Úvodní zamyšlení šéfredaktora nad událostmi posledních dnů.
Co všechno se změní za 25 let
Vážení čtenáři,
internet máme v Česku už (nebo spíše teprve?) 25 let. V polovině února si sdružení CESNET společně s Českým vysokým učením technickým v Praze připomnělo 25. výročí oficiálního připojení tehdejšího Československa k internetu. Připojení bylo realizováno pomocí pronajatého pevného telefonního okruhu, který vedl z dejvického kampusu ČVUT do výpočetního centra Univerzity Jana Keplera v rakouském Linci. Připojeným zařízením byl sálový počítač IBM 4341. Tehdejší Československo se tak stalo 39. zemí připojenou k internetu, i když původní rychlost linky 9,6 kb/s dnes budí spíše shovívavý úsměv.
Soudobí organizátoři z CESNETu připomínají, že internet tehdy ještě nebyl otevřeným prostředím, k připojení byl nutný souhlas americké grantové agentury NSF, která provozovala tehdejší jedinou páteřní síť. Podmínkou připojení bylo jeho výhradně akademické využití, komerční provoz nebyl přípustný.
Celé to dnes zní jako kapitoly z učebnice dávné historie, a přitom se jedná o pouhé čtvrtstoletí. Další vývoj - technický i sociální - byl omračující: narostla rychlost i dosah internetu a celá síť se přeorientovala na obchod. V roce 1996 měl internet celosvětově 55 milionů uživatelů, v roce 2000 400 milionů, o dalších deset let později množství uživatelů překročilo už 2 miliardy. Koncem loňského roku byl odhadovaný počet připojených lidí 3,2 miliardy.
Daleko podstatnější ale je, co všechno nám internet dnes přináší, což tady ani nemá smysl připomínat. V podstatě by bylo spíše těžké najít jakoukoliv činnost, kterou internet nijak neovlivnil. A i když jsou jeho přínosy určitě pozitivní, spousta z nás si uvědomuje, že nám internet také něco bere. Že jsme kvůli němu ztratili soukromí (dobrovolně i nedobrovolně) a že si musíme bránit svá data a starat se, aby nebyla zneužita. Že se tak moc spoléháme na to, že na něm vše a vždy najdeme, že si pak občas už sami nic nepamatujeme (to je moje vlastní zkušenost, omlouvám se všem, pro které to neplatí). Že internet a jeho sociální sítě úplně změnily způsob komunikace mezi lidmi, bohužel ne vždy k lepšímu. Že se zprávy -pravdivé i nepravdivé - díky internetu mohou šířit rychlostí blesku a ovlivňovat masy lidí, a tedy celé veřejné mínění O tom všem se snažíme psát.
V tomto čísle naleznete obsáhlý návod na šifrování všech vlastních dat, aby je nikdo z internetu nevyčmuchal a nezneužil. Na straně 64 popisujeme nastupující fenomén Facebooku jako hlavního zdroje zpráv namísto tradičních médií. O tom, jak chránit vlastní počítač s Windows před hrozbami z internetu, na které jsou krátké i tradiční antiviry, informujeme v návodu na straně 106. No a abychom nezapomněli ani na to kladné, co dnešní internet umožňuje, máme pro vás pozvánku v podobě bonusového balíčku na vyzkoušení populární on-line hry World of Tanks. Něco takového internetové průkopníky před 25 lety asi ani nenapadlo.
Přeji vám příjemné čtení a hodně zábavy s březnovým Chipem.
Josef Mika šéfredaktor josef.mika@chip.cz