Akce čisté snímky: Senzor je základem digitálního fotoaparátu a občas potřebuje vyčistit. Způsob čištění závisí na množství nečistot.
Prach se do fotoaparátu může dostat pokaždé, když u něj měníte objektiv. Tyto prachové částice usazené na optickém senzoru se pak projevují v podobě ošklivých skvrn na vašich fotografiích. Abyste zabránili vzniku takovýchto poškozených snímků, měli byste pravidelně čistit optický snímač svého digitálního fotoaparátu - nejlépe jakmile se na vašich fotografiích objeví nevysvětlitelné skvrny. Nejlepším způsobem, jak otestovat digitální fotoaparát a stav jeho obrazového snímače, je vyfotografovat s ním světlou plochu, například jasnou oblohu nebo bílou zeď. Nezbytnou výbavu je možné získat ve specializovaných prodejnách s fotoaparáty nebo v internetových obchodech.
Jak pracuje obrazový snímač?
Senzor je elektronická součástka, která se skládá z milionů fotodiod citlivých na světlo. Čím je fotodiod na senzoru více, tím vyšší je rozlišení fotoaparátu. Světlo dopadá na tyto světlocitlivé buňky a uvolňuje tak elektrony, které senzor předává jako slabší nebo silnější signál v závislosti na množství světla. Vzhledem k tomu, že tímto principem by vznikl pouze monochromatický obraz, jsou nad buňkami umístěny filtry - červený, zelený a modrý. Díky filtru pak fotodiody registrují pouze hodnoty jasu jednotlivých barev. Procesor poté informace zpracuje a spočítá jednotlivé barevné obrazové body. Barevný filtr, který pokrývá optický snímač téměř každého digitálního fotoaparátu, byl navržen podobně jako šachovnice. Jde o tzv. Bayerovu masku nebo také Bayerův filtr. Většinou se skládá z 50 procent ze zelené barvy, 25 procent pak připadá na červenou a modrou. Důvodem je to, že lidské oko je zvláště citlivé na zelené světelné spektrum.
Jak postupovat
1 Automatické odstranění
Jestliže se na vašich fotografiích začnou objevovat skvrny, měli byste se nejdřív pokusit odstranit ze senzoru prachové částice pomocí mechanismu automatického čištění snímače. Funkce čištění obrazového snímače využívá k odstranění prachu vibrace snímače a najdete ji v nabídce fotoaparátu. Obrazový snímač lze většinou kdykoli vyčistit použitím funkce »Nyní čistit«, nebo může čištění probíhat automaticky při zapínání či vypínání fotoaparátu.
2 Čištění vnitřku fotoaparátu
Nepodařilo se tímto způsobem senzor očistit? Pak budete muset sundat z fotoaparátu objektiv a vyčistit vnitřní prostory včetně zrcátka (pokud jde o zrcadlovku) pomocí malého gumového balonku. Nezapomeňte vyčistit také objektiv.
3 Sklopení zrcadla pro čištění
Další na řadě je snímač. Ujistěte se, že je baterie nabitá, a sklopte zrcátko fotoaparátu. Lze to provést buď manuálně (ověřte v návodu k fotoaparátu), nebo prostřednictvím nabídky po zapnutí fotoaparátu. Například »Nastavení - Ruční čištění«.
4 Odfoukněte prach
Pokud fotoaparát správně naklopíte na světlo, uvidíte nečistoty na optickém senzoru pouhým okem. Následně použijte balonek pro odfouknutí nečistot, aniž byste se ho museli dotknout.
5 Zkontrolujte výsledek
Zda je senzor už skutečně čistý, to zkontrolujete tak, že vyfotografujete s malou clonou zkušební snímek bílého papíru. Budou-li na snímku stále viditelné skvrny nebo na senzoru nečistoty, budete si muset pořídit čisticí sadu.
6 Mokré čištění snímače
Postupujte podle pokynů k vaší čisticí sadě. Navlhčete malý kartáček a velmi lehce setřete ze senzoru nečistoty. Nepoužívejte větší tlak.
Foto popis| Od světla k fotografii Některé části procesu, při kterém vzniká digitální fotografie, jsou analogové. Obrázek ukazuje, co děje uvnitř fotoaparátu při pořízení fotografie.
Foto popis| Digitální zrcadlovka má alespoň jeden obrazový procesor, který interpretuje, filtruje a komprimuje data.
Foto popis| A/D převodník převádí analogový elektrický signál na digitální signál, který může dále zpracovat procesor.
Foto popis| Světlo dopadá na fotodiody obrazového snímače. Tak se uvolňují elektrony, které generují signál.