Krátké testy digitální techniky, která se za uplynulý měsíc dostala do Testovací laboratoře Chipu.
Štíhlý elegán
Acer Swift 7
Swift 7 je rozhodně nejkrásnějším notebookem od Aceru. Díky tloušťce pouhých 10 mm je momentálně nejtenčím notebookem na světě a kovovým zlatočerným tělem upoutá pozornost všech, kteří jej vezmou do ruky. Extrémně tenký design se negativně nepodepsal na tuhosti šasi, notebook je pevný, neohýbá se, klávesnice nepruží a víko dobře chrání panel displeje. Ten ale bylo nutné vyztužit krycím sklem s lesklým povrchem, takže ačkoliv není displej dotykový, je lesklý. To je první úlitba, kterou bylo nutné za rekordně štíhlé tělo přinést. Druhou je absence portů. Swift 7 má jen 3,5mm audiojack a dva USB-C konektory, z nichž jeden dokáže přenášet data rychlostí USB 3.1 Gen 2 a podporuje standard Thunderbolt 3, umožňující přenos videa v ultravysokém rozlišení při 60 Hz a druhý slouží hlavně pro napájení.
Vzhledem k tomu má tak majitel k dispozici většinou pouze jednu USB-C zdířku, takže pro práci s externím monitorem, klávesnicí a myší bude potřebovat buď nejmodernější monitor s USB-C rozhraním a USB rozbočovačem, nebo samostatný USB-C rozbočovač. Ten ale Acer momentálně nenabízí, k notebooku je přibalena pouze jedna redukce z USB-C na USB-A. Škoda, alespoň dvouportový hubík, ideálně s redukcí na HDMI, by se hodil.
Swift 7 je postaven na nové generaci CPU Intel Kaby Lake. V případě testované konfigurace se jednalo o procesor s označením Core i7-7Y75, tedy o nástupce ultraúsporných procesorů dříve označovaných jako Core-m. Výsledky našich měření ukazují, že výkon tohoto CPU je jen o trochu nižší než výkon „plnohodnotných“ modelů Core i7-5500U a je vyšší než u procesorů Core i5-6200U. Moderní Kaby Lake řady Core i7-7500U jej však značně překonává. Bez ohledu na výsledky benchmarků zvládá Swift 7 v kombinaci s 8 GB RAM a 256GB rychlým SSD diskem hravě všechny běžné úkoly a nezadýchá se ani při práci s větším množstvím zároveň otevřených aplikací. Ohromnou výhodou použitého procesoru se 4,5W TDP je pasivní chlazení, díky kterému je notebook při práci absolutně tichý. Vzhledem k tomu, že kovové šasi zařízení slouží částečně i jako chladič CPU, dokáže procesor pracovat i při pasivním chlazení na své nominální frekvenci s možností občasného zrychlení v Turbo režimu. Nová generace ultraúsporných procesorů Kaby Lake umožňuje kvůli možnosti pasivního chlazení i řízené podtaktování na 600 MHz a 3,5W TDP, to však není případ tohoto notebooku. Výsledky benchmarku PCMark 8 například ukázaly, že Swift 7 je celkově výkonnější než dva roky stará vlajková loď Aceru, model Aspire S7-393 s procesorem Core i7-5500U.
Další výhodou procesorů Kaby Lake je koprocesor, který má na starosti hardwarovou akceleraci kódování a dekódování videa ve vysokém rozlišení a HEVC. Ten výrazně snižuje spotřebu CPU při přehrávání videa, takže ve spolupráci s dalšími pokročilými funkcemi pro snižování spotřeby vydrží notebooky s Kaby Lake zase o něco déle na baterii. Úsporný chod se projevuje hlavně při běžné práci, kdy uživatel pracuje s kancelářskými aplikacemi, internetem a občas si pustí video. V takovém případě lze od Aceru Swift 7 čekat i deset hodin výdrže při provozu na baterii. Při psaní článků s hodně ztlumeným displejem jsme se dostali dokonce na dvanáct hodin práce. V náročném PCMarku 8 vydržel Swift 7 při maximálním vytížení pracovat lehce přes pět hodin. To jsou na notebook s 13,3“ displejem a hmotností 1 126 gramů skvělé hodnoty!
Na notebooku jsme napsali několik desítek tisíc znaků, takže klávesnici jsme si osahali dobře. Je lepší než u jiných modelů Aceru, protože má dostatečně velká a dostatečně od sebe vzdálená tlačítka, samostatný Enter a rozměrný Backspace. Zdvih kláves je s ohledem na tenké tělo poměrně nízký, ale dostatečně přesný. Rozložení klávesnice je jednoduché, vše je tam, kde má být (snad až na vypínač vpravo nahoře). Pod klávesnici se ale bohužel nevešlo podsvícení. Vyloženě opulentní je ohromný touchpad. 13,3“ IPS displej nabízí pěkný obraz se širokými úhly pohledu a velmi dobrým jasem i kontrastem.
Otázkou je, zda má závod o co nejtenčí notebooky smysl. Samozřejmě, tenký notebook je lehčí, snadno se přenáší a lépe vypadá. Na druhou stranu ale přináší řadu omezení v podobě nedostatku portů a konstrukčních kompromisů. Lidé, kteří často cestují a nepoužívají monitor a externí klávesnici, si jej zamilují. Uživatelé, kteří notebook používají primárně v kanceláři a nosí si jej domů, ale dají přednost modelům s lepší portovou výbavou. Pokud bychom však Swift 7 srovnávali jen v rámci kategorie ultratenkých designových šperků typu Apple MacBook Pro 13, Dell XPS 13, HP Spectre, Asus Zenbook 3 UX390UA nebo Lenovo Yoga 900, je Swift 7 o něco levnější, nabízí nejmodernější procesor a navíc je tenčí než všechny ostatní. Ve stejném těle se navíc za 34 990 Kč prodává i varianta s procesorem Core i5-7Y54. Canon ScanFront 400
Samostatný skener
Luxusně vybavený samostatný síťový skener, určený pro oboustrannou digitalizaci předloh do formátu A4, nepotřebuje díky dotykovému displeji k provozu počítač, stačí jej připojit do LAN sítě. Výrobce uvádí maximální rychlost skenování na úrovni 45 stran A4 za minutu, ale záleží na rozlišení, formátu a typu souboru, do kterého se předloha ukládá. V rámci testu jsme 20 jednostranných listů A4 skenovali 51 sekund (do prohledávatelného formátu PDF při 300 dpi). Prvních 10 stran projelo skenerem bez zaváhání, při dalších deseti se skener vždy na několik sekund pozastavil. Oboustrannou předlohu A4 zvládl skener za necelých pět sekund. Kromě papírů s běžnou gramáží (max. 255 g/m2) lze do skeneru vkládat i vizitky, a se speciální vodicí fólií dokonce až 6 mm tlustý dokument (např. pas). S 10,1“ dotykovým displejem se pracuje pohodlně jak rukou, tak pomocí myši. Ikony a položky nastavení jsou dostatečně veliké pro ovládání prstem. Zařízení nabízí skenování do e-mailu, sítě, na USB disk, na FTP nebo přímo do tiskárny či faxu. V nastavení lze volit rozlišení v rozsahu od 100 do 600 dpi, skenování do různých typů soborů (TIFF, PNG, PDF a JPEG) a dlouhou řadu dalšího podrobného nastavení. Rozhraní skeneru lze díky dostupnému SDK upravit podle specifických potřeb uživatelů.
Huawei Nova
Nová Nova
Huawei Nova má 5“ displej, jehož okraje dosahují po stranách až téměř k okrajům telefonu, takže působí kompaktním dojmem a bude se dobře držet i uživatelům s menší rukou. Tělo je kovové s příjemným povrchem a dostatečně pevné, působí vyloženě luxusním dojmem. Jednou z hlavních předností telefonu je dlouhá výdrž na 3 020mAh baterii. V PCMarku jsme naměřili 11:21 hodiny, při sledování on-line videa na plný jas displeje vydržela Nova 8 hodin a 53 minut a v běžném provozu můžete počítat i s dvoudenní výdrží. Přitom se nejedná o telefon s malým výkonem. Musíme pochválit i kvalitní fotoaparát. Zadní snímač má rozlišení 12,2 Mpx a za dobrého světla pořizuje velmi pěkné snímky s vysokou ostrostí a s malým výskytem šumu. Ve výbavě nechybí LTE, NFC ani čtečka otisku prstů na zádech telefonu. Do zásuvky v levém boku přístroje můžete vložit buď dvě nanoSIM karty, nebo jednu nanoSIM a jednu microSD kartu. Pro nabíjení a komunikaci s počítačem je uprostřed spodního okraje moderní port typu USB-C.
Optoma HD27
Kvalitní projektor
Optoma HD27 je zajímavý cenově dostupný DLP projektor s velmi dobrou kvalitou obrazu, Full HD rozlišením a dostatečnou rychlostí i pro hraní her. Součástí dodávky je dálkové ovládání s podsvícenými tlačítky. Za cenu pod 20 000 Kč nabízí projektor kvalitní obraz s vysokou světelností, díky které lze obsah sledovat i v osvětlené místnosti. Vynikající je i kvalita barev a přednastavený režim barevného rozsahu na úrovni 98 % standardu Rec 709. S ohledem na kompaktní rozměry a vysoký výkon lampy (3 200 ANSI lm) je logické, že vnitřek projektoru vyžaduje intenzivní chlazení. Zařízení má na sobě dostatek ventilačních otvorů, ale i tak je při práci projektor poměrně hlučný.
K projektoru lze připojit dva zdroje videa přes dvojici HDMI 1.4 konektorů, z nichž jeden podporuje MHL, takže promítat lze i z monilních telefonů a tabletů. Optoma HD27 ale bohužel nedokáže přehrávat multimediální obsah přímo z připojeného USB disku. Integrované reproduktory mají deklarovaný výkon 10 W, takže hlasité jsou dostatečně, ale nehrají moc dobře. Co je však prvotřídní, to je obraz. Tak kvalitní podívaná na projektoru cenové kategorie do 20 000 Kč se jen tak nevidí. S 1080p zdrojem (např. Blu-ray), plátnem a na delší vzdálenost nabízí projektor zážitek srovnatelný s návštěvou kina. Vzhledem k tomu, že projektor nepracuje se zkrácenou projekcí, doporučujeme obraz promítat zlespoň z 3-4 metrů, odměnou ale bude opravdu kvalitní podívaná.
Acer Spin 7
Parádní notebook
Druhým vlajkovým modelem nejnovější řady notebooků Acer, které jsme měli možnost minulý měsíc otestovat, je model Spin 7. Spíše než notebook se hodí označení „2 v 1“, protože Spin 7 lze díky dotykovému displeji s možností otočení o 360 stupňů používat jako notebook i jako tablet. Na první pohled zaujme štíhlý profil přístroje a fakt, že se do kompaktního těla vešel velký, 14“ displej. Díky malé hmotnosti (1 267 g) a tenkému profilu je notebook výborně přenosný a snadno jsme si jej zvykli používat i v režimu tabletu. Bez nožiček jsme totiž v přední části naměřili tloušťku pouze 10,3 mm a v zadní části (u pantů) 11,3 mm. Díky tomu se i po otočení displeje o 360° dobře drží v ruce a dotykové ovládání funguje příkladně. Při práci v režimu notebooku se nám líbily velké klávesy a ohromný touchpad o rozměrech 14 x 6,5 cm. Hliníkové šasi dodává notebooku dostatečnou pevnost i odolnost. Stejně jako u modelu Swift 7 platí i zde, že do tenkého těla se nevejdou běžně používané porty USB, HDMI a LAN. V pravém boku tak najdete stejně omezenou portovou výbavu jako na Swiftu 7. Jsou zde pouze dva malé porty USB-C (jeden s podporou Thunderbolt 3) a 3,5mm zvukový výstup jack. Prostřednictvím jednoho z USB-C konektorů se notebook nabíjí.
V balení je redukce na port USB 3.0, pomocí které lze připojit USB flash disk, myš nebo tiskárnu, nicméně pro připojení monitoru by se hodila HDMI redukce. Acer Spin 7 je osazen stejným procesorem jako testovaný Swift 7 a platí o něm vše, co bylo řečeno v recenzi na Swift 7. RAM 8 GB v kombinaci s 256GB SSD diskem zajišťují rychlý start operačního systému Windows 10 Pro (od zapnutí počítače do spuštění Windows jsme naměřili 12 s). 14“ displej kreslí výborně ostrý obraz v rozlišení 1 920 x 1 080 bodů. Díky technologii IPS má velké zorné úhly a opravdu se nám líbily úzké okraje - po stranách dělí okraj displeje od okraje notebooku pouze 8 mm. Displej je v tomto případě dotykový a před rozbitím jej chrání sklo Corning Gorilla. Do tenkého těla se vešla pouze baterie s malou kapacitou (2 770 mAh); baterie vydržela v testu napájet přístroj jen 4:19 hod. V praktickém provozu jsme ale neměli problém docílit výdrže osmihodinové. Navíc oceňujeme pasivní chlazení notebooku, díky kterému pracuje naprosto tiše.
AData SU800 256 GB
Vynikající levný SSD
Nejnovější 2,5“ SATA SSD disk od firmy AData nás při testu příjemně překvapil vysokými přenosovými rychlostmi a nízkou dobou odezvy. V kombinaci se skvělou cenou okolo 2 000 Kč pak v současnosti nabízí ve své kategorii nejlepší poměr mezi výkonem a cenou. V naší testovací sestavě vykázal průměrnou rychlost čtení na úrovni 547 MB/s, a to jak při práci s komprimovatelnými, tak nekomprimovatelnými daty.
Vysokých hodnot pak dosahoval i při zápisu - průměrných 506 MB/s při zápisu komprimovatelných a 502 MB/s při zápisu nekomprimovatelných dat je vynikající výsledek. Díky přístupové době na úrovni 0,044 ms při čtení a 0,045 ms při zápisu dosahuje disk vysokých hodnot IOPS. Při práci s 4kB datovými bloky jsme mu naměřili velmi slušných 18 598 IOPS při čtení a 10 777 IOPS při zápisu. Flashové úložiště tvoří vrstvené 3D NAND buňky typu TLC s inteligentní vyrovnávací pamětí typu SLC.
Výrobce neuvádí životnost paměťových buněk disku, ale u tohoto typu se běžně pohybuje mezi 3 000 a 5 000 zápisy, což by při 256GB kapacitě mělo stačit na deset let každodenního přepisu celého disku. Součástí dodávky je redukce pro uložení SASD disku s tloušťkou 7 mm do 9,5mm diskové šachty notebooku. Výrobce na svých stránkách nabízí zdarma ke stažení klonovací software Acronis True Image HD ve verzích 2013 (pro Windows XP/7/8.1) a 2015 (pro Windows 10), stejně jako utilitu SSD ToolBox, pomocí níž lze spravovat a sledovat stav SSD disku.
Lenovo ideapad 510S-13IKB
Výborná volba
Nový ideapad 510S nabízí kombinaci nejmodernějšího výkonného procesoru Intel Kaby Lake, 256GB SSD disku a 8 GB RAM za sotva uvěřitelnou cenu pod 19 000 Kč. Už jen proto si zaslouží při výběru nového notebooku zařadit mezi nejžhavější kandidáty. K vynikajícímu poměru mezi výkonem a cenou ale musíme přidat i velmi kvalitní matný Full HD IPS displej, portovou výbavu, ve které nechybí LAN konektor, nízkou hmotnost a slušně zpracované šasi, kombinující plast a kov. Klávesnici tvoří příjemná a dostatečně velká tlačítka (16 x 15 mm), na kterých se dobře píše, ale bohužel jsme na ní objevili i hrůzně rozdělený Enter, který snad vymyslel někdo, kdo v životě notebookovou klávesnici nepoužíval. Výhradu máme i k umístění vypínače do levého horního rohu, na parcelu, kde by měl bydlet výhradně Backspace. Pochvalu si zaslouží matný a nedotykový displej, jehož jas lze redukovat až na naprosté minimum, takže s notebookem se dá pohodlně pracovat jak v naprosté tmě (také díky podsvícené klávesnici), tak na přímém slunečním světle. Líbily se nám poněkud teplejší barvy i široké úhly pohledu.
Notebook je osazen pouze baterií s kapacitou 35 Wh, díky úsporným technologiím architektury Kaby Lake ale dokáže s kancelářskými aplikacemi a internetem (a trochu staženým displejem) pracovat v klidu devět až deset hodin, při přehrávání videa v pohodě zajistí šest až sedm hodin filmové zábavy. V benchmarku PCMark 8, který dokáže vytížit hardware notebooku na maximum, však dosáhl jen necelých čtyř hodin.
Tento údaj je tak dobré brát jako minimální výdrž, při běžném používání lze snadno počítat s dvojnásobkem. Dvoujádrový procesor Core i5-7200U je aktivně chlazený (ventilátor většinou pracuje krátce, ale je poměrně slyšet) a nabízí velmi slušný výpočetní výkon, o čemž vypovídají i vysoké hodnoty naměřené v testu Cinebench. V kombinaci s rychlým SSD diskem (491 MB/s při čtení, 476 MB/s při zápisu) disponuje tento malý a levný notebook výkonem, který uspokojí i nejnáročnější uživatele.
Asus GL552V-CN146T
Dostupný herní notebook
Většina herních notebooků je pro běžné uživatele příliš drahá. V podobě modelu GL552V přišel Asus se zajímavou variantou za rozumnou cenu. Výrazy „levný“ a „herní“ si trochu odporují, takže musíme počítat s nějakými kompromisy. V tomto případě jsou jimi absence SSD disku a pouze středně výkonná grafika Nvidia GeForce 950M s 2 GB vlastní paměti a taktem 915 MHz. Tato karta sice nedosahuje výkonu vlajkových mobilních grafik GeForce 980M a neumožňuje plynulé hraní ve vyšším než Full HD rozlišení, přesto je ale třikrát výkonnější než integrovaná grafika procesoru Intel. Ve Full HD rozlišení zvládne notebook i nejnovější náročné hry, pro dosažení hratelných fps je ale nutné trochu omezit vykreslování detailů. Přesto se na něm dá slušně hrát, což je s ohledem na cenu pod 22 000 Kč dobrá zpráva.
Absenci systémového SSD disku jsme při práci pociťovali neustále, počínaje pomalejším startem systému a konče zpožděnými reakcemi notebooku při zavírání oken, ale v prodeji je i dražší varianta CN117T se 128GB systémovým SSD a 1TB HDD. Ta má navíc 4 GB grafické paměti GDDR5, ale stojí o 5 000 Kč víc. Kompromisy se nedotkly šasi, klávesnice a displeje. Notebook vypadá decentně, povrch je příjemný na dotyk, 15,6“ IPS Full HD displej patří k těm nejlepším. Klávesnice obsahuje numerický blok s poněkud drobnějšími tlačítky, ale je podsvícená. Klávesy v hlavním bloku jsou dostatečně veliké (15,5 x 15,5 mm) a mají příjemný zdvih. Touchpad je beztlačítkový, ale s 12,5cm úhlopříčkou dostatečně velký a přesný. Asus GL552V přináší vizuální i hmatový dojem mnohem dražšího herního notebooku. Velmi dobrý je i zvuk. 15,6“ notebook s hmotností lehce přes 2,5 kg lze ještě poměrně snadno přenášet, na baterii vydržel v PCMarku 8 necelé tři hodiny, při práci s internetem a kancelářskými aplikacemi lze počítat s až pěti hodinami. Portová výbava je slušná, kromě HDMI je zde i konektor typu USB-C, ten ale nepodporuje standard Thunderbolt 3.
Sony PlayStation VR
Virtuální zábava
Uživatelé herních konzolí PlayStation 4 a Playstation 4 Pro mohou získat cenově poměrně zajímavou vstupenku do světa virtuální reality. Sony totiž ke konzolím nově nabízí své virtuální brýle PlayStation VR (PSVR). Kromě nich se však budete muset vybavit i kamerkou PlayStation 4 - Kamera v2 (stojí asi 1 400 Kč); kamerka první verze, dodávaná ještě k PS3, pro tyto účely nestačí. V prodeji jsou ale i celé sety. Instalace brýlí je jednoduchá. Připojují se prostřednictvím krabičky, která má HDMI a USB vstup a dva HDMI výstupy - nejen pro brýle, ale i pro televizor. Televizor použít nemusíte, ale pokud chcete, aby ostatní mohli vaše zážitky sdílet, můžete jej zapnout a třeba se k hraní připojit. K brýlím lze použít v podstatě jakákoli sluchátka, kromě bluetoothových.
Kamerka se jednoduše připojí k USB portu herní konzole a tím je instalace hotova. PSVR brýle mají 5,7“ OLED displej s rozlišením 1 920 x 1 080, takže na jedno oko připadá rozlišení 960 x 1 080 bodů. PSVR sice mají oproti Oculus Rift a HTC Vive (2 160 x 1 200 pixelů) nižší rozlišení, ale jsou k dostání za poloviční cenu, přičemž zážitek rozhodně poloviční není. Jednotlivých bodů si při hraní většinou ani nevšimnete (obraz je mírně rozostřený), pouze u tmavých scén se objeví jakoby šedý zákal. Pokud sledujete obsah v 2D režimu (tzv. cinematic mode), tedy hrajete klasické hry nebo si přehráváte video, připadáte si jako před plátnem v kině nebo před obří televizní obrazovkou a na okrajích je tmavá plocha. Po přechodu do 3D režimu vás obraz obklopí zcela a pohyb hlavy zajistí i změnu pohledu.
V brýlích je pro sledování pohybu zabudován gyroskop a akcelerometr a okraje brýlí svítí, takže je může vidět a sledovat kamerka. Systém je poměrně přesný, ale ne tak dokonalý jako u HTC Vive. Kolem brýlí jsou jakési gumové „záclonky“, takže dovnitř neproniká světlo a jste tak skutečně obklopeni virtuálním světem a nerušeni tím skutečným. Latence jsou nízké, takže k žádnému pocitovému zpoždění mezi pohybem hlavy a obrazu nedochází a většině uživatelů se špatně dělat nebude a ani je nebude bolet hlava - chce to ale samozřejmě vyzkoušet. Mezi přednosti brýlí patří hlavně dostupná cena, jednoduchá instalace a velká zábava.
Alespoň tedy na začátku velká. Bude záležet, jaké aplikace se pro PSVR ještě objeví. Her už je poměrně dost a je pravda, že i jinak nijak zajímavé arkádové automobilové závody (Driverclub VR) jsou zábavnější v brýlích (prostorové vnímání, můžete se rozhlížet do stran) než při hraní na televizoru. To samé platí pro divokou jízdu na horské dráze (Until Dawn: Rush of Blood), která by ve 2D příliš nezabodovala, ale ve virtuální realitě je to prostě skvělý zážitek - zvláště když musíte také uhýbat hlavou, aby vás do ní něco nepraštilo, a občas na vás vybafne nějaké strašidlo a opravdu se leknete. Pro PSVR by se však měla brzy objevit řada mnohem atraktivnějších titulů s větším herním potenciálem. Brýle dávají hraní opravdu nový rozměr a na rozšíření mají větší šance než třeba pohybové ovladače, jako Move od Sony nebo Kinect od Microsoftu. Záležet ale bude především na dostupných hrách.
Insta360 Nano
360° nejen pro iPhone
Kompaktní 360° kamera je určena hlavně pro majitele iPhonů 6 a 7 s lightning konektorem, ale díky integrované baterii a slotu pro microSD karty s ní lze pořizovat panoramatické fotografie a videa i bez mobilního telefonu, ovšem pouze s omezenými možnostmi nastavení. Ovládací aplikace s možnostmi nastavení kamery je k dispozici pouze pro iOS, aplikaci pro prohlížení 360° snímků a videa lze stáhnout i do telefonu s Androidem. Aplikace pro prohlížení a úpravu pořízených fotografií lze stáhnout i do PC s Windows nebo macOS.
Kamerku lze používat nezávisle na telefonu, ale disponuje pouze jedním tlačítkem. Jedno zmáčknutí pořídí statickou fotografii, dvojité zmáčknutí spustí nahrávání videa a trojité aktivuje samospoušť. Možnosti nastavení v aplikaci pro iOS jsou hodně omezené, nelze měnit rozlišení fotografií (pouze videa) ani deaktivovat jeden ze dvou snímačů s 210° úhlem záběru. Už vůbec jsme nenašli možnost nastavení dobíjení kamery z telefonu nebo telefonu z kamery. 800mAh kapacita baterie zajistí pořízení několika desítek snímků. Kvalita fotografií je středně dobrá, avšak ve vnitřním prostředí snímky vykazují viditelný šum.
WD Blue 1 TB SSD
Konečně WD SSD
Western Digital nedávno uvedl své první řady plnohodnotných SSD disků pro domácí uživatele s označením Green a Blue. Levnější a méně výkonné disky Green se prodávají v kapacitách 120 GB a 240 GB cca za 1 300 Kč, resp. 2 100 Kč. Ve výkonnější řadě Blue nabízí WD tři modely s kapacitou 250 GB, 500 GB a 1 TB, přičemž všechny kapacity jsou k dostání jak v 2,5“ verzi SATA, tak v menším, M.2 SATA provedení. Předpokládáme, že varianty s podporou NVMe přijdou později s označením Black. Ihned po uvedení jsme měli možnost otestovat 1TB 2,5“ verzi i v naší testovací laboratoři. Výrobce uvádí přenosové rychlosti na úrovni 545 MB/s při čtení, resp. 525 MB/s při zápisu.
My jsme naměřili o trochu nižší hodnoty na hranici 525 MB/s při čtení (jak komprimovatelných, tak nekomprimovatelných dat) a 432 MB/s při zápisu komprimovatelných, resp. 380 MB/s při zápisu nekomprimovatelných dat. Jedná se ale o průměrné hodnoty čtení a zápisu při práci s většími datovými objemy, v krátkodobé činnosti dosahoval disk hodnot až 540 MB/s (čtení), resp. 506 MB/s (zápis). Dále jsme naměřili přístupové doby 0,047 ms (čtení) a 0,144 ms (zápis). Při práci s 4KB bloky zvládne disk 23 845 IOPS při čtení a 24 827 IOPS při zápisu. Ve spánku příkon disku pohybuje pod hranicí 0,1 W. Výhodou je dlouhá životnost a tříletá záruka. Disk používá planární TLC buňky a při kapacitě 1 TB a denním zápisu 20 GB dat mají jeho flashové buňky podle výrobce vydržet 56 let. V ceně disku je možnost stažení ovládací utility a klonovacího programu Acronis True Image WD Edition.
Samsung Gear S3
Našlapané hodinky
Své nové chytré hodinky Gear S3 představil Samsung na výstavě IFA letos v září. Oproti předchozí verzi se mohou pochlubit kvalitnější materiály, lepší baterkou i displejem a řadou dalších vylepšení. Jsou ale dražší než předchůdce. Hodinky Gear S3 se dodávají ve dvou verzích - v elegantní verzi Classic a v robustnější verzi Frontier (stojí stejně) -, jsou kovové a jejich zpracování je velmi pěkné. Vylepšen byl také displej, který je nadále kulatý, ale místo 1,2“ má nyní 1,3 palce, tedy 3,3 cm. Rozlišení Super AMOLED displeje zůstalo stejné, tedy 360 x 360 bodů, a hustota bodů je tedy 278 dpi. Novinkou je také sklo, které displej kryje.
Jde o sklo Gorilla Glass SR+, speciálně vyvinuté pro nositelnou elektroniku s lepší ochranou proti poškrábání. Samsung také do hodinek integroval technologii Always On Display (AOD), takže čas může být zobrazen stále bez vysoké spotřeby energie. Baterie má nyní kapacitu 380 mAh, což je oproti předchozímu modelu také velký pokrok. Slabá baterie je obecně neduhem všech chytrých hodinek. V tomto případě by ale měla vydržet po dobu až čtyř dnů - to však jen za ideálních podmínek. Nám vydržela asi na dva dny provozu, je ale pravda, že hodinky byly častěji v provozu, než je běžné. I dva dny je na chytré hodinky velmi dobrá hodnota. V našem testu, při kterém má displej plný jas a každou minutu přijmou hodinky e-mail, vydržely 31:50 h. V bezdrátové kolíbce se pak dobíjejí 2 hodiny a 17 minut. Celé hodinky jsou vodotěsné dle standardu IP68, takže se s nimi můžete klidně vykoupat. 22mm řemínek je standardní, takže si ho klidně můžete vyměnit za jiný, a hodně typů jich dodává i Samsung. Co se týká dalších vylepšení, hodinky mají nově integrovaný reproduktor, takže si s nimi můžete zavolat a mobil může zůstat v batohu nebo v kapse. Pustit si z nich můžete také třeba hudbu.
Přímo v hodinkách je také integrován GPS modul. Na jiných trzích bude dokonce v prodeji verze s LTE s integrovanou eSIM kartou, ale u nás eSIM zatím není možné využít. Ovládání stejně jako v předchozí verzi zjednodušuje šikovné otočné kolečko, doplněné dvěma tlačítky. Nově ale lze bez dotyku displeje pomocí kolečka přijmout nebo odmítnout hovor nebo odložit upozornění. Kolečkem můžete také regulovat hlasitost zvuku při telefonování. Sportovci mohou využít řadu zajímavých funkcí. Pro sledování většiny aktivit mohou nechat telefon doma a hodinky naměří díky GPS, akcelerometru, barometru a výškoměru vše potřebné a mají také integrovaný snímač srdečního tepu. Změřit tep si můžete, kdy potřebujete, nebo ho měří hodinky průběžně a údaje zaznamenávají. Hodinky poznají řadu vašich aktivit, pochválí vás, když vyjdete schody, a rozpoznaly dokonce správně pohyby na veslovacím trenažéru.
Základní aplikace jsou v hodinkách nainstalovány, další si můžete doinstalovat buď přímo z hodinek, nebo prostřednictvím smartphonu. Nabídka aplikací není tak obsáhlá jako v případě Androidu Wear. Kromě mnoha typů ciferníků si můžete stáhnout například aplikace Google Mapy, navigaci Here nebo hry jako Had nebo FruitNinja. Velikost displeje je samozřejmě omezující, stejně jako možnosti ovládání a zadávání. Na hodinky sice můžete mluvit, ale aplikace S Voice nepodporuje češtinu. Cena 11 000 Kč je vyšší než u verze S2, ale výbava jí odpovídá. Za podobnou cenu se prodávají i konkurenční sportovní hodinky s GPS, jako Garmin Forerunner 920XT nebo Polar V800 a pro Gear S3 je mnohem více aplikací. Navíc jde o opravdu pěkné hodinky. V našem žebříčku chytrých hodinek obsadily první pozici.
JBL Flip 3
Hudební váleček
Atraktivní přenosný Bluetooth reproduktor nabízí ve své cenové kategorii příjemný zvuk s preferencí basů. Tento voděodolný repráček samozřejmě není určen pro ozvučení domácnosti, je myšlen spíš jako doplněk pro mládež, která si jej může vzít ven a poslouchat z něj oblíbené skladby z mobilního telefonu. Interní 3 000mAh akumulátor dokázal během našeho testu zařízení pohánět necelých sedm hodin (6:42 h:m) a dobije se za tři hodiny a osm minut. Interní baterii nelze použít jako powerbanku pro dobití mobilních zařízení, to umí až dražší model JBL Charge 3 (4 990 Kč). Přes Bluetooth 4.1 lze Flip 3 spárovat zároveň s několika telefony či tablety a hudbu do něj lze přivést i přes 3,5mm jack, potřebný kabel ale není součástí dodávky.
Krabička s hmotností 451 gramů a rozměry 65 x 165 x 65 mm je velká asi jako půllitrová plechovka od piva, takže se snadno vejde do batohu a dobře se přenáší. Pokud je audiojack a napájecí microUSB konektor překryt gumovou krytkou, reproduktor vydrží i koupel ve sprše. Co se kvality reprodukce týče, reproduktor si z testu odnesl hodnocení na úrovni 77,8 bodu ze sta, přičemž hodnocení v řádu 95-100 bodů si většinou vyslouží reproduktory s dvojnásobnou cenou. Na svou kategorii tedy hraje velmi dobře. Audiofil by podotkl, že reprodukce je trochu zastřená, basy mírně přehnané, výšky plechové a středy se mírně slévají, ale tento reproduktor pro audiofily určen není. Mladým se bude líbit, že se dá sehnat v osmi různých barvách, vydrží drsnější zacházení i případně polití vodou (IPX 5) a na maximální hlasitost se za jeho zvukem otočí většina kolemjdoucích.
Kingston
IronKey D300 4 GB
Nezávislé testy od roku 1991
IronKey D300 4 GB
Bezpečný a odolný
Voděodolný, nárazuvzdorný šifrovaný USB flash disk si pořídí hlavně uživatelé, kteří opravdu nechtějí, aby se jejich cenná data dostala do ruky někomu jinému. Šifrování dat probíhá prostřednictvím hesla, takže disk není zase tak bezpečný jako flashky s vlastní hardwarovou klávesnicí, například iStorage datAshur, ale zato nepotřebuje pro dosažení vyšší odolnosti vůči pádu a působení vody speciální pouzdro. Obal disku je zinkový a na první pohled působí pevným dojmem. Flashové buňky zvládne ochránit i při ponoření do hloubky 122 cm, běžné pády mu při testu nijak neublížily. Při prvním spuštění se aktivuje průvodce, ve kterém uživatel vytvoří heslo a může zadat kontakt pro případ ztráty. Obsah disku je chráněn tak, že pokud desetkrát zadáte špatné heslo, data se automaticky smažou.
Přestože při zápisu a čtení probíhá uvnitř disku v reálném čase šifrování dat prostřednictvím 256bitového AES XTS, disk je při kopírování dat příjemně rychlý. Při zápisu větších souborů dosahuje v praxi disk průměrné zápisové rychlosti okolo 31 MB/s, stejné soubory čte rychlostí přes 120 MB/s. Poněkud pomaleji funguje v benchmarcích, které pracují s velkým množstvím malých souborů. V testu AS SSD dosáhl při zápisu pouze průměrné rychlosti 4,56 MB/s. Při práci s malými soubory se negativně projevuje delší přístupová doba, která při zápisu činí dokonce 1,649 ms (čtení 0,428 ms). Z 4GB kapacity je k dispozici 3,47 GB. Vzhledem k ceně doporučujeme zvolit spíš verzi s 8GB kapacitou.
Kingston IronKey
Epson DS-530
Kancelářský skener
Rychlý kancelářský skener pro digitalizaci jednotlivých listů papíru podporuje barevné i černobílé, jednostranné i oboustranné skenování s možností ukládat digitalizovaný obsah na lokální nebo síťový disk. V utilitě Epson Scan 2 lze nastavit kvalitu skenování v rozsahu od 75 do 1 200 dpi a typ souboru, do kterého bude zařízení skenovat (BMP, JPEG, PNG, TIFF, Multi-TIFF, PDF a prohledávatelné PDF). Do horního automatického podavače se vejde až 50 listů maximálního formátu A4, skenovat lze ale i menší předlohy až do velikosti vizitek. Zařízení má jednoduché ovládání, na ovládacím panelu najdeme tlačítko pro detekci dvou zároveň natažených listů i tlačítko pro zpomalení skenování, které se hodí hlavně v případě skenování velmi tenkých předloh, pak už je zde pouze tlačítko pro zahájení a přerušení skenování. Zařízení pracuje opravdu rychle.
Při testu dokázal skener zpracovat jednostranně 20 listů A4 při rozlišení 200 dpi (do PDF) za 34 sekund. Při vyšším rozlišení 600 dpi zvládl stejnou úlohu zpracovat za dvě minuty a 14 sekund, digitalizace do maximálního rozlišení 1 200 dpi trvala stejně dlouho. Velice rychlá je i oboustranná digitalizace. Jeden list A4 s rozlišením 300 dpi dokáže zařízení naskenovat a převést do prohledávatelného PDF dokumentu za necelé čtyři vteřiny, přičemž kvalita OCR je prvotřídní. Skener se prodává i v dražší verzi se síťovým připojením (cca 17 500 Kč) a zvládne zpracovat až 4 000 stran za den. TP-Link Archer C60
Základní AC router
Wi-Fi router TP-Link Archer C60 patří do rodiny IT zařízení, která by měla zákazníka oslovit nejen hardwarovými parametry, ale také svým vzhledem. Design je samozřejmě otázkou individuálního vkusu, ale zatímco lehce prohnutá a poměrně kompaktní základna routeru Archer C60 vypadá celkem elegantně, stromořadí pěti dlouhých antén zařízení na kráse nepřidává. Antény lze sklápět a natáčet, ale router může být pouze postaven na stole nebo třeba na polici, na zavěšení na zeď připraven není.
Zatímco se Wi-Fi adaptér routeru chlubí specifikací AC1350, takže má nominální teoretickou propustnost 450 Mb/s v pásmu 2,4 GHz a 867 Mb/s v 5GHz pásmu, jeho porty WAN a LAN mají propustnost jen 100 Mb/s. Také zcela chybí USB rozhraní pro připojení tiskárny nebo externího disku na sdílená data. Zatímco absence USB portu by nám tolik nevadila, pomalé ethernetové porty dle našeho názoru nemají v současných routerech místo. Firmware routeru Archer C60 umožňuje všechna běžná nastavení včetně zřízení sítě pro hosty nebo konfigurace rodičovské kontroly přístupu k internetu. V pokročilých nastaveních lze řídit prioritu jednotlivých připojených zařízení nebo přesměrování portů. Základní konfiguraci lze provést i prostřednictvím mobilní aplikace Tether pro Android a iOS. Router Archer C60 má zajímavou cenu a potěšily nás i přenosové rychlosti a dosah Wi-Fi i nízká spotřeba.
Logitech G231
Sluchátka s mikrofonem
U sluchátek Logitech G231 se přímo nabízí srovnání s headsetem HyperX Cloud Stinger, testovaným v minulém Chipu. V obou případech se jedná o základní model sluchátek s mikrofonem, za téměř stejnou cenu. Podobná je i konstrukce z plastu, pod kterou se skrývá pružný ocelový hlavový most. HyperX Cloud Stinger ale působí hodnotněji, možná i díky černé barvě plastu a koženkovým náušníkům. Prodyšné textilní náušníky circumaurálních mušlí G231 ale mohou být leckomu při delším používání příjemnější.
Sluchátka jsou lehká, dobře sedí na hlavě a vnitřní strana hlavového mostu je dostatečně polstrovaná. Na levé mušli je upevněn sklápěcí mikrofon, který dost ruší design headsetu. Zatímco mikrofon sluchátek Cloud Stinger se zapíná a vypíná jednoduše sklopením či odklopením, G231 mají ovladač mikrofonu a hlasitosti umístěn na kabelu. Ten je mimochodem hodně tenký, takže se bojíme o jeho brzké poškození, a navíc i celkem krátký (2 metry). Kabel je zakončen čtyřpólovou 3,5mm koncovkou, což je vhodné spíše pro notebook než pro herní počítač. Mušle G231 skrývají 40mm měniče (Cloud Stinger má 50mm), jejichž frekvenční rozsah je poněkud omezenější než u konkurence. Zvukový projev je neutrální, nepřekypuje hutnými basy a pro přehrávání hudby chybí i výraznější výšky. Sluchátka G231 neunavují, ale spíše bychom je využili pro sledování televize nebo běžných filmů bez výrazných zvukových efektů. Při stejné ceně jsou sluchátka Cloud Stinger celkově zvukově vyspělejší a jejich zpracování působí hodnotněji.
Prestigio MultiPad Wize 3408 4G
Různobarevný tablet
Levný tablet Prestigio MultiPad Wize 3408 4G má v kompaktním těle displej s 8palcovou úhlopříčkou a HD rozlišením 800 x 1 280 bodů (189 ppi), jehož obraz ale působí poněkud rozostřeně, malé písmo je na něm hůře čitelné a také bychom uvítali větší jas. Nedostatky displeje jsou ale celkem pochopitelnou daní za nízkou cenu tabletu. Šetřilo se však ještě dál, a tak tablet pohání nepříliš výkonný procesor MediaTek, doplněný 1 GB RAM. Při spuštění většího množství aplikací se tablet hodně zpomalí a příliš plynulý není ani pohyb v samotném operačním systému Android.
Mimochodem, ten je v tabletu předinstalován ve dva roky staré verzi 5.1, což rozhodně není pro výrobce dobrou vizitkou. Aktualizace na novější verzi Androidu se přitom rozhodně nedočkáte, přestože Prestigio používá operační systém od Googlu v podstatě v čisté podobě, pouze s několika předinstalovanými aplikacemi navíc. Jedním z hlavních taháků tabletu v nejnižší cenové kategorii je slot na SIM kartu. Přes mobilní připojení lze přitom nejen stahovat data, ale také telefonovat, jakkoli to může s 8palcovým displejem působit bizarně. I díky LTE a slušné výdrži na akumulátor je tablet Prestigio MultiPad Wize 3408 4G dobrým společníkem na cesty, náročnější hry si v něm ale nezahrajete.
LAMAX Beat Blaze B1
Sluchátka do kapsy
Bluetooth sluchátka LAMAX Beat Blaze B1 mají pevný hlavový most, na jehož koncích jsou na jednoduché sklápěcí konstrukci připevněny uzavřené mušle skrývající 40mm měniče. Na pravé mušli je umístěn ovladač hlasitosti a přehrávání skladeb přes Bluetooth, stejně jako 3,5 mm jack pro připojení sluchátek ke zdroji zvuku kabelem, když dojde energie ve vestavěném 250mAh akumulátoru. Ten vystačí zhruba na 8 hodin přehrávání hudby přes Bluetooth se střední hlasitostí. Díky vestavěnému mikrofonu lze sluchátka použít i jako handsfree k telefonu.
Sluchátka LAMAX Beat Blaze B1 jsou celkem lehká a mají měkké, koženkou pokryté náušníky. Dobře sedí na hlavě, ale mají opravdu velký a při delším nošení až nepříjemný přítlak, který nelze nijak regulovat. Hlavový most slouží jako silná pružina a sluchátka vám z hlavy jen tak nespadnou. Použitý povrchový materiál hlavového mostu i mušlí je příjemný na dotyk, ale jeho velkým nepřítelem jsou otisky prstů či jakákoli mastnota, se kterou se třeba v batohu mohou sluchátka snadno setkat. Pro uložení při přenášení ale v balení sluchátek najdete látkový pytlík. Bluetooth sluchátek má dosah kolem 10 metrů a přiložený kabel, který je dostatečně silný, aby se jen tak nezamotal, bez problému dosáhne od smartphonu v kapse ke sluchátkům na hlavě. Zvuk sluchátek není překvapivý, ale na danou, prakticky nejnižší cenovou kategorii Bluetooth sluchátek jej můžeme označit za lehce nadprůměrný. Výrazná basová složka uspokojí především posluchače taneční hudby, výšky jsou hodně ořezané, ale klasiku na těchto sluchátkách asi nikdo poslouchat nebude.
Xiaomi Mi Band 2
Fitness náramek za málo peněz
Náramek na sledování fyzické aktivity Xiaomi Mi Band 2 stojí jen něco málo přes tisíc korun, přesto ale nabídne dostatek funkcí, je pohodlné jej nosit a pracuje velmi spolehlivě. Při praktickém testování jsme ověřili, že počítá kroky s 99,7% spolehlivostí, což je bezpochyby skvělý výsledek. Za danou cenu sice nedostanete velký displej, ale na druhou stranu nechybí optický senzor srdečního tepu, který nenajdete ani na některých výrazně dražších fitness náramcích. Zmíněný displej je sice malý, ale zároveň i dostatečně jasný a velmi dobře čitelný i na ostrém slunci - to také není standardem ani ve vyšších cenových kategoriích náramků.
Mi Band 2 je odolný proti vodě a prachu, jeho pásek má spolehlivý zapínací mechanismus a s hmotností pouhých 19 gramů náramek na ruce skoro nepocítíte. K ovládání náramku slouží jediné tlačítko a samozřejmě i mobilní aplikace Mi Fit pro smartphony s Androidem a iOS. Akumulátor se nabíjí pomocí speciálního kabelu do USB portu počítače nebo nabíječky na mobilní telefon, což je sice nešikovné, ale plně nabitý Mi Band 2 vydrží v provozu kolem 12 dní, takže to zase tolik nevadí. Kromě sledování fyzické aktivity slouží náramek také jako budík a rovněž vibracemi upozorňuje na příchozí hovory a zprávy. Ovládací aplikace je přehledná a dostupná v češtině a najdete v ní statistiky nejen fyzické, ale také spánkové činnosti. Celkově je Xiaomi Mi Band 2 dobrou koupí.
Logitech M220 Silent
Tichá minimyš
S délkou a šířkou kolem 10, resp. 6 centimetrů a hmotností 75 gramů je bezdrátová myš Logitech M220 Silent vhodným doplňkem notebooku, ke kterému ji připojíte miniaturním USB adaptérem. Především pro mužskou ruku je myš opravdu velmi malá a delší práce s ní není příliš pohodlná. Myš je ale symetrická, tedy vhodná pro praváky i leváky. Nemá žádná dodatečná tlačítka ani naklápěcí kolečko. Hlavními přednostmi myši Logitech M220 Silent jsou téměř neslyšitelné klikání tlačítek a velmi dlouhá, až 18měsíční výdrž na jednu AA baterii. Logitech se ale zaměřil jen na ztišení tlačítek, zatímco kolečko při otáčení poměrně hlasitě cvaká. (logitech.cz, cca 650 Kč)
SilverCrest Powerbank 2 600 mAh
Powerbanka z Lidlu
Pod značkou SilverCrest nabízí supermarkety Lidl celou řadu elektrických zařízení, včetně bezdrátových reproduktorů, rádií, sluchátek a například i powerbank. My jsme zakoupili a otestovali powerbanku SilverCrest s nominální kapacitou 2 600 mAh a jedním 1A výstupem pro dobíjení smartphonů, tabletů či jiných mobilních zařízení. Cena přenosného akumulátoru s hliníkovým tělem je sice atraktivní, při našem měření se však ukázalo, že podobně jako u většiny powerbank na trhu údaj o kapacitě uvedený na obalu značně přehání. Skutečná kapacita je ani ne poloviční - kolem 1 000 mAh. (lidl.cz, cca 200 Kč)
LAMAX X10 Taurus
4K akční kamera
Krátce před Vánocemi dorazila na trh akční kamera LAMAX X10 Taurus. Hned na začátku nás překvapila obsáhlá výbava kamery, kde kromě samotné miniaturní kamerky najdete i vodotěsné pouzdro (do 40 m) a množství různých držáků - na řídítka, helmu či stativ s uchycením šrouby nebo oboustrannou samolepkou. Výbavu doplňuje i plovák pro bezpečné použití kamery ve vodě, čelenka pro uchycení kamery přímo na hlavě nebo ocelové lanko, které udrží kamerku i v případě nárazu. Nechybí ani miniaturní dálkový ovladač a náhradní akumulátor, který zdvojnásobí dobu nahrávání videa. Sami musíte pořídit jen microSD kartu, protože kamerka nemá žádnou interní paměť.
Kamerku je možné nastavovat a ovládat tlačítky na jejím těle s použitím 2palcového displeje, ale daleko pohodlnější je použití mobilní aplikace LAMAX CamApp, dostupné pro Android a iOS. Se smartphonem se kamerka propojí přes vlastní Wi-Fi síť. Svým širokoúhlým objektivem natáčí LAMAX X10 Taurus záběry až ve 4K rozlišení (3 840 x 2 160 bodů) při 30 snímcích za sekundu (nativně, bez dopočítávání). Efektní zpomalené záběry lze natáčet ve Full HD či HD rozlišení se 120, resp. 240 snímky za sekundu a pak také ve vysokém rozlišení 2 560 x 1 440 bodů s 60 snímky za sekundu. V pořizování videa i fotografií za všech podmínek pomáhá elektronická stabilizace obrazu i funkce pro časosběrné záznamy nebo noční fotografie. I při špatném osvětlení je kvalita záznamu kamery velmi dobrá, s živými barvami a nízkým šumem. Kamera se ale při provozu velmi zahřívá.
D-Link DCS-936L
D-Link DCS-936L
Nezávislé testy od roku 1991
Flexibilní kamera
IP kamera D-Link DCS-936L je určena pro použití v interiéru, kde může fungovat jako bezpečnostní kamera s časovačem záznamu a detekcí pohybu i zvuku. Připojení kamery k síti je možné pouze přes Wi-Fi, ethernetovým konektorem kamera vybavena není, takže ji ani nelze napájet po kabelové síti (funkce PoE). Na druhou stranu, kamera D-Link DCS-936L má klasický microUSB napájecí konektor a 5V zdroj, shodný s těmi, které jsou určeny pro smartphony a tablety. S ohledem na nízkou spotřebu se nabízí i možnost napájení kamery z powerbanky. Kamera se obejde i bez Wi-Fi připojení, jelikož má slot na microSD kartu, na kterou lze záznam ukládat. Flexibilitu možností umístění kamery podporuje i její konstrukce, kdy je držák integrován přímo do těla kamery. Kameru lze dle potřeby naklápět a v několika osách otáčet, abyste dosáhli optimálního záběru při umístění na polici nebo připevnění na zeď či na strop. Pro připojení kamery k internetu a její nastavení a ovládání slouží aplikace mydlink, dostupná pro Android a iOS, kterou je třeba propojit s uživatelským účtem vytvořeným na stejnojmenném webovém portálu. Pak bude možné ve smartphonu či tabletu sledovat živý záběr kamery, ovládat funkce detekce pohybu a zvuku nebo přehrávat záznamy uložené na microSD kartě. Konfiguraci i ovládání kamery bez problému zvládnou i úplní začátečníci. Kamera má čistý obraz a díky infračerveným přisvětlovacím diodám pořizuje záběry i v úplné tmě.
AVM FRITZ!Box 4040
Výkonný AC router
Produkty německé firmy AVM většinou nepatří k nejlevnějším, ale nový Wi-Fi router FRITZ!Box 4040 s cenou lehce přes 3 000 korun je přece jen dostupnější. Jde o dobře vybavený Wi-Fi router s podporou rychlého standardu 802.11ac, nominální propustností 1 266 Mb/s (400 Mb/s v pásmu 2,4 GHz a 866 Mb/s v 5GHz pásmu) a čtyřmi gigabitovými LAN porty. K dispozici je i po jednom USB 2.0 a 3.0 portu pro připojení externího disku nebo tiskárny a sdílení souborových či tiskových služeb v domácí síti. Samotný design zařízení zůstává již dlouhou dobu stejný - se skrytými anténami a ovládacími tlačítky pro WPS a Wi-Fi, snadno dostupnými na horní straně routeru.
Každý router FRITZ!Box 4040 má přednastavené unikátní heslo k Wi-Fi i administračnímu rozhraní, takže ani uživatelé, kteří se nechystají provést ani základní konfiguraci svého nového routeru, nevystaví svoje data explicitnímu ohrožení. Samozřejmě vám ale doporučujeme upravit si zabezpečení routeru i Wi-Fi podle svého. Routery FRITZ!Box pohání operační systém FRITZ!OS s velmi bohatou nabídkou funkcí a nastavení, včetně oddělené sítě pro hosty, rodičovské kontroly přístupu na internet nebo třeba streamování multimédií z připojeného disku do domácí sítě. Z připojeného disku čte router data rychlostí kolem 55 MB/s, což je sice ve srovnání s NAS serverem poněkud málo, ale na poměry Wi-Fi routerů to zase tak špatný výsledek není. Velmi dobré jsou i přenosové rychlosti Wi-Fi až do vzdálenosti cca 20 metrů, kdy začne propustnost bezdrátové sítě rychle klesat.