Přejít k hlavnímu obsahu

Kde se navrhuje budoucnost

Technologický gigant HP otevřel v Silicon Valley novou inovační laboratoř, ve které přicházejí na svět nové produkty této firmy. Chip tuto laboratoř navštívil a byl docela překvapen. 

Základní kámen Silicon Valley byl položen v Palo Alto, 367 Addison Avenue. Zde se totiž nachází slavná garáž, kde William Hewlett a David Packard začali v roce 1939 vyrábět oscilátory. Tam se zrodila společnost HP, ale její budoucnost se tvoří mimo Palo Alto - v nové inovační laboratoři společnosti HP.

Výzkumná laboratoř HP už existuje nějakých padesát let, vedoucí inovační laboratoře a CTO společnosti HP Shane Wall se však spíše zabývá otázkou, jak lze vymyslet budoucnost na příštích padesát let. Shane Wall a jeho tým se k odpovědi na tuto otázku blíží pomocí směsi kreativity, výzkumnického umu i ekonomických úvah. „Samozřejmě že přesně nevíme, jak to bude vypadat,“ říká Shane Wall, „na druhou stranu si to dokážeme do určité míry představit.“ A nastiňuje také čtyři nejdůležitější témata, která budeme v příštích letech řešit: lidská populace stárne, proces urbanizace se urychluje, rychlost inovací je také na vzestupu a „hyperglobalizace“ vede k tomu, že informace a nové vynálezy se rozšíří do celého světa mrknutím oka.

Nanofinger najde pesticidy

Tyto trendy musí nějakým způsobem vzít v úvahu každý vývojový tým bez ohledu na to, o jaký tým se jedná a v jaké oblasti se pohybuje. Některé myšlenky jsou už celkem zřejmé: velké 3D tiskárny, které dokážou kdekoli na světě reprodukovat už hotové produkty vyvinuté někde úplně jinde - to je něco, co pasuje na DNA firmy HP. Mnohem zajímavější a překvapivější je technologie nazvaná nanofinger, což je senzor schopný odhalit i ty nejdrobnější nečistoty kapalin a plynů. Díky těmto senzorům by bylo možné například zaručit čistou vodu ve velkoměstech. Nanofinger vytištěný pomocí nanolitografie poskytuje obraz povrchové struktury určité molekuly, tedy například i pesticidu. Laser skenuje vzorek, odražené světlo je analyzováno pomocí Ramanovy spektroskopie (metoda analytické chemie) a molekulární struktury jsou synchronizovány s nanofingerem. Detekovaná shoda je signalizována. Tento postup je tak přesný, že může v praxi detekovat nečistoty už v případě, kdy se ve vzorku vyskytují v poměru jedna ku jedné miliardě.
Některé nápady rozvíjené v laboratořích HP vás překvapí svým emočním přístupem. Tým HP Labs totiž poskytl na několik dnů dobrovolníkům ze svých řad miniaturní repliky obytných prostor jejich příbuzných. Repliky domů a bytů se pak rozsvěcely, když byla rodina doma. V opačném případě byly tmavé. V tuto chvíli zatím nevíme, kam celý nápad skutečně vede. Nicméně jeden ze závěrů tohoto experimentu byl docela zajímavý: vzhledem k tomu, že dobrovolníci mohli sledovat, kdy jsou jejich rodinní příslušníci k zastižení doma, mnohem častěji jim telefonovali.

Foto popis| Otevřeno novým nápadům: V inovační laboratoři HP vznikají nápady na nové produkty na období tří až deseti let.
Foto autor| Foto: Hewlett Packard

Příbuzná témata: