podrobnosti pak najdete i na našem webu, kde je kompletní tabulka tabletů všech cenových kategorií.

Cenově dostupné tablety

1 2 3 4 5
Huawei MediaPad M3 8.4 Asus ZenPad 3 8.0 (Z581KL) Huawei MediaPad M2 8.0 Asus ZenPad 3S 10 (Z500M) Samsung Galaxy Tab A 9.7 LTE
Orient. Cena 8 500 Kč 8 200 Kč 6 500 Kč 9 000 Kč 8 500 Kč
Celkové hodnocení 84,2 82,2 80,9 79,5 78,5
Ovládání (50 %) 88 86 84 88 83
Mobilita (20 %) 74 77 78 65 80
Displej (20 %) 87 80 83 73 71
Vybavení (10 %) 80 80 69 79 67
TECHNICKÁ DATA
Operační systém Android 6.0 Android 6.0.1 Android 5.1.1 Android 6.0 Android 5.0.2
Procesor Hisilicon Kirin 950 Qualcomm Snapdragon 650 Hisilicon Kirin 930 MediaTek MT8176 Qualcomm Snapdragon 410
Frekvence / počet jader 2,3 + 1,8 GHz / 8 1,6 GHz / 4 2,0 + 1,5 GHz / 8 2,0 + 1,6 GHz / 6 1,2 GHz / 4
Operační paměť 4 096 MB 2 048 MB 2 048 MB 4 096 MB 1 536 MB
Flash paměť 32 GB / microSD 16 GB / microSD 16 GB / microSD 64 GB / microSD 16 GB / microSD
Wi-Fi/Bluetooth/Infra 802.11ac / * / * 802.11ac / * / * 802.11n / * / * 802.11n / * / * 802.11n / * / *
Mobilní připojení / telefon * / * LTE (4G) / * * / * * / * LTE (4G) / *
MicroUSB / HDMI / GPS * / * / * * / * / * * / * / * * / * / * * / * / *
Displej: úhlopříčka / rozlišení 8,4 " / 2 560 x 1 600 8,0 " / 2 048 x 1 536 8,0 " / 1 920 x 1 200 9,7 " / 2 048 x 1 536 9,7 " / 1 024 x 768
Hustota bodů / formát displeje 359 ppi / 16:10 320 ppi / 4:3 283 ppi / 16:10 264 ppi / 4:3 132 ppi / 4:3
Fotoaparát (zadní) / blesk 8,0 Mpx / * 8,0 Mpx / * 8,0 Mpx / * 8,0 Mpx / * 5,0 Mpx / *
Hmotnost tabletu / adaptéru 325 g / 60 g 310 g / 80 g 345 g / 60 g 430 g / 75 g 455 g / 55 g
Rozměry 21,6 x 12,4 x 0,7 cm 20,5 x 13,6 x 0,8 cm 21,4 x 12,4 x 0,8 cm 24,1 x 16,4 x 0,7 cm 24,3 x 16,7 x 0,8 cm
NAMĚŘENÉ HODNOTY
Benchmark: 3DMark IceStorm Unlimited 18 833 bodů 18 238 bodů 12 056 bodů 14 554 bodů 4 361 bodů
Jas displeje 439 cd/m2 350 cd/m2 432 cd/m2 373 cd/m2 407 cd/m2
Kontrast: šachovicový 121 :1 134 :1 120 :1 129 :1 134 :1
Výdrž na baterie: video/web 6:21 h / 5:54 h 6:27 h / 6:39 h 7:20 h / 6:49 h 5:21 h / 5:46 h 8:33 h / 9:15 h
Doba nabíjení 3:51 h 3:42 h 3:26 h 3:06 h 4:17 h
Kapacita baterie 18,0 Wh 18,0 Wh 17,0 Wh 22,0 Wh 21,6 Wh
Načtení webové stránky 0,18 s 0,35 s 0,49 s 0,32 s 0,68 s
Načtení kompletní webové stránky 15 s 10 s 14 s 7 s 16 s

Všechna Výborný hodnocení (100-90,0) v bodech Velmi (max. dobrý 100); (89,9-* ano 75,0) * ne Dobrý c Chip (74,9-tip60,0) Dostačující (59,9-45,0) Nelze doporučit (44,9-0)

6 7 8 9 10 11 12 13
Nvidia Shield Tablet K1 Asus ZenPad 8.0 (Z380KNL) Lenovo Yoga Tab 3 8 Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016) Huawei MediaPad T2 10.0 Pro Huawei MediaPad T1 8.0 LTE Xoro TelePad 7A3 LTE Samsung Galaxy Tab A 7.0 (T280N)
5 500 Kč 5 000 Kč 5 000 Kč 8 000 Kč 7 500 Kč 4 600 Kč 3 200 Kč 3 000 Kč
78,0 77,0 76,2 75,8 75,8 75,0 73,9 72,8
86 81 82 82 86 76 79 73
72 75 80 71 65 83 66 82
70 71 64 72 66 69 71 77
67 73 63 62 69 66 72 46
Android 6.0 Android 6.0.1 Android 5.1 Android 6.0.1 Android 5.1.1 Android 4.4.4 Android 5.1 Android 5.1.1
Nvidia Tegra K1 Qualcomm Snapdragon 410 Qualcomm Snapdragon 212 Samsung Exynos 7870 Qualcomm Snapdragon 615 Qualcomm Snapdragon 410 MediaTek MT8735 Samsung Exynos 3 Quad 3475
2,2 GHz / 4 1,2 GHz / 4 1,3 GHz / 4 1,6 GHz / 8 1,5 GHz / 4 1,2 GHz / 4 1,3 GHz / 4 1,3 GHz / 4
2 048 MB 2 048 MB 1 024 MB 2 048 MB 2 048 MB 1 024 MB 1 024 MB 1 536 MB
16 GB / microSD 16 GB / microSD 16 GB / microSD 16 GB / microSD 64 GB / microSD 8 GB / microSD 8 GB / microSD 8 GB / microSD
802.11n / * / * 802.11n / * / * 802.11n / * / * 802.11ac / * / * 802.11ac / * / * 802.11n / * / * 802.11ac / * / * 802.11n / * / *
* / * LTE (4G) / * * / * * / * * / * LTE (4G) / * LTE (4G) / * * / *
* / * / * * / * / * * / * / * * / * / * * / * / * * / * / * * / * / * * / * / *
8,0 " / 1 920 x 1 200 8,0 " / 1 280 x 800 8,0 " / 1 280 x 800 1 0,1 " / 1 920 x 1 200 1 0,1 " / 1 920 x 1 200 8,0 " / 1 280 x 800 7,0 " / 1 280 x 800 7,0 " / 1 280 x 800
283 ppi / 16:10 189 ppi / 16:10 189 ppi / 16:10 224 ppi / 16:10 224 ppi / 16:10 189 ppi / 16:10 216 ppi / 16:10 216 ppi / 16:10
5,0 Mpx / * 4,9 Mpx / * 8,0 Mpx / * 8,0 Mpx / * 8,0 Mpx / * 5,0 Mpx / * 4,9 Mpx / * 5,0 Mpx / *
354 g / 80 g 350 g / 55 g 660 g / 86 g 520 g / 50 g 482 g / 64 g 355 g / 60 g 240 g / 85 g 283 g / 50 g
22,1 x 12,6 x 0,9 cm 20,9 x 12,3 x 0,9 cm 21,0 x 14,6 x 2,1 cm 25,5 x 15,5 x 0,8 cm 25,9 x 15,6 x 0,9 cm 21,1 x 12,8 x 0,8 cm 18,4 x 10,7 x 1,2 cm 18,7 x 10,9 x 0,9 cm
31 882 bodů 4 367 bodů 4 582 bodů 6 849 bodů 7 417 bodů 4 357 bodů 2 839 bodů 2 774 bodů
385 cd/m2 354 cd/m2 347 cd/m2 452 cd/m2 396 cd/m2 301 cd/m2 461 cd/m2 400 cd/m2
112 :1 124 :1 113 :1 104 :1 104 :1 118 :1 125 :1 124 :1
5:53 h / 6:32 h 6:38 h / 6:49 h 9:16 h / 11:39 h 7:50 h / 7:56 h 5:51 h / 6:55 h 8:20 h / 8:58 h 2:57 h / 2:30 h 6:40 h / 7:24 h
3:39 h 3:46 h 5:22 h 5:07 h 4:36 h 5:06 h 2:36 h 4:14 h
19,0 Wh 15,2 Wh 6,2 Wh 26,3 Wh 25,3 Wh 17,0 Wh 10,8 Wh 14,4 Wh
0,33 s 0,78 s 0,78 s 0,61 s 0,52 s 0,48 s 0,41 s 0,81 s
12 s 21 s 23 s 15 s 17 s 16 s 15 s 27 s

Dostatečný výkon

Jak se dalo očekávat, herní tablet Nvidia s vlastním čipem Tegra K1 si velmi dobře vedl v herním testu. Ostatní produkty v tomto směru hodně zaostávají.

3DMark Icestorm Unlimited (body)
Nvidia Shield Tablet K1 31 882
Huawei MediaPad M3 8.4 (BTV-W09) 18 833
Asus ZenPad 3 8.0 (Z581KL) 18 238
Samsung Galaxy Tab A 9.7 LTE 4 361

Foto popis| Pokud si k tabletu Nvidia Shield dokoupíte herní ovladač a službu GeForce Go, získáte v podstatě skvělou herní konzoli.
Foto popis| Dobrý držák Při nákupu byste měli zvážit i pořízení krytu se stojanem 1 . Skvělý držáček, který slouží i k zavěšení, je součástí tabletů Lenovo Yoga 2 .
Foto popis| Vítěz našeho testu, tablet Huawei MediaPad M3 8.4, má skvělý displej, dobrý výkon i rozumnou výdrž na baterie.
Foto popis| Mobilita: Díky LTE modulu můžete na některých tabletech, jako například na Samsungu Galaxy Tab A 9.7 LTE, využívat internet všude v dosahu mobilní datové sítě.
Foto popis| Cenové tipy si odnášejí 8palcové tablety Asus ZenPad 8.0 a Lenovo Yoga Tab 3 8.

O autorovi| ROBERT DI MARCOBERARDINO, PAVEL TROUSIL, autor@chip.cz

Příbuzná témata: