2,5“ externí disky jsou díky vzrůstající kapacitě a klesajícím cenám za gigabajt stále oblíbenějším externím ukládacím médiem. V současnosti dosahují kapacity až 4 TB a přenosových rychlostí přes 100 MB/s.
Díky velké kapacitě a malým rozměrům si 2,5“ externí magnetické disky pořizují pro zálohu dat nejen majitelé notebooků, ale staly se oblíbeným úložištěm i pro uživatele stolních počítačů. Mají řadu výhod: jsou cenově dostupné, malé a tiché, nepotřebují externí napájecí zdroj a přitom nabízejí dostatečnou kapacitu pro uložení rozsáhlé filmové sbírky nebo archivu fotografií. V tom ale také spočívá jejich největší slabina. Ačkoliv totiž nabízejí stejné služby jako větší, 3,5“ externí disky, menší rozměry krabičky, do které jsou uloženy, mají negativní vliv na životnost. Nejde jen o to, že pasivně chlazený 2,5“ box vytváří vyšší teplotu, která snižuje životnost elektroniky disku, ale hlavně o to, že kompaktní rozměry si přímo říkají o časté přenášení. To samozřejmě zvyšuje možnost mechanického poškození, ale ani v případě opatrného a vlídného zacházení to neochrání disk a data na něm uložená od dalších negativních vlivů okolí, jako jsou teplotní výkyvy, případně vysoká vlhkost vzduchu.
V naší laboratoři se často setkáváme s uživateli, kteří přišli o kompletní archiv fotografií, protože jej měli uložený pouze na externím 2,5“ disku. Pokud se jedná pouze o poškozenou elektroniku externího boxu, není problém interní disk vyjmout a stáhnout z něj data přes SATA kabel přímo do desktopu. Příčinou poruchy externího disku ale bohužel většinou bývá poškození samotného disku, a v takovém případě je záchrana uložených dat buď nemožná, nebo opravdu drahá, protože ji musí provádět specializovaný servis. Pokud tedy zvažujete nákup externího 2,5“ disku, důrazně vás varujeme, abyste jej nepoužívali jako jediný prostředek pro zálohu nenahraditelných dat. Chcete-li přesto 2,5“ externí disk využívat jako záložní médium, nechte si data uložená i někde jinde, pevným diskem stolního počítače počínaje a cloudovým úložištěm konče.
Výsledky testu
V testovací laboratoři se za poslední dobu sešlo několik desítek 2,5“ externích disků s kapacitou od 500 GB do 4 TB. V nejbližší době bychom k otestování měli dostat první kousky s 5GB kapacitou, ty ale zatím nejsou v prodeji. Z testovaných kusů jsme vybrali přes 50 nejlepších a podrobili jsme je testu rychlosti. Nejrychlejší testovaný externí disk a vítěz tohoto testu, 1TB model Buffalo Ministation DDR, se trochu vymyká běžným diskům. Vysokých přenosových rychlostí totiž dosahuje díky velké, 1GB vyrovnávací paměti typu DDR, která významně urychluje rychlost čtení i zápisu. Při přenosu menších datových objemů disk přesahuje rychlost 300 MB/s, při dlouhodobějším vytížení, jakým disky prochází při našich testech, jsme naměřili průměrné přenosové rychlosti na úrovni 143,8 MB/s při čtení a 115,9 MB/s při zápisu. Při kopírování několika desítek fotografií ale disk pracuje dvakrát až třikrát rychleji. Díky velké a rychlé vyrovnávací paměti disk pracuje s velmi svižnou dobou odezvy na úrovni 3,9 ms. Jedinou vadou na kráse je o něco vyšší cena okolo 4 500 Kč.
Klasické 2,5“ externí disky dosahují přenosových rychlostí od 80 do 110 MB/s. Tuto rychlost lehce převyšuje výsledkově druhý disk tohoto testu, 1TB model Freecom Tough Drive. Jedná se o poměrně exotický disk, prodává jej jen pár obchodů, ale majitelům nabídne kromě vysoké rychlosti i odolný obal, který pomáhá ochránit disk v případě pádu nebo polití kapalinou. Disk samozřejmě není určen k drsnému zacházení, ale zvýšená odolnost si v našem hodnocení vysloužila pár bodů navíc.
Nejvýhodnější nabídky
Další disky v první desítce nejlepších zařízení dosahují vesměs přenosových rychlostí od 100 do 110 MB/s a najdeme mezi nimi už i modely s vyšší než 1TB kapacitou. Výborný poměr mezi cenou, výkonem a kapacitou nabízí Seagate
Backup Plus Portable 4TB, Verbatim Store 'n' Go 2TB, Toshiba Canvio Connect II 3TB a Seagate Backup Plus Slim 2TB. Momentálně nejvýhodnější je 3TB disk Toshiba Canvio Basics, který s cenou okolo 3 500 Kč dosahuje poměru 1,17 Kč za jeden uložený GB. Přitom v testu vykázal velmi slušné přenosové rychlosti 102-104 MB/s. Absolutně nejlepší poměr ceny za 1 GB však z testovaných disků nabízí Seagate Backup Plus Portable 4TB, který lze sehnat už za 4 600 Kč a přitom dosahuje vynikajících rychlostí 100 MB/s při čtení a 104 MB/s při zápisu. autor@chip.cz
***
Výsledky testu
Vítězem testu se díky nejvyšším přenosovým rychlostem stal poměrně nevšední disk Buffalo MiniStation DDR 1TB. Nabízí sice kapacitu pouhého 1 TB, ale díky 1GB vyrovnávací paměti typu DDR dosahuje při krátkodobých přenosech rychlostí přes 300 MB/s Při přenosu větších datových objemů ale jeho průměrná přenosová rychlost klesá na cca 150 MB/s. I tak je ale s přehledem nejrychlejším HDD v testu.
Cenový tip si díky nejlepšímu poměru mezi cenou a kapacitou odnáší Seagate Backup Plus Portable 4TB, který je navíc i jedním z nejrychlejších testovaných disků.
Foto popis| Ochrana navíc se hodí, ale v případě externích 2,5“ HDD disků na ní raději příliš nespoléhejte. Poškozený disk vám možná vymění, ale data nezachrání.