Kaleidoskop novinek a zajímavých událostí za uplynulý měsíc.
Amatérské zrcadlovky Canon
Hned dva nové modely digitálních zrcadlovek určených pro amatérské fotografy má v nabídce společnost Canon. Jsou založeny na stejném, 24,2megapixelovém optickém snímači APS-C i obrazovém procesoru.
Model Canon EOS 77D (doporučená cena 24 500 Kč) se od modelu EOS 800D (cena 23 300 Kč) liší v tom, že nabízí více ovládacích prvků (má navíc dvojici ovladačů clony a závěrky) a lepší kontrolu nad přístrojem a má také například stavový displej. Nejnovější digitální zrcadlovky se mohou pochlubit velmi rychlým automatickým zaostřováním s 45 křížovými body v režimu živého náhledu - k zaostření jim stačí tři setiny sekundy. Fotografovat s nimi můžete rychlostí až šest snímků za sekundu.
Podle Canonu si skvěle poradí i s fotografováním při špatných světelných podmínkách, a to díky maximální hodnotě citlivosti ISO 25 600, kterou lze rozšířit až na 51 200. Součástí obou nových modelů je také měřicí snímač RGB+IR s rozlišením 7 560 pixelů, který zohledňuje i jemné nuance v záběru - jako je například tón pleti. Díky podpoře rozlišení Full HD při snímkovací frekvenci 60p a režimu HDR Movie Shooting umožňují nové zrcadlovky jak natáčení filmů, tak i pořizování statických snímků rychle se pohybujících objektů. K dispozici je také pětiosý digitální stabilizátor obrazu, jenž eliminuje vliv pohybu fotoaparátem při natáčení filmů z ruky. Méně zkušení uživatelé určitě ocení průvodce ovládáním EOS 800D, který přímo na fotoaparátu vysvětlí vliv jednotlivých nastavení na pořizování snímků.
Díky Wi-Fi konektivitě a funkci NFC mohou uživatelé své fotografie i filmy snadno nahrát na chytrá zařízení. Nechybí ani podpora trvalého propojení pomocí technologie Bluetooth, tedy i možnost prohlížení snímků bez vyndání fotoaparátu z brašny, nebo vzdálené ovládání z chytrého zařízení či pomocí nového dálkového ovladače.
Monitor s frekvencí 240 Hz
Firma Asus u svého nového herního monitoru Swift PG258Q z řady Republic of Gamers (ROG) zvýšila obnovovací frekvenci na 240 Hz, což je zatím u monitorů nejvyšší frekvence. Jde o monitor s úhlopříčkou 24,5“ a rozlišením Full HD (1 920 x 1 080 bodů), který se může pochlubit i krátkou dobou odezvy (GTG) 1 ms a který podporuje technologii Nvidia G-SYNC.
Dvakrát rychlejší frekvence, než je u herních monitorů běžné, má ve hře zajistit ještě plynulejší zobrazení bez zpoždění nebo rozmazání pohybu. Technologie G-SYNC pak eliminuje trhání obrazu a minimalizuje přerušování a vstupní zpoždění. Monitor má futuristický, počítačovými hrami inspirovaný design. Jeho bezrámová konstrukce je vhodná také pro sestavy více displejů. Asus monitor vybavil i dalšími technologiemi a snadným nastavením a prodávat jej bude za 16 290 Kč.
E-mail stále žije
Navzdory předpovědím o úpadku e-mailové komunikace zůstává elektronická pošta důležitá. Průzkum společnosti Adobe ukázal, že Evropané tráví čas psaním mailů více než dříve. Přes 88 procent Evropanů kontroluje svou poštu v práci a 79 procent se zabývá pracovními maily i ve svém volném čase. Celosvětové odhady hovoří o tom, že do konce roku 2019 se počet uživatelů e-mailu zvýší na 2,9 miliardy (v roce 2015 to bylo 2,6 miliardy.) Sociální sítě budou nadále vyžadovat e-mail pro identifikaci uživatelů.
Titulky k filmům
Najít správné titulky k filmům a seriálům může být někdy docela obtížné. Nyní je zde aplikace, která tento často frustrující proces změní na dětskou hru. Nizozemský vývojář Giel Cobben nabízí šikovnou desktopovou aplikaci s názvem Caption. Přichází s funkcí táhni a pusť, kdy uživatel přemístí soubor s filmem do aplikace. Jsou-li nalezeny správné titulky, stačí poklepat na soubor a je možné se dívat na otitulkovaný film.
Caption podporuje širokou škálu jazyků, zatím je ale k dispozici pouze pro operační systém macOS. Vývojář však uvádí, že pracuje na řešení fungujícím napříč platformami.
Rozostřené tváře
V některých filmech vidíme scény, kdy bezpečnostní kamera zachytí vetřelce, ale jeho tvář je neostrá. Vyšetřovatel potom jenom klikne, a fotografie se jako zázrakem zaostří se všemi detaily. Výzkumný tým Google Brain se nyní k této vizi přiblížil. Pokoušejí se zaostřit obrázky s rozlišením 8 x 8 pixelů a pomocí strojového učení odhadnout, jak vypadal původní obrázek. Samozřejmě se nejedná přímo o zoom a zvětšení, ale podle výzkumníků tato technika vytváří grafiku dostatečně blízkou zvětšenému obrazu.
Android v projektoru
Společnost Sony zkombinovala projektor, počítač s Androidem a technologii snímání dotyku a výsledkem je zařízení nazvané Xperia Touch.
Na rozdíl od běžných projektorů umí Xperia Touch víc než jen promítat obraz. Promění jakoukoli rovnou stěnu, stůl nebo třeba podlahu na interaktivní obrazovku.
Zařízení je propojené se světem Google Play, takže si můžete stáhnout oblíbené aplikace, které znáte z tabletu nebo smartphonu, a promítnout si je na větší stěnu. Můžete si tak prolistovat recepty, chatovat nebo si pustit video z YouTube. Xperia Touch nejen promítá obrázky, ale také reaguje na dotyk. Díky kombinaci pole infračervených paprsků a kamery snímající rychlostí 60 snímků za sekundu dokáže proměnit rovný povrch na dotykovou obrazovku o úhlopříčce 23 palců. Xperia Touch se také automaticky zapne, když se k ní někdo přiblíží.
Na zařízení s 3GB operační pamětí a 32 GB flash paměti běží Android N. Přístroj váží 932 g a má rozměry 69 x 134 x 143 mm. Baterie vydrží asi na hodinu provozu. Pro připojení je kromě Wi-Fi, Miracast, Bluetooth a NFC možné použít i konektory USB Type-C a HDMI. Projektor založený na diodách má rozlišení 1 366 x 768 bodů a jas 100 lumenů.
14palcový elegán
Tenký a lehký notebook ZenBook UX410 je novým produktem firmy Asus. Jeho hlavními přednostmi jsou vysoký výkon, displej s úhlopříčkou 14 palců a jen 6 mm tenký rámeček.
Novinka má tělo z hliníku o tloušťce pouhých 18,95 mm a hmotnosti 1,6 kg. Výhodou je i bohatá konektivita, která zahrnuje mimo jiné i oboustranné USB typu C nebo HDMI pro připojení monitoru nebo projektoru. V případě notebooků ZenBook UX410 zajišťují jejich výkon procesory Intel Core i3 a i5 sedmé generace (Kaby Lake), až 8 GB operační paměti a rychlý SSD disk s kapacitou až 512 GB.
Pěkný obraz poskytuje 14“ displej s Full HD rozlišením. Ve vybrané konfiguraci je k dispozici i samostatná grafická karta Nvidia GeForce 940MX, která zajistí dostatečný výkon pro plynulé přehrávání videa ve vysokém rozlišení nebo hraní her. Klávesnice je podsvícená. ZenBook UX410 se v Česku prodává ve světle šedém a růžově zlatém provedení za cenu od 16 990 Kč.
Rozpoznávání
Milovníci hudby využívají aplikace, jako je Shazam, pro identifikaci poslouchané muziky. Někdy je však potřeba rozpoznat i reálné předměty. K tomu má sloužit Lens, nový nástroj sítě Pinterest. Uživatel vyfotografuje předmět, a aplikace pak nabídne klíčová slova, která předmět popisují. Také prohledá celý Pinterest a nabídne související předměty. Podle Pinterestu stránka rozpozná více než jednu miliardu předmětů.
Pinterest k tomu využívá data od 150 milionů lidí, kteří zde uložili přes 100 miliard obrázků.
Kouzla
Uživatelé mobilních zařízení dostali k dispozici aplikaci FaceApp, která používá neuronové sítě pro úpravu mimiky lidí na fotografiích. Aplikace používá podobnou technologii jako Prisma, která změní fotografii přidáním uměleckých filtrů. FaceApp ale naproti tomu může úplně změnit obsah. Aplikace odešle snímek na server služby, kde se pomocí strojového učení změní podle přání uživatele. Je tak možné tváři přidat úsměv, udělat osobu mladší nebo starší, nebo změnit pohlaví. V některých případech se však úprava zcela nepovede.
Pacienti pod dohledem
Vývojáři firmy IBM vyvinuli zařízení, které sbírá data z nositelné elektroniky a ukládá je do cloudu. Zde se výsledky následně analyzují a sdílejí s pacienty a jejich lékařem. Klienti sledování přenosnými zařízeními mohou být propuštění z nemocnice dříve. Kdyby se objevila zdravotní komplikace, lékař na ni bude upozorněn. Společnost při ukázce předvedla, jak prototyp zařízení dokáže upozornit například na nedostatek kyslíku v krvi či na zvýšenou teplotu.
Tanková tiskárna HP
Po Epsonu a Canonu představila svoji tankovou tiskárnu i firma HP.
Jmenuje se DeskJet GT a uživatelům podle HP přinese kvalitní tisk při nízkých nákladech na stránku. Tiskárny dokážou se sadou tří barevných lahviček inkoustu vytisknout až 8 000 stran nebo 5 000 stran s jednou lahvičkou s černým inkoustem. Při ceně 210 Kč za lahvičku tak vyjde černobílá strana na 0,04 Kč a barevná na 0,28 Kč. Tisk je odolný proti vodě nebo vyblednutí a tiskárny umožňují bezokrajový tisk.
Doplňování inkoustu je podle HP snadné a není nutné se obávat zbytečného znečištění či přelití barev. Lahvičku lze jednoduše zastrčit do nádržky na barvu a přelít obsah bez zbytečného mačkání. Protože jsou tyto nádržky průhledné, lze také velice snadno sledovat množství zbývajícího inkoustu. K nové tiskárně HP DeskJet GT 5820 All-in-One se uživatel připojí na dálku i z chytrého telefonu nebo tabletu. Kromě toho s aplikací HP All-in-One Printer Remote mohou uživatelé ze svých mobilních zařízení posílat naskenované dokumenty rovnou do e-mailu nebo do cloudového úložiště. Ceny tiskárny HP Deskjet GT 5820 All-in-One začínají od 4 790 Kč.
Lustrování Facebooku
Možná ani nevíme, kolik údajů ochotně poskytujeme na sociálních sítích. Nový nástroj s názvem Stalkscan umožňuje uživatelům nahlédnout na to, jak nebezpečná tato nevědomost může být. Jeho tvůrcem je hacker, který nabídl pohled na uživatele bez uzamčeného profilu na Facebooku. Stačí zadat URL profilu přítele a oznámit Stalkscanu, jaké údaje o něm chcete najít. Nástroj potom udělá zbytek práce. Mnoho uživatelů často nemá tušení, co všechno sdílí s veřejností.
Tel Aviv ve VR
Projekt Inception VR dává uživatelům virtuální reality možnost okusit krásy cizích měst z pohodlí obývacího pokoje. Jedná se o průvodce po městech ve virtuální realitě. V současné době je k dispozici metropole Tel Aviv v Izraeli. Ve virtuální realitě se objeví mapka se všemi zajímavými místy a po výběru se již můžete kochat památkami, obchody či rušnými ulicemi v panoramatickém pohledu. Pro Inception je potřeba speciální aplikace a VR brýle - zatím je projekt dostupný pro Oculus Rift, Samsung Gear a Google Daydream.
Systémový fotoaparát Canon
Společnost Canon představila nejnovější přírůstek do rodiny systémových fotoaparátů EOS M6. Kompaktní přístroj je vybaven CMOS snímačem typu APS-C s rozlišením 24,2 megapixelu. Bezzrcadlovka Canon EOS M6 zvládne až 7 snímků za sekundu. Konstruktéři jí dali do vínku velký výklopný dotykový LCD displej i volič pro ovládání palcem. Díky integrované Wi-Fi konektivitě a funkci NFC mohou uživatelé snímky snadno sdílet. Součástí přístroje je i technologie Bluetooth, která zajišťuje neustálé propojení s chytrým telefonem a dovoluje i vzdálené fotografování.
Spolu s EOS M6 Canon představil i nový kompaktní elektronický hledáček EVF-DC2, určený pro fotoaparáty řady EOS M i pro řadu modelů PowerShot. Základem hledáčku je displej s rozlišením 2,36 milionu bodů. Důležité je i stoprocentní pokrytí zajišťující identický obsah zorného pole i výsledného záběru. Přecházení mezi používáním displeje a hledáčku je velmi jednoduché - stačí fotoaparát přiblížit k obličeji.
Začalo vysílání v DVB-T2
České Radiokomunikace zahájily vysílání v první části přechodové sítě DVB-T2. Naladit si ji může čtvrtina obyvatel Česka. V podstatě jim ale nic nepřinese.
Generální ředitel Českých Radiokomunikací Martin Gebauer a Luděk Schneider z Ministerstva průmyslu a obchodu (na obrázku) symbolicky zmáčkli tlačítko a zahájili vysílání druhé generace digitálního televizního vysílání. DVB-T2 zatím vysílají vysílače Žižkov a Cukrák, takže si ho mohou naladit obyvatelé Prahy a Středočeského kraje - podle ČRa jde asi o 26 procent obyvatel ČR. Z nich je ale potřebnou technikou vybaveno jen asi 10 procent.
V následujících měsících bude síť rozšířena i do dalších regionů a cílem je asi 98procentní pokrytí ČR do roku 2020, kdy má starší vysílání v DVB-T skončit. Ustoupí totiž mobilním sítím páté generace, tedy především síti pro internet věcí. Pozemní vysílání v současné době využívá asi 60 procent domácností ČR. Ostatní využívají satelitní vysílání (26,1 %) nebo kabelovou televizi a IPTV (24,6 %). A jde také o jedinou platformu, která je pro diváky zdarma.
DVB-T2 vysílání v současné podobě divákům nepřinese nic navíc. Pouze si mohou vyzkoušet, zda je na vysílání jejich televizor připraven. Počet televizních programů je totiž dost omezen a vysílá se pouze v rozlišení SD (Standard Definition - 768 x 576 bodů). Do vysílání byly totiž zatím zařazeny jen programy stanice Prima, Barrandov a Óčko (celkem 11 televizních programů bez Novy a ČT). Nabízí i stejné služby jako DVB-T, tedy EPG, teletext, HbbTV a interaktivitu. V budoucnu by mělo být programů více, a snad i v rozlišení HD.
Pokud mají diváci televizi podporující DVB-T2 nebo set-top-box, mohou vysílání vyzkoušet. Anténu není nutné přenastavit - vysílá se ze stejných vysílačů. Pouze uživatelé společných antén budou muset provést úpravy. Těch je podle odhadů asi 40 procent. Jestli váš televizor podporuje DVB-T2, to si můžete ověřit na serveru dvbt2overeno.cz.
Google Maps
Zach Maier, produktový manažer projektu Google Maps, oznámil změny. Uživatelé služby si podle něj budou moci vytvořit seznamy svých oblíbených míst a tyto seznamy pak sdílet se svými přáteli. Podle Googlu budou seznamy použitelné nejenom v mobilním prostředí, ale i na desktopové aplikaci. Mapy i se seznamy lze také stáhnout, nemá-li uživatel internetové připojení. Úprava aplikace Maps je dalším krokem Googlu do světa sociálních sítí, který následuje po neúspěchu služby Google+.
Nejvýkonnější herní GPU
Jako završení své řady grafických karet postavených na architektuře Pascal představila Nvidia své nejrychlejší herní GPU v historii -grafiku GeForce GTX 1080 Ti. Podle Nvidie nabízí extrémní herní výkon - o 35 procent vyšší výkon než model GTX 1080 a až o 78 procent vyšší výkon než v případě GTX 1070. Je dokonce rychlejší než Nvidia TITAN X Pascal, její větší a dražší bratříček. Přichází s 11 GB paměti nejnovější generace GDDR5X, běžící rychlostí 11 Gb/s, a operuje s 3,584 Nvidia CUDA jádry. Je vyráběna nejmodernější technologií, která umožňuje poskládat vedle sebe 12 miliard tranzistorů. Nvidia navrhla tuto grafickou kartu tak, aby zvládala nejvyšší nároky herní grafiky v rozlišení 4K a 5K a poradila si s DX12, HDR a pochopitelně také VR. U nás by grafická karta měla stát 22 490 Kč.
Lepší SMS
Google se chystá přejít na novou úroveň v posílání SMS zpráv a představil mobilní aplikaci Android Messages. Spustila také novou platformu RCS, na níž nový messenger běží. V aplikaci bude dostupných mnoho nových funkcí, jako jsou skupinové SMS, zasílání fotografií ve vysokém rozlišení či QR kódů. Bude ještě nějakou dobu trvat, než se přidají hlavní společnosti a poskytovatelé mobilních sítí. V současné době již aplikaci předem instalují do svých balíčků například Deutsche Telecom, Globe, Orange či Vodafone.
Audiokniha o Muskovi
Jméno Elon Musk asi slyšeli už nejen ti, kteří se trochu zajímají o techniku. Vizionář a podnikatel, který stál u zrodu společností jako PayPal, Tesla Motors nebo SpaceX je tak trochu člověk z jiného světa. Prosadil myšlenky, které se ještě nedávno zdály neuvěřitelné a nerealizovatelné, jeho rakety pracují pro NASA, jeho elektrovozy brázdí silnice a přebírají od řidičů většinu činností a jeho továrna na baterie nejspíš brzy změní poměry ve světové energetice. Pokud se chcete blíže seznámit s tímto výjimečným člověkem, nabízí se vám audiokniha z vydavatelství OneHotBook.
Životopis Elona Muska zpracoval Ashlee Vance, uznávaný americký publicista zaměřující se na nové technologie. Nejedná se o oslavné dílo o nejvýznamnějším vizonáři naší generace, ale spíše o vyvážený pohled, který se kromě popisu Muskových úspěchů věnuje i jeho méně pozitivním okamžikům, vykresluje jeho osobní a pracovní život, kontroverzní vztah k zaměstnancům a způsob jeho uvažování. Bezmála 13 hodin poslechu zpříjemní hlas Filipa Švarce. Download audioknihy stojí 300 Kč, kdo chce mít pěkný dárek v podobě krabičky a tištěného bookletu s CD, zaplatí 370 Kč.
Nové projektory
Optoma představila novou řadu projektorů s označením „400“, které jsou určené pro kanceláře či učebny. Zajímavým je model s Full HD rozlišením EH400, který nabízí vysoký jas 4 000 ANSI lumenů, což se hodí pro nasvícení velkých ploch i ve špatně zatemněné místnosti. Uživatelé ocení i jeho 2W reproduktor, dva HDMI porty s podporou MHL, VGA a audio vstupy či výstupy, či možnost vzdáleného ovládání projektoru. Životnost lampy je až 5 000 hodin, což snižuje celkové náklady na provoz. Cena je 24 990 Kč.
4K přehrávač
Nové multimediální centrum Evolveo Android Box H8 podporuje formáty UltraHD 4K videa, Dolby Vision a HDR/VP9. Jak je z názvu produktu patrné, Android Box umožňuje instalaci androidových aplikací, jako je například prohlížeč Chrome, Spotify, Deezer, Kodi nebo tisíce her z Google Play. Osmijádrový 2GHz procesor a grafický procesor Mali-T820MP3 společně s 3GB operační pamětí zajistí dostatek výkonu pro hry i přehrávání videa a to i v HDR. Připojení na internet je realizováno pomocí bezdrátového Wi-Fi 802.11ac. Zařízení je tiché, váží jen 218 g a stojí 3 490 Kč.
Kosmická loď Applu je hotová
Zhruba tři roky a 5 miliard dolarů obětoval Apple na výstavbu svého nového kancelářského komplexu. První zaměstnanci nejdražší technologické firmy světa se budou brzy stěhovat do nového obrovského sídla v Silicon Valley.
Původně se měla nová budova Applu otevřít už koncem roku 2016. Interně se nové sídlo často označuje jako Apple Spaceship - opticky totiž skutečně připomíná futuristickou kosmickou loď. Přestěhování více než 12 tisíc zaměstnanců bude trvat déle než půl roku, během léta budou ještě navíc pokračovat práce na „Areálu 2“ a venkovních prostorách. Nový komplex ve městě Cupertino by se měl nazývat Apple Park. Sál nacházející se uprostřed pozemku, který pojme přibližně 1 000 lidí, by měl být pojmenovaný po v roce 2011 zesnulém zakladateli Applu Steve Jobs Theatre.
Sám Jobs, již tehdy svou pokročilou chorobou značně limitovaný, se v jednom ze svých posledních veřejných vystoupení před městskou radou Cupertina v roce 2011 silně vyslovil pro podporu tohoto mamutího projektu. V sále Steva Jobse by měly být vystaveny myšlenkové koncepty budoucích zařízení Apple. Kruhová hlavní budova patří se svou rozlohou více než 260 tisíc m2 k největším na světě. Budova je prakticky celá ze skla, na střeše se nachází přes 65 000 m2 solárních panelů, které se starají o zásobování areálu elektrickou energií. Kromě toho se na pozemku nachází i centrální elektrárna. Apple bude mít pro dopravu v rámci kampusu k dispozici 1 000 jízdních kol, auta budou parkovat v obrovské podzemní garáži. Vítána budou samozřejmě i elektroauta - pro ně tu bude k dispozici 300 dobíjecích stanic.
Toshiba v problémech
Japonská firma Toshiba se potýká s finančními potížemi. Ohlásila 6,2 miliardy dolarů ztráty a o měsíc odložila svou zprávu o hospodářském výsledku. Finanční problémy nejsou žádným překvapením, už před několika týdny společnost ohlásila plány na odprodej svého podnikání v oblasti paměťových čipů a SSD. To má pokrýt její ztráty v jaderném průmyslu. Poslední dobou odešlo z trhu s počítači více japonských výrobců. Jako první tento trh opustil Sharp v roce 2010, o čtyři roky později následovala společnost Sony.
Kompaktní středoformát
Novinkou na trhu kompaktních digitálních středoformátových fotoaparátů je Fujifilm GFX 50S. Tento profesionální aparát je vybaven snímačem středního formátu o rozměrech 43,8 x 32,9 mm (Fujifilm G) s rozlišením 51,4 Mpx, a je tedy větší než Full Frame (36 x 24 mm). Model GFX 50S vychází z designového provedení a ovladatelnosti řady digitálních fotoaparátů X a z více než 80leté zkušeností společnosti Fujifilm s technologiemi pro záznam obrazu. Elektronický hledáček fotoaparátu má rozlišení 3,69 milionu bodů a zadní výklopný dotykový LCD displej pak 2,36 milionu bodů. Na horní straně přístroje je malý, 1,28“ stavový displej.
Fotoaparát zvládá i pořizování videosekvencí v rozlišení Full HD. GFX 50S je vybaven novým bajonetem G Mount s průměrem 65 mm a kromě samotného fotoaparátu tedy společnost Fujifilm představila i šest nových objektivů řady GF určených pro něj. Aparát je určen především pro fotografování komerčních a studiových portrétů při zachování dokonalé reprodukce barev. Hmotnost těla, které je vyrobeno z hořčíkové slitiny, je 825 g. Cena fotoaparátu je cca 190 000 Kč.
Nejrychlejší SD
Nejrychlejší SD karta na světě s rychlostí zápisu až 299 MB/s je určena především pro fotografování a pořizování 4K videa. Jde o novou kartu společnosti Sony ze série SF-G, podporující standard UHS-II. Karta je vodotěsná a má antistatickou ochranu. Bude dostupná ve variantách s kapacitou paměti 32 GB, 64 GB nebo 128 GB. Rychlost čtení dosahuje až 300 MB/s. V návaznosti na sérii karet SF-G nabízí Sony také nové čtečky paměťových karet MRW-S1 s USB portem.