Přejít k hlavnímu obsahu

Doplňky pro USB-C

Konektor typu USB-C sliboval majitelům notebooků podobnou jednoduchost a univerzalitu, jakou přinesl do světa telefonů a tabletů microUSB port. Zatím je ale spíš zdrojem zmatků a nejistoty. 

USB-C konektor je mezi námi už více než rok, ale prozatím jej používalo jen minimum notebooků a telefonů. S příchodem nové generace ultratenkých zařízení se však situace mění a z doposud extravagantní novinky se stává běžná záležitost. Podpora ze strany výrobců je ale stále zoufale omezená a stejně špatná je i úroveň značení a informovanosti o různých verzích USB-C rozhraní a doplňcích, které je využívají. Po několika měsících testování různých typů zařízení s USB-C portem jsme zažili řadu problémů s kompatibilitou. Základní problém spočívá v tom, že ačkoliv vypadá každý USB-C konektor stejně, v praxi využívá různé standardy, takže nedokonalá kompatibilita je vlastně logická, jen s ní musí uživatelé počítat.

Díky vysoké datové propustnosti rozhraní USB 3.1 a oboustrannému miniaturnímu designu konektorů typu C má tento typ portu skvělou šanci nahradit všechna ostatní standardní i proprietární rozhraní. Již dnes lze přes USB-C konektor přenášet nejen data mezi počítačem a periferiemi, ale díky podpoře specifikace Thunderbolt 3 je přes něj možné posílat i audio- a videoobsah do monitorů s 4K rozlišením při 60snímkové obnovovací frekvenci. Při správné implementaci standardu Power Delivery lze přes stejný konektor navíc napájet zařízení s příkonem až 100 W. To jsou všechno nesporné výhody, bohužel ne všechna zařízení využívají tento port v maximální míře.

O praktičnosti superrychlého rozhraní USB 3.1 v kombinaci s multifunkčním portem typu USB-C nemůže být pochyb. Tento konektor se v nadcházejících letech stane nejpoužívanějším drátovým spojením počítačů se světem. Doposud byl ale USB-C konektor i v kategorii nejmodernějších notebooků a stolních počítačů jen doplňkovým portem, který většina majitelů nepoužívala a obešla se bez něj. V poslední době se ale na trhu objevila řada ultratenkých notebooků, které pro komunikaci s okolním světem využívají výhradně USB-C konektor. Podobných mobilních počítačů bude navíc exponenciální rychlostí přibývat. Vyhledali jsme pro vás praktické doplňky, bez kterých se v budoucnu neobejdete.

Začněme kabely

Kabely s USB-C rozhraním jsou oproti běžným USB a microUSB kabelům o mnoho dražší. Není to ale pouze tím, že se jedná o horkou novinku a že jich je na trhu málo. Vzhledem k tomu, že skrze ně prochází nejen data, ale i poměrně silný elektrický proud, musí být vyrobeny z lepších materiálů a musí splňovat mnohem přísnější nároky na bezpečnost. Cena kabelů s USB-C rozhraním se dnes pohybuje cca od 150 Kč až po téměř 1 000 Kč. Cenový rozdíl je daný kvalitou výroby a funkcemi, které kabel podporuje. Nejlevnější kabely sice mají na konci USB-C konektor, ale podporují pouze pomalejší datové přenosy standardu USB 2.0, tedy maximálně 480 Mb/s, a dokážou nabíjet připojené zařízení pouze 2,4-3 A (při 5 V tedy zvládnou max. 15 W).

Tyto kabely mají většinou délku jednoho metru a nejsou nijak certifikovány. V nejhorším případě mohou ve verzi A-C kvůli rozdílným úrovním proudu (zařízení s USB-A pracují s 0,9 A a zařízení s USB-C pracují s 3 A) dokonce poškodit hardware. „Noname“ USB-C kabely s označením USB 3.1 (Gen 1) mají přenosovou rychlost USB 3.0, tedy 5 Gb/s, a stojí většinou okolo 200 Kč. Kvalitní kabel s plnohodnotnou propustností 10 Gb/s (USB 3.1 Gen 2) pak stojí od 350 Kč výš. Problém je v tom, že verze (a tedy rychlost) nebývá na kabelech prodávaných bez krabičky udávána, takže prodejce vám může prodat USB 2.0 kabel za cenu kvalitnějšího USB 3.1 Gen 2 kabelu. I v případě, že kupujete kabely v poctivém obchodu, si je ale můžete doma na stole snadno pomíchat. Doporučujeme tedy po nákupu kabel otestovat (případně vrátit) a poté označit nálepkou s udanou rychlostí. Chcete-li přes USB-C kabel přenášet video ve 4K rozlišení a při 60 Hz za sekundu, musíte si pořídit kabel splňující parametry rozhraní Thunderbolt 3, který dokáže přenášet data rychlostí 20 až 40 Gb/s. Vyrábí se pouze ve verzi C-C, má maximální délku 2 metry a v jednometrové verzi stojí okolo 900 Kč. Alespoň tyto kabely většinou bývají označeny logem blesku.

Přenosové rychlosti nejsou jedinou důležitou vlastností USB-C kabelů. Pokud jimi budete chtít propojit notebook s externím monitorem, doporučujeme vybrat modely s podporou tzv. Power Delivery. Přes takové kabely pak nejen můžete bezpečně přenášet data, ale připojené zařízení i dobíjet příkonem od 25 do 100 W (5-20 V, 5 A) - to ale se týká jen kabelů s oběma koncovkami typu USB-C. Sázkou na jistotu je nákup značkových USB-C Thunderbolt 3 kabelů s certifikací USB-IF. Většina českých prodejců je sice nemá skladem, ale dají se sehnat například na Amazonu za 22 až 26 dolarů (podle délky).

USB flash disky

Stejně jako kabelů i USB flash disků s rozhraním USB-C je na trhu dostatek. Většina z nich je z jedné strany osazena klasickým USB-A konektorem o rychlosti USB 3.1 Gen 1 (tedy USB 3.0) a na druhé straně USB-C konektorem stejné rychlosti. Rychlost obou konektorů je při čtení prakticky stejná a například u nejběžnějších modelů A-Data UC350 a Kingston DataTraveler MicroDuo 3C se pohybuje při čtení okolo 130 MB/s. Při zápisu přes konektor A je rychlost ale o trochu nižší (okolo 20 MB/s) než přes konektor C (okolo 30 MB/s). S ohledem na extrémně tenký profil moderních notebooků typu Acer Swift 7 je dobré dát při výběru pozor na tloušťku USB-C flash disku; čím tenčí bude, tím lépe. Ideálně by neměl být tlustší než 10 mm.

Praktické monitory

Naprosto nejpraktičtějším doplňkem k noteboooku s USB-C (Thunderbolt 3) konektorem je monitor s portem stejného typu. Přes USB-C spojení notebooku s monitorem teče nejenom obraz a zvuk, ale zvládne i komunikaci a přenos dat mezi notebookem a periferiemi či externími disky připojenými k USB-A rozbočovači monitoru. Některé monitory (jako například nedávno testovaný Philips 258B6) jsou dokonce osazeny LAN konektorem a přes USB-C kabel tak má notebook přístup i do drátové sítě. USB-C port ale dokáže kromě dat přenášet i elektrickou energii, takže monitor dokáže notebook i napájet. Vhodný USB-C kablík s podporou Thunderbolt 3 byl zatím u všech testovaných USB-C monitorů součástí dodávky, ale vždy se jednalo o poměrně krátký kablík s délkou 50-100 cm. Připojený notebook je tak nutné umístit do bezprostřední blízkosti monitoru, a většinou na něm tedy můžete pracovat pouze pomocí externí klávesnice a myši. Dvoumetrový kabel je nutné dokoupit a přijde na necelých 1 000 Kč.

Monitory s USB-C konektorem mají před sebou slibnou budoucnost. Díky vysoké propustnosti na nich lze sledovat obraz ve 4K rozlišení při 60 Hz a zároveň poslouží jako dokovací stanice. Monitor napájí notebook, prostřednictvím USB rozbočovače jsou k němu připojeny klávesnice s myší, externí disk a tiskárna, případně i LAN. Logicky jsou ale tyto monitory o něco dražší než parametrově shodné monitory bez USB-C. Cenový rozdíl je v řádu tisíců korun, ale s ohledem na cenu dodávaného kabelu a na částky, za které se prodávají USB-C dokovací stanice, je vyšší cena v tomto případě naprosto pochopitelná.

USB-C rozbočovače

Nechcete si k novému ultratenkému notebooku kupovat i monitor s USB-C rozbočovačem, ale jste zvyklí doma pracovat s externí klávesnicí a myší? Potom budete potřebovat alespoň malý USB-C hub. Nabídka je již poměrně pestrá, ale naprostá většina těchto zařízení nese exotické „no-name“ názvy. Vzhledem k výše zmíněným problémům s rozdílným proudem na USB-A a USB-C konektorech bychom spíš doporučovali počkat na značkové výrobky. Samotní výrobci notebooků zatím USB rozbočovače své značky téměř nenabízí, ale dají se alespoň sehnat „hubíky“ od prověřených výrobců podobného typu periferií.

Belkin nabízí cca za 1 200 Kč zajímavý cestovní rozbočovač s dvěma USB-A a dvěma USB-C konektory (obě verze s propustností 5 Gb/s, tedy USB 3.1 Gen 1). Ještě zajímavější model v nejbližší době přinese firma Adata v podobě rozbočovače, který sice pracuje jen s propustností 5 Gb/s, ale podle výrobce podporuje i Power Delivery, takže jej lze použít i u zařízení s pouze jedním USB-C portem, který slouží zároveň jako napájecí. Tento hub jsme zatím neměli možnost vyzkoušet, ale trochu se obáváme, jak dlouho plastová malá krabička, kterou prochází 50 W, vydrží. Pokud ale sháníte pouze základní rozbočovač pro připojení klávesnice a myši, určitě udělá za cenu okolo 300 Kč dobrou službu i krabička I-Tec se čtveřicí USB 3.0 portů.

Dokovací stanice

Notebooky osazené výhradně USB-C konektory patří k těm nejdražším na trhu, a i proto jsme překvapeni, že k nim výrobci v ceně dodávají prakticky jen obyčejnou redukci s jednou koncovkou. Žádná jiná rozhraní pro připojení monitoru, klávesnice, myši nebo externích úložišť na nich totiž nenajdeme. Na rozdíl od minulosti, kdy ke svým pracovním notebookům s dokovacím portem všichni výrobci prodávali vlastní dokovací stanice, v tomto případě propásli šanci a nenabízí k nim své značkové USB-C doplňky, takže se uživatelé musí poohlédnout po produktech třetích stran.

Jedním z mála značkových výrobců, kteří nezaspali vývoj USB-C dokovacích stanic, je HP. Krabičku HP USB-C Travel Dock (cca 2 700 Kč) o rozměrech 18 x 11 x 6,5 cm a hmotnosti 95 gramů lze snadno přenášet spolu s notebookem, i když její primární místo je na kancelářském či domácím stole. Obsahuje nejnutnější portový základ v podobě jednoho USB 3.0 konektoru, jednoho USB 2.0 konektoru, VGA videovýstupu, LAN zdířky (s gigabitovou propustností) a jeden HDMI port, i když najednou lze připojit pouze jeden monitor. V této nabídce nám chybí prakticky jen videovýstup, který by dokázal přenášet 4K video při 60 snímcích za sekundu, tedy nějaká verze DisplayPortu, případně HDMI ve verzi 2.0. S ohledem na velikost je jasné, že Travel Dock nedokáže napájet připojený notebook přes USB-C Power Delivery (PD). Tento rozbočovač by měl teoreticky spolupracovat s notebooky jiných výrobců.

V nabídce společnosti HP jsme našli ještě jednu, lépe vybavenou dokovací stanici s USB-C konektorem, která nese označení HP Elite USB-C Docking Station. Je o trochu větší (15 x 20 x 7 cm) a váží 300 gramů, ale najdeme na ní hned pět velkých USB portů, HDMI, LAN i DisplayPort.

Krabička již podporuje připojení více monitorů najednou a dokáže napájet notebook, přičemž dosahuje průměrného výkonu 55 W a maximálního 62 W. Jakožto primárně stolní dokovací stanici ji je nutné připojit k externímu napájecímu adaptéru. Špatná zpráva nakonec: tato stanice plně spolupracuje jen s vybranými modely notebooků HP, dokonce ani ne se všemi modely této značky.
USB-C hub má v brzké době uvést Toshiba a podle našich informací by měl být kompatibilní se všemi notebooky osazenými tímto konektorem. Dell nabízí několik USB-C dokovacích stanic, ty jsou ale s cenou okolo 6 000 Kč hodně drahé, a navíc jsou kompatibilní pouze s vybranými modely tohoto výrobce. Nadto z nějakého důvodu nepodporují Thunderbolt 3, takže 4K video přenáší pouze při 30 Hz. V tomto ohledu je na tom lépe HP s dokovací stanicí HP Thunderbolt 3 Dock 200 W, která sice také dokáže spolupracovat pouze s vybranými notebooky HP, ale alespoň umožňuje přenos videa ve 4K rozlišení při plné obnovovací frekvenci 60 Hz. Stejně jako stanice od Dellu nabízí i možnost připojení do LAN a VGA konektor. Lenovo, Acer ani Asus prozatím USB-C dokovací stanice do své nabídky nezařadily. Zajímavou novinku v podobě přenosného rozbočovače Arc Hub nabízí v předprodeji za 105 dolarů startupová firma Bourge Design. Pohledný puk obsahuje HDMI, miniDP, dva USB 3.0 porty typu A, dva USB-C konektory (Thunderbolt 3) a čtečku paměťových karet. Na stránkách výrobce je uveden seznam podporovaných notebooků, mezi které patří nejen produkty od Applu, ale i HP Spectre a Chromebook Pixel.

Foto popis| A-Data UC350 Oboustranný flash disk s klasickým i USB-C rozhraním.
Foto popis| USB-C redukce. Základní výbava pro notebooky osazené pouze USB-C konektory.
Foto popis| Ideální doplněk. Monitor nahradí dokovací stanici a ultrabook z něj lze i napájet.
Foto popis| Certifikovaný kabel Je poněkud dražší, ale je to sázka na jistotu.
Foto popis| Philips 258B6 Některé monitory s USB-C videovstupem zajistí i připojení k LAN síti.
Foto popis| Jednoduchý hub Přenosný rozbočovač iTec vyjde na cca 300 Kč a má propustnost 5 Gb/s.
Foto popis| USB-C hub Jeden z mála dostupných rozbočovačů umožní připojení dvou klasických a dvou USB-C zařízení (Belkin).
Foto popis| Neznačkový dock Na stránkách Aliexpress. com lze sehnat řadu USB-C doplňků, ale pozor na bezpečnost.
Foto popis| Přenosná stanice Travel Dock pro připojení monitoru, LAN a dvou USB zařízení.
Foto popis| Dokovací stanice HP Elite USB-C Docking Station nahradí dokovací stanici, ale je určena pouze pro vybrané notebooky HP.
Foto popis| Bourge design arc hub Elegantní hub hlavně pro MacBooky.

Příbuzná témata: