Přejít k hlavnímu obsahu

Testy a technika: mobiliní aplikace

Krátké testy zajímavých mobilních aplikací, které se za uplynulý měsíc dostaly do redakce Chipu.

Vylepšená selfies 

Microsoft Selfie

Další z mobilních aplikací od Microsoftu, dostupných pro smartphony s Androidem a iOS (ale nikoli už pro Windows 10 Mobile), je Microsoft Selfie. Jak název napovídá, jde o aplikaci na vylepšení selfie snímků, resp. portrétních fotografií obecně. Jelikož aplikací s podobnou funkcí existuje celá řada, vsadil Microsoft na specialitu v podobě nasazení umělé inteligence, která pomáhá s automatickým vylepšováním fotografií na základě odhadu věku fotografované osoby. Microsoft Selfie pak například vyhladí i vrásky a celkově upraví barvu pleti portrétované osoby. Dále můžete aplikovat některý z připravených filtrů a pak sdílet snímky v sociálních sítích.

Digitalizace fotografií 

Fotoskener

Nová aplikace od Googlu slouží k digitalizaci klasických, papírových fotografií pomocí fotoaparátu vašeho smartphonu. Aplikace vás jednoduše provede procesem vyfotografování papírové fotografie, který se skládá z pořízení celkového snímku a následně i záběrů všech čtyř rohů fotografie. Aby byl výsledek digitalizace co nejlepší, zobrazuje aplikace na displeji smartphonu body, na které je třeba v záběru najet. Následně už stačí jen počkat, až aplikace získané záběry zpracuje a vytvoří optimalizovanou digitální kopii. Snímky lze poté ještě oříznout a pak uložit do smartphonu a synchronizovat s cloudovým úložištěm.

Dokonalé portréty 

Adobe Photoshop Fix

Podobně jako Microsoft Selfies i aplikace Adobe Photoshop Fix se věnuje úpravám portrétních fotografií a selfíček. Jak jsme u grafických nástrojů z dílny Adobe zvyklí, i aplikace Adobe Photoshop Fix obsahuje celou řadu detailně nastavitelných nástrojů na úpravu fotografií, společně s funkcí automatické optimalizace snímku jediným tlačítkem. K dispozici je navíc i celá řada efektů a filtrů na vylepšení portrétních fotografií. Při instalaci aplikace Adobe Photoshop Fix na tablet iPad Pro lze pro detailní úpravy snímků použít i stylus Apple Pencil. Aplikace Adobe Photoshop Fix vyžaduje registraci účtu Adobe ID, používat ji ale můžete zdarma.

Hudební přehrávač 

BlackPlayer

Ve své bezplatně použitelné verzi nabídne hudební přehrávač BlackPlayer přehledné zobrazení hudební sbírky v paměti mobilního zařízení, běžné funkce pro přehrávání, tvorbu seznamů skladeb k přehrávání nebo vyhledávání a třídění skladeb podle jejich ID3 tagů. Zvuk přehrávaných skladeb je možné vylepšit pomocí 5pásmového ekvalizéru s uživatelským nastavením i řadou připravených předvoleb nebo funkcemi pro zvýraznění basů a virtualizaci efektu prostorového zvuku. Ještě mnohem více funkcí a nastavení ale získáte po pořízení placené verze aplikace BlackPlayer EX za přijatelných 25 korun.

Stahování torrentů 

LibreTorrent

Také ve smartphonech a tabletech s Androidem můžete stahovat data z internetu prostřednictvím torrentů - tedy velmi rychle a efektivně. Stačí si jen instalovat příslušnou stahovací aplikaci, například bezplatně dostupný LibreTorrent. Aplikace si převezme odkazy na torrenty z internetového prohlížeče a můžete si v ní vytvořit i celý seznam odkazů, které budou postupně nebo paralelně stahovány z internetu. V aplikaci LibreTorrent pak můžete sledovat aktuální rychlost stahování a odesílání dat nebo statistiku stažených částí souborů. Podrobně lze nastavovat upozornění a akce při dokončení stahování souborů. Dejte si pozor při mobilním připojení - stahováním torrentů byste velmi rychle vyčerpali svůj datový limit.

Přehled o kultuře 

GoOut

Původem česká aplikace GoOut je kulturním průvodcem, který vás bude informovat o plánovaných kulturních akcích (koncertech, výstavách, konferencích, festivalech či divadelních představeních) v největších českých a rovněž i polských městech. Kromě základního popisu společně s místem a termínem konání kulturní akce se v aplikaci dozvíte například i cenu vstupenek a v některých případech si je můžete rovnou zakoupit. Sami si můžete uložit odkazy na své oblíbené akce, abyste k nim měli vždy nejrychlejší přístup. Databáze kulturních akce je celkem bohatá a snad se bude i do budoucna dále rozšiřovat.

Nahrávání hovorů 

Boldbeast

Operační systém Android není ve své základní výbavě připraven na nahrávání telefonních hovorů, proto musíte tento úkol řešit samostatnou aplikací. Jednou z aplikací pro nahrávání hovorů je i Boldbeast. Tato aplikace si po instalaci vyžádá příslušná oprávnění pro přístup k hovorům, ale ani jejich přidělení nemusí automaticky znamenat úspěch. Pokud nebude probíhající hovor zaznamenán, je třeba v nastavení aplikace Boldbeast vybrat jiný ze 14 dostupných módů, dokud nebude záznam správně uložen. Nahrávání může probíhat automaticky u každého hovoru, nebo jej lze ovládat manuálně prostřednictvím plovoucího tlačítka. Záznamy lze automaticky nahrávat do cloudového úložiště.

Krátce 

eBay

Aplikace pro nákup z obřího internetového tržiště získala aktualizaci, která dělí nabízené produkty do 32 kategorií. (Android, iOS, Windows 10; zdarma)

321 Media Player

Multimediální přehrávač, vycházející z oblíbené aplikace VLC, dále rozšiřuje podporu nejrůznějších formátů souborů s videem a hudbou. Nechybí samozřejmě ani podpora přehrávání titulků a zajímavostí je například i možnost přepnutí do tmavého vzhledu. (Android; zdarma)

Gmail

Nejnovější aktualizace poštovního klienta Gmail se týká především verze pro smartphony a tablety s iOS. Přibylo zpožděné odeslání, díky kterému lze odeslaný e-mail ještě zastavit, nebo rychlejší vyhledávání a ovládání gesty. (Android, iOS; zdarma)

Adobe Photoshop Lightroom

Aplikace pro zpracování fotografií v nové verzi výrazně rozšiřuje podporu formátu RAW, včetně možnosti propojit fotoaparát s mobilním zařízením a přenést RAW data ke zpracování do paměti smartphonu či tabletu. Pak je možné upravené snímky synchronizovat s dalšími zařízeními. (Android, iOS; zdarma)

WhatsApp

Komunikátor WhatsApp rozšířil svoje funkce o podporu videohovorů. Současně s hovorem lze využít i textový chat a nechybí ani možnost přepínat mezi přední a zadní kamerou smartphonu. (Android, iOS, Windows 10; zdarma)

Mapy.cz

Pro smartphony s Androidem a iOS je již k dispozici nová verze aplikace Mapy.cz s funkcí Stopař, která umí zaznamenávat absolvovanou trasu. Trasy se v aplikaci ukládají podobně jako naplánované nebo oblíbené trasy. (Android, iOS, Windows 10; zdarma)

Fingerprint Gestures

Aplikace Fingerprint Gestures funguje pouze ve smartphonech s Androidem 6 a novějším, které jsou zároveň opatřeny snímačem otisků prstů. Pak si můžete v aplikaci nastavit gesta na snímači a přiřadit jim různé úlohy (spouštění aplikací, ovládání přehrávání hudby atd.). (Android; zdarma)

Virtuální realita v mobilu 

Pro brýle pro virtuální realitu, ať už papírové Cardboard od Googlu, nebo mnoho různých plastových alternativ, existuje v Obchodě Play stále více různých aplikací. Představíme vám ty nejlepší z nich.

Cardboard

Základní aplikace

Bez aplikace Cardboard se při použití brýlí pro virtuální realitu neobejdete.
Tato aplikace z dílny Googlu totiž slouží v první řadě ke spárování brýlí a smartphonu, a to nejen skládacích papírových Cardboard brýlí od Googlu, ale i kteréhokoli jiného headsetu od různých dalších výrobců. Ke spárování přitom slouží QR kód vytištěný na brýlích, nic není nutné nastavovat manuálně. V aplikaci Cardboard pak lze získat další aplikace s funkcí virtuální reality a také například přehrávat speciální videa, určená pro brýle pro virtuální realitu. Další aplikace si sice můžete stahovat i bez předchozí instalace aplikace Cardboard, přesto vám ale její použití doporučujeme.

Cardboard Camera

360° fotografie

Také další důležitá aplikace ze světa virtuální reality pochází přímo od Googlu. Aplikace Cardboard Camera, dostupná pro smartphony s Androidem a iOS, vás provede snímáním vlastních 360stupňových fotografií, vhodných pro následné prohlížení pomocí brýlí pro virtuální realitu. Stačí jen následovat instrukce zobrazované na displeji, podle kterých budete vědět, jakým směrem a jakou rychlostí otáčet při fotografování smartphonem, aby mohla aplikace následně vygenerovat prostorový obraz, ve kterém se, po nasazení virtuálního headsetu, budete moci rozhlížet všemi směry. Samotné pořizování snímků probíhá automaticky.

Google Street View

Virtuální procházka

Aplikaci Google Street View můžete samozřejmě používat bez ohledu na to, zda nějaké brýle pro virtuální realitu vlastníte. Pokud ale máte brýle Cardboard nebo některou z jejich alternativ, získají virtuální procházky v ulicích měst celého světa zcela nový rozměr (doslova). S brýlemi pro virtuální realitu se můžete v Google Street View rozhlížet do všech stran a znovu tak navštívit známá místa, nebo naopak pečlivě prozkoumat cíl plánované cesty, ještě než opustíte pohodlí svého bytu. Výhodou je i možnost prohlížet si obsah publikovaný ostatními uživateli, nebo naopak přidávat vlastní 360stupňové snímky.

AAA VR Cinema

Přehrávač 360° videí

Videopřehrávač AAA VR Cinema je určen k přehrávání 360stupňových videí, uložených v paměti vašeho smartphonu, vloženého do brýlí Cardboard či jiného virtuálního headsetu. Přehrávač podporuje všechny současné typy 360stupňových a 3D videí a umožňuje detailní nastavení obrazu i pohybu ve virtuálním prostředí videa. Autoři aplikace řešili i problém s ovládáním přehrávání videí ve chvíli, kdy máte smartphone vsazený ve virtuálních brýlích. Podpora myši, připojené přes Bluetooth, je však v současné verzi deaktivována, jelikož je třeba vyřešit problémy s výkonem aplikace. Vyplatí se proto sledovat změny v aktualizacích aplikace.

Fulldive VR

Vyhledávač obsahu

Autoři aplikace Fulldive VR ji popisují jako navigační platformu ve virtuální realitě, což je celkem přesný popis funkcí tohoto programu pro virtuální headsety. Fulldive VR vyhledává aplikace, videa, 360stupňové fotografie a další obsah vhodný pro brýle Cardboard i různé jejich alternativy. Zajímavý obsah můžete přímo z aplikace sdílet se svými přáteli a nechybí ani možnost procházet a zkoušet stovky her využívajících virtuální realitu. Vývojáři aplikace Fulldive VR chystají i další zajímavé funkce, jako například podporu streamování videí z Netflixu a Hulu nebo třeba možnost zobrazit obsah pracovní plochy počítače ve virtuálních brýlích.

Titans of Space

Putování v kosmu

Jednou z nejpopulárnějších aplikací pro Cardboard a další brýle pro virtuální realitu je i Titans of Space. Aplikace obsahuje prostorový model sluneční soustavy, ve kterém se můžete díky virtuálnímu headsetu volně pohybovat, porovnávat velikosti a oběžné dráhy planet i dalších vesmírných těles a zjistit celou řadu zajímavých informací. Aplikace Titans of Space může primárně sloužit k účelům výuky, ale zajímavá bude pro každého majitele brýlí pro virtuální realitu, který se zajímá o vesmír. Základní verze aplikace Titans of Space je použitelná bezplatně, kolem 70 korun si ale musíte připlatit, chcete-li mít k dispozici namluvený komentář (anglicky).

VR Store

Přehled aplikací

Aplikace VR Store představuje způsob, jak se snadno a rychle dostat k dalším aplikacím a hrám určeným pro Cardboard a další brýle pro virtuální realitu. Dostupné aplikace jsou přehledně tříděny do kategorií, takže si můžete pohodlně vybírat například z celkově nejoblíbenějších aplikací, 360stupňových fotografií a videí, vzdělávacích aplikací a samozřejmě i her. U žádné z aplikací nechybí hodnocení uživatelů a celkový počet stažení. Po výběru aplikace k instalaci vás VR Store přesměruje do Obchodu Play, kde běžným způsobem dokončíte instalaci. Nabídka aplikací s prvky virtuální reality se aktualizuje každý den a v současné době jich je k dispozici necelá tisícovka.

Expeditions

Pohodlné expedice

Aplikaci Expeditions připravil Google především pro výuku na školách s využitím smartphonu a levných papírových brýlí Cardboard. Zajímavá je ale pro každého, kdo má doma jakýkoli headset pro virtuální realitu a chce vyrazit na některou z více než dvou stovek expedic za divokými zvířaty, pod hladinu oceánu, do pouště a na další zajímavá místa naší planety. Aplikace Expeditions obsahuje nejen 360stupňové snímky, ale je zároveň jakýmsi průvodcem, který vás upozorní na zajímavá místa v záběru. Expeditions má rovněž režim pro učitele, kteří chtějí tuto lákavou aplikaci zapojit do své výuky.

Google Arts & Culture

Výlety za kulturou

Výčet aplikací s prvky virtuální reality zakončíme aplikací Google Arts & Culture, která představuje mobilní multimediální encyklopedii historie, umění a kultury.

Vzdělávací účel aplikace Google Arts & Culture podporují nejen fotografie, videa a texty, ale také 360stupňové fotografie pamětihodností, turistických zajímavostí i uměleckých děl, které si užijete nejvíc právě s nasazenými brýlemi pro virtuální realitu. Obsah aplikace Google Arts & Culture je připravován ve spolupráci s muzei a památkáři po celém světě a připraví vás nejen na hodinu dějepisu, ale i na návštěvu světových metropolí. Aplikace je plně použitelná i bez brýlí.

Příbuzná témata: