Přejít k hlavnímu obsahu

Alexo, zhasni!

Digitální asistenti od Amazonu a Googlu se budou snažit protlačit do našich domácností a pomoct nám s každodenními úkoly. V čem by mohli být užiteční, a čeho bychom se naopak měli obávat? 

Google nabízí svého Asistenta, Amazon zase asistentku Alexu. Jde o systémy umělé inteligence, které by měly asistovat a pomáhat běžným uživatelům buď prostřednictvím chytrých telefonů, nebo pomocí speciálních zařízení. V případě Amazonu se tato zařízení jmenují Echo a Echo Dot. Google má svého Asistenta v zařízení Pixel. Pojďme se podívat na to, co od nich můžeme očekávat, či zda se jich spíše máme bát.

Zatím jen anglicky a německy

Ve Spojených státech jsou systémy Amazon Echo a Alexa dostupné již od léta roku 2015. Amazon sice pracuje na rozšíření o další jazyky, není to ale samozřejmě nic jednoduchého. Ani pro Německo ještě není systém plně lokalizován a zatím běží jen v beta-verzi. Němečtí uživatelé už se s ním ale mohou zkoušet dorozumět a za 180 eur se již prodává speciální reproduktor Echo vybavený touto technologií.

Podle zkušeností kolegů z německého vydání Chipu fungují operace, které jsou prováděny pouze na základě hlasových příkazů, ve většině případů překvapivě dobře. Například když systému Echo (chytrý reproduktor s mikrofonem) řeknete „Chci poslouchat World Service“, Alexa příkaz pochopí a pustí vám tuto rozhlasovou stanici. Funguje to samozřejmě i s dalšími stanicemi, které jsou integrovány do streamovací služby TuneIn. A podobně jednoduše si můžete nechat přehrát hudbu ze své osobní hudební knihovny Amazonu Prime Music, samozřejmě za předpokladu, že ji máte koupenou. Podporována je i streamovací služba Spotify, takže můžete vyslovit přání: „Alexo, přehraj mi skladby Michaela Jacksona ze Spotify.“ Později by měl systém zvládat například i audioknihy a samozřejmě záleží na tom, jaké služby jsou integrovány. Vzhledem k počtu obyvatel České republiky se nedá předpokládat, že by s vámi Alexa v dohledné době mluvila také česky, ale pokud se tak někdy stane, systém by měl fungovat podobným způsobem.

Dot je menší bráška

Co se týká kvality přehrávání hudby, je zařízení Echo velmi dobré. Menší zařízení Echo Dot (cena 60 eur) nemá vlastní reproduktory, ale je možné k němu připojit externí reproduktory přes audiokabel, případně lze připojit Bluetooth reproduktory. Jinak ale mají zařízení Echo a Echo Dot stejné funkce a ty daleko přesahují jednoduché přehrávání hudby.

Prostřednictvím Echa se totiž asistentky Alexy můžete například zeptat: „Alexo, jaké bude pozítří počasí?“, a dostanete předpověď včetně maximálních a minimálních teplot. Stejně tak vyhoví na příkaz „Alexo, nastav časovač na 20 minut“, což se může hodit, když máte špinavé ruce při pečení a nemůžete nastavit budík na troubě. Sportovní fanoušci se zase Alexy mohou zeptat, jak dopadlo konkrétní fotbalové utkání, a je schopna odpovědět i na otázky, jak který zápas dopadne. Řekne vám totiž: „Je mi líto, to nevím.“

Schopnosti Alexy by se měly průběžně rozšiřovat, protože Amazon otevřel svůj systém pro aplikace třetích stran, takže se může učit novým dovednostem nazvaným Skills. Do systému tak bude možné začlenit například jízdní řády a Alexa vám pak řekne, kdy máte vyrazit, abyste dojeli v požadovaný čas na správné místo. Aplikací se nabízí řada.

Echo jako centrum inteligentní domácnosti

Kromě toho, že je Echo jakýmsi digitálním asistentem, může se stát i centrem pro ovládání chytrých domácích spotřebičů. Pokud tedy máte prvky chytré domácnosti od firem WeMo, Philips, Netatmo nebo Innogy, můžete jim přes Echo zadávat hlasové příkazy, rozsvěcet a zhasínat, upravovat teplotu, nebo zatahovat žaluzie. Zkoušeli jsme Echo propojit s první generací žárovek Philips Hue a kromě zapnutí a vypnutí světel v určeném pokoji byla Alexa schopna bez problémů také ztlumit světlo žárovky na určitou procentní hodnotu.

V současné době je jednou ze slabin Alexy to, že nezvládá kontext mezi otázkami. Pokud se tedy tohoto systému umělé inteligence zeptáte, kdo je prezidentem Spojených států, je schopen podívat se do Wikipedie a najít si odpověď, ale na další otázce: „A má děti?“ se zasekne, protože nepochopí souvislost mezi dvěma otázkami. V tomto konkrétním bodě je Asistent od Googlu přece jen vyspělejší.

Skvělé odposlouchávací zařízení

Digitální asistenti, jakým je například Alexa, mohou být samozřejmě problematičtí z hlediska ochrany osobních údajů. Může se z nich totiž stát odposlouchávací zařízení - nakonec Echo od Amazonu je vybaveno sedmi mikrofony. Dále je problematické, že všechny hlasové příkazy jsou uloženy na serverech Amazonu. Ovládat počítač a domácnost hlasovými příkazy je tedy sice pohodlné, ale má to svá rizika.

A hrozí i další. Například nedávno se holčičce v San Diegu podařilo objednat si při rozhovoru s Alexou domeček pro panenky asi za 150 dolarů a nějaké sladkosti. Aby toho nebylo málo, o tomto problému referovala kalifornská televize CW6. Její moderátor pak prohlášením „Dokážu si představit, jak ta holčička říká: Alexo, kup mi domeček pro panenky“ vyvolal další vlnu objednávek v domácnostech, které měly zapnutou televizi a puštěné Echo od Amazonu (objednávku je naštěstí ještě nutné potvrdit). Digitální asistenti totiž nejsou schopni rozlišit hlas majitele.

Podpora se rozšiřuje

Přes některé problémy zájem o systémy umělé inteligence rozhodně neklesá. Řada firem na letošním CESu ohlásila nové produkty i spolupráci v této oblasti. Například společnost Huawei v rámci veletrhu CES představila koncept tzv. Intelligent Phone (smartphone vybavený umělou inteligencí) a také to, že smartphone Huawei Mate 9 Pro bude obsahovat aplikaci Amazon Alexa pro ovládání hlasem.

Firma Samsung pak na CESu představila robotický vysavač Powerbot VR 7000, kterému můžete zadávat příkazy hlasem, a společnost Mayfield Robotics robota Kuriho, který by měl pomáhat v domácnosti a starat se o její zabezpečení. Měří půl metru, váží přes 6 kilogramů a je vybaven kamerou, mikrofonem, reproduktory a dotykovými senzory.

Lenovo je příkladem toho, že nemusíte vybírat jen produkty od Amazonu a Googlu. Na CESu totiž tato firma představila vlastního digitálního asistenta Lenovo Smart Assistant, který je založen na umělé inteligenci Amazon Alexa, ale prodává se v několika barevných provedeních a má integrované reproduktory Harman Kardon doplněné subwooferem. Co se týká dalšího hardwarového vybavení, postaven je na procesoru Intel Celeron N3060, má 2GB RAM paměť, 8GB úložiště a komunikuje přes 802.11n Wi-Fi a Bluetooth 4.0. Zvládne v podstatě to samé, co zařízení Echo od Amazonu. Alexa je nově integrována například i do chytrého budíku Bonjour. Takže možná není daleko doba, kdy každý bude mít doma i v kapse svého asistenta. Zda je to pokrok, nebo zda si zaděláváme na problém, to se teprve ukáže.

Foto popis| „Dobře, za 20 minut od teď“
Foto popis| „Alexo, nastav časovač na 20 minut“
Foto popis| Alexa za nižší cenu A K zařízení Echo Dot si musíte dokoupit vlastní reproduktory, stojí ale jen 60 eur.
Foto popis| Alexa Skills Pro systém Alexa už je k dispozici řada rozšíření nazvaných Alexa Skills, přes která si například můžete zahrát nějakou hru nebo si objednat pizzu.
Foto popis| Robot Kuri společnosti Mayfield Robotics se postará o domácnost.
Foto popis| Chytrý asistent od Lenova je založen na systému umělé inteligence Alexa, takže nahradí Echo od Amazonu. Dodává se v několika barevných provedeních.
Foto popis| Systém umělé inteligence Asistent od Googlu zatím pracuje pouze v rámci komunikační aplikace Allo, ve smartphonech Pixel a v zařízení Home, které pracuje podobně jako Echo od Amazonu.

O autorovi| BENJAMIN HART MAIER, PAVEL TROUSIL, autor@chip.cz

Příbuzná témata: