Přejít k hlavnímu obsahu

Využijte smartphone na maximum

Fotoaparáty s vysokým rozlišením a světelným objektivem splní i vysoká očekávání. Pěkné snímky však můžete pořídit i smartphonem. 

Kvalita fotoaparátů chytrých telefonů se za poslední desetiletí dramaticky zlepšila. Výsledkem je to, že mnoho uživatelů nechává své digitální fotoaparáty doma a fotografuje pouze pomocí smartphonu, který je vždy po ruce. Pokud ale chcete mobilem pořídit opravdu pěkný snímek, nestačí jen stisknout spoušť.

Jak postupovat

1 Změňte perspektivu

Většina fotografií je pořízena z perspektivy stojícího fotografa, tedy z úrovně jeho očí. Takové snímky se ale časem stanou dost nudnými a běžnými. Vyzkoušejte tedy při fotografování úplně jinou pozici. Nebojte se si lehnout, nebo naopak zvednout smartphone hodně nad sebe. Využijte pohled z galerie nebo z mostu. Přijdete určitě na zajímavý a nevšední pohled na budovy, kolemjdoucí nebo přírodní scenerie. Experimentování s novými pohledy vás navíc bude i bavit.

2 Střídmé využití objektů

Méně může být někdy více. Dejte si proto pozor, aby fotografie neobsahovala příliš mnoho objektů, protože jinak bude obrazový materiál vypadat přetíženě. S menším obsahem, který je dobře zasazen do scény, se můžete zaměřit na to hlavní, co objekt přináší. Důležité jsou často jen detaily. Omezte proto počet fotografovaných objektů.

3 Při fotografování použijte stativ

Abyste předešli neostrým snímkům, držte smartphone pevně v obou rukou. I při fotografování mobilem má však smysl využít stativ. Nemusí být velký. A pokud si ho nechcete pořizovat, často stačí rozhlédnout se kolem sebe. Využít totiž můžete stěnu, lavičku v parku, zábradlí, ale třeba i popelnici pro zajištění stabilní polohy smartphonu. Aplikovat pak můžete i speciální funkce jako malování světlem nebo delší expozici.

4 Aktivujte HDR

HDR je zkratka pro vysoký dynamický rozsah (High Dynamic Range). Pokud fotoaparát vašeho chytrého telefonu HDR podporuje, měli byste tuto funkci využít. Barvy by pak měly být křiklavější a kontrasty silnější.

5 Vyhněte se digitálnímu zoomu

Pokud někteří uživatelé chtějí zachytit nějaký detail nebo objekt ve větší vzdálenosti, použijí na smartphonu funkci digitálního zoomu. To však může vést k výrazné ztrátě kvality snímku - fotografie jsou pak „rozpixelované“. Z toho důvodu používejte digitální zoom, jen pokud nemáte žádnou jinou možnost. Je-li to možné, raději se k fotografovanému objektu dostaňte blíž - pak bude použití zoomu zbytečné. Jestliže to není možné, zachyťte objekt z větší dálky bez zoomu a následně ho v nějakém nástroji ořízněte. Objekt bude výraznější, než když použijete zoom.

6 Dodržujte pravidlo třetin

Téměř všechny aplikace pro fotografování moderními smartphony umožňují zobrazit na displeji, který funguje jako hledáček, mřížku. Ta může mít několik podob, praktická je ale mřížka, která rozdělí obraz horizontálně i vertikálně na tři části. Tak máte skvělou možnost během fotografování sledovat pravidlo třetin. Cílem tohoto pravidla je umístit fotografované objekty do blízkosti jedné z čar mřížky. Dalším cílem je umístit objekt do průsečíků třetinových linií. Umístění objektů v těchto místech učiní fotografii atraktivnější, energičtější a napínavější než nezajímavé zobrazení hlavního objektu uprostřed. Kromě toho můžete využít zobrazenou mřížku i k zajištění rovného horizontu. Zvláště při fotografování krajiny se doporučuje použít jednu ze dvou vodorovných čar mřížky jako vodítko pro rovný horizont. Tak bude vaše fotografie alespoň v tomto směru v pořádku.

7 Využijte přirozené světlo

Osvětlení přirozeným světlem je pro mnoho motivů velkou výhodou, a pokud fotografujete ve směru světla, budete mít scénu pěkně osvětlenou. Není to ale samozřejmě nutné - i fotografie proti světlu může být velice povedená a zajímavá. Jednoduše vyzkoušejte více možností.

8 Úpravy fotografií

Pro Android i iOS je k dispozici řada aplikací, pomocí kterých můžete snímky vylepšit, tedy například je oříznout, zvýšit kontrast, změnit perspektivu, použít různé zajímavé filtry a doplnit rámečky. Umí to například aplikace Snapseed, PhotoDirector a další.

9 Manuální ostření

Mnoho fotoaparátů smartphonů zaostří před pořízením fotografie automaticky. Nicméně pokud to fotoaparát umožňuje, zaostřete poklepem na určité místo raději sami. Budete tak mít jistotu, že bude snímek ostrý právě v místě, kde si to přejete.

A důležitý tip nakonec: Mnoho fotografií se nepovede kvůli tomu, že máte zašpiněnou čočku fotoaparátu. Udržujte ji proto v čistotě a pro vyčištění použijte nejlépe hadřík z mikrovláken, v nouzové situaci i bavlněné tričko.

Foto autor| Foto: Apple (mobil); Sabrina Raschpichler (#1, #4 a #9); Stefanie Biberger (#2, #6 a #7); Pavel Trousil (#3, #5)

Příbuzná témata: