Se správnými triky a perfektním nastavením vyřešíte i bez dalších investic problémy s připojením k internetu přes Wi-Fi - včetně spolehlivosti a rychlosti.
Mezi internetovými službami roste nejrychleji obliba videa na vyžádání, tedy služby typu Netflix, HBO GO, a ostatně i YouTube, které nabízejí rozsáhlé knihovny filmů, seriálů a dalšího videoobsahu, dnes už standardně ve Full HD rozlišení a stále více také v nastupujícím rozlišení 4K. Na rozdíl od surfování na webu nebo třeba poslechu hudby z internetového rádia je video ve vysokém rozlišení extrémně náročné na rychlost (nebo chcete-li propustnost) internetového připojení.
Zcela klíčová je samozřejmě rychlost, jakou se do internetu připojuje náš modem. Statistiky průměrné rychlosti internetových přípojek českých domácností se přitom velmi liší. Zatímco z mezinárodních srovnání vychází Česká republika poměrně dobře (dle měření společnosti Akamai je ČR s průměrnou rychlostí internetové přípojky na úrovni 14,5 Mb/s zemí s desátou nejvyšší průměrnou rychlostí připojení k internetu), v říjnu 2016 publikovaný průzkum společnosti Seznam.cz ukázal, že plných 84 % Čechů se k internetu připojuje rychlostí nižší než 10 Mb/s. To je propustnost, která jen tak tak stačí na streamované Full HD video. A co je ještě horší, 70 % internetových přípojek, které Seznam. cz změřil, má propustnost pod 2 Mb/s. Jejich majitelé pak mohou zapomenout i na video v HD rozlišení.
Nicméně ani když máte doma kvalitní internetové připojení s rychlostí v řádu desítek Mb/s, ještě to nemusí znamenat, že vám ve všech zařízeních připojených k vašemu domácímu Wi-Fi routeru poběží streamované video ve vysokém rozlišení plynule a bez výpadků. Na vině může být celá řada faktorů, když ale začnete pátrat v internetových diskusích, zpravidla se dozvíte, že si máte koupit nový a výkonnější Wi-Fi router nebo připojit všechna zařízení náročná na rychlost přenosu dat kabelem.
My na to ale půjdeme trochu jinak a pomůžeme vám optimalizovat vaši domácí síť tak, aby měla všechna vaše zařízení dostatečně rychlé připojení k místní síti i do internetu. Využití našich tipů a triků na zrychlení a rozšíření dosahu vaší domácí Wi-Fi sítě vás navíc nebude stát ani korunu. Investice do nového síťového zařízení je namístě, až když všechny postupy optimalizace selžou, resp. tam, kde je splnění nároků na domácí bezdrátovou síť za hranicí možností každého Wi-Fi routeru. I v tomto případě vám poradíme, jak vaši domácí síť optimálně rozšířit.
Zrychlení pomalé Wi-Fi
Připojení přes Wi-Fi je v mnoha případech sice dostupné, ale přenos dat často vypadává, což je nepříjemné nejen při surfování po webu, ale prakticky to znemožňuje plynulé přehrávání streamovaného videa. Postup nápravy se liší podle toho, zda je problém způsoben již samotným nastavením Wi-Fi routeru, nebo k výpadkům dochází při běžném provozu sítě.
Zjištění aktuální rychlosti připojení
Ze všeho nejdříve byste měli zjistit, jaká je skutečná propustnost vaší domácí Wi-Fi sítě. Použijte k tomu aplikaci NetStress, která dokáže změřit přenosovou rychlost v rámci vaší bezdrátové sítě. Použijte k měření notebook, pohybujte se po bytě a sledujte úroveň síly signálu (alespoň pomocí čárek u indikátoru připojení k Wi-Fi) a současně i výsledky měření propustnosti v programu NetStress. Menší, ale nikoli nevýznamný výpadek síly signálu nemusíte na čárkách indikátoru poznat, ale NetStress jej odhalí.
Občasné špatné připojení
Jestliže vaše síť funguje bez problému s dostatečně rychlým připojením koncových zařízení a s problémy se potýkáte jen občas, je prakticky jisté, že problém nebude v nastavení routeru. Rušení vaší bezdrátové sítě mohou způsobovat například bezdrátové dětské chůvičky či bezdrátové DECT telefony. Na frekvenci 2,4 GHz, kterou využívá stále ještě většina Wi-Fi routerů, totiž vysílají jak bezdrátové telefony, tak třeba i Bluetooth zařízení.
Zjistěte tedy, zda k výpadkům náhodou nedochází ve chvílích, kdy si ohříváte jídlo v mikrovlnce, nebo třeba když večer pustíte dětskou chůvičku. Rušení mohou způsobovat i neizolované koaxiální kabely od satelitu nebo třeba monitory počítačů. V případě externích monitorů jde o tzv. harmonické poruchy, které jsou znatelné především mezi 11. a 14. kanálem Wi-Fi. Máte-li podezření na zdroj rušení, vypněte jej a opět proveďte měření propustnosti bezdrátové sítě s programem NetStress. Řešením je změna umístění Wi-Fi routeru, aby byl pokud možno co nejdál od zdroje rušení. Není-li přemístění routeru možné, zkuste změnit vysílací kanál.
Pro vyhledání nejlepšího volného kanálu pro vysílání Wi-Fi signálu v pásmu 2,4 GHz použijte aplikaci Acrylic WiFi Home. Po instalaci programu jej přepněte do režimu »Advanced Mode«. Přepínač najdete v menu skrytém pod tlačítkem se třemi čárkami vpravo nahoře. Pak klikněte na »2.4 GHz APs Channels« ve spodní části okna programu. Nejlepší vysílací kanál pro vaši Wi-Fi síť je pochopitelně ten nejméně obsazený okolními sítěmi, resp. ten, kde dochází k nejmenšímu překryvu. V Evropě se jedná o kanály 1, 5, 9 a 13. S notebookem se spuštěnou aplikací Acrylic WiFi Home projděte celý být, abyste zjistili všechny potenciální zdroje rušení vaší sítě a správně vybrali vysílací kanál. Pak přejděte do administračního rozhraní svého Wi-Fi routeru a změňte kanál, na kterém bude vysílat.
Změna vysílacího kanálu
Vysílací kanály se v různých modelech routerů od různých výrobců nastavují odlišným způsobem, ale hledejte nastavení jako »Wi-Fi«, »wireless« či »WLAN« a »Channels«, a jistě se rychle dopátráte nabídky vysílacích kanálů. Nenechte se zmást aktivovanou předvolbou pro automatickou volbu vysílacího kanálu, kterou mají prakticky všechny moderní Wi-Fi routery. Automatická volba vysílacího kanálu je sice užitečná funkce, ale je třeba pamatovat na to, že Wi-Fi router zjišťuje sítě ve svém okolí, takže může vidět úplně jiné sousední sítě než ty, které ruší příjem bezdrátové sítě ve smartphonu či notebooku na opačné straně bytu. Po změně vysílacího kanálu se Wi-Fi pravděpodobně automaticky restartuje, koncová zařízení ale nebude třeba jakkoli přenastavovat.
Problémy od spuštění
Potýkáte-li se s problémy s Wi-Fi sítí už od úvodní konfigurace routeru, může to mít v zásadě dvě příčiny. Zaprvé: vysílací výkon vašeho Wi-Fi routeru není dostatečný pro pokrytí celého vašeho bytu či domu signálem bezdrátové sítě. A zadruhé: je zvolen, ať už vámi při instalaci, nebo routerem automaticky, vysílací kanál, který je tak zarušený, že jakmile poodejdete několik kroků od routeru, dojde k výpadku připojení k bezdrátové síti. Druhou z příčin řešíme výše a vysílací výkon svého Wi-Fi routeru můžete zvýšit také celkem snadno. Na našem webu, konkrétně na stránce chip.cz/novinky/ tipy-triky/zrychlete-si-wi-fi, najdete návod a potřebnou šablonu, tedy dvě věci, se kterými si můžete vyrobit parabolu pro směrování signálu Wi-Fi požadovaným směrem, tedy třeba na opačný konec bytu, kde máte s připojením k bezdrátové síti neustále problémy. Je zde ale jeden háček: náš Wi-Fi zesilovač lze použít jen u routerů, které mají externí antény. Než se pustíte do výroby zesilovací paraboly, zkuste nejprve různá nastavení sklonu externích antén a experimentovat můžete samozřejmě i s polohou Wi-Fi routeru se skrytými anténami.
Nepomůže-li změna polohy Wi-Fi routeru ani náš zesilovač, investici do dalšího vybavení se už nevyhnete. Signál bezdrátové sítě vám pomůže posílit Wi-Fi opakovač, tedy síťové zařízení, které jednoduše zapojíte do elektrické zásuvky a pomocí WPS tlačítka jej propojíte se svým Wi-Fi routerem. Opakovač pak bude přijímat signál z bezdrátové sítě z Wi-Fi routeru, zesílí jej, a tím zlepší příjem signálu koncovými zařízeními, která se k opakovači připojí zcela automaticky, aniž byste museli cokoli dalšího nastavovat. Následně se budou smartphony, tablety či notebooky připojovat vždy buďto přímo k Wi-Fi routeru, nebo k opakovači, podle toho, kde získají kvalitnější signál.
Řešení kompletního výpadku připojení
I když dojde k úplnému výpadku připojení k bezdrátové síti, nemusí to ještě znamenat, že je váš Wi-Fi router rozbitý - i routery totiž potřebují občas trochu péče a samozřejmě můžete narazit na defektní kousek hardwaru. Ukážeme si, jak krok za krokem postupovat při odhalování nejběžnějších problémů.
Kontrola routeru
Přestože to zní jako klišé, prvním krokem by vždy měl být restart Wi-Fi routeru. Odpojte router od napájecího zdroje, počkejte 30 sekund a opět jej připojte. Pokud Wi-Fi opět naběhne a bude bez problému fungovat, sledujte chování routeru, a jestliže jej budete muset takto restartovat často, může být problém v jeho umístění. Stejně jako dalším elektronickým zařízením ani routerům samozřejmě nesvědčí prach, a když je zavřete do skříně, mohou se přehřívat. Také není rozumné umístit router do komory s pračkou a sušičkou či jiným zdrojem vlhkosti. Nejlepší umístění routeru je v otevřeném prostotu, co nejblíže ke středu oblasti, kterou je třeba pokrýt signálem Wi-Fi. Optimální je tedy umístění na skříni či polici, ale pamatujte na to, že šíření signálu bezdrátové sítě potlačují nejen zdi, ale také dřevěné, skleněné a plastové překážky.
Domácí routery jsou téměř vždy chlazeny pasivně, takže jsou-li větrací otvory zanesené prachem, bude se zařízení přehřívat. Pro vyčištění zaprášeného routeru použijte vysavač nebo sprej se stlačeným vzduchem. Když budete prach ze zařízení vyfoukávat pusou, dostane se do zařízení vlhkost, která samozřejmě elektronice rovněž nesvědčí.
Nepomůže-li restart a vyčištění routeru, připojte k němu počítač přímo síťovým kabelem, abyste zjistili, jestli je problém jen s Wi-Fi, nebo zařízení nefunguje vůbec. Nebude-li možné připojit se ani k administračnímu rozhraní routeru, proveďte podle návodu jeho reset do továrního nastavení. Budete potřebovat kancelářskou sponku či jiný tenký předmět, kterým stisknete resetovací tlačítko na Wi-Fi routeru a počkáte, než zařízení znovu naběhne (postupujte nejlépe podle uživatelské příručky k vašemu routeru). Reset do továrního nastavení samozřejmě znamená vymazání veškerých uživatelských nastavení, která pak musíte provést znovu - pokud jste tedy na podobou situaci nemysleli předem a neexportovali si nastavení routeru do konfiguračního souboru, ze kterého je můžete zase nahrát zpět.
Nezabere-li ani reset do továrního nastavení, je velmi pravděpodobné, že je Wi-Fi router rozbitý. Zařízení v záruce bude možné reklamovat, máte-li Wi-Fi router od poskytovatele připojení, měl by vám vadný kus zdarma vyměnit za jiný (samozřejmě pokud zařízení nepřestalo fungovat poté, co vám spadlo na zem a rozpadlo se na kusy). Určitě nehledejte opraváře pro nefunkční Wi-Fi router po záruce. Nejlevnější nové AC Wi-Fi routery stojí méně než tisícikorunu, takže opravovat starší zařízení se nevyplatí.
Kontrola ovladačů
Především po upgradu na novou verzi Windows nebo po některé aktualizaci operačního systému vašeho počítače může dojít k selhání dříve bez problému funkčního připojení k domácí bezdrátové síti. Problém tedy nemusí být ve Wi-Fi routeru, což snadno ověříte pomocí jiného zařízení, které se k vaší domácí síti bez problému připojí. Jestli je váš počítač jediným zařízením, které se nemůže k síti připojit, bude problém pravděpodobně v ovladačích síťového rozhraní. Řešení je snadné, stačí spustit Správce zařízení (zadejte do nabídky Start »devmgmt.msc« a spusťte jedinou vyhledanou položku) a zde vyhledat »Síťové adaptéry«. Klikněte na malou šipku vlevo, abyste otevřeli seznam všech instalovaných síťových adaptérů počítače, zvolte příslušný LAN nebo bezdrátový adaptér, klikněte na něj pravým tlačítkem myši a použijte funkci »Aktualizovat software ovladače«. Jestliže to k obnovení připojení k domácí síti nepomůže, odinstalujte poslední aktualizace, po jejichž instalaci jste začali mít problémy. Otevřete si Nastavení a přejděte do nabídky »Aktualizace a zabezpečení - Historie aktualizací«. Zde pak můžete zvolit poslední aktualizace a odinstalovat je (použijte volbu »Odinstalovat aktualizace«).
Jednou z příčin problémů může být i zastaralý software v routeru, proto se vždy ujistěte, že ve svém Wi-Fi routeru používáte aktuální firmware. Novější routery umí stáhnout nový firmware přímo od výrobce, u starších modelů budete muset zapátrat na internetu sami. Aktualizace firmwaru Wi-Fi routerů jsou důležité nejen z hlediska funkčnosti, ale také kvůli zabezpečení.
Jestliže jste prošli kroky našeho postupu, měli byste mít doma funkční a spolehlivou Wi-Fi síť. Pokud jsme vám nepomohli váš problém vyřešit, je možné, že váš současný router na pokrytí vaší domácnosti a připojení všech zařízení již nestačí a bude třeba jej vyměnit. Sledujte naše testy a rubriku Top 10, abyste měli přehled, jaké zařízení by se pro vaše konkrétní potřeby mohlo hodit.
Nejlepší nástroje pro ladění Wi-Fi
Ekahau HeatMapper
Pomocí notebooku a tohoto programu můžete získat individuální mapu pokrytí vašeho bytu či domu signálem Wi-Fi.
Acrylic WiFi Home
Tato aplikace zjistí vysílací kanály okolních Wi-Fi sítí a pomůže vám s optimálním nastavením vašeho routeru.
NetStress
Použijte tento nástroj na změření propustnosti vaší domácí (drátové i bezdrátové) sítě. Musíte jej ale instalovat na dva počítače. WirelessNetView Podobně jako Acrylic WiFi Home nabízí i WirelessNetView přehled o okolních sítích, ale s méně podrobnostmi.
WirelessKeyView
Pokud jste zapomněli heslo ke své Wi-Fi síti, které máte uloženo v počítači, WirelessKeyView vám jej připomene. NetWorx Poskytuje přehled o datech proudících skrz síťovou kartu vašeho počítače. Propustnost sítě je měřena v reálném čase.
Udělej si sám: Zesilovač Wi-Fi zdarma
List papíru, hliníková fólie, lepidlo, nůž a správné instrukce (najdete je na chip. cz/novinky/tipy-triky/zrychlete-si-wifi), a vyrobíte si zesilovač na anténu vašeho Wi-Fi routeru. Jejím správným nastavením posílíte signál Wi-Fi tam, kde je třeba.
Foto popis| Jakou minimální šířku pásma potřebujete? Pro Wi-Fi a připojení k internetu samozřejmě platí, že rychlejší je lepší. Různé způsoby použití internetu jsou samozřejmě odlišně náročné na rychlost přenosu dat. Podívejte se, jakou propustnost musí mít vaše internetové připojení pro následující typy služeb:
Foto popis| Jednoduché měření Rychlost svého internetového připojení si můžete vyzkoušet na mnoha různých webových stránkách, například i pomocí aplikace sdružení CZ. NIC na netmetr.cz/cs/ test.html.
Foto popis| Problémy s připojením k domácí síti a internetu může vyřešit i aktualizace ovladače síťové karty. Provedete ji prostřednictvím »Správce zařízení«, nástroje, který najdete v Ovládacích panelech.
O autorovi| FABIAN VON KEUDELL, RADEK KUBEŠ, Pomocí programu Acrylic WiFi Home snadno zjistíte, které vysílací kanály jsou okolními Wi-Fi sítěmi nejméně využívané (zde např. kanál 9). Pak na tento volný kanál nastavte vysílání vašeho routeru v pásmu 2,4 GHz.
Lepší dosah Wi-Fi za málo peněz
Jednou z nejjednodušších možností, jak zvýšit pokrytí a propustnost Wi-Fi sítě, je použití opakovače signálu. Při výběru a použití tohoto typu síťového zařízení ale musíte dát pozor na několik věcí, protože jinak se požadované vylepšení parametrů domácí Wi-Fi nedostaví.
> Zkontrolujte si kompatibilitu, protože i když všechna zařízení sice pracují se stejnými standardy, nejlepší výkon zpravidla získáte, když použijete všechny síťové prvky od stejného výrobce.
A pochopitelně, pokud máte router standardu 802.11n, použijte také opakovač s N Wi-Fi. Pro moderní AC router se pak samozřejmě hodí dvoupásmový opakovač s podporou standardu 802.11ac. Výhoda dvoupásmového opakovače spočívá i v tom, že v jednom pásmu komunikuje s routerem a ve druhém s koncovými zařízeními, takže se nesnižuje celková propustnost sítě. Abyste mohli tuto funkci využít, zkontrolujte si, zda vaše zařízení podporují tzv. crossband režim.
> Najděte optimální umístění pomocí opakovaných testů rychlosti. Pokud bude opakovač příliš blízko routeru, budou se klientská zařízení připojovat spíše k jeho slabému signálu než k opakovači. Bude-li příliš daleko, nebude mít opakovač dostatečně kvalitní signál k dalšímu šíření.
Foto popis| Opakovač TP-Link RE450 podporuje AC Wi-Fi a šíří signál bezdrátové sítě ve dvou pásmech bez snížení propustnosti.
Svobodná volba domácího routeru
Podobnou situaci zná snad většina našich čtenářů: poskytovatel internetového připojení, ať už přes telefonní linku a DLS, nebo třeba rozvod kabelové televize, zapůjčuje nebo pronajímá svým zákazníkům modem kombinovaný s Wi-Fi routerem, a pokud chcete použít vlastní router (zpravidla s mnohem lepšími výkonnostními parametry), narazíte na problém. Poskytovatel připojení totiž svým zákazníkům neumožňuje (a když už ano, tak jen v minimálním rozsahu) spravovat modem, takže třeba ani nelze, nemá-li zařízení hardwarový přepínač, vypnout Wi-Fi, která jen zbytečně ruší signál vašeho routeru, který jste připojili k LAN portu dodaného modemu. Úplná náhrada koncového zařízení je bez spolupráce s poskytovatelem připojení nemožná, jelikož neznáte potřebná nastavení a přihlašovací údaje pro připojení do sítě.
Řešení ale samozřejmě existuje, jen je třeba jej domluvit s poskytovatelem připojení. Ten bude zpravidla vyžadovat, aby vaše koncové zařízení mělo stejnou MAC adresu (unikátní identifikátor každého síťového zařízení, který najdete na štítku každého modemu či routeru), a navíc vám musí umožnit připojit jej do jeho sítě. Úprava MAC adresy je velmi snadná, jelikož prakticky každý Wi-Fi router umožňuje její změnu. Ohledně přístupu k síti je asi nasnadě, že se snadněji dohodnete s lokálními poskytovateli internetového připojení než s největšími operátory, kteří se budou jinému zařízení připojenému do jejich sítě trochu bránit. Je to ostatně celkem pochopitelné, protože svá zařízení mají otestovaná a ručí vám za funkčnost odebírané služby. V případě problémů s připojením k internetu jsou pak možnosti technické podpory poradit vám třeba po telefonu velmi omezené.
Foto popis| AC Wi-Fi routerů s DSL modemem není na trhu mnoho, ale několik jich má v nabídce Asus (např. Asus DSLAC68U), jehož produkty dosahují v našich testech zpravidla výborných výsledků.