Úvodní zamyšlení šéfredaktora nad událostmi uplynulého měsíce.
Nový rok, nová realita
Vážení čtenáři,
zapomeňte na to, co bylo loni, letos bude vše lepší, rychlejší, zábavnější. Začátek roku je pro IT a spotřební elektroniku vždycky hektický. Zatímco obchodníci se vzpamatovávají z vánočních prodejů a povánočního slevového šílenství, v americkém Las Vegas se už výrobci na tradiční největší světové výstavě spotřební elektroniky chlubí novými přístroji a koncepty, které nás zákazníky a uživatele mají zaujmout v letošním roce. Hlavní témata jsou jasná:
* Virtuální realita - zní mi to neuvěřitelně, ale spotřebitelé prý už loni utratili za zařízení spojená s virtuální realitou víc než 1,5 miliardy dolarů. A útraty mají růst až na téměř 8 miliard v roce 2020 (údaje agentury IHS Markit). Kdo si virtuální realitu zatím zkusil jen prostřednictvím kartonových 3D brýlí a vlastního smartphonu, tomu nejspíš tyto výhledy budou připadat hodně optimistické, ale je fakt, že technika kolem VR se rychle vyvíjí a má - čistě teoreticky - mnoho oblastí využití. IT společnosti ze Silicon Valley tvrdí, že správný zážitek ze zařízení virtuální reality, navíc za přijatelnou cenu, si budou moci uživatelé vychutnat již před rokem 2018.
* Chytrá domácnost - má nám pomoci šetřit energie, bydlet pohodlněji a bezpečněji. Bohužel pro velkou část zákazníků je zatím příliš drahá a stále ještě chybí standardy, které by dovolily větší univerzálnost a zaměnitelnost. Hlášení na mobil o tom, že jste nechali doma otevřené okno, je určitě fajn, zároveň ale musí být zabezpečeno tak, aby ho nemohl vystopovat nikdo jiný. Tady musí výrobci nabízející cloudové služby zákazníkům ještě hodně vysvětlovat a také vyvíjet zabezpečení, která ochrání naše osobní data.
* Umělá inteligence (nositelná elektronika) - asi největší otazník. Zatím budí spíš rozpaky, protože žádné chytré hodinky, fitness náramky nebo personální asistenty díru do světa neudělaly. Téměř třetina uživatelů chytrých hodinek a dalších nositelných zařízení je prý časem přestává používat - mezi důvody patří, že jim tato zařízení zatím nepřipadají zajímavá, znudila je, případně se rozbila. Setrvalý pokles obliby není pro wearables příliš příznivý. Zachránit je má právě širší propojení se zařízeními virtuální reality, což je ale ještě hudba trochu vzdálenější budoucnosti.
Ani jedna z těch věcí mi nepřipadá úplně přelomová ani nezbytná. Nezbývá než se smířit s tím, že věci jako první notebook, první CD mechanika, první iPhone nebo iPad se prostě nerodí každý rok. A navíc se musí objevit v ten správný okamžik, jinak se může lehce stát, že zapadnou. Postupný vývoj a hledání mezer na trhu ale nemusí být méně zajímavé než revoluce.
A když už jsem zmínil CD mechaniky: jsme si vědomi, že náš Chip DVD jako šikovný univerzální nosič zastarává a že velká část moderních počítačů už ani čtení CD/DVD nezvládá. Vše je on-line, a proto počínaje tímto ročníkem (2017) nabízíme registrovaným předplatitelům Chipu vedle fyzického nosiče i možnost stahovat si obsah naší DVD přílohy z internetu. Doufáme, že vám to usnadní využívání plných verzí a dalšího softwaru, který vám každý měsíc přinášíme. Více informací najdete na str. 7 a 55.
Přeji vám hodně zábavy a užitečných informací při čtení nového Chipu.
Josef Mika šéfredaktor josef.mika@chip.cz
Postřehy redakce
+ Microsoft mobilní trh nevzdává: Alespoň to tvrdí jeho šéf Satya Nadella a slibuje nové mobilní zařízení, které bude dokonalé a jiné, než jaké nabízí současná konkurence. Nebude určeno pro masový trh, ale nejspíše se soustředí na firemní sféru. Podobných vyjádření jsme už slyšeli více, faktem ale zůstává, že modely Lumia Microsoft už odpískal a podíl mobilních Windows na trhu se smartphony se pohybuje hodně pod jedním procentem.
- 2016 - opět méně prodaných počítačů: Ani loňský rok nic nezměnil na dlouhodobém trendu poklesu prodejů PC. Agentury IDC a Gartner se sice úplně neshodují, ale z jejich údajů vyplývá, že v roce 2016 se po celém světě prodalo něco mezi 260 a 270 miliony počítačů, což značí zhruba 6% meziroční propad, už pátý v řadě. Hodně uživatelů si dnes prostě vystačí se smartphonem nebo tabletem.
+ Windows budou méně čmuchat: Po plánovaném updatu v polovině letošního roku budou Windows 10 obsahovat srozumitelnějšího průvodce prvním nastavením, který uživateli nebude podsouvat nastavení Microsoftu obsahující povolení všech možných sdílení. Jednotlivé předvolby budou také lépe popsány. Navíc dojde ke zjednodušení úrovní sběru telemetrických dat. Určitě krok dobrým směrem.
+ Watson pro seniory: Společnost IBM vytvořila prototyp víceúčelového asistenčního robota pro seniory s označením IBM MERA. Je to první zařízení využívající systém Watson, které má za úkol asistovat seniorům a jejich pečovatelům. Ve zkušebním provozu společnost vybaví bydlení pro seniory nejrůznějšími snímači, které budou monitorovat jejich každodenní činnosti. Zároveň otevře ve svém ThinkLabu v texaském Austinu nové výzkumné prostředí věnované stárnutí v domácím prostředí. V něm bude simulovat druhy interakcí, k nimž u seniorů doma dochází. Možná to stáří nakonec nebude tak hrozné.
+ Hromada nových 4G smartphonů: V průběhu prosince 2016 se do mobilní sítě O2 v Česku nově přihlásil rekordní počet nových telefonů -přes 260 tisíc. Většinu příček v první desítce obsadily telefony s podporou rychlého internetu 4G LTE. Dominovaly značky Samsung, Huawei, Lenovo a Apple. Tomu odpovídal i provoz v této síti na konci roku: v síti 4G LTE došlo oproti loňsku k nárůstu přeneseného objemu dat o 131 %.