Přejít k hlavnímu obsahu

Editorial 1.2017

Úvodní zamyšlení šéfredaktora nad aktuálními událostmi a trendy.

Zrádné IT

Vážení čtenáři,

mám doma tři nezletilé dcery. Ta nejstarší mě nedávno vykopla ze svých přátel na Facebooku. Snažím se s tím naučit žít. Ta prostřední si už také založila facebookový profil, ale myslí si, že o tom nevím. Chvíli ji při tom nechám. Jen ta nejmladší snad zatím nemá věk na digitální sdílení a večer před spaním si ještě čteme knížku (čte ona a já při tom občas usínám).

Když se podíváte na náš článek na straně 8 o trendech, které nás čekají v příštím roce, možná podlehnete zdání, že technický vývoj IT nemá chybu. Kromě rychlejších procesorů a disků se můžeme těšit na rychlý mobilní internet a nové, dokonalejší (a dražší) smartphony. Uchvátí nás virtuální realita, auta toho za nás při jízdě budou dělat čím dál víc a nové technologické hračky, jako třeba drony, budou běžnější a dostupnější.

Na straně 60 si můžete přečíst jiný článek, tentokrát o závislosti na digitální technice, o tom, jak nejsme schopni vydržet chvíli bez svého smartphonu a internetového připojení, o tom, jací žrouti času tyhle věci jsou a že mohou být silně návykové. Češi prý sledují displeje svých telefonů skoro tři hodiny denně. Na takovéhle „sledování“ mám svůj osobní názor (kvůli němu jsem byl také nejspíš odstraněn z přátel své dcery). Nicméně je pravda, že obecně je těžké říct, co můžeme označit jako zdravé, smysluplné využívání, a co už jako závislost. Důležitý je určitě obsah.

Mimochodem - obsah: Už i velké firmy jako Google, Facebook nebo Twitter si uvědomují, že internet a sociální sítě zvlášť jsou plné zjevných nesmyslů a neověřených zpráv, které mají schopnost šířit se jako blesk a jejichž odvolání a uvedení na pravou míru je hodně obtížné. Tzv. fake news šířené na Facebooku prý dokonce ovlivnily americké prezidentské volby. Mark Zuckerberg to sice odmítá a nikdo to už asi nedokáže, faktem ale zůstává, že algoritmus Facebooku označil dvacet nejúspěšnějších falešných zpráv v závěrečné fázi volebního boje jako natolik důležité, že byly 8,7milionkrát sdílené, olajkované a komentované. Naproti tomu „oficiální“ zprávy klasických médií to dotáhly jen na 7,3 milionu těchto interakcí. 1:0 pro lži a pomluvy, skoro v přímém přenosu.

A protože jsou Vánoce a konec roku, dovolím si nějaké to přání. Přeji vám i sobě, ať si udržujeme zdravý přístup k digitálním technologiím, ať nám pomáhají a neotravují nás a nekradou nám čas. Ať nepomáhají šířit blbosti a nenávist a ať nám dobře a také dlouho slouží. Není to tak jednoduché, spíš je to čím dál složitější.

Jménem celé naší redakce děkuji všem čtenářům za důvěru. Chip je tu s vámi už neuvěřitelných 26 let a tímto vydáním začínáme další ročník. Přeji vám jako vždy příjemné čtení a hodně užitečných informací.

Foto popis| Josef Mika šéfredaktor

O autorovi| josef.mika@chip.cz

Příbuzná témata: