Hodil by se vám vlastní FTP server? Nebo byste raději měli k dispozici soukromý TV server, který by šířil televizní pořady do celé vaší domácí sítě? Ukážeme vám, jak můžete rozšířit schopnosti svého domácího NAS serveru.
Mezi typické úlohy domácích NAS serverů patří ukládání dat, správa a streamování multimédií v domácí síti a zálohování dat nebo jejich synchronizace mezi různými zařízeními a třeba i cloudovými úložišti. Šikovný NAS toho ale zvládne ještě mnohem víc. Možností, jak využít hlavní přednosti těchto zařízení, mezi které patří především extrémně velká úložná kapacita, dostupnost po internetu nebo snadné ovládání, najdeme téměř nekonečnou řadu.
Abyste mohli nové funkce svého NAS serveru využít, potřebujete ve většině případů jen příslušný softwarový doplněk a chvilku času na nezbytná nastavení. My vám tentokrát poradíme, jak můžete svůj NAS proměnit na FTP server, umožňující rychlé datové přenosy nejen ve vaší domácí síti, ale i po internetu. Druhý návod vám představí způsob, jak lze prostřednictvím NAS serveru streamovat v domácí kabelové i bezdrátové síti televizní vysílání, včetně možnosti přístupu po internetu. Oba postupy si představíme na NAS serverech Synology a QNAP s operačními systémy DSM a QTS.
Jak na to: Zřízení FTP serveru
NAS server nabízí velký prostor na ukládání dat, který je vám díky DynDNS nebo proprietárním službám různých výrobců (jako myQNAPcloud nebo QuickConnect od Synology) dostupný nejen z domácí sítě, ale i po internetu. Abyste umožnili přístup k datům a jejich sdílení i s ostatními uživateli, můžete si ve svém síťovém úložišti spustit FTP server. Přenosy přes FTP se v dnešní době cloudových služeb nepoužívají už tak intenzivně, ale jde stále o velmi užitečnou technologii s vysokým výkonem i zabezpečením při přenosu dat. Proto se vyplatí s ní stále počítat. Ukážeme vám, jak postupovat s nastavením NAS serverů Synology.
1 Aktivování služby FTP
Otevřete si »Ovládací panel« a přejděte do nabídky »Souborové služby«, kde kliknete na kartu »FTP«. Označte předvolbu »Povolit službu FTP (Bez šifrování)« a bez dalšího nastavování klikněte na »Použít«. Kdybyste chtěli svůj FTP server provozovat jako otevřený i anonymním uživatelům (pod uživatelským jménem »anonymous«), sjeďte dolů k nabídce »Obecné« a klikněte na tlačítko »Rozšířená nastavení«. V nově otevřeném okně označte předvolbu »Povolit anonymní FTP« a potvrďte nastavení tlačítkem »OK« a pak »Použít«.
2 Sdílená složka
Prostřednictvím FTP můžete zpřístupnit kteroukoli z existujících sdílených složek, ale možná si budete chtít vytvořit složku novou. Přejděte do nabídky »Sdílená složka« a klikněte na »Vytvořit / Vytvořit«. Novou složku si pojmenujte třeba »FTP« a na kartě »Rozšířené« označte předvolbu »Povolit kvótu sdílené složky«. Pak nastavte maximální velikost, jakou může složka FTP ve vašem úložišti zabírat a vše potvrďte tlačítkem »OK«.
Ve stejném okně přejděte na kartu »Oprávnění« a přepněte nabídku »Místní uživatelé« na »Interní uživatel systému«. Pak u uživatele »Anonymous FTP/WebDAV« označte předvolbu »Čtení/zápis« - pochopitelně jen v případě, že chcete povolit přístup i anonymním uživatelům.
3 Uživatelská oprávnění
Jestliže chcete přístup ke svému FTP serveru umožnit pouze na základě uživatelského jména a hesla, je třeba tyto uživatelské účty vytvořit v nabídce »Uživatel«. Klikněte na »Vytvořit« a v průvodci zadejte nové uživatelské jméno a heslo. Pokračujte tlačítkem »Další« a v okně »Přiřadit oprávnění sdílené složky« označte u »FTP« předvolbu »Čtení/zápis«. Pochopitelně můžete uživateli umožnit také jen čtení dat z vašeho FTP serveru.
Tlačítkem »Další« přejděte až k nastavení »Přiřadit oprávnění aplikací« a zde u »FTP« označte předvolbu »Povolit«. V dalším kroku můžete nastavit omezení rychlosti přístupu uživatele k vašemu FTP serveru, aby nedocházelo k využití plné šířky pásma vašeho internetového připojení k FTP přenosům. Pak už můžete dojít na konec průvodce.
4 Přístup k FTP serveru po internetu
Ke svému FTP serveru sice můžete přistupovat prostřednictvím místní sítě, ale to není tak zajímavá možnost, jako přístup po internetu. Pokud máte od svého poskytovatele přidělenou pevnou IP adresu, budete mít konfiguraci přístupu po internetu jednoušší, jelikož postačí ve vašem routeru nastavit předávání portu 21 na váš NAS server. Pro případ, kdy pevnou IP adresu nemáte, nabízí Synology vlastní DDNS službu. Najdete ji pod nabídkou »Externí přístup« a následně ještě musíte použít funkci »Konfigurace směrovače«. Konkrétní postup nastavení přesměrování se liší podle konkrétního použitého routeru.
Jak na to: Vlastní TV server
Zařízení TVButler od DVBLogic (dvblogic. com) nabízí jednoduchou cestu, jak zpřístupnit televizní signál v rámci vaší domácí sítě i po internetu. Televizní programy mohou být rovněž nahrávány do vašeho domácího televizního archívu. K tomu slouží kombinace zařízení TVButler, softwaru DVBLink Server a některého z podporovaných NAS serverů. Serverový software pro USB televizní přijímač (s podporou DVB-C/T/T2) je totiž k dispozici nejen po platformy Windows, Mac a Linux, ale rovněž pro NAS servery výrobců Synology, QNAP, Asustor, Netgear a WD. Balíček USB TV přijímače s příslušným serverovým softwarem přijde na necelé 3 000 korun i s poštovným do ČR. Postup si ukážeme na NAS serveru QNAP.
1 Instalace DVBLink Serveru
Zasuňte USB přijímač do USB portu NAS serveru a připojte jej k televizní anténě. Při kvalitním příjmu signálu digitální televize si možná vystačíte i s dodávanou anténou. Přihlaste se k administračnímu rozhraní svého NAS serveru a otevřete »App Center«. Použijte vyhledávač, abyste našli aplikaci DVBLink Server, kterou si následně instalujte.
Může se stát, že DVBLink Server nebude v nabídce aplikací dostupný, ale to ještě nemusí nic znamenat.
Otevřete si v prohlížeči stránku dvblogic.com/en/ downloads a vyhledejte instalační balíček DVBLink Serveru pro vaše konkrétní zařízení. Nenajdete-li v sezamu váš konkrétní model NAS serveru, zvolte nejbližší model stejné řady. V případě NAS serveru QNAP se vraťte do »App Center«, klikněte na tlačítko s ozubeným kolem vpravo nahoře a na kartě »Instalovat manuálně« použijte tlačítko »Prohledat« pro výběr staženého balíčku. Pak klikněte na »Instalovat« a chvilku vyčkejte, než proběhne instalace DVBLink Serveru.
2 Aktivace a registrace DVBLink Serveru
Po dokončení instalace spusťte novou aplikaci DVBLink Server, která se otevře na samostatné webové stránce. V okně »DVBLink Package Center« instalujte produkt »DVBLink TVSource«. Stačí jen odsouhlasit licenční podmínky a počkat, než proběhne instalace. Po jejím skončení si v pravém horním rohu přepněte prostředí do češtiny. Pak klikněte na záznam »DVBLink TVSource« a pokračujte kliknutím na tlačítko »Aktivovat«. Ve vyskakovacím okně pokračuje volbou »Registrace« a »I don’t have an account with DVBLogic«. Následně zadejte aktivační kód, který je vytištěn na zadní straně USB TV adaptéru, a dále svoje jméno a e-mail. Kliknutím na »Registrace« potvrdíte aktivaci DVBLink Serveru.
3 Volba zdroje a vyhledání kanálů
Přejděte na kartu »Zdroje« a klikněte na tlačítko se symbolem »+« vedle položky »TVButler«. Pak zadejte unikátní název zařízení a uložte nastavení tlačítkem »OK«. Pak podle zdroje televizního vysílání zvolte typ připojení »např. »Terrestrial (DVB-T/ T2)« a klikněte na »Další«. Pak zvolte zemi, nechejte vyhledat dostupné televizní kanály a po dokončení celého procesu klikněte na »Dokončit«. Nyní přejděte na kartu »Kanály«, kde můžete ze seznamu všech naladěných televizních kanálů (»Dostupné kanály«) označit ty, které budou dále streamovány do vaší domácí sítě (»Vybrané kanály«). Tyto kanály budou následně dostupné v nabídce »Knihovna TV a médií«.
4 Streamování vysílání přes VLC Player
Stream živého televizního vysílání, zprostředkovaného vaším NAS serverem je dostupný v prostředí webového prohlížeče, bez ohledu na to, zdali k němu přistupujete ze svého počítače, tabletu nebo smartphonu. Pro přístup k programovému průvodci zadejte do prohlížeče IP adresu vašeho NAS serveru, doplněnou o číslo portu »:8100«. S pomocí tlačítek na spodní hraně okna můžete přepínat mezi živým vysíláním, nahranými pořady a plánováním nahrávání.
K dispozici je i nastavení datového toku a rozlišení obrazu. Ve svém smartphonu či tabletu s Androidem nebo iOS můžete televizní vysílání sledovat prostřednictvím bezplatně dostupné aplikace DVBLink. Pokud se obejdete bez programového průvodce, můžete použít i aplikaci VLC Player. Po jeho spuštění stačí otevřít nabídku »Místní síť« a jako zdroj zvolit »DVBLink DLNA TV Server«. Přes nabídku »TV Channels« pak přistupujete k jednotlivým televizním kanálům.
Foto popis| Chip speciál Kompletní průvodce 2016: NAS & domácí síť Speciální vydání Chipu přináší výsledky srovnávacích testů domácích síťových úložišť, návody pro nastavení NAS serverů od největších výrobců (Synology, QNAP, Asustor ad.) i přehled funkcí a aplikací na spolehlivé zálohování dat, přehrávání multimédií v domácí síti nebo přístup k uloženým datům prostřednictvím aplikací pro smartphony a tablety. Úplným začátečníkům pomůžeme vybrat a zprovoznit vlastní síťové úložiště a zkušenějším uživatelům poradíme, jak rozšířit jejich NAS o nové funkce. Chip speciál si můžete zakoupit v elektronické podobě na webu chip.cz.
O autorovi| ARTUR HOFFMANN, RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz