Přejít k hlavnímu obsahu

Tipy a triky – 2.2017

Windows ještě rychlejší: Nejlepší tipy pro zrychlení systému. Kromě toho triky pro MS Office, fotografie, hardware, mobilní aplikace a mnoho dalších. 

Windows a Office

1 Windows 7 Skutečné názvy cest ke složkám
2 Windows 7 Professional Problémy při aktualizaci systému
3 Windows Otevření a uložení VCF souborů
4 Word 2007, 2010 Zobrazení a tisk mřížky
5 Windows 10 Správa a zobrazení hesel v prohlížeči Edge
6 Outlook Konfigurace poštovního klienta pro mobilní připojení
7 Word Inteligentní tisk textových dokumentů
8 Windows 7, 10 Aktivace a přizpůsobení okna náhledu v Průzkumníku
9 Windows 10 Kontrola a oprava pevného disku pomocí palubních zdrojů
10 Windows 7 Manuální vypnutí Windows Defenderu a nahrazení lepší alternativou
11 Windows 10 Více místa na pevném disku
12 Windows 10 Problémy při přidání USB disku
13 Windows 10 Přehledný přístup ke všem nastavením

Profitip

Automatická údržba počítače

Hardware

14 Bezdrátové sítě Vytvoření Wi-Fi hotspotu z počítače
15 Satelitní přijímače Reset satelitního receiveru Sky
16 Ultrabooky Připojení interní DVD nebo Blu-ray mechaniky k přenosnému počítači
17 Počítačové hry Zjistěte si herní schopnosti svého počítače pomocí benchmarku
18 Laserové tiskárny Správné zacházení s použitými tonery
19 Televizory Optimální nastavení zaostření u televizorů s vysokým rozlišením

Profitip

Zařaďte vyšší rychloSSD

Web & fotografie

20 GIMP Jak dostat zpět ztracené nástroje v programu GIMP
21 Smartphony Najděte a smažte duplicitní fotografie
22 Vyhledávání fotografií Určení místa pořízení snímku pomocí zpětného vyhledání
23 Microsoft Edge Nestabilní internetový prohlížeč opravte resetováním
24 Smartphony Šifrování e-mailů na smartphonech s Androidem
25 Fotografické techniky Najděte optimální nastavení pro fotografování Měsíce

Profitip

Vyrobte si odraznou desku

Profitip

Ochrana smartphonů a tabletů

Mobily a tablety

26 Android/iOS WhatsApp: Oznámení o přečtení
27 Android WhatsApp: Bubliny s konverzacemi
28 iOS Apple HomeKit
29 Windows 10 Šetření dat na cestách
30 Android/iOS Stahování filmů z Netflixu
31 iOS Facebook najde veřejné Wi-Fi
32 iOS Alternativa k TouchBaru 33 iOS Vynucený restart

Profitip

Výměna baterie v tabletu Xperia Z

Windows a Office

S těmito triky bude vaše práce rychlejší a jednodušší.

1 Windows 7 Skutečné názvy cest ke složkám

Při procházení složkami v počítači se v Průzkumníkovi zobrazují pouze symbolické adresy složek - například Programy. Chcete-li zjistit skutečnou adresu (umístění v souborovém systému), musíte na adresu kliknout levým tlačítkem myši. Pokud tuto adresu potřebujete zkopírovat do jiného umístění, klikněte na stejné místo pravým tlačítkem a z kontextové nabídky zvolte příkaz »Kopírovat adresu jako text«.

2 Windows 7 Professional Problémy při aktualizaci systému

V Centru akcí se zobrazuje upozornění na chybějící aktualizace, jakmile se ale pokusíte vyhledat nové, objeví se pouze chybové hlášení »Některá nastavení určuje správce systému«. Jak tento problém vyřešit?
Tento problém je kombinací dvou chyb - špatné konfigurace provádění aktualizací a pokusu o spuštění aktualizace, když nejste v systému přihlášeni s právy administrátora. Tento problém lze ale poměrně snadno vyřešit následujícím postupem: Nejprve pomocí klávesové zkratky [Windows] + [R] otevřete okno »Spustit«, zde zadejte příkaz »gpedit. msc« a volbu potvrďte kliknutím na tlačítko »OK«. Objeví se okno »Editor místních zásad skupiny«, ve kterém se proklikejte v levém okně do větve »Konfigurace počítače / Šablony pro správu / Součásti systému Windows / Windows Update«. Zde změňte všechny položky související s aktualizacemi systému na »Povoleno«.

3 Windows Otevření a uložení VCF souborů

Stále častěji najdete v e-mailech jako přílohu VCF soubor s osobními údaji, které slouží jako digitální vizitka. Jak ho lze otevřít?

V novějších Windows (od verze Windows 7) lze soubor otevřít pouhým dvojklikem. Pokud tento způsob nefunguje, klikněte na soubor pravým tlačítkem a z kontextové nabídky zvolte možnost »Otevřít v… / Kontakty«. Ve starších verzích Windows je pro otevření souboru nutné použít nástroje třetích stran - například freemailového klienta Thunderbird. Po nainstalování programu stačí VCF soubor dvojitým kliknutím otevřít a všechna v něm uložená data se uloží do kontaktů přímo v adresáři programu.

4 Word 2007, 2010 Zobrazení a tisk mřížky

Práce s textem a obrázky ve Wordu může být pro méně zkušené uživatele poněkud obtížná - celá řada automatických funkcí (například zarovnání nebo styly) často s textem natolik „čaruje“, že může být obtížné vyladit jeho výslednou podobu dle představ uživatele. Alespoň zčásti může v tomto případě pomoci mřížka, kterou je možné v dokumentu zobrazit. Aktivovat ji lze v kartě »Zobrazení«, kde v sekci »Zobrazit či skrýt« stačí přidat zatržítko k položce »Mřížka«. Tato mřížka je ale k dispozici pouze při úpravě dokumentu a nelze ji vytisknout. Pokud potřebujete vytisknout dokument s podobnou mřížkou, musíte si ji vytvořit sami.

V tomto případě postupujte následujícím způsobem: Nejprve přejděte do karty »Vložení« a zde zvolte příkaz »Tabulka / Vložit tabulku…«. Nyní v okně »Vložit tabulku« zadejte tyto hodnoty: Počet sloupců: 10 Počet řádků: 48 Pevná šířka sloupce: 0,4 Po kliknutí na tlačítko »OK« se vytvořená tabulka zobrazí v dokumentu jako mřížka a vy si ji můžete vytisknout.

5 Windows 10 Správa a zobrazení hesel v prohlížeči Edge

Ve Windows 10 najdete implicitně prohlížeč Microsoft Edge, který by měl být nástupcem Internet Eploreru a který kromě lepší bezpečnosti nabízí i celou řadu zajímavých funkcí. Mezi ně patří například i správce hesel, jehož aktivace (či deaktivace) není zrovna jednoduchá - musíte se totiž proklikat celou řadou nabídek. Nejprve v Edge klikněte v pravém horním rohu na symbol tří teček a poté v nabídce zvolte příkaz »Nastavení«. V okně které se objeví se přesuňte až do dolní části a sekci »Upřesňující nastavení« klikněte na »Zobrazit upřesňující nastavení«. Nyní opět přejděte do dolní části okna a v sekci »Ochrana osobních údajů« u položky »Nabízet možnost uložení hesla« aktivujte posuvník do polohy »Zapnuto«. Pokud kliknete na odkaz »Spravovat uložená hesla«, zobrazí se uložené přihlašovací údaje a vy můžete zvolené položky mazat nebo upravovat. Jednotlivá hesla jsou zde zobrazené ale jen jako hvězdičky. Pokud je chcete vidět, musíte na jiné místo ve Windows.

Nejprve do vyhledávacího políčka zadejte »uživ« a poté ve výsledcích vyhledávání zvolte »Uživatelské účty«. Nyní v levé části okna klikněte na odkaz »Spravovat přihlašovací údaje« a poté ve stejnojmenném okně zvolte možnost »Webové přihlašovací údaje«. Pro zobrazení hesla je nutné kliknout na tlačítko »Zobrazit« a zadat heslo do Windows.

6 Outlook Konfigurace poštovního klienta pro mobilní připojení

Na svém notebooku pracujete převážně přes mobilní připojení a vadí vám zbytečné stahování velkých souborů, které byste si rádi stáhli až přes Wi-Fi. Jak na to?

Stejně jako většina pokročilejších poštovních klientů nabízí i Outlook možnost konfigurace pošty takovým způsobem, aby stahoval co nejmenší množství dat. Pro úpravu těchto parametrů přejděte do nabídky »Nástroje / Možnosti« a zde se přepněte do karty »Nastavení pošty«. Nyní v sekci »Odeslat a přijmout« klikněte vpravo na stejnojmenné tlačítko. Pak v okně »Skupiny pro odesílání a přijímání« klikněte na tlačítko »Upravit«. Nyní v dolní části okna v sekci »Možnosti složky« zvolte příslušnou složku (obvykle »Doručená pošta«) a v pravé části okna zvolte, jak by měla vypadat práce s ní.
Chcete-li mít pouze přehled, jaká pošta vám dorazila, stačí zvolit »Stáhnout pouze záhlaví«.

Tato volba vám umožní nejrychlejší načtení informací o doručené poště, nicméně pokud si budete chtít zvolený e-mail přečíst, budou se stahovat další data. Podle našeho názoru je lepší druhá možnost »Stáhnout celou položku včetně příloh«, poté přidat zatržítko k položce »Stáhnout pouze záhlaví u položek větších než« a limit nastavit na 50 až 100 kB. Díky tomu budete mít ihned po stažení dat přístup k e-mailům a zároveň vyplýtváte svůj mobilní datový tarif na stahování velkých příloh.

7 Word Inteligentní tisk textových dokumentů

Jestliže často tisknete velký počet rozsáhlých dokumentů obsahujících grafické prvky jen pro jejich zběžnou kontrolu, může být výhodné vytisknout na jeden list několik stránek dokumentu. Příslušnou možnost najdete ve Wordu v nabídce »Soubor / Tisk«, kde v sekci »Lupa« můžete určit počet stránek na »List«. Je ale nutné podotknout, že ve Wordu jsou možnosti volby počtu stránek na list poněkud omezené. Pokud potřebujete pokročilejší možnosti konfigurace, poradíme vám malý trik.

Nejprve si svůj dokument uložte (popřípadě exportujte) do formátu PDF -příslušnou nabídku najdete v novějších verzích Wordu v sekci »Uložit jako«. Nyní dokument v tomto formátu otevřete v libovolné aplikaci pro práci s PDF soubory. Na hodně počítačích najdete například Adobe Reader, z hlediska bezpečnosti ale doporučujeme používat spíše alternativy - například PDF-XChangeViewer.

V něm použijte příkaz »Soubor / Tisk« a ve stejnojmenném okně přejděte do sekce »Zpracování stránky«. Nyní v možnosti »Měřítko stránky« zvolte položku »Více stránek na list« a poté pomocí dalších možností nastavte příslušný počet stránek na jeden list přesně podle svých požadavků. Finální volbu nakonec potvrďte kliknutím na tlačítko »OK«.

8 Windows 7, 10 Aktivace a přizpůsobení okna náhledu v Průzkumníku

Prohlížení a organizace obrázků může být i ve Windows velmi snadná - stačí jen vhodně nakonfigurovat Průzkumníka. Pokud se rádi probíráte sbírkami svých fotografií a obrázků, nemusíte se pořizovat drahé editory či správce. Chcete-li mít o své sbírce dobrý přehled, stačí na výkonnějších počítačích aktivovat v Průzkumníkovi zobrazování náhledů v podobě velkých ikon. Na starších počítačích ale tato možnost znatelně zatěžuje systém, je proto vhodné zvolit jinou alternativu.

Pro lepší přehled lze například v pravém horním rohu Průzkumníka kliknout na tlačítko »Zobrazí podokno náhledu«, které aktivuje v pravé části okna Průzkumníka velký náhled právě označeného obrázku. Pokud vám pro přehled o obsahu obrázku stačí malý náhled (který počítač zatěžuje jen neznatelně), klikněte na tlačítko »Uspořádat« a v sekci »Rozložení« aktivujte možnost »Podokno podrobností«. Poté se po kliknutí na obrázek objeví v dolní části okna Průzkumníka náhled obrázku spolu s několika dalšími informacemi. Velikost tohoto náhledu spolu s rozsahem zobrazovaných informací je navíc možné měnit - stačí jen kliknout pravým tlačítkem do této části okna.
V novějších verzích operačního systému Microsoftu najdete všechny tyto možnosti v Průzkumníkovi v kartě »Zobrazení« pod názvy »Podokno náhledu« a »Podokno podrobností«.

9 Windows 10 Kontrola a oprava pevného disku pomocí palubních zdrojů

Pokud se operační systém Windows 10 začíná chovat stále méně a méně stabilně, pak je nejvyšší čas zkontrolovat chyby na pevném disku a v případě potíží je opravit. Pro základní kontrolu navíc není nutné hledat nebo kupovat drahé diagnostické nástroje, ale postačí i palubní prostředky Windows. A jak na to?

Nejprve otevřete Průzkumníka Windows klávesovou zkratkou [Win] + [E] a poté v levém sloupci v sekci »Tento počítač« zvolte příslušný disk. Klikněte na něj pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte možnost »Vlastnosti«. V okně, které se objeví přejděte na kartu »Nástroje« a zde klikněte na »Zkontrolovat«. V případě, že testovací nástroj objeví chybu, pokusí se ji systém Windows automaticky opravit. Celý proces může v závislosti na velikosti pevného disku trvat několik minut. Další informace o provedené kontrole najdete v nástroji Prohlížeč událostí, jehož okno se objeví po kliknutí na odkaz »Podrobnosti« ve výsledcích kontroly.

10 Windows 7 Manuální vypnutí Windows Defenderu a nahrazení lepší alternativou

Windows Defender měl být jakýmsi pokusem Microsoftu o nástroj chránící systém před viry. Už dlouhé roky ale většina antivirových testů jednoznačně ukazuje, že jde spíše o teoretickou překážku. I proto lze doporučit jeho manuální deaktivaci a nahrazení lepší ochranou. To provedete následujícím způsobem: Nejprve klikněte na tlačítko »Start« a do políčka »Prohledat programy a soubory« zadejte »Defender«. Ve výsledcích vyhledávání poté v sekci »Ovládací panely« kliknutím na položku »Windows Defender« program spusťte. V jeho okně klikněte na tlačítko »Nástroje« a v levé části okna přejděte do sekce »Správce«. Nyní zrušte zatržítko u položky »Používat tento program«. Rozhodnutí potvrďte kliknutím na »Uložit« a zadejte odpovídající heslo, pokud nejste přihlášeni jako správce. Objeví se závěrečná zpráva, že Windows Defender byl zakázán.

Nyní je nutné nainstalovat lepší bezpečnostní řešení. Možností je celá řada - ať už se jedná o bezpečnostní balík AVG Internet Security 2016, který najdete v každém Chipu, nebo o jednodušší Avast Free Antivirus, který najdete na jdem.cz/cv47a9.

11 Windows 10 Více místa na pevném disku

S rychle klesajícími cenami SSD najdete tento typ disku u většiny nových počítačů. U levnějších modelů jde ale především o disky s nižší kapacitou, kde musí uživatelé počítat téměř každý megabajt. Naštěstí však Windows 10 nabízejí celou řadu integrovaných nástrojů, které vám mohou pomoci se s tímto problémem vypořádat.
Základem je starý známý nástroj na vyčištění disku: klikněte na tlačítko pro vyhledávání, zadejte „vyč“ a potom kliknutím spusťte nástroj Vyčištění disku. V něm také nezapomínejte použít tlačítko »Vyčistit systémové soubory« - stará instalační data patří mezi nejčastější „zabírače“ místa na disku.

Další praktickou funkcí je možnost nechat si zobrazit velikost instalovaných programů. Pokud vám opravdu dochází místo na disku, může být odinstalace velkých a nepoužívaných programů jediným řešením. A jak na to?
Klikněte na »Start / Nastavení / Systém« a zde se přepněte na záložku »Aplikace a funkce«. Nyní implicitní možnost Řadit podle názvu změňte na Řadit podle velikosti. Poté se v pravé části okna zobrazí seznam aplikací podle jejich velikosti, včetně informace o tom, kolik místa na disku zabírají. Pokud máte v počítači více disků, musíte ještě implicitní volbu »Zobrazit obsah ze všech jednotek« změnit na jméno disku, na kterém vám dochází místo. A poté už vám nic nebrání ty největší „žrouty“ místa odinstalovat.

12 Windows 10 Problémy při přidání USB disku

Máte-li ve svém počítači více disků, může se stát, že po přidání nového přenosného disku dojde k jeho připojení, ale v Průzkumníkovi Windows se nová jednotka neobjeví. Na vině je obvykle konflikt při označování disků, který je naštěstí možné snadno vyřešit.

Nejprve klikněte na tlačítko »Start« a v otevřené nabídce poté pravým tlačítkem na položku »Počítač«. V kontextové nabídce, která se objeví, pak klikněte na možnost »Spravovat«. V okně »Správa počítače« přejděte do levé části okna a zde v sekci úložiště zvolte možnost »Správa disků«. V dolní části prostředního okna nyní vidíte všechny detekované disky. Najděte svůj přenosný disk, klikněte na něj pravým tlačítkem a z kontextové nabídky zvolte příkaz »Změnit písmeno jednotky a cestu«. V novém okně klikněte na tlačítko »Změnit«, zvolte neobsazené písmeno a volbu potvrďte kliknutím na »OK«.

13 Windows 10 Přehledný přístup ke všem nastavením

Chcete mít ve svých Windows 10 snadný přístup ke všem nastavením systému? Je to snadné. Trik nazývaný „Božský mód“ zvládne i naprostý začátečník. Nejprve klikněte pravým tlačítkem myši na pracovní ploše a vyberte příkaz »Nový / Složka«. Do řádku pro název vložte: Božský mód.{ED7BA470-8E54-465E825C-99712043E01C} a potvrďte klávesou [Enter]. Po otevření složky v ní najdete více než 200 konfiguračních nástrojů pro Windows.

Hardware

Jak optimálně využít své přístroje a zařízení.

14 Bezdrátové sítě Vytvoření Wi-Fi hotspotu z počítače

Z osobního počítače můžete udělat Wi-Fi hotspot pro ostatní zařízení, tedy například pro chytré telefony nebo tablety. Hodí se to například v případě, kdy získáte přístup k internetu pouze pro jedno zařízení, případně je připojení k telefonu realizováno prostřednictvím Ethernetu - tedy třeba v hotelu. Velmi snadno vytvoříte Wi-Fi hotspot pomocí nástroje mHotspot, který si můžete stáhnout z internetu (mhotspot. com). Najdete ho také na našem Chip DVD a je k dispozici i verze pro Linux.

Tento program můžete využít i k dalším účelům - můžete totiž prostřednictvím něj z notebooku udělat i Wi-Fi repeater, který prodluží dosah bezdrátové sítě. Po stažení a instalaci programu mHotspot, při které byste měli odmítnout všechny doplňkové služby, které jsou pro vás zbytečné, stačí zadat název a přiřadit heslo k síti, kterou chcete vytvořit. Pak už stačí vybrat, zda chcete sdílet připojení k internetu prostřednictvím bezdrátové sítě. Můžete také určit počet uživatelů, kteří se mohou k síti přihlásit. Po kliknutí na »Start Hotspot« se z vašeho notebooku nebo PC stane hotspot, který po zadání hesla zprostředkuje ostatním internetové připojení.

15 Satelitní přijímače Reset satelitního receiveru Sky

Jestliže váš satelitní receiver přestane nečekaně pracovat, pokuste se tento problém vyřešit pomocí jeho resetování. V první řadě vyzkoušejte tzv. měkký reset. Máte-li v receiveru připojený pevný disk nebo flash disk, nejprve ho odpojte. Poté přerušte napájení přijímače. Asi po minutě připojte napájecí kabel a zařízení restartujte.

Pokud tento postup nepomůže, budete muset vyzkoušet tvrdý reset, při kterém se ale všechna nastavení vrátí do továrního nastavení, takže je budete muset provést znovu. Nejprve od přijímače opět odpojte všechny pevné disky a odpojte i napájení. Pak na něm současně stiskněte a držte tlačítka Guide a zpět a poté připojte napájecí kabel. Tlačítka držte stisknutá, dokud se nespustí proces resetování. Celý proces trvá asi 30-45 minut - zařízení se resetuje a poté se spustí automatické vyhledávání kanálů.

16 Ultrabooky Připojení interní DVD nebo Blu-ray mechaniky k přenosnému počítač i

Ultrabooky jsou štíhlé a elegantní, ale většinou se do nich nevejde interní optická mechanika. Někdy se ovšem stane, že by se vám optická mechanika přeci jen hodila. K ultrabooku si sice můžete pořídit externí optickou mechaniku, která se připojuje přes USB port, ale ta je poměrně drahá. Pokud máte k dispozici nějakou starší interní optickou mechaniku ze starého PC, můžete ji k ultrabooku také připojit.

Budete však potřebovat příslušené připojovací kabely a také adaptér, což stojí asi 450 Kč. Interní disky totiž požadují vyšší napětí a nestačí jim napájení přes USB. Musí tedy mít vlastní napájecí adaptér. Vhodný adaptér (USB 3.0 to SATA, případně USB to IDE) a zdroj nabízí například firmy LogiLink, i-tec, PremiumCord a další. Připojení mechaniky je pak jednoduché - přes síťový adaptér připojíte její napájení a přes redukci USB/SATA ji připojíte k USB portu notebooku, ve kterém se ohlásí jako další nový disk. Tím je připojení hotovo.

17 Počítačové hry Zjistěte si herní schopnosti svého počítače pomocí benchmarku

V on-line testu Can You RUN it si můžete snadno ověřit, zda bude váš osobní počítač nebo notebook schopen provozovat moderní počítačové hry. Než možnosti tohoto nástroje využijete, zjistěte si, jakou grafickou kartu, procesor a paměť váš počítač má. Budete-li chtít spustit test, přejděte na stránku Systemrequirementslab. com a do řádku »Search for a game« zadejte název hry, jejíž systémové požadavky chcete analyzovat, tedy například „League of Legends“ nebo „Anno 2070“.

Následně klikněte na tlačítko »Can You Run It«, a budete mít možnost stáhnout si desktopovou aplikaci (»Desktop App«), která zjistí vaši hardwarovou konfiguraci i v případě, že nemáte nainstalovanou Javu, případně se spustí detekce z prostředí prohlížeče (vyžaduje podporu Javy), nebo se pouze můžete podívat na hardwarové nároky této hry (»View Requirements«). Poté klikněte na tlačítko »Start«. Pokud se spustí Java aplikace, případně desktopová aplikace pro detekci vašeho hardwarového vybavení, neměli byste v tu dobu instalovat žádné další programy. Po kontrole Can You RUN it se dozvíte výsledky inspekce a také se dozvíte, jaké jsou minimální (»Minimum«) a doporučené (»Recommended«) hardwarové požadavky pro konkrétní hru a zda je váš počítač splňuje. Pod položkou »Video Card« najdete informace o vaší grafické kartě.

18 Laserové tiskárny Správné zacházení s použitými tonery

Pouze asi jedna desetina prázdných tonerových kartridží je správným způsobem recyklována. Přitom se ročně na celém světě vyhodí přes 500 milionů inkoustových kartridží a laserových tonerů. A to je závažný problém, protože toner a tonerové kartridže obsahují toxické látky, které jsou nebezpečné pro zdraví i pro životní prostředí. I když nejsou zařazeny mezi vysloveně nebezpečný odpad, neměly by skončit v koši, a nepatří tedy ani do směsného odpadu, a dokonce ani do popelnic na elektroodpad. Existuje přitom několik způsobů, jak se s nimi správně vypořádat.
Renovace: nejšetrnější k životnímu prostředí je renovace tonerových kartridží. Tato služba se také prodává jako recyklace kartridží nebo jako jejich znovunaplnění, repas či refill. Využije se původní obal, do kterého se dosype tonerový prášek.

Likvidace: Nejlepší způsob, jak s prázdnými tonery naložit, je odnést je do sběrného dvora nebo do speciálního sběrného boxu. Ten lze najít v mnohých úřadech, ve školách i v některých prodejnách. Kde se můžete prázdného toneru zbavit, to se dozvíte i na stránkách organizací ASEKOL, ECOBAT, EKOLAMP a ELEKTROWIN.

Vykoupení od výrobce: Prakticky každý výrobce tonerů nabízí jejich zpětné odkoupení nebo jejich odebrání. Musíte se nejprve zaregistrovat do systému, případně si s prodejcem domluvit, že po vypotřebování toneru ho od vás převezme, případně vymění za nový. Způsob přepravy se pak liší podle prodejce - někdy stačí poslat prázdnou kartridž poštou. Například firma HP nabízí poštovní službu, která je určena pro zákazníky, kteří vrací nejvýše 10 tonerových nebo inkoustových tiskových kazet HP. V závislosti na typu kazety si můžete zdarma objednat nebo vytisknout materiály pro vrácení s předplaceným poštovným. Stačí jen kazety zabalit, označit štítkem a podat na nejbližší poště. Služba hromadného vracení je pak určena pro zákazníky, kteří vrací 15 až 300 tonerových kazet HP nebo 100 až 2 000 inkoustových tiskových kazet HP. Prázdné kartridže vykupují také firmy, které se zabývají jejich znovunaplňováním. Za prázdnou kartidž můžete dostat až 100 Kč.

19 Televizory Optimální nastavení zaostření u televizorů s vysokým rozlišením

Asi v každém moderním televizoru najdete v nabídce jeho nastavení možnost ovlivnit ostrost (například přes (»Nastavení / Obraz / Nastavení pro pokročilé / Ostrost«). Ačkoli se zdá, že ostrost by měla být vždy vysoká, tedy že byste měli mít ostrost obrazu vždy nastavenou na maximum, ve skutečnosti tak často nedosáhnete při tomto nastavení skutečně ostrého obrazu. U většiny televizorů má totiž zaostřování na starosti nástroj nazvaný antialiasing, tedy vyhlazování hran. Televizor pak vyhlazuje kontury s cílem dosáhnout maximální ostrosti.

To je samozřejmě užitečné v případě, kdy nemáte k dispozici materiál s vysokým rozlišením, tedy například když si pouštíte video v rozlišení SD - například staré videokazety nebo domácí video. Pokud si ale pouštíte video ve vyšším rozlišení, tedy například HDTV nebo Blu-ray, je vyhlazování okrajů zbytečné. Naopak může dojít k degradaci obrazu a ke ztrátě detailů. Ideální hodnota nastavení ostrosti TV tedy závisí na použitém zdroji obrazu. Čím vyšší je rozlišení materiálu, tím nižší ostrost obrazu na televizoru nastavte nebo vyzkoušejte nejvhodnější volbu.

Web & Fotografie

Nejlepší tipy pro fotopříběh vašeho života

20 GIMP Jak dostat zpět ztracené nástroje v programu GIMP

Při práci v grafickém editoru GIMP se vám může stát, že se panel nástrojů najednou jakoby ztratí a nemůžete dál pracovat. Naštěstí ho můžete velmi jednoduše vrátit zase zpátky. Možná jste totiž při práci jen nechtěně stiskli klávesu [Tab], takže po jejím opětovném stisknutí se panel nástrojů opět zviditelní. Jednotlivá okna aplikace také můžete zobrazovat pomocí nabídky »Okna / Dokovatelná dialogová okna«. Pokud jste si nějaké okno nechtěně zavřeli, snadno ho vrátíte zpět, neboť nabídka nabízí i volbu »Okna / Nedávno zavřené doky«. Nedávno zavřený dok tedy snadno najdete a můžete ho znovu obnovit a používat. Jestliže ho v seznamu nenajdete, můžete ho vyvolat pomocí nabídky »Okna / Dokovatelná dialogová okna«.

21 Smartphony Najděte a smažte duplicitní fotografie

Používáte-li služby jako Facebook a WhatsApp a často se svým smartphonem fotografujete a snímky sdílíte, asi v nich brzy budete mít chaos a duplicitní fotografie vám budou zabírat místo v paměti nebo na paměťové kartě. V obchodě Google Play je k dispozici šikovná aplikace Duplicate File Finder (u nás trochu nešikovně přeložená jako „Stejný soubor remove“) pro vyhledávání duplicitních souborů. Po její instalaci můžete v nabídce »Nastavení« specifikovat, jaký typ média má aplikace hledat ve vašem smartphonu. Pro urychlení zaškrtněte v nastavení, že se nemají vyhledávat soubory »Video«. Pak už stačí ťuknout na tlačítko »SCAN« na domovské obrazovce, a program začne hledat. Po dokončení prohledávání vás program seznámí s výsledky a zobrazí všechny duplicitní obrázky. Vyberte a označte ty fotografie, které chcete vymazat. Pak klikněte na ikonu koše v horní liště, a dojde k vymazání.

Duplicitní soubory můžete vyhledávat i na osobním počítači. K tomu vám dobře poslouží program Anti-Twin, který je k dispozici zdarma, a to i v lokalizované verzi. Najdete ho na jdem.cz/ cv34v9. Díky intuitivnímu uživatelskému rozhraní snadno a rychle nadefinujete, jaké typy duplicitních souborů se mají vyhledávat. Pokud potřebujete například velmi rychle uvolnit více prostrou, doporučujeme hledat pouze větší duplicitní soubory. Po instalaci programu vyberete složky na disku (»Výchozí složka« a »Složka č. X«), kde se budou soubory vyhledávat. Výběr provedete v části nazvané »Jaké soubory si přejete porovnávat?«. Anti-Twin pak bude zkoumat soubory pouze z vybraných složek. Můžete samozřejmě nechat prohledávat i celý pevný disk, počítejte ale s tím, že to bude trvat poměrně dlouho a výsledky jsou často dost nepřehledné, protože souborů je skutečně hodně. Poté zvolte metodu srovnávání v části nazvané »Jakou metodu si přejete použít?«.

Přejete-li si opravdu důkladné prohledávání duplicitních souborů, nechte vyhledávat s možností »Porovnat obsahy«. Anti-Twin pak najde i soubory, které se sice jinak jmenují, ale skrývá se za nimi stejná fotografie. Poté, co jste si vybrali všechny potřebné možnosti vyhledávání, klikněte na »Vyhledat duplicitní soubory«.

Po prohledání zobrazí program AntiTwin to, co se mu podařilo najít. Ty soubory, které budete chtít vymazat, označte pomocí červeného křížku. Použít můžete i výběry podle vlastností -pro odstranění vyberete soubory, které jsou mladší nebo mají menší velikost. Kliknutím na příkaz »Odstranit označené soubory« v pravém dolním rohu se duplicitní soubory odstraní. V dalším kroku pak můžete přesně definovat, co se má s těmito soubory provést. Nejrozumnější volba je přesunout je do koše. Z koše je totiž v případě potřeby ještě můžete zachránit. Pak už stačí vybrat »Ano, do koše«, a soubory se přesunou do koše.

22 Vyhledávání fotografií Určení místa pořízení snímku pomocí zpětného vyhledání

Chcete-li zjistit, kde byla pořízena vaše nebo cizí fotografie, můžete stejně jako v mnoha dalších případech použít vyhledávač Google. Spusťte internetový prohlížeč a vyhledávač Google. Přepněte se do služby »Google obrázky«. Vedle vyhledávacího řádku se objeví ikona fotoaparátu, pod kterou se skrývá možnost »Vyhledávání pomocí obrázků«. Klikněte na tuto ikonu a v následujícím dialogovém okně vyberte »Nahrát obrázek«. Pak máte možnost do vyhledávání zadat fotografii, u které chcete zjistit, kde byla pořízena. Google se pak podle obsahu fotografie bude snažit zjistit, o jaké místo se jedná.

Není samozřejmě vševědoucí, ale pokud se jedná o nějaký známější motiv, je většinou schopen místo určit. Můžete vyhledávat i pomocí fotografií umístěných na internetu - do vyhledávače místo snímku umístíte URL adresu, kde se fotografie nachází. Ještě snadněji to jde tak, že v prohlížeči Chrome kliknete pravým tlačítkem myši na zobrazenou fotografii a z nabídky vyberete »Vyhledat obrázek pomocí vyhledávače Google«. Zjednodušit lze i hledání fotografií uložených na disku. Vyhledejte na disku fotografii, kliknutím pravým tlačítkem myši ji otevřete v prohlížeči Chrome a pak ji nechte vyhledat pomocí vyhledávače Google. Pokud vám s vyhledáváním místa nebo motivu nepomůže vyhledávač Google, můžete ještě použít speciální vyhledávač obrázků TinEye na adrese tineye. com. Stejně jako u Googlu do něj stačí fotografii přesunout nebo zadat její URL adresu.

23 Microsoft Edge Nestabilní internetový prohlížeč opravte resetováním

Jestliže vás zlobí internetový prohlížeč Microsoftu Edge, existuje možnost, jak ho resetovat. Jde totiž o program, který je součástí operačního systému Windows 10, a tak ho nelze běžným způsobem odinstalovat a znovu nainstalovat. A neexistuje také žádný nástroj Microsoftu pro jeho obnovu a znovunastavení. Nicméně máme pro vás postup, kterým ho obnovíte a můžete odstranit všechna data. Abyste to provedli, klikněte na tři tečky v pravém horním rohu (»Další«), takže se dostanete do nabídky, ze které vyberte »Nastavení«. Po zobrazení nabídky »Nastavení« přejděte do části »Vymazat údaje o procházení« a klikněte na »Zvolte, co chcete vymazat«. Zaškrtněte všechny možnosti, včetně těch, které jsou skryté pod »Zobrazit víc«, a vše vymažte kliknutím na příkaz »Vymazat«. Po této proceduře ještě prohlížeč restartujte. Případné problémy byste tak měli odstranit.

24 Smartphony Šifrování e-mailů na smartphonech s Androidem

Svoji elektronickou poštu můžete posílat zašifrovanou, i když používáte zařízení s operačním systémem Android. Stačí, když si z Google Play stáhnete aplikaci APG. Tato aplikace šifruje maily prostřednictvím oblíbeného standardu OpenPGP (Pretty Good Privacy). Po instalaci aplikaci otevřete a z nabídky vyberte »+creating your own key« pro zadání vlastního šifrovacího klíče, případně můžete už existující klíč importovat (druhá volba). Pokud si vytváříte nový klíč, budete muset zadat své uživatelské jméno a svou e-mailovou adresu v části »USER IDS«. V části »Usage« aktivujte volbu podepisovat a šifrovat (»Sign and Encrypt«) a nastavte heslo. Aplikace APG podporuje různé poštovní služby, jako například oblíbenou aplikace K-9 Mail. Po instalaci tohoto programu se musíte zaregistrovat pomocí e-mailové adresy a hesla. V aplikaci pak aktivujte pod »Cryptography« šifrování »APG« jako »OpenPGP Provider« a pak budete moci posílat a přijímat šifrované e-maily.

25 Fotografické techniky Najděte optimální nastavení pro fotografování Měsíce

Měsíc nepřitahuje jen moře, ale také pozornost fotografů - nakonec je to nádherný objekt. Pro optimální zachycení této oběžnice Země musíte provést několik poměrně speciálních nastavení. V každém případě vám doporučujeme použít stativ nebo nějakou jeho náhradu, aby fotografie nebyly rozostřené. Budete také potřebovat pořádný teleobjektiv, optimálně s ohniskovou vzdáleností 150 až 200 mm. V závislosti na jasu Měsíce a jeho fázi můžete dokonce zachytit strukturu měsíčního povrchu s nastavením rychlosti závěrky 1/30 a 1/50 s. Clonu nastavte v rozmezí hodnot 8 a 11 - podobně jako když fotografujete krajinu. Měsíc tak bude pěkně prokreslený. S nastavením experimentujte, aby se vám podařilo získat co nejlepší výsledky. V závislosti na oblačnosti vyzkoušejte různé rychlosti závěrky a různé nastavení hodnoty ISO.

Mobily a tablety

Využije svůj mobil či tablet na maximum.

26 Android/iOS WhatsApp: Oznámení o přečtení

Populární internetový komunikátor WhatsApp používají miliony lidí po celém světě, kteří oceňují jeho rychlost, spolehlivost a samozřejmě také možnost přenášet i jiný obsah než jen textové zprávy. Ve svém výchozím nastavení nás ale trochu obírá o naše soukromí. Odesílatelům zpráv totiž sděluje, že jsme jejich zprávu přečetli (odesílateli se u zprávy zobrazí dvě modré „fajfky“). Tím se nám krátí čas na rozmyšlení odpovědi, během kterého se můžeme tvářit, že jsme zprávu ještě ani nepřečetli. Je ale velmi snadné funkci oznamování přečtení vypnout. Přejděte do »Nastavení / Účet / Soukromí« a zde zrušte označení předvolby »Oznámení o přečtení«. Stejný postup platí pro aplikaci WhatsApp v Androidu i iOS. Jestliže vypnete svoje oznámení o přečtení, nebudete na druhou stranu dostávat oznámení ani od ostatních uživatelů komunikátoru.

27 Android WhatsApp: Bubliny s konverzacemi

Jednou z nejzajímavějších funkcí komunikátoru Messenger je zobrazování bublin s konverzacemi na domovské obrazovce smartphonu i nad všemi ostatními spuštěnými aplikacemi. Komunikátor WhatsApp něco takového sám o sobě neumí, ale můžete jej to snadno naučit. Stačí si z Obchodu Play instalovat aplikaci WhatsBubbles a povolit ji přístup k oznámením. Pak bude WhatBubbles přebírat obsah komunikace z aplikace WhatsApp a zobrazovat jej v bublinách jako Messenger. Nastavit si můžete velikost, barvu, seskupování i umístění bublin a zobrazování náhledů zpráv. Aplikaci WhatBubbles je možné používat zcela zdarma, ale bude zobrazovat reklamní banner. Po zaplacení libovolné částky od jednoho dolaru výše reklama zmizí.

28 iOS Apple HomeKit

Platforma inteligentních domácích spotřebičů, resp. zařízení internetu věcí, Apple HomeKit umožňuje ovládat tato zařízení prostřednictvím iPhonu či iPadu. Pro majitele mobilních zařízení s iOS je tedy velmi důležité, aby ve změti různých standardů a technologií podporovalo platformu Apple HomeKit co možná nejvíce výrobců chytrých domácích spotřebičů. Průběžně doplňovaný seznam zařízení, která spolupracují s platformou Apple HomeKit je k dispozici přímo na webu Applu, konkrétně na stránce apple.co/2icecXe. Na seznamu najdete například prvky inteligentního osvětlení Philips Hue, termostaty Netatmo a další zařízení dostupná i na českém trhu.

29 Windows 10 Šetření dat na cestách

V nastavení tabletů a počítačů s Windows 10 sice lze omezit datové přenosy u připojení tarifovaných podle objemu přenesených dat, ale nelze selektivně omezit přenos dat jednotlivými aplikacemi. V případě připojení přes vestavěný LTE modem nebo pokud využijete Wi-Fi síť vytvořenou vaším smartphonem, bude se vám hodit aplikace TripMode, dostupná pro zařízení s operačními systémy Windows 10 a macOS. V ní totiž můžete velmi snadno určit, které z aplikací budou mít přístup k internetu a u kterých se naopak datové přenosy zastaví.

Díky tomu můžete ušetřit významnou část limitu svého mobilního datového připojení, aniž byste se zcela zřekli internetu na cestách. TripMode běží po spuštění na pozadí operačního systému a rovněž měří datovou spotřebu jednotlivých aplikací. Aplikaci, která se ovládá prostřednictvím tlačítka v oznamovací oblasti hlavního panelu (vedle hodin), lze týden testovat a pak je třeba za ni zaplatit zhruba 200 korun. Instalační balíčky programu TripMode pro operační systémy Windows a macOS jsou k dispozici na webu tripmode.ch.

30 Android/iOS Stahování filmů z Netflixu

Celkem nedávno streamovací služba Netflix konečně umožnila stáhnout si celé filmy a epizody seriálů do paměti smartphonu či tabletu, abyste si je mohli přehrávat i na cestách, kdy nechcete nebo nemáte možnost využívat internetové připojení. Stahování obsahu z Netflixu funguje podobně jako u hudebních streamovacích služeb typu Spotify či Hudba Google Play. Off-line obsah je uložen ve speciálním formátu, takže samozřejmě nepočítejte s tím, že byste downloadem získali soubor s filmem či seriálem, který by bylo možné sdílet dál.

Stahování obsahu do paměti mobilního zařízení funguje naprosto jednoduše, stačí jen klepnout na novou ikonku vedle názvu pořadu ve výpisu filmů a seriálů. Stáhnout k off-line přehrávání lze všechen obsah vytvořený přímo Netflixem i mnoho dalších položek z knihovny, ovšem u některých položek autorská práva stažení neumožňují. V nastavení aplikace vám doporučujeme aktivovat předvolbu »Wi-Fi Only«, která zajistí, že bude obsah k přehrávání bez připojení k internetu stahován jen přes Wi-Fi sítě, a podle kapacity úložiště vašeho mobilního zařízení si zvolte kvalitu stahovaného videa (»Video Quality«). Velikost filmu staženého v kvalitě »Standard« bude oproti volbě »Higher« zhruba poloviční. Obsah stažený k off-line přehrávání najdete v aplikaci Netflix pod nabídkou »My Downloads«. Zde také můžete již zhlédnuté filmy a seriály smazat. Smazání veškerého staženého obsahu se provádí přímo v nastavení aplikace volbou »Delete All Downloads«.

31 iOS Facebook najde veřejné Wi-Fi

Klientská aplikace sociální sítě Facebook ve verzi pro iOS má novou funkci na vyhledávání Wi-Fi hotspotů ve vašem aktuálním okolí. Funkci »Najít Wi-Fi« najdete v nastavení profilu a před prvním použitím musíte aplikaci Facebook povolit přístup k informacím o poloze vašeho zařízení i ve chvílích, kdy ji nepoužíváte. Klepněte na tlačítko »Nastavit na Vždy« a pak v potvrzovacím okně na volbu »Povolit«. Facebook následně obratem vyhledá nejbližší místa, kde se můžete připojit k internetu přes Wi-Fi a nabídne vám například i navigaci ke zvolenému hotspotu.

32 iOS Alternativa k TouchBaru

Nové MacBooky od Applu obsahují speciální dotykový proužek TouchBar, na kterém se zobrazují tlačítka k rychlému ovládání aktuálně používaných programů v operačním systému macOS. Nemáte-li nejnovější MacBook, můžete podobnou funkci získat díky aplikaci Quadro pro iPhony a iPady. Quadro vám umožní nadefinovat si sadu tlačítek s funkcemi různých programů, která budou zobrazena na displeji vašeho smartphonu nebo tabletu spárovaného s počítačem s macOS. Displej vašeho iPhonu či iPadu se tak stane velkou alternativou TouchBaru a usnadní vám ovládání grafických programů, kancelářských aplikací i dalších nástrojů, které v počítači používáte.

Nastavení aplikace Quadro je velmi flexibilní, takže si můžete sami nastavit rozložení tlačítek a jejich funkce, nadefinovat si makra nebo k jednomu počítači připojit více různých zařízení (typicky současně váš iPhone a iPad), abyste měli k dispozici maximum ovládacích prvků. Zobrazovaná tlačítka funkcí se automaticky přepínají společně s aplikacemi a vlastní profily nastavení můžete sdílet s ostatními uživateli. Základní verze aplikace Quadro je k dispozici zdarma a poslouží vám k ovládání běžných aplikací v počítači s macOS pomocí více než pěti desítek připravených profilů. Placená verze s trvalou licencí za cca 2 000 korun umožňuje neomezenou tvorbu vlastních profilů ovládacích prvků pro aplikace v počítači.

33 iOS Vynucený restart

Zhasnul vám displej vašeho iPhonu či iPadu a nelze jej běžným způsobem rozsvítit a odemknout? Pokud jste si jistí, že má zařízení dostatečně nabitou baterii, a nejde tedy o problém s napájením, téměř jistě vám pomůže vynucený restart. U nového iPhonu 7 či 7 Plus je třeba alespoň na 10 sekund podržet hlavní vypínač zařízení společně s tlačítkem pro snížení hlasitosti - dokud se zařízení nerestartuje a na displeji se nezobrazí uvítací logo Apple. U starších modelů iPhonů a u iPadů je pro vynucený restart nutné podržet současně vypínač a tlačítko Home. Po deseti sekundách se zobrazí úvodní logo a zařízení normálně naběhne.

Foto popis| 4 Mřížka Zde je možné zapnout zobrazení mřížky pro přesnější práci v dokumentu.
Foto popis| 6 Outlook Správná konfigurace poštovního klienta vám ušetří data u mobilního připojení.
Foto popis| 5 Pro náročné Pokročilejší správu hesel je nutné provádět přímo z Windows.
Foto popis| 5 Hesla Prohlížeč Edge nabízí také možnost uložení hesel.
Foto popis| 7 Bez problémů Ve Wordu je snadné vytisknout více stránek na jeden list papíru.
Foto popis| 7 Více možností Programy pro práci s PDF dokumenty nabízejí mnohem více možností tisku.
Foto popis| 8 Detaily Správnou konfigurací náhledů v Průzkumníkovi lze získat i dobrý přehled o obrázcích.
Foto popis| 9 Řešení V případě problémů se stabilitou lze doporučit i kontrolu pevného disku.
Foto popis| 9 Podrobnosti Detailní informace o kontrole disku najdete v Prohlížeči událostí.
Foto popis| 11 Přehled Windows 10 nabízejí i informaci o tom, kolik místa na disku který program zabírá.
Foto popis| 12 Nefunguje Změna písmena jednotky může vyřešit problém se zobrazováním disku v Průzkumníkovi.
Foto popis| 14 Wi-Fi z počítače Z osobního počítače s Windows i Linuxdem můžete snadno udělat Wi-Fi hotspot.
Foto popis| 15 Reset receiveru Pokud se zasekne váš satelitní receiver, vyzkoušejte tvrdý reset.
Foto popis| 16 Z interní mechaniky externí Z nepoužívané interní optické mechaniky můžete udělat externí.
Foto popis| 17 Poběží? Systémové požadavky jednotlivých her najdete na internetu.
Foto popis| 18 Nevyhazovat do koše Prázdné tonery z tiskáren by něměly skončit v popelnici pro směsný odpad.
Foto popis| 19 Správné nastavení Nejvyšší nastavená ostrost nemusí znamenat nejlepší obraz.
Foto popis| 20 Panely GIMPu Ztracený panel nástrojů najdete pod nabídkou Okna.
Foto popis| 21 Duplicitní soubory Stejné fotografie na více místech zbytečně zabírají místo v počítači i smartphonu.
Foto popis| 22 Kde jste to vyfotografovali? To někdy zjistíte snadno prostřednictvím vyhledávače Google.
Foto popis| 23 Edge v problémech Prohlížeč Edge nemůžete odinstalovat a znovu nainstalovat - vymažte tedy co jde.
Foto popis| 24 Zabezpečení Elektronickou poštu můžete posílat šifrovanou.
Foto popis| 24 Soukromí I v mobilních telefonech můžete použít otevřený standard OpenPGP.
Foto popis| 25 Jak na Měsíc Pokud chcete mít pěknou fotografii měsíce, musíte vědět jak na to.
Foto popis| 26 Více soukromí Vypnutím oznámení o přečtení přestanete ostatním sdělovat, že jste jejich zprávu viděli.
Foto popis| 27 Bubliny pro WhatsApp Aplikace WhatsBubbles bude na obrazovce zobrazovat bubliny s konverzacemi ve stylu Messengeru.
Foto popis| 28 Inteligentní domácnost Podpora platformy Apple HomeKit ze strany výrobců zařízení internetu věcí se stále rozšiřuje.
Foto popis| 29 Omezení datových přenosů Program TripMode umí omezit datové přenosy instalovaných aplikací.
Foto popis| 30 Filmy na cesty Aktuální verze aplikace služby Netflix umožňuje stahovat filmy a seriály do paměti mobilních zařízení.
Foto popis| 31 Hotspoty v okolí S novou funkcí »Najít Wi-Fi« zobrazí Facebook nejbližší Wi-Fi hotspoty.
Foto popis| 32 Lepší než TouchBar Aplikace Quadro slouží k variabilnímu ovládání funkcí programů v macOS z iPhonů a iPadů.

Profitip

Automatická údržba počítače

Plná verze užitečného programu vám pomůže s automatickou optimalizací registru Windows i nastavením standardně nedostupných předvoleb operačního systému.

Program TweakBit FixMyPC, jehož plnou verzi najdete na Chip DVD nebo si ji můžete stáhnout prostřednictvím elektronické edice Chipu, se zabývá především údržbou obsahu registru operačního systému Windows, klíčové komponenty nezbytné pro rychlý a spolehlivý chod počítače. TweakBit FixMyPC analyzuje stav počítače, umožní vám bezpečně odstranit všechny chybné a nepotřebné záznamy v registru Windows a po jednoduchém nastavení může pravidelnou údržbu počítače provádět zcela samostatně. Všechny provedené změny jsou navíc zálohovány, takže je v případě potřeby vždy možné uvést počítač do předchozího stavu.

Další funkce programu TweakBit FixMyPC slouží k optimalizaci obsahu registru jeho defragmentací a také k pečlivému odinstalování nepoužívaných programů včetně všech pozůstatků, které by jinak mohly v počítači dělat neplechu. Nejen pro zkušenější uživatele pak bude jistě zajímavá i možnost upravit dlouhou řadu standardně nedostupných předvoleb nastavení operačního systému Windows a souvisejících aplikací. Práce s programem TweakBit FixMyPC je snadná a zvládnou ji i úplní začátečníci.

Jak na to

1 Instalace a aktivace

Pro instalaci plné verze programu TweakBit FixMyPC budete potřebovat licenční klíč, který získáte podle návodu na Chip DVD nebo v popisu aplikace v digitální edici Chipu. V prvním kroku instalace programu TweakBit FixMyPC si zvolte jazyk uživatelského rozhraní (čeština bohužel chybí) a především pak, zrušením označení předvolby »Add Driver Updater to help prevent device malfunctions«, odmítněte instalaci dalšího programu. Pak pokračujte tlačítkem »Click to install and diagnose PC« a poté ještě tlačítkem »Decline« odmítněte instalaci doplňku vyhledávače Yahoo a přesměrování domovské stránky vašeho internetového prohlížeče. Po dokončení instalace a prvním spuštění programu klikněte na tlačítko »Register now«, do nově otevřeného okna zadejte licenční klíč získaný při registraci a dokončete aktivaci tlačítkem »Register«.

2 Výchozí analýza

Hned při svém prvním spuštění vyhledá program TweakBit FixMyPC všechny problémy, které mohou brzdit váš počítač nebo způsobovat nestabilitu operačního systému Windows. Výsledný přehled najdete ve výchozím okně »Overview«, kde celkovou kondici naznačuje rafička ukazatele »System Barometer« a pak také seznam nalezených problémů (»Issues found«). Nepoužívejte ještě tlačítko »Fix all issues«, ale raději přejděte na kartu »Diagnostics«, kde najdete podrobnější přehled výsledků. Rozhodně se vyhněte volbě »Install all« u položky »Action center«, kterou byste jinak spustili instalaci dalších aplikací od výrobce programu TweakBit FixMyPC, které jsou sice v zásadě užitečné, ale museli byste si pořídit jejich licenci.

3 Detailní rozbor problémů

Abyste zjistili, jaké konkrétní problémy mohou způsobovat nestabilitu a zpomalení vašeho počítače, přejděte na kartu »Diagnostics«, kde najdete počet zjištěných nefunkčních zástupců programů v registru Windows (»Broken Shortcuts«), nepotřebných souborů s nápovědou (»Help Files«), záznamů v registru, které zůstaly po nedokonale odinstalovaných programech (»Missing Software«), a dalších problematických položek v registru Windows (»System Issues«). Jak vidíte na obrázku, v našem testovacím počítači našel program TweakBit FixMyPC skoro tisícovku záznamů v registru, které by mohly potenciálně způsobovat problémy s používáním počítače. Můžete zkoumat ještě dál, až na úroveň jednotlivých položek, ale není to nezbytně nutné, takže klidně pokračujte volbou »Fix all issues«.

4 Vyladění počítače

Odstranění poškozených a nepotřebných záznamů v registru operačního systému Windows samozřejmě není jedinou funkcí programu TweakBit FixMyPC. Další užitečné nástroje najdete v nabídce »PC Fix Tools«. Funkce »Registry Defrag« provede analýzu a následnou optimalizaci registru Windows, která by mohla trochu zrychlit váš počítač. Užitečný je rovněž nástroj »Uninstall Manager«, jehož účelem je důkladné odstranění nepoužívaných programů a všech jejich součástí z disku počítače.

Zdaleka nejzajímavější je ale funkce »Tweak Manager«, která umožňuje upravovat stovky jinak běžně nedostupných parametrů nastavení operačního systému Windows i souvisejících aplikací. Při prvním spuštění nástroje »Tweak Manager« si můžete navíc zvolit, zdali si jej přepnete do režimu »Expert«, který nabídne kompletní šíři předvoleb. Pak už se můžete pustit do úprav nastavení Vizuálních efektů a animací uživatelského rozhraní Windows, chování tlačítek na hlavním panelu, nastavení automatického přihlašování k uživatelskému účtu nebo třeba zrychlení spouštění a vypínání počítače. Užitečné jsou například i předvolby v kategorii »System Security«, kde lze zvýšit soukromí uživatele počítače omezením špehovacích funkcí Windows 10. Předvolby, týkající se Windows 10, jsou označeny příslušným modrým logem a u nastavení vyžadujících restart počítače je vždy uvedena poznámka »requires reboot«. Všechny provedené změny v nastavení lze vždy vrátit zpět volbou »Restore Defaults«.

5 Automatická optimalizace

Stačí jen drobná úprava nastavení a program TweakBit FixMyPC bude vyhledávat problémy a optimalizovat váš počítač zcela automaticky. Klikněte na záložku »Settings« a zde si ověřte, zdali jsou aktivovány předvolby »Automatically launch at Windows startup« a »Enable automatic scanning«. Chcete-li nalezené problémy také rovnou automaticky opravovat, označte ještě předvolbu »Enable automatic repair«. Pod nabídkou »Categories« lze volit, které problémy bude automatická optimalizace řešit, a předvolba »Schedule« umožňuje nastavit časový harmonogram údržby. Ta může probíhat při každém spuštění programu TweakBit FixMyPC (»When program is launched«) nebo každý den, týden či měsíc - v určený den a čas.

6 Obnova ze zálohy

Program TweakBit FixMyPC při odstraňování poškozených a nepotřebných záznamů z registru Windows automaticky vytváří zálohu, pro případ, že by se ukázalo, že pročištění registru způsobilo nějaké problémy. Zálohy jsou k dispozici pod volbou »Backups« v levém dolním rohu okna aplikace TweakBit FixMyPC pro jejich obnovu stačí jen zvolit zálohu ze seznamu a kliknout na tlačítko »Restore«. Na stejném místě, pod volbou »Restore Points«, najdete i body obnovy, vytvářené automaticky operačním systémem během zásadnějších změn v konfiguraci Windows.

***

Plnou verzi programu FixMyPC 2016 najdete na CHIP-DVD

RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz

Profitip

Zařaďte vyšší rychloSSD

Žádný jiný zákrok nezrychlí starší počítač tak razantně, jako výměna klasického pevného disku za moderní SSD. Nemusíte přitom ani investovat čas do kompletní reinstalace softwarové výbavy.

V článku na straně 106 detailně popisujeme, jak softwarovou optimalizací zrychlit spouštění počítače s operačním systémem Windows. Sice se nám podařilo ušetřit více než minutu při každém spuštění počítače, ale ani výsledný čas v délce bezmála 70 sekund není v dnešní době příliš lákavý výsledek. Další softwarová optimalizace ale již není možná, snad jen kdybyste robustní operační systém Windows nahradili nějakou kompaktní a ve výsledku svižnější linuxovou distribucí. Bez tohoto úkroku stranou vede cesta ke zrychlení bootování jedině přes upgrade hardwaru.

Dříve platilo, že největší vliv na výkon (tedy rychlost) počítače má taktovací frekvence procesoru a kapacita operační paměti. Dnes je ale úzké hrdlo jednoznačně v rychlosti načítání dat z pevných disků. Žádný klasický pevný disk s rotujícími magnetickými plotnami přitom nemůže svojí rychlostí načítání dat ani zdaleka konkurovat výkonu moderních disků typu SSD. Upgrade na SSD bude proto vždy znamenat skutečně značný skok v rychlosti spouštění počítače i jeho další práci, bez ohledu na používané aplikace. Opravdu razantní zrychlení zaznamenají především majitelé notebooků s 2,5palcovými pevnými disky, jejichž plotny rotují rychlostí 5 400 otáček za minutu. I nejlevnější (tedy nejpomalejší) typ SSD bude vždy řádově rychlejší.

Upgade na SSD nemusí nutně znamenat, že by bylo zároveň třeba přeinstalovat operační systém Windows, všechny ovladače, používané aplikace a znovu upravit všechna uživatelská nastavení. Stačí si jen zvolit správné nástroje a dodržet jednoduchý postup. Předvedeme vám jej na letitém notebooku Dell Latitude E4300 s Windows 10, který namísto stávajícího HDD vybavíme novým SSD. Abychom měli srovnání, provedli jsme nejprve optimalizaci spuštění počítače dle našeho návodu v článku na straně 106. Výsledkem je zrychlení spouštění počítače ze 101 na 69 sekund. Uvidíme, jak se nám podaří náš stroj zrychlit instalací SSD.

Jak na to

1 Nový disk

Ceny pevných disků typu SSD klesly na velmi dostupnou úroveň a záleží jen na vás, jaké značce dáte svoji důvěru a do jak velké kapacity disku budete investovat. Vodítko můžete najít v našich testech a samozřejmě našich TOP 10 žebříčcích. Obecně vám ale nedoporučujeme při upgradu starších počítačů a notebooků zbytečně investovat do nejvýkonnějších modelů SSD, jelikož stejně narazíte na další úzké hrdlo, například v řadiči nebo výkonu procesoru. My jsme zvolili SSD Kingston UV400 s velkorysou kapacitou 480 GB. Jedná se o základní řadu SSD tohoto výrobce, ale pro naše účely je výkon disku více než dostatečný.

Disk jsme pořídili ve formě tzv. upgrade kitu, tedy i s veškerým potřebným příslušenstvím. V krabici tedy kromě samotného SSD najdete i rámeček pro uchycení disku do šachty na 3,5palcové disky, pěnovou vložku do šachty v noteboocích určenou pro disky vysoké 9,5 mm (naše SSD má jen 7 mm), šroubky a kabely. Kromě toho je ale přibalena ještě krabička pro vložení 2,5palcového disku (toho, který vyjmete z notebooku), která váš starý disk promění na externí úložiště, a aktivační klíč k softwaru Acronis True Image, který poslouží k přenosu veškerých dat ze starého disku na nový. Upgrade kit je samozřejmě o něco dražší než samotný disk, ale pokud jeho součásti využijete, jde výhodný nákup.

2 Příprava dat

Upgrade na nový disk začněte přípravou disku stávajícího. Ze všeho nejdříve byste jej měli vyčistit od všech zbytečností, abyste později ušetřili čas i kapacitu disku během převodu dat. Přesuňte fotky, hudbu a videa na záložní disk, odinstalujte nepoužívané programy a vysypejte koš. Pro důkladnější čištění použijte například bezplatně dostupnou aplikaci CCleaner (piriform.com), která může z disku počítače odstranit až několik GB dat. Rozhodně si také zazálohujte důležité dokumenty, pro případ, že by se cokoli zvrtlo a došlo třeba k poškození stávajícího disku během demontáže.

3 Instalace klonovacího SW

Krabička na disk z našeho upgrade kitu se nám náramně hodí pro přenos dat mezi stávajícím HDD a novým SSD. Pro začátek instalujte do krabičky nový SSD, abyste jej mohli připojit prostřednictvím USB portu k počítači. Pak přejděte na web kingston.com/cloning a zde klikněte na odkaz »Download Acronis«. Instalujte si stažený program Acronis True Image, vytvořte si nový uživatelský účet a použijte aktivační klíč, který najdete na kartičce přiložené k novému SSD.
Nemáte-li upgrade kit, ale jen samotný disk, musíte vyřešit připojení nového SSD k počítači a pro klonování můžete použít například plnou verzi aplikace EaseUS Todo Backup z Chip DVD. Stejně tak ale na Chip DVD najdete OEM verze programu Acronis True Image s možností použití s disky různých výrobců.

4 Přenos dat

Připojte krabičku s SSD k počítači a spusťte program Acronis True Image. Přejděte do nabídky »Tools« a zde použijte funkci »Clone Disk«. V okně »Choose clone mode« ponechejte předvolbu »Automatic« a po kliknutí na »Next« si jen ověřte, že program správně zvolil zdrojový (»Source Disk«) a cílový (»Destination Disk«) disk pro přenos všech dat. Správný cílový disk poznáte velmi snadno podle toho, že bude mít ve sloupci »Interface« popisek »USB«. Pokračujte tlačítkem »Next« a v posledním kroku klikněte na »Proceed«. Acronis True Image si vyžádá restart počítače a následně přenese všechna data na nový disk. Celá operace může trvat poměrně dlouhou dobu, ale nevyžaduje žádnou další asistenci.

5 Montáž disku

Nyní můžete provést fyzickou výměnu starého disku za nový. Starší notebook, jako je i náš Dell Latitude, bude mít pravděpodobně na spodní straně dvířka nebo šuplík, kde je umístěn pevný disk. Dříve, než se ale pustíte do demontáže notebooku, odpojte jej od síťového adaptéru, a pokud je to možné, vyjměte z něj akumulátor. Pak se pro jistotu ještě uzemněte, třeba se dotkněte radiátoru. Vyšroubujte starý HDD a usaďte na jeho místo nový SSD. Pěnovou vložku na úpravu tloušťky disku můžete použít podle toho, zdali je to pro bezpečné uchycení disku nutné. Náš Dell Latitude má z boku šuplík s diskem, který lze po uvolnění dvou šroubků vysunout a disk, který je uchycen ještě jedním šroubkem snadno vyměnit. Postup pro demontáž disku z vašeho notebooku velmi pravděpodobně najdete na YouTube, stačí jen zadat jeho modelové označení společně se slovy „hdd replace“.

6 První spuštění

Po namontování nového SSD do počítače a jeho prvním spuštění je třeba jen překontrolovat, zdali došlo k reaktivaci operačního systému Windows. Otevřete si proto Ovládací panely a zde přejděte do nabídky »Systém a zabezpečení / Systém«. Ve spodní části okna byste měli najít informaci »Systém Windows je aktivován«, v opačném případě použijte průvodce aktivací.

Zrychlení bootování počítače s SSD jsme změřili pomocí nástroje Xbootmgr a dospěli jsme k výbornému výsledku 34 sekund. To je o polovinu kratší doba než předchozí spouštění z HDD. Přenosové rychlosti disku při čtení a zápisu dat se pak pohybují kolem 520 resp. 470 MB/s, což je sice méně, než kolik dosahují špičkové modely SSD, ale SSD Kingston řady UV400 jsou zase výrazně levnější.

***

Plnou verzi programu EaseUS Todo Backup najdete na CHIP-DVD

RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz

Profitip

Vyrobte si odraznou desku

Ať už pořizujete snímky v ateliéru, nebo venku, praktickou pomůckou především při fotografování portrétů jsou odrazné desky. Dají se jimi zesvětlit objekty a změnit světelné podmínky. Stačí trocha zručnosti, a odraznou desku si můžete vyrobit sami.

Odrazná deska by měla patřit do výbavy každého portrétního fotografa. Může mu sloužit mnoho let a pomáhat k lepším výsledkům. Takováto deska však musí být kvalitní. To výrobci fotografických doplňků vědí, a tak si za své produkty nechají pořádně zaplatit. Proto stojí za to si odraznou desku vyrobit svépomocí, přesně na míru požadavkům.
Většina návodů a workshopů je založena na použití tenké zlato-stříbrné fólie (prodává se jako pomůcka pro první pomoc), která slouží jako odrazná plocha a která je přetažena přes dřevěný nebo plastový rám. To je užitečná pomůcka především pro začátečníky.

Pokud chcete trochu profesionálnější a stabilnější odraznou desku, měli byste jako materiál zvolit dražší, hliníkové trubky. Ty si můžete buď rovnou zakoupit v požadované délce, nebo si můžete pořídit delší a zkrátit je podle potřeby pilkou na železo.

Tloušťka stěny hliníkové trubky by měla být alespoň dva milimetry, aby byla konstrukce skutečně pevná. Místo levné fólie, která není příliš odolná proti roztržení, pak můžete použít lepší, ale dražší plátno. Hustě tkaná textilie je vyrobena tak, aby odolala dešti, větru a dalším vlivům počasí.

Chcete-li, aby připevnění tkaniny k rámu bylo bezpečné a stabilní, použijte šicí stroj. Ke spojení trubek odrazné desky použijte plastové rohy. Výhodou oproti použití lepicí pásky a dalších řešení je to, že odraznou desku budete moc rozložit, což se velmi hodí při jejím transportu.

Ve finále je potřeba na jednu stranu plochy desky (plátna) nastříkat pomocí graffiti spreje zlatou barvu. Důležité je v tomto případě množství nanesené barvy. Na jedné straně je totiž nutné, aby se barva dostala všude, byla nanesena rovnoměrně a bez šmouh a plátno se stalo neprůhledným. Na druhé straně by neměla být vrstva barvy příliš silná, aby bylo možné s plátnem manipulovat a svinout ho, aniž by popraskalo. Z tohoto důvodu se také doporučuje použít sprej jen na jedné straně.

Jak postupovat

1 Zvolte si velikost

Sežeňte si plátno takové velikosti a hliníkové trubky takové délky, aby výsledná plocha odpovídala vašim představám o rozměrech odrazné desky. Vzhledem k tomu, že trubky budou sloužit i jako madla odrazné desky, měly by mít průměr alespoň dva centimetry. Plátno by pak mělo základní rozměr přesahovat nejméně o deset centimetrů.

2 Vložte rohové spoje

Rám z trubek vytvořte tak, aby stačilo trubky spojit prostřednictvím rohových spojů. Spojení musí být dostatečně pevné, aby byla odrazná deska stabilní, zároveň by se ale měla dát konstrukce rozložit. K rozšíření průměru rohových spojů použijte například kobercovou pásku.

3 Vyřízněte v plátně růžky

Rohy odrazné desky by měly být snadno přístupné, abyste mohli konstrukci snadno sestavit. Pomocí trojúhelníku a tužky si tedy na plátně označte místo, kde je potřeba provést řez. Ten by měl vést asi pět centimetrů od rohu rámečku. Nakonec plátno sejměte a podle označení jej pomocí nůžek symetricky sestřihněte do osmiúhelníku.

4 Vypněte plátno pomocí špendlíků

Přeložte vyčnívající plátno přes rám odrazné desky a upevněte ho provizorně pomocí špendlíků - podobně jako při šití šatů. Tento postup opakujte na všech čtyřech stranách. Je důležité, aby plátno bylo rovnoměrně vypnuté, pokud je tedy třeba, špendlík vyndejte a začněte na příslušné straně znovu. Nikde nesmí být faldy a na každé straně musí zůstat dost místa pro prošití plátna.

5 Sešijte plátno

Máte-li už plátno důkladně vypnuté na rámu, můžete se pustit do jeho definitivního sešití - ideálně pomocí šicího stroje, pevné niti a několika stehů vedle sebe. Pokud nemáte šicí stroj, můžete použít textilní lepidlo nebo lepicí pásku na plátno. Před šitím můžete trubky vysunout, aby vám nepřekážely, ale vyzkoušejte, zda je lze zasunout zpět.

6 Naneste na odraznou desku barvu

A blížíme se k finální úpravě. Pro nanesení barvy na jednu stranu plátna použijte zlatý graffiti sprej. Dbejte na rovnoměrné rozmístění barvy bez fleků i prázdných míst. Druhou stranu plátna nechte bílou pro neutrální jas. Abyste nepostříkali i rám, polepte ho malířskou krycí páskou. A je hotovo.

Foto popis| Jak vypadá hotová odrazná deska
Foto popis| Perfektní základ Plátno má mnoho výhod. Mimo jiné tno je odolné, má nízkou hmotnost e a snadno se s ním pracuje.
Foto popis| Instalace na stativ Použijete-li takovouto šikovnou svorku, můžete odraznou desku připojit na stativ. Dejte ale pozor na silný vítr, deska působí jako plachta.
Foto popis| Stabilní rám Hliníkové trubky jsou dostatečně pevné a přitom lehké. Lépe také odolávají povětrnostním vlivům.
Foto popis| Úchyty Chcete-li mít při držení desky více komfortu, přilepte na hliníkové trubky rámu izolaci.

Profitip

Ochrana smartphonů a tabletů

Virové hrozby se netýkají jen počítačů s Windows, ale stále častěji i mobilních zařízení. Proto také existují antiviry pro smartphony a tablety s Androidem.

Zatímco Apple považuje svoji platformu iOS za naprosto neprůstřelnou a všechny aplikace zabývající se virovou nákazou do App Storu buďto vůbec nepustí, nebo je smaže, Google problémy Androidu pod koberec nezametá, a proto je Obchod Play různých antivirů plný. Stejně jako v případě antivirů pro Windows nejsou ale ani všechny bezpečnostní aplikace pro smartphony a tablety s Androidem stejně kvalitní. Nejvyšší hodnocení v nezávislých testech antivirů pro Windows i Android dlouhodobě získávají produkty Bitdefender, tedy i aplikace Bitdefender Mobile Security pro ochranu smartphonů a tabletů s nejrozšířenějším mobilním operačním systémem.

Bitdefender Mobile Security se postará nejen o ochranu před škodlivými programy a nebezpečnými internetovými stránkami, ale také posoudí rizika aplikací instalovaných v mobilním zařízení pro vaše soukromí, zabezpečí spouštění vybraných aplikací heslem a pomůže vám i v případě ztráty nebo odcizení vašeho smartphonu, který je možné na dálku ovládat příkazy zasílanými přes SMS. Jako čtenáři Chipu můžete po jednoduché registraci používat Bitdefender Mobile Security celý jeden rok zdarma.

Jak na to

1 Instalace a aktivace

Pro instalaci plné verze programu TweakBit FixMyPC budete potřebovat licenční kód, který získáte podle návodu na Chip DVD nebo v popisu aplikace v digitální edici Chipu. Z Obchodu Play si běžným způsobem instalujte aplikaci Bitdefender Mobile Security & Antivirus a při jejím prvním spuštění se přihlaste svým Google účtem. Aplikace Bitdefender

Mobile Security vyžaduje při instalaci i pozdějším používání poměrně rozsáhlá oprávnění, ale ta jsou pro správnou funkci při zabezpečení před viry a ochraně soukromí nezbytná. Po zobrazení oznámení o 15denní trial verzi klepněte na »Už mám kód« a pak vložte kód z registračního e-mailu. Pak můžete začít používat Bitdefender Mobile Security k ochraně vašeho smartphonu či tabletu před škodlivým softwarem.

2 Antivirová kontrola

Funkce na antivirovou kontrolu a odstranění škodlivých aplikací ze svého smartphonu najdete v nabídce »Malware skener«. Zde můžete rozhodnout, zdali bude kontrolován i obsah microSD karty, a pak rovnou zahájit kontrolu volbou »Spustit sken«. Bitdefender Mobile Security zkontroluje všechny již instalované aplikace a následně bude automaticky kontrolovat také všechny nové aplikace.

3 Ochrana soukromí

Většina nebezpečných aplikací pro smartphony a tablety ovšem neobsahuje přímo škodlivý kód, který by mohl detekovat antivir, ale snaží se ve vašem zařízení získat přístup ke klíčovým funkcím a soukromým informacím. Pro obranu před tímto typem aplikací slouží funkce »Poradce soukromí«. Bitdefender Mobile Security projde všechny instalované aplikace, zjistí, jaká mají přidělena oprávnění, a posoudí, zdali mohou být hrozbou pro vaše soukromí. Rozhodnutí, jestli se příliš vlezlých aplikací zbavíte, je na vás, ale pokud se na seznamu objeví neznámá aplikace s podezřele vysokými oprávněními (přístup ke kontaktům, SMS, hovorům atd.), měli byste ji prověřit a případně se jí rovnou zbavit.

4 Bezpečné surfování

Funkce »Zabezpečení Webu« se stará o blokování internetových stránek obsahujících škodlivý kód, obranou před phishingem i dalšími typy podvodných webů. Bitdefender Mobile Security funguje na pozadí Androidu, takže může filtrovat webové stránky bez ohledu na použitý internetový prohlížeč. Pro aktivování funkce »Zabezpečení Webu« je třeba v okně »Zajistěte dosažitelnost« klepnout na »Zapnout«. Následně v nabídce »Přístupnost« pokračujte klepnutím na »Antivirus« a pak ještě aktivujte přepínač, který bude v poloze »Vypnuto«. Volbu potvrďte tlačítkem »OK« a pak se vraťte do aplikace Bitdefender Mobile Security, která bude nyní automaticky blokovat potenciálně nebezpečné weby.

5 Ztráta a odcizení

Aplikace Bitdefender Mobile Security má připraveny velmi vyspělé funkce i pro případ ztráty nebo odcizení vašeho mobilního zařízení. Pouze je třeba je nejprve aktivovat. V nabídce »Ochrana před krádeží« použijte volbu »Zapnout« v okně »Aktivovat Anti-Theft« a povolte aplikaci přístup k SMS zprávám, telefonním hovorům a poloze vašeho zařízení. Následně ještě musíte aplikaci Bitdefender Mobile Security udělit oprávnění správce, takže klepněte na »Zapnout« a pak na »Aktivovat«. V následujícím kroku je třeba nastavit PIN pro přístup k aplikaci Bitdefender Mobile Security, aby nebylo možné funkce na vysledování a zablokování ztraceného či odcizeného smartphonu vypnout. A konečně, pro možnost vyfotografovat případného zloděje, když se bude marně snažit odemknout váš smartphone, je třeba aplikaci Bitdefender Mobile Security povolit přístup k fotoaparátu.

Funkce na vystopování a ovládání ztraceného či odcizeného smartphonu se v aplikaci Bitdefender Mobile Security dělí na dvě části. V nabídce »Webová kontrola« se nacházejí běžné funkce na lokalizaci, prozvonění, uzamčení a smazání obsahu ztraceného smartphonu, plus možnost pořídit fotografii předním fotoaparátem v případě neúspěšného pokusu o odemknutí přístroje. Stejné funkce (kromě fotografování) má vestavěné přímo operační systém Android, ale Bitdefender Mobile Security přidává něco navíc. Běžně totiž lokalizace a vzdálené ovládání smartphonu vyžaduje připojení k internetu, což možnosti vystopování ztraceného či odcizeného přístroje značně omezuje. Proto Bitdefender Mobile Security nabízí i možnost vzdáleného ovládání telefonu prostřednictvím SMS zpráv. V nabídce »Řízení SMS« je jen třeba zadat telefonní číslo, ze kterého budete v případě ztráty svůj smartphone ovládat. Pak zde najdete seznam příkazů, společně s popisem, co po jejich obdržení smartphone provede. Kromě odeslání aktuální polohy nebo uzamknutí zařízení je zajímavá například možnost skrytého zpětného volání.

Lokalizace smartphonu po internetu probíhá přes webové rozhraní na stránce central.bitdefender.com, kde se přihlásíte svým Google účtem. V administračním rozhraní najdete v nabídce »Moje zařízení« svůj smartphone a pak můžete pod nabídkou »Ochrana před krádeží« svůj smartphone lokalizovat a na dálku ovládat.

6 Zámek na aplikace

Poslední důležitou funkcí, kterou vám Bitdefender Mobile Security nabídne, je »Zámek aplikace«, což je nástroj na uzamknutí spuštěných aplikací PIN kódem. Uzamknout můžete jen vámi vybrané aplikace, a navíc můžete v nastavení například určit, že PIN nebude vyžadován při připojení smartphonu či tabletu do vaší domácí Wi-Fi sítě nebo i v dalších bezdrátových sítích, označených jako důvěryhodné. Také v případě zámku aplikací lze po třech neúspěšných pokusech o odemknutí pořídit fotku aktuálního držitele smartphonu.

***

Registrujte si plnou verzi programu Bitdefender Mobile Security podle návodu na CHIP-DVD

RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz

Profitip

Výměna baterie v tabletu Xperia Z

Elegantní vodotěsný tablet Xperia Z od firmy Sony je ideálním partnerem na cestách. Pokud už má slabou baterii, její výměna se určitě vyplatí.

I když je to už pár let, co firma Sony uvedla na trh svůj tablet Xperia Z, vypadá tento přístroj stále velmi elegantně. Díky voděodolné konstrukci, čtyřjádrovému procesoru a dvěma megabajtům operační paměti je nejen elegantní, ale i praktický a dostatečně výkonný, takže se může směle rovnat i třeba s konkurencí od Applu.

Jde tedy stále o velice dobře použitelný tablet a vyplatí se ho koupit i v bazaru. Často už však má jeden problém: výkon baterie již neodpovídá požadavkům. Stejně jako u jiných starších elektronických zařízení baterie ztratila svoji kapacitu, a proto musí být Xperia Z po relativně krátké době zase připojena k nabíječce. A to je u zařízení, které je primárně koncipováno jako mobilní, poměrně velké omezení.

Tato komplikace se však dá naštěstí poměrně snadno vyřešit. Baterii, tedy přesněji akumulátor, je totiž možné vyměnit, i když je v podstatě uživatelsky nevýměnná. Po šesti krocích se správným vybavením by se vám to mělo podařit. K výměně budete potřebovat pouze malý šroubovák, pinzetu a nástroj na páčení. Soustřeďte se, pečlivě prostudujte pokyny, řiďte se jimi a hlavně nebuďte k tabletu hrubí.

Originální akumulátor od firmy Sony pro tablet Xperia Z najdete v internetových obchodech za cenu kolem 1 300 Kč. Pro hledání pro vás máme důležitý tip: Sony totiž používá označení Xperia Z i pro svůj model smartphonu, takže při vyhledávání použijte také slovo „tablet“ a před objednáním zkontrolujte, zda jde skutečně o baterii pro tablet.

Jak postupovat

1 Připravte si všechny nástroje

Pro výměnu baterie tohoto tabletu budete potřebovat jen tři nástroje - mějte je po ruce. Jde o malý křížový šroubovák Philips, zahnutou pinzetu a nástroj na páčení.

2 Odstraňte zadní kryt

Položte si na rovnou plochu tablet displejem dolů. Vezměte si do ruky nástroj na páčení a opatrně pomocí něj nadzdvihněte zadní kryt tabletu - začněte od rohu.

3 Odpojte baterii

Poté, co jste odstranili zadní stěnu, lokalizujte baterii (je plochá a je na ní napsáno „Li-ion“) a odpojte z ní napájení. K tomu vám nejlépe poslouží zahnutá pinzeta. Konektor najdete na pravé straně v rohu.

4 Odstraňte modul fotoaparátu

Podle obrázku uvolněte černou lepicí pásku a odpojte kabel, který vede od základní desky k modulu fotoaparátu. Pak uvolněte šroubky, které jsou schované pod modulem fotoaparátu.

5 Uvolněte šroubky u baterie

Po odstranění šroubků (žluté body na obrázku) můžete opatrně zvednout akumulátor a pak ho vyjmout z krytu.

6 Umístění nové baterie

Držte novou baterii mírně ve sklonu k základní desce a připojte k ní napájecí kabel. Poté ji vložte do krytu tabletu, přišroubujte ji a tablet zpětným postupem celý sestavte.

Tento i další návody naleznete na ifixit.com

Příbuzná témata: