V příštím roce můžeme opět očekávat řadu technologických novinek, včetně terabajtových SSD disků, nových magnetických pamětí, gigabitového LTE, nástupce Androidu, chytrých reproduktorů a mnoha dalších zařízení.
RING VOLNÝ PRO DUEL PROCESORŮ
AMD, nebo Intel? Boj o srdce osobních počítačů bude nejspíše opět zajímavý: s procesorem Zen začne AMD po dlouhých letech strávených na okraji zájmu znovu skutečně konkurovat Intelu. Výkonnější budou i mobilní procesory a grafické čipy.
Artemis pro chytré telefony
Pro rok 2017 vyvinula společnost ARM nový procesor Artemis. Vyrábět se bude pomocí 10nanometrové technologie a výrobce slibuje, že smartphonům zajistí asi o 30 procent delší výdrž a přitom mnohem vyšší výpočetní výkon. Očekává se, že bude využit i ve smartphonu iPhone 7s.
Intel Kaby Lake s frekvencí 4,5 GHz
Některé notebooky, jako například Dell Inspiron 13z nebo Acer Aspire F15, S13 a další, už jsou založené na procesoru Intel Core nové generace s kódovým jménem Kaby Lake. V roce 2017 chystá Intel i desktopové verze těchto procesorů s vysokou pracovní frekvencí až 4,5 GHz. To umožní optimalizovaný výrobní proces 14nanometrových tranzistorů.
Zenový mistr od AMD
S novým procesorem Zen vyhlásilo AMD válku Intelu. Už patrně od jarní sezony si budou moct milovníci výkonných počítačů opět vybrat mezi dvěma výkonnostně rovnocennými značkami procesorů. Co se týká architektury, čtyři procesorová jádra spojená vyrovnávací pamětí třetí úrovně tvoří jeden modul nazvaný CCX (CPU Complex). K němu se mohou připojit další procesorové moduly. Navíc každé jádro bude podporovat hyperthreading, což byla až doposud specialita společnosti Intel.
Herní zážitek je stále blíže realitě
Firma AMD zatím nezveřejnila příliš podrobností o své GPU nové generace označené jako Vega. Nicméně interní plán, který unikl na veřejnost, ukazuje, že mnohé výkonnostní parametry budou mnohem vyšší než u aktuálního grafického čipu z generace Polaris (viz vpravo), a to vše při pouze mírném nárůstu spotřeby energie.
> Ve druhé polovině roku 2017 by měla korunu lídra grafických procesorů převzít dvoujádrová grafická karta Vega 10 Dual. Se svým výkonem 23 TFLOPS by totiž měla být schopna provádět zhruba dvakrát více výpočtů než aktuální grafický lídr Nvidia Titan X. Přispěje k tomu i druhá generace paměti s velkou propustností, vyšší kapacitou a rychlým externím připojením ke GPU.
> Technicky bude možné při dostatku finančních prostředků pracovat s virtuální realitou v rozlišení 4K na každém počítači. Rok 2017 se tak stane rokem, kdy se na trhu objeví hry, které budou využívat vysoký dynamický rozsah s větším počtem barev a vyšším kontrastem. To bude vyžadovat enormní množství grafického výkonu.
NOVÉ SSD DISKY JSOU PŘIPRAVENY LÁMAT REKORDY
Flash paměti už jsou nejen rychlejší než magnetické disky, ale od roku 2017 už budou SSD disky schopny také shromáždit větší množství dat. Je tu však také nový typ magnetické paměti, která by mohla být schopna strčit do kapsy i flash paměti.
Gigantický SSD disk s kapacitou 100 TB
Sbohem, magnetické disky: Výrobci pamětí jsou nyní schopni stohovat paměťové flash buňky na sebe, což umožňuje dosahovat vysoké paměťové hustoty. Firma Seagate má brzy začít vyrábět zatím nepojmenovaný 60TB SSD disk ve velikosti 3,5“.
Toshiba cílí dokonce na kapacitu 100 terabajtů.
Terabajtové SSD disky pro smartphony
Když už je řeč o hustotě uložených dat, Samsungu se podařilo umístit terabajtový SSD disk na čtvercovou plochu o velikosti dvou centimetrů. Takovýto disk je ideální pro ultrabooky, smartphony a tablety. Výroba disku byla možná díky nové generaci flash buněk typu V-NAND. Samsungu se tak podařilo umístit na sebe 64 vrstev paměťových buněk.
Turbo SSD s čtecí rychlostí až 10 GB za sekundu
Existuje vůbec nějaký rychlostní limit pro technologii SSD? V roce 2017 bude každopádně nutné počítat s dalšími rychlostními rekordy. SSD disk PM1725a od Samsungu totiž zvládne zpracovat více než milion vstupně-výstupních operací za sekundu. Seagate Nytro XP7200 je zase SSD disk, který čte data rychlostí až 10 GB/s. Stejně jako grafické karty je připojen přes rozraní PCIe s 16 linkami. Čtyři linky přitom předtím představovaly horní mez pro osobní počítače a pro servery byla horní hranice na osmi linkách.
Velké paměťové sjednocení
Flash paměť ještě ani pořádně nestačila roztáhnout křídla, a její nástupce už je na obzoru. Tato technologie v sobě spojuje výhody paměti RAM a pevného disku v jednom paměťovém modulu. Navíc tato paměť zvládne mnohem více zápisových cyklů než klasický SSD disk a je tak rychlá, že může být použita i místo operační paměti. 3D XPoint, jak se tato paměť od Intelu jmenuje, udělala při představení docela velký rozruch, ale zatím je pouze ve fázi testování na serverech Facebooku. První verze 3D XPoint je však pouze desetkrát rychlejší než SSD disk, takže paměť RAM zatím zcela nenahradí.
> Zajímavou paměťovou technologií je i technologie MRAM, tedy magnetorezistivní paměť. Tuto nevolativní paměť, která si udrží svůj obsah, i když není pod napětím, vyvíjí společnost Everspin a označuje ji termínem Spin-Torque, tedy ST-MRAM. Za označením spin-torque se ukrývá metoda změny bitové hodnoty buňky pomocí malého napětí, a to směrem nahoru a dolů. Paměti MRAM 1 by mohly nahradit paměti DRAM v serverech, protože dosahují téměř stejných rychlostí. Nicméně problémem je stále jejich nízká kapacita 256 Mb. V příštím roce by se ale mohla čtyřnásobně zvýšit.
> Od roku 2018 plánuje Fujistu použít paměti typu NRAM 2 firmy Nantero ve smartphonech. Tato nevolativní paměť je vyrobena z uhlíkových nanotrubiček. Paměť dosahuje řádově větších rychlostí zápisu a řádově větších počtů přepisu buněk než NAND flash. Potenciál této paměti je vyšší než u MRAM.
RYCHLEJŠÍ SURFOVÁNÍ VE VŠECH SÍTÍCH
Mobilní operátoři rozšiřují pokrytí signálem 4G a LTE-Advanced, takže uživatelé vybavení vhodným smartphonem budou mít rychlejší přístup k internetu. Rozšíří se i počet vlaků s Wi-Fi signálem.
Rychlejší LTE
Mobilní operátoři rozšiřují pokrytí signálem LTE, a v některých oblastech nasazují dokonce technologii LTE-Advanced (LTE-A), označovanou jako 4,5G. U stávající sítě LTE bylo zlepšeno pokrytí uvnitř budov a byla zvýšena kapacita. Například T-Mobile postavil v Praze 82 vysílačů s LTE-Advanced (LTE-A) a rozšířil tak pokrytí hlavního města touto technologií. Do konce roku by jich na území ČR mělo být až 1 000. Technologie LTE-A je založena na spojení dvou pásem (funkce Carrier aggregation). U nových vysílačů v Praze jde o pásma 800 MHz (o šířce 10 MHz) a 1 800 MHz (o šířce 15 MHz), která po spojení nabízejí maximální rychlosti 187,5 Mb/s pro stahování a 37,5 Mb/s pro odesílání.
Upgrade pro kabelové sítě
Za kryptickou zkratkou DOCSIS 3.1 se skrývá projekt, který umožní masivní zrychlení internetu přes sítě kabelové televize. Firma Comcast, která sídlí ve Philadelphii, už úspěšně otestovala kabelový modem DOCSIS 3.1, díky kterému lze rychlosti 1 000 Mb/s dosáhnout se stávající infrastrukturou kabelových rozvodů. Poskytovatelé budou muset rozšířit své sítě a jejich zákazníci budou potřebovat nový modem, jako je například Arris SURFboard SB8200. U nás se zatím používá standard DOCSIS 3.0 s přenosovou rychlostí až 300 Mb/s. Zvýšení na 1 000 Mb/s sníží potřebu nasazení optických sítí.
Internet zdarma ve vlacích
Připojení k internetu prostřednictvím palubní Wi-Fi sítě se rozšíří během prvního pololetí příštího roku na desítky dalších spojů a na další vlakové linky.
České dráhy vyhlásily veřejnou zakázku na dodávku a implementaci technologie pro poskytování přístupu k veřejné internetové síti pro cestující do dalších 89 vozů dálkových vlaků. Služba se tak rozšíří do desítek dalších spojů na linkách z Prahy do Českých Budějovic, do Klatov a Železné Rudy, do Hradce Králové a Trutnova nebo z Prahy do Luhačovic. V současnosti je internet dostupný prostřednictvím palubní sítě Wi-Fi už ve více než 550 vlacích národního dopravce. Bezplatné Wi-Fi připojení k internetu je totiž v současnosti nejčastěji požadovaná doplňková služba zákazníků.
Google atakuje Apple a Microsoft
Nové smartphony Pixel od Googlu 1 (navazují na úspěšnou řadu zařízení Nexus) reprezentují i novou strategii této společnosti. S cenou, kterou Google u smartphonů Pixel nasadil, je jasné, že se silněji orientuje proti společnosti Apple. Menší Nexus totiž stojí cca 20 700 Kč, větší model Pixel XL s 5,5“ displejem dokonce cca 24 500 Kč. Na rozdíl od řady Nexus už nebude v popředí ani operační systém Android. Hlavní pozornost bude totiž Google věnovat novému systému umělé inteligence, který dostal jednoduchý název Asistent. Google plánuje použít tohoto asistenta ve svých produktech a dohnat tak Apple a jeho asistentku Siri, Microsoft a jeho Cortanu nebo Amazon a Alexu.
> Nový operační systém: Google pracuje i na novém operačním systému s kódovým jménem Andromeda. Andromeda má v sobě sloučit možnosti operačního systému Chrome OS a systému Android. Andromeda pak bude primárně určena pro použití v noteboocích, tabletech a zařízeních typu 2v1. Google tak chce zaútočit i na Microsoft a jeho zařízení Surface. Očekává se, že prvním zařízením s OS Andromeda bude konvertibilní notebook Pixel 3, který bude nástupcem Pixelu C 2. Jeho uvedení je plánováno na podzim roku 2017.
Virtuální realita startuje
Google je připraven, Oculus již předělává a Intel se dostává do hry: trh v oblasti virtuální reality by mohl v roce 2017 konečně pořádně zrychlit. Pro návštěvu virtuálního světa budete ale moct alternativně použít i internetový browser.
Rift bez kabelů
Průkopník v oblasti virtuální reality Oculus už představil prototyp headsetu Rift s označením Santa Cruz, který už nemusí být k počítači připojen pomocí kabelu. Část vybavení byla přesunuta na zadní část hlavy uživatele.
Projekt Alloy od Intelu
Základem prototypu VR zařízení od Intelu je jeho 3D kamera RealSense, která dokáže rozpoznat v místnosti fyzické předměty, ale i například ruce uživatele. Intel plánuje, že pro vývojáře uvolní prototypy brýlí i potřebnou softwarovou výbavu v příštím roce.
Google Daydream
Díky své nové platformě Daydream VR chce dát Google sbohem svým levným papírovým brýlím Cardboard Goggles. Vzhledem k tomu, že náhlavní souprava Daydream je vyrobena převážně z textilních materiálů, jsou brýle skutečně velmi lehké. Ponoření do virtuální reality je srovnatelné s tím, co nabízí brýle Samsung Gear VR. Nicméně brýle od Googlu spolupracují pouze s Daydream kompatibilními telefony, jako je například smartphone Pixel.
WebVR: Virtuální realita v prohlížeči
Výhodou virtuální reality založené na internetovém prohlížeči a vhodném headsetu je, že nemusíte pro zobrazení materiálu instalovat žádný software.
Některé společnosti už proto v současné době pracují na vývoji virtuální reality pro prohlížeče. Technologickým základem pro tyto snahy je rozhraní WebVR JavaScript, které bylo vyvinuto týmy z Mozilly a Google Chrome.
> Konfigurace auta ve VR Na své konferenci Connect představila společnost Oculus nástroj React VR, který by měl webovým vývojářům značně usnadnit tvorbu WebVR obsahu. Kromě toho Oculus představil WebVR aplikaci pro společnost Renault. Ta může být použita ke konfiguraci nového vozu zákazníkem prostřednictvím virtuální reality. Oculus také pracuje na speciálním prohlížeči Carmel VR, který může posloužit pro zobrazení WebVR materiálu.
> VR pro Microsoft Edge V budoucnu by se měl vstupní branou do světa virtuální reality stát i prohlížeč Edge. Vývojáři Microsoftu pracují na podpoře WebVR pro zařízení s prohlížečem pro Windows 10. To by v kombinaci s brýlemi Microsoft HoloLens skutečně mohlo změnit způsob surfování.
ŽIVOTNÍ STYL
V roce 2017 budeme ovládat své chytré domácnosti a domy pomocí hlasových příkazů, drony nám dovezou objednané zboží a na dovolenou nás zaveze autonomní elektromobil Tesla - tedy pokud vše půjde podle plánu.
Tesla Model 3
Pokud se firmě Tesla podaří ve své továrně Gigafactory vyrábět baterie v souladu s plánem, mohly by se první dlouho dopředu objednané vozy Tesla Model 3 k zákazníkům dostat na konci roku 2017. Tyto sedany střední třídy se ve Státech prodávají za cenu od 35 000 dolarů (v ceně není započítána rychlonabíjecí stanice). Cena v eurech zatím nebyla stanovena.
Chytrý domov od Googlu a Amazonu
Amazon i Google nabízejí chytré reproduktory Echo a Home a chtějí tak proniknout do byznysu kolem chytré domácnosti. Obě zařízení se ovládají pomocí hlasu (česky ale neumí) a uživatel odpovědi získá z AI systému těchto společností.
> Echo (na obrázku na straně 8) využívá systém Alexa AI od Amazonu a poskytuje informace, předčítá audioknihy a přehrává hudbu ze služeb Prime a Spotify. Dokáže také ovládat připojená zařízení, jako jsou lampičky, vypínače a termostaty, a také další zařízení vyráběná společnostmi Phillips (Hue) a Innogy.
> Home (obrázek dole) je konkurenční produkt vyráběný společností Google, jehož vlastnosti jsou téměř totožné. Rozdíl spočívá v tom, že Google má svůj vlastní AI systém s umělou inteligencí nazvanou jednoduše Asistent a konektivita je zaměřena na produkty Googlu, tedy například na přehrávání hudby přes Chromecast a služby PlayMusic.
Dodávky dronem
Google a Amazon už v současné době testují dodávky objednaného zboží pomocí dronů, a to v USA a Anglii. Tam už také získaly povolení od příslušných orgánů v oblasti letectví. Komerční provoz by měl být zahájen právě v roce 2017. U nás dodávku pomocí dronů nedávno testoval e-shop Mall.
AMD-GPU Polaris 10 Vega 10 Vega 10 Dual Vega 20
Rok 2016 2017 2017 2018
Výrobní proces 14 nm FinFET 14 nm FinFET 14 nm FinFET 7 nm FinFET
Streamovací procesory 2 304 4 096 8 192 4 096
Pracovní frekvence 1 266 MHz 1 465 MHz 1 100 MHz 1 465 MHz
Výpočetní výkon 5,8 TFLOPS 12 TFLOPS 23 TFLOPS 12 TFLOPS
TDP 150 W 225 W 300 W 150 W
Paměť / typ 8 GB/GDDR5 16 GB/HBM2 32 GB/HBM2 32 GB/HBM2
PCI Express 3.0 3.0 3.0 4.0
Paměťová propustnost 256 GB/s 512 GB/s 1 000 GB/s 1 000 GB/s
Foto popis| Na první demo WebVR pro Cardboard, Oculus Rift a HTC Vive od Mozilly se můžete podívat na mozvr.com.