Instalace systému OS X na běžný notebook zabere spoustu času při čtení diskusních fór na internetu a výsledkem je polofunkční a nestabilní počítač s nelegálním systémem. Hackbook má vlastně smysl stavět jen pro zábavu.
Na přelomu září a srpna minulého roku se v širých vodách internetu rozpoutala malá bouře, která proběhla téměř bez povšimnutí širší veřejnosti, a přesto mohla vyvolat v počítačovém světě pěkný poprask. Jeden student kalifornské Stanfordovy univerzity totiž na internetu zveřejnil projekt HackBook, v jehož rámci nabízel za necelých 330 dolarů k prodeji repasované 14" notebooky HP EliteBook (Sandy Bridge Core i5, 6 GB RAM a 120GB SSD) se speciální úpravou pro jednoduchou instalaci operačního systému OS X.
Notebooky by se ale prodávaly bez tohoto operačního systému, ten by si museli majitelé „nějak sehnat“ sami. Nápad nevznikl za účelem zbohatnutí, student sám si podobný notebook sestavil proto, že pro programování iOS aplikací potřeboval počítač se systémem OS X a nechtělo se mu investovat tolik peněz do originálního Macu. Nastudoval tedy na internetu postup stavby hackintoshe a aplikoval jej na přenosný počítač. Poté, co postup ovládl, chtěl své zkušenosti využít a sestavit jednoduchý základní stroj, do kterého by za pomoci dodávaného USB disku a jednoduchého návodu byli schopni i méně technicky nadaní uživatelé během čtvrt hodiny nainstalovat OS X.
Ačkoliv obdržel během prvních patnácti hodin od zveřejnění nabídky přes 3 000 objednávek, projekt po velmi krátkém čase zkrachoval, webová stránka byla zrušena a víc se o tomto projektu nemluví. Nevíme, zda za jeho uzavřením stála hrozba od právníků Applu nebo nelibost ze strany komunity zabývající se vývojem hackintoshů, od které pravděpodobně pocházely i aplikace pro instalaci OS X na PC hardware, ale chcete-li na PC notebooku provozovat OS X, musíte si pomoci sami.
Jak moc je to vlastně těžké?
Předělat PC na Mac je celkem snadné, příprava ale zabere poměrně dost času při studiu diskusních fór na stránkách, které se tomuto tématu věnují (tonymacx86.com, hackintosh.com nebo hackintosh.cz). Kriticky důležité je zvolit správný hardware. Stavba stolního hackintoshe neboli CustoMacu je jednodušší než příprava hotového notebooku na instalaci OS X, protože v desktopovém segmentu si můžete vybrat komponenty se zaručenou kompatibilitou s dostupnými softwarovými nástroji, zatímco konfiguraci notebooku neupravíte, musíte spoléhat na to, co je k dostání. Na internetu existují seznamy „nejvhodnějších“ notebooků pro modifikaci na OS X, většinou se ale jedná o několik let staré modely, které nemohou výkonem konkurovat nejnovějším MacBookům, špatně se shánějí a těžko lze u nich zaručit dlouhodobější životnost hardwaru i baterie. Pokud vás ani tyto argumenty neodradily, můžeme se o stavbu notebooku s OS X pokusit společně.
Podrobný návod na výběr komponent, přípravu stolního počítače a vytvoření instalačního USB flash disku pro upravenou instalaci OS X na běžné „pécé“ jsme přinesli v Chipu 04/2015. Vzhledem k tomu, že příprava bootovacího USB disku a základní instalace systému OS X jsou naprosto shodné, uvádíme je zde v aktualizované původní verzi.
Nejdůležitější je výběr
Zájemci o sestavení vlastního PC notebooku s OS X musí počítat s tím, že tento operační systém je optimalizován tak, aby pracoval na hardwaru od Applu. Stolní počítače a notebooky Apple sice již řadu let používají procesory Intel, ale OS X rozhodně nedokáže spolupracovat se všemi PC komponentami na trhu. Stavíte-li stolní počítač, můžete si vybrat součástky s vyzkoušenou kompatibilitou, ale pokoušíte-li se OS X instalovat na notebook, jeho konfiguraci můžete ovlivnit jen ve velmi omezené míře. Proto je dobré hned od počátku zvolit takový notebook, pro který na internetu najdete vyzkoušený a vyladěný návod. I v takovém případě ale musíte počítat s tím, že správné nastavení vám může zabrat desítky opakovaných pokusů o instalaci systému OS X. Úspěšné dokončení instalace OS X je pak jen prvním krokem ke zprovoznění všech komponent do takové míry, aby notebook pracoval ve svém nativním rozlišení, aby správně fungovala grafická karta, zvuková karta a hlavně aby počítač dokázal pracovat s internetem. Připojení k internetu přes LAN nebývá takový problém, zásadní zádrhel ale představuje zprovoznění bezdrátových komunikačních adaptérů, tedy Bluetooth a Wi-Fi.
Často je nutné notebook rozšroubovat a problémový Wi-Fi/Bluetooth modul vyměnit za nějaký kompatibilní. Značné problémy také činí zprovoznění čtečky paměťových karet nebo dotykového displeje. Zkrátka řečeno, počítejte s tím, že hackintosh notebook nebude nikdy tak stabilní a nepoběží tak spolehlivě jako opravdový MacBook. Instalaci systému OS X na upravený notebook tak berte spíš jako extravagantní zábavu. Potřebujete-li s notebookem opravdu pracovat jako s plnohodnotným přenosným počítačem a nemáte-li dostatek peněz na koupi nového výkonného MacBooku, bude pro vás lepší koupit originální MacBook z druhé ruky, ušetříte si spoustu práce a rozčilování. Například použitý 11,6" MacBook Air s 4 GB RAM a 128GB SSD diskem seženete na Aukru i se zárukou za necelých 14 000 Kč, výkonnější a novější 13" MacBook Air s procesorem Core i5, 4 GB RAM a 256 GB pak lze sehnat za necelých 18 000 Kč, přičemž nabídky na eBayi jsou ještě výhodnější.
Další variantou je poptat se po známých. Často se stane, že uživatel, který si přál přejít z PC notebooku s Windows na MacBook, si na práci s iOS nezvykne a rozhodne se téměř nový MacBook s výraznou slevou prodat. Chcete-li si práci s OS X pouze vyzkoušet, můžete na si na zkoušku pořídit starší Mac Mini, který se dá na bazarových stránkách pořídit doslova za hubičku, alespoň budete mít (ne sice úplně legální) přístup k ISO obrazu systému OS X. Mimochodem, i originální DVD s OS X se dají na Aukru koupit, stojí okolo 500 Kč. Při přípravě instalačního USB disku bohužel budete alespoň na krátkou dobu potřebovat i funkční Mac. Nemusíte jej ale vlastnit, bude vám stačit pár desítek minut na vypůjčeném stroji.
Výběr notebooku
Vraťme se ale k výběru co nejvhodnějšího notebooku pro úpravu na OS X. Jak jsme již řekli, ideální je zvolit pokud možno co nejoblíbenější a nejpoužívanější model, pro který je k dispozici kompletní návod i s uživateli ověřenými postupy instalace a řešení problémů. Na internetu najdete dokonce i žebříčky s nejvýhodnějšími a co nejmodernějšími notebooky, vhodnými k přestavbě na hackintosh. Vzhledem k tomu, že vývoj potřebných aplikací pro úpravu PC počítače na Mac zabere nějaký čas, osvědčené postupy pro přeměnu PC notebooku na MacBook jsou k dispozici pro dvě až tři generace starší platformy procesorů Intel.
Bezpečné návody tak existují pro notebooky s procesory generace Sandy Bridge a Haswell, v případě platformy Skylake pravděpodobně strávíte pročítáním internetových diskusí mnohem víc času. Notebooky s procesorem od AMD jsou pro instalaci OS X prakticky nepoužitelné. Nejvhodnější je zvolit notebook s co nejvýkonnějším procesorem, protože bude pravděpodobně zasazen do desky s vyšší verzí čipové sady, která bude přechod na OS X umožňovat.
Pro přestavbu PC notebooku na upravený MacBook jsou dnes bohužel stále nejvhodnější volbou stroje se zastaralými procesory řady Intel Core iX-4XXX, tedy čtvrtou generací procesorů s kódovým označením Haswell, při pečlivém výběru však lze použít i notebooky s novějšími procesory Intel 5. a 6. generace. Podle toho, jak výkonný notebook potřebujete, se všeobecná doporučení pohybují od modelů Lenovo Y50-70 a Lenovo Z50 až po levnější notebooky Acer Aspire S3-391 nebo Aspire E5-571P. Oblíbenou variantou jsou rovněž modely Dell Inspiron 15 a XPS 15, HP Probook 450 G1 nebo Asus Zenbook UX305FA.
K těmto modelům existují podrobné a funkční návody na přestavbu i s popisem známých nekompatibilit. U většiny notebooků předělaných na „hackbooky“ nefunguje čtečka paměťových karet a u některých je nutné vyměnit Wi-Fi/Bluetooth adaptér od Intelu za model Broadcom. Problémy mohou nastat i s některými funkčními klávesami, se zvukovou kartou a v případě některých notebooků nemusí správně fungovat technologie Intel SpeedStep. Velmi dobrý přehled notebooků vhodných pro přestavbu i s výčtem problematických míst najdete například na stránce https://tinyurl.com/nzuzw6z.
Co budete potřebovat
Dříve než se pustíte do přeměny notebooku s Windows na hackintosh, budete potřebovat několik základních věcí, bez kterých se neobejdete. Ze všeho nejvíc je nutná trpělivost a dostatek času. Připravte se na to, že operace napoprvé nevyjde a budete ji muset mnohokrát opakovat. Když už bude OS X na notebooku jakž takž chodit, budete muset systém vyladit, aby fungovaly všechny důležité komponenty, v některých případech budete muset i vyměnit Wi-Fi/BT modul. Dále budete alespoň na chvíli potřebovat přístup k funkčnímu originálnímu Macu, na kterém vytvoříte bootovací USB disk s obrazem operačního systému OS X.
Samozřejmě k tomu budete muset vlastnit i obraz instalačního DVD s operačním systémem OS X. Ten si můžete „vypůjčit“ od některého majitele Macu nebo se dá například koupit na aukčních serverech. Neobejdete se také bez alespoň 8GB USB flash disku, ale pozor, některé starší notebooky nedokážou bootovat z flash disků s kapacitou větší než 32 GB. Důrazně doporučujeme použít nějaký rychlejší USB flash disk, protože na něj budete během práce zapisovat velký image OS X a poté jej během instalace celý zase načítat. Rychlý flash disk vám ušetří desítky minut čekání. Pro snadnější ovládání notebooku s nainstalovaným OS X doporučujeme mít připravenou USB myš, ovladač touchpadu nebude pravděpodobně napoprvé fungovat.
***
Zaručená kompatibilita
Chcete-li provozovat OS X na „nejablíčkovém“ notebooku, ze všeho nejdůležitější je správně vybrat model, pro který existuje prověřený postup a správně upravené softwarové nástroje. Prvním krokem je tedy výběr nejvhodnějšího notebooku pro přestavbu. Prověřené tipy a seznamy kompatibilních notebooků najdete na internetu, zde uvádíme pouze několik vhodných strojů.
> HP ProBook 4530s Cenově dostupný velký notebook, u kterého nebudete muset měnit Wi-Fi adaptér a vše kromě externího mikrofonu bude fungovat.
> Lenovo Y50-70 Velice výkonný notebook s procesorem Haswell, 8GB RAM, výkonnou grafikou, Full HD nebo UHD displejem a 512GB SSD diskem nahradí i ty nejvýkonnější MacBooky. Pro přestavbu existuje podrobný a ověřený návod, je ale nutné počítat s nefunkční čtečkou paměťových karet a drobnými softwarovými omezeními.
> Dell Inspiron 15 7559 Extrémně výkonný notebook s moderním procesorem Intel Core i7-6700 HQ (Skylake) a grafikou Nvidia GTX 960M je také vhodný pro přestavbu na Mac. Podle zkušeností uživatelů je nutné vyměnit Wi-Fi adaptér. Jinak funguje vše až na čtečku SD karet a trochu ladění žádá i dedikovaná grafická karta. V nejhorším případě se dá ale fungovat s integrovanou grafikou procesoru.
> Lenovo Z50-70 Velký a výkonný notebook s procesorem generace Haswell neklade při předělání na OS X zbytečný odpor. K dispozici je podrobný a přesný návod včetně seznamu problematických bodů. I u tohoto notebooku je nutné vyměnit Wi-Fi adaptér od Intelu za model od Broadcomu.
> Asus Zenbook UX305FA Moderní, cenově dostupný ultrabook vypadá hodně podobně jako MacBook a systém OS X do něj lze nainstalovat velmi snadno. Jediné, co nebude fungovat, je opět Wi-Fi adaptér od Intelu, ten se ale dá poměrně snadno vymontovat a nahradit za Broadcom.
> Dell XPS 15 Jeden z nejkrásnějších a nejpovedenějších notebooků posledních let lze také snadno předělat na OS X. Ideální je k tomu použít starší model s procesorem Haswell. Před úpravou je nutné odblokovat BIOS, případně vypnout dedikovanou grafickou kartu a aktivovat interní grafiku CPU. I zde je nutné vyměnit Wi-Fi adaptér a nebude fungovat čtečka paměťových karet.
***
Jde to i virtuálně
Nechcete-li se otravovat s laděním hardwaru a zdlouhavým předěláváním PC na Mac, můžete si operační systém OS X spustit v prostředí virtuálního stroje přímo pod Windows. Stačí stáhnout virtualizační nástroj VMWare nebo VirtualBox. První z nich nabízí více funkcí a podle nás se lépe ovládá a je spolehlivější, ale je placený. Pokud si OS X chcete jen vyzkoušet, můžete si stáhnout bezplatnou zkušební verzi.
Aplikace VirtualBox je bezplatná a neomezená, ale nenabízí tolik funkcí. V obou případech budete pro instalaci OS X potřebovat instalační ISO obraz systému OS X. Virtualizace má řadu výhod (lze pomocí ní například rozběhnout OS X i na počítači s procesorem AMD), ale i řadu omezení, například v podobě menšího rozlišení nebo omezeného použití portů.
Foto popis| Nejlepším zdrojem informací pro stavbu Hackintoshe je server tonymacx86.com. Najdete na něm nejen přesný postup pro instalaci OS X na platformu PC, ale i odkazy na stažení důležitých utilit a rozsáhlé udržované fórum, na kterém získáte dostatek informací a v případě potřeby i radu týkající se řešení vašich problémů. Na přečtení všech potřebných návodů si ale rezervujte dostatek času. Všechny informace jsou v angličtině.
Příprava bootovacího USB disku
1 Stažení nástrojů a formátování
Na pevný disk Macu uložte instalační obraz systému OS X 10.10 Yosemite (můžete jej buď stáhnout z App Storu, budete potřebovat Apple ID, ale to se dá udělat zdarma, nebo jej kupte na DVD) a ze stránky tinyurl.com/8mw372v stáhněte nástroje UniBeast a MultiBeast. Do USB portu Macintoshe vložte minimálně 8GB USB flash disk. Důrazně doporučujeme použít nějaký rychlejší USB flash disk, protože na něj budete během práce zapisovat velký image OS X a poté jej během instalace celý zase načítat. Rychlý flash disk vám ušetří desítky minut čekání - my jsme nejprve použili první disk, který ležel na stole, a poté jsme raději začali znovu s rychlejším modelem. Otevřete okno »Aplikace/Utility/Disková utilita« a klikněte na název USB flash disku v levém sloupci. Klikněte na list »Rozdělit« a ve vysouvacím menu »Uspořádání disků« vyberte možnost »Oddíly:1«. Klikněte na tlačítko »Volby« a vyberte možnost »Master Boot Record«. Do okénka s názvem disku zadejte pro lepší budoucí orientaci jméno »USB«. V menu »Formát« vyberte možnost »Mac OS rozšířený (žurnálový)« a volbu potvrďte stiskem tlačítek »Použít/Oddíl«. Nyní máte připravený bootovací USB disk pro systém OS X.
2 UniBeast a připojení instalační image
Dříve než spustíte stažený nástroj UniBeast, budete muset na chvíli přepnout Mac do anglického jazykového prostředí, v českém bohužel nefunguje. Přepnutí na anglickou jazykovou verzi provedete v menu »Předvolby systému/Jazyk a text/English«. Spusťte UniBeast, potvrďte třikrát kliknutím na tlačítko »Continue« a poté na »Agree«. V menu na levé straně vyberte položku »Destination Select«, klikněte na ikonu USB flash disku a potvrďte »Continue«. Máte-li na pevném disku Macu uloženou image OS X 10.10, objeví se v pravé části okna její ikona se jménem Yosemite. Klikněte na ni a potvrďte volbu »Select OS Installation« tlačítkem »Continue«. Instalujete-li systém na desktop s BIOS/UEFI AWARD, vyberte možnost »USB Legacy Support«, budete-li systém zkoušet instalovat na notebook, zvolte položku »Laptop Support«, nakonec potvrďte tlačítkem »Continue«. Zadejte administrátorské heslo Macu, na kterém USB disk připravujete, a klikněte na »Install«. Aplikace UniBeast nyní na USB disk natáhne instalační image systému Yosemite. Podle rychlosti připojeného USB disku zabere tato operace 10 až 45 minut. Počkejte, dokud nebude dokončena, a na hotový disk ještě zkopírujte stažený nástroj MultiBeast.
3 Instalace OS X
Složitější část spojenou s prací na Macu máme hotovou, teď už stačí hotový bootovací a instalační USB disk systému zasunout do USB portu notebooku. Nezapomeňte zkontrolovat správné nastavení UEFI/BIOS, jak bylo popsáno výše. Spusťte počítač a klávesou »F8« nastartujte boot manager, v něm vyberte bootování systému z USB flash disku. Za okamžik se objeví grafické rozhraní boot manageru Chimera. Vyberte bootování z USB disku a doporučujeme stisknout mezerník, což otevře příkazovou řádku, do které pro větší stabilitu instalace zadejte příkaz »-x -v«. Atribut »-v« přepne bootování z grafického režimu do režimu, ve kterém vidíte, jaké úkony právě probíhají. Dlouhým řádkům nemusíte rozumět a nelekejte se, že se mezi nimi občas objeví výraz »error«. Do tohoto režimu jsme se přepnuli pouze proto, abychom věděli, že systém během instalace nezatuhl. Pomocí této příkazové řádky lze řešit možné problémy při instalaci OS X na desky s jinými čipovými sadami, ale v takovém případě už budete muset správný příkaz vyhledat v diskusních fórech na internetu.
Bude-li všechno postupovat tak, jak má, objeví se za chvíli okno s volbou jazyka instalace. Předtím než ale vyberete češtinu a potvrdíte pokračování, musíte naformátovat a nastavit pevný disk pro instalaci OS X. Nyní vám již funguje myš, takže najeďte nahoru do menu »Utility/Disková utilita« a v levém sloupci vyberte cílový disk, na který budete instalovat systém Yosemite. Klikněte na list »Rozdělit«, v menu »Uspořádání oddílů« vyberte možnost »Oddíly: 1«. Dále klikněte na »Volby« a vyberte možnost »Tabulka oddílů GUID «. Do okna názvu disku zadejte pro lepší budoucí orientaci »Yosemite«. V položce »Volby« vyberte možnost » Mac OS rozšířený (žurnálový)« a formátování potvrďte stiskem »Použít/Oddíl«. Nyní se vraťte do okna jazykového výběru, vyberte češtinu, a až se vás instalační průvodce zeptá, na který disk chcete systém instalovat, zvolte disk »Yosemite«. Po dokončení všech kroků instalace restartujte počítač.
4 MultiBeast: Nastavení a ovladače
Počítač ještě jednou nabootujte z USB flash disku, ale v rozhraní boot manageru Chimera šipkou vyberte načítání systému z disku Yosemite. Předtím v BIOS/ UEFI aktivujte všechny vypnuté integrované komponenty, které budete chtít využívat, hlavně zvuk a síťovou kartu. Pro jistotu opět vstupte mezerníkem do příkazové řádky a v ní zadejte parametry »-x -v«. Dokončete nastavení systému OS X. Nyní už byste měli mít na obrazovce monitoru běžné rozhraní operačního systému OS X Yosemite, zbývá jen doinstalovat ovladače a nastavit bootování systému z pevného disku. Z flash disku zkopírujte na pracovní plochu nástroj MultiBeast a spusťte jej. Obsahuje řadu možností pro nastavení ovladačů síťového adaptéru, grafiky, pevného disku, audia a dalších systémových komponent. Podle typu základní desky najdete na stránce tinyurl.com/llnxg8t informace o tom, jaké položky ovladačů máte v MultiBeast pro vaši desku aktivovat. První list aplikace MultiBeast se jmenuje »Quick Start« a najdete v něm přednastavené konfigurace.
Z nich doporučujeme vybrat zjednodušené nastavení »EasyBeast« s přednastavenými základními položkami, které pak už jen drobně doladíte na dalších listech. Ve vedlejší nabídce »Drivers« zaškrtněte ty ovladače, které podle výše odkazovaného seznamu odpovídají vaší konfiguraci. Pokud by něco nefungovalo, můžete to po restartu vyzkoušet s jinou položkou. Nastavte tedy ovladače zvukového čipu, řadiče disku (v případě SSD ještě zaškrtněte podporu TRIM), v položce »Misc« zaškrtněte podporu USB 3.0 a v položce »Network« správný ovladač vašeho síťového adaptéru. Po zaškrtnutí všech potřebných položek klikněte na list »Build« a stiskem tlačítka »Install« spusťte instalaci ovladačů. Po dokončení restartujte počítač a ten by měl již naběhnout z pevného disku. Může se ale stát, že z něj nebude chtít bootovat, v takovém případě je problém nutné řešit podrobným zkoumáním fór na výše zmíněných internetových stránkách, nebo prostě nechat USB flash disk zastrčený do počítače a bootovat vždy z něj.
Pro vyladění všech funkcí možná budete muset doinstalovat některá Kext rozšíření, která nejsou součástí nástroje MultiBeast. Zní to složitě, ale jsou to v podstatě ovladače a seznam těch potřebných Kextů a odkaz na jejich stažení najdete ve zmíněných uživatelských fórech. Rozchodit všechny integrované periferie hackintoshe může být záležitostí pěti minut, ale také řady dní a dlouhého studia. Záleží na typu hardwaru, který si pro stavbu vyberete (proto doporučujeme volbu komponent ještě před započetím stavby dobře rozmyslet), záleží na verzi BIOS/UEFI, ale záleží prostě i na štěstí. Každý sestavený hacintosh je tak trochu originál a chvíli trvá jej vyladit, ale při jeho stavbě se uživatelé Windows alespoň naučí rozumět systému OS X. Autor funkčního hackintoshe, i když je ve světě OS X pouhým začátečníkem, tak dost pravděpodobně po dostavbě počítače bude tento systém znát mnohem lépe než většina dlouholetých uživatelů oficiálních Macintoshů. Přejeme vám hodně štěstí, trpělivosti, ale hlavně zábavy.
autor@chip.cz