Praktické rady, tipy a triky pro co nejlepší využívání mobilů.
24 Android Oprava nefunkčního Obchodu Play
Na Obchod Play spoléháme pokaždé, když si chceme do smartphonu či tabletu instalovat novou aplikaci nebo si aktualizovat aplikace stávající. Jistě se vám ale již stalo, že jste chtěli Obchod Play z mobilního zařízení otevřít, ale nepodařilo se vám to. Máme pro vás několik možných postupů, jak připojení k Obchodu Play obnovit.
Ze všeho nejdříve zkuste vynucený restart aplikace Obchod Play. Přejděte do nabídky »Nastavení - Aplikace - Všechny aplikace« a na seznamu vyhledejte »Obchod Google Play«. Klepněte na tuto položku a následně použijte tlačítko »Vynutit ukončení«. Při dalším spuštění by již aplikace Obchod Play měla opět fungovat správně.
Pokud tento postup nepomůže, zkuste další triky. Začněte přepnutím smartphonu do režimu letadlo a zpět. Reset všech síťových připojení často pomůže připojení k Obchodu Play obnovit. Stejně tak můžete zkusit vypnout a zapnout Wi-Fi adaptér smartphonu, což také v některých případech zafunguje. Nepomohlo? Pokračujte restartováním smartphonu.
Jestliže problémy s přístupem do Obchodu Play přetrvávají, zkuste vymazat data z mezipaměti aplikace Obchod Google Play ve smartphonu. Opět přejděte k aplikaci Obchod Google Play v »Nastavení«, ale tentokrát klepněte na »Úložiště« a pak na »Vymazat mezipaměť«. Tato funkce slouží k tomu, aby aplikace nemusela neustále stahovat ze serveru Obchodu Play všechna data, ale někdy může naopak způsobovat problémy s připojením. Při tomto kroku nepřijdete o žádná svá data a aplikace si mezipaměť opět sama vytvoří. Zásadnějším krokem je použití volby »Vymazat data«, po kterém bude nutné opětovné přihlášení k Obchodu Play a stažení všech nezbytných dat. Pokud ani to nepomůže, použijte volbu »Deaktivovat«, která odstraní všechny aktualizace aplikace Obchod Google Play. Pak jednoduše aplikaci opět aktivujte a nechejte ji aktualizovat. Vstup do Obchodu Play by měl být volný.
Byly i tyto kroky neúspěšné? Stále máme pár triků v rukávu. Především zkontrolujte nastavení data a času ve svém mobilním zařízení. Použijte nabídku »Nastavení - Datum a čas«, zde zrušte předvolby »Automatické datum a čas« a »Automatické čas. pásmo« a ručně nastavte pokud možno co nejpřesněji datum a čas. Tím se vyhnete chybám způsobeným problémy se synchronizací data a času mezi servery Googlu a vaším mobilním zařízením.
Problémy s připojením do Obchodu Play způsobují i VPN služby pro anonymizaci připojení k internetu. Používáte-li nějakou takovou službu ve svém mobilním zařízení nebo přímo v domácím Wi-Fi routeru, zkuste ji vypnout a pak se znovu pokuste o připojení k Obchodu Play.
Před posledním, ultimátím krokem opravy nefunkčního přístupu do Obchodu Play zkuste ještě odebrat a následně opět přidat svůj Google účet v mobilním zařízení. Použijte nabídku »Nastavení - Účty« a na seznamu klepněte na »Google«. Pak použijte tlačítko se třemi tečkami vpravo nahoře a volbu »Odebrat účet«. Poté se znovu připojte ke svému účtu Google a zkuste, zda se již dostanete k obsahu Obchodu Play.
Vůbec nic z výše uvedeného nezabralo? Pak už vám nezbývá než resetovat smartphone či tablet do továrního nastavení. Příslušnou funkci najdete pod »Nastavení - Záloha a obnova dat - Obnovení továrních dat«. Rozhodně si předtím zazálohujte fotografie a všechna další důležitá data, protože obsah zařízení bude kompletně smazán.
25 Android Blokování telefonních čísel
Vadí vám neustálé hovory z call center a od prodejců čehokoli, co určitě zrovna nepotřebujete? Zablokujte čísla volajících, se kterými prostě mluvit nechcete. Použijte funkci pro telefonování a v pravém horním roku klepněte na tlačítko se třemi tečkami, které najdete vedle ikony mikrofonu pro hlasové zdávání kontaktů z adresáře. Použijte nabídku »Nastavení - Blokování hovorů« a v dalším kroku pak tlačítko »Přidat číslo«. Na seznam blokovaných telefonních čísel můžete přidávat kontakty z adresáře smartphonu nebo zadat přímo čísla, ze kterých obchodníci volají.
Popisovaná funkce je k dispozici v čistém Androidu, tedy v zařízeních Nexus a řadě dalších smartphonů od různých výrobců. Pokud byste ji ve svém smartphonu nenašli, můžete pro blokování obtěžujících hovorů a SMS použít například aplikaci Mr. Number nebo některou z dalších aplikací s podobnou funkcí.
26 Android Zobrazení zbývající kapacity akumulátoru
V základním nastavení čistého Androidu 6 nenajdete předvolbu pro zobrazení zbývající kapacity akumulátoru smartphonu v procentech, ale musíte se spokojit se zobrazením úrovně v ikonce baterie v pravém horním rohu obrazovky. Stačí ale jednoduchý trik, a můžete si nejen zobrazit zbývající energii akumulátoru v procentech, ale také upravit nastavení notifikačního řádku a nabídky rychlých nastavení, stahované gestem od horní hrany displeje.
Začněte tím, že gestem dvěma prsty od horní hrany obrazovky stáhnete panel s tlačítky rychlých nastavení. Pak přidržte prst na tlačítku s ozubeným kolem, abyste aktivovali nabídku »Nástroj na ladění uživatelského rozhraní«, kterou najdete na úplném konci menu »Nastavení«. Kromě aktivace zobrazení zbývající kapacity akumulátoru v procentech zde pak najdete i možnost úpravy tlačítek rychlého nastavení a zobrazení ikon ve stavovém řádku.
27 Android Přístup k souborům v zařízení
Jakkoli je užitečné instalovat si do smartphonu či tabletu s Androidem nějakou aplikaci pro práci se soubory v úložišti mobilního zařízení, jako je například šikovný ES File Explorer, není to úplně nezbytné. Čistý Android nemá předinstalovanou žádnou aplikaci pro přístup k souborům v úložišti, a pokud ji nepřidal ani výrobce vašeho konkrétního zařízení, můžete postupovat následovně: Otevřete nabídku »Nastavení - Úložiště a USB« a poté na seznamu zobrazujícím, kolik dat jakého typu obsahuje vaše zařízení, sjeďte až úplně dolů k položce »Prozkoumat«. Klepněte na ni a dostanete se k souborům v úložišti, které můžete například kopírovat, přesouvat, sdílet či mazat.
28 Android/iOS Označení zpráv ve WhatsApp
V komunikátoru WhatsApp si můžete libovolné zprávy z jakékoli konverzace označit hvězdičkou, abyste se k nim kdykoli později snadno dostali přímo ze seznamu kontaktů. Ve výpisu konverzace v aplikaci WhatsApp přidržte prst na zvolené zprávě, až se v horní části okna aplikace objeví tlačítka pro odpověď, přeposlání nebo smazání vybrané zprávy. Zhruba uprostřed najdete i tlačítko s hvězdičkou, kterým vybranou zprávu označíte. Ke všem takto označeným zprávám se pak dostanete ze seznamu kontaktů, kde klepnete na tlačítko se třemi tečkami v pravém horním rohu a z otevřené nabídky zvolíte funkci »Zprávy s hvězdičkou«. Označení zprávy zrušíte tak, že na ní opět podržíte prst a pak klepnete na tlačítko s přeškrtnutou hvězdičkou.
29 Android/iOS Omezení datových přenosů ve WhatsApp
Oblíbený komunikátor WhatsApp samozřejmě využívá připojení k internetu, takže když nemáte svůj smartphone připojený ke své domácí či jiné Wi-Fi síti, čerpá aplikace datový limit vašeho mobilního internetového připojení. V případě textových zpráv vás to nemusí nijak zvlášť trápit, ale datově mnohem náročnější jsou fotografie, videa nebo zvukové nahrávky, které lze přes WhatsApp rovněž přenášet. Abyste omezili objem datových přenosů aplikace WhatsApp ve vašem smartphonu, otevřete hlavní nabídku skrytou pod tlačítkem se třemi tečkami v pravém horním rohu a zvolte »Nastavení - Spotřeba dat«. Dostanete se k nastavení datových přenosů, kde například pod nabídkou »Využití sítě« zjistíte, jaké objemy dat vlastně WhatsApp přenáší. Důležitější je ale nabídka »Uložit média automaticky - Při připojení přes mobilní data«, po jejímž otevření se můžete rozhodnout, jaké typy dat bude WhatsApp automaticky přenášet přes mobilní internet. Ve výchozím nastavení jsou zvoleny pouze fotografie, ale i tuto předvolbu můžete v rámci maximální úspory datového limitu zrušit. A naopak, pokud máte tarif s dostatečnou kapacitou mobilních dat, můžete si aktivovat automatické stahování videí, zvukových nahrávek i zasílaných souborů.
Foto popis| 24 Nedostupný Obchod Play Obchod Play je klíčový nástroj při používání smartphonu s Androidem. Občas ale není dostupný.
Foto popis| 24 Promazání dat Jedním z kroků opravy přístupu do Obchodu Play je i vymazání mezipaměti nebo všech dat aplikace.
Foto popis| 25 Konec obtěžování V Androidu můžete zablokovat čísla, ze kterých přichází obtěžující hovory.
Foto popis| 26 Indikátor nabití Pro zobrazení zbývající kapacity akumulátoru v procentech je v Androidu 6 nutné aktivovat dodatečná nastavení.
Foto popis| 27 Schovaný Průzkumník K souborům v zařízení s Androidem se dostanete i bez instalace souborového manažeru.
Foto popis| 28 Označené zprávy Důležité zprávy ve WhatsApp si označte hvězdičkou, abyste je mohli rychle vyhledat.
Foto popis| 29 Šetření dat Vhodným nastavením můžete omezit spotřebu mobilních dat komunikátorem WhatsApp.