Zálohovacích nástrojů existují desítky, ne všechny však umí ukládat jak kompletní obsah disků a diskových oddílů, tak jednotlivé soubory a složky.
Přestože nástroje na zálohování kompletního obsahu počítače i pravidelné automatické zálohování jednotlivých souborů obsahuje operační systém Windows ve své standardní výbavě, jejich flexibilita použití a možnosti nastavení nejsou ani zdaleka tak rozsáhlé jako v případě programu Paragon Backup & Recovery 16. Jeho plnou verzi najdete na Chip DVD nebo si ji můžete stáhnout prostřednictvím digitální edice Chipu. Paragon Backup & Recovery kombinuje v jediném přehledném prostředí funkce pro zálohování kompletního obsahu disků a diskových oddílů s nástroji na automatické, kompletní či přírůstkové zálohování souborů a složek. S nastavením jednorázového i pravidelného zálohování pomůže přehledný průvodce, ve kterém si zvolíte zdroj dat a jejich záložní umístění, společně s úrovní komprese nebo šifrováním (až 256bitové AES). Samozřejmě nechybí ani funkce pro vytvoření záchranného CD/DVD či USB flash disku, ze kterého lze v případě havárie disku nebo Windows spustit počítač a obnovit data ze zálohy.
Jak na to
1 Instalace a aktivace
Program Paragon Backup & Recovery potřebuje ke svému chodu instalaci prostředí Visual C++ 10.0 Runtime, ke které vás ale jednoduše navede instalační průvodce. Pak už stačí jen potvrdit souhlas s licenčními podmínkami a běžným způsobem dokončit instalaci.
Při prvním spuštění programu je třeba jej aktivovat, a proto si musíte vytvořit účet MyParagon. Klikněte na tlačítko »vytvořit účet« a následně si zaregistrujte nový účet pomocí jména a e-mailu. Po vytvoření nového účtu MyParagon obdržíte na zadanou adresu zprávu s ověřovacím odkazem, na který je třeba kliknout pro aktivaci účtu. Budete přesměrováni na internetovou stránku, kde si zvolíte heslo ke svému účtu MyParagon. Poté se vraťte do programu Paragon Backup & Recovery a přihlaste se pomocí e-mailu a hesla ke svému novému účtu. Pak můžete hned začít zálohovací aplikaci bez omezení používat, Paragon Backup & Recovery se aktivuje automaticky, a přestože vám přijde ještě zpráva s licenčním a sériovým číslem, nemusíte tyto údaje už nikam vkládat.
2 Výběr typu zálohy
Ke všem funkcím programu Paragon Backup & Recovery se dostanete z nabídek »X-View« a »Main view«, které se liší jen rozložením ovládacích prvků. Nejdůležitější je funkce »Create backup job«, která otevře průvodce vytvořením nového zálohovacího úkolu, jenž bude automaticky spouštěn podle časového harmonogramu. Funkce »Create Single backup job« pak slouží k provedení jednorázové zálohy celého obsahu počítače, vybraného diskového oddílu nebo konkrétních souborů a složek. Typ zálohy, resp. zálohovaná data si zvolíte hned po zadání názvu a popisu zálohy.
3 Zálohování disků
Pro zálohování kompletního obsahu počítače zvolte v průvodci nastavením v kroku »Source« funkci »Whole computer«, která označí celý pevný disk počítače, včetně všech diskových oddílů. Pro zálohu Windows, aplikací, ovladačů a uživatelských nastavení ale stačí zazálohovat jen systémový diskový oddíl, tedy pokud máte pevný disk počítače rozdělen na více oddílů (což je u vysokokapacitních disků velmi užitečné). V tomto případě zvolte funkci »Disk / Partition« a následně označte systémový diskový oddíl. Dále pokračujte výběrem umístění zálohy v podobě jediného archivního souboru (»Target«), kterým může být druhý disk instalovaný v počítači nebo zpravidla spíše externí disk - připojený přes USB nebo v podobě NAS serveru. Dále ještě můžete v nabídce »Advanced Settings« nastavit kompresi zálohovaných dat (»Degree of compression«) nebo jejich šifrování (»Security«).
4 Záloha jednotlivých souborů
Chcete-li zálohovat konkrétní soubory a složky, zvolte v kroku »Source« funkci »Types of files« nebo »Files and folders«. Zatímco první z nich automaticky zálohuje obsah standardních složek s dokumenty, hudbou a fotografiemi ve Windows, druhá vám dává naprostou volnost ve výběru dat k zálohování. Pro upřesnění okruhu zálohovaných souborů lze použít i filtry pro výběr konkrétních formátů dokumentů a dalších souborů. Bez pravidelného opakování by nemělo zálohování velký smysl, proto si v nabídce »Schedule« nastavte harmonogram automatického zálohování, které může být kompletní (»Full Backup«) nebo přírůstkové (»Incremental Backup«).
5 Záchranný disk
Abyste mohli v případě havárie pevného disku či jiných problémů obnovit operační systém, aplikace a všechna data z dříve pořízené zálohy, budete potřebovat záchranný disk pro nastartování počítače a zkopírování dat ze zálohy. Použijte proto funkci »Recovery Media Builder« na kartě »Home«. Označte předvolbu »Use ADK/WAIK« pro vytvoření záchranného disku s prostředím Windows PE a v následujícím kroku zvolte buďto vytvoření ISO obrazu k vypálení na CD či DVD, nebo funkci »Removable flash media« pro vytvoření záchranného USB flash disku. Dále je třeba použít odkaz »Download WAIK/ADK«, který vás nasměruje na stránku se stažením Windows ADK. Zde použijte tlačítko »Get Windows ADK for Windows 10« a následně spusťte stažený soubor »adksetup.exe«. V instalačním průvodci pokračujte beze změny jakéhokoli nastavení tlačítkem »Next« až k instalaci Windows ADK. Pak v programu Paragon Backup & Recovery změňte cestu k WAIK/ADK na »C:Program Files (x86) Windows Kits10« a tlačítkem »Next« pokračujte k vytvoření záchranného USB disku. Pro vytvoření záchranného USB flash disku s rozhraním založeným na Linuxu neoznačujte v úvodním okně nástroje »Recovery Media Builder« žádnou z předvoleb.
6 Obnova dat
Zálohování dat samozřejmě provádíte za účelem pozdější možnosti jejich obnovy. Pokud se přitom nejedná přímo o havárii disku, abyste museli použít startovací disk, vystačíte si s funkcí připravenou pod volbou »Restore backup
«. V průvodci pak zvolte požadovaný archiv se zálohou a z něj pak konkrétní soubory či celé složky k obnově. Na výběr máte ještě volby pro uložení obnovených dat do jejich předchozího umístění (a případné přepsání současných souborů). Průvodce vás pak ještě upozorní před provedením změn na disku vašeho počítače a po opakovaném potvrzení akce provede požadovanou operaci.
Dojde-li k havárii pevného disku nebo třeba ke zhroucení operačního systému Windows, přijde na řadu použití záchranného disku, ze kterého obnovíte kompletní obsah pevného disku nebo jen systémového oddílu. Nastartujte počítač ze záchranného disku použitím některé z funkčních kláves (dle verze BIOS/UEFI) nebo úpravou nastavení bootování v BIOS/UEFI. Záchranné médium obsahuje potřebné nástroje a průvodce, kteří vám pomohou s obnovou dat. Nechybí přitom ani funkce pro opravu bootovacího sektoru disku pro případ, kdy jsou data v pořádku, ale operační systém se odmítá spustit. Postup, při kterém nejdříve vytvoříte kompletní zálohu počítače a pak ji pomocí záchranného média nahrajete na jiný disk, vám ušetří práci i v případě přenosu kompletního obsahu počítače na nový disk.