Bez účtu Google jsou smartphony s Androidem prakticky nepoužitelné. Nyní Google přistoupil k blokování účtů uživatelů, kteří prodali svoje smartphony Pixel.
Kolem 200 uživatelů smartphonů a služeb Googlu ve Spojených státech zažilo skutečnou noční můru - Google zablokoval jejich uživatelské účty. Tito uživatelé se podle Googlu provinili tím, že svůj smartphone koupili ve státě s nízkou nebo nulovou sazbou DPH a následně jej prodali ve státě s vyšší sazbou daně z přidané hodnoty (v USA se výše DPH v různých státech liší).
Google uživatele na tento fakt upozornil zprávou a následně jim zablokoval účty, takže se například nedostanou ke své e-mailové schránce, nemohou si do smartphonu stáhnout dříve zakoupené aplikace nebo poslouchat hudbu nakoupenou přes službu Hudba Google Play, o dalších službách Googlu nemluvě.
Skutečný dopad zablokování účtu Google si uvědomíte až ve chvíli, kdy zjistíte, jak rozsáhlý je ekosystém služeb tohoto internetového gigantu a zjistíte, že se nedostanete nejen ke svým e-mailům, kontaktům a kalendáři, ale také je vám zapovězen přístup k fotkám uloženým ve službě Fotky Google nebo k dokumentům na Disku Google. Čím déle svůj účet Google používáte, tím větší je rozsah škody, který zablokování přístupu způsobí. Data samozřejmě nejsou Googlem automaticky smazána a můžete jednat o odblokování účtu, přesto určitě zažijete perné chvilky v době, než proběhne přezkoumání žádosti a (snad) opětovné zpřístupnění účtu.
V červenci loňského roku umělec Dennis Cooper zjistil, jak špatně může celá záležitost skončit. Google se náhle rozhodnul zablokovat jeho webovou stránku v systému Blogger a e-mailovou schránku, služby, které používal předchozích 14 let. Cooper na webu publikoval mnoho uměleckých projektů včetně například i knihy ve formátu GIF, přičemž většinu z tohoto obsahu měl uloženou pouze na webové stránce, bez lokální zálohy (protože pravděpodobně nečte Chip a naše rady o zálohování). Více než dekáda jeho práce přes noc prostě zmizela.
Smazání díla za 14 let
Dennis Cooper přitom neprovedl nic tak závažného. Dopustil se jen toho, že na svém webu vyzval návštěvníky, aby mu v rámci „dne autoportrétů“ poslali snímek něčeho, co jim přijde „sexy“. Smazání obsahu ale nebyla jediná katastrofa, která jej potkala. Google mu zablokoval i přístup do e-mailové schránky, takže přišel nejen o všechny e-maily, které kdy obdržel, ale také o primární e-mailový účet, který přes deset let používal jako hlavní komunikační kanál.
Tato epizoda ukázala, jak rychle se zablokování účtu Google změní v opravdovou pohromu. Pro mnoho uživatelů je totiž jejich e-mailový účet na serveru Gmail centrem všech dalších internetových služeb, které využívají (účet na Twitteru či Facebooku, přihlášení do internetového bankovnictví atd.). E-maily odeslané na zablokované účty se odesílatelům vracejí jako nedoručitelné, takže i když je třeba později blokování zrušeno, majitel účtu se nikdy nedozví, kolik zpráv bylo během období blokování ztraceno a samozřejmě ani to, kdo se jej snažil e-mailem kontaktovat.
Zdánlivě katastrofický scénář ale ještě nemusí znamenat konec všem nadějím. I Google si uvědomuje, že není vševědoucí, takže je ve zprávě o zablokování účtu uveden i odkaz, který umožňuje firmu kontaktovat a jednat o odblokování účtu. Celý proces je celkem jednoduchý: Stačí jen sdělit alternativní, funkční e-mailovou adresu a uvést argumenty, na základě kterých by měl Google účet odblokovat. Výjimkou je zablokování účtu z důvodu „podezřelých aktivit“, ke kterému Google přistupuje na základě podezření, že byl účet napaden hackery. V takovém případě můžete jako oprávněný uživatel účet odblokovat velmi snadno - zejména pokud jste tedy u svých kontaktních informací uvedli i telefonní číslo.
Pokud se nechcete smířit s tím, že bude mít Google absolutní nadvládu nad vašimi daty, měli byste jednat co nejrychleji. Především si můžete do svého počítače stáhnout všechna data, uložená v rámci vašeho uživatelského účtu. Slouží k tomu webová stránka na adrese google.com/takeout. Asi nemusíme připomínat, že obsah lze stáhnout jedině z uživatelského účtu, který ještě nebyl zablokován. Jinak je tato zálohovací funkce velmi rozsáhlá a pečlivá ovšem je nezbytné ji ručně spouštět v pravidelných intervalech.
Lepší bude, pokud se postupně oprostíte od absolutní závislosti na Googlu. Například u skladování dokumentů je to velmi snadné, jelikož existuje celá řada alternativních cloudových úložišť, jako jsou například OneDrive, SpiderOak, Dropbox či Box, kam si můžete své dokumenty nahrávat. Tyto cloudové služby navíc mají i klientské aplikace pro počítače a mobilní zařízení, takže prakticky nepoznáte rozdíl oproti službám Googlu, resp. si můžete snadno a zcela automaticky zálohovat kopii v alternativním úložišti. Podobně lze nahradit i zálohování snímků a videí s pomocí služby Google Fotky. Také aplikace si nemusíte stahovat a kupovat pouze v Obchodě Play, ale bohatý obsah nabízí například i obchod Amazonu nebo obchod F-Droid, který se specializuje na open-source a bezplatné aplikace.
Zálohování a decentralizace dat
Kdokoli tvoří nějaký elektronický obsah, měl by v každém případě pamatovat na jeho pravidelné zálohování, ať už jde o fotky a videa nebo články na blogu. Provést to lze buďto na lokální úrovni nebo v cloudu (ideálně pak v kombinaci obou způsobů). Výhodou je, že taková záloha vám v případě potřeby umožní relativně snadný přechod od Googlu na jinou internetovou platformu. Může se vám zdát, že jde o nudný proces, ale zálohování je vždy lepší, než ztráta důležitých dat. V našem Chip speciálu o domácích síťových úložištích (NAS serverech) detailně popisujeme možnosti zcela automatického zálohování dat i jejich replikování do cloudového úložiště. Stačí jen provést jednoduché úvodní nastavení.
Poněkud složitější je situace s e-maily. Sice je možné zprovoznit si e-mail na vlastní doméně s mailserverem v domácím síťovém úložišti, ale do toho se asi běžní uživatelé moc nepohrnou. Samozřejmě můžete přejít s e-mailem k jinému poskytovateli freemailu, například k Microsoftu a jeho službě Outlook.com. Pokud ale primárně spoléháte na služby Googlu a nechcete na tom nic měnit, zvažte pořízení předplatného G Suite, což je profesionální verze internetových služeb Googlu. Přibližně za stokorunu měsíčně získáte firemní verzi Gmailu, kterou lze provozovat na vlastní doméně. Tím se do značné míry oprostíte od bezmezné závislosti na Googlu, jelikož v případě problémů nebo rovnou zablokování účtu můžete svůj e-mail převést k jinému poskytovateli služeb.
Je celkem snadné uvíznout v síti pohodlných cloudových služeb. Vzájemná integrace a vysoká dostupnost vede k tomu, že je velmi těžké představit si používání internetu zcela bez služeb Googlu. Ale právě o to jde: ten, komu se podaří rozbít okovy Googlu a zajímá se také a alternativní služby, může minimalizovat ztrátu dat a další škody v případě, že se internetovému gigantu z nějakého důvodu znelíbí. Dobrá strategie zálohování a decentralizace dat chrání vaše informace a posiluje vlastnictví dat, třebaže jsou umístěna i na internetu. Zároveň budete do značné míry chráněni před problémy, které zablokováním účtu vyvstanou.
Na začátku zmíněných 200 uživatelských účtů, zablokovaných kvůli přeprodeji smartphonů Pixel, Google později znovu aktivoval. Ale Dennis Cooper potřeboval právníky, aby svá data získal zpět - jeho účet již obnoven nebyl.
Foto popis| Ve smluvních podmínkách prodeje zařízení v obchodě Google Store (který u nás není k dispozici) je uvedeno, že nové smartphony, pořízené pro osobní potřebu, nelze přeprodávat dál, ale můžete jej pouze někomu darovat. Na porušení této podmínky zákazníky ve Spojených státech zareagoval Google velmi tvrdě.
O autorovi| MORITZ JÄGER, RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz