Přejít k hlavnímu obsahu

Větší disky pro váš NAS

Prostoru pro data není nikdy dost. Pokud již nevíte, jaká data smazat nebo zálohovat jinam, nezbyde vám nic jiného než vyměnit pevné disky za větší nebo dokoupit další. 

Mohli bychom říci, že bez ohledu na to, jakou úložnou kapacitou vaše síťové úložiště disponuje, dříve či později se dostanete do situace, kdy vám bude pro uložení nových dat zbývat jen několik posledních gigabajtů. Prvním logickým krokem je samozřejmě vyčištění úložiště od zbytečností: duplicitních souborů, starých a nepotřebných záloh nebo filmů a seriálů, na které se již neplánujete dívat. Pokud ale taková očista již nestačí, nezbývá než pořídit si nové, větší disky. Ve velké výhodě jsou přitom majitelé čtyřšachtových NAS serverů, kteří se při jejich pořízení rozhodli osadit nejprve dva pevné disky.

Mohou dokoupit další dva pevné disky se stejnou kapacitou a prostor ve svém síťovém úložišti tím výrazně navýšit. Ztraceni ovšem nejsou ani majitelé NAS serverů se dvěma šachtami - jen musí zvolit nové disky s větší kapacitou a ty stávající jim už v NAS severu nebudou k ničemu užitečné (ale mohou je použít jako disky externí, nebo si je nainstalovat do počítače). Pak existují ještě nejnáročnější uživatelé, kteří si pořídí NAS s pěti a více šachtami na disky (třeba i deseti, jako má nový Asustor AS6210T, popisovaný v rámečku) a v případě potřeby rozšíření úložiště prostě jen dokoupí další disk.

O tom, jaká kapacita disků je optimální či dostatečná, nelze hovořit univerzálně. Pro rozsáhlou sbírku filmů ve Full HD rozlišení budete potřebovat několik TB místa, zatímco pro zálohování fotografií a dokumentů nemusíte nutně pořizovat drahé disky s kapacitou 6, 8 či snad 10 TB.

Výměna disků v RAID-0/JBOD

Instalace nových disků do NAS serveru není nijak komplikovaná a operační systémy NAS serverů jsou na ni dobře připraveny - s výměnou disků se zkrátka počítá. Jde spíše o časově náročnou operaci, protože operační systém NAS serveru musí zrekonstruovat svazek, ve kterém se data automaticky zálohují. NAS lze i během této operace používat, ale je třeba počítat se sníženým výkonem při datových operacích.

Jednoduchá je výměna disků, které nejsou zapojeny v RAID poli s automatickým zrcadlením dat. Budete k ní ale potřebovat jiné úložiště, kam nahrajete veškerá data z disků instalovaných v NAS serveru, stejně jako zálohu kompletní konfigurace úložiště. Pak disky přemontujete, inicializujete NAS server a ze zálohy přehrajete jak konfigurační soubor, tak i veškerá data do sdílených složek, kde se nacházela na předchozích discích. V konfiguraci RAID-0 ani JBOD totiž nelze prostým způsobem nahradit jeden disk za jiný.

Změna disků v RAID-1/5 poli

Klasický postup výměny disků v NAS serveru předpokládá, že máte ve svém dvoušachtovém serveru instalovány dva pevné disky v konfiguraci RAID-1 - tedy s automatickým zrcadlením obsahu. Podobný je ovšem postup i v případě konfigurací RAID-5 u čtyř- a vícešachtových úložišť. Pokud jen nahrazujete porouchaný disk, použijte nový se stejnou kapacitou. Pro navýšení kapacity musíte u RAID-1 použít dva větší disky. U RAID-5 pole je nezbytné nahradit všechny 4 pevné disky za větší. Synology (a podobně i další výrobci) ovšem nabízí obdobu konfigurace RAID-5, nazvanou SRH (Synology Hybrid RAID), kdy lze kapacitu čtyřšachtového NAS serveru efektivně navýšit výměnou pouze dvou disků za větší - včetně zachování režimu bezpečného zálohování.

***

Vlastní datové centrum

Potřebujete-li opravdu obří datové úložiště, nevystačíte si už se čtyřdiskovým NAS serverem, ale budete muset hledat řešení, určené primárně pro menší až středně velké firmy. Jedním takovým je i nový Asustor AS6210T, desetišachtový NAS server poháněný čtyřjádrovým procesorem Intel Celeron s taktem 1,6 až 2,24 GHz a 4GB operační pamětí, rozšiřitelnou na dvojnásobek. Do robustního NAS serveru lze namontovat deset pevných disků s maximální kapacitou 10 TB, čímž postavíte úložiště s hrubou kapacitou úctyhodných 100 TB. Asustor AS6210T pumpuje data do sítě prostřednictvím čtyř gigabitových LAN portů a je opatřen i USB 3.0 a 2.0 porty (3 + 2), dvěma porty eSATA a jedním HDMI rozhraním. Obří kapacita a vysoký výkon předurčuje Asustor AS6210T k nejnáročnějším úlohám, včetně zpracovávání videa v rozlišení 4K. Cena zařízení (samozřejmě bez disků) je kolem 26 000 korun.

Příbuzná témata: