Přejít k hlavnímu obsahu

Mobilní ráj

Profesionálové, novináři a fanoušci mobilních technologií se každý rok na konci února vydávají na pouť do Barcelony, kde se koná Mobile World Congress, největší odborná akce světa mobilních technologií.

Na letošním Mobile World Congressu prezentovalo své výrobky a služby podle oficiálních statistik více než 2 300 firem, přijelo na něj okolo 3 500 akreditovaných novinářů a celkově prošlo branami veletrhu více než 108 000 návštěvníků (přitom nejlevnější vstupenka přijde v přepočtu cca na 16 000 Kč). K vidění jsou však nejen produktové novinky, se kterými se budeme setkávat během roku, ale i revoluční technologie a prototypy, se kterými se jinde nesetkáte. Výstavky jednotlivých firem pak doplňují odborné konference, na kterých vystupují hlavní hvězdy technologického světa.

Prostor na výstavišti Fira Barcelona tradičně využívají klíčoví výrobci mobilních telefonů s výjimkou Applu k představení nejzajímavějších novinek pro příslušný rok, a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Ačkoliv akce oficiálně začíná v pondělí, zásadní tiskové konference se konají již během nedělního odpoledne a večera. V minulých letech se nejvíc novinářů tlačilo na tiskovce Samsungu, který na MWC tradičně představoval nejnovější přírůstky do modelové řady Galaxy S. Letos však Samsung představení netrpělivě očekávaného modelu S8 posunul až na konec března, čehož využila společnost Huawei pro předvedení nových vlajkových lodí P10 a P10 Plus. Ještě předtím ale v poledne představilo LG svůj trumf pro nadcházející sezonu v podobě zajímavého smartphonu G6.

V pozdním nedělním odpoledni pak proběhla konference společnosti Lenovo (s odhalenými telefony Moto G5 a G5 Plus) a večer pak Samsung alespoň ukázal tablety S3 a Galaxy Book. Jednou z nejočekávanějších akcí byl v neděli rovněž oficiální návrat značky Nokia, která předvedla tři zajímavé, cenově dostupné smartphony s Androidem a reinkarnaci „hloupého“ telefonu 3310. Během týdne pak nové telefony a řadu dalších novinek odhalily i další firmy.

Návrat Nokie

Málokterá značka mobilních telefonů se může pochlubit tak bohatou historií jako Nokia. Firma však špatně odhadla nástup systému Android a zbytečně dlouho prosazovala vlastní Symbian s omezenou nabídkou aplikací a složitějším ovládáním. Když už se od něj nakonec odpoutala, udělala Nokia další chybu a vsadila vše na systém Windows, který ale nikdy nezískal tak velkou podporu ze strany výrobců aplikací jako Android. Nakonec to s mobilní divizí Nokie dopadlo tak špatně, že ji za zlomek ceny koupil Microsoft a prakticky ji zrušil. Po dvou letech klinické smrti ale název Nokia koupila společnost HMD Global složená z bývalých zaměstnanců Nokie, která na letošním MWC představila tři smartphony s Androidem a jeden „hloupý“ telefon.

Ten na sebe paradoxně upoutal na MWC největší pozornost, i když se vlastně jedná jen o povedený remake starší „třicet tři desítky“. Určitě se bude prodávat dobře, zájemců o obyčejný tlačítkový telefon s dlouhou výdrží je stále dost, ale vzhledem k ceně okolo 1 500 Kč na tomto modelu Nokia vydělá spíš pozornost než peníze. Nokia 3310 má barevný 2,4“ nedotykový displej, pouze základní internetovou konektivitu, neumožňuje instalovat aplikace a dá se s ní prakticky jen telefonovat a textovat. Do nabíječky ji bude většina uživatelů dávat maximálně jednou za týden.
Řada tří smartphonů Nokia 3, 5 a 6 povedeně kombinuje nízkou cenu, známou značku, decentní a jednoduchý design, použitelný fotoaparát a prakticky čistý Android, takže může být velice úspěšná. Z hlediska výkonu a výbavy sice nepatří ke špičce, ale i minimální konfigurace Nokie 3 s 2 GB RAM, 16GB úložištěm, dvěma 8Mpx fotoaparáty a procesorem MediaTek dokáže svižně pohánět čistý Android bez jakékoliv nástavby.

Nokia 3 je osazena 5“ HD displejem, to ale většině uživatelů stačí. Tělo je slušně zpracované a vyrobené, takže působí dojmem dražšího telefonu. Odhadovaná cena je okolo 4 000 Kč. Nejvyšší Nokia 6 se výbavou vyrovná slušným telefonům střední třídy. Levnější varianta bude osazena 3 GB RAM a 32GB úložištěm, dražší pak bude mít 4 GB RAM a 64 GB prostoru pro ukládání dat. Společný bude vzhled kovového monolitického šasi, 5,5“ Full HD displej, 16Mpx hlavní fotoaparát, Snapdragon 430 a čtečka otisků prstů. Všechny Nokie půjdou na trh s aktuální verzí Androidu 7, která navíc bude pravidelně dostávat bezpečnostní aktualizace. To ocení hlavně majitelé smartphonů Nexus, kteří nechtějí přejít na kontroverzní a drahé modely Pixel a prakticky jim dnes nedokáže nikdo kromě Nokie nabídnout rozumnou náhradu.

LG: Návrat ke klasice

U příležitosti MWC pravidelně představuje své nejvyšší modely i LG. Loni odborné publikum zaujal modulární smartphone G5, který se ale pro firmu stal spíše propadákem a nezaznamenal větší oblibu u zákazníků. Společnost LG tak letos od modulární konstrukce odstoupila a namísto toho vsadila na 5,7“ displej s netradičním poměrem stran 18 : 9 a rozlišením 2 880 x 1 440 bodů. LG G6 pohání kvůli omezené dostupnosti nejnovější verze 835 loňský Snapdragon 821, ale ani u něj se v kombinaci se 4 GB RAM nedostatku výkonu nebojíme.

V souladu s moderním trendem je LG G6 osazen dvojitým zadním fotoaparátem se dvěma 13Mpx snímači, z nichž jeden má světelnost F/2,4 a širokoúhlý 125° záběr a druhý je citlivější (F/1,8), má optickou stabilizaci a 71° úhel záběru. Na vlajkovou loď má G6 z dnešního pohledu omezené 32GB úložiště, jehož velikost se dá ale zvětšit microSD kartou až s 2TB kapacitou. Praktickou funkcí je odolnost vůči prachu a vodě (IP68) a podle vyjádření výrobce by měl telefon bez poškození vydržet i běžné pády. Baterie má kapacitu 3 300 mAh a podporuje rychlé nabíjení. LG G6 samozřejmě nepostrádá čtečku otisků prstů a nejnovější verzi Androidu 7. Telefon by se v Evropě měl prodávat od dubna, jeho cenu ale zatím LG nestanovilo.

Huawei P10 a P10 Plus

Po úspěchu modelů P8 a P9 bylo očekávání „pé desítky“ značné. Prosakovaly zvěsti o zahnutém displeji, vysokém rozlišení, umístění čtečky otisků prstů a další výbavě, ve skutečnosti ale P10 žádnou zásadní inovaci nepřinesl a představuje jen mírnou evoluci loňského modelu P9. Huawei P10 pohání stejný procesor Kirin 960 jako Mate 9, má i stejný duální fotoaparát s barevným 12Mpx a 20Mpx (f/2,2) monochromatickým snímačem odladěným společností Leica. Pouze drobné rozdíly mezi P9 a P10 výrobce kompenzoval zajímavější výbavou většího modelu P10 Plus, který má nyní větší ambice než „Plus“ verze minulých generací.

Pouze kosmetickou úpravou je u P10 použití 5,1“ Full HD displeje, který se ale prakticky nepodepsal na menších rozměrech zařízení. Displej je ale parádní, naměřili jsme mu maximální jas na úrovni 531,9 cd/m2 a šachovnicový kontrast 121:1. Nejdůležitější viditelnou změnou je (kromě nových barev krytu) přesun čtečky otisků prstů ze zadní části dopředu pod displej. Nově snímač nahradil tlačítko „Zpět“ i přepínač aplikací, na což si možná budou uživatelé chvíli zvykat, ale je to zajímavý krok. Výbava P10 obsahuje 4 GB RAM a 64GB úložiště s možností rozšíření o microSD kartu, ta ale zabere místo pro druhou SIM. Oceňujeme zvětšení baterie na 3 200 mAh při zachování prakticky stejné tloušťky a hmotnosti jako P9. Cena poskočila na 15 999 Kč.

Větší model P10 Plus ukazuje, že se nůžky mezi klasickými modely řady P a verzí „Plus“ rozšiřují. V minulosti se tyto modely prodávaly jen marginálně a jen na vybraných trzích, ale troufneme si předvídat, že P10 Plus bude hodně úspěšný. Ačkoliv datum uvedení na náš trh ještě nebylo stanoveno, telefon se bude ve verzi s 6 GB RAM a 128GB úložištěm prodávat za 21 999 Kč. 5,5“ P10 Plus má rozlišení 2 560 x 1 440 bodů, IPS panel, Kirin 960 a 3 750mAh baterii. Telefon disponuje papírově stejnými snímacími čipy, oproti obyčejnému modelu P10 má však lepší optiku Summilux-H se světelností f/1,8.

Samsung: Přece jen něco

Ačkoliv letos Samsung na MWC nepředstavil svůj nejlepší model Galaxy S8, několik novinek přece jen do Barcelony přivezl. Hned v neděli večer představil Samsung novou generaci špičkového tabletu Galaxy Tab S3 a dvojici tabletonotebooků Galaxy Book s 10,6“, resp. 12“ obrazovkou. Galaxy Tab S3 poběží na Androidu 7.0, který se bude zobrazovat na 9,7“ Super AMOLED displeji s vysokým rozlišením 2 048 x 1 536 bodů a podporou HDR. O výkon se postará loňský Snapdragon 820 v kombinaci se 4 GB RAM, data a aplikace využijí 32GB úložiště. Výkon tabletu je dostatečný pro přehrávání videa v 4K kvalitě, zvukový výstup realizuje čtveřice reproduktorů a jednodušší ovládání tabletu zajistí pero S Pen. Představené Galaxy Booky vypadají skvěle, ale pravděpodobně se na český trh ani nedostanou. Pohánět je budou výkonné procesory Intel Core m3 (10,6“ verze), resp. Core i5 (12“ verze), v kombinaci se 4 GB RAM. Menší tablet je vybaven 64-128GB eMMC diskem, větší bude mít plnohodnotný SSD disk s kapacitou 128-256 GB. Menší model má 10,6“ Full HD IPS displej a větší 12“ Super AMOLED HDR panel s rozlišením 2 160 x 1 440 bodů. Na obou zařízeních poběží Windows 10. Výbavě odpovídá i cena, která bude v zahraničí začínat na 990 eurech.

Samsung na MWC přivezl i smartphone Galaxy XCover 4, který je zajímavý hlavně robustním provedením, díky kterému je odolný nejen proti vodě a prachu, ale i proti méně kritickým pádům. 5“ displej s HD rozlišením 1 280 x 720 bodů lze ovládat i v rukavicích. Z hlediska výkonu se jedná spíše o základní model. Osazen je čtyřjádrovým 1,4GHz Exynosem, 2 GB RAM, 16GB úložištěm, LTE modemem a výměnnou baterií s kapacitou 2 800 mAh. Začne se prodávat koncem dubna za doporučenou cenu 6 990 Kč.

Sony: 4K, HDR a Snapdragon 835

Sony představilo jeden z nejzajímavějších smartphonů, který si dokonce odnesl ocenění za nejlepší smartphone představený v rámci této akce. Xperia XZ Premium disponuje jako první mobilní telefon 5,5“ HDR displejem se 4K rozlišením 3 840 x 2 160 bodů a jako jediná také nabízí možnost zpomaleného HD videozáznamu s frekvencí 960 fps. Sony tentokrát pro hlavní fotoaparát vybralo to nejlepší ze své nabídky a telefon osadilo 19Mpx snímačem Exmor RS o velikosti 1 /2,3“ a objektivem G Lens. Xperia XZ Premium je jako jedna z prvních osazena 10nm Snapdragonem 835, který kromě extrémního výkonu zvládá Quick Charge 4 a gigabitové bezdrátové připojení k internetu. Baterie má kapacitu 3 230 mAh, RAM má kapacitu 4 GB, úložiště 64 GB. Zajímavá je kompatibilita s PlayStation 4, díky níž je možné na telefonu hrát i hry určené pro tuto konzoli. XZ Premium splňuje nároky specifikace IP68, a telefon je tedy odolný proti vniknutí prachu a vody.

Sony dále představilo dvojici levnějších telefonů Xperia XA1 a XA1 Ultra. Prvně jmenovaný má bezrámečkový 5“ HD displej, pohání ho Mediatek Helio P20, který spolupracuje se 3 GB RAM. 32GB úložiště lze rozšířit o microSD kartu. Fotoaparát má 23Mpx rozlišení, 1 /2,3“ snímač a světelnost f/2,0, přední je 8Mpx. Větší verze XA1 Ultra má 6“ Full HD displej, 2 700mAh baterii, 4GB RAM a dále prakticky stejnou výbavu, až na kvalitnější 16Mpx přední fotoaparát s optickou stabilizací.

Alcatel: Hlavně pro mladé

Alcatel umí dělat i telefony vyšší střední třídy, na letošním veletrhu MWC ale představil trojici levnějších zařízení, určených hlavně pro mládež. Tu asi nejvíc zaujme model A5 LED se zády osazenými 35 diodami, které dokážou blikat nebo svítit podle přehrávané hudby a fungují i jako notifikace pro y gj j p různá oznámení či příchozí hovory. Za 5 990 Kč je telefon osazen 5,2“ displejem s HD rozlišením 1 280 x 720 bodů, 2 800mAh baterií, 8Mpx hlavním a 5Mpx předním fotoaparátem, osmijádrovým 1,5GHz MediaTekem, 2 GB RAM a 16GB datovým úložištěm. O něco levnější verze A3 (cca 4 000 Kč) pak disponuje stejným procesorem, 5“ HD displejem j jý p a jen 1,5GB RAM, ale na rozdíl od A5 jem n má 13Mpx fotoaparát (f/2,0), 2 460mAh baterii a čtečku otisků prstů. Třetí novinka U5 je ještě levnější (cca 2 700 Kč) a nabízí jen základní výbavu (5“ displej s rozlišením 854 x 480 bodů, 1,1GHz čtyřjádrový procesor, 1 GB RAM, 8GB disk, 5Mpx fotoaparát), ale podporuje LTE. Všechny nové telefony Alcatel se budou prodávat se starším Androidem 6.0.

Zajímavý je tablet Plus 10 s Windows, který za cca 17 000 Kč nabídne klávesnici s LTE modemem. 11,6“ Full HD tablet bude pohánět Celeron N3350, ale díky 4GB RAM a hlavně 64GB eMMC disku na něm bude možné Windows 10 provozovat bez zádrhelů. To se o cenově dostupných tabletech s Windows 10, 2 GB RAM a 32GB úložištěm nedá říct.

Lenovo: Moto G5 a G5 Plus

Dva modely střední třídy představilo na MWC i Lenovo, a to pod označením Moto G5 a G5 Plus. Telefony jsou zajímavé hlavně kombinací přijatelné ceny, kovového těla a poměrně slušné výbavy. 145gramový G5 má 5“ Full HD displej, osmijádrový Snapdragon 430, 2 GB RAM a 16GB úložiště. Hlavní fotoaparát je 13Mpx se světelností F/2,0, selfie pořizuje 5Mpx snímač (f/2,2). Moto G5 má vyjímatelnou 2 800mAh baterii a čtečku otisků prstů, která slouží i pro ovládání telefonu, prodávat by se měl za cenu okolo 5 500 Kč. Moto G5 Plus není s 5,2“ displejem o tolik větší, ale je o něco výkonnější a přitom váží jen o 10 gramů víc. Běží na rychlejším Snapdragonu 625, používá 3GB RAM a je osazen 32GB diskem.

Cena by se měla pohybovat okolo 7 500 Kč.

Foto popis| Protažený LG G6 LG G6 opustil od modulárnícho konceptu loňské G5 a namísto toho vytáhl displej na výšku.
Foto popis| Nokia 3, 5 a 6 O těchto levných a povedených smartphonech jistě ještě uslyšíme.
Foto popis| Nokia 3310 Pravděpodobně nejobdivovanější telefon na letošním MWC není ani chytrý.
Foto popis| LG X Power 2 Na stánku LG byl v rámci MWC k vidění i telefon X Power 2, který je zajímavý hlavně obrovskou 4 500mAh baterií.
Foto popis| Huawei P10 Na rozdíl od přelomového loňského modelu představuje Huawei P10 spíše evoluční krok. Parametry a monochromatický fotoaparát má ale excelentní.
Foto popis| Samsung Galaxy Tab S3 Samsung posunul uvedení očekávaného Galaxy S8 a namísto toho ukázal nové tablety.
Foto popis| Sony Xperia XZ Premium Hlavním lákadlem Xperie XZ Premium je 4K HDR displej, možnost extrémně zpomaleného záznamu a samozřejmě nechybí ani špičkový výkon.
Foto popis| Alcatel A3 Levný telefon s 13Mpx fotoaparátem a čtečkou otisků prstů.
Foto popis| Moto G5 Telefon s 5“ Full HD displejem a cenou okolo 5 500 Kč má naději na úspěch.

O autorovi| MICHAL BAREŠ, autor@chip.cz

Příbuzná témata: