Víte, jak platit v zahraničních internetových obchodech? My vám prozradíme, která metoda nabízí nejlepší kompromis mezi pohodlím a rychlostí.
V roce 2016 utratili domácí uživatelé v tuzemských e-shopech poprvé více než 100 miliard korun, což je přibližně o 20 miliard více než v roce 2015. To jednoznačně ukazuje na to, že lidé mají o nákupy na internetu zájem, který neustále roste. Toto na první pohled úchvatné číslo ale bledne ve srovnání s celosvětovým obratem e-commerce za rok 2016, který dosáhl téměř 2 bilionů dolarů. Internetové nakupování je trend, který nezná hranice - a to začínají poznávat i čeští surfaři, kteří také stále častěji nakupují v zahraničních internetových obchodech. My vám ukážeme, jaké mají k dispozici platební metody a na jaká úskalí mohou při placení v zahraničí narazit.
Na dobírku zapomeňte
Když se řekne nakupování na internetu, obvykle si lidé představí dobírku, kterou u nás podle společnosti Shoptet volí téměř 40 procent nakupujících. Pokud ale chcete nakupovat za našimi hranicemi, můžete na tuto metodu zapomenout. A ačkoliv se to zdá podivné, v celé řadě zahraničních internetových obchodů nezaplatíte ani platebními kartami. Nakupujícím však zůstává k dispozici celá řada alternativních platebních metod -od elektronických peněženek přes předplacené karty až po anonymní šeky. My jsme se rozhodli podrobněji podívat na několik z nich a prozradíme vám, které nabízejí ideální poměr mezi pohodlím, rychlostí a především bezpečností. Zaměřili jsme se především na ty metody, které můžete využít pro nákup v internetových obchodech v rámci EU.
Nejen nakupování knih
Firmu Amazon má většina lidí spojenu s internetovým knihkupectvím, potažmo s výbornými čtečkami elektronických knih. Amazon je už ale mnohem dále: kromě e-shopu s rozsáhlou šířkou sortimentu také nabízí vlastní elektronickou peněženku označovanou jako Amazon Payments. A ačkoliv jde o americkou společnost, překvapivě velkou podporu má i v evropských e-shopech. Podle odhadů lze tímto způsobem zaplatit přibližně v pětině obchodů a v letošním roce plánuje nabídnout tuto platební metodu zhruba třetina německých internetových obchodů.
Z technického hlediska je tedy služba Amazon Payments elektronickou peněženkou, která je úzce provázána s vaším účtem u Amazonu. To má výhodu především v tom, že při nakupování jste ušetřeni většiny zbytečného vyplňování políček s informacemi o vás - služba si všechny potřebné informace vezme z registračních údajů k účtu. Pro větší bezpečnost je pochopitelně k dispozici dvoufaktorová autentizace (byť je její konfigurace poněkud obtížně přístupná) a komunikace probíhá prostřednictvím šifrovaného spojení. Výhrady máme pouze k úrovni soukromí: podle Amazonu sice majitelé obchodů nevidí ani vaše platební údaje, ani nákupní historii spojenou s jinými obchody, nicméně v podmínkách užití si Amazon vyhrazuje právo k předávání osobních údajů jiným poskytovatelům služeb.
PayPal pokračuje v expanzi
Podle nejnovější studie společnosti ECC bude rok 2017 pro PayPal rozhodně „velký“: tato americká služba bude mít podporu v 90 procentech německých internetových obchodů, což z ní v tomto roce udělá nejčastěji nabízenou platební metodu. A podobně si PayPal stojí i v ostatních evropských zemích. Nicméně úroveň popularity také odpovídá úrovni rizika - PayPal je již delší dobu nejpopulárnějším terčem phishingových útoků a jeho uživatelé by tedy měli být mimořádně ostražití. Z technologického hlediska je PayPal elektronickou peněženkou a pro provedení platby tak zde (zjednodušeně řečeno) potřebujete pouze e-mailovou adresu a heslo. Většina uživatelů ale pravděpodobně využije propojení s kreditní (či debetní) kartou. Ve srovnání se službou od Amazonu nám připadá PayPal uživatelsky přívětivější - je zde například velmi snadné nastavit konfiguraci dvoufaktorové autentizace. Také se nám líbilo, že se může uživatel rozhodnout mezi pohodlím a většími riziky (s využitím platby bez přihlášení) a až extrémní bezpečností (s již zmiňovanou autentizací).
Anonymita především
Mezi oblíbené platební metody nabízející téměř dokonalou anonymitu patří předplacené karty. Jejich princip je jednoduchý - na vybraném místě (jako jsou čerpací stanice či trafiky) si koupíte kartičku o určité hodnotě s kódem, který poté zadáte při platbě v internetovém obchodě.
Mezi nejznámější a nejoblíbenější patří karty PaySafeCard, které lze zakoupit na přibližně 450 tisících prodejních místech po celé Evropě. K dispozici jsou karty v hodnotách 100 Kč, 300 Kč, 1 000 Kč nebo 2 000 Kč, a pokud potřebujete uhradit vyšší částku, můžete kombinovat až 10 karet dohromady. Při platbě stačí jen zadat 16místný PIN kód, a transakce je hotova. Služba má i poměrně povedené stránky s podporou češtiny, kde si například snadno můžete najít nejbližší prodejní místo.
Platební brána do zahraničí
V domácích internetových obchodech roste popularita tzv. platebních bran: nakupující zvolí svou banku a prostřednictvím speciálního chráněného formuláře se přihlásí ke svému internetové bankovnictví. Po autorizaci přístupu potvrdí platbu a informace o ní zpětně obdrží e-shop. V zahraničních internetových obchodech ale takové platební brány nenajdete, podobný princip však nabízí německá služba Sofort-Überweisung, která spolupracuje i s českými bankami a zároveň prostřednictvím ní můžete zaplatit přibližně v 35 tisících evropských obchodech.
Závěr
Je logické, že dokonalá platební metoda pro zahraniční e-shopy neexistuje. Uživatelé si vždy musí zvolit takovou službu, která vyhovuje jejich potřebám a chování na internetu. Například PayPal reprezentuje široce podporovanou platební metodu, která je zároveň pohodlná a rychlá. Bohužel je ale oblíbeným cílem hackerů, takže méně zkušení uživatelé by si měli její použití dobře rozmyslet. Podobné varování platí i u služby Amazon Payments, která ale není tak často v hledáčku útočníků. Při použití předplacených karet se útoků bát nemusíte, jejich podpora v e-shopech ale není tak rozsáhlá a samotné placení s těmito kartami má do pohodlí daleko.
***
Jak se nakupuje v Evropě
Evropské země se v oblasti internetového nakupování liší v celé řadě věcí. My jsme se podívali na to, jaké platební možnosti nejčastěji nabízí obchody v jednotlivých zemích.
> Velká Británie
Britské internetové obchody nabízí poměrně malý výběr platebních možností, snad kvůli tomu, že v této zemi jsou kreditní a debetní karty už dlouho bezproblémově fungujícím prostředkem pro on-line nákupy. Možnost platby pomocí kreditní nebo debetní karty zde nabízí všechny obchody a jednou z mála nabízených alternativ bývá PayPal, který nabízí přibližně 70 % obchodů. Možnost platby dobírkou nebo šekem je zde téměř neznámá a nabízí ji jen přibližně dvě procenta obchodů.
> Německo
Poněkud překvapivým faktem je, že v sousedním Německu jsou vzhledem k celé řadě faktorů kreditní karty používány mnohem méně, než by se dalo očekávat. Tento typ plateb nenabízí přibližně 12 % obchodů. Podle statistik je Německo stále silně závislé na hotovosti, což naznačuje i popularita dobírky, kterou si zde jako způsob platby volí 22 % zákazníků. Překvapivě oblíbené je zde i inkaso, které jako způsob platby nabízí 19 % německých obchodů. Zajímavým faktem naznačujícím velkou míru důvěry mezi internetovými obchody a nakupujícími je poměrně rozšířená možnost platit fakturou, kdy zákazník po dodání zboží pošle do stanovené lhůty prodejci peníze na účet. Tento způsob platby nabízí přibližně 60 % obchodů.
> Itálie - poštovní poukázky v e-commerce
V italských internetových obchodech patří mezi nejoblíbenější způsoby platby především dobírka a bankovní převod. Kreditní karty jsou obvykle podporovány také, Italové ale raději platí pomocí předplacených karet. Poněkud překvapivě je zde populární platba poštovní poukázkou: zákazník si v e-shopu objedná zboží, zaplatí ho na poště, ta peníze převede na účet internetového obchodu a po několika dnech doručí zákazníkovi zboží. Tímto způsobem zde nakupuje neuvěřitelných 22 % lidí.
> Francie
Nakupování „přes poštu“ je možné také ve Francii, zde ho však nabízí jen 8 % obchodů. Zajímavé je, že více než tři čtvrtiny francouzských obchodů nabízí možnost platit pomocí splátek. Přestože podpora kreditních karet je zde v porovnání s ostatními evropskými obchody na běžné úrovni, musí mít Francie v e-shopech něco „extra“: zatímco ve většině ostatních zemí je platba pomocí šeků jen staromódní vzpomínkou na minulost, ve Francii tuto možnost nabízí více než 60 % obchodů!
> Polsko
Podobně jako u nás je i v Polsku jednou z nejoblíbenějších možností platby dobírka. V ostatních ohledech se ale Polsko podobá spíše Německu: 60% internetových obchodů nabízí možnost platby fakturou po převzetí zboží, tři čtvrtiny obchodů umožňují platbu kreditní kartou a jen 16 % platbu kartou debetní. Asi největším šokem je zde podíl hotovosti - téměř 60 % polských e-shopů nabízí možnost on-line rezervace a poté platbu v hotovosti v kamenném obchodě nebo na pobočce.
***
Platební služba Amazon Payments PayPal PaySafeCard SOFORT
Poskytovatel Amazon PayPal Paysafe Group Klarna Group
Web payments. amazon.com paypal.com paysafecard.com sofort.com
Princip e-peněženka e-peněženka anonymní karta přímá platba
Bezpečnost
Pohodlí
Podpora češtiny * * * *
Vyžaduje registraci * (Amazon účet) * * *
Platba prostřednictvím účtu, kreditní karty účtu, kreditní karty anonymní karty bankovního účtu
Data nutná pro platbu e-mail, heslo e-mail, heslo PIN přihlášení k internetovému bankovnictví
Správa účtu přes Amazon * * přes web banky
Mobilní přístup * * * *
Riziko phishingu * * * *
Dvoufaktorová autentizace * * * *
Ochrana nakupujícího * * * * * ano * ne
Foto popis| Amazon Payments jsou k dispozici i pro české uživatele. Stačí si jen založit účet u Amazonu.
Foto popis| Tato německá služba nabízí na svých stránkách i informace v českém jazyce.
Foto popis| Zde je možné vyhledat místa prodeje anonymních karet PaySafeCard.
Foto popis| PayPal už delší dobu nabízí dvoufaktorovou ochranu. Její aktivace ale není zrovna nejsnadnější...
Foto popis| Překvapivě velké procento evropských internetových obchodů. podporuje platbu prostřednictvím Amazon Payments.
O autorovi| JÖRG GEIGER, autor@chip.cz