Opravování porouchaných zařízení je zábava. Poradíme vám, jaké nástroje vybrat a jak postupovat při oživování různých typů elektroniky.
Proč byste měli vyhazovat dva roky starý smartphone jen proto, že má prasklý displej nebo špatnou baterii? Pokrok moderních technologií už není tak rychlý, aby vás nutil každých pár let kupovat nový hardware. Má-li porouchaný přístroj prošlou záruční dobu, nic vám nebrání vyzkoušet si jej opravit sami. Návod na opravu většiny běžných zařízení najdete dnes snadno na YouTube nebo na specializovaných webových stránkách, řadu návodů máme i my na webu chip.cz v kategorii Tipy a triky. Náhradní díly a potřebné nářadí lze snadno koupit ve velkých on-line obchodech, například na AliExpress.com, a starší použitelné komponenty najdete i na Aukru nebo na eBayi. Na dodání z Číny si sice několik týdnů počkáte, ale v porovnání s cenou náhradních dílů u oficiálního prodejce ušetříte hodně peněz, navíc při dobrém výběru koupíte stejné komponenty, které používají při výrobě i značkoví výrobci.
Než se ale do opravy pustíte, měli byste střízlivě zhodnotit vlastní síly a měli byste se poučit o bezpečnostních a právních rizikách (viz vložený rámeček). Dříve než začnete shánět a objednávat náhradní díly, vyplatí se zajít do servisu a nechat si udělat odhad ceny, kterou by si za opravu účtovali profesionálové. Možná budete příjemně překvapeni a zjistíte, že se vám vlastnoruční oprava ani nevyplatí. Většinou je ale odhadovaná cena opravy a náhradních dílů tak vysoká, že za stejnou částku můžete koupit stejný použitý, ale stále funkční produkt. Pokud vás o opravu požádá nějaký známý, vysvětlete mu všechna rizika a varujte jej, že za výsledek či případné další poškození opravovaného produktu nenesete žádnou odpovědnost. I zkušeným profesionálům se totiž může stát, že opravovaný přístroj omylem ještě víc poškodí.
Nejdřív si sežeňte informace
I když se většina výrobců snaží, aby se jejich servisní postupy a manuály nedostaly na veřejnost, na internetu dnes najdete návod na opravu prakticky jakéhokoliv zařízení. V tomto ohledu nás příjemně překvapilo množství a kvalita bezplatných návodů, které najdete na stránkách ifixit.com. Podobně jako funguje známá Wikipedia, mohou návody na ifixit.com upřesňovat, opravovat a komentovat další uživatelé, většina návodů je ale v angličtině. Návody jsou však napsány jednoduše a obsahují bohatou obrazovou dokumentaci, takže je pochopí každý. Server ifixit.com financuje svůj provoz z prodeje nářadí a špičkových náhradních dílů. Schopnosti této kalifornské společnosti jsou legendární. Jakmile do prodeje dorazí nejnovější iPhone, technici ifixit. com si stoupnou do fronty, aby nový smartphone koupili, rozebrali a zjistili, jak se dá co nejsnadněji opravit.
Další hodnotným zdrojem informací a rad bývají ve větších městech tzv. servisní kavárny, ve kterých se schází techničtí nadšenci a pomáhají běžným uživatelům s opravou složitějších zařízení. Máte-li podobný podnik v okolí, doporučujeme provést opravu zařízení tam, protože budete mít k dispozici veškeré potřebné nástroje, nejběžnější náhradní díly a většinou i odbornou pomoc, od které se můžete přiučit řadu triků.
Návod na demontáž a opravu prakticky všech typů zařízení najdete i v podobě videoklipu na serveru YouTube. Mějte ale na paměti, že video se dá upravovat a stříhat, takže oprava nemusí být zdaleka tak snadná, jak to na videu vypadá. Videonávody z YouTube běžně používáme i v naší testovací laboratoři a zjistili jsme, že například demontáž obzvlášť složitého prvku na videu chybí, protože ji autoři prostě vystřihnou. V reálném životě máte při opravě jen jednu šanci, dříve než se do ní pustíte, si tedy prohlédněte a přečtěte víc různých návodů, abyste včas zjistili případné háčky a zádrhely.
Užitečné nástroje
Při opravě stolního počítače si většinou vystačíte s křížovým šroubovákem (PH01) a pinzetou. Při demontáži notebooku budete potřebovat i menší a jemnější křížový (Philips) šroubovák velikosti PH00 a šroubovák s Torx 5 hlavičkou (většinou model Tx5), zahnutou pinzetu, plastovou špachtli pro odpojování drobných kabelů. V případě smartphonů a tabletů si většinou vystačíte s levnými jednorázovými nástroji, které lepší prodejci přibalují k náhradním dílům. Praktickým levným nástrojem je i kytarové trsátko nebo stará platební karta.
Výběr kvalitních nástrojů
Hodláte-li se opravám věnovat častěji, doporučujeme koupit kvalitní nářadí. Chromovaný povrch přitahuje oči a od podobných lesklých nástrojů, které většinou najdete v levných sadách prodávaných v supermarketu, si raději držte odstup. Možná existují výjimky, ale většinou platí, že kvalitní nástroj stojí hodně peněz. Kvalitní šroubovák například poznáte podle matně černé hlavičky a ergonomicky tvarované rukojeti. Nejlepší úchop zajistí rukojeť, která kombinuje pevný plast s pogumovanými měkkými částmi, zabraňujícími klouzání prstů.
Doporučujeme zakoupit sadu základního nářadí, která obsahuje šroubováky typu PH01, PH00 a Torx 5, stejně jako jemný rovný šroubovák se šířkou 1,2 mm. Majitelé produktů Apple budou také potřebovat speciální pětihranný (Pentalobe) šroubovák P2 (pro opravu iPhonů), resp. pětihranný šroubovák P5 pro demontáž MacBooků. Při odpojování a zapojování drobných kablíků a switchů se hodí mít při ruce malou pinzetu, praktická je také větší pevná pinzeta se zahnutým koncem. Pro otevírání smartphonů a odpojování drobných plochých kablíků je praktické pevné kytarové trsátko. K odpojování pevnějších nebo větších konektorů je ideální nevodivá plastová špachtle s jedním koncem ostrým a druhým rovným. Na rozdíl od trsátka je tato špachtle přesnější a umožňuje použití větší síly. Výhodou také je, že díky měkkému povrchu nepoškrábe citlivé plošné spoje telefonu nebo tabletu.
Nástroje pro speciální případ
Rovné ploché části mobilních zařízení, jako jsou přední sklo s digitizérem nebo zadní kryt telefonu, nejjednodušeji odejmete pomocí přísavky. Předtím je ale musíte odlepit od podkladu. K tomu nemusíte vlastnit speciální tepelnou pistoli, u které hrozí při neopatrném a příliš rychlém postupu zničení citlivých součástí mobilu nebo tabletu. Jednodušším a levnějším nástrojem je hřejivý/chladivý gelový polštářek, který můžete koupit ve zdravotnických potřebách či lékárně a který nahřeje lepidlo v mobilním zařízení do dostatečné míry pro snadné odlepení krytu. Zbytky lepidla odstraníte alkoholem (ideálně isopropylalkoholem) nebo odlakovačem nehtů. K opětovnému slepení telefonu po opravě můžete použít univerzální lepidlo. Na rozdíl od speciálních lepidel má výhodu v tom, že jím spojené povrchy lze po zahřátí opět snadno oddělit. Pokud budete muset v rámci opravy odletovávat napájené spoje nebo opravovat uvolněné konektory, pořiďte si i pájku s jemným hrotem.
Pořádek šetří čas
Obzvláště Apple je nechvalně známý tím, že ve svých produktech používá různé typy exotických šroubků, které sice na první pohled vypadají téměř identicky, ale mohou mít různé vlastnosti. Například u iPhonu 5 se šroubek umístěný těsně vedle reproduktoru odlišuje od ostatních stejně vypadajících šroubků tím, že není magnetický. Pokud jej při opravě omylem nahradíte magnetickým šroubkem, který byl původně na jiném místě telefonu, reproduktor telefonu bude při telefonování vydávat nepříjemné bručení. Abyste dokázali všechny šroubky a drobné díly a kabely bezpečně vrátit na původní místo, doporučujeme každý krok opravy vyfotografovat a uvolněné šroubky a komponenty uložit tak, aby se mezi sebou nepromíchaly. Ideální je k tomu magnetická tabule, na kterou si můžete nakreslit půdorys opravovaného zařízení i umístění jednotlivých komponent. Ještě bezpečnější je použít oboustrannou lepicí pásku, kterou nalepíte na volnou plochu pracovního stolu a na kterou všechny uvolněné šroubky a díly nalepíte. Větší šroubky, například ze stolního počítače, doporučujeme uložit do krabiček nebo do prázdného obalu od vajíček. Takováto sada nástrojů vám vystačí pro většinu drobných domácích oprav, ale s dobrým nářadím je to jako s botami, nikdy jich není příliš.
Oprava smartphonů a tabletů
Rozbitý displej, vadná baterie, uvolněný audiojack, rozbitý reproduktor nebo nefunkční fotoaparát. Existuje celá řada poškození, které nekryje záruka a bez jejichž opravy byste museli kupovat nový telefon. Smartphony a tablety se naštěstí vyrábí z modulárních bloků, což znamená, že většinu komponent můžete vyměnit, aniž byste do ruky brali pájku. Jedinou věcí, na kterou si musíte dát pozor, je to, abyste nepoškodili drobné ploché kabely, které jednotlivé díly spojují.
Bohužel ne všechno, co lze z telefonu vymontovat, můžete také v domácích podmínkách vyměnit. To se týká například snímače otisků prstů, integrovaného do tlačítka Home. Pokud jej vyměníte svépomocí, telefon bude sice fungovat, ale nedostanete se do něj, protože pro vás bude uzamčen stejně jako pro cizího člověka. Komponenty, které se starají o zabezpečení telefonu před neoprávněnými osobami, jsou vázány na hardware základní desky a odblokovat je dokáže pouze specializované servisní středisko.
Nákup náhradních dílů
Řada výrobců, jako například Samsung a Apple, dodává náhradní díly pro své produkty pouze autorizovaným servisům. V nejlepším případě ale dokážete na volném trhu a internetu najít shodné komponenty od stejného čínského výrobce, který je dodává i originálním značkám. Stejně tak ale můžete narazit na použité díly nebo více či méně povedené kopie. Chcete-li mít jistotu, objednávejte náhradní díly raději od zavedených prodejců nebo například ze serveru ifixit.com. Tyto obchody jsou sice dražší, ale na prodané zboží vám zajistí i záruku a možnost vrácení špatně zvolené komponenty. U některých méně obvyklých závad vám však nezbude než zvolit velký čínský obchod AliExpress.com, případně eBay či Aukro.
V takovém případě ale doporučujeme pořádně překontrolovat, zda objednáváte opravdu to zboží, které potřebujete, a pečlivě si přečíst všechny související podmínky a omezení. Nekupujte automaticky to nejlevnější zboží. Na první pohled se z obrázku může zdát, že mezi dvěma díly s rozdílnou cenou není žádný rozdíl, při opravě pak ale můžete zjistit, že levnější varianta byla vyrobena v továrně, která nesplňuje přísné podmínky přesnosti, a levný díl se vám do telefonu či smartphonu prostě nevejde. Koupíte-li nejlevnější Retina displej na internetu, nedivte se, že bude mít úplně jiné parametry kontrastu a jasu než ten originální.
Jak se dostat do každého zařízení
Dnes už prakticky nezáleží na tom, jaký typ speciálních šroubků výrobce k zajištění svého produktu použije. Ať už mají Pentalobe nebo tri-wing hlavičku, případně se jedná o nějaký speciální formát torx šroubů, výrobci nástrojů začnou na internetu prodávat speciální šroubováky během několika dnů po uvedení nového zařízení s extravagantními šrouby na trh. Díky tomu většina výrobců (s výjimkou Applu) boj už vzdala a používá klasické profily, většinou Philips (PH) nebo Torx (TX). Obvykle ale mají v oblibě schovávat některé šroubky pod nálepky nebo gumové krytky. Pokud se vám nedaří otevřít nějaké šasi, podívejte se pod cedulku s označením výrobce a modelu.
Budete-li tlačit na šroubovák nedostatečnou silou, můžete šroubky snadno poškodit, proto doporučujeme pro překonání počátečního odporu pořádně přitlačit. Jestliže se vám přesto podaří strhnout zářezy na hlavičce šroubu, můžete zkusit použít o trochu menší šroubovák a ještě větší sílu. Jestliže ani to nepomůže, sežeňte si na stránkách eustore.ifixit. com speciální odstraňovač šroubů (screw extractor), který díky ostré hlavičce s korunkou dokáže vyšroubovat i stržené šroubky. V případě, že se šroubek protáčí a nejde jej vyšroubovat, podložte mu hlavičku pinzetou, otáčejte šroubovákem a zároveň pinzetu nadzvihujte.
Trsátko se vejde všude
Zadní kryt tenkého šasi smartphonů a tabletů často drží na plastových výčnělcích, které lze elegantně vycvaknout pomocí obyčejného trsátka. Trsátka jsou tenká a ohebná, ale přesto mají dostatečnou pevnost a nevodí elektrický proud. Trsátko zasaďte kousek vedle horního rohu do mezery mezi krytem a čelní částí telefonu, ale dejte pozor, abyste jej nezarazili příliš do hloubky, jinak můžete poškodit tenké a křehké kabely uvnitř přístroje. Opatrně jím posouvejte štěrbinou, dokud nenarazíte na odpor, poté opatrně začněte páčit směrem nahoru. Stejně jako při výměně pneumatiky u jízdního kola si ulehčíte práci tím, že do štěrbiny v telefonu vložíte více trsátek na různá místa. Již otevřené západky se vám tak nebudou zase zavírat.
Teplo změkčuje
Stále více mobilních zařízení používá místo plastových západek k uchycení zadní části krytu lepidlo. To má kromě jiného za úkol chránit vnitřek telefonu před vniknutím vlhkosti. Výrobci většinou používají termoplastická lepidla, která při zahřátí ztrácí lepivost. Namísto elektrických fénů nebo horkovzdušné pistole vám doporučujeme k zahřátí lepidla použít hřejivý/chladivý gelový polštářek. Ten lze levně koupit ve většině lékáren nebo zdravotnických potřeb. Nahřejte jej v horké vodě nebo v mikrovlnné troubě (měly by stačit 3-4 minuty při 750 W, nebude-li polštářek dostatečně horký, přidejte minutu nebo dvě). Gelová náplň polštářku zajistí rovnoměrné prohřání celé plochy telefonu, což je praktické i s ohledem na to, že při použití horkovzdušné pistole může vlivem rozdílné teploty na malém prostoru docházet k popraskání skla. Ještě důležitější ale je, že při tomto postupu nespálíte omylem vnitřní komponenty mobilního zařízení. Polštářek totiž vydrží teplotu jen okolo 90°, poté praskne. Pokud jste podobné polštářky nikdy nepoužívali, doporučujeme je při zahřívání v mikrovlnné troubě obalit do chladicí tašky, abyste po případné explozi polštářku nemuseli čistit celou troubu.
Po nahřátí lepivé vrstvy přitlačte na zadní kryt zařízení přísavku a za pomoci trsátka pomalu nadzvihněte horní část zadního krytu. Jakmile bude uvolněná, přísavku přesuňte do spodní části a pokračujte v otevírání za pomoci trsátka. Nezapomeňte dát pozor na případné kabely, které je nutné před celkovým sejmutím zadního krytu odpojit.
Vyhněte se zkratu
Ihned po otevření zadního krytu si vnitřek zařízení vyfotografujte. Podrobná dokumentace každého kroku vám může pomoci při pozdější montáži opravovaného přístroje.
Aby nedošly odhalené komponenty ještě větší úhony, doporučujeme od tohoto okamžiku dodržovat základní pravidla ochrany proti elektrostatickému výboji. Nemáte-li k dispozici speciální uzemňovací náramek, nezapomeňte se alespoň pro jistotu zbavit elektrostatického náboje tak, že se dotknete stříbrného uzemňovacího kolíku v elektrické zásuvce nebo radiátoru topení. Než přejdete k výměně poškozené součástky, nezapomeňte nejdřív ze všeho odpojit baterii. Po dokončení výměny vadné komponenty zapojte všechny kabely i baterii, ale pro jistotu ještě nenalepujte nebo nenacvakávete zadní kryt. Než jej uzavřete, zkuste, zda zařízení startuje a vše pracuje, jak má. Pokud jste měnili displej nebo jeho dotykovou vrstvu, vyzkoušejte, zda funguje podsvícení, zobrazování barev i dotyková vrstva. Vyzkoušejte, zda správně hraje audiojack i reproduktor, a ujistěte se, že po připojení k nabíječce se baterie napájí.
Oprava počítačů a notebooků
V případě závady u stolních počítačů si vlastní opravu mohou vyzkoušet i ti méně šikovní uživatelé. Koneckonců osobní počítače jsou většinou uloženy do snadno otevíratelné a prostorné skříně a jejich komponenty jsou k základní desce připevněny tak, aby je bylo možné snadno vyměnit. U stolního počítače proto nebývá tak složité vadnou komponentu vyměnit, jako ji správně rozpoznat. Někdy může dokonce být poškozených i několik součástí najednou, případně problém nezpůsobuje ani tak vadný hardware, jako uvolněný kontakt nebo softwarová chyba. Proto je ze všeho nejdůležitější nejprve provést správnou diagnostiku sestavy.
Diagnóza závady a oprava PC
Jednou ze základních charakteristik počítačové závady je okamžik, kdy k ní dochází. Prvním krokem diagnózy by tedy mělo být zapnutí počítače, po kterém mohou nastat různé situace:
Nestane se vůbec nic
Po stisknutí spínače počítač nijak nereaguje. Nezapnou se ani světelné LED diody na předním panelu, neroztočí se ventilátory uvnitř skříně a nesvítí ani monitor, ani kontrolky na klávesnici. Zkontrolujte, zda je počítač připojen do zásuvky a zda funguje i samotná zásuvka. Není počítač připojen k vypnuté zásuvce spínatelné prodlužovačky? Nezapomeňte se podívat, zda je zapnutý i vypínač napájecího zdroje v počítači. Pokud zatím nic nepomohlo, odšroubujte a sejměte kryt skříně a překontrolujte zapojení všech kabelů, hlavně těch, které vedou od zdroje do základní desky. Dobře si prohlédněte hlavní 24pinový konektor od zdroje k desce, zda na jeho zakončení nevidíte hnědé či černé spálené skvrnky. Pokud ano, základní deska počítače je pravděpodobně poškozena přepětím sítě, způsobeným například bouřkou.
V takovém případě bude asi zničena nejen základní deska, ale i procesor a moduly operační paměti. Když budete mít štěstí, mohly přežít paměti i grafická karta, většinou vydrží i pevný disk. Máte-li ve svém okolí přístup k jinému stolnímu počítači, můžete na něm funkčnost jednotlivých součástek vyzkoušet.
Příčinou nefunkčního počítače může být i tak jednoduchá závada, jako je poškozený vypínač. Pokud se po jeho stisknutí nic nestane, zkontrolujte, zda jsou k patřičnými pinům základní desky správně připojeny kabely od vypínače. Pokud ani po jejich kontrole počítač nenaběhne, zkuste dva napájecí piny základní desky (plán jejich rozložení najdete v manuálu k motherboardu) zkratovat pomocí malého šroubováku nebo spínací svorky. Jestliže počítač začne nabíhat, můžete k pinům připojit kabely vedoucí k tlačítku Reset a počítač zapínat pomocí něj. Případně se můžete na Amazonu nebo na eBayi podívat po samostatném vypínači s dlouhým kabelem, který můžete pohodlně vyvést až na pracovní stůl. Podobné vypínače se prodávají i ve verzi s USB rozbočovačem.
Ventilátory pracují, ale na monitoru je tma
Jestliže po stisknutí vypínače jasně slyšíte zvuk ventilátorů, ale na displeji se nezobrazuje žádný obraz, nejprve překontrolujte správné připojení konektoru grafické karty k počítači a napájení monitoru. Jsou všechny konektory správně zapojeny? Nevyřeší problém výměna kabelu mezi grafickou kartou a monitorem? Fungují jiné konektory (například VGA místo DVI nebo HDMI)? Vyzkoušejte připojit počítač k jinému monitoru, případně prostřednictvím HDMI k domácímu televizoru. Pokud nic z toho nepomůže, zkuste resetovat BIOS. Na základní desce najděte přepínač označený jako »CLEAR CMOS«, vypněte počítač a na cca pět sekund přesuňte svorku ze stávající pozice (#1-#2) do druhé (typicky #2-#3). Poté zkuste počítač opět nastartovat. Pokud v pořádku naběhne, při nejbližší příležitosti si ze stránek výrobce základní desky stáhněte nejnovější dostupnou verzi BIOS a nainstalujte ji.
Počítač se spustí, ale nenaběhnou Windows
Základní deska, BIOS i všechny komponenty pracují a začínají se spouštět Windows, nicméně po chvíli vyskočí modré chybové hlášení, nekonečná stránka s oznámením »Instalují se aktualizace…«, případně obraz na monitoru prostě zmizí a počítač se sám restartuje. V takovém případě nejprve od základní desky odpojte všechna ne naprosto nezbytná zařízení. Pokud to nepomůže, u Windows 7 a 8 můžete po kontrole BIOS několikrát stisknout klávesu [F8] a zkusit nabootovat do nouzového režimu. To většinou stačí k tomu, aby se zrušila instalace problémových aktualizací. Pokud se tak nestane, můžete v položce »Ovládací panely - Odinstalovat Program« odebrat nejnovější aktualizace nebo programy. Přepnutí Windows 10 do nouzového režimu není tak snadné. Musíte nabootovat z instalačního média a spustit položku »Odstranit potíže«. Zde klikněte na možnost »Upřesnit možnosti - Obnovení systému« a zvolte datum, kdy počítač ještě fungoval bez problému. Pokud to nepomůže, znovu nabootujte z instalačního média, spusťte položku »Odstranit potíže« a vyberte možnost »Obnovit počítač do továrního nastavení - Zachovat moje soubory«. Tato možnost smaže všechna nastavení i instalované aplikace, vaše soubory z adresářů »C:Users…« se přesunou do adresáře »C:Windows.old«.
Pád během práce se systémem
Jestliže Windows padají pokaždé po spuštění určitého programu nebo po připojení některé hardwarové periferie, zkuste nejprve aktualizovat ovladače problémového zařízení. Kolabuje-li počítač při velké výpočetní zátěži, může být příčinou přehřívání. Zkontrolujte ventilátory počítače, hlavně ten na procesoru, a pokud jsou zaneseny prachem, vysajte je vysavačem s plastovým nástavcem nebo je vyčistěte štětečkem.
Notebooky: Opatrnost a pečlivost
Výše zmíněné diagnostické postupy platí i pro zjištění původce závady v mobilních počítačích, v domácích podmínkách však nelze kvůli omezenému prostoru uvnitř notebooků řadu z nich řešit tak snadno jako v případě stolních počítačů. Ztracený nebo poškozený napájecí adaptér můžete nahradit univerzálním adaptérem. Univerzální adaptéry se prodávají s koncovkami pro většinu typů notebooků a lze je na internetu koupit již za 500 Kč. Slyšíte-li hlasitý zvuk ventilátoru, i když počítač pracuje v klidovém stavu Windows, nebo havaruje-li často notebook po spuštění náročnější aplikace, bude na vině prachem zanesený chladicí systém. V takovém případě nestačí zvenčí profouknout ventilační žebroví notebooku, budete jej muset rozmontovat. Přístup k chladicímu systému bývá buď zpod klávesnice, nebo po odšroubování spodního krytu. Než tedy vezmete do ruky šroubovák, doporučujeme na internetu vyhledat postup čištění ventilátoru CPU u vašeho modelu, ušetříte si spoustu práce. Na YouTube najdete celou řadu návodů, do vyhledávacího políčka napište model vašeho notebooku a klíčová slova „repair“, „disassembly“ nebo „CPU fan“.
Je-li na vině mechanické poškození (například nefunkční tlačítka klávesnice), budete muset vadný díl nejprve sehnat. Poměrně rychle jej seženete v případě, že se rozhodnete pro nákup originálního (třeba i použitého) dílu na některém z velkých serverů (eBay, Aukro, Amazon). Dovoz z čínského obchodu AliExpress je sice bezplatný, ale většinou zabere několik týdnů. Samotná výměna klávesnice je poměrně jednoduchá. Většinou stačí uvolnit pár šroubků na spodní straně notebooku (někdy bývají označeny symbolem klávesnice) a poté klávesnici vycvaknout a opatrně nadzvihnout. Dejte pozor, klávesnice je ze spodní strany připojena k základní desce notebooku drobnou kšandou, kterou je třeba odpojit od konektoru. Poté už stačí novou klávesnici zasunout na místo té staré, připojit kabel ke konektoru, klávesnici zacvaknout a upevnit. Složitější oprava nás čeká v případě poškozeného kloubu displeje. V takovém případě většinou po rozebrání prakticky celého notebooku zjistíte, že kovový kloub je v pořádku, ale vylomil se z plastové základny.
Tento náhradní díl se špatně shání a experimenty s lepicí páskou, tvrzenou plastovou hmotou nebo vteřinovým lepidlem také nikam nevedou. Značným problémem je i výměna displeje v domácích podmínkách. Ne že by se nedal náhradní LCD panel vašeho notebooku na internetu sehnat, ale kvůli drobnému spojovacímu kabelu zvládne výměnu displeje jen zkušený opravář. V takových případech je dobré řídit se naší poslední radou. Pokud je situace beznadějná, musíte se s tím smířit. Notebook s poškozeným displejem můžete připojit ke staršímu externímu monitoru a používat jej jako stolní počítač nebo jej můžete připojit k domácímu televizoru a používat jej ke sledování filmů nebo pro práci s internetem. Jestliže se rozhodnete zařízení zbavit, doporučujeme nejprve vyjmout pevný disk a pomocí USB rámečku z něj zkopírovat všechna důležitá data. Pokud jste měli na pevném disku citlivá data, můžete jej pak buď bezpečně přemazat náhodnými daty, nebo fyzicky zničit. Zbytek notebooku můžete nabídnout na součástky na některém aukčním serveru nebo se můžete poohlédnout po internetu, zda
Hodnocení * (oprav) Příčiny oprav
Výrobce Zařízení Celkové Četnost Náklady Pád Technická Jiná
Apple iPhone SE 1,4 1,2 1,6 33 % 50 % 27 %
Huawei P8 Lite 1,5 1,5 1,5 29 % 48 % 23 %
Samsung SM-G800F Galaxy S5 mini 1,5 1,6 1,4 32 % 48 % 20 %
LG Electronics G4 (H815) 1,8 1,5 2,0 40 % 40 % 20 %
Samsung SM-G900F Galaxy S5 2,2 1,9 2,4 38 % 49 % 13 %
HTC One (M9) 2,3 1,9 2,6 22 % 44 % 34 %
Samsung SM-N910F Galaxy Note 4 2,5 2,0 2,9 20 % 48 % 32 %
Apple iPhone 6s 2,6 1,8 3,3 33 % 29 % 38 %
Apple iPhone 5s 2,9 2,4 3,4 28 % 40 % 32 %
Samsung SM-G925F Galaxy S6 Edge 3,0 2,1 3,8 33 % 40 % 27 %
Apple iPhone 6 3,3 2,6 4,0 49 % 35 % 16 %
Sony Xperia Z3 3,4 2,8 4,0 45 % 45 % 10 %
*Hodnocení jako ve škole. 1Zvýborný, 4Zdostatečný Zdroj: www.clickrepair.de/check
***
Opravujte a laďte, ale dávejte pozor
Než se pustíte do práce, uvědomte si, že nejste profesionální opraváři a nebudete mít přístup ke stejným informacím, nástrojům a testovacím zařízením. Před demontáží a nákupem nového displeje smartphonu si tedy nemůžete být jisti, zda je opravdu rozbitý jen displej, nebo jestli jsou poškozeny i další součástky telefonu. Přesnou diagnózu provede za profesionála v servisním středisku speciální zkoušečka, vy můžete opravdový rozsah poškození jen odhadovat. > Pozor, napětí! Elektrické napětí do 50 voltů střídavého nebo 120 voltů stejnosměrného proudu vám neublíží, ale zařízení pracující s vyšším napětím by měli opravovat pouze profesionálové.
> Nebezpečné baterie.
Lithiumiontové baterie mohou v případě špatného zacházení nebo poškození vodivým předmětem explodovat nebo intenzivně hořet.
> Ztráta záruky.
Rozhodnete-li se otevřít obal zařízení bez souhlasu výrobce, přicházíte o záruku. Teoreticky se lze záruky dovolávat i poté, ale budete muset dokázat, že zařízení bylo poškozené ještě předtím, než jste se jej pokusili opravit.
> Omezené ručení.
Pokud za svoji práci nevyžadujete finanční náhradu, tedy pokud někomu opravujete jeho poškozené zařízení z dobré vůle, nemusíte mu v případě zničení opravovaného zařízení nic platit. Jestliže ale opravujete věci často, vyplatí se sjednat si nějakou formu pojištění.
Při nákupu náhradních dílů dávejte pozor
Následováním níže uvedených rad minimalizujete možnost, že naletíte on-line prodejcům: > Při nákupu náhradních dílů dejte přednost větším respektovaným obchodům. Nejste-li si jisti, zárukou kvalitních nástrojů i náhradních dílů je server ifixit.com. > Hodnocení zákazníků Zboží na internetu nakupujte pouze od prodejců s pozitivním hodnocením, ideálně s více než několika tisíci pozitivních hodnocení. > Dobře si přečtěte nabídku, abyste nebyli překvapeni, že místo nového displeje dostanete jen přední rámeček. > Typová označení zařízení patřících do určité modelové skupiny mohou být velmi podobná. Dejte si dobrý pozor, zda objednáváte náhradní díl přesně pro vaše zařízení.
> Porovnejte nabídky na trhu
Nekupujte automaticky to nejlevnější zboží. V lepším případě bude mít špatnou kvalitu, v horším vám nikdy nedorazí. Srovnejte cenu originálních náhradních dílů i druhovýroby. Možná se vyplatí raději koupit originál.
> Právo na vrácení zboží
I při nákupu u slušných prodejců mohou nastat problémy. Ujistěte se o podmínkách, za kterých máte právo kupované zboží vrátit.
> Bazarové zboží
Použité náhradní díly byste měli kupovat pouze v případě, že se můžete přesvědčit o tom, že fungují.
Základy bezpečnosti při práci
Abyste se při práci nezranili nebo ještě více nepoškodili opravované zařízení, doporučujeme dodržovat několik základních pravidel:
> První pomoc
Měli byste vědět, jak postupovat v případě úrazu. Mějte po ruce náplast, obinadlo a antiseptický sprej.
> Ochranné brýle byste si měli nasadit vždy, když pracuje s materiálem, který by se mohl při ohýbání roztříštit a jeho úlomky by mohly poškodit váš zrak (například při zacházení s ochrannou vrstvou displeje).
> Lepidla a ředidla jsou nebezpečné chemikálie. Přečtěte si bezpečnostní upozornění a postup první pomoci. Pracujte v rukavicích a dobře větrejte.
> Ochrana před statickou elektřinou
Drobná elektronika je náchylná k poškození vlivem elektrostatického výboje. Nasaďte si elektrostatický náramek nebo se pravidelně uzemňujte přes radiátor topení či jiný uzemněný předmět. > Vyvarujte se zkratu odpojením napájecí baterie a použitím nevodivých nástrojů. Dejte si pozor, abyste při manipulaci baterii nepoškodili, mohla by explodovat nebo začít hořet. > Vyfotografujte nebo nakreslete si každý krok opravy.
> Pozor na skryté šroubky.
Při opětovné montáži snímače fotoaparátu nebo světelného senzoru nezapomeňte na světelné filtry. Nástroje pro opravu na našem DVD
> Balíček první pomoci
Obsahuje nástroje pro obnovu dat, opravu boot sektorů a antivirový skener. Pracuje, i když se nespustí Windows.
> d7 Free
Praktický multifunkční nástroj na analýzu a opravu Windows. Obsahuje i nástroje pro záchranu dat. > AVG Rescue CD Odmítá-li se systém spustit následkem činnosti nějakého malwaru, můžete počítač nabootovat přímo z AVG CD disku a zbavit se tak případného škůdce.
Foto popis| Philips šroubováky A: Philips PH01: PC, notebook B: Philips PH00: Notebook, smartphone C: Šroubovák Torx TX5: Smartphone, tablet D: Šroubovák Pentalobe P2: Od iPhonu 4 výše, MacBook Air
Foto popis| Magnetická tabule zajistí, aby se vám nepoztrácely drobné součástky a dokázali jste vrátit šrouby na jejich původní místo
Foto popis| Přísavka pro vytažení displeje a zadního krytu
Foto popis| Kytarové trsátko na otevírání tenkých škvír
Foto popis| Hřejivý/chladivý gelový polštářek pro uvolnění lepicí vrstvy
Foto popis| Univerzální lepidlo pro upevnění drobných součástek
Foto popis| Alkohol na čištění
Foto popis| Plastová špachtle pro odklápění a připevňování drobných kabelů
Foto popis| Zahnutá pinzeta pro přidržení a vyjímání drobných předmětů z omezeného prostoru
Foto popis| Multifunkční kleště univerzální nástroj
Foto popis| Elektrostatický náramek zabrání poškození opravovaného zařízení statickou elektřinou
Foto popis| Základní výbava Výše uvedené nástroje vám pomohou při opravě téměř všech drobných elektronických přístrojů.
Foto popis| Dejte si pozor na levné náhradní díly. Tento displej pro iPhone 4 sice stál jen cca 500 Kč, ale uprostřed je o 0,5 mm tlustší, takže telefon nejde pořádně dovřít a uprostřed rámečku je škvíra.
Foto popis| Objednali jsme zadní kryt Samsungu Galaxy S7, ale dorazil kryt na S7 Edge.
Foto popis| Ochrana před statickou elektřinou Citlivou elektroniku je dobré chránit před poškozením statickou elektřinou. Profesionálové používají elektrostatický náramek nebo elektrostatickou podložku, doma se můžete vybít o radiátor topení nebo uzemňovací kolík v elektrické zásuvce.
Foto popis| Poslední záchrana Jakýkoliv typ šroubku se strženou hlavičkou lze demontovat pomocí odstraňovače šroubů se speciální tvrzenou korunkou. (eustore.ifixit.com)
Foto popis| Otevření krytu Lepený zadní kryt telefonu lze snadno a bezpečně uvolnit pomocí nahřívacího gelového polštářku.
Foto popis| Po nahřátí lepicí vrstvy zadní kryt nadzvednete pomocí přísavky a po krajích jej uvolníte kytarovým trsátkem.
Foto popis| Četnost poškození a náklady na opravu mobilních telefonů Odborný server clickrepair.de analyzuje každý měsíc data o opravách více než 1 milionu zařízení. Následující tabulka ukazuje záznamy o mimozáručních poškozeních.
Foto popis| Robustní a dobře opravitelný Podle hodnocení specializovaného portálu Clickrepair patří k nejlépe opravovatelným mobilním telefonům nový iPhone SE.
Foto popis| Bezpečnostní rady Při práci s lepidlem a ředidly pracujte v rukavicích a dobře větrejte. Protáčející se šroubky můžete při vyjímání podložit zahnutou pinzetou. Baterii odpojujte za pomoci nevodivého nástroje a zacházejte s ní opatrně.
Foto popis| V případě závady způsobené špatně nakonfigurovaným či poškozeným BIOS/UEFI přepněte na několik sekund přepínač »Clear CMOS« na základní desce z polohy do polohy .
Foto popis| Diagnostika a oprava PC V případě špatně zasunutého nebo poškozeného hlavního napájecího konektoru základní desky počítač ani nenastartuje.
Foto popis| Poškozený vypínač počítače odhalíte tak, že sponkou zkratujete patřičné spínací piny na základní desce.
Foto popis| Řešení problémů s bootováním Selže-li počítač při nabíhání Windows, můžete většinou systém nastartovat do nouzového režimu a pokusit se v něm problém vyřešit například odinstalováním posledních aktualizací nebo programů.
Foto popis| Poškozený kloub displeje Zaseknuté a špatně otevíratelné klouby notebooku můžete promazat olejem. Pokud ale došlo k poškození plastové základny, budete ji muset vyměnit.
Foto popis| Oprava zaneseného chladicího systému notebooku Dlouho usazovaný prach zanese ložiska ventilátoru CPU i prostor v chladicím žebroví. Výsledkem je zvýšená hlučnost a nižší stabilita notebooku. Tento typ opravy naštěstí zvládnete snadno i v domácích podmínkách.