Přejít k hlavnímu obsahu

Dokud nás smartphone nerozdělí

Postupná plíživá digitalizace komunikace zajišťuje neustálou dosažitelnost - a s tím také věčné rozptylování, delší pracovní den a stále větší nápor na osobní mezilidské vztahy.

Každých jedenáct minut se na internetu zamiluje jeden nezadaný člověk. No, tahle statistika, kterou využívá k propagaci vlastních služeb seznamková služba Parship, je značně upravená. Nicméně je v ní i něco pravdy: klasická místa k seznámení a flirtům, jako jsou univerzitní kavárny, kanceláře a kluby, už nejsou tak důležitá jako dřív. Dnes se o váš milostný život stará internet.

Zároveň se ale internet se vším, co k tomu patří, změnil i na opravdové místo rozchodů. Pokud je váš vztah pod tlakem, věci jako smartphony, e-mail a spol. často slouží jako východisko a únik. Výzkumníci z Univerzity St. Gallen objevili, že 18 % všech sporů mezí prací a rodinou souvisí s digitalizací. Celý problém je však trochu komplexnější.

Mnoho mailů, velký nápor na vztahy

Podstata studie s dlouhým těžkopádným názvem „Účinky digitalizace práce na zdraví zaměstnanců“ není příliš překvapující: dnešní velké požadavky na zaměstnance jdou na úkor soukromého a rodinného života. Profesor Dr. Stephan Böhm, který studii prováděl, vysvětluje, proč tomu tak je: „Tlak přizpůsobit se technologiím, komunikační šumy a konečně strach ze ztráty zaměstnání kvůli technologiím se postaraly o silné nežádoucí propojení.“ Čtení mezi řádky vědecky střízlivé zprávy dává jasné poselství: technologie nutí pracovat člověka mnohem rychleji a vzbuzuje podvědomý pocit, že vás už brzy nebude potřeba. K tomu se přidává obrovské množství irelevantních informací (e-maily, zprávy z messengerů, tweety), které dopadají na zaměstnance a kradou jim drahocenný čas. Aspekty, které mají vliv na soukromý život, mají, jak Böhm objevil, své důsledky: „Zdá se, že zaměstnanci čelící výzvám digitalizace si s sebou tyto problémy nosí domů, což zvyšuje pracovní a rodinné konflikty."

Jste-li ve stresu kvůli své práci, pak to negativně ovlivňuje i váš soukromý vztah. „Stres je vlastně strach z neúspěchu. Strach omezuje schopnost vcítit se do situace vašich blízkých a vyvolat v nich pocit, že jste tu pro ně. To poškozuje každý vztah,“ vysvětluje Dr. Wolfgang Schmidbauer. K autorovi knihy „Koučování v lásce: Nová pravidla pro život ve dvou“ si přichází pro radu stále více párů, které jsou ohroženy rozchodem kvůli postupující digitalizaci - protože partner stále píše maily, zatímco partnerka doufá, že prožijí romantický večer, nebo proto, že mobilní telefony na nočních stolcích se staly jedinou věcí, která v ložnici ještě má nějaký náboj.

„Právě smartphone je základní živnou půdou pro žárlivost,“ říká Schmidbauer. „Umožňuje neuvěřitelně intenzivní kontrolu.“ Když lidé dříve zašli s přáteli večer na pivo, zahrnovalo setkání jen lidi přítomné. Dnes ale všem leží na stole smartphony s jejich WhatsAppem, Facebookem - a s nepřítomnými partnery, kteří jsou ale neustále v kontaktu.

Digitální pupeční šňůra

Schmidbauer nazývá tento neustálý kontakt digitální pupeční šňůrou. „Jsme zvyklí být nyní neustále v kontaktu. V důsledku toho jsme méně schopni řešit své problémy sami. Stejně jako je dítě v děloze živeno přes pupeční šňůru, tak my jsme zásobeni vším, co potřebujeme, pomocí telefonu.“

A tak se pupeční šňůra záhy stává problémem. Jakmile totiž máme pocit, že nám náš partner ihned neodpovídá nebo nereaguje, rychle nastoupí úvahy o rozchodu. „Problém je prožitá nerovnováha,“ říká Dr. Manuela Sirrenbergerová, psycholožka na univerzitě v německém Ingolstadtu. Pocit nerovnováhy vzniká především tehdy, když je komunikace pociťovaná jako příliš jednostranná. „Víme, že to vede k nespokojenosti, a dokonce k rozchodu,“ říká psycholožka. Sirrenbergerová se se svým týmem ve studii dotazovala kolem 550 lidí, jak zprostředkovaná komunikace přes WhatsApp, Facebook atd. ovlivňuje jejich vztah. „Výsledky také ukazují, že mediální komunikace hraje i ve vztazích stále větší roli,“ říká psycholožka. A některé věci se tu mohou pokazit. „Dochází tam často k nedorozuměním v písemném sdělení, protože zde naprosto chybí důležité neverbální podněty, jako je úsměv nebo objetí.“

V jiné studii výzkumníci konstatují, že žárliví lidé navíc čtou zprávy zcela odlišně: „Proč mi nenapsala,miluji tě‘, já to přece tak dělám vždycky!“, „Byl tak stručný. Něco není v pořádku.“, „Proč nová kolegyně mého manžela neustále komentuje jeho fotografie na Facebooku?“. Sirrenbergerová vysvětluje: „Zjistili jsme, že žárlivý nebo nejistý partner přečte dokonce i neutrální zprávu jinak než partner stabilní, důvěřující. Stejnou zprávu někdo příjme s nedůvěrou a potřebou si vše ověřit, zatímco jiný je jednoduše rád, že ji dostal a mohl přečíst.“

Vztahový terapeut Schmidbauer vidí ve smartphonu dokonce více než jen příčinu několika nedorozumění, mluví o imaginární konkurenci. O konkurenci, protože smartphone si nárokuje část vaší pozornosti, kterou byste jinak mohli věnovat partnerovi. „Pokud ráno oba s chutí sáhnou po svém iPadu, aby si přečetli noviny, pak je to v pořádku. Ale jestliže s tím má jeden z nich problém, vede to ke konfliktům.“ To je pak lepší vyřešit tváří v tvář, než přes WhatsApp.
Ale pojďme se na to podívat i z druhé strany, digitalizace může mít i pozitivní vliv na vztahy. „Nikdy nebylo snazší vytvořit nový vztah,“ říká terapeut Schmidbauer. „A nikdy nebyli stydliví lidé schopni navázat kontakty tak rychle. Je také zajímavé, že i vztahy na dlouhé vzdálenosti mohou dnes fungovat díky internetu.“

A co když to i potom nefunguje? Nebojte se, i pro tyto situace nabízí internet spoustu řešení. Na čisté, hladké a rychlé rozchody tu najdete i on-line rozvodové portály.

(Ne)měnit status Rodinný stav

> Dopaden(a) přes WhatsApp: WhatsApp zprávy jsou v Itálii použity jako důkaz u 40 procent rozvodových řízení.
> V USA se slovo „Facebook“ objeví jako důvod rozvodu v každém třetím rozvodovém soudním spise.
> Nejmenovaná americká žena, která chtěla urychlit rozvod a neznala místo pobytu svého manžela, podala žádost u soudu, aby mu mohla poslat rozvodové dokumenty přes Facebook. Soudce to neumožnil.
> Mladý pár v Saúdské Arábii se rozhodl, že před svou svatbou nebude dávat žádné fotografie na sociální média. Když nevěsta poslala svatební fotografie svým přátelům na Snapchat, ženich dvě hodiny po obřadu podal žádost o rozvod.
> V Indii žena požádala o rozvod po dvou měsících manželství. Její manžel si totiž nezměnil na Facebooku svůj status Rodinný stav na „V manželství“.

DANIELA LUKASSEN, autor@chip.cz

Příbuzná témata: